BUITENLAND. Verknopingen enz. LAATSTE BERICHTEN waarby de vergadering, kennis nemende van het vonnis tegen mr Troelstra, haar afkeuring uitsprak over „dit nieuwe feit van rechtsver krachting, door de Nederlandsche justitie ge pleegd", en eindelijk vrijheid eischte voor de gebroeders Hogerhuis. Het hospitaalscbip De Hoop is Woensdag middag binnengekomen en biermede is de campagne voor dit jaar afgeloopen. De equi page is afbetaald en afgemonsterd. Het scheepje wordt opgelegd. Een deel der bemanning blijft nog eenige dagen aan boord. Een uitvoerig verslag zal later worden opgemaakt. De cam pagne is zeer vruchtbaar geweest en heeft uitstekende resultaten opgeleverd. In het hos pitaal zijn verpleegd gedurende korten of lan gen tijd 10 ernstige zieken, terwyi 99 patiënten door den docter op hun eigen schepen zijn verpleegd. Ook burg. en weth. vau Lisse hebben by publicatie vrywilligers voor de militie opge roepen. Ook die autoriteit weet dus biykbaar niet dat die vrywilligers zijn afgeschaft. Biykena Donderdagavond in het zieken huis te Rotterdam ingewonnen informatiën verkeerden van de daar nog verpleegde 12 personen, die by het spoorwegongeluk gewond werden, er 3 in een zeer ernstigen en 4 in ernstigen toestand. Die der overigen was vrg bevredigend. In bet algemeen was de toestand bemoedigender dan Woensdag. Ook mej. Viirtbeim verkeert in zeer be- vredigenden toestand.Met een paar dagen zou zjj van Rotterdam naar hare woonplaats Sohie dam kannen. Heden beeft de gereohtelijke schouwing der ïykea plaats. Vermoedelijk zullen de dooden Zaterdag ter aatde worden besteld. Donderdag oehtend is een 18-jarig win kelbediende te Haarlem, naar men zegt tenge volge van woordenwisseling, uit een bovenver dieping gesprongen, en zwaar verwond opge nomen, Men vreest, dat hy spoedig zal sterven. Te Smilde is een groote boerderij door brand vernield. Drie en twintig koeien, vier paarden, eenig kleia vee en de gansche inboe del zyn verbrand. Te Oldeberfeoop is een achtjarig knaapje door een rijwiel aangereden en door den val zoodanig gekwetst dat het aan de gevolgen overleed. Ten hnize van een majoor der huzaren te Venlo heeft een hevige gasontploffing plaats gehad, tengevolge van een gebrek aan een lamp. De mqjoor kreeg ernstige brandwonden aan hoofd en banden en door het geheele huis zyn de sporen der ontploffing merkbaar. LEKKERE BOTERLETTERS. Tegen de bewering van de Ned. Bakkereort. dat er met bovengenoemd Sint Nicolaasbanket zoo geknoeid wordt en er voor 1 geen goede letters geleverd kannen worden, komt iemand in De Maasbode op. Met ieder artikel kan natuurlijk worden geknoeid, zoo schrijft hy, maar als men, om prima boterletters te fabriceeren, noodig heeft lj4 amandelen, 7boter, suiker, lJt bloem, en ik reken een kilo amandelen f 1, een kilo boter f 1.20, een kilo sniker f 0.42, een kilo bloem f 0.13 en aroma ete. f 0.25, samen f 3 de 4 kilo of f 0.75 per kilo, buiten den arbeid, welke zeer goring is, dan geloof ik, dat men voor f 1 per kilo wel „boterletters" kan leveren zonder ryst en zonder marons. Do paniek in de diamantwereld te Ant werpen breidt zich uit. Binnen eenige dagen verwacht men daar verschillende stakingen van betalingen. Woensdag ochtend zag men door de stad groote troepen werklieden trekken, die zonder werk waren; men schat hun getal reeds op 2500; de geheele voorraad diamanten is uit geput en in Maart 1900 verwacht men een prijsstijging van 100 percent van de grondstof. De prijs van geslepen diamant heeft tot heden nog geen aanzienlijke prijs schommeling gehad. Te Londen werd Dinsdag, op z8er een voudige wyze, voor het parlementsgebouw het standbeeld van Cromwell onthuld, een geschenk van lord Rosebery en een werk van Hamo Thornycroft. 's Avonds hield lord Rosebery in de Queen's hall een leziDg over Cromwell. De in het South Kensington Museum ge stolen voorwerpen hebben een kunstwaarde van 25.000 pd. st. en een werkelijke waarde van 2600 pd. st. Tusschen Leipzig en Beriyn is brand ontstaan in een wagen van den D-trein. De trein hield spoedig stil en de 8 passagiers konden in een anderen wagen overstappen. In Hongarije wordt de stichting van nieuwe fabrieken aangemoedigd, door vrijdom van belasting, vracht verlaging voor bouw materialen en machinerieën. Ru in de af geloopen tien jaar 212 nieuwe industrieele inrichtingen zyn gebouwd, stelt de regeering voor de bestaande bepalingen met 10 jaar te verlengen. Weer is een Audrée-expeditie zonder eenig bericht teruggekomen. Edison moet, met medewerking van zekeren William Holzer, het middel hebben gevonden om de groote transatlantische kabels voor de telephoon te gebruiken. Da toestellen zouden zoo gevoelig zijn, dat men er nog beter door hoort, dan langs de bestaande landlynen. Hoe men veldslagen photogra ph eert, blijkt uit een verhaal in een Parijaeh blad. Dezer dagen zag men ia bet park Buttes Chaumont, waar tegenover uitgestrekte onbe bouwde terreinen liggen, een heuvel bezetten door een troep Eogelsche soldaten, onder bevel van een generaal. De mannen wareu opgesteld, alsof zy een aanval verwachtten, eenige schild wachta stonden meer naar voren en een klein detachement had zich verschanst achter een boscbjo kreupelhout. Daar werd plotseling een commando Boeren zichtbaar, dat het vuur op de Engelscben opende» De Engelsohe gene raal wankelde en viel, biykbaar zwaar gewond, van zyn paard. Een compagnie Hooglanders snelde toe, om ringde den bevelhebber in weerwil van bet hevig geweervuur der Boeren en bracht hem van het slachtveld weg. Dat beteekende, dat de pbotograaf dit too- neel had in elkaar gezet, om opnemingen te doen voor een uitgever, zoodat ous spoedig van Parijs uit pbotograpbieën van „oorloge tafereelen" zullen bereiken. Te New-York is een kwakzalver- oplichter gestorven, die een vermogen nalaat van ongeveer 5 millioen gulden. Hy had o. a. de lieden belezen om aandeelen te nemen in eene onderneming om de mole oulen der lucht als beweegkracht aan te wenden. Deze oneindig kleine, y harde lichaampjes, beweerde by, konden daartoe dienst doen, mits hunne ruste- looze dooreenwoeling slechts in beweging in èene richting kon worden bersobapen. Mod zon dan aan éen bierglas vol genoeg hebben om de geheele wereld aan gruizels uiteen te doen spatten. Welnu, het was hem gelukt bet middel te vinden om gezegde moleculen naar willekeur te sturen, daartoe was bet gelnid voldoende. En by bewees bet. In zyne werkkamer kon men een grooten bol zien in een kooi van ijzerdraad en die ale dol begon rond te dansen, zoodra by den rech ten toon op zyn viool aangaf. Die het zag, geloofde en nam aandeelen. Maar helaas, by de verkooping van zyn inboedel bleek, dat de kooi op vernuftige wyze in verband stond met een toestel onder de kamer, door een medeplichtige bediend waarmee de bol aan het dansen werd gebracht door middel van saamgeperste lucht. De viooltoon gaf slechts bet sein. Het toestel met bol en kooi is aangekocht voor een museum. De ondergang der wereld beeft, volgens de bladen van Beriyn, aldaar heel wat geloof gevonden. Een aantal ver eenigingen hebben Zaterdag en Zondag avond „afscheidsfeesten" gebonden, om nog zooveel mogeiyk te genieten. Een dronken lap ran selde op straat er op losuitroepende dat hg toch niet meer gestraft kon worden, maai by werd toch ingerekend. Ernstiger was bet geval vau een dienstmeisje, dat, alleen thuis gelaten, in haar angst zich een snee in de pols toebracht en naar een gastbnis moest worden gevoerd. Op vele scholen waren kinderen niet aan het werk te honden en moesten de onüerwyzers voor geruststelling aterrekundige voordrachten houden Twee scheepsrampen. De stoomboot Patria van de Hamburg- Amerika lijn werd Woensdag, op baar reis van New-York naar Hamburg, in het JSngelscb Kanaal aangekomen, door de vreeseiykste ramp getroffen, die aan een schip en vooral aan een passagiersboot kan overkomenbrand aanboord. Met een bemanning van ongeveer honderd koppen en 150 passagiers was de Patria den 4en van deze maand nit New-York vertrokken, en ofsoboon onder voortdnrenden stryd met raw weder, was tot nu toe alles aan boord wel gebleven. Omstreeks 6 unr in den morgen van Woensdag werden alle passagiers gewekt en geordonneerd op het dek te komen, waar bun bekend werd gemaakt, dat in het laadruim brand was uitgebroken. Door hunne voorheeldelooze kalmte wisten de officieren en matrozen een paniek onder de passagiers te voorkomen en, alsof men een bootoefening uitvoerde, zoo geregeld en kalm werden de vrouweiyke passagiers ec de kinderen in de booten geplaatst en in paar visschersvaartuigen, die op de noodseinen van de Patria waren bijgedraaid. Op dat oogenblik werden de seinen ook opgemerkt door den commandant van de Russische stoom boot Ceresdie oogenblikkeiyk assistentie verleende en de 150 passagiers met wat vat hun bagage nog te redden was geweest aa: boord van zyn vaartuig opnam. De wakkere bemanning van de Patriamet den commandant Froelick aan 't hoofd, wei gerde het schip te verlaten, daar zg alle hoop hadden het hier of daar op het strand te kun nen zetten en op die wyze te bsbonden. De Ceres voerde daarop de passagiers van de Patria, waaronder zich o. a. vier en twin tig dames, twintig kinderen en zes zuigelingen bevonden, veilig en wel naar Dover, waar in tal van hotels werden ondergebracht. Van de Patria zelf werd tot nog toe geen verder nieuws vernomen; waarschgniyk zyn de dappere zeelieden grootendeels Ameri kanen nog steeds bezig met het vuur te bestrijden en te trachten het vaartuig in vei. ligheid te brengen. Minder groot was het ongeluk, waardoor bet Belgische stoomschip Belgiqueop reis van Engeland naar Antwerpen, naby kaap la Hague werd getroffen, maar veel ellendiger waren de gevolgen van deze ramp, waarvan wy in ons nommer van Woensdag reeds melding maakten en waarvan wy thans de vreeseiyke bijzonder heden vonden. De eenige overlevende officier van dit vaar tuig deelde aan het Hbl, v. Aniw. de oorzaak van de schipbreuk mede. De Belgique had de Engelsohe kust verlaten en bevond zich op 6 mijlen van de Casquets, toen, by een berigen storm, de ketting van het stoomroer brak. Het schip kwam voor den wind liggen en hooge golven veegden het dek schoon, de luiken verbryzelend. Men traobtte het stoomroer to herstellen en intussoben bet schip te sturen met een hand roer, maar in dit stormweer was het onmogeiyk. Intussoben kreeg bet schip zware slagzy en eindeiyk kon men het niet meer reeht krijgen. Men moest bet dus verlaten, wilde men niet mee in de diepte wegzinken. In de eerste boot, die in zee gelaten werd bevonden zich 16 man. Zy, die de wacht hadden, waren natuuriyk warm gekleed en hadden hun oliegoed boven hnnne kleeren ®y> die echter in hunne kooi lagen, waren, toen het gevaar dreigde, radeloos van angst naar boven gevlucht en waren weinig of onvol ledig gekleed, in de boot gesprongen. Men kan denkeu hoe zy, meer dan hunne gezellen, bloot stonden aan het atsohuweiyk noodweer, bestookt door den storm, overgele verd aan de hooge golven, waarop de boot alle oogenblikken dreigde om te slaan. Dui zend zQn zagen de ongelukkigen den dood voor oogen, duizend maal gelukten zy er in aan hare klauwen te ontsnappende zucht naar levensbehoud deed hunne krachten ver- tiendubbelen en, rolden ook de golven metera hoog, was hun bootje maar een notendop, zy hielden het toch recht. Na 3 uren begonnen reeds enkelen van hen, die onvoldoende gekleed waren, teekenen van koorts te geven. Weldra veranderde die koorts in yihoofdig» beid, daarop ia ware zinsverbijstering. Zij huilden en schreeuwden en in het bolle van den nacht klonk, wanneer het gehuil van den storm een oogenblik bedaarde, het gehail der rampzaligen over den eindeloozen plas. Op die zinneloosheid volgde de totale uit putting en vervolgens de dood6 uren na het verlaten der Belgique waren aldus 5 van de 16 opvarenden der boot aan de gevolgeD van kon en ontbering omgekomen. De ïyken dezer ongelukkigen werden door de overige scbipbrenkelingen in zee begraven. Het is niet mogelijk, het ïyden en de ellende te beschryven, welke de arme zeelieden door stonden tot op het oogenblik dat zy door de stoomboot Kilda werden gered. Gelukkig hadden zy vleesch in reserve in de boot; an ders zonden er nog meer omgekomen zyn. Allen waren zoo zwak, dat zy de touwen niet konden grypenen drie hunner, die ze. gegrepen hadden, lieten ze los en vielen in zee, waarin zy onmiddeliyk verdwenen. 8 man van de 16, die de Belgique hadden verlaten, werden dos op de Kilda opgenomen, waar zy op de liefderykste wgze werden ver pleegd en waarmee zy verleden Zondag de Theems bereikten. Van de overige opvarenden van do Belgique hoorde men niets meer. Men vreest, dat ook zy als slachtoffers van hun beroep zyn gevallen. Ten overstaan van de notarissen Hnvers et Wisboom Verstegen zyn Donderdag avond op dt bovenzaal der sociëteit dt Vergenoeging alhier in het openbaar verkocht een hnis, erf en plaats, te Middelburg, aan de Nieuwstraat, wyk G no 223, voor f 4019 aan den heer J. Davidse; en een huis, erf en tuin, aldaar, aan dei. Segeersweg, wyk V no 33a, voor f 868 aai den heer C. Cornelisse Mz. Beide koopers wonen te Middelbnrg. Brussel. Hier loopt het gerucht van een ernstig spoorwegongeluk by Scbaerbeek. De trein van 8.55 Brussel—Antwerpen is ingereden door een locomotief uit Laeken. Er zgn geen dooden, wel eenige licht ge: wonden en aanzienlijke^ materieele schade. 's-Gravenhago. Naar wij vernemen, is hel pantserdekschip Friesland Woensdag te Kaap stad aangekomen tot voortzetting over Durban zijner bestemming naar Delagoabaai. Servië heeft alle verdragen der vredesconfe rentie doen teekenen, het arbitrage-verdrag echter met voorbehoud. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting werd de behandeling der ongevallen wet voortgezet. De heer De Visser bepleitte nog krachtig de voordeelen voor den werkgever en den werkman van vrije concurrentie tussohen de Rijksbank en particuliere verzekeringsmaat schappijen. Da heer De Savornin Lobman verdedigde die nog uit een sociaal oogpunt, maar vooral met een beroep op de liberalen, de vroegere stryders voor particulier initiatief. Trouwens, de regeering verklaarde het beginsel niet onaannemeiyk, al bestreed zy het op vooi hem onbegrgpeiyke gronden. De minister van justitie kwam nog tusschen beide om te zeggen dat in het stelsel van den heer Da Beaufort de bank constante waarde krygt en in bet voorstel van den heer De Savornin Lohman moeilgkheden by liquidatie ontstaan. Nadat nog in debat gebracht was de werking van particuliere maatschappyen tegenover de staatsbank in Frankryk, werd het amendement De Savornin Lohman verworpen met 49 stemmen tegen 38. Insgelyks is verwor pen, met 56 stemmen tegen 31, het amende- ment-DeBeaufort, waarna het regeeringsartikei opbrengst dekbingsmiddelen aan ryksbank) werd aangenomen met 49 tegen 38 Aangenomen werd verder, met45 tegen 33 stemmen, een amendementVan Kol es. tot voorkomen van afwenteling der premie op de werklieden. Tegen de bezwaren van den beer Pynappel werd gehandhaafd dat premie bevoorrechte schuld is. ij amendement werd nog bepaald dat aan spraak op schadeloosstelling voor zenuwzieken niet vervalt na een jaar; dat, als de rente betaaldag valt op een christeiyken feest dag, de rente op den daaraan voorafgaan- werkdag wordt uitbetaald en dat de rente tot f 260 onvervreemdbaar en onvatbaar voor beslag bij faillissement is. De Kamer is thans gevorderd tot de rege ling van het hooger beroep tegen beslissingen ingevolge de wet. Woensdag a. komt de Indisohe begrooting aan de orde, en zoo de behandeling der onge vallenwet dan nog niet is afgeloopen, zal later nog een ochtendvergadering daarvoor be stemd worden. Rotterdam. Op Feyenoord hebben twee sa mengekoppelde locomotieven een goederentrein achterop gereden. Er werd enkel materieele schade veroorzaakt. schen openden 9 dezer een hevig vuur op de Boeren, maar veroorzaakten geen schade. Commandant Botha bericht met heliogram: man van bezniden Ladysmith. dat de Britsche batterjjen met zwaar geschutgranaten wierpen in de Boerenverschansingen. Het zware kanon der Boeren redde eebter de stelling. De Standard Diggers News bericht uit offi- cieele bron, dat 3000 Boeren op Estcourt aan rukken. De oorlog ln Znid-Afrika. UIT NATAL. Vernieling van eon gepantserden trein. De gepantserde trein, welke Woensdag in Noordelyke richting vertrok, voerde volgens Daily Mail 170 man infanterie en 10 marine kanonniers mede. Toen deze trein was genaderd tot by Chie- vely derailleerde de voorste wagen, doordien de Boeren de rails hadden losgemaakt. Enkele beriohten spreken van een myn die ontplofte. Onmiddeliyk na het ongeluk bleek, dat de Boeren achter een kopje geschat hadden geplaatst. De Boeren openden bet vuur met een Maxim- kanon en twee negenpenders. Het vuur was zoo hevig, dat de telegraaf palen werden omgeworpen. Behalve met granaten werden de Eagelsobeu ook met geweervuar van achter klipjes be stookt. De Dublin fuseliers en de Durban infanterie verdreven den vyand driemaal. Maar de Eogel sche gelederen waren reeds gedund, doordien bij it omvallen der wagens velen gekwetst waren, Volgens het eene bericht bracht de looomo tief slechts 12 van de 180 man terug. Volgens een ander telegram is het verlies 100 man aan dooden, gewonden en vermisten. Volgens Daily Telegraph zyn 50 man van de Royal Dublin Fuseliers en 40 van de Dur ban lichte infanterie (vry korps) vermist. Een nader berioht meldt, dat de Boeren op gaven dat op het tooneel van den stryd 3 gesneuvelde en 9 gewonde Engelsohen waren achtergebleven. Men zegt, dat een zoon van wijlen sir Ran dolph Chnrobill den toobt mede maakte en niet teruggekeerd is. ENCELSCHE „OVERWINNINGEN" Uit Esconrt werd van Donderdag geBeind, dat een „kaffer die geloofwaardig werd geacht", berichtte, dat de koloniale vrijwillige» dei lOen een uitval uit Ladysmith deden. Zy verdreven de Boeren van hnn hooge stel lingen naar de vlakte. Daar werden zy verrast door generaal White, die met geregelde troepen een flankbeweging uitvoerde en de Boeren een „verpletterend! nederlaag" en groote verliezen toebracht. Meer dan 200, in dienst van de Boeren staande kaffers waren bezig om de dooden ei gewonden van het slagveld te halen 111 Een tweede telegram uit Escourt meldt dat de Engeische cavalerie Woensdag (alzoo den dag van het ongeluk met den gepantserden trein) een sterke vyandeiyke stelling verkende en de Boeren daarnit verdreef. De Boeren hadden vele dooden en de EngelBChen maar een GEVAARLIJKE TOESTAND DER ENGELSOHEN. De Times verneemt uit Pieter Maritsburg dat de Engelachen te Estcourt gebrek hebben aan artillerie. Indien de Boeren in grooten getale op rukken, zal men Estcourt moeten verlaten en op de Mooirivier terugtrekken. (De Mooirivier kruist deu weg tusBchen Estcourt en Pieter Maritsburg, ongeveer op 7s van den afstand ten zuiden van Estcourt.) Een nader bericht meldt dat de voorhoede der Boeren tydens het gevecht met den ge pantserden trein reeds geweerschoten wisselden met de wachtposten van Estcourt. Over Lorenao-Marquea kwam bericht, dat Ladysmith den 14en (Dinsdag) den geheelde dag werd gebombardeerd. Van alle kanten wierpen de Boeren granaten in de stad. HET GERUCHT OVER JOUBERT. Naar de Times nader verneemt was bet be riebt dat Jonbert gesneuveld was, door een sociëteit te Lorenso Marques ontvangen. Dit bericht lnidde: „De Britsche kanonnen openden plotseling het vuur. Jonbert stond bij een zgner stuk ken, toon een splinter van het tweede schot hem trof. Generaal Lucas Meyer is wegens gezonheids- redenen naar Pretoria teruggekeerd." KAAPKOLONIE. Da regeoring der Kaapkolonie roept bereden en onbereden vrywilligers op. Uit Queenstown wordt gemeld, dat daar 1500 man zyneen detachement vertrok naar Kley- poort. Er-liggen Engelgche troepen by Rich mond Road en bg Beaufort, maar niet tusschen Queenstown en Aar. Het kamp aldaar is zeer sterk en alle stra tegische punten zyn behooriyk bezet. Uit Naanwpoort kwamen er sterke detachementen Engelsohe troepen aan. Daily Telegraph meldt dat de Boeren te Bel- monte een sterke positie innemen, zoodat een groote macht zal noodig zyn om Kimberley te ontzetten. Het wordt bevestigd dat de wacht aan de waterreservoirs by Kimberley door de Boeren is gevangen genomen. Deze bestond echter uit slechts zes ruiters van de troepen van Cecil Rhodes. NAGEKOMEN BERICHTEN. Pretoria. Een telegram uit Elandelaagte meldt dat Ladysmith geheel omsingeld is. Een tweede zwaar kanon is gunstig geplaatst op een heuvel.-De zware kgnnonen der Engel- fergadvringen, Concerten enz. Middelbnrg. Maandag 20 Nov. Causerie dr Van Dissel. Natuurkundig Gezelschap. St. Joris 8 u. Dinsdag 21 Nov. Alg. repetitie Hosanna. Concert- en gehoorz. 7'/sU. W o e n s d. 22 Nov. Uitvoering Hosanna. Con certen gehoorzaal 8 u. Donderd. 30 Nov. Voorstelling Tooneel zon der mannen. Schouwburg Woensd. 6 Deo. Voorstelling Ned. Tooneel- vereeniging. Schouwburg 77. u. Woensd. 6 Dee. Lezing L. R. Oldeman. Evang. Vooruitgang. Ylissingen. Woensd. 29 Nov. Vergad. aandeelhouders Zeelatid. Stadhuis 2 u. Nieuw- en St. Joosland. V r y d a g 24 Nov. Tooneelvoorateliing Van Zeggelen. Wapen van Nieuwland 7 u. erkoopiagen en Verpachtingen in Zeeland. Datum Pluto. Yoorwupu. Informatica 20 Nov. '.Middelburg, Recht op renten. Tak. 20 B Goes, Heerenhais enz., DeR.Bresset 21 Middelbarg, Rasduiven, Verhuist. 22 'g Grarenpold. Hoornen, P.Overman, 24 Serooikerke en Veere, Houtwaren, De Voa. 28 Middelburg, Inboedel, Notarishui*. 23 Middelburg, Huizen. Verhulit. 18 Deo. Middelburg, Huis, V. d. Bilt. TS HOUDEN AANBESTEDINGEN. Maandag 20 Nov. Middelburg. Burgerweeshuis 11 n. aanbesteding levensmiddelen door het bestuur der Godshuizen. Znidzande. J. de Hnlln 3 n.bekeien van een gedeelte weg van Sluis tot aan den dyk, scheidende de polders Kasteel en Olie slager. Aanw. 13 Nov. nam. 2 n. Inl. S. Blok te Cadzand. Woensdag 22 Nov. Middelburg. Concordia 8u.verbouwen school Gravenstraat. Aanw. 15 Nov. Jul. J.A. Vertregt. Algemeen Overzicht. 't Zyn wel heftige debatten, die in de Fransche Kamer. Maar die heftigheid belet niet dat de zaken toch vlngger afloopen dan in landen waar het bloed trager vloeit. In 17a zitting heeft de Fransche Kamer het politieke debat ten einde gebracht, mot een groote overwinning voor de regeering en voor de republiek. By eerste stemming is met een meerderheid van 125 stemmen de motie van vertronwen aangenomen, welke door de regee ring was aanvaardgoedkeuring van het optreden der regeering tot behoud der republiek. Galijk veelal, schijnt een debat zyn groot belang verloren te hebben, als de stryd is be slist. Maar toch mogen wy daarom niet na laten van het gesprokene een overzicht te geven. Het debat was zelfs van groot belang, io zoover Méline officieel tot de oppositie, alzoo tot de rechteizyde, is,overgegaan. Daarnaast verdient aandacht dat de premier d6 hoogst belangryke mededeeling deed, dat de republiek ernetig bedreigd is geweest. Alles was voorbsreid voor een opstand; men zocht daarby den stenn van het leger. Dat was het woord van den premier, dat zeker wel den meesten indruk maakte en van zelf alle republikeinen, behalve Méline, dwong de regeering te steunen. Deze tweede dag van het debat ving aan met een rede van den abbé Gayrand, die de vry- metaelaars aanviel en de congregaties verdedigde. Zyn rede werd telkens door de uiterste linber- zgde onderbroken. Kolonel Guerin viel daarop De Gallifet inzake generaal Negrier aan. De Gallifet verdedigde den door hem geno men maatregel, er byvoegende: als de Kamer wil ben ik bereid mgn portefeuille aan Negrier over te geven. De minister verliet daarop de tribune, zeggende, dat hg genoeg geantwoord had. De linkerzyde juichte hem toede natio nalisten brulden van woede. Daarop was Waldeck-Rousseau aan bet woord, die een groote rede bield, welker hoofd punt wij reeds aanstipten. Waldeck—Rouaseau ving aan met in het Iioht te stellen, dat dit debat een zeer bepaalde beteekenis heeft. Het gaat hier om de vraag, of de regeering, die beloofde de Republikein- sohe instellingen te verdedigen, ze ook verde digd heeft. Wanneer de toestand zal gezuiverd zyn, zal de tijd gekomen zyn om over pro gramma's- te spreken. Op dit oogenblik ia onze plicht, alle Republikeinen te vereenigen in dezelfde gedachte; verdediging en solidariteit. WQ komen het vertrouwen vragen der Re publikeinen. By zijn intrede in dit kabinet heeft geen der leden er aan gedaoht iets van zijne meeningen op te offeren. En de regee? ring heeft haar beloften gehouden. Da minister president wees op de verdachte handelingen van de tegenstanders der republiek, wier oppositie zich wijzigde in een stryd van ligucs, heil zoekende in beroeringen. Het ia de taak van de justitie des volks te verklaren, of er complot bestaan heeft. Hevigs opschud". hg ter rechterzijde.) Wjj hebben, zoo vervolgde de premier, overy

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2