DE MARTELING UN TANTALUS. eonige oogenblikken later was hij overleden, aooder dat men iets had knnnen doee. Hat Hjk is tot Weenen in den trein gebleven en daarop onmiddellijk naar Belgrado doorge zonden. De minister was ongeveer 50 jaar en bekend als een neer bekwaam stafofficier. De Sultan heeft zioh bereid verklaard vóór 81 Januari weer 170.000 T. pd van de Russische oorlogsschatting af te doen. Da Sultau heeft alle plannen opgegeven, om zijn zwager uitgeleverd te krijgen. Uiteen nader onderzoek moet gebleken zijn, dat de prinses Sanika geheel op de hoogte was van het plan tot ontvluchting. De Turksche regeering deelt mede, dat in het district Helktiare een inval van Arme niërs plaats had. Esn compagnie Turksobe soldaten heeft de Armeniërs met een verlies vaa 5 dooden en 16 gewonden over de Perzi sche grens teruggejaagd. Te Barcelona is de staat van beleg op geheven. Gelijk wij dezer dagen mededeelden, heeft een Fransch ingenieur een plan gemaakt voor een Bpoorweg van Spanje naar Tanger, onder de straat van Gibraltar door. Thans heeft bet aardrgkakundig genoot schap te Algiers een motie aangenomen, waarin wordt gevraagd de handelsbetrekkingen tus- sohen Algiers en Marokko te verbeteren en daartoe o. a. de spoorwegen, dat machtig en vreedzaam hulpmiddel, ten Westen van Algiers te verlengen tot Fez en Tanger. Volgens te Berlin ontvangen bericht is het niet waar, dat op Samoa reeds de Dnitsche vlag is geheschen. Ten Oosten van Madagascar ligt in den Indischen Oceaan het, aan Eageland behoorende eiland Mauritius. Volgens de Fransche bladen is daar een militaire opstand uitgebroken. Het garnizoen, dat daar ligt, bestaat uit 3640 man, voor ongeveer 2/3 nit inlanders bestaande, en verder 1100 man infanterie en 346 man artil lerie. Over den omvang en van de aanleiding tot dit oproer is niets bekend. De invloed van den oorlog doet zioh door geheel Europa het sterkst gevoelen op de kolen markt. Engeland beeft zoowat den geheelen beschikbaren voorraad opgekocht, en hoewel de mijnen het maximum aantal arbei ders aan het werk stelden, is bet onmogelijk aan de aanvraag van stoomvaart, nijverheid en particulieren te voldoen. Deze lijden na tuurlek zeer onder de snelle stQgiog der prijzen. Een verbod van uitvoer zou het eenige red middel zijn terwijl de zaak natuurlijk ook een politieke zgde heeft, doordien de conti nentale staten moeilijkheden zouden onder, vinden, zoo zij hunne vloot moesten mobili- teeren. GEHUWDE PRIESTERS IN ZUID- AMERIKA. Een verrassende mededeeliag wordt door de Bad. Beobaehter gedaan, en wei aangaande een eoeyoüek tot opheffiag van het oelibaat voor R. K. priesters in Zuid-Amerika. In den voorzomer van dit jaar was te Rome een concilie van bisschoppen uit Zuid-Amerika gehouden, tot bespreking van verschillende misstanden in de R. K. kerken in dat deel der nieuwe wereld, en tot de daar behandelde voorstellen behoorde er een tot afschaffing van het gedwongen oelibaat. Langen tijd had men daarvan niet gehoord, tot onlangs een Portugeesch blad te Rio- Janeiro den tekst eener encycliek betreffende dat onderwerp bracht, ontleend aan het blad Tribono te Valparaiso. In dat stnk wordt overwogen, dat het oeli baat niet een goddelijk, maar een kerkelgk reoht is, door de oonoilies en de Paneen verordend, in esn tijd, toen de drang naar bet geestelijk ambt zeer groot was. Daa wordt overwogen, dat tegenwoordig,en vooral in de Latijoaohe landen van Zuid-Ame rika, de voorkeur voor het geestelijk ambt steeds minder wordt, zoodat vele pastoors- plaatsen vaoant zijn; dat verder door het gebrek aan priesters het geloof en de nitoefe ning van den godsdienst geschaad worden dat de hoofdoorzaak waarom de tegenwoordige, in materialismo opgevoede jeugd zich van het priesterambt afwendt, is gelegen in het celi baat, dat een heroïich offer en een bijzondere genade eischt, welke niet iedereen is toebedeeld. Al deze zwaar wegende gronden hebben den Paus, na overleg met de eerwaarde vaders van het concilie, doen beslniten, den priesters in Latynseh Amerika de vrijheid te geven een huwelijk aan te gaan. Nochtans raadt de Pans aan de voorkenr te geven aan het hetere, dat meer met de priesterlik^ waardigheid past, en het oelibaat te blijven in acht nemen. Deze encycliek zon de dagteekening van 10 Juli dragen. De Badische Beobaehter zegt geen grond te hebben aan deze mededeeling te twijfelen, en herinnert dat zelfs vóór eenige jaren een hoog leeraar aan de katholieke faculteit te Tnbingen dezen (maatregel voor dat deel der wereld in het vooruitzicht stelde. De Fr. Z., waaraan wij dit ontleenen, zegt dat de B. B. een goed clericaal blad is. De oorlog in Zuid-Alrika. Geen enkele belangrijke tijding heeft de droeve Kerststemming van het Engelsche volk verstoord. En het eenige beriobt dat kwam heeft waarschijnlijk Londen niet bereikt, maar kwam over Berlin tot ons. Volgens de daar verschijnende bladen was uaar Znid-Afrika bevel gezonden dat alle divisies zioh zonden terugtrekken, ten einde in achterwaarts gelegen stellingen de versterkingen af te wachten. Deze stellingen z^n voor Bulier Estcourt, voor Gatacre Queenstown, voor Methuen de Oranjerivier. Galij k men weet, was reeds onmiddellijk na de drie nederlagen door de militaire mede werkers op deze achterwaartsohe beweging aangedrongen. Maar de vraag is in hoever de generaals oog in staat zullen zijn bnn troepen terug te voeren. Hoewel de berichten over den militairen toestand zeer schaarsch zyn gebleven, is er alle reden om aan te nemen, dat de terugtocht van Methnen geen militaire promenade zal zijn en dat de Boeren zijn leger nog heel wat ver liezen zullen berokkenen. Over Gatacre weet men Diets en Bulier Van hem meldden wij Zaterdag reeds dat by den terugtocht had aangevangen. Een vermakelijke bijdrage tot de nonsens welke de Engelsche pers het publiek dien aangaande durft voorzetten ij het volgende: Na den slag by Colenao trok Boller op Chievely terug, waar bij het spoedig door het geschutvuur der Boeren wat warm kreeg en besloot op Frère terug te trekken. De Daily Mail deelt dit volgender wyze mede: ,,Door watergebrek in ons tegenwoordig kamp is een gedeelte onzer troepen naar Frère terug gekeerd. De vyand heeft zyu kanonnen opge steld om ons te beschieten, maar wy hebben onze posities veranderd om die pogingen te beletten." In gewone taal beteekenen deze fraaie woor den natuurïyk dat de Engelsche positie by Chievely zoo beschoten werd, dat Buller naar Frère terug moest. Het eerBte gevolg van deze nieuwe tactiek is dat men Ladysmith en Kimberley aan hun lot zal moeten overlaten. Het schynt dat men te Londen over deze plaatsen zeer bezorgd was, want een telegram uit Londen over 5 sterfgevallen, welke Vrydag te Ladysmith voorkwamen, eindigt met de mededeeling: „Dat bewyst dat Ladysmith op dien dag nog behonden was." Of men daar ook bezorgd was! DE SLAG BIJ DE TOECELA. De laatste dagen zyn nog vole byzondei be den bekend geworden over de nederlaag van Buller, en alles wat men hoort strekt slechts om de ernstige beteekenia van de nederlaag te sterken en te doen uitkomen. Plaatsgebrek noopt ons in dat opzicht kort te zyn, waarom wij ons bepalen tot de mede deeling van datgene wat de censoren hebben doorgelaten van het officieele Transvaalsche verslag. „VrQdag by het krieken van den dag is het reeds zoo lang verwachte gebeurd. Pretorius, van onze artillerie, waarschuwde ons dat de oolonne van generaal Buller oprokte tegen onze stellingen by de Toegela. Zijn centrum bestond nit een ontzagiyke macht infanterie, terwy laan elk der flanken zioh twee batteryen artillerie bevonden. Sterke afdeelingen cavalerie steun den de andere troepen. Ons geschat bewaarde een volstrektatilzwy- gen, teneinde de juiste ligging onzer stellingen niet te verraden. Twee batteryen rukten voort tot binnen het bereik van het geweervuur onzer meeat vooruitgeschoven stelling. Toen openden wy het vuur met verpletterende uitwerking. Daarna begon onze artillerie en bracht den vyand blijkbaar in hevige verwarring, daar men hem in den waan bad gelaten, dat de brug hem vry bleef om de rivier over te steken. Intnssohen viel de rechtervleugel onze meest zuideiyke stelling aas, maar het vuur onzer Mansers was zoo verschrikkeiyk, dat de aanval terugviel als een golf, welker kracht is uitgeput, eu rijen by ryen dooden en ge wonden achterliet. Andermaal rukten de Ezgelsehen voorwaarts, maar opnieuw werden zij gedwongen terng te trekken, de hoopen gevallenen met nieuwe dooden vermeerderend. Da rydende artillerie voerde een charge nit tot aan den oever van de rivier, waar het Ermelo-kommando een zoo moorddadig vnur opende, dat twee batteryen door den vijand moesten worden achtergelaten. Tweemaal proefden de Engelschen om paarden nader by te brengen en zoo de kanonnen weg te balen. De eerste maal slaagden zy erin een stnk te be spannen, maar de tweede maal vielen mannen en paarden door het vnnr vernietigd neer. Eindeiyk trokken de Engelschen terng naar hun kamp, van waarnit zy een wel onderhon den vnur van granaatkartetsen openden op de Bolwer-brng, tan einde onzen mannen te beletten de kanonnen weg te halen maar later slaag den wy erin negen stukken mee te nemen. De Fransche kolonel de Viilebois-Mareuil en de Duitscher Braun zeggen, dat Europeesche leger zioh niet beter hadden kannen honden dan oDze troepen. Commandanten Botha en Trichart stonden steeds op de gevaarlykate punten van den stryd. Elf ambnlanoes namen de Engelsche dooden en gewonden op, wier lichamen de vlakte over oen uitgestrektheid van verscheidene myien dekten. De nederlaag der Engelschen is verpletterend. Een tweede officieel telegram uit Pretoria stelt de verliezen der Boeren op dertig mac: terwy I de Engelschen er,geiykmen weet, ruim 1100 verloren 1 GENERAAL BUTLER. Te Londen houdt men zich dezer dagen drnk bezig met het geval van generaal Butler. Deze was tot voor eenigen tyd opperbevelhebber der Engelsche troepen aau de Kaap, en tydens de afwezigheid van air Alfred Milner wsarne mend gouverneur en hooge commissaris. Als zoodanig belast met een taak van groote ver antwoordelijkheid, heeft de generaal een ern stige misdaad bedreven. Hy heeft zich een zelfstandig oordeel gevormd en aan de regee- ring medegedeeld wat by als de waarheid be schouwde. De generaal lichtte de regeering in over het dryven der kapitalisten en den door dezen geïnspireerde South Africa Leagueover de gezindheid der Hollandsche Kapenaars ten aanzien van de Britsche politiek in Znid-Afrika. Hy zond rapporten over de reusaobtige wapening van de Transvaal, en bewees geheel op de hoogte te zyn. Hy waarschuwde de regeering, dat voor een eventueelen oorlog een leger van 150.000 man noodig zou zjjn. Hy toonde aan dat, ais men oorlog wilde voeren, de eerst noodige maat: regel was Noord-Natel te ontruimen en alle aandaoht aan de Tngela te Wijden. Ia een woord, de generaal lichtte de regee ring eeriyk in over alles wat zy weten moest. Maar dit optreden was niet in overeenstemmiog met de door Chamberlain verdedigde flnan- cieele belangen. En hoewel do ervaring den( generaal volkomen in het geiyk heelt gesteld, ia men in Engeland niet over hem te.spreken- Alleen door voorliefde voor de Boeren kon zoo schryven als hy deed en het scheelt weinig of de generaal wordt als een verrader gebrandmerkt, die oorzaak is van alle rampen, welke de Engelschen troffen. Het merkwaardig ste is dat niet alleen het publiek en de schaad- pers den man hekelt. De regeericg heeft hem zyn bevel ontnomen. De generaal, die in Spanje vertoefde, is nu naar Engeland teruggekeerd. Men verwacht dat hy verlof zal vragen, om zich tegenover de aanvallen der scband- pers te verdedigen. Maar het wordt zeer betwyfeld, of dat zal worden toegestaan, dam de ministers natuuriyk het grootste belang er by hebben, dat niet openbaar wordt, hoe zij reeds lang in het bezit waren van de rapporten, welke de tegenwoordige rampen deden voor zien maar werden ter zyde gelegd, omdat ze in den weg stonden aan het dry ven van Chamberlain c. s. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Het geruoht loopt, dat men in den Vry staat voornemens is om de regeering van Bloemfontein over te brengen naar Winburg, daar Bloemfontein zonder verdedigingsmiddelen en ook onverdedigbaar is. Aan de Times werd Maandag van Mod- derriv ier geseind Volgens berichten nit Jacobsdal wordt Ru- ruman (W. van Kimberley) nog door een kleinen troep Rhodesische politie vastgehouden, in weerwil van de herbaalde pogingen van de Boeren. Het schijnt dat vóór Mafeking de belegeraars veel hebben geleden ;en dat het beleg daar verzwakt. Ons Land, het bekende Hollandsche blad i Kaapstad, meldt het volgende: Lord Methuen heeft een correspondent van Reuter op de vingers getikt door het volgende bekend te laten maken door de militaire auto riteiten te Kaapstad Eeu telegram is ont- acgan vau den generaal-opperbevelhebber, gewagende van dat gedeelte van den Modder- rivierslag door Reuters specialen dienst, welke opmerkingen bevat aangaande het niet in acht nemen door de Boeren van de wetten van beschaafd oorlogvoeren. Met betrekking daar- zegt de generaal: „Het is niet in stryd met beschaafd oorlogvoeren om op paarden te schieten, maar het is in stryd met eerbaar gedrag om een dapperen vijand te belasteren." Maarschalk lord Roberts heeft 't noodig geacht een manifest te richten aan vrienden in Amerika en Canada. Hy komt daarin op voor den moed der Iersche soldaten, op wier trouw by zich verlaat, en verzekert dat zyn leger geen noodelooze bardheid en geen on- menechiykheden zal bedryven. En toch neemt by Kitchener mede als rechterhand 1 De Westminster Gazette zegt in een hoofd artikel o. a., dat het by de tegenwoordige stemming in Europa de grootste dwaasheid zon zyn iets tegen Delagoabaai te ondernemen of op andere wyze in stryd met het algemeen recht te bandelen. Jammer dat dit blad slechts de meening vertegenwoordigt van het kleinste deel der Eugelscheo, en wel van de lieden met gezond verBtand. Lord Roberts is Zaterdag van Waterloo- station vertrokken. Een groote menigte woonde zyn vertrek by; de prins van Wales, de hertog van Connaught en de hertog van Cambridge waren op het perron, evenals de in zwaie ronw gehulde vrouw en beide dochters van den veldheer. Eenige parlementsleden hebben zioh ah vry willigere aangemeld. Een beter middel om ia gezaghebbende kringen afschuw voor den oorlog op te wekken, is er al niet. De Engelsche advocaten zullen een zicht baar bewys geven, dat macht boven recht gaat. Uit hun midden zal een vrykorps worden gevormd. De Engelsche volunteers hebben ook artil- erie oude voorladers! Uit Indië wordt een regiment lanciers naar Znid-Afrika gezonden. Een nieuw bewys voor het schynheilige van de neutraliteit van Victoria's kleinzoon. By Krupp wordt nacht en dag gewerkt om vóór 1 Januari 26000 granaten aan Eageland te leveren. En de regeering van den Samoa- keizer laat dat kalmpjes toe en schijnt er niet aan te denken den uitvoer van oorlogsmate; riaal naar Engeland te verbieden. Waar is de tyd toen men nog meende dat keizer Wil helm een karakter was Vau zyn onderdanen kreeg hy een aardig lesje, want de werklieden van Krupp stonden een gedeelte van het schandloon der Duitsobe nij verheid aan de Boeren af De Engelschen hebben beslag gelegd op het schip, dat het materieel der Ned.IndiBche ambulance overbracht. Figaro meldt dat de Engelsche regeering Van den saltan verlof kreeg om Egyptisohe troepen in Znid-Afrika te gebruiken. De bekende Dnitsche luitenant Brüsewits is thans bevelhebber eener Transvaalsche battery. De drinkbeker voor de lippen te hebben en zyn dorst niet te kunnen lesschen; de Bpyzen voor zioh op de tafel te hebben staan, en er zioh niet van te kunnen bedienen, is dit geen treurige zaak? Zulks beeft ook voor eenigen tyd plaats gehad in Nederland, in het. door het reizend publiek om zijne uiterste zindelijkheid zoo bekende dorpje Broek in Waterland. Wy hadden vernomen dat een aldaar woon achtig persoon, de beer L. Plokhaar, kleer maker van zyn beroep, deze marteling ook doorstaan had. Wy zonden er onzen verslag gever heen, welke het gelukte het adres van genoemde persoon te bekomen door de bereid willigheid van den heer Postdirecteur aldaar. Nadat hy het doel van zyn bezoek aan den heer Plokhaar had medegedeeld, verklaarde Z.Ed. dat hy meer dan 4 a 5 jaar lydende was geweest aan maagzuurde eetlust ont brak hem niet, maar bij kon niets verdragen; lekkerste spy zen walgden hem tegen, en eene algemeene verzwakking was er het ge volg van, en bygevolg vreesde hy zyn werk Vertrokken en aangekomen schepen. Vllsslngen. 26 Dec. Binnengekomen, Zaterdag en Zondag, de Engelsche stoom schepen Presto, gez. Avenins, van Gefle Harlowgez. Forsyth, van New Castle, en Eleanorgez. Hilt, van Bilbao. Heden kwam binnen het Eng. bs. Marcator, gez. Wight, komende van Penarth. Vertrokken: de Dntaohe bs. Siegmund, gez. Krohn, naar Creaker en Jessica, gez. Hauscbild, naar Queenborongh. Hr Ms instructieschip Nautilus is 21 dezer van Santa Crnz (Teneriffa) vertrokken, tot voortzetting van den oefeniDgstooht. RECLAMES. 40 cent per regel. Koffie prijshoudend. Beetwortelsuiker. Daarvoor was de stemming vaat en voornameiyk tengevolge van het besloten water met veel vraag voor dis ponibel, waarvoor f 107/s a /II werd betaald. Voor geraffineerd was de stemming kalm; pryzen onveranderd. Ry st. Ongepelde kalm. Gepelde stil, doch prijshoudend. Specerijen. Notemuskaat goed gestemd. Foelie kalm. Nagelen weifelend. Peper traag. Vruchten zonder nieuws van eenig aan belang. Katoen was eenigszins onder den invloed van de ontstemming op financieel gebied te New- York en te Londen, tengevolge van de neder lagen der Engelschen in Zuid-Afrika. De oogatbeweging biyft echter zóo matig, dat er voorloopig aan geen ernstige daling kan ge dacht wordeD, daarvoor is de behoefte aan katoen te groot. Men noteert(loco middlg. Amerik. 23 a 23 ct., basis middlg. d°. n.o.l.m. Jan./Febr.-lev. 23 a 23l/4 ct. Tin. In bet begin was de markt flauw en met weinig zaken liepen de pryzen 2 a 27a terng. Toen de loco noteeringen voor Banka en Billiton 61'/4 en Straits f 62 bereikt hadden, werd de markt weder vaster om ech ter flauw te sluiten. Loco Banka f 62, Jan.- veiling f 62% Billiton loco f 618/4) Straits f 62y, verkoopers, weinig bijkomende vraag. Amerik. Petroleum. De noteering voor loco in eonanmtie bleet onveranderd met geregelde vraag voor behoefte. Ansjovis zonder zaken; pryzen onveran derd. Fyne zaden. Door besloten water be perkte zich de omzet tot kleinigheden voor direote behoefte. Men noteert: Mosterdzaad bruin f 25 a f 267a, dito geel f 21 a f 24, kanarie- zaad 10 a 107. per 100 kilo, karwyzaad, jarig 15 a f 15% dito 1899 f 147,f «7/», maanzaad blauw f 127, f 13 Pef 60 kilo, alles inel. baal. Volgens ingezonden portret, te moeten staken. Het bloed was arm ge worden en niet meer voldoende deze alge meene zwakte, die zich van hem had meester gemaakt, te bestryden. Hevige hoofdpijn en slapeloosheid voltooiden zyn ïyden. Alles had hy reeds aangewend, doch niets mocht baten, totdat hy in het Botterdamsch Dagblad de wondervolle genezingen gelezen had door de Pink Pillen van Dr. Williams. Na 't gebruik van 2 doozen, zoo verklaart hy aan onzen verslaggever, ben ik een ander mensoh geworden ik eet met graagte, 't maag zuur is verdwenen en mga slaap is verkwik- keHd. Uit dankbaarheid heb ik myn portret naar Parys gezonden en ik machtig tot pu- bliceeren als men het verlangt, en met genoe gen geven wy eene afbeelding hiervan. Men zag da vreugde zyner genezing op zyn gelaat, verhaalt ons onze verslaggever, en aan wien hy tevess aanbevool zyne dankbaarheid nogmaals over te brengen. In al de versohynselen van verzwakking, tengevolge der verarming van het bloed, welke dikwyis bloedarmoede, bleekzucht, slechte spysverteering, oorsuizingen en duizelingen veroorzaakt, bandelen de Pink Pillen van Dr. Williams op werkdadige wijze, zoowel bij de vrouwen als by de mannen. Hergeven kracht aan den grijsaard en zyn zeer werkdadig voor de kinderen ingeval van beenziekte of St. Vitusdans. Prys f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. VorkrSgb.ar bj J.H.I.SNABILIÉ, Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Neder land en alle apotheken. Franco toezending tegen postwissel. HANDELSBERICHTEN. Qraaumarkten enz. IJzendxjkb,23 Dec. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer redely k en de omzet, in aanmerking genomen de feestdagen en de gladheid der wegen, rnim te noemen. Men besteedde voor: jarige tarwe f f a f nieuwe f 5.90, f 6.10 a f—.—, rogge f f—a f—.—nieuwe dito 5.75 a 5.90 wintergarst a per 100 K.G.nieuwe dito f 8.50, 8.60 a 8.70; zomergerst a nieuwe dito 8.a a Vhaver 6.40 a 6.50 paardenboonen 6.-— 6.25 groene erwten ƒ7.— af 8,per HX.kroon- erwten a f—.—koolzaad a f—.— per H.L, Axil, 23 Dec. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de pryzen als volgtjarige tarwe t 7.25 a 7.30nieuwe tarwe J 7.25 a 7.50jarige rogge f—.— af—.—nieuwe rogge 6.25 a 6 50 jarige wintergerst a t nieuwe wintergerst 8.70 a 8.75 jarige zomergerst a nieuwe zomergerst 8.— a J 8.25; haver f 6.40 a f 6.50; paardenboonen 6.75 8 f 6 80; groene erwten 8.40 a f 8.50; kool zaad f—.— a kanariezaad f a vlas (per 44 a. 56 c.) f f a Boter f 1.—Eieren t 4.50. Gmrc, 22 Dec. Vlas en Snuit. Inlandsob met weinig aanvoer en levendige vraag tot opnieuw hoogere pryzen. In Russisch ging weinig om, wegens gebrek aan aanbod. In garens van vlas werd de handel belemmerd door hoogere pryzen die de spinners verplicht waren te vorderen. Snnitgarens goed begeerd tot steeds vastere pryzen. Linnen met eenige vraag maar tot lagere pryzen. Amsterdamsohe goederenmarkt. Van de hoofdartikelen der Amsterdamsche goederenmarkt valt, ook wegens de naderende fbestdageD, Wéinig te «eggen. Ifarktpr^xen van Tarwe en Moet Zaterdag 23 Deoembor. Antwerpen. Tarwepryab.,; Amerikatnnsh toode no. 2 fir. 168/e. ParTarwe kalm loop. md. tr 18.65. Peath. Tarwe vaat. Zaterdag ti. 7.95, Vrydag fl. 7.97. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Heden (Tweeden Kerstdag) wordt te Amsterdam geen beurs gehouden. BEKENDMAKINGEN. H E R IJ K. Burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien het sohrgven van den ijker der maten eu gewichten alhier van den 21 December 1899 no 133, maken bekend dat de heryk der maten en gewichten voor het tydvak 19001901 in 1900, in het £k lokaal op de Noordzyde van den Dam, wyk letter F no 97, zal plaats hebben, den 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 16, 17, 18, 19, 23, 24, 25, 26, 30 en 31 Januari a. s. alsmede den 1, 2, 6, 7, 8, 9, 13, 14,15, 16. 20, 21, 22,23,27 en 28 Februari a. s. en 1, 2, 7, 8 en 9 Maart a. s. Dat de zittiagen vau den ijker zullen plaats hebben als volgt: a. voor de ten verkoop bestemde in maga- zynen en winkels voorhanden zynde nieuwe maten en gewichten den 4, 5 en 6 Januari b. voor de gewichten bestemd tot fijnere weging en alzoo voor die in gebruik by apothekers, goud eu zilversmeden enz., den 0. 10, 11 en 12 Jannari; e. voor de maten en gewichten gebrnikt in fabrieken, (brood-, melkboter-, meel-, yzer-, gasfabrieken), werven, gestichten van liefdadig heid, (wees-, arm- en gasthuizen), in openbare ryks-, provinciale en gemeente-instellingen, (belastingen, posteryen, militaire kazerne, hos pitaal, cantine, slachtery, stadsschuur, vleesch- hal, beëedigde graanmeters, militiematen)in dienst van openbare vervoermiddelen, (stoom boot-, spoorweg-, van Gend en Loos-, tram-, NederlaDdscbe handelmaatschappij) den 16,17, 18 en 19 Jannari; d. voor de wyk A den 23 Januari; voor de wyk B den 24 en 25 Januari voor de wijk C dan 26 Januari voor de wyk D den 30 Januari voer de wyk E den 31 Januari veor de wyk F den 1 Februari; voor de wyk G den 2 Februari voor de wyk H den 6 Februari voor de wyk I den 7, 8 en 9 Februari; voor de w§k K den 13, 14 en 15 Februari voor de wyk L den 16 en 20 Februari voor da wyk°M den 21 Februari voor de wyk N den 22 Februari; voor de wyk O den 23 Februari en 27 Februari voor de wyk P den 28 Febrnari en 1 Maart voor de wyk Q den 2 en 7 Maart; voor de wyken R, S, T, U en V den 8 en 9 Maart; telkens des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uren. Voorts worden belanghebbenden herinnerd: lo. dat de voorwerpen schoon en droog ten heryk aangeboden moeten worden en zich in zoodanfgen toestand moeten bevinden, dat een verificatie en stempeling mogelijk is; 2o dat lengtematen, voorzien van merktee- kenen of aanwyzing van onwettige maten, moeten worden afgekeurd en ten allen tyde in beslag genomen kunnen worden 3o dat de onderdeelen van bet gram (mil ligramgewichten) uithoofde der daartoe noo dige fijne balans, uitsluitend aan het ykkan- toor te Middelburg kunnen worden geverifi eerd (ministerieele beschikking dd. 16 April 1872 No 193); 4o dat den belanghebbenden wordt aange raden, zich by de terugontvangst hunner voor werpen, ervau te overtuigen dat d>ze duidelijk het wettige goedkeur iugsmerk dragen, daar eeu beroep op verzuimen, die by den heryk mochten zijn begaan, later niet zal ontslaan van rechtsvervolging; 5o dat na het einde van den termyn van den heryk (1 September 1901) bet gebruiken of voorbanden hebben van maten en gewich ten niet voorzien van het vereischte goed- keuringsmerk, K, verboden en strafbaar is; 6o dat het laatst geplaatste goedkeuringa- merk gedurende minstens twee jaar onge* schonden moet blfiven bewaard, en dat voor werpen waarvan dit merk onduideiyk wordt, andermaal ten heryk moeten worden aangeboden. Middelburg, den 22 December 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd. S C H O R E R, voorzitter. A. DE VULDER VAN NOORDEN, Becretaris.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 3