Verschillends Berichten. LAATSTE BERICHTEN. bedacht den ouden getrouwe, die, niettegen" staande zijn ruim 70jarigen leeftijd, nog flink voor zijn werk is, met een cadeau en richtte ter eere van den jubilaris een huiselijk feestje aan. De heer M. Fokker, gemeente ontvanger van Middelburg, heeft weder de statistiek van die gemeente over 1898 saamgesteld en als gewoonlijk doen drukken. Hij geeft in een kleia bestek een gemakkelijk overzicht omtrent tal van zaken, op de gemeente-huishouding betrekking hebbende. In plaats van den eervol ontslagen agent van politie 3e klasse L. Hoot, die benoemd is tot gemeente-veldwachter te Kerkwerve, is te Middelburg aangesteld (1. C. van Hoorn, varensgezel te Ierseke. Bij kon. besluit is benoemd tot gezworen voor den Afariapolder J. de Kam Janz. Te B o r s s e 1 e is het wegen der suiker bieten afgeloopen. Het gezameniyk gewicht van de verscheepte en nog te vervoeren peeën bedraagt 7.602.876 Kg. Verleden jaar werden gewogen 6.414.524 Kg.in 1897 4.148.900 Kg. en in 1896 7.697.700 Kg. De veldwachters Kribbe en Da Kraker van 's-Gravenpolder zagen Donderdag, terwijl ze op surveillance waren in den Willem Anna Polder, een verdacht licht, dat later bleekjvan een lichtbak te komen, en waarbij een haas het leven inschoot. Een poos later was het zelfde licht in een aangrenzenden polder en ook daar werd een langoor geveld. Da veldwachters zagen drie personen, van wie twee vermomd en een met een zak op zijn rug; toen de drie stroopers by elkaar waren, snelde de politie toe en grepen zy ieder een persoon; twee van de drie liefhebbers wisten te ontsnappen doch de derde, die den zak droeg, werd door De Kraker stevig vast gehouden; de strooper trok plotseling zijn mes en hief het dreigend op, doch op hetzelfde oogenblik vatte Kribbe, zeker tot geluk van De Kraker, de hand en den arm van den ruwen klant, waarby Kribbe'a vinger nog even in aanraking met het opgeheven mes kwam. De Kraker trok zyn revolver en dwong den strooper zyn mes in de schede te steken, waarna de veldwachters den persoon naar 's-Gravenpolder brachten, waar hg, na den zak met twee hazen afgegeven te hebben, vry ge laten werd en waar hem zyn dag aangezegd werd. COLLECTE TRANSVAAL. Door de commissie te Stavenisse werd verzameld f 300, waaronder f 18.256 van de gewone school. Door de leden der commissie is besloten deze som geiykeiyk te verdoelen onder de Zuid-Afrikaansche vereeniging en het Boode kruis. ONDERWIJS. Een by jong en oud ia Middelburg bekende persoonlijkheid is Zondag te dezer stede, op byna 76 jarigen leeftyd, overleden. Wy bedoelen den heer Gerhardus Keyzer die, den 8 Februari 1824 te Zwolle geboreD, na gedurende 16 jaar den lande gediend te hebben by het 3e regt dragonders en in 1859 als wachtmeester-instructeur gepasporteerd te zyn, eerst in Apeldoorn als gymnastiek-onder- wyzer werkzaam was en daarna zich in Maart 1862 als zoodanig hier vestigde, om sedert dien tyd onafgebroken by dat onderwys werk zaam te wezen. Eerst als particulier onderwyzer in functie, werd hy, by de oprichting der Rijks hoogere burgerschool alhier, by koninkiyk besluit van 11 Januari 1865, benoemd tot leeraar in de gymnastiek aan die inrichting, terwyi hem 21 Maart van datzelfde jaar door den gemeenteraad de betrekking van hoofdonderwyzer bij de gemeente-gymnastiekschool werd opgedragen. Den 17 December 1879 werd de overledene be noemd tot leeraar in zyn vak aan het gymnasium. Al deso betrekkingen bekleedde hg tot aan zyn verscheiden. In 1877, by de oprichting van de Rybskweek- school voor onderwijzers alhier, werd hij ook aangesteld als tydelgk leeraar aan die instel ling, welke betrekking in 1880 in eene definitieve werd veranderd. Op zgn verzoek werd de heer Kegzer 1 Mei 1892 als zoodanig op eervolle wijze ontslagen. De overledene was eeD persoonlijkheid, wien eigenaardige karaktertrekken op allen, die hem minder van nabg kenden, allicht een vreemdeD indruk moesten maken. Hy was zeer vast houdend aan eigen opvattingen en niet vat baar voor nieuwigheden. Met dat al had hg als onderwyzer, vooral wanneer men rekening houdt met den tijd waarin hij zyn vorming ontving, zeker verdiensten. Zyn kranige figuur, tot op het laatst van zyn leven sterk en gezond, was zeker een sprekend pleidooi voor het nut van de gym nastiek, voor wat betreft vlugheid, lenigheid en kracht. Eene korte ongesteldheid maakte een einde aan het leven van een man, aan wien tal van leerlingen veel te danken hebben. LETTEREN EN KUNST. Tatterleyde geschiedenis van een gestorven man, door Tom Gallon. Naar het En gelsch door N. Feenstra Kuyper. Am. sterdam C. A. J. van Dishoeck. Een prachtig boek, dat in het Engelsch beleefde het een vyfden druk ook in de Nederlandsche bewerking tal van lezers en lezeressen verdient. Caleb Tryeen woekeraar van het type Nickleby, bezat, evenals deze, een trouwen bediende, hier Tatterley. Deze stierf onverwacht en nu kwam Try op het idee om zich voor zyn overleden knecht uit te geven, om te weten te komen hoe zyn erfgenamen met zyn geld zouden leven. Later zou hij dan weer als Caleb Try optreden. „Er was op dat oogenblik geen andere ge- dachte in zrtjne ziel dan een grillig verlangen om diegenen te bedriegen en te beschamen, die hy meende, dat hunkerend naar zyn dood hadden uitgezien, en wat zy doen zouden met zyn opgelegde, zorgvuldig bgeen gegaarde pen ningen." En hy kwam tot eene treurige ervaring Wy wenschen het boek in vele handen; nie mand zal het onvoldaan ter zyde loggen. Door het maandschrift Elsevier waB een prysvraag uitgeschreven voor een novelle. De eerste prys, f 150, werd toegekend aan de novelle Moeder Wassink, waarvan de schryf- ster is mej. Anna Koubert Tine van Berken) te Amsterdamde tweede prijs, ten bedrage van f 75, verwierf de heer C. K. Elout te Amsterdam, voor zyn novelle Een Zieke, en de tweede premie, ten bedrage van f 25, de heer P. Valkhoff te Arnhem, voor Een Weerzien. De pryzen en premie zgn toegekend boven het honorarium. Jammer dat mej. Koubert, redactrice van Lente, ernstig ziek is. Men vreest voor haar leven. Belang en Recht, nummer van 1 Dec., bevat: Vrouwelijke Juristen (Slot) door mr J. G. L. Nolst Trenité. Arbeiderskiesrecht en Vrouwenkiesrecht door H. v. d. M. Woningen op het platteland. Brieven uit Kopenhagen door B. Nort. Onderwvjs-Kroniek door H. De Vrouwenkwestie in romangewaad. Verscheidenheden. Mededeelingen Leestafel Vragenbus. Ter viering van het 50 jarig bestaan van Appollo te Amsterdam, de maatschappy, die zich ten doel stelt het lot van arme en oude tooneelspelers te verbeteren, hadden drie „avonden" plaats in den Stadsschouwburg, waarop heel wat kunstgenot te smaken viel, en onze eerste artisten, zoowel als een zestal Vlaamsche, hunne medewerking verleenden. Bovendien wist men dat de financieele toe stand der maatschappy alles behalve gunstig is En toch schitterde het ryke Amsterdam door zyne afwezigheid! De zaal was telkens leeg. Op den eersten avond werd nog wel door het Nederlandsch Tooneel de première gegeven van Tobias Bolderman, een stuk van den schrij ver van De Candidatuur van Bommel van Doctor Juris, alias de heer De Koo. Het gebeurt meer dat, wanneer iemand iets uitmuntends geleverd heeft, een tweede penne- vrucht afvalt; vooral omdat dan de verwach ting van zelf hoog gespannen is. Zoo ook hier. Tobias Bolderman vindt men lang zoo gees tig niet als De Candidatuur van Bommel. Er komen wel Bnedige, rake of leuke zetten in het stuk voor, maar men voorspelt het geen lang leven. LANDBOUW. Een bijvoegsel tot de St. Ct. bevat een staat van de gevallen vau besmetteiyke vee ziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand October 1899. Daaraan ontleenen wy de volgende opgave (de cyfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam)mond- en klauwzeer 7418 (774), kwade droes en huid worm by de eenhoevige dieren 6 (3), schurft by de eenhoevige dieren en de schapen 751 (72), rotkreupel by schapen 59 (9), vlekziekte by varkens 99 (65), trichinenziekte by varkens 0, miltvuur by alle vee 19 (16), hondsdolheid 0. In de provincie Zeeland kwamen voor 1866 (182) gevallen van mond- en klauwzeer en 4 (1) van vlekziekte. De laatste ziekte kwam voor te Cadzand. Meer dan 100 gevallen van mond- en klauw zeer kwamen voor te Grypskerke 166 (17), IJzendyke 114 (7), Kerkwerve 191 (7), St. Philipsland 101 (5), Wiasekerke 156 (9). De omvang van den uitvoer van vee naar België heeft in het tydvak van 1 tot en met 15 Nov. bedragen:2998runderen, 122varkens, 1784 schapen, en 1047 lammeren. Totaal 5951 stuks vee. KERKNIEUWS. Op 1 Januari e. k. zal het reglement op de Generale Kas van de Ned. Herv. kerk worden ingevoerd. Volgens toelichting in de Kerk. Crt door de hoeren dr Ant. Boon, dr P. Q. Brondgeest en A. W. Bronsveld, is de juiste opvatting van art. 2 van dat reglement deze: Voortaan wordt aan ieder, die als lidmaat der kerk wil toetreden, tgdig gevraagd„Hoeveel wilt gy jaariyks contribueeren aan de Ned. Herv. kerk De minimum-bydrage is 25 ets." Welnu, die som blijft men schenkenmen is door het reglement daartoe gehouden. Van hen, die reeds lidmaat zgn, wordt een vry willige contributie gevraagd; aan heD, die het voortaan wordea, wordt een contributie, groot of klein, opgelegd. Niet aan een entrée, maar san een contributie moet worden gedacht en daartoe verbinden zich na 1 Januari 1900 onze „nieuwe leden". Wekelyksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naar Terhegden a/Z., Wyngaarden en Hagesteyn M. Jongebreur, oand.; Bergam bacht G. Nyhuis te Veenendaal; Gaastmeer E. S. Schilstra te Jamestown (N.-A.); Otterloo H. J. Oltbnis, cand; Roekan je R. Oort, cand.; Moerkerk M. van Grieken, cand.; BornwerdJ. W. Hannema te Augustinusgaen naar Ze venhuizen I. A. de Vries, cand. Aangenomen naarWaddinxveen door L. Okken te Spyk (Gr.); Heboo door C. Spoelstra te 's GravenhageGaastmeer door E. S Schil stra te Jamestown (N.-A.); Bovensmilde door H. C. Hogerzeil, cand.; Aartswoud door J. D. Dardenne Ankringa te Hglaart;en naar Ng. megen door dr J. M. J. Hoog te Terwolde. Bedankt voorWageningen door D. J. van Aalst Jr. te NoordwijkerhoutSappemeer door H. Schnttevaer te OnderdendamDongjum door A. B. Meyer, cand.; Willemstad door dr J. A. Weener te Ter Aar; Nieuw Stadskanaal door E. H. Limborgh te IJhorst-De Wgk; Vlieland door H. J. Meuter te Callantsoog; Veenendaal door J. G. Deur te Gouda; Zeven hoven door A. van Poelgeest, cand.; en voor Haastrecht door G. A. Lolcama te Terwolde. Gereformeerde kerken. Beroepen naarSneek A. T. van Dijken te Aalten; en naar LangealagH.W.Laman,cand. Doopsgezinde gemeenten. Aangenomen naarNoordeinde van Graft door J. H. van Giessen Jr., prop. RECHTSZAKEN. Zooals indertyd gemeld is, werd in de maand Augustus op het schip Prince Philippe, liggende te Teruenzen, een matroos byna levenloos in het ruim gevonden. Zyn kame raad, E. de Rooy van St. Anneke, by Antwer pen, werd door de bemanning beschuldigd hem by den twist naar beneden geworpen te hebben. Het parket van Middelburg heeft toen dade lijk een onderzoek ingesteld en Van Rooy werd gevangen genomen. Dezer dagen is deze zaak voor de 2e Boet straffelijke Kamer te Antwerpen behandeld. Als deskundigen werden gehoord de beeren Spruytenberg, arts te Terneuzen, en Balieux, geneesheer te Antwerpen. Beiden verklaarden, dat de toestand van den gekwetste van dien aard was, dat ie Ier oogenblik de dood te wachten is. De matrozen van de Prince Phi lippe als getuigen gehoord, verklaarden by het gevecht niet tegenwoordig geweest te zyn, maar dat zy de overtniging hadden, dat Van Rooy zyn makker in het rnim geworpen heeft. Van Rooy werd vrygesproken. Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch stond Vrydag terecht J. v. W., oud 18 jaren dienstknecht, geboren en wonende te Erp, thans gedetineerd, beklaagd van op 22 Octo ber jl. te Erp W. Smits opzetteiyk met voor bedachten rade met een mes zwaar lichameiyk letsel te hebben toegebracht, tengevolge waar van deze eeoige oogenblikken later is over leden. Uit het verhoor der tien gedagvaarde ge tuigen achtte het O. M. beklaagde's schuld wettig en overtuigend bewezen en eischte daar om tien jaren gevangenisstraf. By de Ned. Znid-Afrikaansche Vereeni ging is tot Zaterdag ongeveer f 700,000 in gekomen. By den voorzitter-penningmeester van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis is ont vangen f 133,552.511/». Van de aankomst der eerste ambulance te LoreoQo Marquez is nog geen bericht ontvangen. De gezameiyke ambtenaren aan het tele graafkantoor te Amsterdam hebben zich ver bonden, gedurende een half jaar een deel van hun traktement af te staan ten behoeve van de stamverwanten in Zuid Afrika. Ter teestvergadering der Ned. Handels- reizigersvereniging, Zaterdag te Rotterdam ge houden, wareB, behalve kamerleden en stedeiyke autoriteiten, afgevaardigden van verschillende vereenigingen tegenwoordig. Dr J. Th. Visser trad als feestredenaar op, en wensehte in een fraaie rede de leden gelnk lo. omdat zy het eerbiedwaardig bedrijf han del dienen, 2o. omdat zy dit doen in dezen tyd van vooruitgang en 3o. omdat zij dit doen ook door deze vereeniging, wier 25 jarig be staan wel een bewys is van de goede richting waarin zy werkt. De voorzitter, dr De Visser bedankend, wees erop dat de vereeniging geen vereeniging is van strijd, maar van onderlinge samenwerking. Hy hoopt dat de kennismaking met de ver eeniging de autoriteiten gunstig voor baar zal stemmen. Vervolgens werden gel uk wenschen, kransen, bloemstukken en opdrachten aangeboden na mens verschillende corporatien, terwyi ook vele vereenigingen, waaronder uit Duitschland, Frankryk en België, telegrammen hadden ge zonden. Aan H. M. de Koningin werd een tele gram van hulde gezonden. Volgens mededeeling in de Sociaal Demo craat heeft de heer Vliegen ontslag genomen als voorzitter van het partybestuur der Soc. Democr. Arbeiderspartij, en tevens als hoofd redacteur van genoemd blad. Zgn zenuwge stel is zoo hevig geschokt dat hy naar het bui tenland moet gaan tot herstel van gezondheid. Het partgbestuur verleende hem dit ontslag onder dankbetuiging voor de vele diensten, door bem aan de party bewezen, en besloot de hoofdredactie tot bet a. s. congres op te dragen aan mr P. J. Troeletra, en de afdeeling Rotterdam te verzoeken zoo spoedig mogelgk een anderen voorzitter der partij te doen ver kiezen. De heer mr Troelstra is sedert het begin dezer week naar Beriyn vertrokken tot het houden van besprekingen met zijne Duitsche partygenooten aldaar. De drie leden der Rotterdamsche firma, die in hechtenis waren genomen, verdacht van aansporing tot brandstichting, zgn Zaterdag middag op vrye voeten gesteld. Het gerech- telgk onderzoek in het wiokelhnis is toen aan gevangen, waarby een der heeren G. in zwym viel. De winkelknecht is gevangen gehoudeD. Ook te Schiedam richt de iepenspint- kever groote schade aan de boomen aan. Te Gouda is een 21 jarige wielryder, terwgl hg met zyn fiets onder de Boompjes reed, te water geraakt en verdronken. Te Haarlem is Zaterdagavond een sigaren fabriek uitgebrand en Zondagochtend werd brand ontdekt in een hontbergplaats. Het aangetaste perceel verbrandde. Te Amsterdam is weder ingebroken, nu in het kantoor van een collecteur der Staats- loterij. Particuliere nachtwakers vonden de deur geopend en waarschuwden de politie. Deze bevond dat in alie kasten en laden gesnuffeld was en ook de brandkast sporen van inbraak droeg. Wat en hoeveel wordt vermist is nog niet bekend. Te Katwyk aan den Rgn zonk Zaterdag morgen een zandschuit, die water schepte. De opvarenden kwamen in het kanaal terecht, met het ongelukkige gevolg, dat de schipper, een 23jarig jongeling uit LeideD, verdronk. ZAAK—HAAS—VAN HALL. Qijsbrecht van .JtMsfeJ schryft in zyn jongaten brief, in de Leeuwarder Courant, in verband met de behandeling van die zaak voor het ge rechtshof te Amsterdam Was er weinig belangstelling in de zaak, van medeiyden met de beklaagden was geen spoor te ontdekken. Geen van beiden is dan ook een sympathieke figuur. Haas, die eerst een deemoedige houding aannam, die voor de rechtbank bedeesd en zacht sprak, zeodat bij tenauwernood te ver staan was, had nu een geheele memorie opge steld, waarin hg onderscheidene punten van het vonnis besprak en waaruit hy gedeelten voorlas. Met duim en wgsvinger van de rech terhand samengedrukt, maakte hy met die hand voortdurend naar het hof wijzende be wegingen, alsof hy de raadsheeren iets goed wilde inprenten en hy toonde nu geluid genoeg te bezitten om zich in een groote zaal ver staanbaar (e maken. Van Hall gedroeg zich weder evenals voor de rechtbank. Als hy even in de gelegenheid werd gesteld brak hy in een woordenstroom zonder eenigen samenhang uit. Hy vermoeide daarmede de raadsheeren en maakte zyn zaak waariyk niet beter. Mr Worst heeft een zeer fijne manier van pleiten. Hy haalt alles uit een zaak wat er nit te halen is, wyat op de fijne puntjes en als hy zoo zyn bewysvoorraad heeft uitgeput, dan steekt hij even als snel sprekend pleiter van wal en laat zyn betoog met een van ontroering getuigende stem door de zaal rollen. Men krygt als Worst spreekt de impressie, dat by volkomen meent wat hy zegt. Maar als v. Hall dan daarna nog eens bet woord vroeg, bedierf hy den geheelen indruk. Van hem zegt men dat hy brntaal en glad is, maar niet glad genoeg om nn den danste ontspringen. En als hy tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld wordt, zal het zeer de vraag zyn of deze nu reeds 61-jarige ooit zyn Paleis voor Volksvlijt, zgn landgoed Binnenbeet en zyn antiquiteiten zal terugzien. In de haven van Antwerpen kwamen in de eerste tien maanden van 1899 binnen 4955 schepen, metende 6.171.996 ton, tegen 4813 schepeD, metende 5.854.463 ton, in het over eenkomstig tydvak van 1898. De vermeerde ring bedraagt das by Antwerpen 142 schepen en 317.533 toD, terwijl ze bg den Nieuwen Wa terweg bedraagt 386 schepen en 508 341 ton, by een geheel van 6098 schepen, metende 5.208.572 ton op 1 December van het vorige jaar. In een Fransch dorpje by de Pyreneeën is de maire gevangen genomen, onder beschul diging een wethouder, met wien hy 's nachts reed, te hebben vermoord. Te Parys is een student in de medicynen overleden, tengevolge van een wonde, bekomen by de behandeling van een ïyk. Te Toutcoing is Vrydag een werksta king uitgebroken onder de arbeiders der ka- toenfabrieken aldaar. Reeds staat aan twaalf inrichtingen het werk stil, terwyi de staking zich steeds verder uitbreidt. De politie weet met veel moeite ongeregeldheden te voorkomen. Sandow, da bekende „sterke man", die met tonnen jongleerde, daarna met een billard walste en tot slot der voorstelling een pianist, met zyn instrument en het plankier, waarop dit stond, in de rondte droeg, is dezer dagen door dienzelfden pianist, den heer Leigh, voor het gerecht te Londen gedaagd. Ia het laatst van de maand September had hg namelijk een ongeinkkigen avond gehad. Het werken mat de biervaten was al niet best geweest, de wals met het biliard had den athleet zichtbaar vermoeid, zoodat Leigh hem in overweging had gegeven denpianotoer achter wege te laten. Sandow wilde hiervan niets weten, had de piano en zyn bespeler opge nomen en laten vallen, zoodat het in strument gebroken en de pianist gewond werd. Leigh eischte nu een schadevergoeding. Sandow voerde aan, dat hg was gevallen over een oneffenheid en dat de eischer verplicht was geweest, te zorgen, dat het tooneel be- hoorlgk in'orde was voor den pianotoer. Maar de rechtbank stelde den eischer in het gelgk en veroordeelde Sandow tot een schadever goeding van f 1500 en de kosten. De haringvisschers van het Eogelsche stadje St. Ives, aan de noordkust van Corn- walis gelegen, doen in de laatste dagen kolos sale vangsten. Meermalen waren de netten zoodanig overvuld, dat zij moesten gekapt worden, wilde men de schuiten voor omslaan bewaren. Met een vaartuig, de Golden Light, was dit laatste werkeiyk het gevalby het binnenhalen van de vangst giDg het scheepje overzg en sloeg om. De bemanning, uit vier personen bestaande, viel te watereen ervan verdronk. De stoomboot Merimac is op reis van Belfast naar Quebec vermist, althans reeds meer dan het dubbele van den tyd onderweg. De bemanniog bestaat uit 26 personen, meest uit Liverpool afkomstig, Een ontzettend proces is te Weenen ge voerd. Een echtpaar, Kutschera, stond nl. terecht wegens hartverscheurende bejegening van zeven kinderen, allen uit het eerste huwe- ïyk des mans, en moord op de 9 jarige oudste dochter, Anna, gepleegd. Het is schier onge looflijk, welke barbaarschheden men de kinderen liet ondergaan. De kleine Anna, zoo verhaalde haar oudere broertje, de 14-jarige Emil, was zwaar ziekde stiefmoeder sloeg er echter met een lederen karwats op los, omdat het kind geen brandewyn wilde drinkenzy moest voor 10 Kreuzer drank innemen en daarop ontkleed, liet de moeder 't meisje tot tweemalen toe in een tobbe ijskoud water onderdompelen. Toen moest ze naar bed, maar stierf kort daarna. Het publiek was in hooge mate verontwaardigd tegenover deze onmenschelijke vrouw. Intus- schen is reeds spoedig gebleken, dat de mis handelingen buiten medeweten van den vader plaats hadden en deze is dan ook uit de voor-, loopige gevangenschap ontslagen tydens de terechtzitting. Het proces, daarna alleen tegen de stiefmoeder voortgezet, is geëindigd met haar veroordeeling tot den dood. De vorige week hebben wy melding ge: maakt van het schandaal-proces te Milaan inzake den moord op de bankier Notarbartolo. De behandeling dezer zaak gaat nog altijd voort en is rijk aan incidenten. Zoo zija ter terechtzitting twee inspecteurs van politie gevangen eenomen wegens meineed. Verder bleek, dat een commissaris van politie een deel van het dossier had doen verdwynen. Een ander politiebeambte deelde mede dat ook het kamerlid Chiara medeplichtig was, en dat de vrouw van den voortvluchtige Paiizzolo op baar sterfbed had verklaard, dat haar man schuldig was. Volgens de verhalen van de Engelsche officieren, die in Soedan streden, moet de Khalief als een waar Mohammedaan, met bewonderenswaardige doodsverachting, gestor ven zyn. Toen hg bemerkte dat ontkomen onmogeiyk was en de slag verloren, beval hy zgne Emirs by hem te biy ven. Hy nam daarna plaats op een schaapsvacht, die op den grond was uitgespreid, terwyi de Emirs zich ter rechter- en linkerzyde van hem neerzetten. Zoo wachtten zy den dood af, die zich spoedig over hen ontfermde. De Khalief werd door kogels in de armen en beenen, het hoofd en het hart getroffen; met hem stierven zyne Enirs en de ïyfwacht. Later werden de lyken door de mannen van kolonel Wingate gevonden en begraven op het slagveld. De heden door den kerkeraad der EvJ Luth. gemeente alhier gehouden jaar ïykache collecte voor zyne armen heeft f 239.35 opge; bracht. Aardenburg. In de heden gehouden raads zitting is herbenoemd als regent van het gast huis de heer G. Vorsterman vau Oyen en van het weeshuis de heer Vroiyk, terwyi de heer I. W. van de Plassohe benoemd is tot lid van het algemeen armbestuur. De heer Buysse droeg het dageiyksch be stuur op een onderzoek in te stellen op een ver; zoek tot rooiing van boomen langs de Land; straat, hetwelk hem slechts voor gedeelteiyke inwilliging vatbaar leek. 's Gravenhage. De voorzitter van het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis heeft medegedeeld, dat de uitzending eener Rnssisch- Hollandache ambulance, waarvan in de dagbla den melding is gemaakt, geschiedt buiten de be moeiingen en verantwoordeiykheid van boven; vermeld college. By het dag. bestuur van het Roode Kruis is thans in overweging de uitzending van materieel, tot belangryke versterking der beide uitgezonden ambulances. Benoemd tot bewaarder der hypotheken, kadaster en scheepsbewgzen te Goes A. Tukker, ontvanger der registratie te Hulst; Verder tot ontvanger te Lobith E. Smilde, thans ontvanger te Terneuzen en tot id. te Lemmer P. Leporte, thans ontvanger te Aardenburg. De oorlog in Znld-Afrika, Londen. De speciale editie van Daily Chronicle behelst telegrammen van Modderrivier Van Woensdag. Het verwoede gevecht duurde ongeveer 14 uren. De Boeren waren sterk verschanst en ruim voorzien van artillerie. De Engelsche kanonnen openden by het aanbreken van den dag het gevecht. De Boeren schoten zeldzaam goed. De Highlanders trachtten telkens de rivier over te trekken doch leden verschrikkeiyk. Een gedeelte der garde trok de rivier over. De Engelschen vielen by dozynen toen zy poogden de brug te bestormen. Des nachts trokken de kanonnen terug. De verliezen der Boeren zyn ontzagiyk. De Morning Post verneemt uit Ladysmith van 25 Nov. dat het laatste bombardement veel grooter schade aanrichtte dan het eerste. Vele ingezetenen en beambten der Natal; politie zgn gedood of gekwetst. Uit E8Conrt wordt van Donderdag gemeld, dat een vrygelaten gevangene de sterkte der Boeren op 15.000 man schat, dus 2000 meer dan Boller heeft. Lorenzo Marques. Volgens de Standard and Digger-Sews heeft de Transvaalsche regee ring te Johannesberg een fabriek overgenomen, waar nu granaten en andere projectielen wor den aangemaakt. Ook zyn nienwe draaibare platformen voor het zware geschut vervaardigd eu naar de strydtooneelen gezonden.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2