BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. De rechtbank te Breda deed Zaterdag uitspraak in de zaak van L., expediteur en V. d. G., r^kskierk; beiden te Roosendaal. Zij sprak eerstgenoemde vrij en veroordeelde laatstgenoemde tot een gevangenisstraf voor den tp van 4 jaren, met aftrek der preven tieve hechtenis van 24 April 1899 en entzet- zetting van het recht om gedurende 9 jaren eenig ambt te bekleedeu. Het hoofdbestuur der schippersvereni ging Schuttevaer heeft adressen verzonden aan den Minister van Waterstaat om opruiming van de vele scheepswrakken in het z.g. Nieuwe vaarwater op het Krammer en om een gekleurd lioht te doen aanbrengen op of aan de duo d'alve opdenOosterhavendamte Hansweert. Verder wendde het zich tot het Heemraad schap van den Roosendaalschen en Steenberg- sohen Vliet, met verzoek om het licht aan den Vliet het geheele jaar te doen branden van zonsondergang tot zonsopgang. Een twintigtal kunstindustrieelen in Ne derland hebben aan de Tweede kamer adres gerioht, waarin haar verzocht wordt om, waar onze regeering door het voorstellen van credieteu tot aankoop van voorwerpen van oude kunstnijverheid medewerkt tot het verkrijgen van prachtige modellen, haar in 't belang onzer hedendaagsche industrie, krachtig in haar pogen te steunen. De Wereldkroniek geeft ons in haar jongste nommer de leden der Eerste Nederlandsche Ambulance te aanschouwen en voorts portret ten van de zes doktoren, de hb. Lingbeek, Romeyn, Bierens de Haan, Vinkhnyzen, Old- man en prof. Korteweg. Een smidsknecht te Vlaardingen, die aardig sommetje had opgespaard voor den ouden dag, doch by een faillissement nagenoeg alles verloor, heeft zich dit zoo aangetrokken, dat men Vrijdag genoodzaakt was, hem naar het krankzinnigengesticht te Delft over te brengen. Toen Vrydag te Alfen eenige werklieden bezig waren een ijzeren balk op te hysohen, brak de takel, en de vallende balk trof een der werklieden. De man is met moeite onder het yzer uitgehaald. Hy is zwaar gewond. Men vreest voor zyn leven. De Haagsche millioenenjuffer, wier aanhou ding onlangs door ons werd vermeld is,voor- loopig in vryheid gesteld. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft te Leiden een zware brand gewoed in perceel aan het Levendaal, bewoond door een barbier en Bnyder, die in de bovenverdieping van het huis tevens eene zakkenplakkery heeft. Daar ontstond de brand, naar men vermoedt, tengevolge van te zwaar te Btoken. De brand weer waB spoedig ter plaatse en werkte met de groote stoomspuit, een paar gewone spuiten en een straal op de waterleiding. Haar krachtig en snel optreden heeft de ramp, niettegenstaande den hevigen wind, weten te beperken tot het aangetaste perceel, waarvan boven en zolderverdieping geheel zyn uitge brand. Veel moeite heeft het gekost man, vrouw en 8 kinderen, die allen boven-achter sliepen en door den brand in hunnen slaap werden overvallen, te redden. De schade wordt door verzekering gedekt. Een der buren, wiens inboedel belangrijke waterschade bekwam, was niet verzekerd. Zaterdagavond heeft een zware getyde- golf, die de haven te IJmuiden inliep, groote schade toegebracht aan de electrische beweeg kracht aan de nieuwe sluis. Er kan nu slechts met handbeweging geschut worden, doch eerst nadat het weer bedaard en de haling der zee verminderd zal zijn. 22 stoomschepen wachten op gelegenheid om de reis te kunnen voort zetten. Te Schiedam zijn de Keilen en het Zuider gors ingevloeid. By Baarn zyn de -ËWnpolders overstroomd Vanwege de sigarenmaherspatroons te Groningen worden te Winschoten pogingen in het werk gesteld om aldaar gezellen aan te werven, en zoodoende in de behoefte aan per soneel te voorzieD. Deze pogingen zyn tot op heden echter zonder eenig resultaat, daar geen der werklieden zich wil verhuren te Gronin gen. Zy hebben zich in dit geval solidair ver klaard. Onder de gemeente Ruinen (Dr.) is Don derdag een formeele slag geleverd tuaschen twee vaders en twee zoons. Er werd zoodanig van het mes gebruik gemaakt, dat men aan vankelijk voor het leven van een hunner vreesde j een diepe snede werd hem in den hals toegebracht. Een ander werd byna de neus afgesneden. Zaterdagmorgen is op het station 's Her togenbosch een arbeider, bij bet samenstellen van treinen, onder een trein geraakt en aan beide beenen zwaar verwond, 's Avonds over leed de man. DE ONDERGANG DER AARDE! Zooals men weet, is voorspeld dat binnen enkele dagen de aarde, en wy allen met haar, voor goed verdwynt. Over den datum is men het nog niet eens men noemde er drie, en wel heden (Maandag) 13, 15 en 29 November. Nu, op een paar dagen komt het niet aan. De ondergang zou het gevolg zgn van eene botsing der aarde met een komeet, die met pyisnelle vaart in aantocht is en zooal niet door hare zwaarte, dan toch door de gassen, die zy verspreiden zou, dood en verderf zal In den Duitschen Reichsanzeiger scbryft prof Wilb. Förster, de directeur der sterrewacht te Beriyn, over deze „fabel" van den ondergang der wereld. De komeet van 1866, zegt hg, welker omlooptyd op ongeveer 33 jaar bere kend was, bewoog zioh in dezelfde baan van do meteoorzwermen, die van 13 op 14 Novem ber van dat jaar in onze atmosfeer drongen. Zy werd in het begin van 1899 terug verwacht maar bleet uit. Het is derhalve niet onwaar- iOhyniyk, dat die komeet, voor welker ont moeting men zich beangst heeft gemaakt, uiteen is gespat in een aantal kleinere mete oren, geiyk omtrent de komeet van Biela zoo goed als zeker is. Men bedenke bovendien dat een ontmoeting van een komeet met de aarde enkel een prach tig vuurwerk in de bovenste lagen van den dampkring kan teweegbrengen en een aantal uiteengesprongen meteoormassa's op de aarde kan doen vallen, maar geen „ondergang van de wereld" kan bewerken. In allen gevalle eehter is tegen het midden dezer maand, als de aarde de loopbaan van die komeet en de meteoorzwermen van 1866 weder snijden zal, volstrekt geen ontmoeting met deze komeet te verwachten. De boogleeraar herinnert, zegt het Hbld.verder, dat in 1857 geiyke angst heerschte, toen werd aangekondigd dat een komeet de aarde op 13 Juni het dichtst zou naderen. Ofschoon die afstand nog vele millioenen kilometers zou bedragen, werden vele menscheu zeer ongerust Te Berlijn was de Bchrik algemeen, toen in den namiddag van 13 Juni inderdaad zware donderslag werd gehoordhet was niets anders dan een fabriek van vuurwerk die in de lucht vloog. Tal van Beriyners vielen op de knieën en dachten dat hun laatste uur was geslagen. Elders waren de kerken dien dag Ook nu zijn er die aan den ondergang ge- looven. Zoo verhaalt prof. Förster, dat vóór eenige maanden uit een dorp in den Harz na vraag werd gedaan by een sterrekundige om den juisten dag van dien ondergang, omdat men dan het schoolfonds intusschen „nuttiger zou kunnen besteden." De schitterende sterreregen, welke in No vember 1833 en 1866 is waargenomen en ook nu weder verwacht wordt, zal naar prof. Förster Bchryft waarscbijniyk ook aan glan6 veel hebben verloren. Want die zwermen van kleine hemellichamen, die by het trekken door den dampkring der aarde aan het gloeien raken, zyn in de laatste jaren op hun terugtocht naar de zon en de aarde, vry dicht by Jupiter ge komen waardoor hun baan sterk is gewyzigd. Het is daarom zeer wel mogelyk, ja zeer waarschyniyk dat wij ditmaal en nog zeer lang het natuurverschijnsel niet in volle pracht zullen zien. Volgens de berekening kan men dit in den laten avond en nacht van 15 op 16 November verwachten en wel in het Oost Dan is het echter volle maan, wat aan kracht van het verschynsel wel eenige afbreuk kan doen. Bovendien is het nog de vraag of de ontmoeting niet reeds zal plaats hebben voor Midden-Europa naar die richting gekeerd Daarom zyn eenige sterrekundigen uit Weenen naar Britsch-Indië vertrokken, waar de kans grooter is op een goede waarneming Wie nu het vorenstaande heeft gelezen, kan met gerustheid den 15den en den 29sten vember tegemoet zien; te meer nu de middag van heden voorbyging zonder eenige bijzondere gebeurtenis. Lekkere boterletters. De boterletters, het geliefkoosde St. Nicolaas- gebak, dat eertyds eene samenstelling was van boter, meel, suiker, amandelen en eieren met citroenraspsel, heeft van wege de concurrentie, dit gebak maar goedkoop te kunnen leveren, ook al een verandering van samen stelling ondergaanzegt de Ned, Bakkers Crt. Reuzel, ook wel margarine, heeft de boter vervangenvoor amandelen worden ook wel gestampte marons ter vermenging aangewend. Doch met veel meer succes wordt gekookte ryst ter vermenging der z. g. Bpys gebezigd dat de aroma hierby niet wint, ligt voor de hand. Doch gekookte rgst is in elk geval goedkooper dan de dikwyls dure amandelen, en zoo wordt de concurrentie mogeiyk, ten koBte natuuriyk van den smaak. Vroeger be taalde men f 1 voor vyf ons boterletters, nu 80—75 en zelfs 60 cent. Te Brussel is een broeder van dr Leyds plotseling overleden. In die fstad heeft Zaterdagavond de HoV landsche Club een schitterend feest gegeven ten voordeele van de Boeren. Ook uit een financieel oogpunt slaagde het feest best. Alweer is te Antwerpen een kind door m dollen hond gebeten. De blinde advocaat te Verviers heeft zgn eerste pleit gewonnen het van diefstal klaagde meisje werd vrygesproken. Aldaar is een vrouw krankziunig geworden uit vrees voor het vergaan van de wereld. In Algiers zyn eenige verdachte ziekte gevallen voorgekomendank zy den doeltref- fenden maatregelen is sedert 10 dagen geen nieuw geval voorgekomen. In Duitschland gaat men de ongevallen verzekering voor gevangenen ter hand nemen. Aan de Pruisische grenzen by Anholt gen Woensdagnacht twee grensbeambten, die op wacht stonden, 5 personen, die zy van smokkelen verdachten, zich haastig voortbe- ze liepen hen na en nu gelukte het der beambten een jongen, die zich daarbij bevond, vast te houden. De overige verdach ten maakten nu rechtsomkeert om den knaap te bevryden en deden dit zonder brutaal tegen de beambten op te treden. De commies, het noodig achtende zich te verdedigen, zette geweer aan en trof den landbouwer Ehrenfeld, geboren Dnitsoher, wonende te Voorst gem. Gandringen, doodelgk. De getroffene werd onmiddeliyk opgenomen en naar het zieken- klooster te Anholt vervoerd, waar hy onder de hevigste smarten Donderdagmorgen bezweek. De overledene was een aanzieniyk landbouwer en als fatsooniyk persoon bekend, die een jonge weduwe met 2 kinderen nalaat. De verslagene was geheel vreemd aan de smok- kelary en had zich in de zaak gemengd in de meening dat de jongen ten oirechte was aan- Te Spandau is een militair beambte van de wapenfabriek gearresteerd wegens het ver koopen aan verschillende vreemde mogend heden van teekeningen betreffende het nieuwe geschut. Te Frankfort is Woensdag, in tegenwoor digheid van den Pruisischen minister van onderwgs en vele hoogleeraren uit Marburg en Giesen, het openbaar instituut voor serum onderzoek geopend. Te Livorno is Vrydag een zware schok van aardbeving waargenomen. Ongelukken hadden niet plaats. Te Muskegon in Noord-Amerika is plot seling overleden de heer Cornelius Steketee, het oudste lid van de in westelijk Michigan welbekende familie. De overledene werd ge boren te Borsele den 29 Juni 1831 en kwam in 1847 met zgn ouders in Amerika. In de familie Steketee, die uit tien broeders zusters bestaat, was gedurende 50 jaar geen sterfgeval voorgekomen, maar in de laatste achttien maanden stierven drie leden dier familie- Rotterdam. Van de raderboot Stad Zie- rikzee is heden by het Kralingscheveec de krukas gebroken. Zg werd teruggesleept naar Rotterdam door de Haven-politie. De passa giers gaan heden middag per stoomboot Schelde. 's Cravenhage. De Hooge Raad verwierp heden de beroepen in cassatie van twee land bouwers te Brouwershaven, veroordeeld wegens het vervoeren over een openbaren kunstweg van voorwerpen met een mallejan van welker wielen de velgen minder dan twaalf centimeter breed waren. De tweede ambulance van het Nederlandsojie Roode Kruis naar Zuid-Afrika zal bestaan uit de doctoren: dr J< D. Koster, officier van gezondheid lste kl., tevens leider der ambu lance, dr W. F. H. Schelkly, arts te 's Graven- hage, en L. M. Metz, arts, adsistentgeneesheer in het ziekenhuis te Rotterdam. Voorts uit de volgende verpleegsters de dames J. L. H. Slot, hoofdverpleegster, oud directrice der pleegzusters van het Roode Kruis in het ziekenhuis te Rotterdam, A. M. Dray ton Lee, ziekenverpleegster te Rotterdam, H. G. C. Westerbeek Van Eerke, Roode Kruis zuster by het Haagsche vrouwencomité, H, E. Stoffers, hoofdverpleegster in het Wilhel- mina gasthuis te Amsterdam, G. van Zeven hoven, particuliere verpleegster te 'a Graven- bage, S. C. Cbarbon en zuster Boer, hoofd- ziekenverpleegsters in het gemeente zieken huis te 's Graveahage. Verplegers zyn de heer en D. D. Ihle, Van Haarlem, A. Etter en A. de Hooge, militaire ziekenverplegers, en E. Meuleman uit het ge sticht Brinkgreve te Deventer. De oorlog in Zuid-Afrika. NATAL. TimesBoven Ladysmith hangt een dichte rook; wyi de Engelsohen rookzwak kruit gebruiken wordt hieruit afgeleid dat er brand is ontstaan. De correspondent erkent dat het bombardement angstwekkend wordt. Daily News). De fundeering van de groote taarinekanonnen, die te Ladysmith werden opgesteld, is bezweken. DalzielNieuwe commando's Boeren trek ken door Zoeloeland Natal binnen. Daily Telegraph). Een neef van den Trans- /aalschen commandant Van Dam is te Pieter Maritsburg gearresteerd, wegens het heulen met de Boeren. ZUIDELIJKE GRENS. Daily Mail). De Vrystaters rukken over Oordreoht naar Queenstown op. De Boeren &lipdam zyn 4000 man sterk. {Times). Het garnizoen van Stormberg is naar Queenstown teruggetrokken, dat van Naauwpoort ging naar Aar. {Daily News). De tweede spoorwegbrug Dronfield is door de Boeren vernield. De Kaapsche Boeren in het Noordelyk district jn alle met Mausergeweren gewapend. WESTELIJKE GRENS. Een nieuw commando van 2000 man heefc zich by de belegeraars van Kimberley gevoegd. De reeds vermelde rantsoen-commissie stelde het rantsoen op 7* pond vleesch per dag. Verwoestingen te Mafeking. Berichten uit Mafeking maken melding van het bombardement. De Daily Chronicle cor respondent zegt, dat de Boeren goed mikken veel schade aanrichtende Times correspon dent meldt via Hopetown, dat vele gebouwen zgn plat geschoten. (Dit laatste bericht is van 27 October.) Vergaderingen, tJoucerten enz* Middelburg. W o e n s d. 15 Nov. Voorstelling Ned. Tooneel- oereeniging. Schouwburg 7 V* n- Dinsdag 21 Nov. Alg. repetitie Hosanna. Concert- en gehoorz, 71/l u. W o e n s d. 22 Nov. Uitvoering Hosanna. Con cert- en gehoorzaal 8 u. Donderd. 30 Nov. Voorstelling Tooneel zon der mannen. Schouwburg 8 u. W o e n s d. 6 Dec. Lezing L. R. Oldeman. EvangVooruitgang. Serooskerke. Dinsdag 14 en Woensdag 15 Nov. Re petitie en Uitvoering Een dracht maakt macht. Lo kaal Rehobóth 7 u. Verkoopittgen en Verpachtingen in Zeaiaid, Datam Plaat*. Yoorw#rpea. Inforaatiëa 15 Nov. Middelburg, Huizen, De Vos. 16 Middelburg, Huizen en meubels, Hnvers en W. Verstegen G 's.Gravenpold. Boomen, 17 Middelburg, Houtwaren, 17 s Aagtekerke en Weatkapelle, Houtwaren, 17 Wissekeike, Boomen, 20 Middelburg, Recht op renten, Tak. 20 Goes, HeerenhuU enz., DeR.Bresser 21 Middelbarg, Rasduiven, Verhulst. 23 Gravenpold.Boome», P.O verman. P.Overman. Tak. De Vos. Roelof. Algemeen Overzicht. Er was waariyk geen groote oorlog noodig, om deze dagen belangrijk te maken. Ongeveer een week geleden scheen alles stil te staan. Maar eensklaps is daarin verandering gekomen. De juichtonen over den wereldvrede, die te Beriyn verzekerd was, verstommen voor de meeBt onheilspellende geruchten. De donkere wolken aan den politieken hemel, die zich eerst boven de Middellandsche zee vertoonden, zgn afgedreven en hoopen zich na samen in het Verre Oosten, waar het er werkeUjk een beetje critiek begint uit te zien. Het eerst dat de aandacht in die richting werd getrokken, was door de berichten over een krachtige Amerikaanache politiek, die van Europa zekerheid voor zyn handelsbelangen vroeg. Daarop kwam bericht over een dreigend conflict tnsschen Frankrijk en den onderkoning van Canton. En vervolgens weer telegram men over een spanning tussehen Rusland en Japan, wegens de zaken van Korea. Dit laatste punt werd het eerst accuut en reeds in bet midden der vorige week hadden geloofwaardige Engelsche bladen (o. a. de Westminster Gazette) berichten, waarin de vrees doorstraalde, dat het wellicht nog dezen winter cot een uitbarsting zou komen. Daarvan is te zgner tijd door ons mededee- ling gedaan. Maar niet der moeite waard achtten wy het melding te maken van bericht van de Globedie de raadselachtige mededeeling bevatte: wy weten iets belang rijks, maar zeggen het niet. Zoo groote zelf beheerschiog is men van de Engelsche pers niet gewoon, vooral niet van bladen van het gehalte der Globe. Wat dat belangrgke nieuws zou zyn Zou men het mogen zoeken in berichten over een zeer belangrgke toenadering tussehen China Japan, blgkende uit de warme ontvangst, die een Japansch gezantschap genoot van de zyde van den onderkoning van Canton en anderen Dus juiat van de zgde van iemand wiens toe nemende invloed de laatste dagen o. a. bleek uit het meer besproken conflict met Frankryk Over dit laatste verschil is niet veel meer be kend geworden. Frankryk heeft troepen uit gezonden om het betwiste gebied te bezetten. Maar berichten nit Engelsche bron bevestigen) dat het Tsung-li-Yamen handhaafde de beslis- van den onderkoning van Canton, die ten van Frankrijk tusschenbeide kwam, toen de officieele onderhandelaar, maarschalk Sou, op het punt stond toe te geven aan Frankrijke eischeo. Deze toenadering tnsschen de machtigste staats dienaren van China met Japan is vooral van gewicht met het oog op de verscherping van bet conflict tussehen Rusland en Japan over Korea. Over de beteekenis van dat geschil bevat de Times een merkwaardige correspondentie uit Shangai. Na een blik op den induatrieelen vooruitgang van JapaD, wijst de correspondent er op, dat meer nog dan Engeland Japan belang heeft Je deuren van China open te houden voor zyn handel. Indien Rusland nu de overheerschende macht ia Korea wordt, z*l het van daar nit de ge heele verbindingsiyn tussehen Japan en China bestryken en dus de autonomie van Japan Komt daarentegen het schiereiland geheel onder Japanschen invloed, dan zal dit land in Je Gele Zee een positie hebbeD, veel belang- gker dan die welke Port Artur aan Rusland ;aeft. De havens op de Westkust vau Korea :yn zoo goed als in het Verre Oosten niet te vinden zyn. Men is daarom in Ooat-Azië overtuigd, dat Korea kwestie de geheele Chineesche kwestie beheerscht. Vandaar dat Japan een gooi naar Korea doet, terwyi Rusland veel liever zon zien, dat Japan een flink stuk van China nam. Op dit laatste bestaat weinig kans, als het er waarschyniyke bericht waar is, dat Japan zich aansluit bij de Anglo-Amerikaansche open deur-politiek, die volgens Amerikaansche bla den ook de instemming van Duitschland heef t. Van die stemming bleek trouwens reeds nit de artikelen van de Amerikaansche pers over de Samoa-eonventie, waarin verschillende New - Yorksche bladen het bewijs van een toenadering tussehen de Vereenigde Staten, Engeland en Dnitschland zagen. Tezelfder tijd heeft te Washington een conferentie plaats gehad tnsschen den staats secretaris Hay en de gezanten van Rusland, Frankrijk en China. Men deelt dienaangaande mede, dat de onderhandelingen geschorst zyn, in afwachting van een antwoord der mogend heden op Amerika's verzoek, om waarborgen voor de opendenr-politiek, althans waarborgen voor den handel van Amerika. Men was nog al verrast, dat Frankrijk niets van zioh had laten hooren, terwyl men zioh verzekerd rekende van de toestemming van Duitsohland en Rnsland. In bedoelde conferentie had de Chineesche gezant gevraagd, of de Vereenigde Staten een haven en een sfeer van invloed zonden ver wagen als de mogendheden weigerden. Maar Hay heeft een beslist ontkennend antwoord gegeven. Dat zon geheel in strijd zijn met de Ameri kaansche politiek, die er uitsluitend op gericht 18 te voorkomen, dat China de buit der Euro- peesche mogendheden wordt. In deze berichten moet zeker treffen, dat men in Amerika Duitschland als der Dritte im Bunde beschouwt en dat terwijl dit bond genootschap de spits tegen Rusland, althans tegen de Russische China-politiek richt. Te Berlgn nu is het opgevallen, dat men niets hoort over het bezoek van den czaar. Vóór de komst van keizer Nicolaas had de Nordd. Allg. Z. het zoo druk over de politieke beteekenis van dat bezoek en na het bezoek zwijgt de pers. Zou de Temps gelijk hebben, dat de czaar en Moeravieff zeer ontstemd waren over de hun bereide verrassing in den vorm van de Samoa-conventie Zou het waar zgn dat beiden vreezen, dat Dnitschland nog in andere op. zichten het met Engeland eens is? Terloops - en tevens tot kenschetsing van keizer Wilhelm, zy hier aangestipt, dat de telegraafconventie tnsschen Dnitschland en het Rhodes-syndicaat is geteekend 28 October 11. Dus terwyl de oorlog nauweiyks was aange vangen, disconteerde de Samoa-keizer reeds de vruchten van Engelands toekomstige over- winning En toch jubelt het in de keizerlgke paleizen; Wilhelmus van Nassaue Ben ick van Dietschen bloed." Beter aanwgzing is er alzoo niet, dat Duitschland werkelgk met Engeland samengaat. Het is dus ver van onmogeiyk, dat de samenkomst te Potsdam niet aan het doel be antwoord heeft. Tegeiyk bevestigen andere berichten ,dat mee in officieele Russische kringen yvert voor, en reeds bezig is met een partytrekken van 'En gelands moeiiykheden. Uit Petersburg wordt aan de Berl. Lokal Anz. gemeld, dat groote troepenverplaatsin gen in de richting naar de grens van Afghanis tan plaats hadden. Men verzekerde reeds, d at|Herat door de.Russen was bezet, maar dit wordt voorbarig geacht. Uit Moskou verneemt de Morning Postdat verschillende Russische grenadiers-regimenten bevel ontvingen naar de Perzische grens op te rukken. Een daarvan zou daar reeds zyn aan gekomen. In Frankryk, waar om bekende redenen een soort oorlogsparty bestaat, wordt het conflict met China natuuriyk gebruikt om wat te blazen. De welbekende viee-admiraal De Cuverville dringt er in een der nationalistische bladen op aao, dat Indo-China versterkt worde en gemaakt tot een goed versterkte en wel voorziene operatiebasis, met magazgnen, dokken enz. Maar de admiraal heeft nog hoop, dat, waar China's belangen met die van Frankryk samen loopen, het Tsung-li-Yamen het niet tot het uiterste zal laten komen. Beknopte Mededeelingen. Morgen wordt het nienwe zittingsjaar van de Belgische kamer geopend. Men is in het oude niet gereed gekomen met de kieswet. Zola en Perrenx, die tegen 23 November 'oor het hof te Versailles gedagvaard zyn, nebben by verzoekschrift aan den voorzitter verzocht Von Schwarzkoppen en Panizzardi by rogatoire commissie te doen hooren. Het staat thans vast dat ingevolge het door koningin Victoria overgebracht verzoek van Salisbury Von Biilow meegaat naar Engeland. Er komt in Duitschland laat voor de marine. De aanmelding voor adelborst was 60 grooter dan verleden jaar. De uitsluiting van hen, die in de Pruisische kamer tegen de kanalenwet hebben gestemd, beeft niet lang gednurd. Reeds nu is de voor zitter op een hofjachtparty genoodigd. De Oostenryksche regeering heeft krach tige maatregelen genomen, om de orde in öohemen en Moravië te bewaren. Uit ver schillende deelen des lands giDgen sterke tfdeelingm gendarmerie naar Bohemen. Uit Boedapest wordt gemeld, dat zich .eekenen vertoonen van toenadering betref fende de „quote vraag. Meer dan vroeger zou den de Hongaarsche leden der commissie ge neigd zijn toe te stemmen in een verhooging van Hongary's aandeel. De Itaüaansche ministerraad is het eens over de nieuwe credieten ten behoeve van het leger, tot een bedrag van 9 miljoen lire, voornamelijk voor snelvuur geschut. Alle berichten nit Madrid noemen den toestand zeer ernstig. Maar een bepaalde omschryving van het gevaar vinden wy niet. De hertog van Tetuan heeft zich met de zijnen by de oppositie gevoegd, waardoor de positie van bet kabinet gevaar loopt. Vrydag l ad een buitengewone ministerraad plaats. Te Bareelona was de toestand onveranderd. Winkels, magazgnen en schouwburgen bleven gesloten, terwijl in de straten kalme betoo: gingen plaats hebben. De cavalerie patrouilleert door de stad. Nog vóór het eind dezer maand zullön de laatste vreemde troepen Kreta verlaten. Op de Philippgnen hebben de Ameri kanen een Bucces behaald. Een over zee ge zonden expeditie onder de generaals Mao Arthur en Lowton is in de golf van Lingory geland, heeft de Philippino's ternggedreven. De Amerikaansche troepen zyn daarop in drie kolonnos landwaarts ingetrokken en hebben, samenwerkende met andere kolonnes, ver schillende plaatsen bezet. Men klaagt over het wandalisme dw

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2