BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. Spartan verscheepte transport ia dus geen op ziohzelf staand geval. Er besta at das, naar de firma Fauoh y meeat, DOuh voor de regeering, nooh voor particulieren de minste reden, om het vervoer van een han delsartikel, dat wol is waar eventueel voor oorlogsdoeleinden zou kuunen gebezigd worden, in onderhavige gevallen onmogelijk te maken. Te Bergen op Zoom is weder ingebroken, thans in het garnizoensbureau. De dieven, van wie geen spoor ontdekt is, bemeesterden eenig geld. De gearresteerde assistent by de poste ren te Rotterdam zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. Hy legde een volle dige bekentenis af. Ongeveer 12 jaar was hij by de posteryen werkzaam, aanvankelijk als brievenbesteller. Volgens zijn bekentenis zou hy met bet wegnemen van brieven begonnen zyn ongeveer 3 4 maanden geleden. Ziekte in zyn gezin en tengevolge daarvan geldzor gen, hebben hem er toe gebracht. De brieven, die de aangehoudene zich op bet postkantoor toeëigende, opende by thuis met een haarspeld, by baalde bet geld eruit, maakte de brieven dan weder dicht en ver zond ze aan de geadresseerden. De gearres teerde bezit een paar gedeelteiyk bezwaarde huizen. Hij heeft ze gekooht van geld, dat by als maréchauBBée (vóór hy by depoBteryen kwam, vervvldo hy dit ambt) zou hebben overgespaard. Aan de gemeente-gasfabriek in Den Haag zyn de ookespryzen Maandag met 5 cent per hectoliter verlaagd en gebracht op 56 cent per hectoliter ongeklopt en afgebaald, 65 cent on- geklopt en bezorgd, 70 cent geklopt en bezorgd. Te Leimniden is de 25-jarige dochter van een landbouwer dood uit de rivier de Dreebt opgehaald. Zy was met bet hoofd onder de waterstoep geschoten. Op De Heide naby Velsen is dezer dagen een oude man, die alleen woont, zoovreeseiyk verbrand op zyn bed gevonden dat men voor zyn leven vreest. Waarschyniyk is bet rookeD van een pijp op het bed de oorzaak van bei ongeluk. De ziekte, die te Ouddorp in den Oostdyk Leerschte en vele slachtoffers maakte, neemt gelukkig af. Nieuwe gevallen van dysenterie komen er niet by en sterfgevallen kwamen in den laatsten tyd niet meer voor. Te Hengelo is van een oud huisje, waarin twee gezinnen woonden, het dak ingestort; gelukkig zonder iemand te kwetsen. Het onge val gebeurde nadat een wagen tegen een der muren van het oude gebouwtje gereden was- Eau dame te Havelte stak zich met een schaar in de hand. De band zwol op en thans is zy overleden. Reeds vroeger zyn een zuster eu een broeder van de overledene eveneens aan bloedvergifti ging gestorven. Zoo stellig mogeiyk wordt verzekerd, dat het huweiyk van prinses Stephanie niet is afgesprongen. Het is tot het voorjaar uitge steld, in verband met baar dochter, aartsher togin Elisabeth. Deze kon nu nog niet meer derjarig worden verklaard, maar in bet voor jaar wel; tevens is het niet onmogeiyk, dat de aartshertogin dan reeds gehuwd is; men noemt een Wurtemburgschen prins als de aan genomen en koning Alexander van Servië als afgewezen pretendent. Maandag ochtend heef t te Belgisch Clinge een hevige brand gewoed die een viertal schuren en een stal vernielde. Eenig vee, wasronder koeien, varkens, honden, kippen en konijnen, kwamen in de vlammen om. De oorzaak ia onbekend. (VI. Crt). Te Brussel had Maandag middag tegen half vyf een hevige ontploffing plaats in het Sint Jans hospitaal. Reeds geruimen tyd wsb men daar bezig met «enige werkzaamheden aan de verlichtingstoestellen en ook Maandag was dit het geval, toen eensklaps, zonder dat men tot nog toe hiervan de oorzaak vond, een vreeselijke slag werd gehoord. De pla fonds van een viertal kamers werden in stuk ken gescheurd, stoelen en tafels verbryzeld en overal vlogen de ruiten in scherven. Een wonder mag het genoemd worden, d&t noch een van de vier zieken, die in de kamers verpleegd werden, noch ook eenig ander persoon by dit ongeval werd verwond. Wel ia de aangerichte schade, zoowel op de verdieping, waar de ontploffing plaats had, als op de daarboven gelegen etage zeer groot en natuur- ïyb ontstond iu het eerBte oogenblik na den knal een hevige paniek onder de verpleegden en het personeel. De brandweer, die gealarmeerd was, behoefde geen dienst te doen, daar de ontploffing gee: brand veroorzaakte. In de bosschen van Meldert heeft Zater dagnacht een geregeld vuurgevecht plaats ge had tusschen twee jachtopzieners en meer dan twaalf stroopers, die van twee zijden de be ambten aanvielen. Da wakkere jagers hielden echter moedig stand en slaagden er in huD aanvallers op de vlucht te dry ven, die boven dien twee gewonde makkers moesten achter laten. De justitie uit Brussel stelde een onderzoek in. By Chemnitz had een spoorwegbotsing plaats. Een remmer werd gedood, een passa gier is licht gekwetst. Rusland krygt binnen kort nog een schan daal-proces en wel over de sohaamtelooze bedriegeryen by de Russische marine, die een paar jaar geleden ontdekt zyn en sinds dien tyd een punt van onderzoek hebben uitgemaakt. Den 3en December a. s. zal de zaak voor een marine-gerechtshof, waarvan de leden door den minister van marine zyn benoemd, worden behandeld. In het geheel moeten 43 personen als aan geklaagden verschynen daaronder zyn officie ren en ambtenaren van hoogen rang, ja, zelfs loden van den Staatsraad. Een der aange klaagde ambtenaren is naar Turkije gevlucht; twee anderen beiden oud-zeeofficier heb ben zelfmoord gepleegd. De bedriegeryen werden in alle afdeelingen van het departement van marine lange jaren achtereen systematisch bedreven endegeheele schade, die de staat daardoor geleden heeft, meet 10 a 12 millioen roebels beloopen. Als het gerucht waar is, volgens hetwelk groot vorst Alexei Alexandrowitsch, generaal-admi- raal der Russische vloot, gemaakt heeft dat deze zaak word onderzocht, dan zullen de officieren en ambtenaren strenge straffen zeer zeker niet ontloopen. Aan boord van een boot van Port Said naar Soelina (Donaumond) zou een neger aan de pest overleden zyn. De katholieke aendingsposten iu Indië zonden zeer ernstige berichten over den hon gersnood; gevolg van misgewas. Een vree8elljk drama moet, naar gemeld wordt, Zaterdagnacht, zonder dat iemand er iets van vermoedde, zyn afgespeeld in een der kamers van het loge ment de Gouds» Arend te Brugge. Toen de eigenares en haar dienstbode Zondagmorgen opstonden, werden zy een hevige brandlucht gewaar, die uit do slaapkamer van een daar inwonenden luitenant der infanterie bleek te komen. Toen men na een herhaald kloppen geen antwoord kreeg, werd de deur opengebroken de personen, die er voorstonden, moesten voor den stikkeudon rook, die de kamer vulde en die nu een uitweg kreeg, achteruit deinzen. Toen de rook grootendeela verdwenen was, drong men de kamer binnen. Een vreeselijk schouwspel vertoonde zich daarhet bed was half verbrandde officier lag dood, uitgestrekt achter de deurby was verstikt. Het ïyk, dat naakt was, was half verbrandhet gelaat vreeBeiyk verwrongen door schrik en pijn. De handen waren met bloed bedekt, tenge volge van wonden, die de ongelukkige zich veroorzaakt moet hebbeu door een ruit van zyn slaapkamer in te slaan, om langs dien weg te vluchten. Volgens sommigen is het ongeluk toe te schrij ven aan de gewoonte, die het slachtoffer zou ge had hebben om 's avonds te lezen, alvorens te gaan slapen; de vlam van de petroleumlamp moet zich toen aan de bedgordynen hebben medegedeeld. Een tweede lezing is, d*t het bed zou zy» in brand gestoken door een brandend eindje sigaar, dat de offioier zou hebben weggeworpen. In ieder geval, de doodstrijd van den onge lukkige moet vreeseiyk z0n geweest. Ycrkeopingen enz. Maandag werden te Bergen op Zoom, in een der lokalen van N. V. Thalia in het open baar verpacht a. 12 perceelen schelpdier en visscher ij op de Yersche oesterbank. Besteed werd voor de verschillende perceelen door de by elk genoemde personen het gemeld bedrag (de tusscheD haakjes geplaatste cyfers geven aan de vroegere opbrengst) perceel 466 L. Lindenbergh, Wemel- dinge, f 16 (f 205)p. 516 Jhr F. R. Gr. van Zoelen, 's-flage, f 30 (f 500)p. 57a Paulun Znidweg, Krabbendyke, f 2 (f 36)p. 72 Bona Fides, Tholen, f 150 (f 600)p. 1096 G. dt Haas Cz., Bergen {op Zoom, f 220 (f 700)p 1546 P. Vlaming, t 510 (t 630); p. 172M.vai Harmeien, f 1025 (f 3025)p. 187 en 188 C Duinkerke, f7 (f 6); p. 212 W. Baay Cz., Tholen, f 900 (f 2550)p. 215 Adr. Sandee, f 2 (f 13); en p. 231a Jacob Prins, f42(f 100). Samen f 2904 (f 8365). 6 14 nieuw aangelegde perceelen in de Ooster-Schelde Westelijk deel. Pachters wei den van: p. 592 Adr. Sandee f 365; p. 598 dezelfde f 400 p. 594 Andr. Versehuure f 120; p. 595 Jacob Verspoor f 425; p. 696 Jan d< Rooij f 580; p. 597 dezelfde f 520; p. 598 dezelfde f 630; p. 599 dezelfde f 570; p. 60i Pol. F. Wyne, Philippine, f 400 p. 601 C. J Schot Sz., Tholen, f 680p. 602 B. W. Schot, Tholen, f 550; p. 603 P. B. Rammeloo J.Fz., Philippine f 510; p. 604 F. J. Wyne, Philip pine f 455 en p. 605 Potr. F. Wyne, Philip pine, f 500. De gezameniyke opbrengst is f 6705. c. Het recht om de op de buiten pacht zynde perceelen 1217 der Eendracht van nature gevallen oesters en mossels binnen uiterlijk drie maanden na de gunning op te ruimen, in éen perceel. Pachter werd P. J Stoffels te Tholen voor f 710, tegen f 395 bij eene vroegere verpachting. De personen, by wier namen geen woon plaats is genoemd, wonen te Ierseke. Goes, Door de afdeeling Heinkenszand de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en veeteelt in Zeeland werd heden, in de Prins van Oranje, eene algemeene vergadering gebon den, waarop 29 leden tegenwoordig waren en die gepresideerd werd door den voorzitter den heer I. G. J. Kakebeeke. By het openen der vergadering deelde de voorzitter o. a. mede, dat de zuivelconsulent voor Zeeland, de heer Koert, ter vergadering aanwezig was en bereid is op dit gebied het een en ander mede te deelen. De heer Kake beeke bracht in herinnering, en het deed hem ge noegen, dat de regeer ing op het destyds gedaan verzoek een post ad f 2000 voor dit doel had uil- getrokken en uit de 13 sollicitanten de heer Koert werd benoemd. Op dit gebied is in Zealand nog veel te doen en spreker hoopte dat ook in deze afdeeling de heer Koert steun zal vinden. De rekening van de verlotiDg der paarden markt wyst in ontvang op f 3437 55, in uitgaaf f 3365,10*, alzoo een goed slot van f 82.44*. Van de bestuursleden waren aan de beurt van aftreden de heeren I. G. J. Kakebeeke, jhr H. F. de Jonge en jhr S. M. van Reigers berg VersJuya; allen werden herkozen met 27, 27 en 26 atemmeD. Da heeren Kakebeeke en Verslugs namen hun herbenoeming aan, terwyi de heer De Jonge afwezig was. Om de onderwijzers aan te moedigeD, zal hun hg het verkrygen der landbouw-acte f25 vergoeding geschonken worden. Verder werd yerslag uitgebracht van de door het hoofdbestuur gehouden zovorverga- dering. De zuivelconsulent deelde mede dat bij aan het hoofdbestuur wensohte voor te stellen een wedstrgd uit te schaven in het houden van melkiijsten. Het nut van deze controle kan niet hoog genoeg worden geschat en door een wedstrgd in het houden dier lgsten kan het goede doel bereikt worden. Hg deelde ook nog mede dat hy een rap port heeft samengesteld omtrent de verkregen resultaten bij zuiveltabrieken. Verder gaf hij kenuis dat iu Walcheren een znivelcnrsus geopend is. Naar aanleiding daarvan sprak de voorzitter den wensoh uit dat ook op Zuid-Beveland de noodige stappen daartoe zuilen gedaan worden. Als de cursus op Waloberen is geëindigd, zou een op Zuid-Beveland kunnen aanvanger). Om goeae boter te maken stuit, men nog op veel bezwaren by de inrichting van keldeis en temperatuur; de heer Koert zal echtei trachten hiervoor een oplossing te vinden. Met den wensch dat op Zuid-Beveland, bij het openen van oen znivelcnrsus, de deelnaam algemeen zal zyn, sloot de voorzitter, met dank aan den heer Koert voor diens aanwezigheid, de vergadering. Ierseke. Heden voormiddag is een sohip per, die met een roeiboot een monster moBselc op zyn perceel ging halen, vlak bij het dorp op de eene of andere wyze over boord geraakt en verdronken. Men vond zyn roeiboot dry vende, waardoor men op het vermoeden van een ongeluk kwam. Zyn lijk is nog niet gevonden. 's Gravenhage. Op Eik en Duinen werd üeden de uitvaart van mr O. W. Star Numan, griffier der Eerste kamer, door honderden bygewoond. Behalve eenige palmtakken op de ïykkist, was de stoet zeer eenvoudig. Aanwezig waxen de ministers van binnen landsche en van buitenlandsche zaken, die van financiën, de voorzitter, de waarnemende grif fier, veie leden en griffie-ambtenaren der Eerste kamer: de voorzitter, de griifler en verschei dene leden der Tweede kamer, tal van hoog geplaatste staatsambtenaren, deputaties van curatoren der Leidsehe hoogeschool, van hetLeid- sche studenten corps en van talryke bestoren. Vele sprekers huldigden de groote verdiensten, den trouw en de toewyding van den overle dene. De voorzitter der Eerste kamer, mr A. van Naamen van Eemaes, herdacht hem alB griffier en vriend; mr C. J. E. graat van Bylandt namens curatoren der Leid sehe hoogeschool, terwijl de rector-magni- ficus dankte voor den steun en toewijding, door den overledene betoond. Ook sprak dt neer Van Meerbeke namens curatoren van het Haagsch gymnasium, terwijl namens het stu dentencorps een krans werd neergelegd op de kist. Arnhem. De rechtbank heeft heden J. Z., bakker te HarBcainp, wegéns vergiftiging van zijne ecütgenoote, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf en ontzetting van de vader lijke macht. De oorlog in Zuid-Alrika. NATAL. Londen. De minister van oorlog heeft aar de reporters verboden des avonds na 6.45 uur aan het departement op nieuws te wachten. Zy mogen voortaan 's avonds te 9 nur en 11.30 komen om afschrift te nemen van de mededeelingen van den minister die ech ter de jongste 36 uur niets openbaar maakte. Ook de bladen bevatten weinig nieuws; wel licht omdat nagenoeg alle oorlogscorrespon denten met generaal Whitte Ladysmith zgu ingesloten. Het eenige wat men hoort is gebluf over de „groote" overwinningen, Donderdag en Vrg- dag door de Engelschen bij Colenso behaald, (welke overwinningen aan het departement van oorlog niet bekend zgn, en die eindigden met het prysgeven van een belangrijk strate gisch punt door de overwinnaars 1) Deze telegrammen komen alle van stations van den spuorweg tusschen Golenso eu Durban. aDa Daily News correspondent berichtte, on der dagteekening van Vrgdag, uit Escourt, dat het teragtrekken der Britscue troepen nabij Colenso noodzakelgfc weid door het opstellen van een lange reeks stukken der Boeren. Er waren echter geen bevelen ontvangen om terug te trekken. Vóór de ontruiming van Colenso poogden de Boeien vergeefs de infanterie af te sngden. Het Er.gelsche vuur had veel buccob een groot aantal Boeren viel en er bleef een dozijn dooden op het slagveld achter. Ook de Morning Post verneemt uit Pieter Maritsburg van Zaterdag, dat volgens een „gerucht" de Boeren Donderdag een verplet terende nederlaag leden bg Ladysmith. De Eagelsche troepen waren ook Vrgdag met bucces slaags. Da inboorlingen melddeD, dat de cavalerie groot succes behaalde en dat de bajonet-aanval der infanterie in de ryen der Boeren groote verliezen deed ontstaan. Uit Estcourt seint Reuter, dat volgens ge ruchten de Boeren Donderdag 800 dooden en gewonden en krijgsgevangenen verloren. Het marine-detachement met kanonnen keert heden van Durban naar Pieter Maritsburg terug, tot geruststelling der inwoners. Uit Pietermaritzburg wordt gemeld dat de telegrafische gemeenschap ten Noorden van Escourt geheel is verbreken. De Daily Mail-correspondent seint, dat te Durban 500 ton proviand werd aangehouden, welke voor de Transvaal bestemd was. Uit Ladysmith wordt gemeld: Het groote kanon der Boeren op Ambulwane-heuvel blijft de stad beschieteu zonder veel sohade. Een ander op Hepwoith Hill is gedemonteerd. (Hbid.) Generaal Wolaeley hield Maandag eene redevoering en erkende dat de Boeren veel krachtiger waren dan verwacht werd. Het departement vaD marine doet uitkomen, dat de transportschepen met troepen later in Kaapstad aankomen dan de dagbladen bere kenen. Te Drom field, bg Kimberley, staken de Boe ren de velden in brand. Van de zuideiyke grens wordt gemeld een nieuw commando Boereu ia by Governors Drift aangekomen. Burley, de vermiste correspondent van Daily Telegraph is te Pieter Maritsburg. De Hollandsche kerk te Londen schonk 1000 guineas aan het Roode Kruis. Parijs. De Figaro betoogt dat Frankryk met Engeland diplomatieke onderhandelingen moet aanknoopen over Transvaal. Londen. De Morningpost verneemt uit Petersburg, dat Rusland, Frankryk en Spanje aan Engeland zouden willen voorstellen een scheidsgerecht in te stellen in bet geschil met Transvaal, wanneer Duitscbland de vierde in dit verhond zou willen zgn. Wolffs bureau te Beriyu verklaart dat by de Duitsche regoering van een gemeenschap pelgk optreden van Europeesche mogendheden niets bekend is. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Donderdag 9 Nov. Schoondijke. Gemeentehuis 2 u.af breken van een woonhuis en het bouwen van een gemeentehuis. Inl. A. van Male, bouw kundige te Sehoondyke. Aanw. 6 Nov. nam. 2 n Maandag 13 Nov. Middelburg. Spysuitdeelingsgebouw Simpeihuiastraat 2 u.Steenkolen, schenkel - vleesch, spek en gort. Inl. concierge. Maandag 20 Nov. Z u i d z a n d e. J. de flullu 3 u.bebeien van een gedeelte weg van Sinis tot aan den dyk, scheidende de polders Kasteel en Olie slager. Aanw. 13 Nov. nam.. 2 u. Inl. S. Blok te C&dzand. Algemeen Overzicht. Onder de sensatieberichten der laatsl> dagen behoorde ook het gerucht, dat Italië zyn leger en vloot zon mobiliseeren, iets wat natuurlijk werd tegengesproken. Dat de vloot werd saamgetrokken was, niet onnatuuriyk, nu ook andere mogendheden hun schepen in de Middellandache zee laten varen, Bovendien is er nog altijd het bekende ge schil met China aanhangigwel wordt gezegd, dat de regeering te Rome aiie Chineescht- plannen heeft laten varen, en daarom het ge- heole eskader tetugontbood, om zich by hei gros der vloot in de Middellandsche zee te voegen. Wat die schepen daar uitvoeren, en waartoe ze moeten dienen, is nog altyd niet óekend. Maar de vloot big ft waakzaam. Da: de vestigt ook de Secoiodie mededeelt dai order is ontvangen, om de schepen niet als anders in dit jaargetyde op te leggen. Allen moeten gereed biyven, op alles voorbereid. Groote verbazing behoeft dat niet te wekken, maar anders zou het zgu, ais het waar was dat ook het leger werd gemobiliseerd, wgl dit natuoriyk buiten de verwikkelingen van deze dagen staat. Het big kt echter, dat het gerucht over dt mobilisatie van troepen verband houdt met andere geruchten uit Abessynië. De afbakening van de indertijd by hei vredesverdrag vastgestelde grenB heeft langei opgehouden dan oorspronkelijk was bepaald, waardoor de definitieve onderteekening van het verdrag nog steeds niet heeft plaats gehad Terwyi nu de laatste onderhandelingen waren afgeloopen, kwam het zich handhavende bericht, dat Menelik met een leger van wei 40.000 man oprukte. Het schgnt dat dit gerucht uit meer dan een bron gekomen een oogenblik in Italië vrees heeft doen ontstaan. Maar in regeeringskringea maakt men zich niet bezorgd. Men blyft nu gelooven, dat, als Menelik werkelijk met een zoo aanzienlijk leger oprokte, hg Engelsoh Soedan tot doe) heeft. Dat eenige spanning bestaat, is bekend. Menelik heeft den Rus Leontieff en Henri van Orleans indertijd belast met net beBtuur ii. een deel der Equatoriaai-provincie, waarop ook Engeland aanspraak maakt. Zelfs in de jongste zitting van het Lagerhuis ie daarover nog gesproken. Dat Menelik op het oogenblik zyn kans schoon ziet, om zyn slag te slaau, is natuurlyk. En dat zgn Russische en Fransche raadslieden bem niet zullen ontraden Engeland te dwars hoornen, is al even natuurlyk. 't Zyn altegader teekenen des tyds, en be- wyzen voor de spanning welke best-aat. Door de Paryscho vrienden van den prins wordt hard gewerkt om die levendig te houden. Daarop wezen wy reeds vóór eenige dagen, toen wy de aandacht vestigden op het feitj dat de Transvaal-beweging zoowel in Frank- rijk als in Duitscbland het meest wordt geleid door minder sympathieke elementen. In Frank ryk zyn het vooral de nationalisten, antise-; mieten, enz. die meenen van den Zuid-Afri- kaanschen oorlog party te kunnen trekken, eensdeels tot bestrijding der rogeering, ofschoon zy hierbij vooralsnog niet opschiotoD, ander deels tot opzweeping van het chauvinisme, door te wyzen op hetpatriotisoh handelen der Boeren. Indien wg hier nog even op terugkomen, dan is het om een eigenaardige bijzonderheid, die wy in een Pargsohe correspondentie in het Hbld lezen. Het uit bovengenoemde elementen saam gestelde comité heeft een inschryving ge-, opend, en zg'n eerste Ijjst vermeldt reeds 4241 francs aan by dragen. Wat den correspondent op die lyst opviel, is het volkomen gemis aan bekende namen en het betrekkeiyk groot aan tal inschry vingen voor 500 fres en meer. Wat ons betreft, gevaariyk is die beweging, dunkt ons, niet tenminste niet voor het kabinet. Maar toch is al dat haat stoken tegen Engeland nergens zoo gevaarlijk als in Fran- krgk, dat met Engeland zoo groote rekeningen heeft te vereffenen, dat het verleden jaar graag Duitschland tot bondgenoot had genomen, als het dien had knonen krijgen. Beknopte Mededeelingen. De Temps bevestigt, dat de Engelsche assuradeurs het molestrisico voor 1900 op 10% stelden. Nog verder gingen de Amsterdamscbe assuradeuren. Hun vereeniging besloot tot opzegging van de molest-risico voor alle con tractschepen en open polissen. Een Engelsch blad verneemt, dat de be weging tegen Engeland door Herbert Von Bismarck wordt geleid. Deze zou, overeen komstig de traditiën zyns vaders, veeleer met Rusland willen samengaan. By een standje iu het Paryscho paleis van justitie hebben twee advocaten elkander geslagen. 't Is wel merkwaardig maar het ackynt niet eens meer een tyding van belang, dat Esterhazy door de rechtbank te Parijs is ver oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, 50 fres boete en tot teruggave van fres 33.500 aan zyn neef Christiaan. Natuurlijk is deze ver oordeeling wegens oplichtery, by verstek uit gesproken. Waar Esterhazy zit, weet men niet. Misschien dat de Engelsche staf toch zijn hulp heeft aangenomen om wat te helpen bij het maken van valsche telegrammen. Op dat gebied is de man specialiteit. In het proces wegens het complot tegen de Fransche republiek zullen 150 getnigen worden gedagvaard. Dat de tegenspoed in den oorlog de atemmivg iu Eageluud nog niet doet omslaan, bewyst de uitslag der verkiezing te Exeter. Daar werd de conservatief Sir Edgar Vincent gekozen met 4030 stemmen, tegen 3371 op Allan Bright. In 1895 had de conservatief slechts 3857 stemmen, eu de liberaal evenveel als na. Graaf Clary, de Oostenrijksche minister- presdent, is Zaterdag te Boedapest aangekomen en daar met een vyandeiyke betooging ont vangen. De politie verspreidde de menigte, terwyi de militaire macht door de Btrkteu ging patrouilleeren. Ook hadden manifestaties plaats voor het hu is van Szell. De studenten heeten ook hieriu de hand te hebben. In den Oostenrijkschen Rijksraad van Maandag was aan de orde een voorstel tot opheffing van de te veel misbruikte 14 der grondwet, die de regoering feitelijk absolute macht geeft. De premier, graaf Clary, ver dedigde het artikel, maar stemde toe in een verwijzing van hef- voorstel naar eene commissie voor de herziening van het artikel. Er werden 167 stemmen vóór de opheffing uitgebracht en 110 daartegen; daar echter een meerderheid van twee derden der stemmen voor de aan neming van het voorBtel wordt vereischt, was het gevallen. Een voorstel, om de herziening van art. 14 aan een oommissie op te dragen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Op den Wittenberg by Praag had een groote CzechiBche protestmeeting plaats, welke door de politie ontbonden werd. 700betoogera werden belet in optoeht de stad binnen te trekken. Nu Frans Joseph een eigen Hongaarsehe hofhouding heeft, wil men in Hongarije de civiele lyst van 9 op 12 miljoen brengen. De Spanjaarden zullen verrukt zgn. Prins Albrecht van Pruisen hield aan het galadiner ten Hove een toost in het Spaanscb. Hg dronk op den koning en het volk, waarby hy Gode een lang leven voor de Regentes afsmeekte. Hy voegde erbg, dat hij deze wenschen uit sprak ten gevolge van een bijzondere opdracht van den Keizer. De oorlog in Zuifl-Afrika. Dat alles ons reeds geheel helder is, zullen wy niet beweren. Maar toch straalt nit alles deze waarheid door: D© Boeren hebben overwonnen. Om dit duideiyk te maken, is het noodig te wyzen op de geheimzinnige telegrammen. Een daai van is het Vrydag door ons mede gedeelde ifa»;as-bericht over een tweede ge vecht bij Ladysmith, waardoor het totaal ver lies der Engelechen tot 3500 man steeg, en dat gevolgd werd door de bezetting van Colenso. En van de Westeiybe- en Zuideljjke grens werd gemeld, dat Colesberg bezet en Mafeking nauw ingesloten was. Dat alles is langzamerhand waarheid geble ken. Maar denzelfden avond hadden de Berlijn- sehe bladen nog een geheimzinnig telegram, dat aanvankeiyk weinig geloof vond en door de meeste bladen als geheel onbetrouwbaar werd terzyde gelegd.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2