Miislte ïéi Coral w Musicalia. Verschillende Berichten. illiilllllÉ BIJVOEGSEL VAN DE VAN Maandag 22 Januari 1900, no 18. Plantenvoeding. Bsmestingleer IV. We worn oh aan, dat aan warmte, licht en water geen gebrek bestonddat de grond be koorlijk en op tijd bewerkt is gewordendat tengevolge daarvan het land een goeden oogst heeft opgebracht. Wat beeft die oogst aan het land ontnomen De stikstof als organische stof niet mode gerekend, vindon wij, dat door een gemiddel den oogst aan den grond onttrokken worden do volgende hoeveelheden aschbestanddeelen per hectare: tarwe 209 KG. maagelwort. 383 KG. rogge 113 r&pen 360 gerst 336 aardappelen 322 haver 168 vlas 200 erwten 207 roode klaver 583 paavdeab. 113 graa 293 Deze aschbestanddeelen verkrijgt men door de plant te laten drogen bij een temperatuur van moer dan 100° C., tengevolge waarvan al het water verdampt, daarna da planten te verbranden, waardoor stikstof, zuurstof, kool stof enz., de organische stoffen, in de lucht ontwijken en alleen metalen en metalloïlen en hunne verbindingen in de aeeh overblijven. Worden nu deze aschbe3tanddealen nader scheikundig onderzocht, dan vinden wij daarin o. m. de volgende bestanddeelen Naam der vrucht. Aschba- standd, KG. Potassa KG. Kalk KG. Phosphr KG. Tarwe 209 32 13 20 Bogge 113 21 9 15 Garst 336 63 21 38 Haver 168 21 9 12 Erwten 207 24 57 17 Boonen 113 33 26 34 Mangels 383 145 34 21 Rapen 360 133 53 34 29 Aardapp. 322 102 39 Vlas 200 24 24 17 Klaver 583 144 158 36 Gras 293 64 53 16 Uit zoodanige opgave zien wij, dat door de vruchten, die men aankweekt, ieder jaar eene groote hoeveelheid vruchtbaarmakend*) stoffen aan den grond worden ontnomen en dat daarin, indien die stoffen niet op eene ot andere wijze worden teruggegeven, eindelijk daaraan een te kort moet ontstaan, welk tekort zich te eer vertoont, naarmate de noodige stof in gerin ger hoeveelheid in den grond aanwezig was. Natuurlijk wordt een gedeelte van de stoffen, die aan den grond onttrokken worden, in den vorm van stalmest nasr den grond terugge bracht, maar ondanks dien terugkeer, moet de grond op den langen duur verarmen, indien niet door het gebruik van goede kunstmeststoffen op eene doelmatige wijze in het ontbrekende voorzien wordt. Laten wij ons in de eerste plaats bepalen tot de tarwe. Deze vrucht ontneemt aan den grond in het zaad 8 in het stroo 24 KG pot-, asch, eau kaliaout. Dewijl nu kleigronden door gaans zeer rijk zijn aas kali en door het atroo, dat gedeeltelijk als beestenvoet-, gedeeltelijk als strooisel gebruikt wordt, de grootste hoe veelheid kali weder naar den grond terugkeert, zal hieraan nist spoedig een gebrek ontstaan. Toch achten wij het voor Zeeuwsehe gron den, die jaren aan jaren, ja een wen san eeuwen tarwe hebben voortgebracht, noodig van tijd tot tjjd een proef te nemen met eene kali bemesting, om te zien, of daaraan ook gebrek is, want denkt om den regel van het minimum i. De zangvereeniging Tot Oefening en Uit spanning alhier zal op hare tweede uitvoering, welke Dinsdag 30 Januari a. a- in do concert zaal plaats hoeft, de navolgende belangrQke werken ten gehoore brengen 1. Mis (C dur) Beethoven. 2. S0Wc«.«WM)Brata8, 3. Rh-ipsodie Naar ik vertrouw, zal het hier volgend overzicht dier werken den bezoekers van dit concert welgevallig zijn* Beethoven componeerde twee missen, waar van de eerste in C dur, (de zoogenaamd kleine mis), evenals zij a twee eerste symphoniën, steeds zijn achtergesteld bg zijne latere werken. De oorzaak hiervan ia in hoofdzaak toe te schrijven aan de veel grootechere opvatting, welke uit zijn tweede mis (de Missa Solemnis) spreekt en waardoor als 't ware Beethoven zelf zijn eerste mis verdrong. Ontegenzeggelijk staat Beethoven's Missa Solemnis muzikaal veel hooger dan zijn C dur mis, doch dit neemt niet weg dat toch ook deze compositie een beduidend en in de ge schiedenis der ïnstrumeaiaalimuziek een veel- befceekenend en merkwaardig werk blijft. Vooral wat de muzikale opvatting der onderdeelen en de keuze der daaraan ten grondslag gelegde gedachten betreft, kan zy eea waardig, ja, een heerlijk werk genoemd worden. De Mia in C is Beethoven's eerste werk in den eigenlijken grooten stijl van geestelijke koorcoraposities. Waren alle voedingsstoffen voor tarwe in overvloed in den grond, en ontbrak de noodige kali, de oogst moet noodzakelijk tegenstaan. Het nemen van zoo'n proef kost bovendien weinig geld en weinig moeite. Bezaait men een partij van 6 of 8 gemeten, die êen blok vormen, met tarwe, dan neemt mon dwars over de stukken een streep vaa eenige meters breed en bemest die met eene kali bemesting, zoodanig, dat de hoeveelheid in water oplosbare kali ruim zooveel bedraagt als per hectare door een goeden oogst aan den grond onttrokken wordt. Deze strook wordt aangewezen door een paar paaltjes, die men aan de grenzen van het tand goed in den grond bevestigd heeft. Het land en het daarop wassende graan worden verder op volkomen geiyke wijze be handeld. Bij het snijden worden de garven van het met kali bemeste gedeelte afzonderlijk gehou den en nu wordt nauwkeurig nagegaan, of er verschil in opbrengst is en zoo ja, walk ver schil er is tussehen den oogst op het veld, dat geen en op dat deel, hetwelk wel kali ontvangen heeft. Is er geen verschil, dan is het tand nog rijk genoeg aan kali. Ia er verschil, zoowel in de opbrengst van stroo als van grsaD, dan volgt daaruit, dat de grond behoefte heeft aan eene kali-bemesting. Aardappelen ontnemen aan potascb per hectare ruim 102 KGdaarvan komen 100 KG voor de knollen en ongeveer 2 KG voor bet loof. Wanneer de landbouwer alleen voor eigen gebruik aardappels verbouwt, dan komen die 102 KG weder terug op zijn land, maar verbouwt hg aardappels voor den handel, dan komen zij niet terug en een aardappel oogst zal dus den grond aarszieniyk verarmen. Wil de landbouwer by het verbouwen van aardappelen in het groot zijn land niet ver armen, dan zijn zelfs op goede kleigronden bemestingen met kali onmisbaar. a Over de balk kunnen wij zeer kort zijn. Wij hebben daarover vroeger reeds breedvoerige? uitgeweid. Alleen willen wij er op wijzen, dat erwten, rapen ea vooral roode klaver eene groote hoeveelheid kalk san den grond ont nemen. Er zijn landerijen, waar de klaver in het geheel niet gadij es wil. Sedert het gebruik van euperphosphaat algemeen in zwang is ge komen, kan men op alle kleigronden klaver winnen, wat voor een groot gedeelte moet toegeschreven worden aan de kalk, die met het superphosphaat in den grond wordt ge bracht. Eone opmerking moeten wij hieraan nog vastkuoopen. Wil op eanig terrein geen klaver gedijen, omdat er geen kalk genoeg in den grond is, dam zoude het kunnen zijn, dat er ook te weinig kalk am den grond is voor andere vruchten en daarom mag men wel als regel aannamen, dat daar, waar klaver niet wil groeien, eene kalbbemesting op de wijze, als door ons vroeger beschrevenwerd, hoog noodig is. By de derde stof, die wij onder de asch- besfanddeelen opgaven, nl. het phosphorzuur, willen wij iets langer sülstasn. Over het algemeen zijn onze kleigronden niet bp zonder rgk aan phosphorzuur. Polders, die honderden en meer jaren in cultuur zgn, hebben daaraan veeleer gebrek dan overvloed, en daar elke oogst vooral van granen, die voor een groot gedeelte verkocht worden en dus niet naar het land terugkeerem eene vrij aanzienlijke hoeveelheid phosphorzuur aan den grond ontneemt, raakt de grond op dat artikel uitgeput en daarom denke men ook hierbij aan den regel van het minimum geen phosphorzuur in voldoende hoeveelheid geen voldoende oogst van graan. Laat ons eens aannemen, dat in eene acht jarige vruchtopvolging op goeden kleigrond geteeld worden eens gerst, tweemaal tarwe, eens eEWten en eenmaal suikerbietendat de overige verbouwde vruchten op het hof ver- Wy weten niet of Beethoven door zij® werkzaamheid aan de Bonm'ache hofkapel, of, door den ruimen blik van zijn uitmuntenden leermeester Neefe, een voor dien tijd zoo grootsehe opvatting verkreeg op het gebied van geestelgke muziek, of wel d&fc het de macht van zyn eigen geest was, die hem in dit opzicht, evenais in de Treurcantate op den dood vas Joseph II en in zijn geestelgke liederen, zoo hoog inspireerde. Zeker ia het, dat deze C dur Mis van een geheel anderen aard was dan die, welke in Beethoven's tijd werden gecomponeerd, zelfs die van Hay dn en Mozart niet uitgezonderd. De afwijking van den Hasse-Weener kerkdijken stijl is aan dit werk dan ook langen tijd ver weten. Den 13en September 1807 had in de kapel van Vorst Esterhazy, ter gelegenheid van den geboortedag van diens gemalin, de eerste uit voering vau de C dur Mis plaats. Beethoven dirigeerde zelf. Het was gewoonte dat, na het einde der godsdienstoefening, de musici zich in de ver trekken van den Vorst vereenigden, waar dan gewoonlijk de uitgevoerde muziek het onder werp van het gesprek was. Ook Beethoven verschynt. „Maar myn waarde Beethoven, wat hebt ge daar toch weder gemaakt?" vraagt Vorst Esterhazy lachend. De vraag klinkt zeer zonderling en de indruk, dien ze op Beethoven maakt, is alles behalve aangenaam. Tot zyn nog grooter ergernis, ziet hg naast den Vorst het lachend gezicht van diens kapelmeester Hummel, die, in plaats van den reeds lang op pensioen ge- Btelden Haydn, te Eiaenstadt was benoemd. voederd worden, zoodat de ontroofde stoffen weder naar het land terugkeeren, wat wij eveneens aannemen van het atroo van gerst, tarwe, erwten en de bladeren der suikerbieten- Een oogst garat bevat per HA aan phosphorzuur 30 KG. twee oogsten tarwe 36 oen oogst erwten 9 een oogst suikerbieten 20 95 KG., zoodat we zonder groote o verdry ving kunnen aannemen, dat door de vruchten, die verkocht worden, aan het tand per hectare in 8 jaar tgda 100 KG phosphorzuur ontnomen wordt. Een polder dus, die ziju 200aten verjaardag heeft gevierd, ia 2500 KG phosphorzuur armer, dan toen hij voor de eerste maal bezaaid werd. Zoude het geen tijd beginnen te worden, dat door bemestingen met superphorphaafc en Thomas-phcspbatea aan den grond teruggegeven wordt, wat men hem reeds sadert jaren heeft onttrokken ea wat men voortgaat hem dagelijks te ontnemen? Het antwoord kan hierop niet anders dan bevestigend z§n. Ai wordt da grond nog zoo goed bewerkt' zoodat de lucht tot in de diepste lagen van den ondergrond kan doordringen al is de grond ook nog zoo goed ontwaterd, zoodafc nergens een te vochtige toastand het doordringen van lucht on warmte ban tegen- honden al werkt het j largetijde in alle opzichten mede, zoodat droogte en natte, warmte en boude elkander afwisselen op eene wijze, die men zich niet beter wenschen kan; al is het zaad, dat men aan de vore toever trouwt, van de beste hoedanigheid, zoodat het niets te wenschen overlaat al is het land nog zoo zuiver van onkruid indien éen van de voedende stoffen, die de plant voor hare vorming noodig heeft, in den grond ten dee'e ontbreekt alle arbeid is vergeefsch, alle zorg is ij del, alle hopen ea verwachten zal worden teleur gesteld de oogst zal onvoldoende zyn. De planten, uit het voortreffelijke zaad voort gekomen, zullen zijn als grage gasten, aange zeten aan een tafel, gedekt met damast en poreoleio, versierd met kristallen vazen en bloemstukken onthaald door trage koks op een aftreksel van Liebig-extract. .Middelburg 20 Januari. SPOORWËGEXPLOITATIE. In het jongste nommer van De Economist komt voor de rede, die de heer Van de Wall Bake op de vergadering dor Vereentybig voor staathuishoudkunde en statistiek over onze spoorwegexploitafcie zou gehouden hebben, als de tijd niet ontbroken had. Daaruit big kt dat de heer Babe hartstochtelijk voorstander van particuliere exploitatie blgf t, omdat hg staats exploitatie met een commercieel beheer onbe onbestaanbaar en los van politieke in vloeden onmogelijk acht. Aan de weuscbelijk- heid van verdeeling van het net tussehen twee maatschappijen houdt hij vast, omdat daardoor alleen een concurrentie gewaar borgd wordt, die het publiek ten goede komt. De tegenwerping, dat toch ver schillende streken des lands van de concur rentie niet prcfiteeren, heeft voor hem geen waarde, omdat de ervaring bewijst, dat ver schillende vruchten der concurrentie toch ook die afreken ten goede komen. Zoo de con currentie wel eens te fel gedreven wordt, ligt het aan de overeenkomsten, die in vele op zichten voortreffelijk, echter voor da maat schappijen te bezwarend zijn. Da heer Babe gelooft in de mogelijkheid om ze langs den weg van onderhandelingen van fouten te zui veren. De grief intusschen, dat zg aanleiding „Het doet mij leed, dat ik Uwe Hoogheid niet heb voldaan, zooals 't schijnt" - ant woordde Beethoven met somber gelaat. „Zoo bedoel ik het niet"; herneemt de Vorst op wel willend en toon maar ik wilde wel een verklaring van uw credo." „Het ia gekomen zooals het andere, Uw Hoogheid, op mgne wandelingen." „Dan ia het toch waar, dat we het figuur van dat credo danken aan eenige valsch spelende straatmuzikanten, die ge op uw wandeling uit de verte aanboordet „Van een violoncellist, die het C Sur- afeboord er maar niet juist uit boa krijgen, Uw Hoogheid." „Dan hebt ge er waarlijk heel wat van gemaakt, maar voor kerkmuziek zou ik den oorsprong toch hooger wenschen." Het woord „ezel" speelt Beethoven weder op de lippen, maar hij weerhoudt het nog bijtijds. „Mea moet van zulke hooge haerea geen juiste waardeeriug verwachten van hetgeen ze niet verstaandus richt Hummel het woord tot Beethoven. „Evenmin als van hun verwaanden en wgsneuzigen kapelmeester" antwoordt Beethoven, terwijl hy Hummel deo rug toe keert en heengaat. „Ik zoek Beethoven" zegt een der aan wezige», terwijl hij Hummel bij de arm vat. „Gij spraakt daareven met hem." „Ik denk, dat hy al op weg naar Weenea is" antwoordt Hummel lachend. „Waarom „De vraag van onzen Vorst beviel hem niet." „Die wao ook weinig vleiend.". hebben gegeven tot een boekhouding, die met alle coinmercieele begrippen in strijd is, ont kent hg te eenenmale tegenover de heeren Treub en Plate beiden. De gewraakte boek houding bestond evengoed vóór als na 1890 en bestaat by alle hem bekende spoorwegmaat- scbappijen. BËHOlüMiK ESfZ* By kon. bealuit: zijn N. C. van Heurn, te 's Herfcogenboseb, en J. van Heurn, te 's Gravenhage, mat al hmrae wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nsderlandschon adel verbeven, met de pisciic&ten van jonkheer en jonkvrouw is benoemd tot notaris binnen het atr. Haarlem, ter standplaats Lriuauidea, W. F. O ver hoff, caudidaat-not&ïis te Haarlem is benoemd tot kantonrechter te Bergea op Zoom mr G. J. van Heyat, thans kantonrechter te Drutcn. TRANSVAAL.. Blijkens een telegram van den Nederland- schen consul te Durban is wg hebben het nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer gemeld de ambulance, die aan boord van het 30 Ootober uit Samarang vertrokken Noorschc barbechip Regbia was, vrygelaten. Zij heeft da reis naar Lorenzo Marquez ver volgd. De Regma was door een Britsch oorlogsschip naar Durban opgebracht. Door het bestuur van het protest-comité tegen Engelsche wreedheden ia een in het Engeïsch gesteld manifest gereed gemaakt, dat aan de dagbladen der geheele wereld zal ge zonden worden. Omdat voor het drukken en verspreiden veel geld noodig is, is van bet bestuur een verzoek uitgegaan om by dragen van f 1 tot hoogstens f 25, te zenden aan den voorzitter, den heer J. P. Kuapp (Bataafsche Bank, Keizersgracht 258) te Amsterdam. Het artikel van mr G. Vissering, Een Hollander in Zuid Afrikauit de Gids, is af zonder lijk by N. G. van Kampen Zoon te Amsterdam uitgegeven. De opbrengst s'rekt ten bate van hat Herman-Oosterfondg. Dit fonds heeft van een onbekende f 1000 gekregen. Op verschillende plaatsen wordt nu moeite gedaan, om er geld voor by eea te brengen. ONDERWIJS. De minister van binnenlandscba zaken brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis- en ecboolouderwys in de nuttige ea in de fraaie handwerken voor meisjes zullen aanvangen op 16 Februari e.k. Zij, die zich aan hot examen in ééa dezer vakken of in beide wenaahen te onderwerpen, gelieven zich vóór 3 Februari a. s. aan te mel den bij den voorzitter der commissie of de voorzitters der commission, voor welke zij wenschen te verschijnen. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Ct. van heden. Ia Amsterdam is een algemaene verga dering gehouden van deu in Nov. jl. opgerichten Nederlandschen stalhoudershond, waartoe reeds 140 leden zijn toegetreden. Als provinciaal commissaris voor Zeeland is gekozen de heer J. J. Hendrikse Hz. te Middelburg. Het bestuur werd gemachtigd te onderzoeben in boeverre de oprichting van een onderling verzeberingsfonds voor ongelukken der paarden en voor brandschade aan loopend en rollend materieel mogelijk zal zyn. Eenzelfde onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid van gemeenschappelijke iukoopen van haver, matten voor rijtuigen, paardendekens, enz. Verder zal in een adres aan de Tweede Kamer gewezen worden op de onbiliykheid dat de personeele belasting voor de stalhou ders toet de nieuwe wet hooger is gewordeD, „Daarom juift wekte ze mijn lachlust en ik zag dadelijk aan Beethoven's gezicht, dat hg aan mijn vroolgkheid een verkeerden uitleg gaf. Mogeiyb heeft hy wel gedacht dat ik hem uitlachte." „Wsar is Beethoven gebleven?" vraagt vorst Esterhazy, „Ik heb hem nog iets te zeggen." De ontbodene is echter reeda vertrokken. Hummel heeft goed geraden. Beethoven haastte zich, om een hof te verlaten, waar hem, in plaats van eer, bespotting ten deel vielal thans zoo had hij het gebeurde opgenomen. Nog langen tijd hierna werd er op het ker kelijk karakter van dese Mis veel afgedongen en dat altijd onder vergelijking met de werken van Hay da. De eerste muziek geschiedschrijver, die voor de werkelijk geesteiyke en godsdienstige supe rioriteit van deze C dur Mis is opgekomen, verdient bier met lof te worden vermeld. Het was dr F. P. graaf Laurencia. De C dur Mis van Beethoven munt uit zoo wel door nieuwe vormen als door een geest, die te voren nog niet in een Mis gelegd werd. Vooral treedt daarbij het nauwe verband tussehen koor en solo op den voorgrond. Een afwisseling van koraalgedeelten en solo's, nu eens met langere dan weer met kortere tus- sche»ruimten, was van het begin af reeds gebruikelijk by de instrumentaalmis, maar het in elkander grijpen en samenwerken der beide groepen, zooals by Beethoven, is een rijkere en levendiger vorm, waarvan de oorsprong op dramatiscben bodem in ver verwyderde tyden te zoeken is, namelijk bij de antiphonisobe De beurtzang tu8sehea priesters en gemeente wordt in de Grieksche kerk Anliphonie genoemd. terwyi voor alle andere bezitters van paarden de belasting is verlaagd. De volgende algemeeae vergadering zal te Botterdam gehouden worden. By de begrafenis van Burgersdijb voerden de rector van het gymnasium te Deventer, dr Leignes Bakhoven, en de heer W. F. P. Ecklaar het woord. De zoon van den over ledene, dr L. A. J. Burgersdijk, sprak namens de familie een woord van dank tot allen, die zijn ontslapen vader zooveel eer hadden be wezen bjj zya uitvaart. Onder de kransen, die da baar bedekten, waren er o. a. van den Raad van Toezicht van de Kon. ver. Het Neüerlandsch Tooneel, van Kunstzin te Deventer, van Willem Boy aards en van de Ned. Toonechereeniging te Amsterdam. De Volksvriend en Sluit Schiedam zyn saamgesmolten. Onder laatstgenoemden titel zal het blad nu, ais orgaan der Nederlmdsche vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, in het vervolg tweemaal per maand versehynen. Als redacteuren van het orgaan der Soct- aal-Democratische Arbeiderspartij, dat primo April e.k. dagelijks te Amsterdam zal verschij nen, zullen optreden de heeren C. Verbrugge, thans verslaggever van het Handelsbladen Ankersmit van het Volksdagblad Als hoofdredacteur worden genoemd de heeren P. L. Tak en mr P. J. Troelstra. Naar aanleiding van eea bericht in Indi sche couranten, dat de machine van de Fries land bQ haar tocht van Tandjong Pxiofc naar Port Natal zoo defect was, dat het schip niet meer dan 7 mijl kon ioopen, vermelden wij thans daartegenover, wat de le luitenant der mariniers Van Haaften in het Marineblad mededeelt Hij zegt, dat op het traject van Priok naar de Seychellen gemiddeld met niet veel meer dan 9 myis-vaart kon worden gestoomd, omdat eenige kleine gebreken aan de machine het meestal noodig maakten, met niet meer dan aeno machine te Btoomen. Nadat te Mahé de machines hersteld waren, kwam het schip met ruim 11 mijls-vaart sfoomende te Mozambique aan. Met een gemiddelde vaart van 12 mijl kwam het eindeiyb te Port-Natal aan. Da 38-jarige pakhuisbaas aan 'aryks Entrepot te Rotterdam, die deu lOen Januari het ongeluk had met een lantaarn in de nabij heid van een vat met oaplofb&re stof te komen en toen, met ernstige brandwonden bedekt, ia het ziekenhuis werd gebracht, is Donderdag avond 10l/2 uur in die inrichting overleden. Bjj de Haagsehe politie is aangifte gedaan van de vermissing van een aanzienlijk bedrag aan specie uit een brandkast in het kantoor van een broodfabriek aldaar. De zaak is in onderzoek. Door dat kindergoed, dat bg de kachel te drogen hing, vuur vatte, is te Zaandam een houten arbeiderswoning een prooi der vlam men geworden. Een daarnaast gelegen ge bouw verbrandde gedeelteiyk, alsook een hooiberg. Te Lichtenvoorde kreeg een vierjarig jongetje, by het eten van soep, een beentje in de keel, met het treurig gevolg dat het binnen een kwartier was overleden. Te Nymegen is in den nacht van Don derdag op Vrijdag brand uitgebroken in een peroeel, waarin een manufactuurwinkel geves tigd w&b. Winkelvoorraad ©n inboedel zyn verbrand. Doormtakjos en rijwielen. De comroisfaria der koningin inOveriJsal heeft de volgende circulaire gericht aan de colleges van burg. en weth. der verschillende gemeenten In die provincie. „Het bestuur vau den Algemeenen Nederland schen Wielrijdcrsbond heeft m§n aandacht ge vestigd op het volgende: wanneer in het seizoen de hagen langs de dyken en wegen geknipt of soms met een sabel gekapt worden dan werpt men gewooniyk de hoorsamenstellingen der Venetiaaneche school. Het doorgaande solokwartet dat met het koor samenwerkt en de voeaalsatz der C dur Mis ean achtstemmige doet schijnen, heeft deze met de „Missa Solemuis" gemeen. Het „Kyrië" heeft het voorkomen van een driedeelige aria. Da samenstelling van dit gedeelte in drie afzonderlijke, zelfstandige en thematisch verschillende Satzen, evenals dit gebruikelijk was by de oude vocaalmis en zooala men die nog in de Missen van Bach aantreft, was by iastrumentaalmis reeds lang vóór Haydn vervallen. Zij komt nog wel eens voor b. v. by Chernbini, maar als regel niet meer. Da hoofdsatz en de met dezen gelijk luidende herfaalingsparfij van het derde deel van het Kyrië der G dur Mis begint met een thema in den vorm van een lied, vol vrome, hoopvolle uitdrukking. Aan het eind komt een verheven wendiag en aan het Blot een schooue zoowel als koene modulatie. Het eerste motief treedt in de orkestparty der Mis herhaaldelijk op, waardoor in deu hoofdsatz van het Kyrië de biddende toon der zangstemmen nog meer wordt ontwikkeld. Dan wordt het onrustiger en droeviger, totg dat de blaasinstrumenten aan het woord komen, om met enkele maten naar het schooue midden gedeelte, het Christe eleison (E dur) over te gaan. Dit is eenvoudig, innig en kort. Na eenige volzinnen, aan het slot,: waarvan het vertrouwen op de hulp van den zoon Gods met echte Beethovensche vastheid wordt uit gesproken, stijgt bet bovenbedoelde begin-

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 5