bereiding van den oorlog. Het stuk, dat veel sensatie maakt, ia een scherpe aanval op de regeering, en blijkbaar door Wolseley zeif ge ïnspireerd. Vooral daarom ia het merkwaardig dat dit atnk eindigt met de mededeeling, dat lord Wolaeley ernstige gebeurtenissen inlndië voorziet, en dat hg daarom op versterking der garnizoenen had aangedrongen, terwijl de regeering integendeel de troepen daar verzwakte! Beknopte Mededeelingen. Million, die tegelijk lid van den senaat en van de Kamer was, heeft zijn ontslag als afgevaardigde genomen. Men wil een standbeeld oprichten voor den Engelaeben minister van oorlogwegens in een vroegere betrekking bewezen diensten. Brona van veroverde kanonnen is er tot dus ver niet voor beschikbaar. De betrokken commissie nit den Beier- aohen Landdag heeft zich verklaard vóór een arbeidsdag van 8 nar in de mijnen. De ambtenaar van het Italiaansche depar tement van oorlog, die in geheime relatie zou nebben gestaan met den Franschen attaché, is een neef en naamgenoot van den oud minister Minghetti. De liberale minderheid in den Spaanschen Senaat had voorgesteld een ambtenaar van het departement van financiën te belasten met het toezicht op de besteding van de door marine aangevraagde gelden. Aanvankeiyk waren de andere leden der oppositie en zel:s een deel der regeeringsparty geneigd dit denkbeeld te steunen, toen Campos en de minister van oorlog er zich zóo scherp tegen kanten, dat de regeering genoodzaakt zal zyn het amendement te bestryden. Zondag zou te Valladolid het congres der Spaansohe kamers van koophandel worden geopend. De regeering stond het honden dier bijeenkomst toe, mits niet werd aangespoord de betaling der belastingen te weigeren. Werd dat gedaan, dan zou de vergadering ontbonden en de spreker vervolgd worden. Er loepen geruchten over een complot tegen den Czaar. Te Petersburg had een arres tatie plaats, spoedig gevolgd door 22 te Warschau. Het Servische ministerie zou aftreden, wegens verschil met den koning over het ver- leenen van gratie aan de politieke veroor deelden. 't Zon ons niet verwonderen, als 's konings besluit gevolg was van zyn bezoek aan Weenen. Menelik is op reis om te Boulga het graf zyns vaders te bezoeken. In Duitsch West-Afrika hebben de troe pen den sultan van Tibati gevangen genomen en door een zyuer verwanten vervangen, die een jaariyksohe schatting zal betalen. Het land, waar de troep door heen trok, is ryk aan ivoor. Men verzamelde voor een waarde van 54.000 M. De oorlog in Zuid-Airika. DE TOE8TAND IN NATAL. Waar is Bailer Wat doet Bnller Ziedaar de vraag, die nog steeds niet beantwoord is, en die toch de aandacht van het publiek bezig hondt. Want meer dan zonderling is het, dat men niets van den opperbevelhebber heeft vernomen, sedert hy zyn geheimzinnig tele gram over zyn aankomst aan de Tngela zond. Of hondt het departement van oorlog de be richten soms geheim V De verschillende telegrammen, welke wy in den loop van Maandag namiddag ontvingen, maakten op ons den indrnk, dat Jonbert aan stalten maakte, om zyn verdedigingslinie naar het Noorden te verplaatsen. Ia een gewonen oorlog zonden deze woorden veel hebben van een mooien naam voor een slechte zaak. Maar by de bekende tactiek der Boeren is bet anders. Daar is het gewoon een tactische beweging om een stelling, welker ver dere verdediging bezwaren heeft, tydig te ver laten. Op deze wyze brengt men alles wat tot voortzetting van den stryd duurt, tydig in veiligheid en bereikt men dit resultaat, dat de Boeren nooit geslagen worden. Deze verandering in da tactiek werd door ons afgeleid nit een viertal berichten dat de Engelsohen noch op den rechtervleugel (kolonne Warren), noch in het centrum (Clery), noch op den linkervleugel (Bnller) Boeren hadden gezien. Colenso heet verlaten; een verkenning op den noordeiyken oever zou zelfs tot de ontdekking hebben geleid, dat de positie by öroberskloof verlaten was, en de Times meldde reeds dat het geschat ten zuiden van Lady- smith was weggevoerd. Dat Jonbert dit besluit zon hebben genomen, behoeft dus niet te verbazen en zeker niet te leur te stellen. Reeds meer dan eens is er sprake van ge weest en nog de vorige week werd hetzelfde plan in het uitzicht gesteld door den militairen medewerker van de Fr. Z., wiens oordeel voor ons waarde heeft, omdat hy zyn militaire kennis gebruikt, niet om te zeggen hoe de Boeren (van een Enropaesch standpunt) zonden moeten doen, maar wel als middel om dieper in hun tactiek door te dringen. Een beweging, als hier bedoeld, heeft nog dit groote voordeel, dat de Engelschen in de vrengde hans harten wel eens domme diogen doen, zoodat Jonbert of Lncas Meyer allicht by verrassing nog een of ander mooi snoces be halen. In elk geval blijft de toestand op dit deel van het oorlogsterrein hoogst belangryh. Er gaat meer om dan wy weten, terwijl het jniste inzicht in den toestand tot dnaver aan de zijde van de Boeren was. DE AANVAL OP LADYSMITH. In het tweede Transvaalsehe bericht over het gebeurde op 6 Januari werd gezegd: «enige der door ons genomen stellingen moesten worden ontrnimd. Deze woorden leidden tot de vraag of de Boeren zich dan op andere punten hebben gehandhaafd. Er is werkelijk aanleiding dat te vermoeden. Immers een telegram nit het hoofdkwartier ten Noorden van Ladysmith luidde als volgt „Zaterdag avond werd de zuideiyke rand van de door de Boeren veroverde hoogte Besterskop aangevallen. De Boeren werden genoodzaakt terug te trekken. In het Noorden en het Westen zyn echter kopjeB genomen, die het kamp van Caesar beatrijken. Verder heeft het Pretoria commando het kruispunt van de zytak van den spoorweg naar Harrismith bezet. Dit commando verloor 6 dooden en 7 ge kwetsten, bij een gevaarlijke poging om een fort te nemen." Dit telegram zou drie dagen na den aanval zyn verzonden en zon das bewyzen dat White dien dag het verloren terrein nog niet had teruggewonnen. Aan het slot van het telegram werd mede gedeeld, dat de opgave der verliezen zou volgen. Deze is inmiddels ontvangen en geeft als totaalcyfer van beide legers aan 54 dooden en 96 gewonden. De laatste dagen werden veel lagere eyfers genoemd, maar door ons weggelaten. De eerste opgaven toch loopen altijd over een van de beide republieken en geven dus een verkeerd beeld. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Generaal French heeft de voetbrug by Colesberg beschoten. Den Sen Januari heeft het garnizoen van Kimberley een nitval gedaan. De Engelsehen trokken, oogenschyniyk zonder verlies, in hnn kamp terug. Volgens een Zondagavond verschenen opgave bedragen de verliezen tot nog toe door de Engelsohen geleden in hot geheel 8428 man en wel 91 gedoode, 293 gewonde en 100 ge vangen genomen officieren; verder zyn van de minderen er 893 gedood, 3692 gewond en 3276 gevangen genomen, terwijl van de laatsten bovendien 183 man aan verschillende ziekten overleden. Een Engelscb blad schat de sterkte van het leger dat, in Znid-Afrika zal worden by- eengebraebt op 160.000 man. In de Kaapkolonie is een Afrikaander aangehouden, die propaganda voor den opstand maakte. De zeven vreemde attachés zyn te Durban teruggekeerd, om van daar naar den opper bevelhebber lord Roberts te gaan. Het eenige land waar allen tegen de Boeren zyn is Griekenland. Omdat Engeland indertyd geholpen heeft de Grieken te bevry- den, vinden dezen het verkeerd dat de Boeren zich van Engeland willen bevryden. Zoolang dit by woorden hUjft, zon bet niets zyn. Maar volgens een gerucht zon de Grieksche regee- ring haar artillerie aan Engeland verkoopen. De oppositiepers ia Portugal is zeer verstoord over het feit, dat Engeland feiteiyk de haven van Lorenzo-Marquez blokkeert, door de daar heen bestemde schepen aan te honden en naar Durban te brengen. U it Christiania wordt gemeld, dat de Shorting 16000 kronen beschikbaar stelde voor de uitzending van officieren naar Znid-Afrika. Wy hebben gister ernstigen twijfel uitge drukt aau de echtheid vau het interview van dr Leyds door de Qaulois. Thans biykt, dat de door ons gewraakte woorden niet in ernst maar als scherts waren gebezigd. De Londensche effectenbeurs is het tooneei geweest van esn vreeseiyk tumult, waarbij de obef van het bankiershuis Hertz Felder het slachtoffer werd. Er liep nameiyk een gerucht, dat twee bedienden van dit kantoor, die voor nemens waren geweest naar Znid-Afrika te vertrekken, gewaarschuwd waren, dat zij daar mede hun betrekking zonden verliezen. Toen de heer Hertz Felder op de benrs verscheen, werd hy door een aantal wisselagenten aan gevallen en regende het vuistslagen, zoodat hy in erbarmeiyken toestand moest worden weggedragen. De aangevallene heeft aan een journalist medegedeeld, dat van het heele bovenbedoelde gerucht geen woord waar was- Koloniaal wanbestuur van Engeland. Er gaat een groote roep uit van Engeland's koloniaal bestuur. Hemelboog wordt geprezen de vryzinnige geest, die voorzit by het er kennen van zelfbestuur. En meer dan eens werd ook nit den vreemde gehoord, wat de imperialisten zoo gaarne lnide doen klinken De Britscbe koloniën zyn geen afhankeiybe doelen van het Rijk, het zijn bendgenooten van Groot-Brittannië. Yoor die opvatting is veel te zeggen, als men de verhouding tnssohen moederland en koloniën nagaat. Deze laatste zyn by na vrye republieken. Zy hebben voor de behar tiging van de belangen der kolonie een door en nit de kolonisten gekozen parlement, met een uit de parlementaire meerderheid voort gekomen koloniaal kabinet, dat verantwoor- deiyk ia aan de kamers. De kolonies hebben eigen financiën en eigen belastingen; alles wat nit de koloniale kas wordt tot stand gebraoht, is eigendom der kolonie. Het kiesrecht is zoo uitgebreid, als het koloniale parlement zelf maar wil. Men leeft dus als in een republiek, zoo vry en vryzinnig mogelijk. Zóo eiseht althans het beginsel van Enge- lands koloniale politiek, die de trots is van zoo menig Eegelsehman, die ook in ditBtelsel weer een nienw bewijs van zijn meerderheid boven andere volken ziet. Maar toch beeft die vryzinnigheid, dat ver doorgevoerde self-government niet belet, dat in een der grootste kolonies een werkeiyke opstand is uitgebroken. Duizenden onderdanen van de Britscbe kroon zgn ontevreden en willen den zwakken band verscheuren, die de kolonie nog aan het moederland bindt. En die opstand woedt juist onder die party, welke in het koloniaal parlement de meerderheid heeft; en die nit haar midden een verant woordelijk kabinet zag voortkomen. Toch opstand van die zyde? Inderdaad er zyn geen drogredenen en ver keerde voorstellingen noodig, om te maken dat duizenden, tienduizenden Engelschen, met diepe verontwaardiging zyn vervuld over zooveel ondank, over zoo snood bedryf. Ja, kunnen ons voorstellen, dat een der Engelsche bladen zich verbaasd afvraagt, boe Nederland die houding van de stamgenooten kan biliyken, zelfs toejuichen. Dubbel gelukkig daarom, dat, nu een nieuwe geest levendig wordt in Engeland, ook deze zyde van bet Znid-Afrikaansohe vraagstuk met onbevangen oog wordt beoordeeld. Dobbel gelukkig daarom, dat zelfs van Engelsche zyde wordt erkend hoe reusaobtige misslag dien opstand deed ontstaan. Wel moge de koloniale constitutie vryzinnig zijn; wel moge deze de behartiging van alle koloniale belangen aan het koloniale be stnnr overlaten. Maar aan dezen invloed, aan dat self govern ment is éen grens. Zoodra te Londen een koloniaal belang een ryksbelang wordt geaebt wordt elke kolonie als een wingeweBt behandeld Of de Kaapkolonie in vrede en vriendschap met haar buren wilde leven, het werd haar niet gevraagd. Geen enkel wettig orgaan der kolonie werd gehoord by de onderhandelingen, die tot den oorlog konden leiden en hebben geleid. De regeering te Londen was doof voor elke stem nit de kolonie, die haar niet welgevallig was. Dat de groote meerderheid der bevolking tegen den oorlog zich kanttedat het par lement en het Kaapsche ministerie tegen den oorlog waren; dat zy de Engelsche politiek veroordeelden als leidende tot rassenhaat en broedermoord. Niets hielp. Aan de Kaapkolonie werd rechtBtreeksche noeh zydelingsche invloed gegeven by de behandeling dezer zaak, die het wel en wee der Kaapkolonie, den vrede van Znid-Afrika betrof. En zoo werd, zonder dat eenig Kapenaar of eenig orgaan der kolonie geboord was of had medegewerkt, de Kaapkolonie, tegen den duideiyk gebleken wenseh van de meerderheid der bevolking, in een oorlogstooneel herschapen. Wat deze toestand %oor de Kaapkolonie beteekent De heer Percy A. Molteno wjjat in een der bladen op de volgende nadeelen, welke voor de Kaapkolonie zyn voortgesproten nit den oorlog, waarin zy, ondanks haar dnideiyk gebleken onwil, door de Britsche regeering werd betrokken een gedeelte van heit land door den vyand bezet; de staat van beleg over een groot deel der kolonie afgekondigd, en de rechtbanken op geheven de spoorwegen, die een groote bron van inkomsten waren, door de militaire overheid in beslag genomen; alle havens, benevens de post en de tele- graphie in beslag genomen spoorwegen, gewone wegen en bruggen vernield de koloniale ontvangsten ontredderd, door het ontbreken van de gewone ontvangsten en het doen van de meest buitengewone nit gaven; de burgerwacht en de politiemacht van de kolonie aan haar bestemming onttrokken de rustige verhouding met de inlandsche bevolking in de grensdistricten verstoord. Dat allesg>ia het werk der Britscbe regeering. Maar wat haar houding in nog schaDdeiyker daglicht stelt, is ditSteeds en ten allen tyde is zy zich bewust geweest van de grnweiyke beteekenis en van de vreeseiyke gevolgen van dezen oorlog. Zelfs Chamberlain schilderde die meer dan eens als een rassenoorlog, en als de grootste ramp die Znid-Afrika zou kunnen treffen. En toch ging bij voort, zonder te letten op de wenBchen en de beden der „zich zelf besturende kolonie." Is het dus wonder, dat de Engelsobman, die dit alles overweegt, opspringt van ver ontwaardiging over z^n regeering? Ia het wonder, dat men in de Engelsche pers deze en soortgelgke beschouwingen vindt onder het alles zeggende opschriftHoe men opstande lingen maakt. INGEZONDEN STUKKEN. Inzezoafan stukken worden in geen geval teruggezonden. In de vergadering der afdesling Zeeland der Vereeniging tot dierenbescherming, onlangs te Middelburg gehouden, heeft de voorzitter zyn diep leedwezen betuigd, dat de burge meester van Middelburg geweigerd had mach tiging te verleenen aan een agent van politie tot aanneming eener belooning, hem door de vereeniging aangeboden wegens een doordien agent opgemaakt proces-verbaal ter zake van dierenmishandeling In tegenstelling met dien voorzitter acht ik de handelwys van den burgemeester volkomen juist. Waarom moet tooh iemand, die zyn plicht doet, beloond worden Had die agent, toen by bedoeld feit waarnam, of daarvan kennis kreeg, geen proces-verbaal opgemaakt, dan had by schromelijk zyn plioht verwaarloosd en zou hy natnuriyk by ontdekking gestraft zyn. Daarby is het geven van dergeiyke beloonin gen hoogst gevaariyk en kan het wel eens hiertoe leiden, (wat, naar ik kan verzekeren, ook wel gebenrd is) dat politie-beambten met veel verbeeldingskracht feiten meenen waar te nemen, die in werkeUjkheid niet of althans anders hebben plaats gehad. De regeering heeft dan ook terecht voor eenige jaren afgeschaft de vroeger bestaande gewoonte om van rykswege een belooning te geven aan politie-beambten voor de door dezen opgemaakte processen-verbaal van waargenomen jachtstroopery door behulp van strikken. Ieder, die er toe medewerkt, om het denk beeld, dat plichtsbetrachting belooning verdient, hoe eerder hoe beter te doen verdwynen, is naar myne meening op den goeden weg. 0. V. H. Geachte heer redacteur. Het zy my veroorloofd eene kleine opmer king te maken naar aanleiding van het, ove rigens zoo jnist verslag omtrent de Vrydag gehouden algemeens vergadering van de afdee ling Zeeland der Nederlmdsche Vereeniging tot bescherming van dieren. Volgens het door n gegeven verslag zonden de leden in het vervolg, behalve hunne con tributie, nog f 0.15 extra moeten betalen, waarvoor zy dan een exemplaar van het door de Vereeniging uitgegeven verslag zouden krygen. Dit na is minder juist. De quaestie is deze, dat het afdeelingsbestnur, in plaats van, zooals tot na toe, een vierde gedeelte der eontribntiën en giften aan hot hoofdbestnnr af te dragen, in het vervolg, althans gedu rende 3 jaren, kan volstaan met een bedrag af te dragen, gelfjk staande met f 0,15 per lid, en dit om goed te maken de kosten van het verslag, dat aan elk lid wordt toegezonden. De leden behoeven dns niets meer dan hnn gewone contributie te betalen. Tevens kan ik hierby mededeelen, dat eene rekening over 1899, die nog niet ingekomen was, thans ingediend is en dat indien deze èn de bydrage aan het hoofdbestnnr èn nog enkele kleine postjes, waarover eerst heden esnc beslissing gevallen is, maar loopende over 1899, in de rekening en verantwoording over 1899 waren opgenomen, er geen batig saldo, maar een tekort over het dienstjaar 1899 zonde zyn geconstateerd. Reden te meer dus voor het bestaar om alle dierenvrienden in onze provincie dringend te verzoeken als lid tot onze afdeeling toe te treden. De contri butie bedraagt slechts f 1.25 of zooveel meer als men zelf wil bepalen. Met dankzegging voor de plaatsing, Uw dw. J. A. SCHORER, Secretaris van de afdeeling Zeeland van de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren. Middelburg, 13 Jan. 1900. MODERNISME EN DE OPENBARE SCHOOL. Nog niet lang geleden heeft dr Kuyper in de Tweede kamer gezegd, dat in zynen kring, onder anti-revolutionairen dus, de verzekering als een zegen Gods beschouwd wordt. Hg liet daarby nitkomen, dat dit vroeger niet zoo was. Nn, ik herinner me den tyd nog, dat zy, die „zich aau Gods woord houden", meenden dat verzekering afkomstig was van den booze. Ik herinner me ook, dat velen de dupe van die meening zyn geworden. En toch ik voor my ben nog overtuigd, dat de oude meening meer recht van bestaan heeft dan de tegenwoordige. Wat is hot goval Als de bliksem een man of eene vrouw, een hnis of eene sohnur, eene koe of een paard treft, dan heeft de „geloo- vige" daarin te zien de bestraffende hand Gods. Mag hy nn door verzekering God toonen, dat hy die straf zal weten te vermin deren, zoo niet geheel op te heffen Ik noem dat God verzoeken. Wat is echter ook het geval? Voor en na is gebleken, dat vele schapen der „gelouvige" kndde wel wilden komen hooren naar wat hnn herder te zeggen had, maar dat zy tevens het voorbeeld volgden van hen, die bniten de kndde stonden en zich tegen mogelijke schade verzekerden. En nn de herders zien, dat hnnne kndde op het gebied van verzekering al even modern begint te denken als de modernen zelf, en terwyi ze toeb gaarne de leiders van de kndde willen biyven, nn zeggen ze: „de verzekering is eene gave Gods!" Jammer, dat zy inmiddels zoovele een- vondigen dupo hebben doen worden van de vroegere door hen verkondigde leer. Nn eens in deze zaak, dan weer in eene andere zien we de „geloovigen" de modernen tot voorbeeld nemen. Of de leiders dat met leede oogen aanzien? Voorzeker. In hnnne boosheid, die, zooals we weten, een slechten invloed op 'smenschen denken oefent, in hnnne boosheid wanen ze, dat het vooral de open bare school is, die de kudde van de ware leer doet afwyken. Dr Kuyper noemt daarom die school, welke by, en velen met hem, wel zou willen vernietigen, de sekteschool der modernen, welken naam, als scheldnaam door genoemden heer bedoeld, ais een eernaam door my aan vaard wordt, met dit voorbehoud, dat dan het woord sekte moet worden weggedacht. In zooverre tracht, in myn oog althans, de openbare Bchool eene „school der modernen" te zyn, dat zy steeds de kinderen zal wyzen op wat er goeds ontdekt of uitgevonden wordt dat zy steeds de kinderen zal bekend maken met wat de moderne wetenschap, de weten schap van den laatsten tyd, tot stand brengt. Dr Knyper en vele anderen kannen het niet vinden met het modernisme, hetzy op kerkeüjk, hetzy op maatschappeiyk gebied. Was de openbare schooi er nn maar niet, dan zon bet modernisme de kop vermorzeld kunnen worden denkt men. Neen, hooggeleerde en minder hooggeleerde heereo, dat zon toch niet kunnen. Wendt even maar uwe blikken af van het nevelige omhoog en tracht te zien naar wat voor n ligt. Wat door u voor een hydra wordt gehouden,' zal dan ook u biyken een bode des heils te' zyn. De door u gevloekte en tevergeefs be vochten openbare school, onschuldig aan de afwijking uwer kndde, welke school onder haar dak tracht te vereenigen, en dat ook met succes doet, èn Protestanten van alle sehakeering, èn Katholieken, èn Joden, zal dan door u, evenals door my, genoemd worden de Christelijke school by uitnemendheid. Ik zeg n, zy is de school der toekomst, die „sekte" school der modernen. De z. g. Christelijke school, wier onder- wgzers tooh zeker (let op het cachet I) moeten uitblinken door liefde voor den naaste, door hart voor het kind, door toewydiug voor hot onderwijs, maar waaraan, zoowel als by de openbare onderwijzers, wel eens wat ont breekt een paar aardige staaltjes zon ik daarvan kunnen meedeelende z. g. Chris- teiyke school zal verwateren, zal door allerlei omstandigheden, o. a. ook door nn eens hier voor, dan weer daarvoor geld van den Staat aan te nemen, ten langen leste oplossen in de gevloekte openbare school, en dan zal ook zy geworden zyn eene echt Christeiyke school die niet meer verdeelt wat dient vereenigd, maar die, als de tegenwoordige openbare school, een geest van verdraagzaamheid in de menschen brengt, eene verdraagzaamheid, die niet vraagt of het een Samaritaan is, die aan den weg ligt, maar alleen of het een mensch ia Ontvang vooraf, geachte redacteur, voor de plaatsing van het vorenstaande, den harteUjken dank van Pandarua. BRIEFWISSELING. Aan Een melkleveranoier. Wend u tot een der onderteekenaars, leden der schei kundige subcommissie. (Zie ons nnmmer van Woensdag 10 Januari 11.) Zy zullen n gaarne inlichten. HANDELSBERICHTEN. Graanmarkteu enz. Vlissotobh, 16 Jan. Boter f 1.k f 0.95. Eieren f 6.— k per 104 stnks. Goes, 16 Jan. Ter graanmarkt van heden waren tarwe en gerst 10 cent lager. Overi gens waren de pryzen onveranderd. Boter f 0.86, f 0.95 a f 0.90 per kilo. Eieren f 4.f 4.80 a f 4.40 per 104 stuks. Rotterdam, 16 Jan. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd: 1622 runderen, 427 vette, 109 nuchtere, 928 kalveren,, 739 schapen, 14 varkens, biggen. Run deren le qual. 64, 2e qnal. 54, 3e qaal. 40, kalveren le qnal. 94, 2e qnal. 80, 8e qnal. 70, schapen le qnal. 54, 2e qnal. 40, 3e qnaL varkens le qnal. 36, 2e qnal. 34, 3e qnal. 30 cent. Rotterdam, 15 Jan. Ter graanmarkt van beden (Maandag) was de handelsbe weging in binnenlandsohe granen als volgt Tarwe, waarvan de aanvoer vry ruim was, moest wegens flauwe, vraag lager worden afgegeven. Per heet. f 5.25 a f 6.10, extra puike kwal. nog daarboven, en per 100 kilo in uitgezochte kwal. f 7.50 a f 7.60 en overi gens naar deugd 6.90 a 7.30. Canada-tar we werd verkocht van 5 tot 5.85. Rogge moest wegens geringen kooplust lager worden afgegeven, f 4.90 a f 5.60. Gerst. Winter- onveranderd, pet 100 kilo f 8.15 a f 9. Zomer- prijshoudend, per 100 kilo f 8 a f 8.50. Chevalier- onveranderd, per 100 kilo f 8.25 a f 8.75 en extra kwal. f 9. Haver onveranderd. Per heet. f 2.60 a f 3.40 en per 100 kilo f 6.35 a f 6.80. Witteboonen onveranderd 9.50 tot 10.50. Brnineboonen waren in rechtaf puike kwal. onveranderd te plaatsen, doch mindere soort moest lager worden afgegeven. Per heet. f 7.25 tot f 8.80. Blanwe erwten waren in kooksoort slechts gedeeltelijk te verkoopen; per heet. f 6.75 a f 7.25 en vertrouwde kook nog daarboven. Voetstoots vonden onveranderd plaatsing f 6.25 a f 6.75. Kanari ezaad onveranderd 6 a 7.75. L y n z a a d met middelmatigen aanvoer. Voor de beste partyen werd ƒ12 per HL, besteed. Vlas. Op het land was in de vorige week wederom veel handel tot zeer vaste pryzen. Heden ter markt 11.338 steen blauw Hol- landsch, 610 steen wit Zeenwseh en 3306 steen Groningsob. De vaste stemming bleef op de markt aanhouden en werd het aangebodene tot vorige pryzen opgeruimd. Aardappelen. Zeenwsehe blauwe 1.70 a 2, dito Spniscbe jammen f 2.20 a f 2.40, Flakkeesehe jammen f 1.60 a f 1.80, magnna bonns f 1.70 a f 1.90, poters f 0.90 f 1.10, per beet. Geen aanvoer en geen vraag. Zeenwsehe eieren 6.60 a 6.80 de 100 stnks. Z een wsche aj uin. Aanvoer heden ca. 15.000 balen, waarvan een gedeelte is ver kocht voor f 1.70 per 60 kilo. In bnitenlandsohè granen was de handel stil. Alleen in mixed mais werden vele belangryhe zaken gedaan. Gerst per 2000 kiloAmerik. f 128, f 130. Haver per 100 kiloAmerik. f 6.60. Mais per 2000 kilo: Amerik. Mixed f 97, f 98dito langs lichter f 96, f 98dito nit stoomboot 92.50, f 94; dito stoomend f 92.50 en 94; dito dag. gew. f 92 contant alleen gestort. Meel. Zooals jaariyka in de maand Januari zyn de meelzaken beperkt tot vraag voor consumptie. Noteeringen onveranderd, puike kwaliteiten waren het meest gevraagd. Heden prijshoudend. Prima Iulandsch f 10.25 a 11.25, eerste kwaliteit Inlandsob f 9.50 a f 10,25, eerste Dnitsoh f 10.75 a f 10.90, tweede Dnitscb f a f prima kwal. Belgisch f 11.— a f 12.—, eerste kwal. Belgisch 10.— a f 10.75, extra puike kwal. Hongaarsch 13.25 a 14.25, eerste kwal. Hongaarsch 11.25 a 12.50, ordinaire kwal.' Hongaarsch a prima Ameri- kaansch patent f 10.50 a f 11.50, eerste kwal. Amerikaansch Bakers f 8.25 a f 8.75, tweede dito f 7.50 a f 8.—, Dnitsohe rogge bloem 9.75 a 10.25, Inlandsche roggebloem a f v— Alles per 100 kilogram netto.

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 3