MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Donderdag 4 Januari. Verschillende Berichten. N°. 3. 143e Jaargang. 1900. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermo m-e ter Middelburg 3 Jan. 8 n. vm. 44 gr. 12 u. 48 gr. av. 4n. 48gr.F.Verw. m. Z.W.w.,bew.regeDacbtig. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan bet bnrean bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeiige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agsntsn. Te Terneuzen: M.de Jonge te Oostburg firma Al J. Buonswijk. Middelburg 3 Januari. BMOIM ËJTZ. BR kon. besluit: benoemd tot directeur van het post- err telegraafkantoor te Heemstede J. G. van Nauta Lemke, thans in gelijke betrekking te Dragten en tot direotenr van het post- en telegraaf kantoor te Lisse, P. C. Bosdam, thans direc teur van het postkantoor te Borcnlo; is de commies der telegraphie 3e kl. H. J. Benks bevorderd tot commies 2e kl. is dr P. J. Eaiser, adviseur-verificateur van 's rijks zeeinstrumenten te Leiden, benoemd tot offioier in de orde van Oranje-Nassail] is aan den 2e init. H. J. van Eyk, van het 3a reg. veat.-art., op verzoek een eervol ont slag verleend nit den mil. diensten is lo. den le lnit. W. H. Beg en, van het wapen der inf., thans op non-act., op verzoek een eervol ontslag uit den mil. dienst verleend; 2o. hij voor den tijd van vijt jaren benoemd tot reserve-Ie luit. bij het wspen der inf. en wel bij het 3a reg. van dat wapen. UIT STAD EN PROVINCIE. Gedurende bet jaar 1899 werden te Middelburg de volgende hoeveelheden viscb ingevoerd: schelvisch 1650 stnks, bakviscb door 5480 vrouwen, echardyn 19 wagens, levende bot 8 manden, tarbot 950 koppel, grietbot 130 koppel, kabeljauw 517 stuks, paling 1466 kilo, tong 1808 koppel, groote schol 279 stuks, bakvisch voor den afslag 1051 manden, koolviseh 5 stuks, panharing 23.200 stnks, herder 57 stnks, elft 55 stnks, knor hanen 85 korven, rog 30 stuks, spiering 2 kistjes, zeepaling 8 stuksscbiathaai 8 stuks, bakvisch om te leuren 14 manden. In dat tijdsverloop werden als ongeschikt voor de oonsnmtie afgekeurdschelvisch 2 stuks, bakvisch 27 manden, schardgn 2 wagens, tarbot 2 koppel, kabeljauw 180 stuks en tong 3 koppel. In ons vorig bericht over de uitvoering van de vereoniging Uit het Volk Voor hei Volkwordt driemaal de datum 15 genoemd. Dit is een fout. Het concert heeft plaats op Dinsdag zestien Januari. Door het centraal bureau van de teïe phoon te Vlissingen werden gednrend» December 2619 aansluitingen tot stand gebracht In het jaar 1899 zijn op het telegraaf kantoor te Ierseke behandeld 12337 tele grammen, waarvan 1959 afgezonden en 10378 ontvangen. In de postspaarbank werd ingelegd 33146.34s en temggenomen ƒ30133.57. Er werden 56 nieuwe boekjes aangevraagd. Aangezien te Kruiningen zich aohi personen voor den znivelcnrsns hadden aan gegeven en in Westelijk Znid Beveland slechfc ééo, is besloten dat de cnrsus te Krniningen zal gehouden worden. Eenige mededeeiingen betrekkelijk de viering van het jubileum van den heer Vorstermai van Oyen, hoofd der openbare school Aardenbnrg, moesten wij Dinsdag laten liggen wijl de rede van den heer Hennequin, die eerst ruim 2J/4 nnr nadat zij op het telegraaf kantoor te Aardenbnrg was aangeboden ons bereikte, te veel plaats eiachte ea ook de tgd ontbrak om meerdere bijzonderheden te doen zetten. In antwoord op het gesprokene door den heer Henniquin zeide de heer Vorste rman van Oyen, die zeer bewogen was, dat bij niet veel woorden zou spreken. Zijn gevoel was hem de baas. Bij bracht hartelijk dank aan allen voorden onvergetelijken dag hem bereid. Lof zou by niet toe zwaaien, doch hij hield zich overtuigd, dat de beer Henncquin veel tot deze hulde heeft bijgedragen. Hg kon niet alles zeggen en niet allen danken, maar verklaarde hoogst vereerd te wezen met zyne benoemirg tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hy betuigde veel te hebben gewerkt, veel te hebben geleden, maar de voldoening van dezen dag doet hem alle leed vergeten Zich wendende tot zyne leerlingen en oud- leerlingen, verklaarde by overtuigd te zyn dat er een band tusachen ben bestond. Menigmaal was by ontevreden over hen. doch al pratende en leerende werd dit ver geten hy zag in allen zyn vi lenden. Hy besloot met nogmaals dank aan allen te brengen. Het adres van den landbouw, waarvan wy reeds melding maakten, droeg 444 bandteeke- ningea. De rederijker» kwamen verder bun eerelid gelukwenschen, onder aanbieding van een fraai bonquet. Ook de districts- en arrondissements school opzieners boden den heer Van Oyen hnn ge lukwenschen aan. Behalve vele en schoone bloemen ontving de jubilaris nog velerlei andere ryke geschenken- Des avonds bracht het muziekgezelschap Aardenburgsche fanfaren hem eene serenade. Het bestuur der Onderlinge vereeniging tegen Eagelschade in het kanton Oostburg bleef ook achter; gezameHjk kwam het om zyn secretaris te begroeten, waarby de heer mr. Hennequiu, de voorzitter, als woordvoerder optrad. Natuuriyk werd de dag met een gezellig samenzyn besloten, waarby het niet aan biyken van genegenheid en waardeering van den jubilaris ontbrak. ONGELUK TE AXEL. Dinsdagavond kwam een rytuig met ésn paard bespannen van Sluiskil in de richting van de Axelsche Sassing gereden. In het rijtuig bevonden zich zes personen, twee mannen, zwagers, met hunne vrouwen en twee kinderen. Zij hadden op Sluiskil bij hunne familie nieuwjaar geweuscht en waren op de thuisreis. 'tWa-a ongeveer half 7, toen halverwege tus sehen Sluiskil en de Axelsche Smsing het paard eensklaps een verkeerde richting nam en recht in het kanaal liep, zoodat alles te water «ing- Een der mannen zag het gevaar en klom dadeiyk boven op de kap van het rytnig, waarna bij er in slaagde zyn zwager te grypen en op het droge te helpen. De beide vrouwen en de kinderen, alsmede het paard verdronken, ondanks de pogingen tot redding, welke echter door de duisternis zeer werden belemmerd. Toen het gerucht, van het voorgevallene zich in Axei verspreidde spoedden zich tal van personen naar de ramp, waar ook spoedig de burgemeester met geneeskundige hulp aanwezig was. Nog denzelfden avond werden de lijken opgevischt. De mannen waren radeloos; een burner ligt zelfs ernstig ongesteld te bed en moest dade- onder geneeskundige behandeling gesteld worden. Een der mannen, A. van A. geheeten, ver loor by dit ongeluk zijn vrouw en beide kin deren van 5 en 7 jaar, benevens zgn zuster, die nog slechts korten tgd getrouwd was. De deelneming in dit treurig geval is algemeen- keurige gelijkenis weergegeven. In een der benedenzalen vindt men een schildery, dezelf de gebeurtenis voorstellende, maar op grootere schaal, door Van der Waay. Twee orkesten, de koninklijke militaire ka pel en de schuttery muziek zorgden voordana- De verlichting had plaats door middel van electeieiteit. Naar de betrekking van commies-griffier van de Eerste Kamer hebben tot dnsver ge solliciteerd jhr mr F. Beelaerts van Blokland, adj. commies by bet hoofdbestuur der poste ren, mr J. C. A. Everwyn, adj.-commies by het dep. van waterstaat, jhr mr F. R. J. E. Stoop en mr H. J. M. de Vries, beiden advocaat te 'a Gravenhage. De Rotterdamsche kamer van koophandel heeft besloten een adrea te richten tot den minister van waterstaat, waarin wordt gewe zen op de meer dan ergeriyke toestanden op het gebied van spoorweg-exploitatie, waarvan in de laatste tijden in ons vaderland het rei zend publiek slachtoffer is en wordt aange drongen op het nemen van maatregelen om daaraan een eind te maken en ze voor bet vervolg te voorkomen. De meeste stoombootdiensten van en naar Rotterdam zijn heden hervat. De vereeniging van kermisvakgenooten Ons Belangdie onlangs werd opgericht, heeft het plan een vakblad uit te geven De Holland- sche Komiek. Op eene dezer dagen te Dordrecht gehouden hoofdbestuursvergadering werd voor circa f 500 aandeel in dat blad genomen. LETTEREN EN KUNST. De jongste berichten aangaande Tolstoi lniden weer veel beter. Carl Millöcker, de bekende componist van de operette Der Bettelstudent, is Maandag na een aanval van beroerte, te Baden overleden. In lang hebben wij niets geboord van Muckacsy, den beroemden schilder. Thans verneemt een der bladen van mevr. M., dat de toestand van haar man wat beter is. Hy her- bent haar, en als zy hem bezocht heeft, geleidt hy haar naar het rytnig. De lusteloosheid hondt echter aan. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg Het verzet aangeteekend door den beklaagde J. v. d. H., te Vlissingen tegen een vonnis van 20 September II., is, door niet verscbyning van den beklaagde, vervallen verklaard. Tot het gala-bal ten hove waren Dins dagavond o. a. genoodigd leden van het civiele en militaire hnis van Hare Majesteiten, van het corps diplomatique; van de hoogecolleges van Staat: van de Gedeputeerde staten van Zuid-Holland en de commissaris der koningin in die provincieledlen van den gemeenteraad van de rechterlijke macht; der departementen van Algemeen Bestnnropper-, hoofd- en ver dere officieren van land- en zeemacht, waar onder die van het Indische leger en der schuttery. Het paleis was met bloemen en planten ryk versierd. In sommige zalen waren nieuwe schilderyen aangebracht. Ter weerszgden van den broeden ingang van de balkonzaal hingen links het levensgroote portret van H. M. de Koningin-Moeder, in groot toilet met een dia deem in het baar, en rechts het portret van wyien Koning Willem III als admiraal der vloot, beide van Willy Martens, bet laatBte door gravures bekend. In een andere zaal hing een schildery van de vlootrevue op het Hollandsch Diep, door van DommelBbuizen. Daartegenover een schildery van Ten Kate de inhuldiging van Koningin Wiihelmina in de Nienwe kerk te Amsterdam, op het oogen- blik dat H. M. tronw zweert aan haar volk, omringd door bet gevolg en ten overstaan van de volksvertegenwoordiging, allen in nauw Te Dordrecht is een nienw havenplan ingediend, ditmaal door eenige particulieren. Het vorige havenplan werd niet uitgevoerd, omdat een daarmede samenhangend voorstel tot uitbreiding van de grenzen der gemeente geen voldoenden steun vond by de daarvoor gekozen commissie van ingezetenen. Het nu ingediende bedoelt een haven aan de Dordtsche Kil, een kwartier buiten de grens der gemeente. De bezwaren, die de scheepvaart van Dordrecht thans ondervindt van de spoorwegbrng, worden door de ligging der geprojecteerde haven weggenomen, daar deze beneden die brug is ontworpen. Ook is de ligging gunstig met het oog op stroom en ijsgang, terwgl voldoende terreinen in den omtrek aanwezig zgn om ia de behoefte aan handelsetabliBsementen te voorzien. Voor het tot stand komen van dit plan is de bu'p der Staatssp. Mij. irgeroepeu, die belang bg de tot standkoming heeft met het oog op de fabrieken voor het oreosoteeren van spoorweg- dwarsliggers. De kosten van het plan worden op f985.000 begroot. - Een werkman te Rotterdam, die eenige dagen geleden van den SchiedamschensiDge» moedig tUBSchen het ijs te water is gesprongen en drie drenkelingen het ft gered, iigt thans met een rhenmatische ziekte te bed. Zgn gezin is nu door de heldendaad van den man van diens inkomsten verstoken, voor wie weet boe lang. Onder Dirksland is een landbouwschuur geheel uitgebrand. Alle paarden en koeien, die zich daarin bevonden, kwamen in de vlam- 30 om. Een dronken vronw, die in den nacht van Zondag op Maandag door de Haagsohe politie naar een commissariaat werd overge bracht, is korten tgd daarna overleden aan de gevolgen harer onmatigheid. Toen de politie het ïyk naar de woning der vronw overbracht, vond zy daar de overige leden der familie in verregaanden staat van dronkenschap - Op oudejaarsavond is ingebroken in een hnis aan den Sohenkweg te 's Gravenhage. Toen de bewoners na eene korte afwezigheid thnis kwamen, vonden zy kaBten en laden open gebroken. Tal van gouden en zilveren voor werpen, zoomede een bears met geld, werden vermist. Voor ongeveer f 4000 is gestolen. - Te Scheveningen heeft op Nieawjaarsdag een twintigjarige jongen zgn oom, die lid van het gezin was, by een familietwist, een steek met een mes in de onderbuik toegebracht. De gekwetste is naar het ziekenbnis te 's Graven hage overgebracht. De dader is in voorloopige bewaring. In verband met de arrestaties in de St. Nicolaasstraat te Amsterdam, worden nu en dan nog huiszoekingen gedaan. Van de gear resteerde bende zyn er nog zeven in verzekerde bewaring onder wie o. a. Lammetje Zondag, de exploitante van het vermaarde logement De Vriendenkring. Dinsdagavond is te Gonda op het empla cement van den spoorweg een belader goederentrein gedeeltelijk ontspoord, gelnkkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Alleen tot materieele schade, die nog ai groot is, bepaalde zich het ongeval. Men wist nog niet wet zekerheid te zeggen, of bot kwam door verkeerden wisselstand, door de gladheid der rails, of door iets anders. Dat was nog niet uitgemaakt. In den nacht van oude op nienwejaar, staken eenige bezoekers van een café te Zwolle voor de deur ervan een paar vuurwerken af, zoogenaamde kanonnenslagendoor den ge weldigen slag werden in zeven omliggende woningen tot op 20 meter afatands een 25 tal glasruiten, waaronder een groote spiegelrnit, verbryzeld. Te Kampen is op Nieuwjaarsdag een 39- jarige sigarenmaker, door het inslikken van een stnkje vleescb, gestikt. De man maakte in hooge mate misbruik van sterken drank. Te Veendam is een kind van een schip per tengevolge van het drinken uit een ketel, gevuld met kokende koffie, onder een smarte- lyk ïyden overleden. Het is Zaterdag j 1. in den Winsoboter gemeenteraad by na tot een formeele rnzie ge komen. Er had een hooge woordenwisseling plaats ter eene zyde van een sociaal-demo craat, en aan den anderen kant van den bur gemeester. Aan de orde waren de rapporten van den gemeente-architect. De Booiaal-demo- craat beschuldigde het college van bnrg. en weth. dat er knoeiery plaats bad. Toen de voorzitter den spreker aldoor in de rede viel, door met den hamer te kloppen, eindigde deze dat by nog andere woorden dan knoeiery zonde gebruiken, hy vreesde de beeren niet. Later, toen de vergadering in comité generaal was byeen geweest, wildode sociaaldemocraat weder een woord van protest doen hooren over de handelingen, die tegenover hem ge pleegd waren. De voorzitter klopte daarop weder en sloot de vergadering. Da sociaal-democraat riep En ik zal my vervoegen by Gedeputeerde Staten. Daarmede eindigde de laatBte zitting van 1899. De eerste dag van bet nienwe jaar is in Borne ingezet met een bloedige vechtparty, tnsschen een paardenhandelaar en eenige be schonken kermisreizigers. Daarby werd zoo danig met stnkken per geslagen, dat alle vechtenden bloedend gewond werden en een zelfs levensgevaarlijk. Te Oldenzaal is Dinsdag een wisselwach ter door een trein overreden en gedood. Even na nieuwjaar, 's nachts te half een, brandde, door een onbekende oorzaak de woning van den gemeenteveldwachter te Oena af. De bewoners, waaronder een zieke vrouw, kwamen er ternanwernood gekleed uit. Gelukkig dat assurantie de schade aan hnis en inboedel dekt. In de manege te Venlo bad Maandag middag onder het ryden een wachtmeester der huzaren bet ongeluk van zyn paard te vallen. Hy kreeg znik een trap van het paard, dat zyn borstbeen werd verbryzeld. In hopeloozen toestand werd hy naar bei hospitaal vervoerd. Te Antwerpen wordt de Leysstraat ver breed, waartoe verscbiilende huizen moeten worden afgebroken. Een der aangrenzende gebouwen, een winkel, was daardoor zeer ver zwakt, met het gevolg dat een gedeelte van een muur instortte. Persooniyke ongelukken hadden niet plaats. In een circus te Brussel bad Zaterdag avond een ODgelnk plaats. Een der rydsters viel van het paard en rolde naar de eerste rijen der toeschouwers. Aanvankelijk meende men, dat het ongeluk niet veel te beduiden had. Maar spoedig bleek, dat de ongelukkige dood was. Nog altijd hondt het parket te Bergen zich bezig men het onderzoek inzake den in dustrieel Schotsmans, die voor eenige maanden in een trein werd vermoord gevonden. Dezer dagen werd weder een jonge man, wonende te Parya, in hechtenis genomen, die zich tegen over twee oude lieden, met wie hy samen woonde, bad uitgelaten, dat by in een trein had gevochten en overwonnen. Ook moet hg later aan een van zyn makkers een horloge hebben willen verkoopen, dat zoo hy zeide van Schotsmans was geweest. Ofschoon nu heeit verklaard by die gelegenheden te hebben geschertst en ook een alibi bewyst, de justitie het noodig geacht hem iu hechtenis te honden, vooral ook wyi zyn sig nalement met dat van den vermoedeiyken moordenaar overeenkomt. Men kent althans by naam,-— de groote bal marqués inde opera te Parijs. Eender Fransche bladen herinnert, nn het seizoeB weer aanbreekt, dat deze bals in 1715 voor het eerst -.werden gehouden. Het denkbeeld was opgekomen by ridder de Bouillon, die daarvoor beloond werd met een jaargeld van 6000 livres 1 Nog eigenaardiger is, dat een monnik de toestellen uitvond, om den vloer der zaal op geiyae hoogte te brengen als het tooneel. Oorspronkelijk werden deze bals ge durende twee perioden driemaal '«week» go- geven, neet lute? kwop do» t(d In. Tegenwoordig hebben ze alleen maar plaats van aanvang Jannari tot Half Vasten. Bordeaux wordt dezer dagen bezig gehou den door een geheimzinnige vergiftigingszaak. In November van het vorige jaar stierf daar een jonge vronw onder znlke verdachte ver- schynseleD, dat de dokter, die met de lgk- sohouwing belast was, weigerde een bewys van overigden te gevenen een onderzoek deed instellen. Naar aanleiding biervan is de echt genoot van de overledene gevaDgen genomen verdacht zyn vrouw vergiftigd te hebben, op wier hoofd by eenigen tijd te voren een levens verzekering van 200.000 francs bad gesloten. Ofschoon de verdachte hardnekkig het hem ten leste gelegde ontkent, spreken de omstan digheden zeer tegen hem, vooral ook dat by, ofschoon een eigen tehuis iu Bordeaux hebbende, zich daar in een hotel verborgen hield, waar by door de veiligheidspolitie werd gevonden' en gearresteerd. - Uit het tuchthuis te Reims zyn twee gevangenen, drie- en zes en twintig jaar ond en beruchte inbrekers, ontsnapt. Door mid del van een touw, een bank en een tafelrje zyn zij uit huu eel gekomen en vervolgens op de binnenplaats der gevangenis en eindeiyk op het dak geraakt, waar rjj ontdekt werden door een cipier. Toen volgde een verwoede jacht over daken en mnren, langs schoorstee* oen en dakgooten, maar de ontsnapten bleven den gendarmen de baas. Nadat zy nog een maal op straat zyn gezien, heett meu niets meer van hen vernomen. Natuuriyk wordt alles in 't werk gesteld, om de vluchtelingen weer in handen te krygen. - Dinsdagochtend te half zeven is te Havre een felle brand nitgebroken in het Hotel Froscati. De vlammen tastten spoedig de feestzalen aan en Bloegen aan alle zyden naar buiten nit den 40 M. breeden gevel. Het ge heels gebouw is vernield op de vleugels nat De 40 logeergasten en het bedienend personeel zgn tgdig ontkomen. - Het Fransche dorp Montignac is door een hevigen brand vernield. Twintig huizen werden achtereenvolgens door de vlammen aangetast en in asch gelegd. Het grootste ge deelte van de aangerichte schade is niet door verzekering gedekt. Eierenhandel op Londen. Eenigen tijd geleden werd de sandaoht van de Ned. kamer van kooph. te Lenden gevestigd op den zïefa voortdurend ontwikkelenden eierenhandel al daar. De groote consnmtie van eieren in Enge- land's hoofdstad en de hooge prys, dien de ver- brnikers bereid zyn daarvoor te betalen in verge- ïyking met de prgzen op bet vasteland van Europa, hebben producenten in don vreem de aangespoord om zich in het by zonder op de hoender fokkery en den eierenhandel toe te leggen. De resultaten, door hen verkregen, hebben doen zien, dat een behooriyke organi satie en het vermijden van groote onkosten en groot risico een op zichzelf zoo riskant bedrijf als kippenfokkery en den eierhandel kan verheffen tot een winatgevenden tak van bestaan voor het land, dat daaraan deelneemt. De Kamer bovengenoemd, hetft het nnt'ig geoordeeld dien handel nader te onderzoehen en de oorzaken van het welslagen der voor naamste landen, die daaraan deelnemen, in het» licht te stellen. De resultaten van dat onderzoek worden ia een rondschrijven onder de aandacht gebracht* Het bestnur der Kamer hondt zich overtuigd, dat met medewerking van al degenen, wien bet ontwikkelen der bronnen van bestaan van Ne derland ter bar te gaat, ook aan dezen tak van bedryf door Nederland kan worden deelgeno men op een wyze, die by geen enkel ander iand behoeft ten aohter te staan. De totale invoer in great hundreds (120 tallen) bedroeg in 1898 14.424.601 tegen 11.876.968 in 1894 tot een waarde respectieve- lgK van 4.457.117 en 3.786.329 De grootste leveranciers der eieren zgn Rusland, Duitsch- land, Frankrgk, Denemarken en België. Ter wijl de waarde van de nit Denemarken inge voerde eieren in 1898 was meer dan 8 miilioen gulden, bedroeg dit cjjfer voor Nederland nog geen kwart miilioen. Verbetering daarin is - e brengen door coöperatie. Voor nadere bijzon derheden verwyzen wy naar bovenbedoeld rondschryven, waarvan afdrukken te bekomen zyn by de firma J. H. de Busny, Rokin 60, Amsterdam. Te Portsmouth is de influenza heerschende. Vooral van het garnizoen zyn vele officieren en manschappen aaDgetaBt. Het sterfteoyter ia daardoor reeds vry hoog. Te Glasgow kwamen Zondagavond twea eleotrisohe trams met elkaar in botsiDg, ten gevolge van bet weigeren van een rem, Een kind werd gedood en een conduoteur ernstig Dnitsohland heeft, zooals men weet, nog «itfld een honds vorst, die wat weerspannig ie, 49 mpt m het PÜDfrtuw-8tMtje Rew^

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 1