ïiiielliiscto Curat De kahelkwestie. Verschillende Berichten. BIJVOEGSEL VAN DB VAN Vrijdag 1 December 1899, no 284. Vorstelijk bezoek aan Vlissingen (Slot.) Ter aanvulling van hetgeen wij in ons vorig nommer hieromtrent gemeld hebben en wat aan een deel onzer geabonneerden nog in een bijvoegsel werd medegedeeld, diene nog het volgende Onder de op hot perron aanwezigen waren ook de heeren baron Clifford, hofmaarschalk der Koningin, C. L. van Woelderen, directeur der Stoomvaaitmaatschappij Zeeland, graaf Beatinck, stalmeester der Koningin, graaf Dumoncoau, jhr Van der Staal, particulier secre taris van H. M. de Koningin, J. L. Claysenaer, directeur-generaal der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen, en C. A. Dominicus, luitenant ter zee le klasse, commandant van H. M. Bulgia. Te drie uren kwam het prachtige konink lijke jacht Hohenzollerngeëscorteerd door het Duitsch oorlogsschip Hela, op de reede, waar het dicht nabij de haven ankerde. Het Nederlandsche oorlogeschip Kortenaer (de Zeeland was niet gekomeD) endeDuitsche schepen losten het voorgeschreven aantal sa- lutschoten.. De Duit8che gezant, baron Von der Brincken, en de militaire attaché Von Goecking brachten, vergezeld van den heer J. L. Grnber, Duitsch consul te Vlissingen, een bezoek aan boord om dea keizer hunne opwachting te maken. Dat deed ook de kolonel Snethlage, comman dant van de Kortenaer. Spoedig na de aankomst verliet de keizer de Hohenzollern om zich pec boot n&ar de Kaiser Friedrich III te doen brengen, welk oorlogsschip, dat eerst kort geleden in dienst is gesteld, bij inspecteerde. Daarna begaf de keizer zich weder aan boord van zijn jacht. Te half vier stadstijd stoomde de konink lijke trein het Btation binnende troepen presenteerden het geweer, de trom werd ge roerd, de muziek van het 3a speelde het Wilhelmus en de Koninginnen verlieten haar salonrijtuig, ontvangen door den commissaris der Koningin en den burgemeester van Vlissingen. Koningin Wilhelmina was gekleed in blauw fluweel en had een prachtige bouquet ia de hand. De Koningin-moeder was in het zwart. Koningin "Wilhelmina ging vooruit en inspec teerde de eerewaebt, daarbij diep voor de officieren buigende. Zij schonk ook een groet aan de op bet perron verzamelden. Daarna keerde zij een eind weegs terug, haar moeder te gemoet. Er was een groot verschil tusschen het lief tallige mei»je, dat wij vijf jaar geleden hier zagen en de fiere vorstelijke jonkvrouw, die wij nu aanschouwden. Maar wat ook verander de de vriendelijke uitdrukking van list gelaat is behouden gebleven. De beide Koninginnen onderhielden zich op het perron met onderscheidene heeren, o. a. met jbr mr A. van Reigersberg Verslage en W. A. graaf Van Lynden. Verder ook met den Commissaris dor Koningin. Ra den salon bezichtigd te hebben, begaven de vorstinnen zich, door haar gevolg vergezeld, door de hal naar de ponton. Daar werden zij begroet door het donderend gpjuich van een over talrijke menschenmassa, die zich tot op de daken der huizen bevond. Een ervan leek wel een pyramide van menschen. Op de ponton stonden geschaard een deta chement matrozen en een detachement mari niers, terwijl zich daar ook bevond het muziekkorps der marine uit Nieuwediep. Op de ponton verbleven de koninginnen ge- ruimen tijd, zich onderhoudende met de heeren en dames van het gevolg en de autoriteiten. Te vier uren klonk het geschut opnieuw, ten bewijze dat de keizer zijn jacht had ver laten. Hij kwam, vergezeld van zijne gemalin, de kleine prinsen en den prins van Sleeswijk- Holstein, benevens het gevolg, met een klein stoomsloepje aan den wal, waar het vorstelijk gezelschap door onze koninginnen begroet werd. Do keizer kuste, naar sommigen bewe- ran wij zagen het niet de koningin eerst de hand en daarna op beide wangen; de koningin-moeder kuste hij de hand. De vorstinnen kusten de hand van de keizerin. De prinsen maakten buigend den koningin nen bun compliment. Bij het aan wal stappen werd Z. M., die gekleed was in kleine Duitsche admiraals-uni form, wel toegejuicht, maar niet zoo geest driftig als wij hadden verwacht. Misschien dat het publiek, hetwelk een paar maal hoera riep voor een sleepboot die bagage aan den wal bracht, ook nu vreesde zich te vergissen. De keizer zag er zeer opgewekt uit. Hg maakte een alleraangenaamsten indruk op ieder dien hem zag, want de meeaten hadden, op grond van bestaande portretten, zich Wilhelm II gansch anders voorgesteld. Ra zich eenige oogenblikken met de konin ginnen te bebben onderhouden, begaf zioh de keizer, met de koningin vroolijk pratende, door de hal naar bet salon; de koningin-moeder met de keizerin volgden; daarna kwamen de prinsen. De jonge dames Gruber uit Vlissingen eu Salberg uit Middelburg boden der Duitsche keizerin bonquetten aan, waarvoor H. M. vriendelijk dank zegde. Bij het passeeren der marine-eerewacht speel de het muziekkorps het Duitsche volkslied en Die wacht am Rhein. De keizer betuigde door eon langdurig saluut zijn dank. De vorstelijke personen hielden toen een korten tijd cour ia de eerste klasse wacht kamer, waarna zij zich in den salon terugtrok ken om de thé te gebruiken. Die cour leverde een zeldzaam vorstelijkeu aanblik. In de door waskaarsen verlichte ruimte bewogen zich in een kort bestek de verschil lende hoogwaardigheidsbekleedera, zoo aan het Nederlandsche als aan hst Duitsche hof, die in hunne van goud en zilver schitterende, veelal kleurige, hofkleedy een phantastiscb schouwspel boden. De vorstelijke personen bleven in den salon tot den tijd van vertrek, 4.50 spoottijd. Toen ging de keizer, gearmd met de koningiD, naar den gereedstaanden extratrein. De kei zerin volgde met de Koningin-moeder. Het muziekkorps van het 3e reg. int. speelde bij bet passeeren het Duitsche volkslied en Die Wacht am Rhein. De keizerlijke familie nam met een handkus afscheid van de koningin; de keizer groette met een kus op de warg de koningin-moeder. De keizer onderhield zich, door het portier van zijn rijtuig, nog eenigen tijd met de koningin, terwijl de koningin-moeder met de keizerin sprak. De keizerlijke trein, wit en blauw verlakt, en voorzien van de wapens der vorstelijke familie, was samengesteld nit 9 rijtuigen, waar van 7 met vier en 2 met zes assen. Daar onder bevinden zich kostbare salonwagons, bestemd voor de keizerlijke familie, en drie ry tuigen voor het gevolgvoorts een kolos sale restauratiewagen, waarin zich de keuken bevindt. Deze wagen hoeft een gewicht van 47,000 kilogram en rust op 44 veeren. De 3 overige wagens dienen voor de bagage en tot beschutting voor en achter aan den trein. De geheele trein is van buiten in licbtge- tinte kleuren fijn beschilderd, witgeel en blauw met zwart onderaan; alles met vergulde biezen afgezet. De lengte van dezen trein bedraagt, met in begrip van twee locomotieven, ongeveer 194 meter, zoodat men 2 minuten noodig heeft om hem van voor tot achter af te loopen. Het geheele gewicht van den trein bedraagt 493,500 kilogram. Na het vertrek van den trein begaven de vorstinnen zich weder naar den salon, waar zij verbleven tot haar trein te 5 uur spoor- tijd vertrok. Bij het vertrek van de Koninginnen speelde de muziek van het 3 e reg. op het perron het Wilhelmus. Der koninginnen werd bij haar vertrek weder uitgeleide gedaan door de verschillende autoriteiten en zij namen daarvan een hartelijk afscheid. Zoowel bij haar komst als bij haar vertrek werden salutsehoten gelost. Terwijl de koninklijke trein wegstoomde, liet de overtalrijke menigte, die zich èn op het perron èn langs het terrein bevond, luide toejuichingen hooren. De koningin groette de menigte, wuivende met haar zakdoek door het portierraam van haar salonrijtuig. Het gevolg van den keizer bestond uit graaf Zu Eulonburg, opperhof- en huismaar schalk graaf von Biilow, staatssecretaris van buitenlandsehe zakengeneraal Von PlesseD, adjudant-generaalbaron Von Scholl,generaal- majoor; Von Rauch,luitenant-kolonel; Kleme', geheim legatieraad; Von Pritzelwitz, luitenant kolonel graaf Platzen zu Hallermund, kapt.- luitenaut ter zee, tutor to the princesdr. Ilberg, opperstafartsbaron Von Senden-Bibran Bohout-bij-nacht, chef van het marine-kabinet van den keizer. Het gevolg van de keizerin bestond uit de dames Fiaulein von Gersdorff, eerste hofdame gravin Stolberg-Wernigerodebaron Vondem Knesebeck, kamerheer. De aankomst van de bagage gaf nog heel wat drukte. Eeu tweetal sleepbooten voerde tal van kisten en eollis van de Hohenzollern aan, die met haastigen spoed, terwijl de konin ginnen op de ponton waren, over loopers en plancher werden gelost en gereden en naar den keizer lij ken trein gebracht. Als levende bagage wekte onder het wachtende publiek veel hilari teit een drietal dashondjes; onder geleide van een jager. Deze drie jachtgezellen van den keizer liepen zeer parmantig over de loopers voor hun meester bestemd. Het beleid der politie bij de ontvangst van het keizerpaar liet veel te wenaehen over. Toon de vorstelijke personen van de ponton kwamen om naar het station te gaan was, doordat het publiek meestormde, er eensklaps een hevig gedrang. Een deel van hen, die den stoet volgden, o. a. officieren en de ver slaggevers der pers, werden toen teruggedreven en afgehouden van het volgen van den stoet op het perron. De Hollandsche bladen klagen er dan ook over dat de taak hunner verslag gevers niet is vergemakkelijkt. Bij het gedrang trachtten velen een uitweg te vinden door een zijpoort van het station en de agenten, die daar stonden, konden moeilijk den stroom keeren. Velen kwamen toen op het perron, ook door de wachtkamers en langs het rangeerterrein, zoodat, tegen den wensch der hooge bezoekers in, zich honderden op het dwars- en midden-perron verdrongen. Ongeregeldheden kwamen echter niet voor, want het publiek was overigens weiwillenden goed geluimd. Het station Gennep, dat de keizerlijke trein om acht uur bij mistig waar binnenreed, was keurig a giorno verlicht, en tegenover de plaats, waar de wagens der hooge reizigers stil hielden, was een fraaie versiering van planten aangebracht, waar tusschen de basten van onze Koninginnen en het keizerlijk paar, benevens de wapens van Pruisen, Brandenburg en Neder land prijkten. Toen de trein binnenstoomde, speelde het muziekkorps van de werklieden der Noordbrabantsch-Duiteche spoorwegmaatschap pij hetHeil dir im Siegeskranz. De 190 meter lange trein was gedurende het oponthoud om geveu door een cordon marechaussee en fak keldragers, opgesteld aan weerszijden van het perron. Da keizerlijke Btoet stond aldaar zeven minuten stil, tengevolge van verwisseling van locomotieven. Den keizer heeft men gedurende dat oponthoud niet gezien. De keizerin wuifde de aanwezigen toe. Middelburg 30 November. Evenals in de dagen van den iaval van Jameson laat ook nu de telegraphische ver binding met Zuid-Afrika veel te wenschen. En nu bovendien de Eogelsche regeeriog nog een strenge censuur heeft ingesteld, die niet alleen het publiek maar ook de andere Mogendheden hinderlijk is, wordt deze vraag er een van actueel belang. De Amsterdamsche correspondent van de Koln. Zeitung bespreekt deze zaak uitvoerig eu schrift: „De oorlog in Zuid-Afrika heeft een voor alle koloniale mogendheden hoogef belangrijke vraag opgeworpen, waarvan de oplossing met de toekomst van de koloniën in het nauwste verband staat. En doze oplossing zal ten slotte slechts hierin gevonden kunnen worden, dat elke Europeesche mogendheid gedwongen zijn zal, in het bezit van eene onderzeeschen kabel te komen. Van Rusland afgerien, welks Azia tische, met het Russische rijk geographisch samenhangende bezittingen onderzeeBche te Iegraphieche verbindingen ontbeerlgk maken, staat op het oogenblik de zaak zoo, dat alle andere koloniale mogendheden, dus in de eerste plaats Frankrijk, Duitschland en Ne derland, zich in eene afhankelijkheid van Engeland bevinden, waarvan de gevaarlijke be- teekenis eerst thans eensklaps tot het bewust zijn doorgedrongen schijnt. Om met Frankrijk te beginnen, is dit land wel is waar met Cor sica en Algiers door eigen kabels verbonden, maar voor Senegambië moet het zich reeds van Engelscbe lijnen bedienen. Naar Franscb Gya- na en de Fransche Antillen kan zeker over Fransche lijnen gotelegrspheard wordenvan Brest loopen nl. twee kabels, de eene naar Newfoundland, de andere naar kaap Cod, beide gaan over New York en vandaar gaat een Fransche kabel over Haïti naar Porto Rico, Venezuela eu Fransch-West-Indië. Is Frankrijk in een oorlog met Engeland verwikkeld, dan heeft het natuurlijk de vrije beschikking over den kabel naar Newfoundland niet meer, maar behoudt die voor den kabel naar kaap Cod tenminste als de Vereanigde Staten van Amerika neutraal blijven. Madagaskar is over Mozambi que door een Eogelscheu kabel met Frankrgk verbonden. Frankrgk is dus in geval van oorlog van zgne buitenlandBche bezittingen zoo goed als afgesneden, en daarbij komt nog het vernederende 'feit, dat Frankrgk voor het leggen van den kabel van Tenerife naar Sene gambië de som van 1.700.000 tra. bijgedragen heeft en een j aarlij ksch subsidie van 300.000 frs., zoowel voor den kabel van Saigon naar Hué en Haïkong, als voor de lijn op de Afrikaansche Westkust, en eindelijk 37.000 francs voor de lijn van Obok naar Perim betaalt. Evenwel gedurende den oorlog zit aan al deze lijnen een Engelscbe censor. „Nog treuriger is het met Nederland gesteld, dat geheel op genade en ongenade aan Enge land is overgeleverd. Voor West-Indië hangt men, evenals de Franschen, van de Ameri- kaansche neutraliteit af, maar voor alle be zittingen in Oost-Indië is men uitsluitend tot de Engelache kabels beperkt. Werd Nederland in een oorlog met Engeland verwikkeld, dan zou de telegraphische verbinding tusschen Den Haag en Batavia onmiddellijk afgesneden zijn, want in Singapore zit eveneens een Eogelsche censor. De toestand is hier zooveel te gevaat: lij kar, daar geheel Nederlandseh Oost-Indië bijna weerloos open staat voor eene vijande lijke landing; is deze geschied, dan is de vijand in het bezit van de kusten der groote en kleine eilanden, en in Den Haag weet men ten slotte niet eens, waar zioh de zetel van de koloniale regeering bevindt. En Duitschland Men behoeft niet eens aan verwikkelingen met Engeland te denken, om zich een begrip van de ondragelijke positie te maken, waarin zich bijv. thans de handel bevindt. De Eogelsche regeering heeft immers bekend gemaakt, dat cgfer- en andere derge lijke telegrammen op de Eogelsche kabels niet meer overgebracht worden, en dat ook de gewone telegrammen slechts op gevaar van den afzender gegeven konden worden, d. w. z. wanneer de censor in Kaapstad ze doorlaat, is die in Kaapstad of Malta wellicht van andere meening en houdt ze terug. Maar wanneer de handel op deze wgze gebonden kan worden, wat zijn koloniën in 't algemsen dan nog waard! Het eenvoudigste zou zijn om alle onderzee- sche kabels gedurende eeu oorlog voor neu traal te verklaren, en inderdaad is dit ook door den Amerikaanschen telegraaf-koning Cyrus Field op de conferentie in Rome (De cember 1871 tot Januari 1872) voorgesteld. Maar het voorstel werd verworpen en zou natuurlijk weder mislukken door de weigering van Eogeland. Want van de 25 kabel-maatschappgen hebben 20 in Lon den, de overige 5 in New-York, Parijs, Ko penhagen, en in Duitschland (2) baar zetel van de ongeveer 270 000 K. M. bedragende kabellengten behooren meer dan 40.000 aan de Eastern Telegraph Company, 24.100 aan de met haar verbonden Eastern Extension Austra lasia and China Telegraph Cy en 19.000 aan de Anglo-American Telegraph Cy. Zulk een monopolie geeft, zooals van zelf spreekt, geen staat uit de handbij het verdrag van 14 Maart 1884 tot bescherming van onderzeesche telegraafkabels zijn slechts bepalingen tot ver hindering van beschadigingen getroffen. Tegen over zulke toestanden zou men byna kunnen zeggen, dat het bezit van eigen kabels voor eene koloniale mogendheid bijna even noodza kelijk is als eene uitstekende vloot." BMOËMlIilUlïiNi MZ. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris bïmen het arr.-Rot- teidam, ter standplaats Hellevoetslnis, A. W. ten Hoopen, eandidaat-notarn te Neede is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. School te Venlo P. C. G. J. M. Olyslager, thans leeraar aan de H. B school te Maastricht is benoemd tot notaris binnen het arr.- Leeuwarden, ter standplaats Grouw, gemeente Idaarderadeel, A. Folkertsma, caididaat- notaris te Koudum; en is benoemd tot reserve 2e luit. by het wapen der inf., en wel by het reg. gren. en jagers, de vaandrig G. L. Uljée, van genoemd korps* OOST INOIË. De jongste mail, dt. 27 Oct., dezer dagen hier aangekomen, bevat omtrent Atjeh slechts een belangryk bericht, en wel dat Samao, vroeger een berucht panglima van Oamar, met vrouw en zoon en een volgeling, door een patrouille van Poeloe Raya opgespoord werd. Hij pleegde verzet tegen zyn arrestatie eD werd doodgeschoten. Wg hadden drie lichtgewonden. Eenige wapenen en ammunitie werden buit gemaakt. De Penang Gazette heeft alle holle overwin Dingsverhalen der Engelache wapenea toege jnicht. Onze Indische bladen waren niet zoo geloovig in dit opzicht, en hierover heefc het blad zioh zóu boos gemaakt, dat het aan het adres der Hollandsche dagbladen in Indië de opmerking maakt, dat er vóór Kerstmis nog tyd genoeg is om de Engelache vlag te hyschen op Java en Sumatra en geheel Ned.-Indië by het Britsche ryk in te Ujven. „Niet lachen s. v. p." teekent de redactie van bet Bat. Nicuwsbl. daar by aan. Door de onredeiyke houding der Portu- geeache commandanten-posthouders, heerscht op Timor een oproer. De Portugeezen hebben thans den strijd tegen het bergvolk van Ka- Elakoe opgegeven. De oproerlingen waren, groot in getal, op een hoogeo, steilen berg vereenigd. Het geschut der Portugeezen was te nietig om hen daar te bereiken. De Portu geezen zijn teruggetrokken. Of ze later nog iets zullen ondernemen is onbekend. De Loc. deelt uit betrouwbare bron mede, dat de door bet meerendeel der residenten tegen het reorganisatie-voorstel ingebrachte bezwaren door den directeur van binn. bestuur krachtig bestreden zyn. De raad van Indië heeft zijn advies daaromtrent nitgebracht, en het resultaat van een en ander is geweest, dat da stukken bg het vertrek van den gouverneur- generaal Van der Wgck naar Holland zyn gezonden, met het voorstel om de reorganisatie onbeteekenend gewyzigd voor zoover het Europeesch bestuur betreft, overal geiyk- tgdig met 1 Jan. a.s. in te voeren, en voor zoover de inlandsche ambtenaren betreft tot de invoering geleidelgk over te gaan. LETTEREN EN KUNST. Asra, eene moderne idylledoor Axel Lundegard. Modern, in hooge mate modem zelfs, want in tegenstelling van den meest natuurlijken gaDg van zaken, laat de schrijver den man van liefde sterven, welk voorrecht tot dusver nog maar alleen aan vrouwen en meisjes ten deal viel. Erland, de aan liefde-ziekte overledene, is een onbeduidend individu, die zyne egoïstische wederhelft Elin armbanden koopt, weifee zy als kousebanden kan gebruiken Hoe in deze moderne idylle over liefde ge dacht wordt, kan misschien afgeltii worden uit het volgende: (pag. 84). „Er waren eens twee wolken, beide met electriciteit geladenzij ontmoet ten elkander in bet luchtruim boven de aarde en werden al nader tot elkander aangetrokken, tot zij ten laatste vereenigd werden in eene weder keerige uitstrooming van electriciteit; en tot óen geworden dreven zij verder." Geraden is aan moeders om eerst, door zelf te lezen, te onderzoeken, of de lectuur van pag. 107—113 (een gesprek van den aanstaan den vader Erland met dr Weidling) wel aan jonge meisjes mag worden toegelaten. Te Beriyn heeft men een artistiek feest gevierd, ter herinnering aan den lOen verjaardag van de eerste opvoering van Hauptmann's Wevers. Da tooneelachrijver zelf wilde niet aanwezig zijn, maar zond als bijdrage een dramatische schets. LANDBOUW. Omtrent de tentoonstelling van paarden, die in 1900 te Parijs zal gehouden worden, meldt men, dat daar alleen aan kan deel ge nomen worden door hengsten en merriën. Dewijl slechts weinig hengsten in Nederland geboren zyn en opgevoed, zullen van bier by na uit sluitend merriën worden gezonden. De heng sten moeten 1.60 M. hoog of hooger zyn. Te Bergen op Zoom zal een vóor-tentoon- stelling worden gehouden. Een commissionuair zal de ronde doen, om de aangegeven paarden in oogenschouw te nemen. De heeren B. den Ouden, G. Elitg Tichelaar en K. D. Punt zullen dan de door den commissionuair ge schikt bevonden paarden aan een nader onder zoek onderwerpen. 't Kan onderzocht worden. Een nieuwe pap tegen de aardappelziekte. In de Fransche algemeene Landbouwmaat- schappij beeft zekere heer Wagner doen uit komen, dat de Bordeauxsche pap niet altijd volkomen uitkomsten geeft, soms door te flauwe werking niet lang genoeg op de bladeren biyvende kleven soms door te sterke deze verbrandende. Daarop heeft hy een andere pap aangeraden uitgevonden door dr Ascbmann, waarmede men veel geluk zou hebben en welke bereid wordt als volgt: Men laat 21/, kile kopersulfaat oplossen in omtrent 90 liter watervan een anderen kant voegt men 11/a liter sodasilicaat met 10 liter water, waarin men eerBt 800 gram watervrg sodacarbonaat heeft laten oplossen. Terwgl men het eerste mengsel zorgvuldig en gestadig roert, giet men er langzaam het tweede in. Die pap, eenigszins het uitzicht hebbende van gesmolten vischiym, blijit zoo krachtig aan de bladeren kleven, dat de sterkste regens niet in staat zyn ze af te wasscben. (De Landman). WAT NIEUWS. In het Landbouw-by voegsel van de Proo. Groninger Cour. spreekt de redacteur van de afdeeling Tuinbouw over eene nieuwe groente de Gulden distel of Spaansche wortel (scolynnis hispanicus) waarvan in een Belgisch tydschrift gezegd wordt, dat zy veel beter is dan de schorseneer en de haverwortel. In Frankryk gebruikt men volgens dat schry- ven den wortel, in Spanje enkel de ribben der bladeren, die van Januari tot Mei op al de markten komen en toebereid worden geiyk asperges, andy vie enz. Genoemde redacteur zegt aan het slot, dat deze wortelgroente hem volkomen onbekend is (ons ook I), maar dat het hom voorkomt, dat het zaak is voor onze warmoeziers, om eene flinke proef met die groente te nemen. Wie weet, zegt hy ten slotte, welk een scherpe concurrent het voor de schorseneer wordt, terwyi de cultuur heel wat eenvoudiger is. Wanneer wy iets naders van deze plant hooren, hopen wy het ter kennisse onzer lezers te brengen. Het lijk van den heer Lion Cachet is Woensdagochtend per spoor van Bergen op Zoom naar Rotterdam vervoerd, om daar te worden ter aarde besteld. De byzettiog heeft plaats Vrydag op de algemeene begraafplaats. Door den gemeenteraad van Amsterdam is aan den heer Lambrechtsen van Ritthem, op zyn verzoek, tegen een nader te bepalen tijdstip, eervol ontslag verleend als directeur van publieke werken. Dinsdag is op het perron der Holl. IJze ren Spoorwegmaatschappij te 'sGravenhage een werkman aangereden door een rangeertrein. Hg bekwam een binnenarmbreuk en een vrij ern stige hoofdwonde, en werd naar het gemeente ziekenhuis overgebracht. Door'toeval viel Woensdagmiddag een da me van het strandhoofd te Schevenin- gen tegenover het Kurhaus in zee. Eenige wandelaars hebben haar met mo9ite gered en op het droge gebracht. In de Ringvaart van den Haarlemmermeer is een jonge man, die een vaartuig voortbewoog, met dat scbui'je tegen een ducdalf gestooten, overboord gevallen en verdronken. Oogge tuigen verklaren, dat de ongelukkige gemak- keiyk gered had kunnen worden, indien de brugwachter behoorlijk van reddingsmiddelen voorzien was geweest. Maar er was in de buurt geen dreg, zelfs geen stok met een haak te vinden. De staking der dokwerkers te Amster dam dunrt onveranderd voort. De veemen werken met vaste werklieden door, doch die zyn in de huidige campagne onvoldoende. In een vergadering van werkstakers werd beslo ten de zaak geheel over te laten aan het bestuur van het Nationaal Arbeiders Secreta riaat, wiens voorzitter tot volhouden aanmaan de, daar hg vernomen had, dat het meeren deel der losse werklieden, Dinsdag aangeno men, wegens zwaren arbeid Woensdag niet zonden terngkeeren. Ia den loop van dien dag Bteeg het aantal losse werkers in het entrepotdok te Amster dam tot 70. Eenige Zaankanters werden door de stakers overreed huiswaarts te keeren. Woensdagmorgen is de locaaltrein van Medemblik by aankomst in het station Hoorn met vaart tegen den atootblok gereden. De materieele schade was tamely k aanzie niytr, maar ook passagiers werden gewond. Naar de Arnh. Ct. meedeelt, is een der reizigsters ten gevolge van de bekomen kwetsuren overleden- De ontvanger en secretaris van den dorpspelder Buurmalsen is, zonder orde op zyn zaken gesteld te hebben, naar Noord-Ameriba vertrokken. De vereeniging van sigarenfabrikanten te Groningen heeft er niet in toegestemd dat het bestuur zou confereeren met den secretai is van den Ned. Internationalen Sigarenmakers en Tabaksbewerkers Bond te Amsterdam. Twee kinderen van een verver te Veen- dam werden de vorige week plotseling ODge- steld. De dokter constateerde vergiftiging. Het oudste, een jongentje van 7 jaar, is reeds

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 5