BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN De heer Ph< Ziloken geett In zijn stukje ook een beschryving van een atraattooneeltje te Arnemniden waar, in tegenwoordigheid van een paar Amerikaansohe schilderessen, die aan de kade aldaar zaten te aquarelleeren, met driehonderd vrouwen en meisjes achter zich, een zevental opgeschoten knapen sans gêne door de menigto drongen en te water sprongen om te zwemmen. Zij hadden na tuurlek geen kleeren aan. „Toch werd er niets vreemds aan gevonden, or werd niet eens over geglimlacht, of in de verste verte iets shocking aan gevonden. Alles was zoo eenvoudig, natuurlek toege gaan.'! De achrijver-schilder noemt Arnemniden fl een schilderachtig afgelegen, zoo naief geble ven plaatsje." De bevolking van Arnemniden naief! Wat een schilder personen en toestanden tooh nit een heel ander oogpunt beschouwt dan een gewoon mensch! Voor het overige laten wij het verhaal van dit „eenvoudige, natuuriyke" tooneeltje geheel voor zijne rekening GOEDKOOP RECHT. Eene vermakelijke en leerrjjke geschiedenis. Ik wil, zoo sohrljft X in de Nederl. Specta tor, ik wil u vertellen van een hond en van de korte en goedkoope rechtspleging in ons gezegend Koninkrijk. Ik had een hond en daar kwam verleden jaar, naar aanleiding van den een of ander, die van 't hondje gebeten was, de order, dat elke hond gedurende eenige maanden gemuil korfd moest rondloopen. Goed; mgn hond kreeg zulk een aangenaam voorwerp ten ge schenke en liep eenige dagen later natuurlijk zonder dat belangrijke instrument de straat op. De hond was klein en werd dus opge pakt. Groote honden durven de ageuteu minder aan. Ik geef dit moment in de geschiedenis van mijn hond gaarne ten gesekenke aan morali serende fabeldichters. Na is niets eenvoudiger dan zoo'n hond terug te kragen. Men gaat naar den asohstaal het oyniscbe hotel-garni om te zien of de hond er ïb. Is dat geconstateerd, dan be geeft men zich met dat bewijs naar het kan- tongereoht. Het kantongereoht bepaalt de geldwaarde van het beest, en het bedrag, door het kantongereoht bepaald, gaat men dan storten by den ontvanger der registratie. Deze geelt requ, en als mem dat vertoond heeft aan het commissariaat van politie, kan men zijn hond terng gaan halen aan den asoh staal, behoudens de boete, waartoe men later wordt veroordeeld. Men ziet, de zaak is een voudig en kort te behandelen, 't Kan niet korterMaar tooh is er tussoben al die officieele gelegenheden ruimte genoeg om een hond te verdrinken. Ende zoo geschiedde het. De ontvanger der registratie verklaarde ontvangen te hebben „25 cents" „als koopsom" voor een hond enz. Maar toen ik den, mg door den Staat der Nederlan den verkochten hond kwam opeischen, was zijn edele ik bedoel natuuriyk den hond verdronken. 'k Denknn, de Nederlandsche Staat is bil ly k en zal zyn onreoht erkennen. Door een advocaat laat ik den Staat der Nederlanden dagvaarden om my te leveren, wat hy my biykens quitantie verkocht heeft, d. w. z. een zekeren hond, myn hond, die.... dood was, vermoord door dienzelfden Staat. De ryksadvocaat verschynt ter terechtzitting en verklaart geene defensie te znllen voeren. Hy wensoht alleen, dat de eiseh van schade vergoeding van flOO door den kantonrechter in overweging zal worden genomen. Goed Uitspraak over acht dagen. Na acht dagen word ik volmaakt in 't ge- lijk gesteld en de schadevergoeding bepaald op f 10. Dus f 10 denkt ge. Ce riest pas le Perou maar 't is toch wat voor 'n dooien hond Maar nn komt des advocaten nota Honorarim54 VerschottenVolmacht. Sommatie Dagvaarding Griffierechten Registratie Oproepingen *?"69.02* De btaat der Nederlanden betaalt de f 10 schadevergoeding en restitueert f 11.85 van de kosten. Ik betaal dus f 48.17'. behoud zijner gezondheid zich moet getroosten t Is onbetwistbaar waar, dat voor hen, die geen kostelooze toelating tot procedeeren kun nen krygen, in Nederland het recht duur is en evenzeer dat dit nit maatsobappeiyk oog punt een kwaad is, waarvan herstel allerminst overbodig zou mogen heeten. Maar wil men daarvoor propaganda maken, dan kiece men jniste voorbeelden om dit kwaad te illustreeren en die zijn er te over! maar stelle voor eigen dwaasheid den wetgever niet verant- woordeiyk. lief- Te Antwerpen wil men een groot dadigheidsfeest geven ten behoeve van de vrouw en kinderen van een bekend phi- lantroop Het Charité bien ordomê enz. bad hier ze ker wel in acht genomen mogen worden. Een vrouw te Iaeghem in België is ge vangen genomen, verdacht haar echtgenoot en kind te hebben vergiftigd. De vrouw ont kent alle sohuld en houdt vol, dat baar vader, tegen wiens zin zij gehuwd was, bet op het leven van haar man en haar kind had voorzien, en ook getracht had baar om het leven te brengen door vergiftiging van het avondeten. Op deze verklaring is ook de vader van de vrouw in hechtenis ge nomen. De hoofdprys van 100.000 fr. is by de laatste trekking der Antwerpsehe lotery-leening ten deel gevallen aan een spoorwegbeambte te Gent. De Fransche kamer heeft met 414 tegen 67 stemmen urgent verklaard een wets voorstel, houdende het verbod van stieren gevechten met doodeiyke gevolgen. Wy meen den dat dergeiyk verbod reeds lang bestond. Nabij het terrein van de aanstaande wereldtentoonstelling te Parys is een Seiue- stoomboot tegen den wai gevaren, tengevolge van een onhandigheid van den stnnrman. Van de driehonderd passagiers, die zich aan boord bevonden, werden in de paniek, welke op het ongeval volgde, tien personen gekwetst. Ta) van anderen, die, om zwemmende het leven te redden bun kleederen uittrokken, raakten daarby hun kleedingstnkken kwyt. Te Parys zal eerstdaags vanwege de politie een verbooping worden gehouden van gevonden paraplnies. Het aantal dezer voor werpen, in den tyd van anderhalf jaar aan de verschillende politiebureau x bezorgd, bedroeg 7402. Het bleken byna alle erg versleten, ellendige dingen te zynnieuwe paraplnies schynen niet verloren, misschien ook niet gevonden te worden. Het heele boeltje wordt nn by partytjes van honderd stuks geveild. Doorgaans worden de meeste gekooht door lieden, die ze aan de ingangen der kerkhoven verhuren aan perBoneD,by begrafenissen door regen overvallen. In Algiers is zooveel sneenw gevallen, dat op enkele plaatsen het spoorwegverkeer 1.42' 4.35 4.05 3 0.30 0.40 Wat is dns de slotsom De Staat der Nederlanden doet my 'n onrecht aan. De Staat der Nederlanden erkent dat. Myn bond is door den Staat der Nederlanden vermoorden ik betaal daarvoor ƒ48.17* Maar er is meer. Waar men, om de midden klassen te ontlasten, den aftrek wil verhoogen, daar zal in den regel eene kleine verhooging weinig baten. Stelt men in het boven gegeven voorbeeld den aftrek op f 350 in plaats van op f 300, dan zal van een inkomen van f 600 toch nog f 10, van f 1000 toch nog f 26 moeten worden gevorderd in de gunstigste veronderstelling dat door het vry vallen van alle inkomens beneden f 350 geen hooger hef- fiogsperoentage noodig is geworden. Om bet doel te bereiken, zal men dns allicht den aftrek met f 100 of t 150 willen verhoogen, en wat zal dan het geval zyn? Byna overal vindt men de groote meerderheid van inkomsten in de laagste klassen. Ingezetenen van f 300 tot 500 inkomen zyn er in den regel tienmaal zooveel als ingezetenen met f 1000 tot f 1200 inkomen. Al wordt dns van kleine inkomens maar weinig betaald, veel kleintjes maken ook hier één groote,en by een eenigBzins aanmerkeiy ke verhooging van den aftrek zal dns de som van alle belastbare inkomens zoo dalen, dat van allen, die niet door den hoogeren aftrek ge- zijn vrygekomen, een hooger percentage zal moeten worden geheven dan het geval zou indien mem den aftrek had beperkt tot )m, geiykstaande met het noodzabeiyk levensonderhoud. Stel eens dat in het boven genoemd voorbeeld f 400, in plaats van f300, werd .vrygesteld en dat daardoor bet percen tage met 1 werd verhoogd, dan zonden niet alleen de groote inkomens, maar ook inkomens van f 900 en f 1000 reeds nog meer moeten betalen dan by een aftrek van f 300. Er moet dus naar een ander middel wor den omgezien om, met behoud van het vele goede van artikel 243, de bezwaren, aan die regeling verbonden, zooveel mogeüjk weg te In een circus te Valence brak Viijdag- avond tydens een uitvoering brand uit, hetgeen een algemeene paniek te weeg bracht. Alle toesebonwerB verdrongen zich in doodelijke angst voor de nitgangen en vinebtten op straat. Ook twee leeuwen, die met eenige andere door den directeur werden gedresseerd, ont snapten. Met veel moeite gelukte het de dieren weder op te vangen en in hun hokken te krygen. Een later telegram uit St John meldt dat de op de knst gestrande stoomboot Vry dag midden door is gebroken, zoodat allen aan boord zyn omgekomen. Eerst na twee dagen bleek, dat bet eenJEn- gelsehe boot was, met den weinig gelukkigen naam Oleneoe. By een brand te Dantzig verkeerden 10 kinderen in groot levensgevaar. 7 werden met moeite gered; 3 kwamen in de vlammen om. In de mynen van Bohemen is een groote werkstaking uitgebroken. De pest verspreidt zioh steeds meer over de wereld, zonder ergens groote verwoestin gen aan te richten. Er zyn nn weer eenige gevallen voorgekomen te Rio-Janeiro. Het aantal noodiydenden in Eng. Iadië is tot 3.200.000 gestegen. Te Bombay woedt de pest weer hevig, terwyi ook andere oorzaken medewerken om de sterfte zeer aanzienlijk te doen zyD. Dat is nn de ware en vermakeiyke geschie denis van myn bond en het goedkoope recht in Nederland. Vermakeiyk heeft de schrijver zijne ervariDg zeker verteld, maar als ironische illustratie van „goedkoop recht" in Nederland is zijn be toog juist niet klemmend, merkt doArnh. Crt. op. Als men z'oh ter verkrijging van schade vergoeding wegens het verlieB van een hond bedienen wil van de hulp van een advocaat, in plaats van zelf zijn recht voor den kanton rechter voor te dragen, dan kan men tocb waariyk van zulk eene buitensporige liefheb- bery de overheid of don wetgever moeilijk een verwyt maken. Evenzoo zou b.v. iemand, die voor eene verkoudheid een professor uit Leiden in consult roept, zich kunnen beklagen over de hoogo kosten, diee8n mensch toch voor het Deze berekening klopt niet. De cijfers moeten zijn f 67.50' en f 45.65'. Dit doet echter aan de kwestie zelve niets af. Red. j Gemeentelijke belastingen. [Vervolg.)*) Op den voorgrond moet worden gesteld, zoo zegt de regeering verder in hare M. v. T., dat, als de wet voorschryft dat alleen mag worden afgetrokken de som, geiykstaande met de kos ten van noodzakeiyk levensonderhond, geen gemeentebestuur en ook geen minister bevoegd is met dat voorschrift de hand te lichten door, om de bezwaren der opgelegde regeling te ontgaan, een hoogeren aftrek te bevorderen dan volgens de wet geoorloofd is. Maar aangenomen al, dat de wet zelve geen onoverkomeiyk bezwaar opleverde tegen toe passing van dit middel, zoo zon het middel op ziohzelf niet aanbevelenswaardig zyn. Vooreerst kan het niet gewenscht zijn inge zetenen geheel van belasting vry te stellen, niet omdat dezen bniten staat worden geacht iets by te dragen, maar alleen omdat men. zonder hen vry te stellen, de gelegenheid zou missen anderen, die meer hebben, n a a billijkheid aan te slaan. Even verkeerd als het is van kleine inkomens te groote offer» te vragen, even bedenkelijk is het inkomens, die zonder bezwaar oen klein offer kunnen brengen, geheel bniten de belastingheffing te laten. Wie zal ontkennen dat, met het oog op de toekomst der gemeemtefinanoiën, het van het grootste belang is, dat een zoo groot mogeiyk deel der burgery persooniyk belaDg heeft by een zuinig beheer dier financiën? 's Gravenhage. De heer I. D. Fransen van de Putte, lid der Eerste Kamer, is weder hersteld. De heer Glnyssenaar, directeur-generaal der Mij. tol Expl. van Staatsspoorwegenzal eerst in Jnni optreden als president der Indische Spoorwegmaatschappij. Als zyn opvolger noemt men reeds den beer Gerlings, voormalig technisch chef. Op de vergadering van aandeelhouders der Ned. Ind. Exploitatie-Maatschappij is aan de Kon. Petroleummaatschappy vergund de ver kregen concessiën te exploiteeren tegen beta ling van den koopprys voor de te winnen petroleum. Zonder wetswyziging is dat niet te be reiken, omdat, de formule voldoende elas ticiteit mist om zich te kunnen aanpassen aan het verschil in toestanden. De voor te stellen wyziging behoeft eehter niet van in- gry penden aard te zyn, omdat, zooais reeds werd aangetoond, de grondslagen van het nienwe artikel den toets eener ernstige oritiek zeer goed knnnen doorstaan, en alleen het kenrsiyf, voor allen naar vast model voor geschreven, voor sommigen te eng biykt te zyn. Waar de toepassing eener g< proportioneele heffing binnen de perken der wet voor sommige gemeentebesturen óf on uitvoerbaar óf althans zeer bezwaarlijk is, daar kan het alleen de vraag zyn, binnen welke grenzen afwijking van dat voorschrift zal worden vergnnd. De stelling sehynt niet gewaagd, dat reeds 1897 by de behandeling van het meer genoemd artikel in de Tweede Kamer de bovenomschreven leemte zou zyn voor zien en toen reeds eenige meerdere vryheid van beweging aan de gemeentebesturen zou zyn gegund, indien de voorstanders van meerdere vryheid het over de voor te stellen formnle of redactie eens hadden kunnen worden. De heer Hintzen stelde een amen- dent voor, dat de strekking had het hef fen van een constant percentage alleen ver plicht te stellen voor inkomens, die tien maal het bedrag van den aftrek overtref fen, maar aan de gemeentebesturen toe te staan voor inkomens beneden dat bedrag een geleideiyke degressie toe te passen. Min. Borgesius meende als lid der Kamer een an der amendement aan de goedkeuring ztjuer medeleden te moeten onderwerpen, hierop neerkomende, dat afwykiog van den regel der proportioneele heffing zon geoorloofd zyn, mits: lo. van geen belastbaar inkomen een hoo ger percentage worde geheven dan het twee- vond van het kleinste percentage dat van eenig belastbaar inkomen is verschuldigd 2o. van elke 100, waarmede een belast baar inkomen toeneemt-, ten minste evenveel zy verschuldigd als van de toeneming van een kleiner belastbaar inkomen met hetzelfde be drag, en in geen geval meer dan het twesvond bedoeld sub lo._[Wordt vervolgd.) Men zie voor het begin ons nommer van Zaterdag IS Januari, Zlerlkzee In de beden namiddag gehondei zitting van den gemeenteraad werd het nieuw benoemde lid, de heer C. Koopman, geïnstalleerd. Tot hoofd van school A, in plaats van den heer J. Tb. Oosterman, die op zgn verzoek eervol is ontslagen, werd nit de vroeger medegedeelde voordracht benoemd de beer J. van Ballegooijen alhier. Tot gemeente architect werd, nit de even eens reeds gemelde voordracht, benoemd de heer L. Koole Wz., architect alhier. Amsterdam. Omtrent het Btoomscbip Prins van Oranje is nog niets bekend. AARDBEVING TE SOEKABOEMI. Volgens part. telegram aan het Hbld waren de eerste berichten over die aardbeving wat overdreven jalleen hebben eenige stadsgebouwen en de spoorweg belangryke schade bekomen. De schokken honden aan. Volgens een geruoht is Tandjoer gedeelteiyk vernield. Rotterdam. Voor de rechtbank alhier con cludeerde de verdediger van Catharina van Vliegen, wed. Sörensen, mr E. S. Hollander, dat het bewya niet is geleverd dat de be klaagde het vergift beeft toegediend. In handen der rechters is thans een men- schenleven, zeide hy, want levenslange of langdnrige gevangenis is zwaarder dan de doodstraf. Ga de reohtbank daartoe niet over zoolang er nog een greintje twyfel overbfyft! Maar dat zal de rechter niet doen, want geen reohter in Nederland heeft ooit veroor deeld dan na degeiyke overtuiging, op dege- lijk onderzoek gegrond. Na re- en dnpliek werd de nitspraak be paald op heden over 14 dagen. De oorlog In Zuid-Afrlka. NATAL. Kaapstad. Zaterdag. Er bestaan redenen om aan te nemen, dat de colonne van Warren Oosteiyk van Colenso naar Ladysmith oprukt. De dyasenterie in de belegerde plaats breidt zich uit. Pretoria. 14 Jan. Uit het hoofdkwartier der Boeren wordt van 13 Jan. gemeld dat een onheilspellende rust heerscht te Ladysmith en aan de Tngela. Van den 12en wordt beweerd dat een aan val zon plaats hebben en dat de Zaterdag nood lottig voor de Engelschen was. Ladysmith sehynt in ernstige verlegenheid, waardoor de groote bedryvigheid der Eogel- sehen verklaard wordt. a hebben bezuiden de Tngela drie groote kampen ingericht. Oaophoudeiyk worden daar troepeu saam- getrokken. KAAPKOLONIE, Rensburg. 14 Jan. De Eogelsohen bombar deeren aanhoudend de stellingen der Boeren, die een sterke positie innemen Golesberg en Klein-Fontein. WESTELIJKE GREN8. Moddorrlvler Zondag. De marinekanonnen beBohoten ook heden de stelling der Boeren het vuur werd niet beantwoord. Pretoria Zaterdag (officieel). Het resul taat van het bombardement van Vry dag was het vernielen van een fort, dat door de Boeren werd aangevallen. Een hnnner is daarby licht gekwetst. De correspondent by de Boerenstrijdmacht meldt, dat de Engelsohen Vrijdag op een heuvel ten Oosten van Mafeking poBitie namen. Generaal Delarey raakte daarop slaags met de Engelsohen, die na een scherp geveoht terugtrokken. De Boeren hadden éen gewonde. UIT TRANSVAAL. Londen. De Times verneemt nit Lorenzo- Marqnes dd. 10 dezer, dat in Transvaal, door de onwaardeerbare medewerking van een groot aantal Eugelsche onderdanen, voortdnrend de opbrengst der gondmynen vermeerdert. Daar door versohaft de regeering der republiek zioh de middelen om de vreemdelingen ie betalen, die de ontplofbare stoffen en ander oorlogs materiaal vervaardigen. De correspondent wyst verder op een artikel in De Volksstemdat, naar hy meent, biykbaar geïnspireerd is. In dit artikel worden de kapitalisten gewaarschuwd tegen een verdel gingsoorlog. Binnenkort zal de goud-industrie aan den Rand onherroepeiyk vernield worden, als het dnideiyk wordt, dat het eenige doel der Engel- sehe staatslieden is do uitroeiing \an twee kleine, dappere volken. Onder dagteekening van 11 dezer meldde de correspondent, dat de Portngeeache douanen beslag legden op drie kisten met toestellen voor het geven van signalen te velde, op instrumenten, veldkijkers enz. Deze artikelen, die door[de Chargeurs réunis waren aangevoerd, zyn, wegens hun bestemming naar de Trans vaal, als oontrabande beschouwd. drie jaar voor den Czaar heeft gedaan. In die jaren is veel gebeurd, waarby de minister ge legenheid had zioh te onderscheiden en dat wordt door den Czaar uitvoerig aangetoond. De opstand op Kreta en de daarop volgende RussischTurksehe oorlog dreigden den vrede van het geheele Balkanschiereiland te verstoren. Door zyn kennis van zaken en een goede opvatting van wat de historische taak van Rusland is, heeft de minister naar de czaar opmerkt aan de onderhandelingen de ge- wenschte richting gegeven, en daardoor een gelukkige oplossing van de moeiüjkheden ver kregen. Door het optreden van prins George kwam een einde aan de agitatie, die zoo lang reeds de rnat in het Oosten bedreigde. Voor de bevordering van de hoogste belan gen van Rusland beeft Moeravieff gewerkt, en het land een fjsvrye haven in het Verre Oosten bezorgd. Met China is overeenstem ming verkregen over het pachteontraet van Kwantnng en Port Arthur, welke overeenkomst getuigt van de vriendsohap en het wederzydaeh vertrouwen tussoben deze nabnnrstaten. Als groote mogendheid ter zee zal Rnsland in den stillen Oceaan een nieuw centrum van handel en ny verheid openen, dat aan de ge? heele wereld ten goede komt. Verdere onderhandelingen met de Engelsche en de Japansche regeeringen leidden tot een overeenkomst, welke alle aanleiding tot mis verstand op politiek gebied wegneemt en Rus land in staat stelt zgn krachten aan de voort durende ontwikkeling van de welvaart zijner bezittingen in het Verre Oosten te wijden. Bijzondere voldoening is het den oaaar, dat onder de door Moeravieff bewezen diensten zijn te rekenen zyn bemoeiingen tot vervuiling van 'a keizers innigen wenscb, alle volken de weldaden van een waariyk dnnrzamen vrede te versohaffen. De resultaten der Haagsehe conferentie geven den ozaar de vaste hoop dat een soliede grondslag voor de verwezen- lyking van dit hem zoo dierbare doel is ver kregen. Eindelijk wQst de ozaar op alles wat Moe ravieff heeft gedaan voor de ontwikkeling en de vermeerdering van het aanzien van Rnsland, waarvoor de vorBt zyn minister hartelijk dank betuigt. Omgekeerd heeft de Czaar van een eyner ministers een complimentje gehad, en wel van Witte, den minister van financiën, die den jongst en tyd tegenover allerlei leeiyke ge ruchten in bescherming moest worden genomen. By de aanbieding der begrooting voor het loopende dienstjaar deelde Witte mede, dat deze sluit met een batig saldo van ruim 29 miljoen R. In het rapport, dat deze begrooting vergezelt, wyst de miniates op een levensbe lang der beschaafde wereld: de dnurte van het geld op alle plaatsen en de benarde geldmarkt. Deze ongewone toestand, die groote moei- lykheden baart voor handels- en ng verheids- ondernemingen, is het gevolg van een reeks economische versohynselen, en is nog Inge» wikkelder geworden door de gebeurtenissen in Znid-Afrika. Maar meer nog sohynt dat alles het gevolg van de vrees voor nienwe politieke verwikke lingen. Tegen een overdreven wantrouwen in de bestendigheid van de internationale verhoudin= gen biyft een gesproken woord gewoonUjk zonder nitwerking. Maar de bestaande op vattingen zouden veel van hun beteekenis ver liezen, indien de leidende kringen en de open- bare meening doordrongen waren van de denk beelden, die den Soeverein van 130 miljoen onderdanen bezielen 1 Algemeen Overzicht. Het Russische Nieuwjaar, dat, geUjk men weet, eerst Zaterdag werd gevierd, heeft niet alles gegeven wat verwacht werd. Rnsland zon volgens de bevelen van den ozaar dien dag een nieuwen minister krijgen, een hoofd van een op te lichten departement van handel, nyverheid en kunst. Maar daarvoor aangewezene,de geheimraad Kachanowj overleed op den morgen van den dag, waarop hg het nienwe ambt zon aanvaarden. Wel daarentegen heeft men het keizeriyk rescript aan Moeravieff gekregen, dat reeds sedert eenige dagen is de bnitenlandsche pers werd besproken. Het orgaan der Dnitsohe socialisten, de Vor- warts, heeft, gelijk men weet, reeds lang de wereld verbaasd, door het openbaar maken van regeeringsstukkeu, vooral aansohryvingen, die niet voor publiciteit bestemd waren. Maar ditmaal heeft het blad zioh zelf overtroffen. Etteiyke dagen vóór het Nieuwjaarsfeest deelde de Vorwdrls den tekst mede van het keizeriyk rescript, dat in de kanselaryen te Petersburg gereed was, om op Nieuwjaarsdag aan Moeravieff te worden gezonden. Het stuk, dat nn officieel bekend is, brengt niet veel nieuws. Het is een gemotiveerde J dankbetuiging voor wat Moeravieff de jongste Welke die gevoelens eohter zyn De bedoe ling van Witte is natuuriyk die als zoo vre delievend mogeiyk voor te stellen. Maar de wereld blyft met dat al overtuigd, dat Rnsland in Centraal-Azië nog groote plannen heeft, dat het Perzië, of althans een deel van dat land begeert, dat het Afghanistan wil hebben en een grooter of kleiner deel van Indië. Tot vóór eenige weken was dateen kwestie, die vooral door de correspondenten der groote Engelsehe bladen werd behandeld. Maar se dert eenige dagen is dat anders. Het is een niet te loochenen feit, dat Rnsland door zyn spoorwegverbinding met Koetsb zyn positie in dit deel der wereld versterkt heeft; het ia een feit, det de eenige Mogendheid, wier rechtstreekech belaDg zon eisohen zioh te ver zetten, uit een militair oogpunt zoo verzwakt is als Frankryk nn 29 jaren geleden. En nu vatten ook anderen de pen op en doen zich stemmen hooren van de mannen der wetenschap. Maar wijzer maken zy ons niet. Trouwens wat is er noodig om te beoordeelen, of Rus land zal toetasten of wachten De kenze van het oogenblik wordt somB door het toeval bepaald. Toch zy vermeld, dat er twee redenen genoemd worden om aan te nemen dat Rusland zal wachtenle de behoefte om den spoorweg van Koetsh nog verder naar het Oosten te verlengenwy lazen reeds dat de bekende Pamir-hoogvlakte eindpnnt zon worden 2e da krachtsontwikkeling, die in het Verre Oosten noodig is. Daartegenover staat, dat het natuuriyk geen tientallen jaren zal duren eer Engeland zyn leger opheft. Eindeiyk verdienen als elementen, die den toestand bniten den wil van Rnsland beheer" schen, genoemd de gezondheid van den zwakken Emir Abdoer Rahman, en de houding der Indiërs. Wat dezen laatsten betreft, loopen reeds slechte geruchten. Uit Indore en May-; pore worden woelingen gemeld, die natuuriyk eenige zorg wekken. Oader het sehryven ontvangen wy een tyding, die zeker niet geruststellend is. De Manchester Guardian bevat een artikel tot ver dediging van lord Wolseley inzake de voor-

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2