BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. FEUILLETON. Fraputea Dit Pierre Non. plaat! greep, werd met drie revolverachoten begroet. Bij het luiden der alarmbel verdwe nen de inbrekers. De onderinepeoteuc titulair van politie te Rotterdam J. R. P. Heeröldt is met ingang van 1 Januari by de bereden politie gedeta cheerd. Een niet wel by 't hoofd zynd persoon aldaar heeft, zonder eenige aanleiding, op de Kruiskade een revolverschot gelost op een reiziger, zonder dezen te treffen. By het in werking treden van de nieuwe verordening op de tapperyen enz. te Haarlem op 1 Jan. werden moeilijkheden verwacht, wat betreft de eluiiing der wachtkamers, waarin vergunning is.. De cafó'a mogen open zgn van 'a morgens zeven uur tot 's nachts twaalf uur en op zyn verzoek aan den burgemeester kreeg de buffethouder tot bescheid, dat bij zich aan de verordening had te houden. Die opvatting van den burgemeester nu is in stryd met de spoorwegwet, die gebiedt, dat ook na twaalf uur de wachtkamers open zgn. Op den Achterburgwal te Amsterdam viel Vrijdagmorgen een pakhuisknecht bij bet opdra gen van een baal koffie achterover van de hooge trappen- In een zorgwekkenden toestand werd hy naar het Gasthuis gebracht. Tot directeur der gemeente-gasfabriek te Arnhem is benoemd de heer W. Niermeijer, directeur der gemeente'gaBfabriek en waterlei ding te Zutfen. Voor eenige dagen werd op een boer derij te Eist (Betuwe), de 23-jarige zoon van den eigenaar bewusteloos gevonden in den dorscbmolen. Waarschyniyk is by door den boom geraakt, gevallen en zyn daarna de paarden over hem heen gegaan. Maandag is by aan de bekomen wonden overleden. Branden. Te Enschedé is een beeren- buis bijna geheel uitgebrand. Vier andere, onder hetzelfde dak gebouwde perceelen wer den beveiligd. De schade, door assurantie gedekt, is groot. Te Nieuwerhoorn is Vrydag- avond een ledigstaande boerdery, door een onbekende oorzaak, in brand geraakt en ten gevolge van den hevigen wind spoedig in &Bch gelegd. De nieuwe eigenaar zou met de lente de boerdery betrekken. Te Enschede heeft een gasontploffing plaats gehad, waardoor circa 200 glasruiten gesprongen zyn. Een paar kinderen bekwamen min of meer ernstige verwondigen. Vrijdag avond is een op het spoorweg, terrein van het station Heino ataanden goede renwagen door den hevigen wind in beweging gebracht en in botsing gekomen met den van Zwolle in aantocht zynden laatsten personen trein, tengevolge waarvan de hoof dcoaducteni van den trein licht aan hoofd en een been verwond werd en genoemde wagen, alsmede de locomotief van den trein nog al be3Cbadi gingen beliepen. De sigarenfabrikanten te Groningen heb ben aan de bemiddeliugscommissie bericht, dat zy gesne loonsverbooging toestaan, maar bet Maandaghouden wenschen af te schaffen en minder huiswerk te laten verrichten. De com missie zal 4 Januari met de gezellen, waar schijnlijk voor het laatst, vergaderen. By het oudejaarsrehieten heeft te Veen- huizen een ongelnk plaats gehad. De zoon van een bakker heeft zioh den arm verbryzeld. Te Vyien (L.) waren Vrydag drie arbei den in de nienwe Portlandeementfabriek bezig met het vullen der cementovens. Door de opatygende gassen bedwelmdgeraakte een hunner in een der ovens en was spoedig een iyk. De twee anderen werden bewuste loos gevonden en verhoeren niet buiten ge vaar. De omgekomene was gehuwd en vader vau 3 kinderen. De werkstaking te St. Etienne beeft ten gevolge, dat door gebrek aan waggons ook de kolenmynen Boel te La Louvière stil lig gen en men daar by gebrek aan grondstoffen de werkhuizen moest sluiten, waardoor 600 arbeiders zonder werk zijn. De stakers te St. Etienne hebben den aange boden steun van socialistische afgevaardigden geweigerd. Londen zal in telephoonverbinding worden gesteld met Antwerpen en Brnssel. Deze ver binding zal gaan over Calais en R jsel, zoodat geen afzonderiyke kabel tussehen Engeland en België noodig is. Sir James Paget, de ïyfarts van koningin Victoria, is overleden. In de Engelsohe havenstad Goole hebben de dokwerkers den arbeid geBtaakt. Te Barmen is Vrydag een groote stoom- ververy door brand vernield. Een portier kwam in de vlammen om. De Italiaansohe bladen noemen thans openly k den naam van een met de Maiia verbondenen reehterlgk ambtenaar. Het is nie mand minder dan Astolsone, raadsheer aan het hof van cassatie aldaar. Het sehynt, dat die hooge jusiitie-beambte werkeiyk door den minister Banaai ter verantwoording geroepen zal worden. Vreeselgke, weerzinwekkende tooneelen speelden zich dezer dagen by de terechtstelling van een man en een vrouw in het Spaansche stadje Cervera af. De veroordeelden waren de moordenaar Lucio Alvarez en zyne medeplich tige Catalina Magnez. Meer dan duizend men- schen waren bg de executie tegenwoordig. Lucio Alvarez was kalm op de bank van het schavot gaau zitten en had de menigte vaarwel toegeroepen, terwyi zgn gezellin Catalina nog in de kat zat, die haar naar het schavot ge bracht had. Toen by aan zyn hals bet konde worg ijzer voelde, sprong hy als razend op, verbrak zyn banden en wilde wegloopen. De beul en vier beulsknechten pakten hem. Hy ging op de bank zitten, die voor Catalina be stemd was, maar ook daar hield hy zich niet stil. Byna een uur lang worstelden de beuls knechten met hem. Catalina bedekte het ge laat met de handen, om dit vreoaeiyke tooneel niet te behoeven aan te zien. Toen beklom zy gelaten en moedig het schavot. Een Russisch stationchef aan het station Scbeptuehowka is met zyn bediende door sluip moordenaars om het leven gebracht. Ook de vrouw van een Russisch staatsraad en baar dochter werden op haar buitengoed vermoord, waarna het huis in brand gestoken werd. Van de ïyken der vermoorden vond men nog slechts de verkoolde overbiyfseien. In Britsch-Indië motten reeds drie miljoen persenen wegens den hongersnood door de overheid worden onderhouden. ZEERAMPEN. In den jongsten storm is op de Fransche kust by Havre vergaan het Engelsche kust vaartuig Emilyvan Meidon. De bemanning van 12 personen is verongelukt. Op de kust van Bsetague is vergaan de St. Jeanvan Antwerpen naar Lissabon. Een gedeelte van de opvarenden is gered. Da Duitsobe stoomboot Pelotas, van Ham burg naar Znid-Amerika; is op de Engelsche knst gestrand. De 629 passagiers zgn of worden gered. De bemanning is nog aan boord. Het schip is zwaar beschadigd te Maassluis binnengebracht. Een andere zeeramp wordt uit Marseille gemeld. Daar acht men de boot Pierre Le Grand, met 46 opvarenden eu 5000 echapeo, verloren. (Gedeeltelijk reeds in ons vorig, rummer gemeld Verkoopingen enz. By de Zaterdag aan het dep. van water staat, enz. gehouden aanbesteding van hei onderhond en herstel van de landsgebonwen tt 's Gravenhage, gedurende 1900, raming f 44.500, schreef o. a. in de firma J. M. van Ditmara en Zn. te Middelburg voor f 47.999. Minste insohryver was de firma C. W. de Vos te 's Gravenhage voor f 43.990. By de Zaterdag door de vereeniging Landbouwbelang te Bruinisse gehouden aanbesteding van 128200 kg. saperphospaai met 14% phosphorzunr oplosbaar in water, werd ingeschreven door de volgende beeren: Coenen Schoenmakers, Uden, ad f 2.86; C van Blooys, Dreïechor, ad f 2.80D. J. Oggel, Axel, ad f 2.79; J. A. Rottier, St Jansteen, ao 12.787»; I™*0 J-v- d. Have, Zierikzee, ad 12.78; J. Sohilperoort, Bruinisse, ad f 2.74A. Snel leman, Dinteloord, ad f 2.72 ;P. J. van Ardenne, Dordrecht, ad f 2.71 VaJ. Kostense, KruiniD- gen, ad f2.71; J. W. Romeijn, Ouwerkerk, ad f2.69. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Aardenburg. De rede door den heer Hen nequio uitgesproken by het feest van den beer ik ben gelukkig om u het eerst de mede- deeling te mogen doen dat Hare Majesteit de Koningin u heeft benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Ontvang nu geachte jubilaris nogmaals de dankbetuiging voor wat gy voor het onderwys in de gemeente Aardenburg hebt gedaan en den harteiyken gelukwensch met wat u op dezen dag wedervaart. "a-Gravenhage. De Transvaaleche gezant, dr Leyds, is heden alhier aangekomen, ter bywoning van de ontvangst van het corps diplomatique op het hofbal. De Ned.-Indische petroleummaatschappij zal met de Java petroleummaatschappij eene over eenkomst sluiten. Van eene bestemming van het nieuw ge bouwde paleis op den hoek, naast het aan het ryk verkochte paleis van prinB Fredrik, tot hol van arbritage is niets bekend. De prinses heeft het gebouw uitdrukkelijk vau den verkoop uitgezonderd en laat het voor eigen gebruik inrichten. Met 1 Januari zijn afgeschaft de borgtochten voor de ambtenaren en beambten der Staats- spoorwegmaatschappy. De gestorte bedragen worden teruggegeven. H. M. de Koningin sobonk f 400 aan het Nationaal Fonds. Heden diende voor den Hoogen raad het beroep in cassatie van mr Troelstra tegen zijn veroordeeling door het gerechtshof te 's Gra venhage wegens smaad tot 1 maand gevan genisstraf. Zyn advocaat, mr Limbnrg, vroeg handha ving van het ontslag van rechtsvervolging, daar de rechtbank terecht overwoog, dat de be klaagde in het algemeen belang heeft gehan deld en alle middelen tot bereiking der invry- heidstelling van de gebroeders Hoogerhuis bad uitgeput. 15 Januari zal het openbaar minis terie conclusie nemen. De heer G. A. Voratermau vau Oijen, hoofd der openbare lagere school te Aardenburg, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Os oorlog in Zuii-Afrika. KAAPKOLONIE. Londen. De oorrespondent van Daily Mail bevestigt de overwinning van generaal French bij Colesberg. De artillerie opende Zondag het vuur, dat door de Boeren werd beantwoord. Bg bun aftocht lieten dezen een hotschkiss- kanon achter, dat dus in handen der Engel schen viel. De overige kanonnen werden door de Boeren in veiligheid gebracht. De Engelschen veroverden vele wagens met voor raden. De Boeren trokken Noordwaarts af. De verliezen der Engelschen zy'n gering. De Times meldt dat de Boeren Zondag Dordrecht aanvielen. Hoewel hun macht aan- zieniyk was, werd de aanval afgeslagen. De Boeren verloren 8 man en 13 paarden. De Engelschen hadden 4 gewonden. NATAL. Frère. Het bombardement van Ladysmith wordt dageiyks voortgezet, vooral van den Bulwahanahenvel. {Standard.) De moeiiykheden zyn voor generaal Buller ontzettend toegenomen, door de gedwongen rust na de nederlaag van denlöen. De versterkingen van de Boeren strekken zioh over 25 K.M. langs de Tngela uit en zyn met vijanden bezet. De rivier is sterk gewassen. De marine-kanonnen beschieten het front der Boerenstelling, terwyi de patrouilles de flanken van den vyand verontrusten. Algemeen Overzicht. 't Zal natuurlijk geen ernstige gevolgen hebben, het aanhouden van de Bundesrath. Alleen zal een groot deel der wereld met kenneiyk leedvermaak deze beleediging van de Dnitache vlag zien. Keizer Wilhelm heeft den laatsten tijd geen politiek gevolgd, die tot bewonderen dwingt eer het tegendeel. Geiyk eens de hoogste vertegenwoordiger van de Oost-Indische compagnie een opper koopman was, sehynt keizer Wilhelm alleen maar op de geldeiyke [uitkomsten van zyn actie te letten, zoodat het Diet dan genoegen kan doen, dat hy het lot deelt van andere commis-voyageurs, die af en toe ook wei eens minder aangename ervaring opdoen. Want onaangenaam is net zeker, dat Engelaud hier optrad tegen een Kaiserlich Deutsche Reichs- postdampfer, en het schip met lading, passa giers en mail naar Durban bracht. Over de aanleiding is nog weinig bekend. Men beweert, dat een tiental passagiers vau Duitsche nationaliteit naar Lorenzo Marques gingen, om in de Transvaal te vechten. Geheel duidelijk is dit ons niet evenmin als alles wat in deze voorafging. O. i. kan bet recht van visitatie, veel minder dat van aanhouding, worden uitgeoefend ten opzichte van booten, die het verkeer tussehen twee neutrale havens (Hamburg en Lorenzo Marques) onderhouden. Had Engeland dit recht, dan zou bv. Frank- ryk tij diens een oorlog met Duitsehland de Nederlandsche havens kunnen sluiten, en ons land verbieden levensmiddelen in te voeren, of wapens en krggsvoorraad tot handhaving onzer neutraliteit. Alles wat wij vroeger omtrent deze kwestie hebben gelezen, gaf ons den indruk datalleeu de aard en de bestemming der goederen daaraan het karakter van contrabande geeft. Feiteiyk zou dus in de eerste plaats Portu gal moeten opkomen voor zyn geschonden recht. Maar men weet, dat dit land daartoe niet in staat is, vooral omdat het zioh van Engeland financieel afhankelijk voelt. Of het echter reeds een verdrag heeft ge« teekend, waarbij het een deel zyner kolonies aan Engeland en Dnitschland afstaat, ziedaar een vraag die aan de orde biyft, ondanks de duidelijke tegenspraak van den Retchsameiger. Een deel der pers wydt die tegenspraak aan een formeele onjuistheid in het bericht van de Lohal-Anseiger en geeft daarom een verbe terde lezing van wat is afgesproken. Een ge lukkig teeken achten wij het dat een en ander in Frankrjjk zeer de aandacht trekt. Men begint daar te lande in te zien, dat het een soort bedreiging voor Madagasoar is, als de tegenoverliggende kuststrook in handen van Engeland komt. De een borduurt daarop en gewaagt van een in Frankryk te plaatsen Portugeesche leening, welke dat land in staat zou stellen zyn kolonies, althans Lorenzo Marques, te bebouden. Andere bladen en daaronder zelfs de En geland vergodende Siècle wyzen op de nood zakelijkheid dat,alB En geland en Dnitschland hun koloniaal bezit uitbreiden, Rusland en Frank ryk aanspraak hebben op een behoorlijke com pensatie. De laatste week van 1899 heeft er dus toe- bij ge dragon den Transvaaloorlog over te bren gen op het gebied der hooge politiek, dus in de wereld waar alleen het vuigste eigenbelang en de macht heersohen, waar de rechtsvraag steeds op den achtergrond staat. Een aangenaam vooruitzicht is dit niet, en zeker bederft dit onze vreugde over het toe nemen van de anti-Eogelsche strooraing in byna alle landen van de wereld. In Duitsche kringen wordt de beleediging van de Duitsche vlag natuuriyk diep gevoeld, en belanghebbenden wendden zioh terstond tot de Rykaregeering. In Frankrijk waar men de Btemming kent bestaat kans op toenemende verbit tering, nu men reeds een week lang vruchte loos uitziet naar berichten over de Gironde een Fransche pakketboot, die reeds voor een paar maanden door een scherp schot uit een Britsche kanonneerboot tot bydraaien werd verplicht. Ook in de Vereenigde Staten toont men zich steeds vyandiger, vooral na de aanhouding van een Amerikaanach schip met meel. Maar ook de eigeniyke Boeren vrienden roeren zich. Te New-York en in andere deelen van de Unie hadden nieuwe betoogingen plaats, waarbij zich de aanzienlijken des lands aan sloten. Ook bevat de New-York Times nieuwe be richten over de wapening der Ieren. Dezen brengen in de Noordelijke staten krijgsvoorraad, voertuigen en dynamiet byeen, met het doel een inval ia Canada te doen. Veel hechten wij nog niet aan deze mede- deelingen. Bleek het waar, dan zou de be- 3. Uit het Fransch. VAST ANATOLE FRANCE. De brillenkoopman. Zonder een oogenblik in twyfel te trekken dat hun werk, hunne misvormingen en hun lyden een Boort van grapjes wareD, dacht ik niet dat zy zich, evenals ik, onder een bepaald gelukkigen invloed bevonden, beveiligd, zooals ik, voor elke ramp. Want om de waarheid te zeggen, geloofde ik niet, dat ze even henscb leefden als ik; ik was niet geheel overtuigd dat het echte wezens waren, en wanneer ik ben, nit mijn raam, zoo heel klein, over de brng des Saint P&res zag gaan, hield ik hen meer voor speelgoed dan voor menschen, zoodat ik byna even gelukkig was als het reuzenkind nit het sprookje, dat op een berg zat te spelen met de boomen, de boerenwonin gen, de koeien en de schapen, de herders en de herderinnen. In èén woord, ik stelde my de schepping voor als een groote doos met NenreD berger speelgoed, waarvan het deksel eiken avond tHsht ging, als de mannetjes en vrouwtjes netjes opgeborgen waren. In dien tgd waren de ochtenden helder en zacht en de groene blaadjes ritselden onschuldig in den morgen wind. Op de kade, mijn mooiewQuai Malaquais, waar madame Matthias, de opvolgster van Nanette, met bare vonkelende oogen en haar hart van was, met mg ging wandelen, schitter den kostbare wapenrustingen in de uitstallin gen der winkels; daar prgkte bet fijnste Sak sische porselein met de heerlijkate.bloemen. De Seine, die naast my vooitstroomde, bekoorde my door de natuuriybe bevalligheid van het water, dat begin van alle dingen, die levensbron. Ik bewonderde onbewust dat liefeiybe wonder van den stroom, die overdag de schepen draagt en den hemel weerkaatst en 'a avonds overdekt is met edelgesteenten en lichtende bloemen. En ik wilde dat dat mooie water altgd hetzelfde bleef, omdat ik er zooveel van hield. Moeder vertelde mg dat de rivieren naar de zee vloeien en dat het water van de Seine altijd voortloopt; maar ik verzette my tegen dat denkbeeld omdat ik het te droevig vond. Hieruit blijkt misschien dat ik geen wetenscbappeiyben aanleg bad, maar ib koeater- do een liefelijke illusiewant te midden van de rampen des levens is niets treuriger dan het eeuwige wegvloeien der dingen. Het Louvre en de Tuileriën, die zich in éen statige lijn vöor my uitBtrekten, waren bet voorwerp van erastigen twijfel. Ik kon my niet begrypen dat die gebouwen het werk van Vorsterman van Oyen, men zie de rubriek Uit Stad en Provincieluidde als volgt „Zeer geaohte jubilaris! Het is my hoogst aangenaam u op dezen gewichtigen feestdag als hoofd der gemeente als de tolk van het gemeentebestuur en zeker namens een groot deel der ingezetenen harteiyk te mogen gelukwensehen. Gy herdenkt heden een lang niet alledaagsche gebeurtenis, een voorrecht dat voor weinigen is weggelegd. Ik weet het zeker dat het u niet naar den zin zoude zgn, wanneer ik hier in het breede uwen lof ging verkondigen In de laatste dagen zullen uwe gedachten vele malen teruggegaan zijn in die lange, lange reeks van jaren, die achter u liggen. Gg zult daarbij vele oogenblikken vau zelf voldoening hebben gesmaakt, maar zooals het lederen mensch gaat, die eeriyk de rekening zö'ner daden opmaakt, zult gy nu en dan ge komen zyn tot de verzuchting dat men soms beneden zyn krachten blijft. Wat wy intusschen mogen getuigen voor hetgeen uw leven voor de maatschappij heeft opgeleverd, vanaf de grens van den manne- Igken leeftgd en de volle kracht van het leven en ook nu nog voor langzamerhand de rusttgd voor u aanbreekt mag niet onuitge sproken big ven. Een menschenleven lang hebt gy iederen dag gebonden aan de regelmaat eener tyds- verdeeüng naar vastgestelde uren, aan ge slachten op geslachten in deze gemeente ten beste gegeven, wat gg zelf als vrucht van uwe studies en geest bad verzameld. De voorwaarden grootendeels voor de ont wikkeling van een zelfstandig bestaan van vooruitkomen in het leven gaaft gy dag aan dag aan de aankomende generatie in deze ge meente. Weldaden als deze worden veelal zoo ge- makkeiyk aangenomen zoo weinig geteld; hy die ze bewyst vindt lang niet altyd looneude dankbaarheid. En die taak moest 40 jaren lang dageiybs worden afgeBponneD. Hoe ook soms eigen zieleleed in de wisse ling vau eigeu levenslot die taak in de ver vulling moeiiyk maaktenGy hebt, waarde jubilaris, die scboone, doch moeilijke taak vervuld, zooals men het van u mocht ver wachten. Gy, de man van veelzydige en grondige kennis, hebt nog eens de waarheid bewezen van de oude spreukquio bene distinguit bene docet. Gy, met uw helder verstand, dat zoo goed weet te onderscheiden en te begrijpen; gy wist hot ook uwe leerlingen zoo uitstekend klaar en duideiyk uiteen te zetten. Uwe plaats in den door u gekozen werk kring roept mg' voor den geest het beeld van den zegenryken zaaier, aan den begeerigen bodem het kostbare zaad toevertrouwende Wel zult ook gy' niet altyd de verwachtin gen hebben verwezeniykt gezien die gij mocht koesteren, toch als uwe gedachten gaan langs die breede rijen van oud-leerlingen overal in het land verspreid of in deze gemeente ge vestigd, thans nuttige leden der maatschapijij, dan zal de naam 'van zeer velen u met vol doening op de lippen komen. Ook wanneer zij op dezen gedenkdag zich uwer herinneren, ik ben er zeker van, dan ryat een gevoel van dankbaarheid wederom in hun binnenste voor wat gg van hen gemaakt hebt, Een ryk en nuttig leven ligt achter u. Moge de in het verschiet aanbrekende avond van dat vruchtbaar bestaan helder en rustig voor u ztju Dat is het wat uwe vrienden u barteiyk toewenscben. Het gemeentebestuur rekende het zich tot een eer en tot een en duren plicht om u war men daDk te komen brengen voor de zeer belangryke diensten gedurende nu 40 jaren aan bet onderwys in deze gemeente bewezen. Zoo aanstonds hebt gij in ontvangst te ne men de bewijzen van genegenheid van uwe vroegere en tegenwoordige leerlingen. Aan bewyzen van waardeeiing voor uwe werkzaamheid op ander gebied val het u heden zeker evenmin ontbreker. Toch meen ik dat een bewijs van hoog schatting van nwe groote verdiensten van de egde van het geëerbiedigd hoofd van den Staat voor u en de nwen dezen dag tot een waren feestdag zal stempelen. gewone metselaars wareD, en toch gedoogde mijn kennis der natuur niet, om aan te nemen dat die muren als by tooverslag verrezen waren. Na langdurige bespiegelingen kwam ik tot de slotsom dat die paleizen gebouwd waren door schoone dames en prachtige ridders, gekleed ia fluweel en satyn, en kant, overdekt met goud en edelgesteenten, met groote plui men op do hoeden. Men zal zich misschien verwonderen dat ik op mga zesde jaar een zoo weinig juist begrip van de wereld had. Maar men moet bedenken dat ik byna nooit buiten Parya was geweest, waar mgn vader, dokter Nozióres, het heele jaar door werkzaam was. Ik had wel is waar een paar kleine reisjes met den spoortrein gemaakt, maar daar had ik voor myn aardrgkabunde Diets aan gehad. Dat was ia dien tyd een zeer veronachtzaamde wetenschap. Men zal zich ook verbazen dat ik van de zedeiyke wereld een opvatting had, die zoo weinig met de werkeiykbeid overeen stemde. Maar bedenkt toch dat ik gelukkig was, en gelukkige wezens bekommeren zich niet veel om het leven. De droefheid is de grootste opvoedster der mensohen. Zg heeft haar de knnaten, de poëzie en de zedeleer onderwezenzy heeft baar heldhaftigheid en medeiyden ingeboezemd; zy heeft waarde aan het leven gegeven, door te gedoogen dat het ten offer ge bracht wordt; zg, de verheven droefheid, de goede, ware droefheid, heeft het oneindige in de liefde gebracht. Iu afwachting vau hare lessen was ik getuige van een vreeseiyk voorval, dat mya natuur kundige en zedeiyke opvatting van het heelal geheel ten onderste boven wierp. Maar eerst moet ik u vertellen, dat er in dien tyd een brillenkoopman was, die zyne waren uitstalde op de quai Malaquais, langs den muur van het mooie hotel Chimaydat met zooveel edele bevalligheid de twee ge beeldhouwde vleugels vau een poort, waarbo ven een geveldak, in den styi Lodewyk XIV, prijkt, opent naar zgn binnenplein. Ik stond op een zeer gemeenzamen voet met dien brillenkoopman. Eiken dag, als Mad. Matthias met mg ging wandelen bleef zy voor zijn uitstalling staan, en vroeg met belang stelling «Wel, mynheer Hamache I Hoe gaat bet?" Eu zy maakten een praatje samen. Intusschen bekeek ik de brillen, de brillen- huizen, de kngpers, de doosjes met medailles en steentjes, die den heelen sohat van den koopman uitmaakten, en die my zeer kost- baac voorkwam. Ik was vooral verbaasd, over de menigte blauw gemaakte glazen in de uitstalling van den heer Hamoehe en tot op den huidigen dag geloof ik dat hy het gewicht der blauwe glazen in de oogheelkunde over dreef. Hoe bet zy, ongekleurd of blauw, zyne glazen sliepen rustig in hunne doozen, niemand keek er naar, nooh naar zyne medailles, noch naar ziju mineralen en de roest verteerde het staal der monturen. „Wel, gaan de zaken wat beter vroeg Mad. Matbias. De beer Hamoehe stond met de armen over elkaar in de verte te turen en antwoordde niet. Het was een klein mannetje, niet heelemaal kaal, met een groot hoofd, donkere, levendige oogen, bleeke wangen, een langen blauw-zwar- ten baard. Zyn kleeliug was vreemd, evenals zyn uiter- ïyk. Hy droeg een lange, oiyf kleurige jas, die op den rug en de schouders geel was gewor den en waarvan de panden op zyne hielen hingen. Hy droeg den hoogsten, hoogen hoed, dien ik ooit gezien heb, erg gedeukt, en glim mend, een merkwaardig toonbeeld van ellende en ydelheid. Neen 1 de zaken gingen niet. De beer Hamoehe geleek niet op iemand, die brillen verkoopt, en »yn brillen geleken niet genoeg op brillen die men koopt. Hy was ook slechts door den nood gedron gen brillenkoopman geworden en onder de maren van Chimay nam hy de houding aan van Napoleon op St. Helena. Hij was ook een verpletterde Titaan. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2