Verschillende Berichten. Verknopingen enz. LAATSTE BERICHTEN. 1 Kuril Qohr en Bloembed van Hendr*. van Tus- sohenbroek. Het karakter van de fuga, die wy in Vertrouwen van F. Hiller aantroffen, scheen voor dit koor nog wat moeilijk te rijn en gaf hier en daar aanleiding tot onduidelijkheid. De Blinde van E. Weisa en Albumblad van J. F. op den Zieke, een paar geheel in 't gehoor vallende soli, werden zeer goed vertolkt door een sympathieke, gevoileerde, soms nog wat zwakke mezzo-sopraan stem. Een dankbaar ap plaus getuigde van den by val van het publiek. Ook een goed gezongen trio In Mei van 8. de Lange had veel succes, terwijl evenzoo het laatste nummer, Voorjaarslied, luide werd toegejuicht. Wy twyfelen er niet aan oi het Vlissing- sche publiek zal met genoegen op dezen avond terugzien en het suoces ervan zal zeker den beer Dommisse een aansporing zyn op dezelfde verdienstelyke wyze als tot nu toe de muze der muziek in onze stad te blijven dienen. Het aantal aansluitingen aan het centraal bureau van de telefoon, te Vlissingen in Ootober tot stand gebracht, was 1995. Voor de vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek is te Dordrecht o. a. geslaagd de heer M. Joppe van T h o 1 e n. De Belgische minister, de heer De Smet de Naeyer heert het college van burgeneeater en schepenen van Gent bericht, dat deNederland- eclie regeering in der minne de gronden heeft aangekocht, waarop teTerneuzende nieuwe alnia moet gemaakt worden. De gefaeele uitgave wordt begroot op 8 millioen francs, waarvan de helft voor onteigeningen en werken en de andere helft als aandeel der stad in de verbe tering van het kanaal van Terneuzen. De Staat zal in het aanstaande voorjaar de eerste werken aanbesteden. COLLECTE TRANSVAAL. Deze bracht op te Renesse f 85.12' en te Eikerzee f 22, Te Terneuzen was de opbrengst f 81.50 en te IJzendijke f 31.60. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Bechtbank te Middelburg. Kindermoord. Voor de genoemde rechtbank werd heden behandeld de zaak tegen E. v.W., oud 20 jaar, arbeidster, geboren en wonende te WeBtdorpe, alhier gedetineerd, ter zake dat zy in den morgen van den Hen September 1899, tussohen 7 en 8 unr, te Westdorpe opzettelijk een voldragen kind van het mannelijk geslacht, waarvan zy eenige oogenblikken te voren bevallen was, van het leven heeft beroofd, door dit op- zettelijk eene hoeveelheid opgeveegd vuil vau den vloer na den mond met de handen te hebben opengemaakt in den mond te stoppen, tengevolge waarvan dit kind is ge? stikt. De beklaagde moet reeds in de maand Augustus jl., althans een geruimea tijd vóór het plegen van het feit, het voornemen hebben opgevat bet kind, van hetwelk zy bevallen zou, te doodeu. Aan de beklaagde was de beer mr A. A. de Veer Gz., advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. la deze zaak waren vier getuigen gedag vaard, waarvan twee tevens als deskundigen. Voorlezing werd gedaan van het bevel van verwyzing en van het visum repertum der deskundigen. Uit bet laatste bleek dat het kind levend was geboren en dat het by de eerste poging om adem te halen, door verstik kiog van het leven is beroofd. De bekl. erkende den 11 Sept. ten huize van haar vader bevallen te zyn en gezien te hebben dat het kind leefdezy heeft het op de bovenomschreven wijze gedood, het ïybje eerst in een berghok gelegd en het later iD den tuin onder den grond geborgen, na alvo rens een putje te hebben gegraven. Zy pleegde het miadryf omdat zy bang was dat baar vader zooals hij gezegd had zou heengaan en baar aan haar lot overlaten. Steeds hield zij haar zwangeren toestand zooveel mogelijk voor ieder verborgen eu zij heeft ook geen maatregelen genomen om voor haar kind, na de geboorte, te zorgen. Bekl. beeft geen moeder meer en was belast met de zorg voor het gezin. Ma die verklaring werd gehoord de eerste getuige-deskundige, de heer A. Butner, diri- geerend officier van gezondheid te Middelburg. Deze deelde mede dat hy 23 Sept. sectie heeft verricht op een kinderiyk, waarbij hy tot de conclnsie gekomen is als in het visum repertum vermeld is. Hy lichtte dat stuk mondeling nog nader toe. De tweede getuige-desknndige, dr R. P. Offringa, arts te Axel, verklaarde dat de bekl. bij hem bekend was en dat hy in het begin van September op verzoek van haar vader, die hem een driftig persoon leek, een onder zoek had ingesteld. Verder stemde zijne verklaring overeen met die van den heer Butner. De volgende getuige, J. Borgers, brigadier der marechans&ée te Sas van Gent, deelde mede dat bij, bekend geworden met de vermoe delijke bevalling van bekl., een onderzoek beeft ingesteld. Zij heeft san hem een bekentenis afgelegd en de plaats gewezen waar het ïykje was geborgen. Hij heeft dit opgegraven, daarna overgebracht naar het ïykenhnis te Westdorpe en eindeiyk ter sectie overgegeven aan de deskundigen. Deze getuige deelde nog mede dat de vader van bekl. vóór de bevalling hard tegen haar was geweest en baar bad bedreigd, maar dat hy, toen de toestand, waarin zy verkeerde, was geconstateerd, zachter jegens baar gestemd was. Dat laatste ontkende beklaagde. De laakte getnige, J. H. Gillissen, onbezol digd rijksveldwachter te WeBtdorpe, was tegen woordig bij het opgraven van het ïykje, by de overbrenging naar bet ïykenhnis en by deter beschikkingstelling van de deskundigen. Deze getnige verklaarde nog dat de vader van bekl. een ruw man was, die steeds tierde en vloekte en hard was tegenover zyae kin deren. Eerst had hy bekl. gedreigd, maar later was hy zachter geworden. Van bekl. was niet bekend dat zy met andere mannen dan met een omgang bad. Bekl., op nienw gehoord, erkende vóór de geboorte van het kind het plan opgevat te hebben om het te dooden, wyï haar minnaar met wien zy een jaar of vier had verkeerd, haar had laten loopen. Ook op een uitdmkkelyke vraag van den officier bleef bekl. erby dat haar vader haar steeds gedreigd bad met baar de deur uit te zetten als zy bevallen was. Zy zaide verder dat haar minnaar dadeiyk, toen hy wist dat zy zwanger was, haar heeft verlaten en met andere meisjes omgang zocht. Toen heeft zy bet plan opgevat het kind te dooden, zonder te weten hoe zy het doen zou. Bekl., die katholiek is, antwoordde op een nitdrukkeiyke vraag van den ambtenaar van het 0. M., dat zy er niet aan gedacht heeft haar kind te doopen. Genoemde ambtenaar begon met te wij zen op de bekentenis der bekl., waardoor het wettig bewys voor hare sohuld is kunnen ge leverd worden, wat, indien zy niet had be kend, missobien niet het geval ware geweest. Het feit is vreeseiyk en verdient een ge strenge straf. De Bpreker bracht hulde aan de nauwgezet heid der deskundigen en wees er verder op dat de plaats van den verdediger in zaken alB deze aangenamer is dan die van hem. Toeh moet er straf geeischt worden_ tegen de moeder, die haar eigen vieesoh en bloed het leven benam. Het meisje stond niet ongunstig bekend;zy had een vryer, zy viel, werd zwanger, zeide dit aan den vader van haar kind en die ellendeling duwde haar toe: „je kunt en den anderen dag ging hy naar andere vrouwen t Wat moet bekl. geleden hebben, zy die nergens hulp, nergens medelijden vond I Zg werd wanhopig en na bevallen te zyn, werd zy een misdadige, die de goddetijke en menscbeiyke wetten overtrad. Hoewel op deze verzachtende omstandigheden wyzende, meende de officier van jnstitie toeh hare schuldigverklaring aan kindermoord en hare veroordeeling tot een jaar gevangenisstraf te moeten eischen. De verdediger bracht hulde aan de wyze, waarop de ambtenaar in deze zaak was op getreden en zelf verschillende verzachtende omstandigheden in aanmerking had genomen. Spreker wilde ook nog het een en andei aanvoeren om de rechtbank milder tegen bekl. te stemmen. Zy miste al op jengdigen leeftyd het moe derlijk oog en de moederiyke raadgeving. Zij viel en werd in hare verwachting, dat haar minnaar haar huwen zonde, bedrogen. Die diep verachteiyke persoon heeft haar aller sleohtst behandeld. Wanneer bekl. geweten had dat er voor haar kind zon gezorgd worden, dan zeker ware niet gebeurd wat nu geschied is. Mr De Veer wees er daarby op dat hei dringend wenBoheiyk is dat spoedig de wet verandere, die thans alleen de ongehuwdt moeder aansprakeiyk stelt maar den vadei vry laat. Pleiter stelde in het licht hoe bekl., uit vrees voor ontdekkiBg van hare bevalling, R angst plannen beraamd had om het kind te dooden en in den roes der omstandigheden hei feit pleegde. Hij sprak de hoop nit da t de rechtbank een milde en rechtvaardige straf zal toepassen. Uitspraak heden over acht dagen. Dierenmishandeling. Voor dezelfde rechtbank moest zich verdet verantwoorden F. A. 64 j., wed. C. J. M. v. d. W., geboren te Biggekerke, wonende te Middelburg. Zy werd beklaagd dat zy op den 22 Sep tember jl. te Middelburg opzettelijk een bond in het openbaar beeft mishandeld, door dit dier uit een eerste verdieping van een huiB op de straatsteenea te werpen, tengevolge waarvan het verwond is. De beklaagde was niet verschenen, zoodat tegen haar verstek verleend werd. Uit de voorgelezen stokken bleek dat zy het gepleegde feit erkent, zonder echter de bedoe ling gehad te hebben bet dier te verwonden zij ontkende het met een mes gesneden te hebben. De eenige getuige in deze zaak was E. J. v. d. Weel, wed. J. C. Eooman. Zy deelde mede dat de bekl. in de Pypstraat woont, boven haar. Zy heeft 's middags tntschen 3 en 4 uur bekl. opmerkzaam gemaakt dat er een hondje op haar kamer was. Bekl. heeft zich van de waarheid vergewist en toen de hond gegrepen en nit het raam der derde verdieping op straat geworpen. Het hondje beet niet naar bekl., zooals deze beweerd heeft. Getnige beeft gezien dat het dier door den val gruweiyk verwond werd. Uit haar verklaring bleek niets van de waarheid der geruchten die in der tyd omtrent een verwonding met een mes geloopen hebben. De ambtenaar van het O. M. achtte hei bekl. te laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en vroeg hare veroordeeling tot eene gevangenisstraf van 8 dagen. Uitspraak a. Vrydag. Door dezelfde rechtbank zyn heden veroor deeld wegens: mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbendeA. A. C., 24 j., landbouwer, Abtsdale, gemeente St JansteeD, thans alhier in hechtenis, tot 6 m. ge v. straf, met minde ring van den tyd in verzekerde bewaring doorgebracht mishandeling A. Th., 20 j., landbouwers- knecht, St Kruis, tot 2 m. gev. straf, en F, W. A., 28 j., handelsreiziger, Rotterdam, tot f 10 b. s. 10 d. h.C. v. d. K., 16j., en A. S., 17 j., viaschers, Arnemniden, de le tot f8 b, s. 8 d. h. en de 2e tot f 5 b. s. 5 d. h., en J. S., 16 j., visscher, Arnemniden, en J. D., 28 j., hvr. van fl. L., zonder beroep, leraeke, beiden tot f 3 b. s. 3 d. h.; en huisvredebreuk door twee vereenigde personen W. W., 24 j., arbeider, Nieuwdorp ('sHeer Arendskerke), en P. J. d. R., 37 j., polder werker, Terneuzen, ieder tot f 5 b. s. 5 d. h. Inzake M. Z., 18 j., werkman te Schore, appellant van een vonnis van het kantonge recht te Goes, waarbij hy ter zake van over treiing der jachtwet ia veroordeeld tot f 5 b. s. 4 d. h., is het vonnis van den eersten rech ter vernietigd en appellant vrijgesproken. Da Haagscbe rechtbank heeft vrygespro- ken de naaister, die veertien dagen geleden terecht Btond wegens poging tot vergiftiging. Ter benoeming van een secretaris der gemeente Ooststellingwerf, jaarwedde f 1400, is door burg. en weth. dier gemeente uit de 39 sollicitanten eene aanbeveling opgemaakt, bestaande nit de heeren E. G. Braak, secretaris en ontvanger der gemeente Laens, vroeger secretaris der gemeente Kloosterburen, te Webe, en J. A. Weatra, secretaris der gemeente Texel, te Den Barg. Het Dagbl. verneemt dat mr C. J. Sickesz, directeur-generaal, chef der afdeeling land bouw aan het departement van binnenland- sche zaken, als regeeringscommissaris den minister van binnenlandacbe zaken zal bystaan oij de verdediging in de Tweede kamer van het wetsontwerp, houdende bepalingen tot voor koming van bedrog in den boterhandel. Tot algemeen secretarie van Nederlandscb Indië is benoemd de heer mr C. B. Nederbnrgb, iaatsteiyk eerste secretaris van het gouverne ment. By den algemeenen penningmeester van bet Boode kruis ia tot nn toe f 150.000 ont vangen. De heer dr J. D. Koster, officier van gezondheid le kl., thans in het kamp te Oldenbroek, beeft zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen van de tweede voorgenomen ambulance van het Red. Boode Kruis, met bestemmiog naar Bloemfontein (Oranj e-Vrijetaat.) Deze tweede ambnlanoe zon uit 12 personen bestaan. Burg. en weth. van Amsterdam besloten den beer F. van der Goes toe te laten als privaat docent aan de Amsterdamsohe univer siteit. De heer J. H. Gütz, toonkunstenaar te Nijmegen, herdacht Donderdag den dag, waar op hij vóór 60 jaren door het gemeentebestuur van Nymegen werd benoemd tot stads zang en muziekmeester. Het feest werd gevierd on Ier veel deelne ming. By kon. besluit is, zooals in ons vorig nommer werd gemeld, de beer Götz benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De werkatakende sigarenmakers te Gro ningen honden zich rustig. Ze organiseeren wandelingen door de stad en betrekken posten om te zorgen, dat geen vreemde gezellen aan 't werk gaan. Enkele sigarenmakers werken door en worden door de politie beschermd. De staker b eisohen thans voor gewoon vormwerk 3 als minimam en op alie merken 50 cent per 1000 meer. Voor handwerk vragen zij j 6.50 per 1000 In Opateriand heeft het Kamerlid Van der Zwaag, die lid is van den Gemeenteraad, bet voorstel gedaan op de begrooting voor 1900 f 500 uit te trekken voor kleeding en voeding van behoeftige schoolkinderen, om daardoor het schoolverzuim dier leerlingen tegen te gaan. Met 7 tegen 6 stemmen ver wierp de Raad dit vooratel. Verder stelde dt heer Van der Zwaag voor, de Kamer van Koophandel in de gemeente op te heffen en aan de regeering dit verzoek te richten, daar z. i. die Kamer geen recht van bestaan heeft en zoo goed als niets presteert. De behande ling van dat voorstel werd aangehouden tot eene volgende vergadering. De reizigers in den eersten trein van Amsterdam naar Vlissingen werden Donderdagochtend, voor by het station Onde- water, plotseling opgeschrikt door een knal. Even daarna stond de trein stil. By onder zoek door het personeel bleek de Weatinghouse- rem gesprongen te zyn. Langzaam werd tot Gouda doorgereden, waar alles hersteld werd. Doch by het station Moordrecht gekomen, sprong wederom de vernieuwde stang, waardoor wederom de trein cenigen tyd moest stilstaan om het deieot zoo goed mogeiyk te herstellen, waarna te Rotterdam de stang nogmaals vernieuwd werd. Bij Naarden is een jongen, die de on voorzichtigheid had te dicht naby de locomo tief van een stoomtram te rijden, daaronder geraakt, medegesleurd en ernstig gekwetst. DRANKBESTRIJDING. Uit de gerechtelgke statistiek in ons land over 1895 biykt, dat van de 83.688 pers., die door de kantongerechten zyn veroordeeld, 30.385 of 36 veroordeeld zyn wegens over treding der drankwet (het zich in kennel, staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg, verstoring der orde en bedreiging van iemands veiligheid, door pers. in kennel, staat verkeerende.) In 1896 en 1897 werden als zoo danig veroordeeld: 34.462 en 32.342, zynde 35 van al de veroordeelden. Natuoriyk zonden deze cyfers nog aanmerkeiyk hooger zyn, als ook die strafbare feiten meegerekend waren, welke het gevolg zyn van drankge bruik, hetzij doordat de daders beschonken waren, hetzy doordat zy de gevolgen te ïyden hadden van hnn eigen drinkgewoonten of die van anderen. Ten einde in dit opzicht eenigszins juistere gegevens te verkrygen, moeten sedert eenige maanden de ambtenaren van het openbaar ministerie op de telkaarten, die omtrent iederen persoon, welke terechtstaat, worden afgegeven, de volgende vragen beantwoorden: 1. Maakt de verdaohte miBbruik van sterken drank 2. Is zulks voor hem als bot ware een gewoonte 3. Is het strafbare feit, waarvan hy ver dacht wordt, begaan onder den invloed van misbruik van sterken drank? Poging tot moord. Omtrent de poging tot moord, die Don derdag te Rotterdam werd gepleegd en waar van wy onder Laatste berichten in ons vorig nommer melding maakten, vinden wy nog de volgende nadere byzonderbeden. De dader, de dertigjarige kellner N., te Scheveningen woonachtig, die sedert geruimen tyd met zyn schoonmoeder in onmin leefde, had zich Donderdag ochtend, zonder dat iemand bet wist, toegang tot het hotel verschaft en zioh daar verborgon op een der slaapkamers. Om half acht werd de politie door een der dienstboden ter hnlp geroepen, onder mede- deeling dat de hotelhoudBter gevaariyk ge wond was. De agent trof toen de weduwe in de keuken aan, hevig bloedende uit een vyftal wonden, haar aan weerszyden van den hals, over het hoofd en in het gelaat toegebracht met een scheermes. Niet wetende dat haar schoonzoon in haar hotel was, was zy op het geroep van iemand, die zich op een der logeerkamers bevond, der waarts gegaan en trof N. daaraan. Deze had haar toen onmiddelHjk aangegrepen en getracht haar op een bed te werpen, inmiddels met zyn scheermes baar over het gelaat en in den hals strijdende, waar hij haar maar raken kon. Ten slotte gelnkte het haar, door doodsangst gedreven, zich uit zyne handen te bevryden, den trap te bereiken en naar beneden te vluch ten, overal bloedige sporen achterlatende. De politie vervoerde haar terstond naar het Ziekenhuis, waar haar toestand wel ernstig doch niet dadeiyk levensgevaariyk bleek. By het onderzoek naar den dader vond men dezen op de vliering liggen, in een hoekje weggekropen. De man had eene vreeselijk gapende wond aan zyn hals en was bniten kennis. Hy had zich de strot geheel doorge sneden, na den moordaanslag op zyne schoon moeder gepleegd te hebben. In dien toestand lag hy rnim een uur op het vlierinkje, waar door bet bloedverlies ontzettend was. Ook hy werd zoodra mogeiyk naar het Ziekenhuis ver voerd. Zyn toestand is levensgevaariyk en de kans om hem in het leven te behouden gering. Wraak moet de aanleiding tot de daad zyn geweest. In de haven van Antwerpen kwamen in October 481 schepen, metende 610,089 ton, tegen 420 schepen metende 507,087 ton in de zelfde maand van het vorig jaar. In de tien eerste maanden van 1899 zyn in de haven binnengekomen 4496 schepeD, metende 5,623,253 ton, tegen 4363 schepen, metende 5,344,562 ton, in het overeenkomstig tijdvak van 1898. De vermeerdering bedraagt das by Antwerpen 133 schepen en 278,691 ton, terwyi ze by den Nieuwen Waterweg bedraagt 307 schepen en 439,131 ton, by een geheel van 5565 schepen metende 4,751,189 ton op 1 Ootober van het vorig jaar. Te Brussel had Donderdagavond een ernstig automobielongeluk plaats. By het afrijden van een sterke helling kwam het voertuig tegen een trottoirband, met het gevolg dat het omsloeg. De eigenaar, graaf Damon cean, is zwaar gekwetst, evenals de stoker. - Te Parijs zyn in de Rue Richelieu twee omnibussen in botsing gekomen, waardoor 17 personen werden gekwetst, 8 ernstig. Aldaar is eene zeventigjarige vrouw, een rytnig willende ontwyken, onder een ander geraakt, met het droevig gevolg, dat haar het hoofd letteriyk werd afgereden. By een spoorwegongeluk te Thouars it het bekende Kamerlid Caneo d'Ornaao zwaar gekwetst. Hem zyn beide beenen gebroken. By dit ongeluk zijn de machinist en de stoker gedood, terwyl nog 5 andere passagiers gekwetst werden. Deze laatsten zyn per extra-trein naar Parys vervoerd, waar aan het station Montparoasse 5 ambulance rytuigen gereed stonden. Mevrouw Godard te Rennes had zooveel te ïyden van haar stadgenooten, dat zy be sloot de villa, die zij dezen zomer ter beschik king van mevr. Dreyfns had gesteld, maar te verkoopen. Gister meldde zioh iemand aan om het huis te zien. Maar toen hy binnen was, mishandelde by de edele vrouw. De dader is een 30 jarig har dels agent. Een zware storm beeft in een deel der Middellandsche zee gewoed. Op Elba is veel schade aangericht, evenals te Marseille, waar een deel der stad onder water staat. Tegen de uitspraak, gedaan in bet proces van de Club der Harmlosen te Beriyn, waarbij de beschuldigden werden vrygesproken, is door het openbaar ministerie appèl aangeteekend. Zondag daalde te Hedemiioden aan de Werra een luchtballon neer, waarin vier Fran- sche luchtreizigers, leden van de Aëroolnb te Parys, gezeten waren. Volgens hun verhaal waren zy Zaterdagnamiddag te 5 uren te Parys opgestegen. Spoedig daarop hadden zy een hoogte van 3000 meter bereikt, maar waren toen door een Btorm zoo snel oosteiyk voort gedreven, dat zy niet meer hun koers konden bepalen. Daar de aarde verborgen was door dikke nevels en de storm een onbeschryteiyk geruoht maakte, meenden zy dat zy zich boven de zee bevonden. Zy wilden zioh hiervan vergewis sen, daalden en besloten, toen zy vasten grond onder zich zagen, te landen. De Paryzenaars waren over de vriendeiyke ontvangst, die zy by de landlieden vonden, zeer aangenaam verrast. Men hielp hen den ballon opvonwen en inpakken. Zy lieden zich een getnigaebritt geven door den burgemeester en vertrokken daarna weer naar Parijs. Te Milaan heefc het personeel van den tramdienat het werk gestaakt, omdat het bestuur weigerde een inspecteur te ontslaan, die door het werkvolk werd gehaat. Het tramverkeer in Milaan heeft thans geheel op gehouden. Twee bekende mannen gaan hertrouwen. Admiraal Dewey, die nn 27 jaar weduwnaar was, kiest zich een tweede vrouw, en graaf Than doet desgelyks. Volgens opgave van het bureau Veritas zyn in de maand September van dit jaar 74 zeilschepen en 30 stoombooten vergaan, waar van alleen óen zeilschip de Nederlandsohe vlag voerde. Een onderscheiding, die van menigen jon gensdroom het onderwerp zon uitmaken, is dezer dagen te beurt gevallen aan een Ierschen wynhandtiaar, die jaren lang in de prairiën geleefd had, doob nn sedert eenigen tyd zich metterwoon te Chicago gevestigd had. O'Roddy, zoo heet de man, werd nl. door een Noord-Amerikaansehen Indianen-stam tot opper hoofd gekozen, nadat het 90-jarige opperhoofd „de Zwarte Sperwer" in „de eeuwige velden van den Manitoh" was opgenomen. Tot groote verwondering van zijn vrienden heeft de Ier zijn benoeming aangenomen. Ten overstaan van den notaris J. de Vos werden Donderdags ond op de bovenzaal der sociëteit De Vergenoeging, in het openbaar verkocht een hofateedje: woonhuis, schuur, tuin en erf, aan Stadswegje, by den Seis weg, gem. Grypskerke nr 148, bewoond door Laurusde Kam, voor f 1551; en een woonhuis en erf, aan de Lange Lom- bardstraat, C 80, voor f 950. Niet toegewezen werden de volgende, even eens in veiling gebrachte, zaak en peroeelen.: de boekdrukkers- en uitgeverszaak, „Firma W. C. S. Jongkindt" te Middelburg, met tot die zaak behoorende artikeleneen woonhuis en erf, by de Kuiper spoort, aan het Schudde- vischstraatje, G6ieen woonhuis en erf, aan het Schudde vischstraatje, G 66; een woonhuis en erf, annex het vorige, G 67een burger woonhuis en erf, aan de Vlissingsche straat, I 163een woonhnis en erf, aan de Hoogstraat, I 140, en een woonhnis en erf, aan de Korte Geere, K 335. Rotterdam. In eene beden namiddag ge bonden buitengewone vergadering van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij werden de voorgestelde wyzigingen in de statuten goedgekeurd en werd machtiging verleend tot het exploiteeren der veerdiensten tussohen de Zuid-HoUand&che en Zeenwsohe eilanden, met name te Namansdorp, St. Annapolder en Zype. Sommige aandeelhouders Bpraken atkenring nit over den toestand der trampaarden. 's-Cravenhago, De strikate onzydigheid willende betrachten in de Zuid-Afrikaansche Aangelegenheden, stond de Neierlandsche re geering niet toe de medewerking van de Kon. Mil. Kapel by samenkomsten ten voordeele van Transvalers en Vryataters. Baron Van GoltateiB, gezant te Londen, wordt eerst terugverwacht tegen Januari, wanneer hy ontslag vroeg. De griffier der Eerste kamer, mr O. W. Star Naman, is ernstig ongesteld. Geslaagd voor wiskunde lager ondetwys G. van den Berge te Goes. Tweede kamer. In de heden gebonden zitting werd het amendement-Fokker, om ook de dienstboden verzekeringsplichtig te maken, achtereenvolgens bestreden door de heeren Bastert, Loeff, Ferf en Knyper. Hun hoofdbezwaar is dat de Staat zich in- driogt in het hnisaiyk leven en dat de gevaren niet te classificeeren zyn. De minister heeft er even overwegende be zwaren tegen, als tegen de opneming der land- bon wbedry ven. By de aannemiog dier amen dementen moet by de intrekking van het ontwerp overwegen. Met het oog hierop zal mr Veegens tegen de amendementen stemmen, hoewel hy vóór het beginsel is. De heer Fokker, de instemming met het hoofdbeginsel oonstateerende, trok het amen dement in, maar de heer Van Kol o. s. hand haafden, ondanks de bedreiging van den minister, hun voorstel om over eenige jaren de landbouwarbeidera verzekeringsplichtig te maken. Aangenomen is de verzekeringsplioht van de bedienaren ran sluizen en bruggen voor stel-Py tteraen.) Verworpen werd met 38 tegen 35stem men het amendement-Van Kol tot opnemiDg der landbonwbedryven. De amendementen Van Kol c. s. tot opne ming van het kraierebedrijf en van publieke vermakeiykheden werd verworpen. Het amendement-Pyttersen, door mr Troel stra overgenomen, om de landbouwbedryven, waar krachtwerktnigen gebruikt worden, niet van verzekering nit te sluiten, is daarop tót nader aangebonden.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2