BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. Een ontzettend spoorwegongeluk heeft heden ochtend te hall negen by Capelle, nabij Rotterdam, plaats gehad. Daar stond toen stil, wegens den dikken mist, trein no 60 nit Rotterdam, (station Maas), welke trein door den VlissingBchen mailtrein no 80* die te 5.31 (5.51) nit Vlïs- singen vertrokken was, met volle vaart achterop werd ingereden. Een eerste klasse rijtuig werd geheel en een derde klasse waggon gedeeltelijk vernield. Te Rotterdam werden in twee transporten 14 zwaar gekwetsten en 6 dooden aange bracht. Het station Maas bood een hartverscheu rend tafereel aan. Daar wachtten verschei dene doctoren met verbandtrommels en 16 raderbrancards de gekwetsten op. Enkelen der gewonden bezweken tijdens het transport. Van den mailtrein is alleen de machine vernield. De agitatie is zeer groot. Honderden personen verdringen zich voor het Zieken huis om informatiën in te winnen. BIJ het vervoer lieten de brancards breede bloedsporen achter. Heden middag waren overleden mej. A. J. Lely veld, J. F. Jansen, een kindje Van Ham (volgens een ander bericht twee meisjeB van dien naam) G. van Herven, allen uit Rotter dam; verder W. Boogaard uit Krimpen. Uit andere bron wordt nog als overleden gemeld mej. O vink of O ving uit Groningen. Ook de naam Van Her ven wordt als C. "an Lerveu of Van Lersen opgegeven. Zwaar gewond en stervende zyn: Zwa nenburg, Van Ham en vrouw, Arendsen De Wolf, Hoen, Van Beek en vrouw, Mar- tinot, De Jong, Sauveur en Moonen, meest handelsreizigers. Voorts zyn gewond Ammering uit Vlaar- dingen, mejuffrouw Vurtheim uit Schiedam en Heinen uit Lekkerland. Een ander telegram noemt als de plaats waar het onheil voorviel de ceintuurbaan by Nieuwerkerk. 'O-Cravenhage Tweede kamer. In de heden gehouden zitting werd de behandeling der ongevallenwet voortgezet. By den aanvang der werkzaamheden werd afgewezen, met 45 tegen 11 stemmen, voorstel van den heer Van Kol om het volle loon als rente uit te keeren by algeheele on geschiktheid, in welk geval echter, door aan neming van het voorstel-Kerdyk, de rentebe taling daags na het ongeval ingaat. Het voorstel-De Klerk c. s. tot toelating eener 5 jarige rente herziening, in verband met loonsverhoogingen, ook door den minister onuitvoerbaar geaoht, werd ingetrokken na ernstige waarschuwing der regeering tegen de aanneming ervan. Verworpen werden voortshet volle loon teverleenen als rente uitkeering by al geheele ongeschiktheid (voorstelfleldi) of wel 90 percent (voorstel—Van Raalte enVerhey). De heer Troelstra verdedigde zyn amen dement om dronkenschap te doen vervallen als reden voor verlies op aanspraak van rente, voornameiyk omdat drankgebruik dikwijls volgt uit den aard van het bedryt en uit de sociale toestanden. De heeren Loeff ,c. s. wilden de helft toe kennen by grove schuld of dronkenschap. De heer Drucker bestreed het criterium grove schuld, dat aan het bedrijf verbonden on voor zichtigheden zou straffen. De minister van justitie handhaafde deniet- uitkeering wegens dronkenschap als een krachtig middel tegen het drankmisbruik. Ter ondersteaning van de uitsluiting wegens dronkenschap, wees de heer Schaper op de aanwakkering van den yver der werklieden door jeneververstrekking van wege de patroons. Ha uitvoerige gedachtenwisaeling over hei begrip grove schuld, ontwierp de heer Harte een redactie, die schadeloosstelling onthoudt by opzetteiyk Veroorzaken van een ongeval en haar tot de helft vermindert by dronken schap. Een amendement van den heer Troelstra. „Geen rente-onthouding wegens dronkenschap," werd verworpen met 74 stemmen tegen 13. Een amendement der heeren Loeff c. s. „Halve uitkeering by grove schuld en by eeD ongeval tengevolge van dronkenschap, werd verworpen met 56 stemmen tegen 30." Aangenomen werd een amendement-Harte „uitkeering tot de helft by dronkenschap." Kaapstad. De transportschepen Harlich Castle en Carisbrook Castle met troepen zyn hier aangekomen- Jameson is op weg naar Engeland. Hier en in de omstreken stijgen de pryzen der levensmid delen. De burgery vraagt sohorsing van het invoerreoht op vleesch. De Daily News-correspondent seinde den 9en, dat de Boeren 5 myien dichter by Burgersdorp genaderd waren en nabij Knapgaard station stonden. Mafeking 31 Oct. (Times). Cronjó beklaagde zich dat de vlag van het Roode Kruis op ver schillende gebouwen in de stad tegeiyk geplaatst waB, en dat er dyuamietmynen werden gebruikt en inboorlingen in den stryd tegen de blanken. Kolonel Baden-Powelli antwoordde dat in Mafeking slechts drie stations van het Roode Kruis zyn, alle buiten de grenzen der stad gelegen. Hij rechtvaardigt het gebruik van dynamietmynen door op precedenten by de Boeren te wyzen en zeide dat de inboorlingen enkel hun eigen leven en hun bezit verdedigen. Da Boeren vervolgden daarop het beschieten van het hospitaal en van het vrouwenlaager. De commandant van Mafeking is zeker zich tot het einde van den veldtocht te kunnen verdedigen. Parijs. Volgens Gaulois vroeg prins Louis Napoleon verlof om bij de Boeren dienst te nemen. De Czaar weigerde evenwel. Pretoria. Berichten nit Ladyamith vermel den het begin van een hevige kanonnade by het aanbreken van den dag op 9 dezer. Eenige Boeren oommando's bevonden zich op 1600 yards afstanda van de Engelsche ver schansingen. Na de kanonnade begon geweer vuur. Te Mafeking en te Kimberley is alles rustig. Hallfax (Nieuw Schotland). Een zware Noord- (Vesten storm heeft veel ongelukken veroor zaakt. Tallooze schepen zijn op de kuat geworpen. Er zyn 12 lyken aangespoeld. De oorlog in Zuid-Afrika. Londen. Van het oorlogstooneel is er weinig of gsen nieuws. Salisbury ontkent in een brief aan de bladen dat by in Guildhall zonder voorbehoud gezegd heeft, dat Engeland geen grondgebied, gond of vernedering der Boeren zoekt. Kimberley was den 7en dezer nog niet genomeB. Renter seint, dat de Engelsche kanonnen aldaar niet vnurden, omdat de Boeren niet - onder het bereik «yn, maar de Daily Telegraph oorrespondent seint, onder zelfden datnm, dat $y prachtig werken. Vergaderingen, doneer ten enz, Middelburg. V r y d a g 17 Nov. Harvest home service of 8O»0.Engelache kerk 7 ViU. Dinsdag 21 Nov. Alg. repetitie Hosanna, Concert- en gehoor71/»n. W o e n s d. 22 Nov. Uitvoering Hosanna. Con cert- en gehoorzaal 8 u. Donderd. 30Nov. Voorstelling Tooneelzon der mannen. Schouwburg 8 u. Woensd. 6 Deo. Voorstelling Ncd.Tooneel- vtreeniging. Schouwburg 71/. n. Woensd. 6 Dec. Lezing L. R. Oldeman. Evang. Vooruitgang. Vligsingen. Woensd. 29 Nor. Vergad. aandeelhouders Zeeland. Stadhuis 2 u. Nieuw- en St. Joosland. V r y d a g 24 Nov. Tooneelvoorstelling Vt Zeggelen. Wapen van Nieuwland 7 u. Algemeen Uverzicht. De vacantie is uitwy bedoelen die der parlementen, niet de onze. Want welke jour nalist, die het buitenland heeft te bewerken, kon dit jaar aan vacantie denken. In dit opzicht stonden wy gelijk met de Belgische kamerleden, die ook zoo ODgemerkt van het eene werkjaar in het andere overgingen. Yrydag de laatste zitting van bet oude jaar, Dinsdag de opening van het nieuwe, maar zonder eenige statie of wat ook. Beide kamers wydden zich onmiddeliyk aan de verkiezing van een voorzitter. De senaat wees met byna algemeene stemmen (71 van de 74) den hertog van Ursel tot zyn voor zitter aan. De kamer herkoos haar onde bureau; Beer- aaert den voorzitter, met 65 van de 108 stemmen, terwyi de absolote meerderheid 77 bedraagt. De kamer besloot Donderdag met de behan deling der kieswet voort te gaan. Te Parys was het uit eeu vormeiyk oog punt even saai. Een officieele opening kent men er niet. Een boodsohap van den president komt alleen alB er een nieuwe op treedt, en een ministerieele verklaring wordt ook alleen maar afgelegd by een eerste ont moeting tnsschen kabinet en kamer. Maar al ging men dus ook in het Palais Bourbon maar terstond tot de werkzaamheden over, toch had de eerste zitting na de vacantie veel belangstelling gewekt, zoodat de tribunes overvol waren, toeB Deschanel de zitting opende. Terstond daarop een klein incident. Morinaud vroeg den voorzitter om voorlezing van een brief, door Déroulède aan het kamer presidium gericht, waarin deze mededeelde dat niemand gemachtigd was zyn voorloopige invrijheidstelling te vragen, maar daarentegen verzocht dat Paulin Mery gemachtigd zou worden voor hem te stemmen. Deschanel bleef by de orde van den dag, maar Morinand hield aan, waarop Deschanel verklaarde, dat de. bedoelde punten by het reglement van orde waren opgelost, zoodat een verdere behandeling ongrondwettig zon zijn. Daarmede was dat incident gesloten. Volgde de voorlezing van de lange reeks interpellaties en een bereidverklaring van Waldeck-Rousseau, om die betreffende de alge meene politiek in eens en terstond te behandelen. Denys Cochin erlangde daarop het woord en verklaarde niet te zullen spreken over de alge meene politiek van het kabinet, want een ge- meensobappeiyke politiek. Waldeck-Rous seau en Millerand is onmogeüjk. Wel vroeg hy wie de algemeene politiek leidde. De in- terpellant verweet daarop den gematigden minis ters, dat zy een socialist in het kabinet hadden gebracht en hy zeide dat Millerand terstond voor de socialisten party had gekozen. Hem volgde Grandmaison op, die De Gal- liffet aanviel wegens het ontslag van generaal Zwijnden. Hij beschuldigde den minister van oorlog het leger niet naar behooren te hebben verdedigd en de beste generaals van hun com mando te hebben beroofd. Dezelfde spreker hekelde een door Millerand te Rijssel gehouden rede en het optreden van Waldeck-Rousseau als scheidsrechter in de werkstaking te Creuzot. Daarna was Zevaes aan het woord. vroeg wat de regeering voornemens was te doen tegenover de aanmatiging van het cleri- calisme en het militairieme. Hg wees op de houding van Mèline, en op die der ralliée's, die slechts tot de republiek toetraden om haar te bestryden en hen uit te sluiten, die haar met hun bloed grondvestten. Zevaes drong aan op afschaffing van alle privilegies van den clerus en op scheiding van kerk en staat. Hy eischte opheffing van het clericaal onder- wij8 en clericale ziekenverpleging, en verweet der regeering niet te hebben belet, dat de geesteiykheid zich meester maakte van het leger, en den minister van oorlog in een leger orde het woord „republiek" te hebben vermeden. Lasies, de antisemiet, vroeg opheldering over de verplaatsing van eenige generaals en ver weet der uiterste linkerzyde het leger door het siyk te sleuren. Lasies werd tot de orde geroepen, en ging daarop voort te bewijzen, dat het leger niet verdedigd wordt, en te betoogen dat de offi ren verplicht zij a te zeggen, dat deze regeering onwaardig is. Met zulke ministers is indis cipline een plicht. De kamer sprak daarop de censuur over Lasies uit. Daarna beantwoordde De Gallifet de aan vallen. Het leger heeft niet het recht tespre- keD, zoo zeide hy. Da minister betoogde ver der, dat hy geen zyner woorden en geen zyner daden betreurde. Ware het noodig, hy zou opnieuw doen geiyk hy gedaan had. Daarna gaf hy inlichtingen over zyn optre den tegen verschillende generaals en verklaarde uooit aan een pretendent te hebben geschreven Ten slotte zeide hy verantwoordeUjk te zyn voor de discipline in het leger, maar zich niet te willen inlaten met wat ieder denkt. Csaasgn&e wraakte daarop da gratie aan Dreyfus als een kaakslag voor het leger. Als eeu krygsraad iemand veroordeelt, is het een misdaad hem gratie te verleenen. Verder beschuldigde Cassagnac de regeering alle vrg heden te verkrachten en het leger niet te verdedigen tegen laster en beleedigingen. By de stemming zouden de legervrienden aan de eene zgde en de tegenstanders aan de andere zeide staan. Nadat Viviani der regeering den steun der socialisten had toegezegd, werd de verdere beraadslaging tot Donderdag verdaagd. In Italië was de Kamer opening grooter plechtigheid dan in België en Frankryk. Te Rome verscheen het hof in het publiek en in het midden der volksvertegenwoordigers, zoodat men daar ten minste een troonrede had. In dat stuk wordt het parlement uitgenoodigd om de wetsont werpen te behandelen, die in de vorige zitting door de tydeHjke ordeverstoring niet werden afgedaan, en verder de begrooting. Er wordt een verbetering in den economischen toestand van Italië geconstateerd. De verhouding met alle mogendheden is uitmuntend. De koning wenschte verder het land geluk, dat het aan de Vredesconferentie had deelge- aomen. Welk een galgenhumor I Oorlog en lyddiet Eindeiyk heeft ook de Duitsche ryksdag ien arbeid weer hervat. Er waren weinig leden, die zich bezighielden met de ingekomen adressen. Een daarvan gaf aanleiding een motie te stellen, waarin wordt gevraagd om vorming eener commissie van onderzoek voor de woningstoestanden, waarmede de leden zich vereenigden. Beknopte Mededeelingen. Picquart heeft een brief geschreven aan Waldeck Rousseau, waarin hy vraagt dat de tegen hem ingestelde vervolging voortgang zal hebben. Hy wyst er op, dat van de drie getuigen tegen hem (Gonse, Henry en Gribelin) Gonse nog steeds zyn rang en Gribelin een betrekking van vertrouwen beeft. Dan her innert hij dat Gonse nog niet lastig is gevallen over de maatregelen, vóór drie jaar tegen Picquart genomen, en dat Gribelin bniten elk onderzoek bleef. Kapitein Yunck is ter beschikking van den minister van koloniën gesteld, om naar Madagascar te gaan. - De leider der Assomptionisten ontkent zoo stellig mogelijk, dat men in het gebouw der orde 1.100.000 aan contanten heeft gevon den. Hg had Zaterdag zelfs niet genoeg, om de gewone uitgaven te betalen. Maar na deelen de bladen mede, dat brandkast werd gevonden in de cel van pater Hyppolitus. Zij bevatte byna 1 miljoen aan bank papier (meest biljetten van 100 en 50 francs) eu ruim frs 800.000 aan goud geld, netjes op gestapeld en vermeld op een in de kast lig gend bordereau. Tevens bleek uit de ontvang- bewyzen, dat by de meeste banken te Pargs geld was gestort. Men had dus een voldoende krygskas en tevens de gelegenheid, om die zonder opzien te wekken te versterken. Niemand twyfelt er na- tuurlij k aan, of het geld was bestemd, om by een poging tot omwenteling te worden uitge deeld. Ook by het opstootje van 23 Febr.was Deroulède goed voorzien van geld. Hy had ongeveer 50.000 francs by ziob. EerBt heette het, dat het keizerlijk bezoek aan Engeland een beslist familiekarakter zou hebben, ten bewyze waarvan de keizerin met de jongere kinderen zou medegaan. Toen kwam een programma over een hoog officieele ontvangst, en daarop dat VanBiilow zou medegaan, bewys dus dat het geen familiebezoek was. En nu weer is het bezoek niet officieel, waarom de keizer voor een ont vangst in de City bedankte. Dat de keizer deze uitnoodigmg afsloeg om het verleden van den lord mayor is wel niet denkbaar, wijl Z. M. ook met Rhodes, den prins van Wales enz. op goeden voet is ge bleven en dus niet erg kieskeurig is. In Bohemen hebben op vele plaatsen weer antisemitische woelingen plaats gehadwaarby de ruiten van Joodsche magazijnen werden in geworpen en de winkels werden geplunderd. Te Praag hebben zelfs de studenten aan het antisemitisch kabaal deelgenomen en een jong meisje beleedigd, wyi haar vader een brochure had geschreven tegen de besteding van het begrip van ritueelen moord. O Spes patriae. Zondagmorgen kwam de Catalonische afgevaardigde Ortega te Barcelona aan en werd daar door het volk met geestdriftige ovaties begroet. Na zjjn aankomst hield hy op een balkon in de nabyheid van het station een redevoering en maande de menigte aan rustig eu kalm te biyveu. Toen hy zich van daar naar zyne woning begaf, werd uit de menigte met een pistool geschoten. Daarop losten de gendarmes hunne revolvers in de lucht, hetgeen tot een paniek aanleiding gaf. Hierby werd éan persoon gekwetst. Voor het stadhuis hadden grooto volkeop- loopen plaats, waarby onder oproerige kreten het ontslag van den burgemeester werd ge slacht. In diens woning werden de ruiten ingeslagen en de gevel zwaar beschadigd. Maandagmorgen bleven de gemoederen nog steeds verontrust en scheen het zelfs alsof de agitatie nog grooter was. Volgens sommigen is dit een gevolg van het optreden van den ex-minister Duran Bais, die zeer voor het regionalisme yvert. Juiste berichten heeft meu niet, daar de oensuur te Barcelona zeer streng wordt uit geoefend en byna alle telegrammen worden opgehouden. Uit Kaïro wordt geseind, dat daar zeer ongunstige tydingen over den Khaliefzijn ont vangen deze zou den stryd hervatten en eenige stammen tegen Engeland in opstand hebben gebracht. Generaal Kitchener zou in allerijl naar het zuiden vertrekken. Een te Londen ontvangen telegram van Daily Mail meldt uit Shanghai, dat het ver- oond tusschen China en Japan thans een voldongen feit biykt. De verhouding tusschen Rusland en Japau blijft ongerustheid baren; de laatste Staat scbynt bezwaar te willen maken tegen Rusland's plannen, om een sterke vloot in de haven van Nagasaki te doen overwinteren. Wat betreft het door de keizerin-weduwe gegeven ontslag en de degradeering van den teruggeroepen Chineeachen gezant in Japan dit schynt slechts een politieke achynbeweging te zyn geweest om Rusland te misleiden. Maandag is de Chineesche haven Yo- Tcheou-Fou voor den vreemden handel open gesteld dat is de eerste haven in de provincie Sn-Nan, welker bevolking bekend is om haar haat tegen de vreemdelingen. Uit een nieuw ontvangen rapport van generaal Otis biykt, dat de secretaris van Aguinaldo werd gevangen genomen. In Washington is men algemeen van opinie, lat de gelukkige krijgsverrichtingen van de laatste dagen krachtig zullen medewerken, om «an den oorlogstoestand op de Philippynen den einde te maken. De oorlog in Zuid-Alrika. DE TOESTAND OM LADYSMITH Zoowat alle deskundigen zyn het daarover eens,dat, zoolang een der oorlogvoerende partyen aiet beslist inferieur is, van den uitslag van aen stryd niets valt te voorspellen. Voor leeken is er duB heelemaal geen kyk op. Maar wel mogen wy een en ander mede- deelen over de hoogst moeieiyke positie waarin Joubert verkeert, over de tegenstrydige be langen welke bij te gelgk heeft te verzorgen, en over de ernstige gevolgen, welke een mis tasting kan hebben. Op het oogenblik is Ladysmith door de hoofdmacht der Boeren ingesloten. In het Noorden staat zwaar belegeringsgeschut, ei het Zuiden heeft Joubert een versterkte positie ingenomen, bestemd om de le divisie at te wereD, als deze tot ontzet 'komt opdagen. Joubert moet nu zgn maatregelen zoo nemen, dat bet beleg van Ladysmith gehandhaafd biyft, om dit voort te zetten als hy de 1ste divisie verslaat, en om White te beletten zich tgdens den slag tnsschen de Boerenmaeht en de lste divisie op de Boeren te werpen. Tegeiyk moet Joubert er voor zorgen, dat hy de grootst mogeiyke troepenmacht beschik baar heeft om de late divisie te weerstaan, opdat de kans op een overwinning zoo groot mogelgk zy. Eindelijk heeft Joubert reeds by de opstel ling zyner troepen te rekenen met de moge- ïykbeid eener nederlaag. Hy moet daarom zgn maatregelen zóo nemen, dat hy na een verloren slag niet tusschen Ladysmith en Colenso wordt ingesloten, maar met zijn hoofd macht de passen bereikt, welke de eigenlgke verdedigingslinie van zyn land vormen. Tevens zal hg alles in het werk moeten stellen om tot het laatst White in bedwaDg te houden met de zware artillerie en toch mag hy niet verzuimen deze stukken by een eventueelen terugtocht nog in veiligheid te brengen, In deze een goede keuze te doen, en niet, de kans op een overwinning te vergrooten, t eventueele nederlaag tot een ware ramp -- maken, en omgekeerd niet door te groote vrees voor den uitslag maatregelen te vertui- men, welke noodig zyn om de overwinning te behalen ziedaar iets dat wy niet benijdens waard noemen. Tevens biykt daarnit van hoeveel belang is, dat Jo abert nog deze week met White het afrekent. EERLIJKE ENCELSCHEN zyn er toch ook nog. Dezer dagen deelden een stuk van Labouchóre mede, waaruit bleek dat deze nog altyd de onde is. Stead gaat onvermoeid voort op te treden als de boetprediker zyns volks. En anderen doen wat in hun vermogen is. Zoo heeft een voornaam reeder te Liverpool, Albert Cromp- ton, die veel op Nederlandsche havens laat varen, in zijn gebouwen biljetten doen aan plakken, gericht tot de mannen en vrouwen van Liverpool. Op die biljetten men liet er aan de redacr tie van het N. v. d. D. een zien - staat met groote groene letters te lezen „Welk recht hebben wy, ons te mengen in de aangelegenheden der mannen van Trans vaal Zouden wy willen, dat zy zich met onze zaken bemoeiden Laat ons anderen be handelen zooals wy zeiven behandeld wenschen te worden. „Als wy gaan vechten met de Boeren, dan noemen de dagbladen dat roemmaar de ware naam ervoor is moord „In wiens belang moeten wy de kosten dra gen van het vermoorden van mensehen, die niets liever wenschen dan in vrede met ons te leven Is het waar, dat wy aldus handelen op last van begeerige goudjagers? „Laat u niet foppen! Bedenkt, dat het op onze verantwoording is, als wy toelaten, dat die misdaad tegen de menschheid wordt ge pleegd in den naam van Engeland." Verder ontvingen wij een vliegend blaadje: qo. 1 van het Manchester Transvaal Peace Committee. Daarin wordt o.a. gezegd, dat al hebben de Boeren ten slotte den beslissenden stap gedaan, «y verre waren Engeland te willen aanvallen. Dit biykt hiernit lo. dat de Boeren ons herhaaldeiyk tege moetkwamen op een gebied, waarop wy niet gerechtigd waren tusschenbeide te komen 2o. dat, als de Boeren ons aanbod hadden aangenomen, wy het terugtrokken; 3o. dat, toen zy ecu aanbod deden, dat door onze regeeriog als veelbelovend werd beschouwd, daarop een zoo dubbelzinnig antwoord kwam, dat de Boeren het als een weigering moesten beschouwen, terwijl geen enkele poging werd gedaan, om het miaverstaad op te heffen; 4o. dat, toen wy ons voornemen te kennen gaven, onze eigen voorstellen te zullen doen, deze nooit kwamen 5o. dat wy ondertnsschen onze militaire toe bereidselen krachtiger dan ooit voortzettenen 6o. dat, toen zy om odzo voorstellen vroegen, wy antwoordden met de zendiDg van een legercorps. Inderdaad een volk dat zulke mannen telt, kan niet verloren gaan, zelfs niet als het zulke gewetenlooze staatslieden eu eeu zoo misleidende pers heeft, als helaas dageiyks het geval biykt. ENGELSCHE SOLDATEN. Voor eenige weken maakten wy melding van geruchten, dat de voor Afrika bestemde soldaten met geweld aaa boord moesten wor den gebracht; een praatje waarover wy aan- vankeiyk hadden gezwegen, maar dat waarde kreeg, toen een paar dagen later de mail uit Zuid-Afrika soortgelgke berichten bracht. Eenigen tijd geleden maakte de N. R Ct. melding van soortgeiyke geruchten, maar even min alB wy had dit blad zekerheid gekregen. Wél maakt het melding van een brief uit Middelburg (Kaapkolonie) dd. 19 October, waarin een landgenoot o. a. schreef: „Ik beklaag dan ook van harte die arme uitgezonden Engelsche soldaat/es. Ik onder streep dit laatste mot opzet, want ik heb een troep van hen voorbij zien komen met den trein, maar waarlijk, ik had er mee te doen in het eerst dacht ik, dat het cadetten waren van het eerste studiejaar te Breda; gezichten als perziken en niets dan vel over been, de meesten hunner met betraande oogen en zoo waar sommigen met geboeide handen, om bet wegloopen te beletten. Nu vraag ik je, deze mannekeB wil men stellen tegenover den grof gebouwdeD, sterken Boer, gehard tegen alles. „Verleden week zag iemand een trein nit Nauwpoort aankomen, ook speciaal voor sol daatjes. Het viel hem op, toen ze uitgestapt waren, dat de meesten roode en betraande oogen hadden, tot zelfs hun kapitein. De mannekes klaagden daarover ergoch, ze wa ren niet gewoon aan de hitte en het felle zon licht. Wat moeten nu zulke mannetjes doen ze tegenover den Tranvaalschen leeuw staan in een land, waar het nog warmer is dan hier? Geloof mg, Transvaal is op alles voorbereid en zeer goed gewapend, en veel sterker dan de Engelechman weet, 90.000 gewapenden die niet vechten voor geld, maar voor hun land (ook zeer vele vrouwen zullen meegaan als de nood aan den man komt, want ook zy kunnen schieten) en dan rekent men op 10.000 van vreemde natiën die zich hebbeu aange^ sloten." Naast dit treurige beeld van 't oprukken der Engelsche soldaten, verdient o. a. zeker het volgende kleine schetsje eeu plaats: Uit een brief van een predikantsvrouw, in den Oranje-Vrystaat, geschreven den 7en October aan een vriendin in de Kaapkolonie, leest men, dat zy 800 gewapende burgers naar de grens heeft zien trekken en getroffen was door „de kalmte, stilte, diepen ernst en be slistheid, waarmede de Boeren bezield zfja." Een Engelschman zeide tot baar echtgenoot:

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2