BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN, Op den Noordsingel te Rotterdam is Maandag avond een 14 jarig meiBje door twee heeren aangerand en zoo hevig geslagen, dat ze in nagenoeg bewnsteloozen toestand naar haar woning gebracht werd. De daders werden door eenige burgers gegrepen en op een politiepost gebracht. Berichtte men eerst, dat uit éen gezin te Zwammerdam in 8 dagen tijds 4 kinderen aan diphtheritis zijn overleden, thans meldt men dat Zaterdagmiddag ook het 5e kind aan die ziekte bezweek. Door dit droeve geval werden de ouders in 12 dagen tijds geheel kinderloos. De vorige week stortte een bakkersknecht van het dak van een huis in de Molenstraat te Nijmegen, en bekwam een schedelbreuk. De man is thans in het r.-k. ziekenhuis aldaar aan de gevolgen overleden. Het Staphorster boertje, dat reeds ge- ruimen tijd te Soest zijn practijk uitoefende, is door een zijner patiënten, een rijksveldwach ter uit Kootwijk, in tegenwoordigheid van den rijksveldwachter te Soest, verbaliseerd we gens het onbevoegd uitoefenen der genees kunst. Hij had bedoelden rijksveldwachter uit Kootwijk, die aan voorgewende maagkramp leed, f 2.50 in rekening gebracht voor de be handeling en de medicijnen. Te Amsterdam hebben dieven in een tijdelijk onbewoond perceel in de Reguliers- dwarsstraat een brandkast opengebroken en daaruit ongeveer f 2300 ontvreemd. Sedert een dag of vier wordt in die stad een 15-jarig meisje vermist. Zij heeft haar dienst verlaten en niets meer van zioh laten hooren. Van het volgende merkwaardige geval wordt melding gemaakt. In een onzer strafge vangenissen is gedetineerd als verdacht van meineed eene huishoudster. Haar meester wil het meisje huwen. De stukken van den bur gerlijken stand zijn volkomen in orde. Daar de justitie natuurlijk volkomen bevoegd is een gedetineerde van alle aanraking met de buiten wereld te onthouden, kon zij ook bier van haar recht gebruik maken. Mynheer evenwel zond thans aan zyn huishoudster het stuk ter teekening, waarin zij verklaart in ondertrouw te willen opgenomen worden. Men zou denken dat daartegen geen bezwaar kan bestaan; volgens de wet toch zyn van het huwelgk al leen uitgesloten krankzinnigen en sommige onder curateele gestelden. Hier echter oor deelde men anders. De directeur der gevange nis gaf het stuk niet ter teekening, doch be gaf zich naar het parket. En van ondertrouw ïb nog niets gekomen. Het geval is dubbel interressant, omdat de heer door zyne ge boorte tot de hoogste klasse behoort. Tgdens het rangeeren op het station Enschedé is in den nacht van Maandag op Dinsdag de rechtervoet van een arbeider, dd. wisselwachter, zwaar verwond. Navoorloopig heelkundig te zyn behandeld is de patiënt ter verpleging naar het ziekenhuis vervoerd. De brand in de machinefabriek van de firma Van der Ploeg te Grouw, waarvan wg in ons vorig nommer onder Laatste berichten melding maakten, heeft zich bepaald tot de fabriekde belendende perceelen zyn behouden. Het talryk personeel, sameD 25 man, van wie velen gehuwd, zal gedurende dezen winter werkeloos zyn. Zondagavond laat werd er hevig aan de ruiten geklopt by een varkensslager te Veen- dam, die zich reeds met zyn gezin ter ruste had begeven. Dadelgk daarna werd geprobeerd de deur open te krygen, en toen men hier niet in slaagde, werd een vensterruit verbry- zeld. Nogmaals poogden nu de nachtelijke bezoekers de deur te forceeren, en ditmaal met Bucces. Twee Muntendammer sjouwers drongen de woning binnen, waarvan de een de vrouw des huizes, die inmiddels opgestaan was, by de keel pakte en, vóór haar man dit kon beletten, haar een hevige snede met een mes over 't voorhoofd toebracht. De Munten dammers namen daarop de vlucht. De politie wist hen nog dienzelfden nacht op te sporen. Een 10-jarig meisje te Tilburg geraakte al spelende onder een met petroleumvaten zwaar beladen wagen, waarvan vaten gelost waren door haar vader. Het rad ging de arme kleine over 't hoofd, zoodat het kind byna on middellijk dood was. SNEEUW. Sneeuw Geen eventjes aangevroren dampvlokken, geen regendroppels in gepluimde gedaante, tusschen wier geboorte en dood niets anders gelegen is dan de trage, zware neerdwarreling naar de aarde en die, zoodra hun ODgerepte reinheid in botsing komt met de cynische hardheid van dit lage ondermaaneche, wegsmel ten in tranen van water en zich oplossen tot beken, stroomen en poelen van aardsche onge rechtigheid. Neen, de echte sneeuw, die knarst onder de voeten, sneeuw waar men sneeuwballen uit kneedt, sneeuw waar men giybaantjes op maakt, sneeuw waar men sneeuwpoppen van vormt, nl. als ze dik genoeg ligt. Kortom de ideale sneeuw, die de wellust der lenige en de schrik der stramme beenen ia, de sneeuw der fabelen en sprookjes, de Bneeuw die alles mooier maakt. Ja, de sneeuw, deze sneeuw is de grootste idealist van de wereld. Van elk styfbraaf kilometer paaltje, dat in alle kou maar stil als een goedgedisciplineerde schildwacht op zyn post aan den weg big ft staan, maakt zij een sieriyke obelisk van tin telend wit marmer. Iedere zwart geteerde tuinschutting, waar de herfstspinnen, onder het vluchten voor de kou, hun laatste webben tegen uitgespannen hebben, wordt een donkere ach tergrond voor fijne weefsels van teeder kant werk. Op de fletse weiden en de graauwe heiden, rouwend over het verlies van al het zonnige zomormooi, strooit z$ met kwistige hand de diamanten van Kimberley en het zilver van Potosi nit, terwijl de avondhemel gloeit van het goud, dat niet meer in Rhodesie te vinden is, omdat koning Salomo het liet uit graven toen Rhodesie nog het land van Ofir was. Van het dennenbosch, waar de spichtige stammen kouweiyk bibberend byeen staan, elkander, in roerend solidariteitsgevoel, met hun armelijke kroontjes beschermend, maakt zy een wonderwoud, waar flonkerend witte bloemen en blanke vogels zioh wiegelen op de twggen. En aan de hoekige daken der hnizeD geeft zy een ronding en sieriykheid, die de stad doet geiyken op een woud van OoBtersche koepels, waar de torens als minarets uit op- stggen. Er is verschil van meening over het ont staan, het nut, de beteekeuis, de roeping, de bestemming van de sneeuw. De landbouw kundigen zgn het er niet over eens, de scheikundigen niet, de botanisten ook nieten evenmin de geologen, zcölogen, meteoro- en andere logen. gfeWelnn, laten we die verschilpunten maar laten rusten. Het gemak van al dia vraagstuk ken, waar de geleerden het niet over eens zyn, is, dat de leeken er zich het hoofd niet mee behoeven te breken. Maar laten we het, by alle verschil, althans daarover eens zyn, dat de sneeuw, die aarts- toovenaar, die onovertroffen idealist, ook ons wel een weinigje idealisme kan en mag leeren want waariyk daaraan hebben we wel be hoefte. Het idealisme is als de sneeuwvlok die een Kimberley-diamant gelgktde luwte komt en met het sneeuwkristal is de diamant verdwenenmaar met dat al heeft bet ons een oogenblik van zuiver genot, een oogenblik van geluk geschonken. En bestaat het groote levensgeluk niet uit de som van vele kleine genietingen, atomen van geluk, die te zamen groot, ofschoon elk op zich zelf oneindig kleia zyn {Zutph. Crt.) Twee leerling-machinisten van den mail dienst zyn Maandagnacht te Ostende, by bet van wal stappen, te water geraakt en verdron ken. Een van hen, zekere Deceuninck, was vroeger te Vlissingen woonachtig. Hud lgken zyn opgevischt. In dezelfde Belgische gemeente hebben een twintigtal aardewerkers een, even buiten de stad gelegen herberg bgna geheel vernield. Deuren en vensters en al het huisraad werden verbryzeld. Toen de politie ter plaatse ver scheen waren de daders verdwenen. De Antwerpsobe dokwerkers van do Nordd. Lloyddie Zaterdag het werk gestaakt hadden, zyn na een samenkomst van de aan voerders der stakers met den vertegenwoordi ger van de Lloyd, Dinsdag morgen weer aan het werk gegaan. Het mag een geluk genoemd worden, dat deze staking zoo Bpoedig een bevredigend ver loop heeft verkregen, wyi de drukte in de werkzaamheden zeer groot is. Meer dan 4000 ton Duitsche en Belgische steenkolen, in het vervoer waarvan toch reeds groote moeiiyk- heden waren ondervonden door gebrek aan materieel op het Belgische staatsspoor, moesten per stoomboot van de Nordd. Lloyd naar hun bestemming worden gebracht. In een kelder van een klooster te Brussel heeft Dinsdagmorgen een gasontploffing plaats gehad, die een gedeelte van het gebouw en de daarvoor liggende strast uiteengeslagen heeft en groote materieele schade aanrichtte. Boven dien werden twee personen gewond, waaronder de concierge, die zich met licht in den kelder begaf, waarop de ontploffing plaats had. Door de opengebroken straat is het verkeer gestremd. Dinsdag, zeer vroeg in den morgen, brak te Londen door een onbekende oorzaak brand nit in een oliemagazgo, bestaande nit zeven vertrekken, die ondanks bet krachtige optreden van de brandweer geheel uitbrandden. Ofschoon men, zoodra het eenigszins mogelijk was, het brandende huis was binnengedrongen, mocht het niet gelukken vijf kinderen, vier meisjes en een jongen, die in een der achterkamers sliepen, te redden. Hnn verkoolde ïyken werden, toen het vuur gebluscht was, gevonden- Te New-York heett een zesdaagscbe wielerwedstrgd plaats gehad onder zeer bg- zondere omstandigheden. De overheid badnl. na de vroegere schandalen verboden, dat wielrgders langer dan 12 uur racen, waarom was besloten de deelnemers te paren, en hen elkander te doen aflossen. De uitslag was dat Miller en Walter (een Duitscher en een Ameri kaan) den eersten prys wonnen met 2733 mgl. Uit Saigon wordt gemeld, dat de petro- leumboot St Helena van Shangai naar Singa pore is vergaan. Vyf der opvarenden ver dronken. Door een brand is de stad Augustus in den staat Georgië voor de helft vernield. Twee en dertig personen kwamen by deze ramp om het leven. De aardbeving, die in den nacht van 29 op 30 Sept. de Zuidkust van Ceram teisterde, is op het observatorium te Batavia duidelgk geregistreerd; voor zoover bekend bad tot heden nog geen enkele aardbeving in de Mo- lukken zich te Batavia instrumenteel doen ge voelen. Zelfs te Straatsburg en te Hamburg zgn de schokken door de gevoelige werktuigen der waarnemingsstations opgeteekend. Neemt men aan, dat de golvingen zich hebben voort geplant door de aarde heen en niet langs haar oppervlak, dan bedraagt de afstand tns&chen Straatsburg en Amahei 10402 K. M. en tus Bchen Batavia en Amahei 656 K. M.; aanne mende dat de juiste locale tyd der beving ie 1 u. 42.2 min., dan zon uit de tijdstippen waarop de instrumenten te Batavia en in Europa trillingen hebben neergeschreven, op gemaakt moeten worden dat de snelheid van voortplanting der golven ongeveer 10 kilome ter per seconde geweest is. Geïllustreerde postkaarten. Welk een enormen omvang de verzending van Ansichtskarten, geillustreerde brief- of postkaarten, of hoe men ze ook noemen wil, genomen heeft, kan daaruit biyken, dat, vol gens een Duitsche statistiek, van de 160 mil- lioen postzendingen, waarmede het geheele aantal (4050 millioen) ia andere jareu verhoogd is in 1898, niet minder dan vgf achtsten of 100 millioen op rekening komen van de Ansichts- karten, torwyi het aantal brieven slechts met 19 millioen gestegen is. NONA. In sommige streken van China schgnt deze slaapziekte epidemisch te heerschen en vele slachtoffers te maken. Een zekere pater De Clercq, een Belgisch zendeling, schrijft; „Rondom mg ziende, be merk ik jongelingen, onlaDgs nog strnisch en preusch, dat het een pleizkr was om te zien; kinderen, wier dartele vroolgkheid onze oogen en ons hart verlustigden. Eu hoe zien zy er nu uit Aangetast door de vreeselijke kwaal, die niemand spaart, kannon zij zichzelve met moeite nog voortslepen en slenteren daar al wankelend heen. Hun verwilderde oogen staren levenloos in 't ruim der lucht; het verstand is verduisterd, het geheugen uitge doofd. Zoo tel ik 60 arme slaohtoffers, ter dood veroordeelden, die allengs in de volkomenste onbewustheid zullen wegkwgnen. Zg komen, de rampzaligen, ons om geneesmiddelen vra gen. En wg hebben er geen andere dan die kunnen dienen om ben tot ban laatsten stond voor te bereiden." Ellendige toestanden. De heer 'KI Wgbrands, hoofdredacteur van de Sumatra Post, geeft in dat blad een be schrijving van het krankzinnigengesticht te Medan, waar zijn de mededeeliDgeu juist toestanden heerschen, die we hier gelukkig reeds eeuwen te boven zyn. De heer W. deelt mede, hoe hy persoonlgk eenige dagen te voren een Chinees aan zgn haarstaart over de straa" zag sleuren, terwijl deze met rottingslagen werd voortgedreven. We laten een gedeelte der beschryving hier woordelijk volgen: „Daar lag een menscheiyk wezen, geheel naakt op den natten oementvloer uitgestrekt, vastgeketend aan éen hand met een korte ketting en boei, welke eerste door een gat in den maar was been gehaald. De arme ellen dige had zoowat een kwart voet speling, kon dus nauwelgks zitten, in het geheel niet staan en maar op éan zijde liggen. Zgn lichaam was mei open wonden bedekt, de boei was door bet vleesch van bet handgewricht heen- gevreten, en in die ontstoken en afzichtelijke gaten drong het water door, waarm&de de steenen vloer werd geschrobd, de steenen vloer, waarop hy lag en de ruwe carbol beet iu de kwetsuren in I De man was krankzinnig en praatte lusteloos, maar scbeen niet kwaadaardig. Met een deerniswekkend gebaar wees hg telkens op zgn geboeide en ontstoken band, zoodat my bet hart vol werd en de tranen my in de oogen schoten." We deelen de verdere bgzonderheden, die bgna te ellendig zgn om te beschrgven, maar niet eens medé, en hopen dat de regeering spoedig een ernstig onderzoek zal instellen. ts möuoew aa*g3£st£q«n&£3. Vrydag 15 Dec. Middelburg. Gebouw van het Provin ciaal bestuur 11 u.het onderhoud van de Rgkswaterleidingen bewesten en beoosten het kanaal van Terneuzen, gedurende de jaren 1900, 1901 en 1902. Riming 5700 per jaar. Aanwyzing 8 Dec. Inlichting den hoofdinge nieur in het 11e district te Middelburg, den ingenieur te Terneuzen en by de opzichters Heyblom en Dykstra te Terneuzen en De Kiewit te Sas van Gent. O. en W. Souburg. Gemeentehuis 11 u. het aansteken der straatlantaarns met bg leve ring van olie. Inlichtingen ter gemeente secretarie. Zaterdag 16 Deo. Het Zand. Pax Intrantibus 12 U.het amoveeren van dat koffiehuis en een winkel huis en het daar ter plaatse bouwen van een nieuw café, wickel en 4 woonhuizen. Aan wgzing 9 Deo. Inlichtingen P. Houthuis, bouwkundige te Vlissingen. Vrydag 22 Dec. Middelburg. Gebouw van bet Provin ciaal bestuur 11 u.: a bet onderhoud van bet Nederlaudsch ge deelte van het kanaal van Ternenzen met bij behoorende werken gedurende de jaren 1900, 1901 en 1902. Raming ƒ27.850. Aanwyzing 15 Dec. Inlichtingen den hoofdingenieur Bekaar, den ingenieur te Terneuzen en de opzichters te Terneuzen en te Sas van Gent. b het maken van twee goederensteigers met toebehooren in de tramweghavens aan het Zijpe, in verband met den in aanleg zijnden stoomtramweg van Zijpe naar Brouwershaven en van den Willempolder naar Steenbergen. Raming 54.700. Aanwgzing 15 Dec. Inlich tingen den hoofdingenieur in het 11e district, den srr. ingenieur te Goes en den adj. inge nieur Ravenek te Bruinisse. Saa van Gent. Hotel Rotterdam 10.30u a het maken van den bovenbouw dor fabrieks gebouwen voor de Boetwortelsuikerfabriek op de bestaande fundeering, b het uitvoeren van grondwet ken. Aanwgzing 19 Dec. Inlichtingen J. Wisse, bouwkundige te Zaamslag, en directie keet te Sas van Gent. Ia een heden middag, onder voorzitter schap van den heer A. A. Bekaar, gehouden vergadering van de Vereeniging Ambachtschool, n baar gebouw in de Gortstraat alhier, werd met algemeene stemmen als bestuurslid benoemd do heer P. Geldof, met wien was aanbevolen de heer A. Geervliet. Verder werd, op dezelfde wyze, als zoo danig gekozen de heer W. J. J. Koole, als lid van den raad, met wien was aanbevolen de heer C. Verhage. De heer Koole verklaarde zich bereid de benoeming te aanvaarden. 's-Gravenhage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting werd de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken voortgezet. In zgn nitvoerig antwoord op de redevoe ringen over het lager onderwys verklaarde de minister dat een nieuw schoolstelsel zonder grondwetsherziening ondenkbaar is. Verder verdedigde hij nitvoorig de oupartydige samenstelling der examen-commisaiën in de Znider-provinciën, waarin de katholieken de meerderheid hadden. Hg verklaarde echter dat daar het katholiek bgzonder onderwys niet genoeg kon vertegenwoordigd worden door het bedanken der katholieken zeiven. In de zaak te Saaxumhuizen had het school hoofd, wiens houding de minister eveneens af keurt, niet alleen schuld doch ook de werk gevers en de christelijk Gereformeerden in hun yver om kinderen aan de openbare school te onttrekken. Toch vroeg het hoofd der christe- ïyke school behandeling van het andere school hoofd met christelijke liefde. Bg eene repliek van den heer Staalman aan den heer Troelstra, dead de voorzitter, onder instemming der vergadering, opmerken dat hy, met handhaving der vryheid van het debat, tegen daling van het peil daarvan zal waken. Een motie van den heer mr Fokker tot slui ting van het debat werd verworpen met 47 tegen 31 stemmen, waardoor nog replieken volgden. Na de pauza bad de tweede lezing der o n- gevalienwet plaats. De heeren De Beaufort, Dobbelman, Kuyper eu Jausen motiveerden, namens bun politieke vrienden, hun stem vóór, en de heeren Van Karnebeek, De Savornin Lohman en Vermeu len tegen de wet. De heer Vermenlea deed dit wegens bet centraliseerend karakter en de heer Van Kar nebeek wegens het gemis van zelfverzekering De heer Knyper verklaarde voor de wet te zullen stemmen in het belang van verminkten, weduwen en weezen. De wet is daarop aangenomen met 79 stemmen tegen 14. Dijon. De gemeenteraad besloot op voorstel van den maire sympathie te beluigen met de Transvaal. De oorlog In Zutd-Afrika. Groote overwinning der Boeren iü Spütfontein. LONDEN. Generaal Methuen viel Zon dag de Boeren bij Spijtfontein aan en werd met groote verliezen teruggeslagen. De Boeren weken geen duim breed uit hun stellingen. 150 Schotsche Hooglanders werden gevangen genomen. NATAL. Frère. De brigade, bestaande uit Engel- schen, Schotten en Ieren, is onder generaal Baiton opgetrokken met onderscheidene ma rinekanonnen. Hg heeft zonder tegenstand een sterke positie ingenomen, drie mijlen van Colenso. (O.f f i c i e e I. Een telegram van generaal White van Maandag meldtKolonel Mecalfe deed in den afgeloopen nacht met 500 man een uitval. Zgn doel was om een heuvel by verrassing in te nemen en de houwwitzers aldaar te ver nielen. De colone bereikte oe opgemerkt de heuvel top en vernielde de kanonnen]} van de vyand met schietkatoen. Op den terugtocht vonden zy den weg door de Boeren versperd. Zy sloegen zich met de bajanet door hen heen. De Boeren ledeu veel verliezen. De Eugelfichen hadden 10 doodea en 3 officieren, 40 werden gewond en 6 gevangen genomen door de Boeren. De Middelburgse/ie courant wordt 's avonds te zeven uur in Vlissingen uitgegeven. Dagelgks worden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent C. N. J. DB VEY MEST DAG H aldaar. Algemeen Uvarzicht. Een nieuw bewijs voor de onrust, welke door den gang van zaken wordt gewekt, is zeker wel het bericht van Daily Mail betreffende Menelik. Als éen blad overtuigd is van de meerderheid van Engeland op elk gebied, en van de onaantastbare positie van het Britsche Rgk, dan is het wel dit Jiogo-orgaan. Eu nu daar te moeten lezen van vreee, dat Menelik zgn slag zal slaan in de Equatoriaal-provineie. Het gevaar, dat wellicht van die zyde dreigt, is op deze plaats reeds meer besproken. Men staat hier voor een half beschaafden vorst, zich zelf beschouwende als een der Christenvorsten der wereld, en die, wel verre van naijverig op de Europeesche beschaving te zyn, begeerig is daar nauwer mede in contact te ko men. Zyn volk, in beschaving bij den vorst ten achterstaande, is zeker krygshaftig, gelijk Italië nog vóór enkele jaren heeft ondervonden. Maar wat het meeste aandacht verdient is dat de vorst niet vry is van vreemden invloed. Twee mannen, beiden behoorende tot de Engeland vyandige naties, staan in dienst van den zwarten potentaatLeontieff, de Rus, wiens invloed straks weer klimmen zal als het nieuwe gezantschap vau den czaar den eigenhandigen brief en de kostbare geschenken overbrengt; prins Henri van Orleans,wiens aanhangers, de nationalisten, de laatste maanden de verbitterste vganden van Engeland zich too&en. Welke verwachtingen dezen op Menelik's machtig leger bouwen? Zal het alleen de wraak voor Fashoda zijn? Of zal Menelik zoover gaan, dat hy trachten zal de Engelsehen uit Egypte te verdryven, aangelokt door de keizerskroon van Noord Oost-A frika en ge dreven door den invloed van den man, die zooal niet voor zich zelf, dan toch voor zyn geslacht, de koninklyke kroon zoekt? Want dit staat vast: als de prins zyn in vloed in die richting aanwendt, en zelf deel neemt aan zoo stout plan, dan zal in Frankryk schier even groote roem hem wachten, als den man die Straatsburg aan het Duitsche ryk ontrukt. dagelijks honden de anti-Engelsche betoogingen aan, geljk nog nit ons vorig nammer bleek. En de pers is door Chamber- lains rede niet veranderd. Naast de dikweif al te scherpe salyre, staat de waardige aanval, geiyk o. a. uit het vol gende bigkt. In de Nouvelle Revue herinnert Madame Adam aan het vermaarde woord van keizer Alexander III; „De onderwerping vau Enge land zal eenmaal een maatregel van openbaar welzijn worden." Eu zy meent, dat zulks voortaan de leus moet zgn van ieder „burger van Europa, wien de toekomst van zyn land ter harte gaat, tot welk res hy behoore." „De Boeren", schrijft zy, „hebben bewezen wat tegenover den kolos met leemen voeten dapperheid vermag, zelfs met de geringste hulpmiddelen. Maar zg matten zich af; hun beste bloed stroomt, terwgl de Engelschen telkens versterkingen aanvoeren. Hot hart bloedt, wanneer men denkt aan het gevaar, dat zg loopen, van plotseling verzwolgen te worden, eu wanneer mea ziet, dat de heiligste moed, de heldhaftigste vaderlandsliefde over wonnen kunnen worden door een horde van hebzuchtige vaderlandsloozen, in 'tveld ge-; bracht door de macht van het geld. „Zal dus het recht, slachtoffer vau de macht, weer opnieuw onder den voet raken en ver trapt worden door de misdaad God zal het niet gedoogende herhaalde overwinningen der Boeren bewgzen dit. De beden van zooveel bewogen harten in alle landen zullen machtig genoeg zgn om de zonen van het oude Europa te beschermen tegen de moderne Europeanen, die hen willen uitplunderen En opmerkende boe op verschillende punten der aarde Engeland bedreigd wordt, uit de Franectie schrijfster deze bede: „Godgeve, dat de altyd zegevierende Engel&che belangen overal bestreden znileu worden, waar zulks kan.", Het is dus waarlyk geen wonder, dat men zich in Engeland ongerust gaat maken, dat de Franscben Engeland zullen tegenwerken, daar waar zy dit kunnen, zonder zich zelf bloot te geven. Te Parys haalt men ook de reeds meer be sproken Ceuta-kwestie weer op. De Temps wees reeds op het onderhoud tusschen Silvela en den Russischen gezant en de Depêche Al- gerieme meldt dat een Russische kruiser te Ceuta aankwam, waar een gedeelte van de bemanning ontscheept werd en een bezoek aan Tanger bracht. In de couloirs van het Palais Bourbon wer den deze mededeelingen druk besproken. Het heet, dat Silvela gunstig gezind is voor dit plan. Een andere reden voor ongerustheid ligt in de rede van Von Bülow, welke vooral voor de Times een groote teleurstelling was. Het blad zegt dat Von Biilow'a woorden over Engeland niet zeer warm, hoewel correct waren. Tegenover de uitbreiding der Duitsche vloot stelt het groote blad er een van de Eagelsche in het vooruitzicht. Waarom niet? We have got menwe have got shipswe have got money too I Beknopte Mededeelingen. Bg de voortzetting van het debat over het iDgekomen vlootontwerp had Dinsdag in den Rijksdag een merkwaardig tooneel plaats, Lieber, de leider van het centrum, besprak de rede van den keizer, waarop Von Hohenlohe aanmerking maakte. Maar de voorzitter hand haafde het recht van gepaste kritiek op 's keizers rede, wijl deze in den Reichsanzeiger was afgedrukt geworden. Vóór de zitting bad Lieber aan een aanval bloot gestaan. Een individu, dat later bleek een krankzin nige te zija, bracht hem een lichte verwonding toe. Do dader werd, op bevel van den generaal Viehalin, die zich bij Lieber bevond, in hech tenis genomen. Ia de Italiaansche Kamer heeft de minis-; ter van bnitenlandsohe zaken, in antwoord aan verschillende afgevaardigden, den lof verkon digd van bet drievoudig verbond en zgn vre delievend doel. De minister zeide verder, dat de betrekkingen met de mogendheden uitste kend zgn, en sprak de hoop nit, dat de Zuid' Afrikaansche oorlog niet tot verwikkelingen zou leiden. In China streeft de regeering niet naar uitbreiding van grondgebied, maar zy wil er den handel van Italië begunstigen. In de Cortes heeft men met de marine^ begroeting korte metten willen maken, en een motie voorgesteld waarin der regeering werd verzocht deze begrooting terug te nemen. Maar dit werd met 131 tegen 23 stemmen verworpen. Rusland tracht den Sultan weer eens tam

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2