BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. ruit etuk sloeg. De werkplaats achter het kantoortje, waar meer lichtontvlambare stoffen aanwezig waren, stond in een oogwenk in laaie, en van hier breidden de vlammen zich snel uit. De winkel en een er aohter gelegen woon huis brandden totaal uit en de sobade is aeer groot. Ook een couranten-drukkerij en een pakhuis, beiden aan het verbrandde peroeel grenzende, bekwamen groote waterschade. Te Hoek van Holland is een rangeerder, bij het aanhaken van wagens, tusschen de buffers beklemd geraakt en inwendig gekneusd. Het gerechteiyk onderzoek van het ïyk van den Haagsehen agent heeft niet aan het lieht gebracht dat geweld of misdrijf de oor zaak van den dood zou kunnen zijn. De overledene moet geleden hebben aan een ziekte in den rug, die opklimmende was naar de hersenen, tengevolge waarvan een betrek kelijk aanstaande dood waarsohijniyk was en die oorzaak kan geweest zijn van een plotse lingen val, welke het overlijden kan hebben veroorzaakt. Een dertienjarige knaap, werkzaam in een stoomspinnerij en touwslagerij te Edam, is Maandagochtend door een machine gegre pen en doodelijk gewond. Een arm is bijna van het lichaam afgerukt en het hoofd erg gewond. Nabij het station Weerd is Zaterdag avond een man door een trein aangereden en gedood. Te Woldendorp, in Groningen, geraakte door de duisternis misleid, een arbeider in een diepe gracht. De man werd gered doch is aan de gevolgen van het koude bad overleden. Zoo, heeft mevrouw je dadelijk aangeno men toen zij hoorde dat je hier drie maanden gediend had? Ja mevreuw, mevrouw zei dat een meisje, dat drie maanden in zoo'n dienst bleef, een halve engel moet zijn. Het eerste slachtoffer, maar dat zeker niet het laatste zgn zal, heeft het ijs reeds Zondag gevorderd. Een dertien jarige knaap te Duiven begaf zioh, vóór ztjse moeder, die in de nabijheid was, het kon beletten, op een diohtgevroren diepe sloot. Middenop gekomen, zakte by eensklaps door den verraderlijken bodem en verdween voor de oogen zjjner radelooze moeder en van enkele anderen in de diepte. Een zeer waardeerend opstel bevat het Bouwkundig Weekblad van 9 Deo. aan het adres van den heer C. L. M. Lam- breehtsen van Ritthem, wien, wegens zijne benoeming tot direoteur van de Dordtsehe Petroleum-Maatsohappij, door den raad van Amsterdam „zoo bet", zonder een enkel woord van waardeering, eervol ontBlag als direoteur van publieke werken verleend werd. De redaotie van het weekblad meent, dat, al is het geen gebruik een „loontrekkend be ambte" te danken by ajjn ontslag, ditmaal een uitzondering had moeten worden gemaakt. Zy noemt de werken op, die in de 41/, jaar van het direoteursohap van den heer Lambreohtsen tot stand zijn gekomen „een aantal nieuwe schelen en verbouwin gen van reeds bestaande; vele nieuwe brug gen, die gunstig afsteken tegenover oudere; de kolossale havenwerken met het nieuwe Entrepötdok; de nieuwe koopmansbeurs; de vrouwen-kliniek; de verbouwing der gasthui zen de uitgebreide werken in den Stads- en Gasthuispolder, enz.; ter uitvoering liggen van hem gereed het plan tot uitbreiding ten zuiden der stad, dat eener nieuwe rioleering, en wellicht nog meerdere ontwerpen. Ook zy er aan herinnerd, dat tydens zyn directeur schap de concessies voor telephoon, gasfabrie ken en tram aan de stad overgingen. „Voor millioenen is onder zijn kort beheer tot stand gekomen." De redaotie wyst er op, dat de directeur hoofdambtenaren door de stad heeft zien aan stellen met hoogere bezoldiging, terwyi zijn „gewis moeieiyker werkkring lager getaxeerd bleef, wellicht omdat de exploitatie der ge meen tebedry ven als handelszaken worden be schouwd." Ten slotte vermoedt de schrijver van het artikel, dat er al redenen moeten hebben be staan voor den heer Lambrechtsen om heen te gaan. „Volbloed ingenieur als hij is, volkomen berekend voor de zware taak die op bem rustte, zal hy zyn werkkring niet vaarwel ge zegd hebben enkel om een hoogere bezoldiging. Zoo iets ligt niet in zyn aard." Naar aanleiding van dit hoofdartikel ontving het Hbld van den heer A. C. Bleys, lid van bestuur der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, waarvan het Bouwkundig Weekblad het orgaan is, tevens lid van den gemeenteraad, een schryven, door hem ook gezonden aan de redactie van kot B. W., waarin hy, naar aan leiding van dat hoofdartikel ter kennis der lezers brengt, dat de redactie van genoemd weekblad bestaat uit den heer C. T. J. L. Rieber alleen, als secretaris der Maatschappij t. b. der Bouwkunst, zoodat de bestuursleden daar onder niet verstaan kunnen worden. Daarge laten zyne af- of goedkeuring van hetgeen in bovengenoemd „afsoheid-artikel" voorkomt, wenscht hy niet van dominate verantwoorde- ïykheid verdacht te worden. Naar men ons uit Oatende schryft werd Maandag morgen, omstreeks elf uur, het iyk van den heer Vanschooten, in leven inspecteur over het Belgisch loodswezen te VI is sin- gen, ter aarde besteld, nadat vooraf, te 10 uur, ren ïykdienst in de hoofdkerk had plaats gehad. Deputatiën van den loods- en mail dienst, leerlingen van 't schoolschip, benevens vele civiele en militaire overheden en ook al de te Ostende woonaohtige gepenBionneerde VlisBingsqhe loodsen woonden de treurige pleohtigheid by. Door de heeren Roger, direc teur van het loodswezen te Antwerpen, en M. F. Biy, ontvanger der loodsgelden, vroeger in geüjke betrekking te Viissingen, werd eene toespraak gehouden, waarin zy in 'tlioht stel den de voortreffelijke eigenschappen van den overledene en de groote diensten, door hem aan 't loodspersoneel bewezen. Zooals reeds gemeld, werd de militaire eer bewezen door een compagnie infanterie van het garnizoen van Ostende. De Belgische Moniteur meldtTer gele genheid der feesten van Kerstdag en Nieuw jaar, zal het tolkantoor Zelzate (station) den geheelen dag open zyn, Woensdag, 27 Deo. 1899 en 3 Januari 1900, voor het invoeren van Hollandsche runderen, reohtstreeks ver zonden naar zekere slachthuizen, alsook van paarden, schapen en geiten. Te Antwerpen geven eenige conflicten tussohen dokwerkers en patroons weer aan leiding tot ongerustheid. Volgens de Petit Bleu zyn Maandag middag drie transatlantische booten door het werkvolk verlaten. In den foyer van den Vlaamschen Sehouwburg te Antwerpen zal een monument voor Cath. Beeramans worden geplaatst. Jef Lambeaux is met het maken daarvan belast en zal de overledene voorstellen als Medea, een harer schoonste rollen. Te Brussel verwacht men nog meer arrestaties in verband met de bekende woe- kerzaak. Het moet echter gebleken zyn, dat de vlucht van een bankier aldaar niet met deze zaak in betrekking staat. In het Belgische plaatsje Haeren had Zaterdag in een fabriek een ontploffing plaats van den gasmeter. Daar de 200 werklieden juist waren heengegaan, werd alleen maar stoffeiyke schade aangericht. Deze was echter aanzieniyk. De hondsdolheid in België neemt schrik barend toe. Eiken dag bevatten de bladen op sommingen van gevallen in verschillende plaatsen. Meestal zyn heel wat menschen ge beten. Te Grimsbergen zyn vermoedeiyk 18 honden gebeten, te Ternath 8 personen, te Assche 9 personen enz. Een radicale uitroeiing van alle honden in de aangetaste streek zal noodig zyn. Te Parys is Zaterdag het gewelf van een onderaardschen gang, die onder de Avenue des Champs Elysêes en de Avenue Friedland door loopt, over een lengte van vyftig en een breedte van vyftien meters ingestort. Het pla veisel, eenige boomen, gaslantaarns en ook twee menschen, welke laataten niet spoedig genoeg uit den weg konden komen, werden meegesleept en maakten een val van ongeveer twintig meters. De beide personen werden ernstig gekwetst uit het puin te voorschyn ge haald. De overige omstanders en de werklie den, die in den tunnel aan het werk waren, hadden zioh, gewaarsohuwd door een vreeseiyk gekraak, in veiligheid weten te brengen. Een Scheveningsche logger is in de haven van Boulogne gezonken. De bemanning is be* houden aan wal gekomen. In een tunnel by Albenga, niet ver van San Remo, had een botBing plaats tusschen twee passagierstreinen. Er zyn vier dooden en elf gekwetsten. Op de zijrivieren van den Rijn vertoont zich reeds dryfys. In een kerk van de gemeente Altachott- land, een voorstad van Danzig, hebben dieven hun slag geslagen. Alle kerksieraden, waar onder kostbaar bewerkte reliquie-kasten, cru cifixen enz., te zamen een groote waarde vertegenwoordigende, werden gestolen. Te Bilstrup by Hudersleben is een tien jarige jongen, die door middel van een stok met yzeren punt een ram vooruit dreef, door een sprong van het beest ter aarde geworpen, waarby de yzeren punt hem in het hart drong, hetgeen een onmiddeliyken dood veroorzaakte. De Nordd. Lloyd besloot een eigen school op te riohten tot vorming van officieren by de handelsmarine. Te Murcia is Zondagavond tydens de voorstelling in den Romea-sohouwbnrg brand ontstaan. De zaal was vol toeschouwers, die echter, dank zy den breeden uitgangen, veilig de straat bereikten. De machinist is in de vlam men omgekomen, terwyi 12 andere personen gekwetBt werden. Volgens een later bericht is deze zaak van veel grooter beteekenis. De oorzaak van de ramp ligt nl. in het ontploffen van een bom. Dit treft te meer omdat denzelfden dag te Santander een ontploffing plaats had in de bewaarplaats van ontplofbare stoffen, waardoor 1 persoon gedood en drie gekwetst werden. Ook bier ontstond een zware brand. By een brand, uitgebroken in de kazerne van het regiment Borodansky te Samarasch (Rusland), zyn acht soldaten omgekomen. Een belangryke vondst werd dezer dagen gedaan door den RusBischen oudheidkundige Oespanski.die in het Turksche district Novibazar studiën maakte. In de noordelg kat vooruit springende punt van Tnrkye, tusschen Servië en Montenegro, ontdekte hy de overbiyfselen van een groot paleis en van een Byzantynsche kerk, welke gebouwen waarsohynlijk deel uit gemaakt hebben van een residentie van een der oude Servische koningen, die daar in de elfde eeuw en vroeger woonden. By een mynontploffing te Carbonado (V. S.) kwamen 60 mynwerkers om. KERKNIEUWS. Zondag namiddag deed de, van Avezaath naar Noordgouwe beroepen predikant, de beer L. E. Nauta, zyne intrede, na des voor- middags bevestigd te zyn door den heer C. F. Zeeman, predikant te Zonnemaire. De eerste had tot tekst II Cor. 124a, de laatste Spreu ken XXV25 gekozen. Vooral des namiddags was de kerk overvol. 's-Gravenhftge. Tweede kamer. By de heden voortgezette behandeling van de be grooting voor Binncnlandsche zaken, deed de minister bemoedigende mededeelingen omtrent het geven van godsdienstonderwys op gymnasia en middelbare scholen. Verder verleende de Kamer gelden voor de verbetering van het museum van natuuriyke historie te Leiden. Aan den heer Smeenge verklaarde de mi nister dat traotementsverhooging voor lagere onderwyzers moet voorafgaan aan vermeerde ring van de tractementen van het personeel by het ryks middelbaar onderwys. Door den heer De Savornin Lohman werd voorgesteld eene vermindering van f 2000 (subsidie aan de industrie- en huishoudschool te Zwolle) en door den heer Van Alphen eene van f 100 om onbesliBt te laten de subsidie- verhooging voor deu bouw van eene Hoogere Burgerschool te Enkhuizen. De voorzitter verklaarde afgezien te hebben van zijn voornemen om nog de wyziging in de wet op de personeele belasting te doen behandelen. De amendementen .betreffende Zwolle en Enkhuizen werden respectieveiyk verworpen met 55 tegen 31 en 67 tegen 19 stemmen. De minister verklaarde aan den heer Donner nog geen wetteiyke regeling van het ambachts- onderwya te kunnen toezeggen. De heer Hesselink drong krachtig aan op verbetering der traktementen der onderwyzers en de heer Vermeulen verlangde voor het byzonder onderwys een minder eenzydige samenstelling der examenoommissiën. De heer Staalman klaagde over ongeoor loofde pressie van het schoolhoofd teSaaxum; huizen ten nadeele van het bezoek aan de byzondere school en bracht daarmede in verband de verbetering der onderwyzerstraetementen. Op de marine-begrooting zal een amende ment worden voorgemteld om een der pantser- schepen en de kanonneerbooten uit 's ministers plan van aanbouw te doen vervallen. Leeuwarden. In den afgeloopen nacht is te Grouw de machinefabriek van de firma Van der Ploeg totaal uitgebrand. Het kantoor bleef gespaard. Db oorlog ln Zuid-Afrlfca. Blijkens de hieronder volgende berichten van het oorlogBtooneel is zoowel by de Mod- derrivier als in Natal gestreden. Het verdient zeker de aandacht, dat de be richten, die natuuriyk alle via Engeland zyn gekomen, over den uitslag van de geveoh- ten zwygen. STRIJD AAN DE MODDERRIVIER. Londen. Hét bericht uit Pretoria, dat Zon dag ten Noorden van de Modderrivier is gevochten, wordt beveBtigd. Volgens telegram men uit Kaapstad duurde de stryd Maandag den geheelen dag voort. Nadere berichten ontbreken. (TranBvaalsohe bron.) Methuen is tegen de stellingen der Boeren tussohen de Modderrivier en Kimberley opgerukt. Zaterdag werd een uitval uit Kimberley ge daan om de stelling der Boeren by Kamper- dam in te nemen. Alle Britsohe schoten misten doel. DE NEDERLAAG IN DE KAAPKOLONIE. Pretoria. Volgens de rapporten der bevel hebbers in de Kaapkolonie, hebben de Boeren by Stormberg drie kanonnen veroverd, (dat is een vierde van de artillerie der colonne.) Londen. De bladen melden, dat de indruk van de nederlaag in de Kaapkolonie even slecht is als men vreesde. De opgewondenheid der Kapenaars en hun den Engelschen vyandige houding wordt steeds levendiger. De Cape Times, een tot dusver tamelijk vryzinnig blad, bevat een zeer heftig artikel tegen de Boeren. Het blad wil die als wilden buiten de beschaving plaatsen. NATAL. Frère. In de nabyheid van Colenso kwam de Engelsche oavalerie in botsing met vele honderden Boeren, die de rivier overtrokken. Alle kopjes in den omtrek waren dicht met Boeren bezet Thans ïb ook de groote middenoverspanning van de spoorbrug by Colenso vernield. De ontploffing werd op grooten afstand gehoord Da gewone brug is nogbruikbaar. Morning Post). De toon der Engelsche pers in Natal wordt steeds vyandiger tegen de Boeren en gaat by de bespreking van de hou ding van den vyand alle perken te buiten. V erzending en laatste busliehting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tjfi.) Oost-Indiö. Brindisi (Eng. dienst) 15 Dee. 12.53 's namid. Botterdam {Lloyd) 15 Deo. 6.05's avonds. Marseille(Fr. dienst)16 Deo. 5.30'smorgens. Genua (Nederl.) 19 Dee. 6.05 's avonds. Amsterdam (Nederl.)22 Dee. 6.05 avonds Brindisi (Eng. dienst). 22 Dec. 12.53 's namid. Marseille (Lfoyd) 26 Dee. 6.05 's avonds. Napels (Duitsche dat.) 8 Jan. 12.53 's namid. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwfil daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Over Brindisi Britsehe booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.20 's avonds en een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.80 's avonds. Verkoopiif co en Vtrpaahtiigt# in Zeeluid. Dit om Plaats. Toorwtrptm. Inform* tién 18 Deo. Middelburg, Hui». V. d. Bilt. 18 B Domburg, Hout, Tak. 14 Middelburg, Tollen (verp.), Secretarie. Oostburg, Tollen (verp.), Immink. 18 Gom, Ho&teden ras., DelLBreuer. IJxendijke, Hofstede enz., Hammaoher en Inschoot 27 s Ooitkapelle, Meubelen, W.Verstegen 10 Jan. Brigdamma, Timmerm.-affalre, Tak. De Middelburgsche courant wordt 's avonds te zeven uur in Ylisslngen uitgegeven. Dageljjks worden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent C. N. J. DE YEY MEST- DAGH aldaar. Algemeen Overzicht. De heer Chamberlain heeft zyn oor niet te luisteren te leggen, om het antwoord te verne men op zyn alliantie-speech. Zoowel in Duitschland als in Amerika zyn stemmen opgegaan die zóó luide klonken, dat een half doove heeft moeten opspringen. In den Ryksdag heeft de regeering een me- dedeeling gedaan over de nieuwe vlootplannen, welke om twee redenen de aandacht verdiende. De rykskanselier toch kondigde de aanstaande indiening van een nieuwe vlootwet aan en gaf daarby een breede toelichting van groot ge- W In de vergadering en daarbuiten maakte do vorm van dit optreden veel sensatie. Dat een wetsontwerp, hetwelk nog niet gereod is, veel minder ingediend, door de regeering by het parlement wordt ter sprake gebracht en toegelicht, was zoo ongewoon, dat de zit ting gesloten werd, om den leden gelegenheid te geven, zich voor te bereiden op het debat. Wat de toelichting betreft, deze was niet geheel nieuw. De hoofdtrekken waren reeds, voor eenige weken door de pers medegedeeld, zonder dat men precies wist of wat de bladen gaven, was een uittreksel uit de officieele toe lichting dan wel een resumé van wat het pers bureau ten beüte gaf. Het belangrykste was, dunkt ons, wel dat nu van de regeeringstafel het argument werd aangevoerd, dat door andere zeemogendheden, Amerika en Engeland, een annexatiepolitiek wordt gehuldigd, en onverbloemd werd daarby gewaagd van den Spaansehen en van den Zuid- Afrikaanschen oorlog, alsof alleen gebrek aan een krachtige vloot Duitsobland had belet tussohenbeide te komen- woorden die wel licht niet zoo ernstig bedoeld waren. Want het is zoo natuuriyk in deze dagen van speculatie, voor de voorstanders eener groote Duitsche vloot, om tot het volk te zeggen: wat baten nwe duideiyke sympa thieën voor de Boeren, ale gy ons geen geld geeft voor een vloot, waarmede wy hen hadden kunnen helper. De rykskanselier gaf verder aan, dat de groote uitbreiding van Dnitsohlands handel en ny verheid in den vreemde nay ver wekt, zoo dat een krachtige vloot noodig is om die positie te behouden. Daarna was Von Bülow aan het woord, die een nog belangryker rede hield over de inter nationale verhoudingen met de andere groote mogendheden, welke alle naar uitbreiding van koloniaal bezit streven, zoodat ook Dnitschland zyn aanspraken kan doen gelden, en niet mag worden voorbygegaan. Daarna de verschillende mogendheden in het byzonder besprekende, herinnerde de minister, dat de koloniale schikkingen met Frankryk altyd gemakkeiyk tot stand waren gebomeD. Ook waar het Rusland gold, viel steeds van beide zyden een vriendscbappeiyk tegemoet komen waar te nemen. Uit de Vereenigde Staten zyn de betrekkin gen goed, geiyk nog uit de jongste boodschap van Mao Kinley bleek; en de minister hoopte, dat de Unie bereid zon zyn haar vriendschap door daden te toonen. Zeer koel daarentegen was de wy ze waarop Von Bülow zich over Engeland uitliet. Hy bepaild. zich tot do onder doodaohe Btilto aangehoorde verklaring, dat Daitaohland be reid wan, op den grondalag van wederrjjdache eerbiediging, in vrede en vriendschap mot dat rijk te leven. Deze koele woorden werden met een dood- sche stilte aangehoord, terwyi de mededeelin gen betreffende andere landen telkens toe juichingen hadden uitgelokt. In Amerika was het ook een groote dag. In den senaat ontwikkelde Mason zyn reeds door ons medegedeelde motie ten gunste van de Boeren. De spreker herinnerde daarby aan de Mon- roeleer, welke inmenging van Europa in Ame rika's zaken uitsloot, en betoogde dat dezelfde beginselen moeten leiden tot betuiging van sympathie aan de Afrikaanders, die eveneens atryden tegen den invloed uit Europa. De spreker sehetate verder den stryd als een van democratie tegen de monarchie, een o. i. zeer zwakke stelling. Beter was zyn vergeiyking tusschen de dappere Hollanders, die voor eigen huis en hof stryden, en hun tegenparty. De motie is ten slotte naar de commissie voor de baitenlandsohe zaken verwezen. Ben kenmerkend onderscheid tusschen het Amerikaansohe en het Engelsche volk komt de laatste dagen aan het licht. In Engeland staat de openbare meening byna lam tegenover de regeering, die het tot dusver zoo weinig zegevierend karakter van den oorlog tracht te verbloemen door een strenge censuur en het ophouden van de telegrammen welke zy zelf ontvangt. In dg per§ niet dan flauwe, uitingen over zoo verdachte houding, en van een beweging onder het publiek hoort men nog minder, 't Is byna alsof het Engel sche volk zelf diep overtuigd is, dat zyn eigen bestwil medebrengt, dat het zelf niet weet wat er omgaat met zyn groot» leger. Maar in de Vereenigde Staten is het anders. Daar krygt men dag op dag berichten van groote overwinningen, 't Laatste zegebulletin was zelfs zeer belangryk en hield in dat de ïyfwaoht van Aguinaldo den 3en Deo. by Cervantes was verslagen. Generaal Pilar werd daarby gedood. De verliezen der Amerikanen bedroegen 1 gesneuvelde en 6 gekwetsten. Bengued is door de Amerikanen bezet. Zy vonden daar 600 Spaansche gevangenen. Maar deze biyde mededeelingen stellen het publiek niet gemat. Men weigert deze roos kleurige berichten als waarheid aan te nemen, en beweert dat de politieke bedoelingen lnider spreken, dan de zneht naar waarheid. Vandaar dat een niet onbelangryk deel der pers zich luide uitspreekt en zelfs aandringt op de terugroeping van den opperbevelhebber. In hoever deze vermoedens of beschuldigin gen joist zyn, is natnnriyk niet nit te maken en dat te minder, wyi zy, die de regeering aanvallen, wel niet minder door politieke be deelingen znllen worden gedreven, dan de regeering, die beschuldigd wordt zioh door dezen invloed te laten leiden. Beknopte Mededeelingen. Maandag voor het hooggerechtshof te Parys weer het gewone schandaal. Een der beschuldigden ia voor het geheele getuigenver hoor uitgesloten; een paar anderen werden dit tydeiyk. De Figaro had indertyd voor de weduwe van kolonel Klobb frs 36000 byeengebraoht. Toen de belanghebbende onder den in vloed van de nationalisten deze gift wei gerde, besloot het blad, het bedrag op naam van de kinderen te stellen, maar de moeder heeft thans ook hiervoor bedankt. De Fransche admiraal Fournier ia te Sebastopol de gast der Russische marine. De ontvangst is natnnriyk zoo warm mogeUjk en de laatste herinnering aan den Krimoorlog verdwynt. Hertling, een van de leden van het Duitsohe centrum, vertoeft sedert eenigen tyd te Rome. Aan dit bezoek worden verschil lende gronden toegeschrevende laatste lezing is, dat Hertling overleg wil plegen over de opriohting eener katholieke theologische fa culteit aan de hoogesohool te Straatsburg, vooral in verband met zekere anti-Duitsohe propaganda. Men verwacht in het einde van Februari by den Pmisischen Landdag een nieuwe kana lenwet, tot verbinding van BerUjn en Stettin en tot verbetering van den bovenloop van de Oder. Hertog Rudolf van Wurtemberg dia genoemd is als pretendent naar de hand van de eenige dochter van aartshertogin Stephanie ia door den keizer van Oostenryk bevorderd tot kapitein by de dragonders. De Neue Freie Presse meldt dat de lei ders der heide liberale groepen in Servië zieh verzoend hebben, waardeor de eenheid in de party is hersteld. Van deze aaneensluiting heeft men groote verwaohtingeB, wyi de ra dicale party door de jongste gebeurtenissen machteloos is, zoodat de toekomst aan de liberale party zon zyn, die steeds op een dynastiek standpnnt is gebleven. Crispi heeft een belangrijke oogoperatie ondergaan. Uit twee Italiaansche plaatsen wordt gemeld, dat in de laatste dagen der vorige week de burgemeester op geheimzinnige wyze is vermoord. De oppositie tegen de vlootplannep van het Spaaneche kabinet maken den politieken toestand zeer zorgeiyk. De regeering wil de kabinetakwestie stellen, maar men verwacht, dat de Cortes zioh toch niet zal laten over halen de veel omvattende plannen goed te keuren. Tegenover de tegenspraak van enkele Dnitsehe bladen hondt het officiense orgaan der Tnrksche regeering vol, dat de saltans van Wadai en Bornn wel degelijk den Saltan als Khalief hebben erkend. Turkye grondt zich bierby op een tractaat van 1890, waarby aan Tnrkye de sonvereiniteit is toegekend over de streken bezuiden Tripoli, een verdrag, waarvan Tnrkye tot heden geen gebruik heeft gemaakt, De Frankf. Z. verneemt uit Bagdad, dat men daar ia de aanwezigheid vau Engelsche oorlogsschepen in de Perzische golf het bewijs ziet, dat de Engelschen de haven van Kneit, aan de Oostknst van Arabië, willen bezetten. Het in bezit nemen van deze belangryke haven zou de eerste stap zyn voor den aanleg van den spoorweg naar Suez, ter verkorting van de gemeensohap tusschen Europa en Indië. Er loopen onderhandelingen tusschen de Vereenigde Staten en Denemarken, over den aankoop van Deensch-West-Indie, een paar weinig beteekenende kleine Antillen, die voor 3 millioen d. zonden worden overgenomen. De oorlog in Zuid-Afrika. DE NEDERLAAG BIJ STORMBERG. 't Was een dag van rouw voor het Engelsche volk, de Maandag waarop de tyding kwam dat weer ontzettende verliezen waren geleden, in een betrekkeiyk onbeteekenend gevecht. Want hoeveel reden er bestaat, om ons te verheugen over wat gebeurd is, men mag niet voorbyzien, dat de overwinning nil een militair oogpunt van niet zoo groote beteekenis was- Niets geeft recht nit deu afloop van dit ge vecht de slotsom te trekken, dat de Boeren sterker zyn dan de Engelsohen. De overwin ning was een toeval, en vermoedeiyk meer te wyten aan een tont van een bevelhebber, dan un dg zwakheid zijner macht.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2