BUITENLAND. FEUILLETON. Frapitei sit Pierre Nozières. m m B LAATSTE BERICHTEN. Getrouw aan ay n streven naar afscheiding heeft de vorst niet willen medegaan met keizer en Bondsraad, die de 19e eeuw op 31 Dec. 1899 laten eindigen. Eet bericht, dat de kinderen van Bis marck zich verzetten tegen de openbaarmaking van het laatste deel van de gedenkschriften hnns vaders, wordt tegengesproken. In Duitsohe bladen twisten de Nordd. Lloyd en de Hamb. Amerika-Y&n over de vraag welke van beide ondernemingen wel de groot ste tonnenmaat heeft. De vraag is van belang omdat het hier het wereldrecord geldt. In het Oostenrijksche myndistrict Koeflach hebben ongeveer 2000 mynwerkers den arbeid ueorgelegd. In den dierentuin te Weenen werd op Nieuwjaarsdag een oppasser, terwyi hg bezig was de leeuwenkooi schoon te maken, door zes leenwen aangevallen en doodgebeten. Men moest een hoop stroo aansteken om de dieren van het verscheurde ïyk te verdrijven. Te Weenen is Dinsdag een vrouw, Juliana Hummel ter dood gebracht, die haar eigen kind had dood gemarteld. De straf van haar echtgenoot, die eveneens ter dood was veroor deeld, werd veranderd in levenslange gevan genisstraf. Ook te Beriyn zou beden, Woensdagmorgen, een executie plaats hebben, nl. die van den dief en moordenaar Fischer, op wiens verzoek om gratie afwyzend werd beschikt. Donderdag werd in een café te Boedapest een drama afgespeeld, dat algemeene ontroe ring te weeg bracht. Een officier en een ambtenaar, tot dien tijd toe intieme vrienden, kregen twist, die zoo hoog liep, dat de eerste zyn sabel trok, den ander een oor afhakte en daarna heen ging. Toen de ambtenaar eenige oogenblikken later in een spiegel zyn verminkt gelaat zag, haalde hy eensklaps een revolver te voorschyn en schoot zich voor het hoofd; by was oogenblikkeiyk een ïyk. Nog altyd biyft groote ontroering heer- schen over het stadje Amalfi, dat voor korten tyd door zulk een ernstige ramp getroffen werd. De bewoners van dit plaatsje en zyn omstreken vreezen nog steeds een herhaling van de aardschuiving, ofschoon deskundigen, na een ingesteld onderzoek, hebben verklaard, dat nog slechts éen rotsgedeelte gevaariyk hangt. Dit stuk zal dan ook door middel van dynamiet worden vernietigd, waarna alle gevaar geweken zal zyn. Ook het weder openstellen van den straat weg naar Sorrento zal niet zonder groote moeiiykheden en zware geldeiyke offers kun nen geschieden, maar de minister van openbare werken heeft verzekerd, dat hiertoe reeds de noodige stappen zyn gedaan. Het Capucynor- hotel is niet geheel verwoest en zal met eenige betrekkeiyk kleine herstellingen weer geheel voor gebruik geschikt zyn. Alleen het hotel Santa Catharina is geheel vernield door de groote neerstorting van de rots en onder de puinhoopen daarvangvonden twee Engelsche dames, die nog waren teruggekeerd om de noodige kleeren aan te trekken, den dood. Twee andere Engelschen, die zich in het ge bouw begeven hadden om hare kostbaarheden te redden, slaagden er in nog tydig in veilig heid te geraken, hoewel hun zenuwtoestand door den schrik veel te wensohen laat. Door een aardbeving zyn in het Russische gouvernement Tiflis 10 dorpen geheel vernield. De overheid nam maatregelen om hulp te verleenen en zond soldaten naar de getroffen streek. In den avond van den eersten Januari is een arsenaal en artilleriemagazyn te Sebas- topol in brand geraakt. De genietroepen wa ren bezig het vuur te bestryden, maar den volgenden dag was de brand nog niet ge- bluscht. Weder is in Rusland een opzienbarende moord gepleegd. Ditmaal werden drie perso nen het slachtoffer, een kolonel, die met twee bedienden in een waggon van een spoortrein dicht by het station Sharhoff vermoord gevon den werden. Diefstal schynt de dryfveer te zyn. Prins Waldemar van Denemarken, die met het korvet Valkyrie Siam bezoekt, is daar door de koninkiyke familie met veel eerbe wijzen ontvangen. Te Santos en Saint Paul neemt de pest toe. Vooral de laatst geconstateerde gevallen zyn van zeer ernstigen aard. 4. Uit het Fransch. van ANATOLE FRANCE. ÏL De brillerikoopman. Voor zoover ik my kon herinneren, liepen zyne gesprekken met myn oude vriendin over vreemde, ver afgelegen avonturen. Hy sprak van een lange zeereis op de Stille Zuid-zee, over kampementen onder rodde ceders, en over opium schuivende Chineezen. Hij vertelde dat hij een messteek van een Spanjaard had ge kregen, in een steegje te Sacramento en hoe de Maleyers hem zyn geld ontstolen hadden De heer Hamoche was, geiyk zoovele ande ren, naar Calfornië gegaan om goud te zoeken. Hy had gedroomd van goudvelden langs den weg en een zoo wonderbaar! ij ben bodem dat men, waar men maar spitte, schatten vond. Helaas! hy bad uit de Sierra Nevada nie' anders meegebracht dan koorts, ellende, haat en een onoverkomeiyken afkeer van werken en armoede. Mad. Mathias hoorde hem aan met de han den gevouwen op haar boezelaar en antwoordde faoofdnobdddead„God ii niet altyd recht. Op Mauritius blijft de pest woeden. De vorige week 20 gevallen en 17 dooden. In Betsehoeanaland worden, sedert de bezetting door Transvaal, de gewone Kaapsche postzegels met de opgedrukte letters Z. A. R. gebruikt. Enkele dezer zegels zyn naar het buitenland gekomen, en worden natuuriyk tot booge pryzen betaald. Verkoopingen enz. Heden werd te Wolfaartsdy k, ten overstaan van den notaris J. M, Pilaar te Goes, in het openbaar geveild de hofstede Noordzijde in die gemeente met 15.5156 H. A. land. Koopera werden: Van perc. 1 en 2, de hofstede met woonhuis, schuur, erf, boomgaard en weiland, groot 2.6166 HJV., de Gebrs Van der Werft te 's Gravenpolder, voor f 1930 van perc. 3, 1.2440 H. A. weiland, B. de Maker te Wolfaartsdy k, voor f 1405 van perc. 4, 1.1740 H. A. bonwland, Gebs van der Werft voornoemd, voor f 1250. perc. 5, 6, 7 en 8., 5.2250 H.A. bouwland, werden opgehouden. Van perc. 9, 1.9425 H. A. weiland, C. Koert te Wolfaartsdyk, voor f 1400. Van perc. 10, 11 en 12, 3.31.40 H. A. bouwland, De Kater te Wolfaartsdijk, voor f1230. Al de genoemde sommen zyn per hectare. De totale opbrengst was f 15.060. H E R IJ K. i De herijk der maten en gewichten in 190 zal plaats hebben in de navolgende gemeenten j. en op den tyd daar by vermeld Middelburg: a. voor de ten verkoop bestemde in maga- zijnen en winkels voorhanden zijnde nieuwe maten en gewichten den 4, 5 en 6 Jannari b. voor de gewichten bestemd tot fijnere weging en alzoo voor die in gebruik by apothekers, goud en zilversmeden enz., den 9, 10, 11 en 12 Januari; 1 c. voor de maten en gewichten gebruikt in fabrieken, (brood-, melk-, boter-, meel-, yzer-, gasfabrieken), werven, gestichten van lietdadig- heid, (wees-, arm- en gasthuizen), in openbare rijke-, provinciale en gemeente-instellingen, (belastingen, posteryen, militaire kazerne, hos pitaal, cantine, slachterij, stadsschuur, vleesch- 5 hal, beëedigde graanmetera, militiematen); in dienst van openbare vervoermiddelen, (stoom boot-, spoorweg-, van Gend en Loos-, tram-, Nederlandsche handelmaatschappij) den 16,17, 18 en 19 Januari; d. voor de wyk A den 23 Januari; voor de wyk B den 24 en 25 Januari 1 voor de wijk C den 26 Jannari; voor de wijk D den 30 Jannari; j voor de wyk E den 31 Januari I voor de wyk F den 1 Februari voor de wyk G den 2 Februari voor de wyk H den 6-Februari; voor de wyk I den 7, 8 en 9 Februari; voor de wijk K den 13, 14 en 15 Februari voor de wijk L den 16 en 20 Februari voor de wyk M den 21 Februari; voor de wyk N den 22 Februari; voor de wyk O den 23 Febrnari en 27 Februari voor de wijk P den 28 Februari en 1 Maart voor de wyk Q den 2 en 7 Maart; voor de wyken R, S, T, U en V den 8 en 9 Maart; telkens des voormiddaga van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uren. Verder St. Lanrens op dezelfde dagen als te Mid delburg. Het laatstgeplaatste goedkeuringsmerk moet voortaan, op gevaar van straf, gednrende twee jaren ongeschonden worden bewaard. De verificatie van gewichten beneden het gram (miligram-gewichten), wegens de daartoe noodige fijne balans, geschiedt uitsluitend aan het ykkantoor te Middelburg. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Da lam Plaats. Voorwerpen. Informatien. Jao, Schoondjjke, Boomen, De Smidt. L0 Brigdemme, Timmerm.-affaire, Tak. 10 Ellemoetj Korenmolen, V. d. Lek de Clercq. 17 Nieuwvliet, Korenmolen, V. d. Lek de Clercq. 18 Middelburg. Hais, 'e Gravenpold. Hofstede enz., Verhuist. 18 P.Overman 26 m Middelburg, Heerenhuis en erf, W.Verategen vaardig." En wy gingen, zy en ik, peinzend heen, ons, naar de Champa-Elysees begevende. De Stille Zuidzee, Californië, Spanjaarden, Chineezen goudvelden, goudbergen, goudrivieren, dat alles kon tooh niet saamgevat worden in de wereld, zooals ik haar opvatte, en de gesprek ken van den brillenboopman leerden my dat de wereld niet, zooals ik dacht, ophield by het St. Sulpenice plein en by de Jenabrng. Dé heer Hamoche vergrootte myn gezicht einder en ik kon zgn magere, koortsachtige gestalte niet zien, zonder een huivering naar h/it onbekende te krijgen. Hy leerde my dat de wereld groot is, zóo groot, dat men er in verdwaalt, en overdekt met vage, vreeseiyke dingen. By hem voelde ik ook dat het leven geen spel is en dat men er werkeiyk in ïydt. En dat vooral verbaasde mij ten zeerste want ik zag wel dat de heer Hamoche onge lukkig was. „Hy is ongelukkigzei Mad. Mathias. En moeder zei ook „Die arme man Hy heeft bet heel hard Het was geiaan. Ik had myn vast ver trouwen in de goedheid der natuur verloren en het zal zeker niemand verwonderen als ik zeg, dat ik het sedert nooit terug gevonden heb Al verontrustte de heer Hamoohe my, toch boezemde hy my belang in. Somtyds ont moette ik hem 's avonds op de trap. Dat was niet vreemd, want by bewoonde een zolder De beperking vervoer over alle kunst wegen is opgeheven, te beginnen met mid dernacht tusschen 3 en 4 Januari 1900. 's Cravenhage. Op het Dinsdag ten hove gegeven gala-bal, dat door ruim 1000 genoodig- den werd bijgewoond, trok de hartelijke en vriendeiyke ontvangst van dr Leyds, den ge zant van Transvaal, de aandacht. De Koningin sprak hem tweemalen toe. Voor zyn vertrek had dr Leyds een onder hond met den minister van buitenlandsche zaken. De Zaak van den officier van justitie te Zierikzee tegen J. G. en P. D., betreffende het rapen van zeewier aan een waterkeerenden dyk onder Bruinisse, is door den Hoogen raad ver wezen naar het Haagsobe gerechtshof. Os oorlog In ZulA-Afrlka. Londen. Volgens Daily Mail besloot het comité voor de landsverdediging (uit 5 mi nisters bestaande) 5 miljoen pd at. aan te vragen voor het aanschaffen van nieuw geschut. De avondbladen vernemen uit Sterkstroom van hedeu dat de Boeren Molteno aanvielen. Het gevecht dunrt voort. Volgens berichten uit Durban had de Bun- desrath 5 groote kanonnen, 50 ton granaten, 7000 zadels en 180 geoefende artilleristen aan boord. Nauwpoort. Na een hevig gevecht op den heuvel by Colesberg zyn de Boeren eindeiyk teruggetrokken. Frère. (Natal). Karabiniers patrouilleert n in de richting van Springfield ten zuiden van de Tugela en ten^ westen der Engelsche stelling. Douglas. Het commando dat door Piloher werd verslagen, bestond hoofdzakeiyk uit afvallige Britsche onderdanen. Modderrlvier 2 Jan. Kolonel Balington rukte, tydens kolonel Pilcher de Boeren by Belmont aanviel, langs don Noordeiyken oever van de Rietrivier op. Het resultaat van deze verkenning is niet bekend. Berlijn. Uit Dar-es-Salaam is een Duitsch oorlogsschip naar Lorenzo Marques gezonden. Amsterdam. Da Amarikaansehe fondsen - markt is zeer stil, op het bericht nit Beriyn, dat een geschil is gerezen tusschen Rusland en Eogeland en dat de Russen Afghanistan zyn binnengevallen en Herat bezet hebben. (Alle reserve). Algemeen Uverzicht. NieuwjaarsbesohouwiDgen ea oorlogsnieuws. Meer bieden dagen als deze op dit oogenblik niet. Een oogenblik heefter kans bestaan, dat wij het einde van het groote Fransche proces zonden hebben. Want men is Woensdag wer kelijk tot het einde der pleidooien gekomen. Het laatst sprak Ménard, de algemeene advo caat, die de bevoegdheid van het hof betwistte. Toen hebben de meeste beklaagden nog een kort woordje gesproken en daarmede was het onderzoek afgeloopen. Het hof giDg in raad kamer. Maar de uitspraak bleef' weg. Twee der beklaagden zgn al vast vrygesproken. Maar het vonnis van Deroulède, Guèrin en een paar andere werd tot heden uitgesteld. Het proces zal natuuriyk niet dan onaangename herinneringen aohterlaten. kamertje in ons huis. By het vallen van den avond klom hy naar boven, onder iedere arm een lange zwarte doos dragende, die zeker de brillen en steenen bevatte. Maar die twee doozen geleken op kleine doodkistjes en ik werd bang, alsof die ongeluksman een aan spreker was Nam hij niet mga vertrouwen en mijn veiligheid mee? Nu twyfelde ik aan alles, daar onder ons dak, in ons gelukkige huis, iemand woonde die niet gelukkig was. Zyn zolderkamertje zag op de binnenplaats nit en myn bindermeid had my gezegd dat hg, als hij recht op wilde staan, het hoofd door het dakvenster moest steken. En daar ik in dien tyd niet altyd ernstig was» lachte ik harteiyk over het denkbeeld dat de heer Hamoche in zyn kamer zyn hoed niet afzette, dat die buitengewoon hooge hoed uit het dak boven de Bchoorsteenen uitstak, m dat er slechts een van die zinken pyitjes op ontbrak, die met den wind meedraaiden. Op zesjarigen leeftijd is men allioht wispelturig. Sedert eenigen tijd dacht ik niet meer aan den brillenkoopman, noch aan zyn hoed, noch aan de doodkistjes, tot op zekeren dag ik weet dat bet een voorjaarsdag was het was half zeven en wij zaten aan tafel Men at in dien tyd vroeg op de Quai Mala- quais. Op dien dag kwam Mad. Mathias, die zeer geaoht werd in buis, aan vader zeggen: „De brillenkoopman is erg ziek, daarboven In de eerste plaats toch heeft het gezag van den Senaat als hooggerechtshof een gevoeligen knak gekregen, terwyi wy ons al zeer zouden vergissen, als ernstige lieden tot de conclusie komen, dat er meer bewysmaterieel, en vooral veel sprekender bewysmaterieel noodig is, om een proces als dit op het touw te zetten. Wy meenen, dat dit alles ongunstig zal werken in zake de amnestie. Nu men zooveel ellende heeft beleefd van het optreden van den Senaat als hooggerechts hof, zal men zich wel tweemaal bedenken, eer men generaal Meroier naar datzelfde lichaam verwyst, om zich te verantwoorden. Maar de tegenstanders der amnestie geven den stryd daarom niet op, en biyven hopen, dat het recht zyn loop zal hebben, en Dreyfus zyn rechten gelaten zullen worden. Voor het overige is het stil in de wereld» De Duitsche pers biyft zich natuuriyk bezig houden met de zaak vau de Bundesrath. Veel geuoegeu doet het ons, dat daarby hetzelfde standpunt wordt ingenomen dat gis teren door ons werd ontwikkeld, d1. dat En geland niet het recht heeft het vervoer tus- schen neutrale havens te beletten. Ea daarby wordt hetzelfde voorbeeld aangehaald als wy deden, nl. de invoer in Nederland tydens een oorlog waarin Dnitschland betrokken is. Da zaak wordt dns een beetje meer princi pieel behandeld, en wel van een standpunt, waarby zoowat alle Mogendheden belang heb ben, zoodat de kans op een krachtig protest, van meer dan éen land toeneemt. Wel merkwaardig is, dat Frankrijk in deze biykt geeft van de meeste activiteit. ReedB voor eenige dagen verluidde, dat in de wateren van Madagascar een Fransch es kader werd bijeengebracht. De Echo de Paris weet dienaangaande mede to deelen, dat daar het geheele Indische eska der wordt saamgetrokken, en wei vyf groote slagschepen, die dus in de nabyheid van De- lagoabaai zyn. Officieel wordt deze maatregel voorgesteld als een noodzakeiykheid om het binnensmokkelen van wapens op Madagascar te beletten, die door Arabische schepen wor den aangevoerd. Maar feiteiyk is het om Fransche schepen te besehermen en een oogje in 'tzeil te honden. Als nu ook Duitschland doet wat het kaD, zal toch wel eeu einde aan deze aanmatiging komen. Want hoe het zy het Britsche wereldryk bestaat op dit oogenblik slechts door de genade zyner vijanden. Beknopte Mededeelingen. De Dnitsohe gezant te Weenen, graaf Eulenberg, is tot prins verheven, en prins Hatzfeld, de gezant te Londen, tot hertog. Men spreekt van een verloving van koning Alexander van Servië met de oudste dochter van aartshertog Frederik van Oostenrijk. Uit Sofia wordt geseind, dat de Gzaar aan Vorst Ferdinand zyn voornemen mededeelde met de Czaritza naar Boelgarije te komen om tegenwoordig te zyn by de onthulling van het standbeeld van Alecander II. Uit de Temps blijkt, dat de Franschen den 15en Nov. de Chineezen hebben getuchtigd, wegens den moord op twee marine-officieren. Dien dag kwam een colonne Fransche marine- infanterie, op marsch naar Wong Liok, het middelpunt van het verzet van een der aan stokers van den moord op twee Fransche offi cieren, in gevecht met 1500 Chineesche militie soldaten. Tweehonderd Chineezen werden gedood; aan Fransche zyde waren vyftien ge sneuvelden of gekwetsten, onder deze laatsten een officier. Er zyn nadere berichten over de reeds vroeger vermelde uitzetting van Chineezen uit Wladiwostock. Het biykt, dat daar een opstand heeft gewoed, welke in bloed is ge smoord. Men zegt dat wel een paar honderd Chineezen gedood werden. Een Amerikaansch detachement, dat op de Pbilippyeen een epoorweg herstelde, is verdwenen. Of de manschappen gedood of ge vangen zijn, is nog onbekend. De oorlog in Zuid-Alrika. COLESBERG. Eerst Dinsdagavond is te Londen het vol op zyn zolderkamertje. Hg heeft de koorts als een paard." „Ik ga naar hem toe," zei vader opstaande. Na verloop van een kwartier keerde hg terng. „Wel vroeg moeder. „Ik kan er nog niets van zeggen," ant woordde vader en nam heel kalm zyn servet weer op, als iemand die aan alle menschelijke ellende gewoon is. „Ik denk dat het hersenkoorts wordt. De zennwoverprikkeling is zeer sterk. Natuur iyk wil hy niet van het hospitaal hooren. En hy zal er tooh naar toe moeten, daar alleen kan men hem verzorgen." Ik vroeg„Zal hg er aan sterven Vader zei niets, maar haalde de schouders op- Den volgenden dag was het mooie zonne schijn ik was alleen in de eetkamer. Door het open raam dat op de plaats nit zag, kwam met een stroom van licht, de geur der serin gen, die de concierge, kweekte, maar binnen, met het laid getsielp der mussehen. Ik had een splinter nieuwe urk, die aan mijn vingers kleefde en zoo'n heerlijken geur van nieuw speelgoed had, waar ik zooveel van hield. Ik zette de beesten paarsgewijze op de tafel en reeds trokken de paarden, de beren, de oli fanten, de herten, de echapen en de vosBen, twee aan twee de ark binnen, die ben voor den zondvloed moest bewaren. Men weet niet welke droomen het speelgoed gende officieel telegram openbaar gemaakt.' Generaal French seint Te Rensburg heb ik, met het doel den vy- and in het front bezig te houden, de helft van myn Schotsoh regiment en een sectie ry- dende artillerie achtergelaten. Daarna vertrok ik den 31en Dee. van Rensburg met de an dere helft van het regiment, vyf escadrons cavalerie, 80 man bereden infanterie eu 10 kanonnen. Ik deed te vier uur halt houden by Maiders Hoeve. Den lsten Januari, te half vier iu deu ochtend, bezette ik een kopje dat Colesberg beheerschte, ten oosten van den vyand, die by het aanbreken van den dag volkomen verrast was. Ik bombardeerde het laager en de versterking op den rechtervleugel van den vyand, wiens artillerie levendig terugschoot, maar door de mijne tot zwygen werd gebracht. Vervolgens maakte ik met de cavalerie eu artillerie een demonstratie ten Noorden van Colesberg, bg het knooppunt van den spoor weg, waar een sterk Boerenlaager den heuvel bezet hield en tegen de positie tusschen Coles berg en den spoorweg. Onze poBitie snijdt den terugtochtweg vau den vyaud in de richting naar de wagenbrug af, Ongeveer 1000 Boeren met 2 kanonnen trok ken naar Norwals Point (de brag over de Oranjerivier) terug. Onze verliezen bedroegen 3 dooden en eenige gekwetsten. Heel duideiyk is dit telegram niet. Geen woord over de verovering van een kanon en van de wagens met voorraden, terwyi onop gelost blijft de vraag, waar de Boeren zyn gebleven als er maar 1000 naar Norwalspoiwt terug trokken. De latere telegrammen maken ons niet veel wyzer. Een telegram van de Times zegt, dat gene raal French den rechtervleugel van den vyand omtrok en thans een heuvel aan zyn terug- tochtsweg over de wagenbrug van Colenso heeft bezet. Men verwacht spoedig de bezetting van CoIeBberg. De vyandeiyke strydmacht is 5000 tot 7000 man sterk. Ook te Kaapstad had men Dinsdag middag nog geen bericht van de bezetting van Coles- be g door de Engelschen. Alleen werd er verteld dat'de éclairenrs Maandag middag om twee uur de stad binnen trokken, waarby een afdeeling Boeren werd omsingeld. NATAL. Het vermoeden, dat elk oogenblik een groote slag te verwachten is, wint veld. Door de Boeren worden maatregelen ge nomen, om een Westeiyke omtrekking te voorkomen. Hun verdedigingslinie wordt ook naar die zyde uitgebreid en van geschut voorzien. Dat de aanval zeer aanstaande is, wordt te eer vermoed, wyi de toestand te Ladysmith zeer ernstig wordt, zoodat overwyid ontzet noodig is. Generaal White heliografeert, dat de ge vallen van koorts en dyssènterie onder het garnizoen toenemen. WESTELIJKE GRENS. Kolonel Pilcher seint, dat hy den Hen Ja nuari eeu vyaadeiyk commando, dat te Sunny- sidings, by Belmont, een laager had betrokken, tot den afcocht dwong. De verliezen van den vjjand zyn onbekend, die aan Eogelsche zyde gewond 1 officier en 2 manschappen. De En- gelachen maakten 40 gevangenen. Verder is de kolonel opgerukt naar Douglas, weike plaats door hem zonder tegenstand werd bezet. KORTE OORLOGSBERICHTEN. De Times deelt het volgende verhaal mede, dat alles overtreft, wat wy nog in de Engelsche bladen lazenZes naijl ten Noorden van Dordrecht werd een detachement van 20 Engelschen in een ravyn afgesneden, omdat de manschappen weigerden een gewonden officier te verlaten. Deze 20 man hadden zich her- haaldeiyk tegen de aanvallen der Boeren te verdedigen. Deze hielden hen 'a nachts inge- aioten en heropenden by het aanbreken van den dag het vuur. Toch werden zy door de (20) Engelschen teruggeslagen. Te een uur iu het breia vau de kinderen doet ontstaan. Die vreedzame, kleine optocht, van al de die-, ren der schepping gaf my inderdaad een mys tiek en aangenaam denkbeeld van de natuur. Ik was doordrongen van teederheid en liefde. Ik genoot onuitsprckeiyk van het geluk om te leven. Eensklaps klonk er een doffe slag, als van een val op de plaatshet was een nog nooit geboord, zwaar, akelig geluid en ik ontstel de hevig. Waarom, door welk instinct kreeg ik eeu rilling Ik had dat geluid nog nooit ge hoord. Hoe had ik er terstond al het afgryseiyke van gevoeld Ik vlieg naar het raam, en zie midden op de plaats iets afscbuweiyks liggen! een vormlooze klomp en toch een mensch, een bloedende massa. Het heele huis raakt in rep en roer, men hoorde vronwen gillen en roepen. Myn oude kindermeid komt doodsbleek de eetkamer In en roept: „O! myn God! De -brillenkoopman is in een vlaag van yiehde koorts uit het raam gesprongen Van dien dag af geloof ik bepaald niet meer dat het leven een spel en de wereld een doos met Nenrenberger speelgoed is. De wereldkennis van den kleinen Pierre No- ziëreB verzonk in den afgrond, der mensche- ïyke dwalingen, even als de wereldkaart die de ouden kenden, en het stelsel van Ptolomeas,

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2