MIDDELBIRGSCHE COURANT. IT. 264- 142' Jaargang Woensdag 8 November, Verschillende Berichten. 1899« Deie courant verschfjnt dagelgks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. P®' kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franeo p-p., 2.— Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 7 Nov. 8 u. vm. 51 gr. 12 u. 58 gr. tv. 4 u. 55 gr. F. Verw. m. Z. W. w., bew. Advertentiën voor het eeretvolgeni nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd rijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten ea Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die rij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan bet bureau te bekomen. Agonten! Te AmsterdamA. de La Mar Azn. en Ma x R. Nünes j te Rotte» dam: Nijgh va» Ditkab. Middelburg 7 November. OE BOERENSTRIJD. In een over talrijk bezochte bijeenkomst, November jl. te Kampen gehouden, waarin de heer Lion Cachet uit Rotterdam den toestand in Znid-Afrika besprak, werden ondergetee- kenden nitgenoodigd, om, in verbinding met andere mannen in den lande daarvoor uit te noodigen, zich te vormen tot een Comité, om zich in naam des volks, of door een Volks- petitionnement tot Regeering en Vertegenwoor diging te wenden, ten einde al het mogeiyke te beproeven om langs diplomatieken weg aan het bloedvergieten in Znid-Afrika een einde te maken, met behoud van de vrijheid en de onafhankelijkheid der Znid-Afrikaansche Repu blieken. Tevens zou men ook In overweging willen nemen in dien geest petitiën te richten aan H. M. de Koningin van Engeland en aan Groote Mogendheden. Zij noodigen daarom hnnne landgenooten uit, blijk te geven van hunne instemming met dit denkbeeld, door het zenden van een naam kaartje aan den tweeden ondergeteekende of op andere wijze, teneinde, bij voldoenden steun, zoo spoedig mogelijk eene Algemeene Vergade ring te beleggen in het centrum des lands, om tot de uitvoering allerwege over te gaan. 4 Nov. 1899. Dj F. LION CACHET, Rotterdam- Mr J. NANNINGA U1TTERDIJK, Kampen. Prof M. NOORDTZIJ, WaardeJrende de zeer goede bedoeling, die aan bovenstaande oproeping ten grondslag ligt, staan wij gaarne daarvoor een plaats in ons blad af. En al stellen wij ons van het resultaat van zulk eene betooging niet veel voor, om redenen, reeds vroeger ontvouwd en voornamelijk ge grond op de overweging dat, waar de hoog? politiek in 't spel is, men niet let op znlke uitingen, toch dient elke poging gewaagd om een einde te maken aau den ellendigen krijg, die in Afrika wordt gestreden. Niemaad zal zich voorstellen dat Engeland, terwRl het neerlagen iydt, tot verzoening ge neigd zal zijn. Zijn trots verzet zich daartegen. Maar het kan niets anders dan, ook voor de toekomst, ziju nnt hebben, wanneer aan hei Engelsche volk wordt kenbaar gemaakt hoe algemeen wordt afgekeurd de politiek van Chamberlain en verlangd wordt naar het einde van een oorlor, die op zulk een onrechtvaar- digen grondslag rust. bijwonen van deze voordracht had ontraden eene zaak, waarin zij volkomen vrij is en die wij niet te beoordeelsn hebben doch wij zijn er van overtuigd, dat deze zulk een be- 'eedigend optreden van het „grauw" allerminst kan hebben vermoed en hoogelijk zal afkeuren. Abbé Daens moge gehoorzaamheid hebben geweigerd aan zijn hiërarchische chefs en zich daarmee het misnoegen van velen zijner ge- loofsgenooten op den hals hebben gehaald wij kunnen ons dat zeer goed begrijpen doch aan die gevoelens lacht te geven op eene zóo liederlijke wijze als Zondag hier het geval was, dat stuit elk fatsoenlijk mensch tegen de borst. Abbé Daens was bij den aanvang onder den indruk van het gebeurde en gat in een krach tig protest aan zijn verontwaardiging lacht. Hij sprak daar ook over „De Christelijke Democratie." Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Wel voerde een sociaal democraat uit Arnhem op uiterst beschaafden toon een oogenblik het woord, om te verklaren, dat zijne partij, in Nederland althans, in woor den noch geschriften het geloof aanviel, wat ten slotte door Abbé Daens hoogelijk werd Ook te Der. enter trad de heer Daens op voor een breede sctiare belangstellenden, meeren deels arbeiders, waaronder vele katholieken. Ook da Nijm. R. K. Volksbond had er op aan gedrongen te zorgen dat de zaal leeg bleef. STAATSPENSIOEN VOOR IEDEREEN. Indertijd is door ons de aandacht gevestigd Op het denkbeeld van de heeren G. Wieringa en D. Boswijk te Arnhem, ueeceelegd in hunne brochure Staatspensioen voor iedereen. Wij betuigden wel instemming met het idee, maar wezen tevens op de kosten die de ver wezenlijking ervan met zich zou brengen. Thans tracht men voor het denkbeeld propaganda te maken en reeds het twee de nommer is verschenen van een vliegend blaadjgetiteld De Nederlandsche pensioen party. (Een sneeuwbal voor ouden van da gen) dat beoogt het tot stand komen eener wet, waarbij aan iederen Nederlander van 60. jarigen leeftijd het recht wordt gegeven op staatspensioen van f 1 per dag, zonder vooraf gaande premie-betaling. Wie met dit denkbeeld mee gaat en het steunen wil, wende zich tot den heer F. Hesselink te Groningen. Abbé Daens te Nümegan. Zondag is in de Keizer Karelstad de bekende Belgische Christen democraat Daens opgetreden. Zijn optreden bad zoo schrijft de Prov. Geld. en Nijm. Crt blikbaar veler belang- stelling gaande gemaakt.- In de zaal eene talryke menigte 800 personeD), uit alle standen der maatschappij saamgesteld, aan dachtig luisterend en den spreker bewijzen van sympathie en instemming niet onthoudend buiten de zaal een joelende, schreeuwende troep, waarachter, reeds van vroeger bekende, raddraaiers zich verscholen, die den grijzen Abbé by zijn aankomst uitjouwde en by vertrek als straatjongens naliep, zoodat de politie bem in bescherming moest nemen, op Kfjn terugkeer naar het Oranje-Hotell Oog getuigen beweerden zelfs, dat er met eteenen en slijk werd gegooid, doch dat zagen wij niet- Gemeene taal en verwensohingen hoorden wij echter ïooveel te meer. Het was bekend, dat 40 R. K. geestelijkheid te dezer stede bet Landverhuizing naar Maryland. Dr Kuyper waarschuwt in De Standaard tegen znlk een landverhuizing, en wel Daar aanleiding van een advertentie, die daaromtrent in verschillende bladen voorkomt. Deze aan beveling gaat geheel bniten hem om en hij neemt daarvoor niet de minste verantwoorde lijkheid op zich. Al wat hem omtrent Maryland bekend is, levert hem nog geen genoegzamen grond op, om deze landverhuizing zonder meer te steunen. Eensdeels omdat een maatschappij morgen den dag in geheel andere handen kan overgaan. Ten tweede omdat meer dan éen, die daarheen toog, klaagde over teleurstelling. Ea ten derde omdat nog geenszins het onderzoek van des kundigen heeft plaats gehad, dat dr Kuypsr van meet af als noodzakelijke voorwaarde stelde. Hij hoopt dan ook alsnog, dat hetzij de Landmaatschappij, hetzij het Bureau van Im migratie een commissie van deskundigen zal uitnoodigen, om op kosten der rfgeering van Maryland over te komen en rapport uit te brengen over de gesteldheid van het land, over le gelegenheid tot afzet van producten, over de prijzen van land en producten, en over de kosten van bouw, levensonderhoud en te huren arbeidskrachten. Eerst op die wijs zal men een vaBten bsBis erlangen, waarop een oordeel over de wensche- lijkheid of niet-wenachelijkheid van deze land verhuizing rusten kan. En indien daarna de Joldersma, van Chicago, de geestelijke supervisor der Immigratie, die hier te lande algemeen zoo gunstig bekend is, overkomt, om de zaak toe te lichten, is bet zeer mogelijk, dat de zaak aanbevelingswaardig zal blijken. Maar in dit stadium acht dr Kuyper het zijn plicht, duidelijk uit te spreken, dat hij de zaak niet genoegzaam voorbereid acht en uit dien hoofde niet geacht wil worden vooralsnog deze landverhuizing BENOEMIN KEN ENZ. Bij kon. besluit: is benoemd tot leeraar aan de rijkslandbouw- school te Wageningen F. J. Bezemer, thans tijdelijk leeraar zijn benoemd tot adj.-insps. der direct, bel. invoerr. en aco. H. L. J. N. Dufour, te Maastricht, L C. batoa van der Feltz, te Nijmegen, G.L. vau Lanschofc Hubrecht, te Amsterdam, jhr H. A. Wttewaal van Stoetwegen te Amsterdam, thans waarn. adj.-inspecteura dier middelen; en i benoemd tot reserve 2e luit. by het wapen der cavalerie, en wel by het le regiment huza ren, de kornet jhr P. de Beaufort, van ge noemd korps. A. Vrijdag verleent de minister van marine geen audiëntie. UIT STAD EN PROVINCIE. By kon. besluit is, met ingang van 16 Dec. e. k., benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Hulst, D. J. Buisman, thans in geiyke betrekking te Winsum. Dit bericht werd nog opgenomen in een deel der oplaag van ons vorig nommer. In de St. Ct. van heden is opgenomen eene wijziging in de statnten van het fanfare corps Geduld Overwint te C adz and. Prov. blad no. 130 bevat een beBlnlt van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarby aan den op 4 dezer benoemden provincialen veearts der 2e klasse J. C. Numans tot stand- plaats is aangewezen de gemeente Ellemeet en tot dienst kring de gemeenten Brouwersha ven, Recesse, Serooekerke,(S.), Duivendykc, Eikerzee, Ellemeet, Haamstede, Burgb en Noordwelle. Een tweetal gezinnen alhier hebben een onrnstigen nacht doorgebracht. Twee jongelieden van een jaar of vyftien waren Maandag avond met een vletj8gaan varen, maar keerden niet teru?, zoodat men vreesde dat hun een ongeluk was overkomen, te eerder wyi een overal ingesteld onderzoek niets aan 't licht bracht. Dit is echter gelukkig niet het geval geweest. De beide jongelui werden heden middag omstreeks twee uur gezien in de nabyheid van het station alhier, komende van den kant van ArnemuideD. Ein politieagent, die daar aanwezig was, escorteerde de jongens naar hunne respectieve woningen. Van hun wedervaren is niet veel met zeker heid bekend. Vast staat dat zy het kanaal zyn doorgevaren en bij Veere hun vaartuigje over de sluis heen hebben weten te voeren en toen verder het Veer ache gat zyn uitgevaren. Zy zijn eindelijk aan den Sohengepolder ge land, waar zy hun vaartuigje achterlieten en van waar zy naar Middelburg torug wandelden- Men beweert dat de jeugdige avonturiers het voornemen hadden om naar Transvaal te gaan; eeu onderneming die zeker, zoo op het getouw gezet, meer dan dolzinnig mag ge aoemd worden. Dit Vlissingen. Met ingaDg van 1 dazjr zijn by het Belgisch loodswezen aldaar benoemdtot loods, de hulploods A. F. Verhaeghe, tot loods- ieerling, de sloeproeier J. Major, de matroos van den Maildienst, te Oatende, J. F. Hendrickx, en de matroos van een der schepen belast met het toezicht op da visecheryen H. A. Brouckt en tot sloeproeier, de kwartiermeester van een der laatstgenoemde schepen C. F. Corveleyn. Heden middag, omstreeks ésa uur, ver telden twee dames, in een rytuigje gezeten, by de tramhalte van A b e e 1 e, dat, naar zij meenden, in de richting van Sjnburg een kind in den watergang was geraakt en verdronken. Ook een jongmeasch kwam even daarna vragen, of in den omtrek soms een kind werd vermist, wyl hg meende dat er een verdron ken was. Oogenblikkeiyk begaven zich eenige perso nen vandaar naar de aangewezen plaats, die werd afgedregd; tot nog toe zonder resultaat. Tot derden beambte ter gemeente secre tarie van Zierikzee is benoemd de heer N Kooyman aldaar. NATUURKUNDIG GEZELSCHAP. Op de byeenkomst van Maandag 11. behan delde de heer dr G. H. Leignes BakhoveD, direc teur der Hoogere Burgerschool te Goes, de lucht in onze woningen. Spreker ving aan met er op te wyzen, dat voor de gezondheid en moraliteit van een volk, het bezit van goede woniDgen een der belang rijkste factoren is, en dat de waarde eener woning weer hoofdzakeiyk afhargt van den toestand der lucht daarin. Als altyd aanwezige bestanddeelen der lucht werden genoemd, zuurstof, stikstof, koolzuur, waterdamp en stof, waarvan nu achtereenvolgens de aard en eigenschappen werden nagegaan, toegelicht door eenige elementaire, maar uitstekend ge slaagde proeven. Behooren zuurstof en stikstof tot de normale bestanddeelen, van de andere drie werd aangetoond, dat zy ontstaan door het leven der planten en dieren. Koolzuur ontstaat in ons lichaam door de verbranding van de koolstot oDzer voedingsmiddelen met behulp van de by inademing opgenomen zuur stof, en wordt by de uitademing weer verwyderd. Koolzuur komt bovendien in de lucht door rotting ia den bodem (Hondsgrot, Dooden- vallei). In gewone lucht stygt het gehalte niet boven 0 04 dewyi in het zonnelicht de groene plantendeelen het koolzuur weer opnemen en verwerken tot die bestanddeeleDj die later weer den mensch tot voedsel dienen. Iu sterk bevolkte ruimten, b. v. een school, stijgt het koolzuurgehalte veel hooger, binnen een uur tot 0.1 en dan wordt de lucht schadelijk voor de gezondheid, eensdeels door het gemis aan zuurBtof, anderdeels ook door de overige nitwasemingsproducten, waaronder waterdamp het voornaamste is, het verbrau- dingsproduct van de waterstof onzer voedings middelen. Ook dit werd met eenige proeven toegelicht en voorts gewezen op het aandeel, dat de planten hebben in bet voorkomen van water in de natuur. Spreker herinnerde aan de gewaarwordingen van ons lichaam bij aan wezigheid van te veel of te weinig waterdamp in de lneht en toonde aau hoe de huidsecretle de groote regulator is van onzen gezondheids toestand. Ten slotte besprak dr Bakhoven het iu elke lucht aanwezige stof, het niet brandbare (de zouten), dat prikkelend kan werken op onze ademhalingsorganen, eu het brandbare, dat door de siytage van kleederen, schoeisel, vloeren, enz. ontstaat, en dat weer de drager kan zyn vau de kiemen van schadelijke (pathogene) bacteriën. De aanwezigheid van deze kiemen werd aangetoond door de ontwikkeling van baoteriën-koleniën op voedingsbodems, die in aanraking waren geweest met lucht uit ver trekken waarin óf veel personen verkeerden, óf pas geveegd was, óf gezorgd was, dat geen stof kon warden opgejaagd. In 't laatste ge val ontwikkelden zich veel minder koloniën- Dat nu niet iedereen mek wordt by voort durende aanraking met zooveel bronnen van ge vaar, is een gevolg van het natuuriyke weers tandsvermogen van het gezonde lichaam. Zwakke en ondermynde gestellen bieden minder weer stand. Men moet dus zorgen gezond te biy ven en een sterk geslacht aan te kweeken, waartoe de woning veel kan bijdragen. Slechte woningen in bedompte stegen, geplaatst op een lagen ver vuilden bodem, waaruit allerlei geuren en schadelijke gassen opstijgen, en gebonwd vau hte, ondoelmatige materialen, znllan een per se schadelijke lucht bevatten, en de bewoners vatbaar maken voor allerlei ziekmakende in vloeden. Ook vele schooliocalen kweeken een kwijnend geslacht, vooral, wanneer deze factor zich voegt by slechte woningen en schrale voeding, zooals veelal het geval is by odzo volksklasse, en niet door betere woning en betere voeding wordt gecompenseerd. Daarom ook begroette de spreker ten slotte met vrengde indiening van een ontwerp woningwet, waarvan hy hoopte dat het zou beantwoorden aan de eischen der hygiëne, en mede zonde werken tot verhooging van den gezondheids toestand en de zedeiyke welvaart van ons volk. Gemeenteraad van Vrnemuiden Zitting van Maandag, des namiddags te 2 uren. (Slot.) Voorzitter de heer S. van Eeneunaam, bur gemeester. Tegenwoordig al de leden. De heer Bom deelt mede dat hy trachten zal het besluit, waarby de heer D jotjes is be noemd tot tydeiyksecretaris, te doen vernietigen. De voorzitter zegt dat nu de schorsing van den secretaris zal moeten eindigen en daartoe een besluit moeten worden genomen. Da heer Boro is van meening dat dit niet kan. Nadat over die kwestie eentg debat is ge voerd, zegt de voorzitter dat door bedoeld be sluit niet zooals Jobse denkt de secre taris nu eervol ontslag zal krygen, maar alleen de schorsing wordt opgeheven. De heer Jobse zegt, dat in ieder geval een oproeping voor een nieuwen secretaris moet worden gedaan. De heer Davidse verklaart van meaning te zyn, dat eigeniyk met de benoeming van een tydeiyken secretaris niet de raad maar burg en weth. zich hebben te bemoeien. De voorzitter bewyst uit de gemeentewet, dat dit niet zoo is. Nu blijkt, dac door de aanneming van het voorstel van den burgemeester tot tijdelijke benoeming van den secretaris, de schorsing zou moeten worden opgeheven, zegt de heer Jobse terng te moeten komen op zyn zooeven vóór het voorstel van den burgemeester uit gebrachte stem. Daarop wordt tot stemming overgegaan, met het gevolg dat de schorsing wordt gehandhaafd met vier stemmen tegen drie, die van de heeren Van Eenennaam, Wisse en den voorzitter. De heer Born geeft in overweging, in de plaats van den heer Dootjes, den voor dergeiyke bezig heden gediplomeerden heer M. Westfaal Quadek- ker te verzoeken de plaats van den secretaris zoolang in te nemen, daar zonder secretaris de zitting geen vergadering is. De heer M. Quadekker neemt in de vergade ring plaats. Mededeeling wordt gedaan van een verzoek van den beer Jobse om ontslag als wethouder der gemeente. De heer Wisse spreekt daarover zijn leed wezen uit, waarna de heer Jobse zegt, dat de betrekking hem te veel bezigheden oplegt, die hy niet kan verrichten. De raad besluit daarna het ontslag als wet houder eervol te verleenen. By Btemming wordt vervolgens als wethou der benoemd de beer Franse, die vier stemmen verkrygt, terwyi drie stemmen zyn uitgebracht op den beer H. van Eenennaam. De heer Franse vraagt de officieele 24 uren beraad, vooral omdat de taak hem voor zyn jeugdige schouders te zwaar schynt. De voorzitter dti gt op een besluit aan, waarop de heer Franse verklaart de benoeming aan te nemen. De voorzitter wenscht den benoemde nu geluk en spreekt de wensoh uit dat hy langen tyd in goede varstandhouding met hem werk zaam zal mogen zyn. Tot ambtenaar van den bnrgeriyken stand wordt daarna met algemeene stemmen de beer Franse benoemd. Een briefje was van onwaarde. Ook deze benoeming laat de heer Franse zich welgevallen. De voorzitter stelt voor over te gaan tot de benoemiug van een tydeiyken secretaris. Een adres van den heer Quadekker om als zoodanig te worden benoemd, is ingekomen. ij de lezing daarvan en de beslissing daar over verlaat de heer Quadekker de vergadering. By stemming wordt benoemd de heer Quadek ker met zes Btemmen één stem was uitge bracht op den heer Dootjes, De benoemde, die tijdens de opening der briefjes weêr ter vergadering was verschenen, dankt den raad voor het in hem gestelde ver trouwen. De voorzitter stelt voor over te gaan tot oproeping van een secretaris en te bepalen dat vóór 22 November stukken moeten zyn ingeleverd. Met dit voorstel vereenigt zich de vergadering i eenige bespreking over genoemden datum. De voorzitter stelt voor de oproeping te plaatsen in de Gemeentestem en de Middelburg- sche Courant. De heer Wisse aeht de Gemeentestem vol doende, daar deze op alle secretariën wordt Men besluit daarop zich tot dat blad te bepalen. Daarna wordt de vergadering gesloten. COLLECTE TRANSVAAL. Het is OB8 gebleken dat sommige opgaven betreffende de opbreogat van bovengenoemde collecte in gemeenten in daze provincie, door ons aau de Hollaudache bladen ontleend, niet juist zyn; zoo bracht o. a. de inzameliog to BrQini8se niet f 400 op maar f 483.60. Wij herhalen daarom dat wij voor het var- volg alleen die opgaven zullen mededeeleo, die ons geworden van of nam ma de betrokken commission zelve. ONDERWIJS. Maandag is, zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nnmmer is gemeld, ge slaagd voor apothekersbediende de heer J. C, Pelle van Middelburg. In een feestnommer herdenkt heden De Bode, het orgaan van den Bond van Neder landsche onderwijzers, het 25 jarig bestaan van dien Bond op heden, 7 Nov., die thans byna zes duizend leden telt. KERKNIEUWS. De heer C. B. Schoenmakers te Oost- e O W.-Sonbnrg heeft voor het door PepUtaten voor de Zending op hem uitgebrachte beroep naar de kerk te Soerabaya bedankt» De heer C. L. Laan, van Hilversnm, op volger van wyien den heer De Jonge in het Evangelisatiewerk te Brussel, heeft zyn woon plaats voor goed nsar Brussel overgebracht,; RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Zierikzee tfërd Maandag behandeld de zaak tegen G. van deü B., 73 jaar oud, wonende te Brninisfle, gede-' tineerd in het huis van bewaring te Zierikzèe. Dezen beklaagde, een bekend recidivist, waC ten laste gelegd diefstal van eene hoeveelheid aardappelen en van twee koebeesten nit eend weide onder Nieuw er kerk. Hy bekende vol mondig. De ambtenaar van het O. M. vorderde eene gevangenisstraf van drie jaar. Da verdediger, mr Van der Vliet, achtte bekl., wat den tweeden diefstal betreft, niet toerekenbaar en vroeg een onderzoek door deskundigen. Voor het geval de rechtbank dit gevoelen niet mocht deeleo, beval hy zyn cliënt in hare clementie aan. Uitspraak a. Vrijdag. De firma P. Faucby, cargadoor te Rot terdam bericht thans, iu verband met de be richten omtrent het vervoer van dynamiet met de Engelsche kotter Spartanwaarvan wy in ons vorig nommer melding maakten, dat dit dynamiet niet bestemd is voor den oorlog in Transvaal maar voor bergwerken aldaar. Deze dynamietverzendingen komen eenige muien per jur geregeld voor; en het met d.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1