MIDDELRIRGSCHE COURANT. 142" Jaargang 1899, Zaterdag 4 November. N°. 261- Dm© courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Son- en Feestdagen. Prgs, per kwartaal, aoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franse p.p., 1.- Afzonderlijke nummers kosten 6 cent. Thermometer Middelburg 3 Nov. 8 u. va 57 gr. 12 u. 62 gr. av. 4 u. CO gr. F. Verw. m. t. kr. Z. W. w., buiig w. AdvertentiSn voor het eerstvolgend nummer moeten deB middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten sa Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reolames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die lijj innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige ▼oorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Eene onbillijke en onjuiste ver' Belüking. Aanbesteding gemeenteer uk werk. n. (.Slot). Nu wij, naar aanleiding van eene aan besteding toch schreven, wenschen wij over dat onderwerp, vooral in verband met de belangen van gemeenten, nog een en ander in het midden te brengen. Meer en meer wordt aangedrongen op het Uitschrijven van aanbestedingen, waar het geldt leveranties voor de gemeenten. Men wil daardoor haar voordeel en het gelijk recht voor alle belastingbetalenden behartigen. Wij zijn daar ook voor, maar toch mogen wQ niet vergeteD, dat zulk een streven ook zijne bedenkelijke zijde heeft. Hoe vaak gebeurt het, dat er tegen zeer geringen prijs ingeschreven wordt door deze of gene, alleen omdat men een be paald werk wil hebben. Daarbij wordt dan niet gelet op de wijze van uitvoering, op kennis van het werk, dat geleverd moet wordenop den aard daarvan, en op de belangen van derden, die daarbij betrokken zijn Zoo hebben wij, om onze bedoeling dui delijk te maken, slechts te wijzen op een geval van betrekkelijk recenten datumde aanbesteding van rioolwerken te Middel burg. De gemeenteraad in onze stad be sloot deze niet aan den laagsteo inschrijver te gunnen, omdat, volgens burg. en wetk., die niet de noodige waarborgen schonk voor een richtige uitvoering van zulk een bijzonder werk. En dergelijke gevallen kunnen zich meer voordoen. Na is in een der jongste raadszittingen, te Middelburg gehouden, bij het Dagelijkscb bestnnr aangedrongen om voor de levering van drukwerk voor de gemeente gelegen beid te geven tot inschrijving. De burgemeester deed de toezegging, dat dit zou worden overwogen. In verband hiermee meenen wij goed te doen eens te herinneren aan hetgeen met betrekking tot deze kwestie in de laatste jaren te Goes is voorgevallen. Sedert meer dan een halve eeuw is daar bet leveren van gemeente-drukwerk opge dragen aan de firma F. Kleeuwens en Zoon, die beschouwd werd als gemeenteambtenaar. MeermaleD werd er al eens op aange drongen daarin verandering te brengen, doch tot beden is dit niet geschied, op grond dat men daarvan allerminst verbetering ver wachtte. By de behandeling der begrooting voor 1898, in de raadszitting van Donderdag 21 October 1897, werd daarop nogmaals gewezen door den bekenden woordvoerder der anti- revolntionnaire party, den heer M. de Jonge Jzntevens lid der Provinciale Staten. Hij deed dit naar aanleiding van een verzoek, gedaan door een drnkker, tevens aanhanger van die partij, die op aanbesteding aandrong om deze redenen, hierboven reeds genoemd: dat zulk eene aanbesteding minder kostbaar zou blijken voor de gemeente en omdat hij als belastingbetalend burger evenveel rechten meende te hebben als de firma Kleeuwens. Het is wel opmerkelgb, dat juist altyd dergelijke bewegingen uitgaan van dezelfde zijde. Daardoor is moeilijk de schijn te ont gaan dat het hierbij niét zoo zeer geldt het belang van de gemeente, dan wel een pogen om voor een partggenoot of vriendje een voordeeltje te behalen. Burg. en weth. stelden den raad echter voor op dat verzoek afwgzend te beschik ken, op grond dat door dit college niet wordt gedeeld de meening dat uitbesteding finan cieel voordeeliger zon zijn en dat het tweede argument „'t zijn van belasting betalend burger," geen recht geeft om de plaats in te nemen van een gemeente-ambtenaar, kun nende mededinging alleen plaats hebben als het ambt vaceert. De financieele commissie achtte het wen- scheiyk voorloopig geen verandering te bren gen in den bestaanden toestand in de rich- i» het verzoekschrift omschreven, en Agenten! Te Amsterdam: A. be La Mas Azn. pn Max R. Nunes te Rotte, dam: Nijgh van Diiüab. mitsdien daarop afwgzend te beschikken. Wel maakte het een punt van overweging uit bij de commissie, of bet niet wenschelgk ware de iDStruotie van den drukker meer in overeenstemming te brengen met den tegenwoordigen tijd. De heer De Jonge bestreed dit voorstel en gaf te kennen dat hy den drukker eer vol wenschte ontslagen te zien en de zaak, „in 't vrije wilde brengen." De heer mr Dicke zette nog het stand- pnnt der fiuanc. commissie uiteen. Zij was, zeide hij, voornamelijk geleid door de overweging, dat burg. en weth., in verband met het belang der gemeente, in dezen het meest tot oordeelen in staat zijn. Het belang van den dienst zal bij het advies van burg. en weth. hebben voorgezeten en het formuleeren van een contract van aanbesteding voor deze materie zou zeer moeilyk zijn. En waar nn uit niets gebleken is, dat eene verandering voor den dienst en voor de gemeente gewenscht of voordeelig zou zijn, meende de financieele comm. met het voor van burg. en weth. te moeten mede gaan en alleen op eene herziening der in structie zoo noodig de aandacht van burg. en weth. te moeten vestigen. Het voorstel van burg. en weth. werd dan ook met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. ij de behandeling der begrooting voor 1899 is in den raad over die kwestie geen woord gesproken. Men scheen toen alge- meeu te deelen het gevoelen van burg. en weth., geuit in de Memorie van Toelichting, om de regeling te laten zooals zij was, o. a. op grond dat „tegenwoordig de gemeente op de minst kostbare wijze haar drukwerk 'erkrggt en ten allen tijde over den ambte naar beschikken kan." En nu dit jaar werd, in de Maandag avond gehouden raadszitting, bg de behan deling der begrooting voor 1900, dezelfde post weer zonder eenige bespreking goed gekeurd, terwijl burg. en weth., in tegen stelling met vorige jaren, in hunne Memorie van toelichting geen woord over de oude kwestie repten, maar zich slechts bepaalden tot eene eenvoudige mededeelingwat te opmerkelijker is omdat nu in dat college als wethouder zitting heeft dezelfde heer De Jonge, die in 1897 zoozeer aandrong op eene wijziging. Daaruit schijnt te blijken dat, bij nader inzien, zelfs bestrijders op dit punt van eene aanbesteding bekeerd zijn en daarin geen heil meer zien. Met die ervaring kunnen het dagelgkscb bestuur en de raad van Middelburg hun voordeel doen. Zij verliezen vooral niet uit het oog, dat, zooals door burg. en weth. van Goes is opgemerkt, het leveren van druk werk aan eene gemeente een werk is van bij zonderen aard. De gemeente eischt vaak op een oogenblik spoedig en goed werkeen drnkker dient dus steeds klaar te staan. En niemand zal ook durven beweren, dat goedkoop werk altijd goed is. Bovendien, er zyn ook derden bg zulke ondernemingen betrokken, derden ten wiens kosten vaak eene lage inschrijving geschiedt. Het is daarom niet ten onrechte, dat bij gemeente- en rijkswerken bepalingen worden gemaakt omtrent minimnm-loon en maxi mum arbeidsdnnr. In het dezer dagen verschenen werkje Sociale arbeid in de gemeenteraden. Gemeente- program, toegelicht door de daartoe benoemde kommissie uit de Sociaal Democratische arbei derspartij in Nederland, schrgft J. H. S. welke letters duidelijk den schrijver, het bekende lid der Tweede kamer voor Veen- dam en raadslid van Groningen, aanwijzen, o. a het volgende: In koncessie-voorwaarden behoort dus eene bepaling omtrent loon en arbeidsdnnr, rusttijden, lokaliteit enz. te worden opge nomen, die de directies verplicht zyn na te komen, op straffe van boete of verlies van koncessie. „Doch evenzoo inzake leveranties (van drukwerken enz.) Een gemeentebestuur kan eischen, dat leveranciers van benoo- digdheden goede standaardloonen betalen, een behoorlijken werkdag hebben, benevens frissche werklokalen, en niet op Zondag laten werken. Alleen die gadingmakenden moeten kunnen inschrijven, die in dit op zicht de eischen der vakbonden hebben in gewilligd. Is er een dergelijke firma niet, dan kan de gemeente bij voorkeur naar hen gaan, die hun werkvolk goed be handelen en de gestelde eischen het dichtst naderen." Behalve minimum-loon en maximum-ar beidstijd, wordt bovendien door vele vak verenigingen, en niet het minst door die van de Nederlandsche typographen, er naar gestreefd om op elke werkplaats het per centage van jongensarbeid tot een minimum terug te brengenen daaraan wordt door vele patroons reeds voldaandoch nu komt het dikwijls voor dat de patroon, die bij aanbestedingen het laagst inschryft, weinig of geen volslagen personeel, gezellen of huis vaders, in zijn dienst heeft. Het gevolg daarvan is dat een patroon, die tracht zoo veel mogelijk te voldoen aan billijke eisc) der werklieden, somtijds gedwongen wordt huisvaders te ontslaan, omdat het werk van hem naar zulke laagste inschrijvers is gegaan. Voor dit alles schijnen do anti-revolution- naire leiders geen oog te hebbenhun is het klaarblijkelijk alleen te doen om, door begunstiging van pavtijgenooten, den in vloed der partij op allerlei wyzen te ver sterken. En toch zijn die eischen zoo billijk. Die arbeiders behooren toch ook tot de ingezetenen eener gemeente, op wier belan gen even goed gelet mag en moet worden als op die van neringdoendente meer wan neer daardoor tevens de waarborgen stijgen dat er goed werk wordt geleverd. Niet alleen op het gebied van drukkerij geldt deze eisch; ook bg dat van andere wer ken of leveranties voor de gemeenschap dient daarmee rekening te worden gehouden. Een bestuur, hetzij *-van het rijk, hetzij van de provincie of van eene gemeente heeft dus niet alleen zijn plicht gedaan mei een werk te gunnen aan een laagsten in schrijver; het dient zich wel degelijk reken schap te geven van omstandigheden, die op eene richtige, goede en tegenover derden billijke uitvoering van een uitbesteed werk van invloed zijn. Middelburg 3 November. L 0 F? Door de Jingo pers wordt de lof gezongen van de Eogelschen. Dat zij zoo volhardend zijn 1 Dat zy door neerlagen in Afrika zich niet laten ter neer slaan. Dat zy zullen volhouden en niet rusten vóoi Kruger en Steyn, de presidenten van Transvaal en van den Oranje Vrystaat, afgezet zyn en Engeland's macht daar triomfeert. Een prachtige lof! Het doet ons denken aan de verheeriyking van een inbreker, omdat by zoo kranig zyn diefstal pleegde, en daarby zoo'n taai gednld aan den dag legde. Die volharding van Engeland is eenvoudig een kwestie van geld. En Engeland is ryk. Op millioenen komt het Biet aan. Maar de mannen, die voor John Buil vechten, zyn vrgwilligers, die men koopen kan. L'gfc daarin eenige verdienste Neen, dan driewerf eer en lof voor de Boeren 1 Die vechten voor hun hof en haard. Die staan pal, met hnn bloed enhnn iy f, voor hunne zaak, die rechtvaardig is en goed. Dat is wat anders dan geld te geven op hoop geld en land te winnen. Dat is wat anders dan op de bureau's der Londensche bladen, in de straten der stad aan de Theems hoog op te geven van Engelands deugden Al keert ook de krijgskans wat wy vurig hopen dat Diet zal gebeuren 1 en al moeten somB de Boeren het onderspit delvendan nog is aan hen de eer en de roem en de lof ten eeuwigen dage! Zij toonden zich mannen van kracht en energie. En de politiek van Chamberlain endezynen biyft, zelfs by een overwinning door geweld, voor de gansche wereld Engeland stempelen als het perfide Albion. Jammer voor de goedgezinde Engelsehen l Welke personen en welke bedrijven vallen binnen de ongevallenwet? Deze vraag moest Donderdag in de Tweede kamer beantwoord worden. Het sprak van zelf, dat men moet zyn werkman in loondienst, wil men de voordeelen der verzekering genieten. De regeering wilde echter een grens stellen, daar waar het loon boven de f 1200 stijgt, op grond dat iemand, die een hooger loon ver dient, behoort tot een stand, die zich zelf hel pen kan. Voor wie den rechtsgrond der ver zekering zoekt in het algemeen belang, dat slechts voorzorgen vordert teu aanzien van hen, die armlastig kunnen worden, was dit te ver dedigen, afgescheiden nu van de vraag, waar precies de grens te trekken is. In 't amende ment-Fokker c. s., dat geen loongrens wilde, zien wy de erkenning, dat by ben, die het naast bij de regeerirg staaD, toch het privaat- rechteriyk karakter van deze verzekerings plicht weegt. Principieel is zeker dat stelsel juister; als het bedryf voor het ongeval aan- spraheiyk moet zyn, is er geen enkele reden, die aansprakelijkheid op te beffen niet by hen, die niet aan gevaar blootstaan, maar bg ben. die tamelgk hoog loon verdienen. Om intus schen de staatszorg niet te ver nit te strek ken over hen die voor zich zelf wel zorgen kuunen, werd voorgesteld de bepaling om by de premiebetaling en de nitkeering der schadeloosstelling geen hooger grondslag te ion dan een gemiddeld dagloon van f 4. Nadat het amendement om alle looadienaars op te nemen was aangenomen, werd deze ba- paling door de regeeriog aanvaatd, maar de formuleering tot later uitgesteld. Wat onder dagloon zal worden verstaan, is in art. 8 in bijzonderheden omschreven. De opmerkiDg van den heer Kuyper was gegrond, dat de aangenomen redactie: „het loon, dat een werkman, toen het oDgeval hem trof, ge middeld per dag verdiende", wel bruikbaar was als grondslag voor de schadeloosstelling, maar minder bruikbaar mocht heeten als grondslag voor premiebetaling, die vastgesteld moet worden als er nog geen ongeval is. D; pmerkiog had echter geen gevolg. Ean amendement van deu heer Van Deins* poogde ook den kleinen werkbaas de voordee ten der wet deelachtig te doen worden, zoowel hem die zonder knechts werkt, als die met zgn werklieden mede arbeidt. Dit paste, zoo schrijft Het Vad., niet in het stelsel der wet, en de meerderheid stemde het dan ook af, maar wederom mag gevraagd worden, welk princi pieel verzet tegen verplichte verzekering van kleine baasjes kou nitgaan van hen, die op den plicht der menschen om zich zeif te ver zekeren, het recht gronden om hen tot verze kering te dwingen, die dan rechtsgrond van den dwang vinden in het algemeen belang, dat waken moet tegen armlastigheid van hen, die voor zich zelf niet zorgen. De heer Yan Deinse liet de deelneming facultatief, wat, meenen wy, ia geen enkel stelsel is te verdedigen. De lyst van bedryven, 58 in getal, Btond bloot aan allerlei pogingen tot uitbreiding. De meest beteekenende van die waren de amendementen der sociaal democraten, om bet schippers- en visschersbedryf nit te breiden tot de zeevaart, die de regeering uitsloot, en om by de veendery op te nemén het gansche land bouwbedrijf, wat het aantal verzekerden bgna zon verdubbelen. Natuurlijk moet ieder, die het beginsel wil, er voor zyn zooveel mogeiyk be dryven op te nemeo, maar ook, als de regee ring van oordeel is, dat de uitvoerbaarheid door de opstapeling ïyden zal, gebiedt de voorzich tigheid bescheiden te zyD. De voorstellers waren nog al conciliant. Het eerste amendement werd teruggenomen, toen de regeering verklaarde deze verzekering nader ter hand te zulleD nemen, maar om de geheel andere eischen van organisatie haar niet te kannen passen in deze wet. By het tweede amendement werd overgenomen het sub-amend. Fokker, cm deze verzekering wel op te nemen, doch onder de bepaling, dat de invoering eerst behoeft te geschieden twee jaar na de iuvoering van de overige verzekering volgens deze wet. Uitbreidingen van geringe boteekenis nam de regeering meerendeels over; tegenover de arme slachtoffers van publieke vermakelijk heden, door den heer Van Kol met warmte en niet zonder hnmor in bescherming genomen, was zy meedoogenloos. Zal zy Vrydag de dienstmeisjes vriendelijker toelachen Die zullen het hek slniten en dan komt stemming over de verschillende amendementen. (Men zie Laatste berichten). BMOJMMINUEN ENZ. By kon. besluit: is aan den schout-by nacht titulair S. Krayen- hoff van de Lour, op zgn verzoek, eervol ont slag verleend uit de betrekking van lid van het Hoog Militair Gerechtshof, onder dankbe tuiging en genoemde vlagofficier, op pensioen geateld ad f 2850 'sjaars; zyn de ingenieurs van den Rykawaterataat der 21e klasse A. E. Kempeea en M. Galand bevorderd tot ingenieur der 1ste klasse. Bijzondere telegrammen voor de Zuid-Afri- kaaneche Republiek kunnen niet meer worden verzonden, evenmin de telegrammen aan het Gouvernement dier Republiek. Slechts de telegrammen van buitenlandsche gouvernementen aan hnnne consulaire agenten worden toegelaten. UIT STAD EN PROVINCIE. Ten einde te gemoet te komen aan allerlei bezwaren en veler verlangen, zullen, bij wyze van proef, voor het vervolg de bulletins omtrent den oorlog aan ons bureau en op straat ver- krygbaar gesteld worden. Wy verwy'zen daarvoor naar de desbetref fende annonce in dit nommer. Te Yliasingen geschiedt hetzelfde en zija de bulletins ook verkrijgbaar by onzen agent, den heer C. N. J. de Vey Mestdagh. Dit sluit niet uit dat die beriohten toch op de gebruikeiyke wijze, op de tot heden daartoe bestemde plaatsen, worden aangeplakt en bezorgd. De heden alhier gehouden collecte voor i Boeren in Transvaal heeft opgebracht f 2.324,64. Naar aanleiding van het adres der agen ten van politie alhier om verhooging hnnner jaarwedde, stellen bu-g. en weth. aan don raad voor met ingang van 1 Jan. 1900 de jaarwed den der agenten 3e kl. met f 25 te verhoogen en de agenten le en 2e kl. te kennea te geven dat voor inwilliging van hnn verzoek geene termen bestaan. Verder vragen burg. en weth. machtiging om voor den cursus 1899/1900 een assistent meer voor het onderwys in het teekenen aan burger avondschool aan te stelles. Da he8r E. M. Alberts te Middelburg, door de sfdeeling Zeeland zoowel tot lid van het algemeen btstuur als tot stemgerechtigde ter algemeens vergadering van den A.N.W.B gekozen, heeft zich de eerstgenoemde benoeming laten welgevallen. Uit VI i b s i n g e n. Met genoegen maakten wy Donderdagavond gebruik van de ons gezonden mtuoodigiog tot het by wonen van de uitvoering der zangklassen A, B en C, onder leiding van den heer G. B. Dommisse. Deze muzikale avond, bfigewoond door een talry k publiekoudera van leerlingen en verdere belangstellenden dat de groote zaai van den heer Stof koper geheel vulde, slaagde, evenals andere, die aan deze vooraf gingen, weer geheel naar wensch. Wat beschaafdheid van uitspraak en geluid betreft, meenen wy, deze uitvoering met voor gaande vergeiy kende, zelfs vooruitgang te be^ speuren. Als nn ook nog de jongens van zangklasse B het voorbeeld van hunne vrou- welgke medeleerlingen eens ter harte nemeD, niet trachten door een zeer weinig melodieus geluid, dat wy hier liever niet „schreeuwen" willen noemen, hooge tonen te ^halen", dan zal zeker hierdoor het lieflyke van de koren zeer vermeerderd worden. Zangklasse A bracht vóór de panze een drie tal alleraardigste kinderliederen ten gehoorej goed door orgel en piano begeleid, welke instrumenten eveneens door leerlingen van den heer Dommisse werden bespeeld. De kleintjes zongen met groote ambitie en de leermeester bleek zyn gaBtjes goed onder appèl te hebbem Een heel klein beetje zenuwachtigheid tegen over die groote zaal met al die groote men schen bracht hier en daar aan de zuiverheid wat nadeel toe, maar het geheel was zeer goed en het algemeen applaus wel verdiend. Ook de zangklasse B had sneoes met haar tweetal liederen van J. Worp en Hendra. van TuBsehenbroek en met de groote kindercan tate van Richard Hol, In den zomer uit. Deze laatste stelde in sommige gedeelten a»n de jtugdige krachten zeer hooge eischen, die, hoewel voor het meerendeel overwonnen, aan den zang dikwyis die kracht en zeker heid ontnam, welke een gevolg zijn van ver trouwen. Piano- en orgelbegeleiding bleken by deze nnmmers in goede handen, evenals later by de uitvoering van een zevental num mers door klaBse O. Deze laatste deed zich na de panze booren, nadat eerst nog klasse A drie nomme. tjea op alleraardigste wyze ten gehoore had gebracht. Viel bij de twee jongste klassen nog de schraalheid van toon op te merken, aan der- gelgke jeugdige koren eigen, klasse G beschikte reeds over den vollen klank van een vrouwen koor. Vooral de alten vormden een zeer krachtige party, die hierdoor in het koor wel eens wilde predomineeren. Het beste beviel ons hier Lentelied yan

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1