MÏDDELBURGSCHE COURANT. mm N°. 290- '42' Jaargang Vrijdag 8 December. De berg baarde een muis. Het Tooneel. Deie courant verschijnt d a g e 1 ij k emet uitzondering van Son- en ïesstdages. per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland frane© p.p.,/1.—i Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermonrveter Middelburg 7 Dec. 8 u. vm. 45 gr. 12 u. 43 gr. tv. 4 u. 42 gr. F. Verw. mat. Z. O. w., bew. Advertentiën voor bet eerstvolgend nummer moeten dos middags vóór één uur aan het borean bezorgd zijn. ■j Advertentiën: 20 eent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten 63 Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 eent. Roe lam ea 40 oent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zjjn gratis aan het bureau te bekomen. Middelburg 7 December. Na al het geschrhf •m gewrijf over bet be leid van den minister van buitenlandsche zaken, beeft dan Woensdag de Tweede kamer zich daarover uitgesproken. En de uitslag daarvan was dat de heer De Beaufort, over wiens optreden met het oog op de Vredesconferentie wij meermalen ons ge voelen zeiden, sterker dan ooit zijn zetel aan de groene tafel ban blijven innemen. Was de motie, door den beer Knyper voor gesteld, eerst gericht tegen het ministerie in zijn geheel, hij wijzigde die later, ouder bewe ring dat 't ministerieel schip op laag water zit, eene opvatting waarin hij zeker weinig s' enn zal vinden in dien geest dat zij aileen den minister van buitenlandsche zaken kon treffen. En toch verkreeg die motie slecht*' 21 stemmen- Voor stemden de heerenVan Kempen, Travaglino, Van Alphen, Bmmmolkarop, Scha per, Van Kol, Knyper, De Ras, De Waal Ma- lefijt, Krap, Van der Knn, Troelstra, Thooft, Van Asch v. Wijck (E.), Van de Velde, Van Heemstra, Van Vlijmen, Lucass3, Donner, Staalman en Seret. Daartegenover stonden 71 leden, dia den minister steundenzeker wel Diet allen uit algeheele sympathie voor de houding van den heer De Beaufort, maar omdat zij de gestelde kwestie niet van dat. groote belang achtteD, om daarvoor een votum van wantrouwen uit te brengen. De minderheid bestond, gelijk men ziet, uit 13 Kuyperianen, 4 katholieken, 3 socialisten en den heer Staalman. Van de Kuyperianen stemde een der heeren Van Asch tegen en van de socialisten dacht de heer Van der Zwaag zeker, dat er geen enkele reden was om de niet-noodiging der Transvaal op een doorhem di^p verachte conferentie te betrenren. De minister zelf zsg wel degelijk in de motie een votum van wantrouwen en bleef ten allersteikste ontkennen, dat hij in 't be lang der Republieken en van ons eigen land anders had kunnen handeleD. Da heeren Kny per ea Rink die, evenals wij, meenden dat de minister vóór de conferentie verkeerd handelde maaT daarom toch in 'slands belang verwer ping der motie verlangde toonden zich tot het laatste toe niet overtuigd, wat hun recht is, maar zij hadden toch, zegt Eet Vadwel eens, tot eigen gemoed inkeerecde, zich de vraag mogen stellen, of zij zeiven in het voe ren van diplomatieke onderhandelingen zoo ervaren zijn, dat zij gerechtigd waren zoo per. tinent vol te houden, dat het inslaan van eeD anderen weg beter zou zijn geweest. Wat den heer Kuyper betreft, om zijn motie aannemelijk te maken, had hij dan toch moeten trachten waar te maken, dat hetgeen bij wilde, werke lijk „'en behoeve" van de Republieken zou hebben gestrekt. Na 's ministers opmerkingen Is er zeker eenige reden daaraan te twijfelen. En wat den heer Rink aangaat, men had wel kunnen doen wat hij wenschteweigeren bier de conferentie te ontvangen om de bekende men en toch mede naar elders opgaan, maar moeBt dan toch niet de vraag onder de oogen gezien, of dit, hetgeen de minister ont kende en met hem blijkbaar hst gansehe ka binet, met onze waardigheid en met bet belang der Republieken zou hebben gestrookt Het antwoord op de vraag, of door den minister alles ia gedaan wat gedaan kon worden, hangt voor een groot deel af van de mate van persoonlijk vertrouwen, die men in den minis ter steltwelnu, het komt ons voor, dat de wijze, waarop de minister gesproken heeft, zeker dat persoonlijk vertrouwen niet kan ibben verzwakt. Zooals wij vermoedden, werd dehoudingder katholieken bepaald door 't ontbreken van blaam wegens het niet noodigen van den paus. De heer Schaepman vond bet voorzichtiger zich niet aan een echec bloot te stellen door een voorstel om die blaam mede op te nemen, en gaf er de voorkeur aan de motie af to Btemmen. De curieuse opvatting van den heer Travaglino, dat men in gedachte die af keuring mede in de motie kan leggen en haar daarom aannemen, werd door slechts drie zijner vrienden gedeeld. Aileréêfflt eene eerbiedige herinnering. Wy denken daarbij terug aan de dagen van het Landjuweel te Antwerpen, in Augustus van het jaar 1892. Voor het avondfeest, dat Zondag den 14en van die maand in de Handelsbeurs zou plaats hebben, moesten wij ons van een kaart voor zien by den heer Lemmens. Wp troffen hem niet thuis, maar daar by elk oogen blik kou komen, verzocht men ons even te wachten ia zgn salon. Terwijl wy een en ander rondom ons in oogenschouw namen, ons nu eens verbazende over de artistieke nonchalance, dan weêc be wonderende de nonchalante artisticiteit, waar mee alles was gerangschikt, en waarvan hel geheel getuigde, hoorden wij eenig geritsel achter een portière, die ons scheidde van ander vertrek, en kregen wy onwilkeurig een gevoel alsof wy bespied werden. Eu dit bleek apoedig waar geweest te ayn. Toen wij ons omkeerden tot nutoe ston den wy met onzen rug naar de zyde van waar het geluid kwam hoorden wy plotseling een bekende stem, zoo vol gevoel en zoo hartelyk, en klonken ons de woorden tegemoet „Ha, ik dacht het wel dat u het was. Hoe maakt u het Wat doet het me een genoegen u te zien en dat u ook hier zyt." En geen vriend, geen naaste familie kon BEZOLDIGING DER RECHTERLIJKE MACHT. In het Weekblad van het Recht schrijft mr P. A. Tichelaar, hoogleeiaar in het Romeinsche recht te Leiden, het volgende: Sedert eenige weken is de betrekking open van griffier bij de rechtbank te Am sterdam. Het is bekend, dat de inkomsten, aan deze en enkele andere griffiarsbetrek kingen verbonden, een misstand vormen io de regeling van de bezoldiging der rech terlijke macht. Het is bekend, dat, wanneer in de plaats dier inkomsten worden gesteld bezoldigingen, evenredig aan de andere trak tementen van de leden der rechterlijke macht, men de beschikking krijgt over een som, voldoende een gevolg te geven aan den zeker door ieder juist gekoe9terden wensch, dat de traktementen van verschillende an dere rechterlyke ambtenaren worden ver hoogd. Ik behoef bier niet nog eens te wy- zen op de wenschelykheid dier verhooging. Ik behoef hier ook niet te wijzen op de eigen aardige gevolgen van bedoelden misstand, vooral de aandacht trekken, wanneer een dier betrekkingen is opengevallen. Ik wil hier alleen uiting geven aan mijn over tuiging, dat de eer en het belang van onze rechterlyke macht eischen, dat zoo spoedig mogelijk en liefst bij een gelegenheid als 3 die misstand worde opgeheven. Agenten^ Te AmsterdamA. de La Mak Azn.; te Rotter dam: Nijgh van Ditmab. De vergadering werd daarop verdaagd tot Vrijdag 'snam. 2 uur, ten einde alsdan over te gaan tot do benoeming van een griffier en tot behandeling der alsdan gereed zynde wets ontwerpen. BE9TO JEMliK MZ. De minister van waterstaat beeft bepaald, dat, te rekenen van 15 December, zal bevoegd zynin de 2de arbeidsinspectie de inspecteur van den arbeid M. Raven, wien als standplaats wordt aangewezen de gemeente Rotterdam, en in de 31e arbeidsinspectie de inspecteur van den arbeid H. W. E. Struve, wien als stand plaats wordt aangewezen de gemeente 's Gra ven hag e. UIT STAD EN PROVINCIE, In verband met wat een onzer lezers te Groede ons mededeelde omtrent mishandeling van paarden by het bietenvervoer tusachen Nieuwvliet en Bresken s, opgenomen in ons nommer van Maandag 11., is vanwege de afdeel iog Zeeland der Nederlandsche ver eeniging tot bescherming van dieren een onder zoek iDgesteld. Daaruit is gebleken dat de Bcbrijver het door hem bedoelde geval minder juist beeft waargenomen en dat van dierenmishandeling geen sprake geweest is. Het bewuste paard is niet gevallen als een gevolg dat te veel van zyne krachten was ge vergd, doch kalm op den weg gaan liggen, om dat het aan eene meermalen by die dieren voorkomende lichte ongesteldheid lydende was. Ook na uitgespannen te zijn, deed het dier hetzelfde. Hoezeer wy het op prijs stellen dat onze lezers by voorkomende gelegenheden met ons toonen mede te leven en melden wat in hunne omgeving soms te prijzen of te laken valt, meenen wij toch hun dan raad te moeten geven, de noodige omzichtigheid in acht te ne men bij het doen van mededeelingen. Nier dat zy met opzet der waarheid te kort zullen doen, maar, door hun gevoel of medeiyden meegesleept, slaan zij wellicht tot o verdry ving over, of maken zy maer of minder goede ge volgtrekkingen. Zoo blijkt het ook hier geweeBt te zijnen dit bezorgt, biykens het bovenstaande, niet al leen menigeen heel wat drukte eu beslomme ring, maar bet benadeelt de goeie zaak, omdat menigeen dan, ook zelfs bij ernstige gevallen, denkt aan overdryving en aan berichten daar omtrent geen waarde hecht. Uit Viissiugeu. Da aldaar op 54 jarigen leeftijd overleden inspecteur over het Belgische loodswezen, de heer Ferdinand Jean Baptists Yanschooten, werd in 1845 te Ostende geboren. Na een zee vaartkundige opleiding genoten te hebben, doorliep de heer Vanschooten de verschil lende stuurmansrangen in de Belgische koop- vaardy vloot en voer een tydlang als gezag voerder op de Ostende-Dover-lyn. Vervolgens als commandant op een ryksvaartuig geplaatst» bleef de overledene in staatsdienst en werd hij in Februari van het jaar 1884 als inspecteur over het loodswezen te VlissiDgen geplaatst, waar hy tot nu toe bleef. De overledene, als een zeer actief ambte naar en hnmaan chef bekend, was ridder van Leopoldsorde. Naar men ons mededeelde, zal a. s. Zaterdag morgen te tien uren de uitvaart plaats hebbeD. Corporatiën van het Belgische en Nederland sche loodswezen, en van het te Vlissicgen liggende opleidingsschip Ville d'Anvers, met de êtat major van dit laatste vaartuig, zullen deze plechtigheid by wonen. Nadat de eeredienst in de R. K, kerk verricht is, zal het lyk naar een daarvoor bestemd Belgisch ryksvaartnig worden overgebracht, eu vervolgens naar (htende vervoerd. Wanneer daartoe vergunning zal worden verkregen, zal het bovenbedoelde staatsvaar tuig in het marinedok vóór het stadhuis ge meerd worden. Te Krabbendyke wordt een post en telegraafkantoor opgericht, ter vervanging van het bestaande hulpkantoor der posteryen. EERSTE KAMER. In de Woensdag avond gehouden vergade ring werd door den voorzitter een woord van weemoedige herinnering gewyd aan wijlen den uitstekenden griffier dier Kamer, mr Star Numan. De minister van financiën sloot zich hierbij aan. Verder weid door den voorzitter ook her dacht het lid der Kamer, de heer mr baron Brantsen van de Zijp, onlangs overleden. Mededeeling werd gedaan van verschillende ingekomen stukken en wetsontwerpen, waar onder de Indische begrooting van 1900, die naar de afdeelingea werden verzonden. vriendeiyker, vrelgemeender het welkom ons toeroepen dan dit deed de vrouwj die daar onverwachts voor ons stond. Het was CathariDa Beersmans. Zy zou 's avonds hare meewerkirg verleenen aan den „kunstavond" en logeerde by haar familie, waarheen bet toeval ons had gevoerd. En wij spraken nog eenige oogenblikken, langer dan wy eigenlijk konden, met het oog op den tyd; maar wie hoorde haar niet gaarne spreken 1 En 's avonds zagen wy haar, om wie hoofdzakelijk het feest in de Beurs wilden hij wonen, maar hooren konden wy slechts weinig en verstaan nog minder, omdat het gebonw zich niet leende en te groot was voor zulk een soiree. Maar wat wy vooral met vrengde zagen, was de hulde, die men haar bewees, de waardeeriDg, waarvan mannen van naam tegenover haar getuigenis aflegden. Zoo was zyde vrouw van talent, by de gratie van geboorte, van diep gevoel, met hart als gond, vol toewyding aan de kunst, vol hartelijke belangstelling en goedheid voor hare kunstzusters en kunstbroeders, en voor allen die haar waardeerden. Dat enkele, eenvoudige trekje, ons steeds bijgebleven, spreekt o 1 zooveel. In haar dagelijksch leven, in haar kunst, altyd door legde zy getuigenis af van dat innige, dat warme, dat beeriyke, waardoor zy zulk Met ingang van 1 Januari a. zijn noemd tot kommies-ontvanger der 2e categorie voor het gtensbantoorte Strybeek B. H. Mars, thans iu dezelfde betrekking te Koe wacht; te Overslag J. H.Janssen,thans kommies der 1ste klasse te Amsterdam; en te Koewacht M. van de Plasse, thans kommies der 2e klasse te Middelburg. Door deu heer W. H. de Bruyn van Melis- en Mariekerke is, wegens gezondheids redenen, ontslag genomen als voorzitter der afdeeling „Walcheren" van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. een echte dochter' van Zuid-Nederland toonde. n niettegenstaande Ciatharlna Beersmans in de laatste jaren, toen zy het toppunt van haar loopbaan als kunstenares had bereikt, hare talenten het meest gaf aan ons, Nederlanders, heeft men in België haar by haar dood wel de meeste eer bewezen. In Antwerpen tal van bewonderaars aan het station, een krans van het Stedeiyk bestuur, een toespraak van den burgemeester. In Brussel achter den lykwagen Peter Benoit, Frans Gittens, de burgemeester eu raadsleden van Molenbeek, Nederlanders, te Brussel woon achtig, kunstbroeders en zusters uit Brussel, Antwerpen, Gent, en dan drie landauers met kransen en vier en twintig gesloten landauers. Gelukkig was ook daar de afdeeling Rot terdam van het Nederlandsch Tooneelverbond vertegeuwoordigd, van de stad waar der groote overledene ook een indrukwekkende uitvaart was bereid geweest, ay het dan ook dat de officieele wereld daarby had geschitterd door atweiigheil. I Dat is zoo de gewoonte in ons land tegen over de kunst, vooral de tooneelspeelknnst. Ia België is dat anders. Daar eert men groote dooden op kunstge bied, geheel belangeloos, zelfs al heeft men van hunne talenten slechts weinig genoten. In Middelburg dagteekent de bekendheid met mevrouw Beersmans nit de dageu van schade geleden, daar de verzekeringaaommen betrekkelijk laag zyn. Tot hoofd eener bewaarschool te Zierik- zee is benoemd m»juffrouw E. G. H. IJzer man, te Dordrecht. Te Brninisse zyn in de afgeloopen campagne ruim 87s millioen kilogram bieten geladen in de haven, ongerekend de hoeveel heden welke aan de Noord- en Zuidzijde van den polder geladen werdeD. Het kaaigeld, over de maanden October en November door den haven meester ten kantore van den gemeente-ontvan ger overgebracht, bedraagt dan ook het zeld zaam hooge cyfer van f 1928.88, welk bedrag nimmer te voren werd bereikt. Omtrent dei reeds gemelden brand onder t Jansteen (heikant) scbryft men ons nader De brand is, door een onbekende oorzaak, tgonnen in de laogs den publieken weg staande, met riet gedekte schuur van de wed. Martens. Daarin erbrandden 6 melkkoeien, vaarzen, 4 runderen, 4 kalveren, 3 groote 3 kleine varkens, benevens ai de landbouw gereedschappen, hooi, stroo en de opgetaste ongedorschen veldvruchten4 paarden konden worden gered. Bet vnur, dat zeer snel zich heen tastte, sloeg over op de andere schnnr, op dezelfde hofstede. Tevens werden aangetast een schuur op het erf van C. L. v. Bunderen ea twee scharen op de hofstede van de wed. Braam. Al die schuren werden, in een zea van vnur, in zeer korten tyd een prooi der vlammen. De andere gebouwen op de drie erven konden gespaard worden. Hoewel alles is verzekerd, wordt zeer veel Victor Het tooneelleven was toen nog niet zoo ontwikkeld als thans. Die beide grootsche talenten speelden vaak voor leege zaleD, waar deze nu voor veel mindere goden vaak meer dan vol zyn. Eu toen mevrouw Beersmans later deel uit maakte van bet gezelschap der Vereenigde Tooneelistenkwam zy hier slechts zelden. Maar ons staat nog helder voor den geest menig oogenblik ven heerlijk kunstgenot, ons verschaft door haar, o. a. in MedeaZwarte GrietVorstenschoolMaria Stuart. Toen mevrouw Beersmans, na lang lyden, gedragen met groot en grootsch geduld, over leed en de mare van haar dood verbreid werd, waren wy op reis ea moest ons blad zich bepalen tot enkele mededeelingen omtrent haar levensloop. Maar woorden van vereering en waardeering, niet te voren geschreven, maar vloeiende uit de pen, komende nit het hart nadat de nood lottige slag was gevallen, meenden wy niet te mogen achterhouden, nu wy voor het eerst na haar dood weer moesten schryven over het tooneel, dat in haar zoo oneindig veel verliest en in welks geschiedenis de naam van Catharina Beersmans steeds, naast dien van mevrouw Kleine Gartmau heerlijke nagedachtenis 1 eene eervolle plaats zal biyven innemen. Welk noodlot rust er op bet Rotterdamsch gezelschap! LANDBOUW. PAARDENKÈURINC. In de vergadering van de afdeeling Noord- Holland van het N. P. S. is door byna alle aanwezigen goedgevonden, dat het Stamboek vermeerderd zal worden met twee boeken voor koudbloedige hengeten en merriëniets, wat met het oog op de in vele plaatsen, vooral ook in Zeeland, gevolgde fokinrichting nooóig is. Ook wordt bij de pnnten van beschrijving voor de vergadering te Rotterdam nog voor gesteld, om zoo mogelijk eene uniforme k. uring van dekhengsten te verkrygen over het geheels land, zoodat niet meer zoo veelvuldig zal voorkomen, wat thans by de provinciale kenriagen vaak gebeurt, dat een hengst in de provincie wordt afgekeurd en in de andere goedgekeurd. Daartoe zal door het Rijk dan eene commissie worden benoemd, die overal keurt, doch waaraan by keuring in de eene of andere provincie, nit die provincie nog een paar personen worden toegevoegd. Het vorenstaande lazen wy in No. 28 van Hippos en meenen bet onder de aandacht uwer lezers te moeten brengen, opdat zy op de hoogte zouden zyn van wat er zoo al omtrent de piardenkenringen in de lucht hangt. want kunnen wy san het eerste punt onze volkomen adhaesie schenken, sla wordende daardoor grootendeels verkregen, wat wy voor de Zeeuwsche paardenfokkerij hoog noodig achteD, tegen de aanneming vso het tweede punt moeten wy, wanneer het zoo, zonder eenige beperking, wordt voorgesteld ten sterkste waarschuwen. In het twee le voorstel ligt oogenschyniyk iets goeds; ontegenzeggeiyk zal er groot ere eenheid by de keuringen door verkregen worden en zullen mistastingen by de keuringen worden voorkomen, maar mocht de voorge stelde maatregel wet worden, dan zoude aha vryheid van kweeken aan banden worden ge legd, want paarden, niet voldoende aan bet ideaal, dat de heeren keurmeesters zich van een paard gevormd hadden, zouden gevaaf loopen te worden afgekeurd. Zoodanige eenheid zonde dan eer belemme rend werken op de paai denfokkerij, dan aan-* moedigend. Zeer juist is datiadartyd ingezien door het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot beüor dering va/n Landbouw en Veeteelt in Zeeland^ op wiens initiatief door Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten werd voorgesteld, om in het Provicciaal Reglement op de heng- stenkeurirg te bepalen, dat de keuringscom missie slechts een hengst kan afkeuren op grond van de aanwezigheid van met name •noemde erfelijke gebreken; Verdere bevoegdheid mag aan eefid commis sie, door het Rijk benoemd, niet worden toe gekend. De oommissie uit het N. P. S. bepalé verder, of ee» goedgekeurde hengst waardig is opgenomen te worden in het Stamboek. De commissie, daafvoor aangewezen doör de Maatschappy, wyze onder de goedgekeurde paarden de beste aan, om aan dezïe esne be looning toe te kennen. Verder achten wy bet nog van zeer veel feelang Na Jaap Haspels: Beersmans dood; Deffe Haspels en Rosier Faassen ongeschikt om të spelen, naar wy van harte hopen nog slechts tijdelyk; Willem van Znijlen de eenige, die dtf eer van de oude garde ophoudt! En welke jongeren zyn huns geiyken Onder den indruk van dat verlies efl die gedachten hebben wy weinig lust om veel te sohiyven over wat wy Woensdag avond in onzen schouwburg hebben gezien. Bovendien, als een Duitscher aardigheden op bet Fransche leger zich veroorlooft en grasduint in de geschiedenis van den jongst* tyd met zyn Dreyfus-proces en zyn bekende lotgevallen van Max Lebaudy, den joDgea man, die in dienst moest, al was by tengevolge van zyne uitspattingen daartoe ongeschikt, zoodat hy ook spoedig bezweek, dan vinden wy daarin toch iets hinderiyks. Als de Franschen met hun eigen droeve zaken willen spotten, dan moeten zy zeiven dat weten. Maar van Dnitsche zyde moest men dit liever niet doen. Dat heeft te veel van Schadenfreude. Een dag Soldaat berust op het oomogelij ka gegeven, dat Liane, een café-chantantzangeres, gewed heeft vier en twintig uur in de kazerne te zullen doorbrengen. Zy komt door een toeval in het bezit van de papieren van Gaston Lebardieu, zoon van een chocoladefabrikant, en weet zoo in de kazerne te komen. Allerlei verwikkelingen volgen, maar het slot i»; dat Liane de weddingschap wfati

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1