ffiiellvlie Com! BIJVOEGSEL HET PAARD. FEUILLETON. Middelburg 18 November. van de van Maandag 20 November 1899, no 274. I Inleiding. In de laatste jaren wordt veel geld besteed, worden vele moeiten aangewend om het paar denras in ons gewest te verbeterenhet Pro vinciaal bestuur heeft eene verplichte keuring ingevoerd voor fokhengsten; de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, daartoe in staat gesteld door aan zienlijke onderstandsgelden van rijk en pro vincie, looft herhaaldelijk aanzienlijke prijzen uit voor ingevoerde hengsten, voor de beste merriën-- on voor éaa- en meerjarige paarden, die in deze proviacie geboren zijn; vereeni- gingen in Walcheren, Sohouwen—Duiveland, in het land van Hulst koopen voor gemeen schappelijke rekening goed mannelgk fokma- teriaal alles wgat op een streven, om te verbeteren, dat zeker niet genoeg gewaardeerd kan worden, en dat in vele deelen onzer pro vincie reeds met een tamelijk bevredigende uitkomst beloond geworden is. We zullen zeker niet in herinnering behoe ven te brengen, dat do aanzienlijke prijzen, die in den tegenwoordigen tijd voor goede exem plaren van het koudbloedige ras betaald wor den, er veel toe hebben bijgedragen, om het aankweeken van goede paarden te bevorderen maar hoe dat ook zij, aan welke oorzaken de grootere belangstelling in de paarden fokkerij zij toe te schrijven, do belangstelling is er, en deze noopt ons in dit dagblad eonige artikelen te wijden aan het paard in bet algemeen, aan de paardenfokkerij in het bijzonder en daarbij hier en daar een wenk in te vlechteD, die, overge nomen van bekwame meesters op dit gebied, wel eens nadere overweging zal verdienen. De geschiedonis van het paard in de oudste tijden, zsgt dr T. C. Winkler, hangt samen met de nog onopgeloste vraag naar de oor spronkelijke woonplaats. Reads in voorhisto rische tijden schijnt het dier getemd en aan don mensch onderworpen geweest te zijn, want in de paalwoningen van Zwitserland heeft men paardengebitten gevonden van brons. Hoogst waarschijnlijk is het steppenland van Midden-Azië, waar thans nog de Tarpans bij troepen van 40 tot 60 onder aanvoering van oen of twee hengsten rondzwerven, de eerste verblijfplaats der paarden geweest. Daar zouden zij dan getemd geworden zijn en door de groote volksstammen, die zich van daar in alle richtingen over de aarde verspreid hebben, medegevoerd zijn naar Indië, Perzië en Egypte, waar weldra groote zorgen aan de paarden fokkerij werden besteed. De Romeinen hebben zich nooit op de paar denfokkerij toegelegd. In den oorlog bedienden zij zioh in het eerst van Armenische paarden? later betrokken zij ze uit Spanje, maar zij konden niet, zooals de Noordsche en Aziatische volken, met paarden omgaanzij waren slechte ruiters en hunne ruiterij was in den oorlog niet veel waard. Zij zagen het belang der paardenfokkerij eerst in, toen zij herhaal delijk door de goed beredene Aziatische volken waren verslagen, kochten toen overal, waar zij daartoe gelegenheid hadden, paar den voor hunne ruiterij, en zoo kwamen allerlei soorten van paarden in Midden- Europa, waardoor eene kruising is ontstaan, waaraan hoogst waarschijnlijk de verschillende rassen, die men thans in Europa vindt, hun oorsprong te danken hebben. Wanneer het paard in Arabië is gekomen, is evenmin bekend als zijn oorspronkeiyk vaderland. Mohammed had, toen hij zijne veroveringen begon, slechts twea paarden in zijn leger, toch is het wel waarschijnlijk, dat er te zijnen tijde in bet midden van Arabië volksstammen woonden, die zich met goed ge- SILVIO. 3. Novellenaar het Russisch, van PUSCHKINE. n. Ik brandde van ongeduld om de gravin te zien en dus begaf ik mg den eersten Zondag na hun aankomst naar het dorp om mijn op wachting te maken bij het hoogadellijke echt paar en mij aan hen voor te stellen, als hun naasten buurman en onderdanigen dienaar. De knecht liet mg in het kabinet van den graaf en ging mij aandienen. Het ruime ver trek was met alle mogelijke weelde ingericht; angs de wanden verrezen groote boeken kasten, op elk waarvan een bronzen buste stond. Boven den marmeren schoorsteen mantel bevond zich een groote spiegelde vloer was belegd met een donkergroen tapijt. Ik was reeds alle weelde aigewend in mijn armoedig huisje en had in zoolang geen rijk dom van anderen gezien, dat ik geheel ver legen werd en don graaf met een soort van angst verbeidde, als ware ik een sollicitant uit de provincie, die op audiëntie bij den minister kwam. De deur ging open en er kwam een zeer knap man van omstreeks dertig jaar binnen. volg op het aankweeken van paarden hadden toegelegd. Toen Columbus Amerika ontdekte, was het paard daar onbekendthans leeft bet in de Pampa's en de Selva'e, zoo ook in de Gran Chaco en in de Llano's, uitgestrekte vlakten van Zuid-Amerika, in verwilderden staat. De Spanjaarden hadden het paard medege nomen naar Amerikatoen zij verplicht waren, hunne nederzettingen aan de Rio Plata te verlaten voor den aandrang der inboorlingen, lieten zij daar hunne paarden achter deze verspreidden zich in de omliggende velden, teelden daar voort en vermenigvuldigden zoo buitengewoon snel, dat men er in de vorige en ook nog in deze eeuw uitsluitend jacht op maakte, om in het bezit te geraken van de huid Wil een bewoner van die streken zich van een paard voorzien, dan tracht hg eenigejonge wilde paarden te drijven biunen eene omhei ning, die een zeker gedeelte van een met boomen begroeid terrein omvat. Zijn de paar den daar binnen gekomen, dan wordt de ope ning gesloten en de jager poogt een der paar den zoo dicht te naderen, dat hij het een lazzo, een lang touw eindigende ia een metalen kogel, om de voorbeenen kan slingeren. Is hem dit gelukt, dan valt het paard; de jager snelt toe, bindt de voorbeenen stevig aan elkaar en aan een der achtevbeenen, waardoor het paard belet wordt weder op te staan. Daarna bevestigt hg een sterken leeren toom om de onderkaak van den gevangene. Vervolgens legt hij een riem met een loopenden knoop om de voorbeenen van het paard, waardoor hij in staat ia het dier on middellijk in zijn loop te stuiten, zadelt hot, maakt de lazzo los, brengt het paard buiten de omheining, springt er op, geeft ruimte aan den loopenden knoop en vliegt het vrije veld in. Alle pogingen, die het paard aanwendt, om zijn ruiter af te werpen, zijn vergeefschvalt het paard, de ruiter springt er af; staat het op, de ruiter zit weer in het zadel. Eindelijk kan het dier niet meer van vermoeidheid en onderwerpt zich aan zijn meester. Daarna wordt het paard gedresseerd. De bewoner der Pampa's gebruikt alleen den hengst als rijpaardde merrie heeft voor hem geringe waarde; zij werd vroeger alleen gebruikt om graan uit te treden. Tegenwoordig worden de merriën in de steden gebruikt als trekpaard voor rijtuigen. Zij zijn doorgaans goedkooper te koopen dan opgetuigd te huren. Meer eerbied voor de merrie heeft de Arabier, die van meening is, dat de hengst, hoe vol maakt hg ook zijn moge, nooit de goede eigen schappen van het ras zoo goed en zoo zeker overbrengt als de merrie. Daarbij komt dan nog dat de merrie, geduldiger, zachter en taaier dan de hengst, zijn meester, wanneer deze des nachts op roof uit ïb, nooit door een ontijdig gehinnik zal verraden. Een Arabier scheidt niet vau zijn paard bij behandelt het als een zijner huisgenooten het dier legt zich te slapen tusschen de kin deren, wien het niet het minBte letsel zal toe brengen. Het verkoopeH eener goede merrie uit het ras der k o h e i 1 i, het edelste der drie Ara bische paardenrassen, Btaat gelijk met een misdaad. Wij spraken zoo even van het verwilderde paard der Pampa's. Ia even wilden staat leven de paarden in de Kirgizische en Tartaaracbe steppen, ofschoon zij daar het eigendom zijn van bepaalde per sonen, soms van geheele stammen, wier voor naamste rijkdommen bestaan in paarden. Wil men daar een paard africhten, dan wordt het, evenals in Zuid-Amerika, gevangen door middel van een strik; drie beenen worden saamgebonden, zoodat het dier zich niet vlug kan bewegenhet krijgt een stevigen gordel om het lichaam, waaraan de berijder zich kan vasthouden, wanneer hot paard door voortdu rende zweepslagen aangespoord, in dollen ren voortholt, totdat het moede is. Dan begint de ruiter het te besturen, voert het dier naar zijne tent, in welker nabijheid het met een lederen riem aan drie beenen gekluisterd, wordt vast gelegd. Reeds den volgenden dag wordt het paard gezadeld en na eens dressuur van vier of vijf dagen is het geschikt, om geregeld be reden te worden. De graaf trad vriendelijk op my toe; ik deed mfjn best om mg te vermannen en wilde mjj zelf voorstellendoch hg voorkwam mg. Wg namen plaats. Zijn losse, aangename toon verdreef weldra myn blooheid en ik be gon mij reeds op myn gemak te gevoelen toen eensklaps de gravin binnenkwam en ik ver- legener werd dan ooit. Zg was inderdaad zeer schoon. De graaf stelde mg aan haar voor, en ik wilde ongedwongen schynen, maar hoe meer ik veinsde het te zyn, des te bedrem- melder voelde ik my. Om my tyd te geven tot mij zei ven te komen, begonnen zij met elkaar te spreken en behandelden my als een oude kennis en buurman zonder eenige plichtplegingen. In dien tyd liep ik de kamer op en neer en bekeek de boeken en schilderyenIk was volstrekt geen kunstkenner maar toch was er een schilderij die mijn aandacht trok. Zy stelde een Zwitsersch landschap voor, doch het was niet het tafereel dat my trof, maar wel dat er twee kogels boven elkaar in de schilderij zaten. „Dat is een mooi schot geweest zei ik, my tot den graaf wendende. „Ja een merkwaardig schot.-—Schiet gij ook?" nVry goed" antwoordde ik, my verheu gende, dat het gesprek op een terrein kwam, waarop ik te huis was. Ik schiet niet mis op dertig pas met een pistool dat ik ken natuariyb.'; Het ligt voor de hand, dat, al stammen alle paarden af van éen of twee wilde soorten, door den invloed van het klimaat, door ver schil van voedsel, door de min of meer goede verpleging, door opzettelijke handelingen van den mensch, verscheidene vaak zeer at wg kende rassen moesten ontstaan, die in grootte, uiter- ïyke gedaante, sierlgkheid van vorm en karakter geheel van elkander afwyken. De voornaamste van deze rassen bespreken wy de volgende week. NAJAARSVERGADERING van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zee land, gehouden den den November te Middelburg. Aanwezig alle leden van het uitvoerend deel van het hoofdbestuur, alle afgevaardigden der afdeelingen, de rijkslandbouwleeraar endezui- velconsulent in de provincie. Nadat de vergadering door den voorzitter is geopend, deelt deze mede, dat H. M. de Koningin het beschermvrouwschap over de Maatschappij heeft aanvaard en dat het bestuur Haar voor deze bereidwilligheid den dank der Maatschappij heeft overgebracht. Deze mededeeling wordt met applaus ont vangen. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Voortaan zullen deze gedrukt worden by R. M. Smits te Mid delburg. De algemeene vergadering ententoonstelling zal in 1900 gehouden worden te Kruiningen. De verslagen van de verschillende cursussen in het hoefbeslag geven geene aanleiding tot opmerkingen. De kosten daarvan bedroegen in 1899 f 1712.86. Da veearts Jeronimus, ver trokken naar Indië, is vervangen door den veearts J. van Nederveen. Wanneer door het rijk eene subsidie ver leend wordt van f 250 om den invoer van Yorkshire-Thropshire varkens te bevorderen, zal daarvoor door de Maatschappg eveneens f 250 worden beschikbaar gesteld. Omtrent de paardenfokkery wordt mededee ling gedaan, dat het reglement op de provin ciale keuring eenigBzins gewijzigd is teu op zichte van de keuring op corn age, en dat in art. 2 van het reglement op de paardenfokkery de bepaling is opgenomen, dat bekroonde merriën, die het volgende jaar, tengevolge van overmacht, zonder veulen ter herkeuring worden aangeboden, nog een pidjs zullen ontvangen van f 30. Geklaagd wordt over de terreinen voor de keuring van hengsten aan de longedeze zouden eene middellijn moeten hebben van minstens 15 M. Mededeeling geschiedt dat in Aagtekerke door den zuivelconsulent een cursus is geopend voor zuivelbereiding, waaraan 21 meisjes deelnemen. Eerlang zal zulk een cursus ge opend worden in eene der gemeenten van Zuid- Beveland. De zuivel consulent zal in den loop van den winter voordrachten houden over zuivelbereiding in de verschillende afdeelingen der Maatschappg. Over diens werkzaamheden tot nog toe wordt een kort verslag uitgebracht. Omtrent het landbouwonderwys wordt mede gedeeld: dat de cursus voor onderwgzers in de afdeeling Hulst in 1900 eindigt; dat die in Oostburg wordt voortgezet en dat na het eindigen van den cursus te Hulst 6en nieuwe cursus zal geopend worden in eene der afdee lingen Walcheren, Zierikzee of Tholen. De cursus zal gevestigd worden in die afdeeling, waar zich de meeste deelnemers aanbieden. Door den heer Van Weel wordt de wensche- ïykheid betoogd, dat er aansluiting besta tus schen het onderwijs aan de landbouwcursussen en aan de winterschool te Goes. Het aantal wintercursusssn is met éen ver minderd en met zeven vermeerderd nl. te Krabbendgke, Wemeldinge, Waarde, Koewacht St. Andries, Kruiningen, Tholen, Zaamslag. De leden van de commissies van toezicht op de nieuwe cursussen worden benoemd. Op een verzoekschrift, door de afdeelingen Oostburg en Hulst gericht aan H. M. de Ko ningin, waarin gevraagd wordt om middelen, te beramen om open veehandel te bekomen tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en België en aan °het Hoofdbestuur gezonden om te dienen van advies, zal onder zekere voorwaarden gunstig geadviseerd worden. „Zoo waariyk zei de gravin, oplettend „en gg, myn vriend, zoudt gy een kaart raken op dertig pas afstands „Wy zullen het eens beproeven, bg gele genheid," zei de graaf. „In myn tyd schoot ik niet slechtmaar sedert vier jaar heb ik geen pistool in de hand gehad." „In dat geval," merkte ik aan „wad ik, dat uwe excellentie gesn kaart zelfs op twin tig pas raakt. Het pistool vereischt een dageiyksche oefening. Ik weet het bg onder vinding. Ik werd tot de beste schutters van myn regiment gerekend. Eens gebeurde het dat ik in een maand geen gelegenheid had gehad om my te oefenen, omdat myn pisto len werden gerepareerden wat denkt uwe excellentie? De eerste maal dat ik weer begon te schieten, schoot ik viermaal achtereen mis, op een flesch die twintig pas van mij af stond. Neen, exoellentie, gy moet die kunst niet verwaarloozenanders verleert gy het geheel. De beste schutter, dien ik ooit ont moet heb, schoot eiken dag minstens driemaal vóór het eten. Dat was voor hem een be hoefte evenals voor een ander een borreltje." Da graaf en de gravin waren biykbaar biy dat ik aan het praten was geraakt. „En hoe schoot die vroeg de graaf. „Zoo, excellentieeens zag hy een vlieg op den muur zitten gy lacht mevrouw ik verzeker u dat het waar is hy zag een vlieg en riep; „Cosimo, myn pistool V Cosimo Biykens den staat van vermoedeüjke ont vangsten en uitgaven over 1899 zal er een vermoedeiyk goed slot zyn van f 1455.57. Aan de leerlingen, die na een voldoend examen de landbouwcursussen zullen verlaten, of in de laatste twee jaren verlaten hebben, zal door de Maatschappy een boekwerk ge schonken worden. In den loop van 1900 zullen door de Maat schappij een zestal blaadjes worden toegezonden aan de leden over belangryke onderwerpen op het gebied van Landbouw en Veeteelt, terwyi de secretaris zich bereid heeft verklaard hier en daar de werking der Maatschappy uiteen te zetten. De begrooting voor 1900 wordt met een post voor onvoorziene uitgaven van f 450.37 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op fll.293.87. De heer J. J. van Weel wordt met algemeene stemmen (1 blanco) herkozen als lid van het Uitvoerend deel van het hoofdbestuur. De heer mr P. C« J. Hennequin wordt met algemeene stemmen (1 blanco) herkozen als afgevaardigde naar het Nederlandsch landbouw- comité. De heer Job van der Ilave wordt met alge meene stemmen herbenoemd tot lid der keuringscommissie. De eerste twee heer en, in de vergadering tegenwoordig, verklaren zioh bereid de ge noemde betrekkingen weder op zich te nemen Aan den heer Van der Have zal van zijne herbenoeming worden kennis gegeven. By de aanstaande Januari-keuringen zullen worden uitgeloofd voor ingevoerde fokhengsten drie prijzen ieder van f 1000, twee ieder van f 800 en één van f 600. In 1900 zal een wedstrijd geopend worden voor de inzending van melklijstenonder de inzenders van goede melkiysten zal eene som verdeeld worden van f 100. Een schryven van den 6 an November 1899 van het Genootschap van Nijverheid in de provincie Groningen, waarin het hoofdbestuur uitgenoodigd wordt adhaesie te verleenen aan het adres, door genoemd genootschap gericht aan den heer minister van binnenlandBche zaken om eene wyziging te brengen in art. 242 der gemeentewet, wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Daarna wordt de vergadering na omvraag gesloten. P. C. J. HENNEQUIN, voorz. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN, secret. UITVOER VAN VEE. In de memorie van antwoord over het Ille hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1900, wordt met betrekking tot dit onderwerp door den minister van buitenlandsche zaken gezegd. Zooals men weet laat België ons slachtvee toe, alsmede een deel van onsfokvee,namelgk de melkkoeien, doch maakt Duitscbland nog altyd bezwaar om Nederlandsch vee te ont vangen. Sedert de behandeling der Ioopendd begroo ting heeft de regeering, wat België betreft, steeds het mogelyke gedaan om althans den beBtaanden toestand gehandhaafd te zien, en met betrekking tot Duitscbland zorgvuldig op alle kansen gelet, om tot openstelling der grenzen, zy het dan ook onder dergelgke voor zorgsmaatregelen als België neemt, te geraken. In die richting blijft zij ook voortdurend werk zaam. Ofschoon echter in beide tandenmond en klauwzeer heersebt, acht men het aldaar voor het bestryden dier ziekte noodig om naast strenge maatregelen binnenslands tevens groote waakzaamheid toe te passen ten aanzien van vee uit andere landen, waar de gevreesde ziekte voorkomt, in hoe geringe mate dan ook. Dat is voorzeker te betreuren, doch kan bezwaariyk als beweegreden tot verhooging van ons tarief van invoerrechten in protecti- onistischen geest worden aangevoerd. Overi gens wordt in België niet aan de grenzen ge slacht, doch in de slachthuizen in de voor naamste steden, hetgeen onzen veehandel zeer ten goede komt. Het vroegere plan tot slachting aan de grenzen, waarmede dezerzijds inder daad nimmer instemming werd betuigd, schijnt voor goed te zyn opgegeven. bracht hem een geladen pistool. Hy schoot en de vlieg zat op den muur geplakt." „Dat is merkwaardig en hoe heette die knappe schutter?" „Silvio, excellentie." „Silvio!" riep de graaf uit en sprong van zijn Bto8l op„hebt gg Silvio gekend „Ja, excellentie, wQ waren vrienden hy was opgenomen in ons regiment, als een krygsmakker; maar het is nu reeds vyf jaar geleden, sedert ik iets van hem gehoord heb. Heeft uwe excellentie hem misschien ook gekend Heel goed. Heeft hg u nooit een zon derling voorval verteld?" „Bedoelt gy den slag in het aangezicht dien hij op een bal ontving van eeu schurk Heeft hij u den naam van dien schurk niet genoemd „Neen, excellentie, dien heeft hy my niet gezegd maar mynheer", ging ik voort, daar ik de waarheid begon te vermoeden, „vergeef mij ik wist niet gy zythet toch niet geweest?" „Ja, ik was het zei de graaf ont roerd „en die doorschoten sohilderij is het aandenken aan onze laatste ontmoeting." „O, lieveling! vertel het niet riep de gravin uit; „het aanhooren alleen maakt mij akelig." „Neen, ik zal alios vertellengy woet hos ik uw vriend beleodigd had, dus moet Doorvoer van ons vee in geplombeerde wagens door Duitscbland is niet by wyze van algemeenen maatregel geoorloofd, doch wordt op speciale aanvraag voor elk byzouder geval somtyds toegestaan. EEN SLACHTOFFER VAN DE SPOORWEGRAMP. De heer J. Arendsen de Wolff, wiens over- iyden tengevolge van de wondon, bekomen by de spoorwegramp te Capelle, is vermeld, was naar wy in de Hollandsohe bladen lezen vroeger officier van bet Nederlandsch-Indiscbe leger. Hy werd in Atjeh zwaar aan den arm gewond en moest daarom den dienst verlaten! In Nederland teruggekeerd, legde hij zich op de scheikunde toe, was als scheikundige op eenige fabrieken werkzaam en werd in 1890 benoemd tot assistent in de scheikunde aan de polytechnische school te Delft. In het begin van 1896 werd by by de uit breiding van het korps inspecteurs van den arbeid benoemd tot inspecteur in de 2e inspectie, standplaats Rotterdam. Gedurende ruim drie jaren heeft hy rusteloos en met groote nauwgezetheid de hem toever trouwde belangen behartigd; allen, die met hem in aanraking kwamen, getuigden van zyne breede opvatting by de behandeling van zaken ook zyn helder geschreven jaarversla gen dragen er de bewyzen van. Talryk, zooals daaruit biykt, zyn de inrichtingen, waar van zijn practiscbe wenken party is getrokken in het belang, zoowel van de daar werkzame per sonen, als van het bedryf. Zyn heengaan is een groot verlies. EMICRATIEMAATSCHAPPIJ VOOR TRANSVAAL EN ORANJE-VRIJSTAAT. Donderdag werd te Amsterdam by Krasna- pohky eene vergadering gehouden voor de vorming eener emigratiemaataehappy op groote schaal voor de beide Z. A. Republieken. Zy werd geleid door den heer Ch. R. Kou- veld, die in een korte, voorlopige bespreking de werkzaamheden van voorbereiding uiteen zette. Verder werd overgegaan tot het benoemen van de volgende werkcommissie de heeren S. J. Vermaes, Leeuwarden; G. L. W. Peters, Rotterdam H. H. Timmer, Amsterdam H. Plant, Schiedam I. A. van Hattem, Scheve- ningen H, J. Nederhorst, Gouda enD. Kamer- lingh Onnes, Amsterdam. Staande de vergadering werd een bedrag voldoende ter bestrijding van de noodige kos ten door de aanwezigen geteekend. BEN ÜJGMIJ* O .KJ* MZ. By kon. besluit is aan den luit. t/z. 2 de kl. P. A. Arriëns, op zyn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend en is de heer M. A. van Rhede van der Kloot, hoofdcommies by het departement van koloniën, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ont slagen, met toekenning van den titulairen rang van referendaris. LETTEREN EN KUNST. Nu Dreyfus vry is en een groote oorlog aller aaBdaoht in beslag neemt, zal de alge meene belangstelling in dit renzendrama natuur- ïyk wel zyn ingezonken. Toch biyft alles wat daarmede in betrekking staat, een zaak van gewicht voor allen, die het recht beoefenen, en voor de leeken die in de rechtsstudie belang stellen. Voor dezulken zal het een aangename tijding zijn dat een vervolg is versohenen op mr De Pinto's Het proces Dreyfus, getoetst aan wet en rechtDeze tweede bundel bevat de stukken welke door mr De Pin to werden gewgd aan revisie, de tweede veroordeeling en de gratie. Het bundeltje verscheen by de firma Gebr. Belinfante in Den Haag. Te Pargs heeft de volgende week de ver» booping plaats van de bibliotheek van Fran- cisque Sarceymen vindt daar zoo wat alle Fransche stukken, die in de laatste 60 jaar geschreven zyn. Het huis van Sohliemann te Athene is door de Duitseho regeering aangekocht, om daar een archaelogische school in te vestigen. KERKNIEUWS. Door stemgerechtigde leden der Ned. gy ook weten hoe Silvio zich gewroken heeft." De graat schoof een leuningstoel by en ik luisterde met de grootste belangstelling naar het volgende verhaal: „Vyf jaar geleden ben ik getrouwd en bracht de eerste maand van mgn huweiyk hier buiten door. In dit huis heb ik de gelukkigste dagen myns levens gesleten en ik heb er toch een van de vreeseiykste herinneringen aan behouden. Op een avond was ik met mijn vrouw gaan ryden haar paard werd onrustig, dus steeg zy at, gat my de teugels en keerde te voet huiswaarts. Op het voorplein zag ik een reiswagen staan en men zei my dat er in myn kamer een heer was, die zich niet wilde laten aan dienen, daar hij zei my alleen te moeten spreken. Ik kwam deze kamer binnen en zag in de sohemering een bestoven man, met een langen baard staan. Naar hem toegaande, trachtte ik mij zyne trekken te binnen te brengen. „Herkent gy mij niet, mynheer de graaf?" vroeg bij met een trillende stem. „Silvio!" riep ik uit en ik beken dat myn haren te bergen rezen. —„Ja," vervolgde hij „het is myn beurt om te schietennu ben ik gekomen om mijn pistool af te schieten. Zyt gy gereed?" Ik zag het pistool uit zyn zak steken en stapte de twaalf passen af; ik ging daar in

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 5