BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. Volgens het Raarl. Dagbl. is bij konink lijk besluit aan den bekenden milicien Wendt gratie verleend van den nog onvervulden straftijd, hem wegens dienstweigereu opgelegd. De Engelsche gezant te 's Gravenhage, sir William Howard, is naar Londen vertrok ken. Hij blijft tot bet einde van dit jaar in Engeland. In onze residentie, waar de winkelstraten Eageland's nederlagen met het uitsteken der vlaggen begroeten, schijnt Z. Exc. het minder aangenaam te vinden. Belang en Recht bevat in aijn nommer van 1 Nov. het volgendeVrouwelijke jurkten door mr J. G. L. Nolst Trenité Het Leid- sche Volkehuis door H. v. d. M. Hulp in de [huishouding door S. Onderuiys-kroniek door H. Huize Thugattr Naar het groot Licht Verscheidenheden enz. Er worden plannen beraamd om aan H. M. de Koningin in 1900 een revue aan te bieden van alle visschersvaartuigen der Zuider zee, op de hoogte ongeveer van Pampus. Het zou zeker een merkwaardig schouwspel *yn, nu eens niet oorlogsbodems saam te bren gen, doch schepsn waarop onze kloeke visscbers by alle weêr en wind hun stukje brood winnen. Zeker zouden meer dan 2000 botters kunnen komen. Hee de groentenbouw in de Langend ij - ker dorpen toeneemt, blijkt ook hieruit, dat de vorige week enkel van het station Noord Soharwoude 124 wagons met groenten werden verzonden, met bestemming naar Duitschland. Een zoo hoog cijfer werd tot dusver nog niet bereikt. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten de commissie van beheer over de gemeentelijke gasfabriek in overweging te geven lo. het doen opmaken van een aan den raad in te dienen inventaris en balans en 2o. voortaan by de bepaling der winst in aanmer king te nemen een aan de gemeente te ver goeden bedrag door den raad, na de indiening der bovengenoemde inventaris en balanB, vast te stellen, voor het gebruik en de exploitatie van gemeente-eigendommen, de kosten van bestrating en van beheer. De werkstaking der sigarenmakers te Groningen, voor zoover zij lid zjjn van den Sigarenmakersbond, is vry wel algemeeD. Slechts op een fabriek is men aan den arbeid gebleven. EEN ANDERE KIJK. Iu het nChr. Hist." Ned. Dagblad levert de heer A. J. P. B., theol. cand., te Utrecht, eene verdediging van het Utreohtsohe ontgroenen, niet van de „escessen" natuuriyk. O. m. schrijft hij ook dit: „Ik mag het niet dulden, dat er gesproken werd van dronken maken geheel buiten den wil van een noviet. Hiertegen wil ik protes teeren uit persooniyke ervaring en bovendien op getuigenis van vele myner vrienden. Wie niet dronken teil worden, wordt niet dronken t Maar over 't algemeen is dit iets, wat men niet wil in de studentenwereld, en ook onder de novieten. En is bet dan te verwonderen en te verhinderen, dat dronken menschen niet precies meer weten, wat ze doen Doch moet dit onvermogen het eorpa worden verweten „Dit geeft immers een heel anderen kyk op de zaak?" Wel zeer zeker! Maar een mooi „kiekje" is het toch niet uit die Stichtsche „studentenwereld", 't Ware beter niet vertoond. Van a'n vrinden, enz., merkt De Standaard op. DOMINEES-KERMIS. Men treft toch hier en daar zonderlinge ge bruiken aau. Zoo is Zondag te Lanteren by gelegenheid van het afscheid van den predikant eens dapper gevochten. Een jongen van 15 jaar werd daar by met een mes ia den rug gestoken. Op eenige plaatsen in de Veluwe bestaat, moet men weten, de gewoonte nog, om het gaan en komen van een predikant te beschouwen als een gebeurtenis, waarby overvloedig sterke drank gebruikt moet worden. Zulk een dag wordt dan ook door het pu bliek als „Dominees-kermis" betiteld. Zoolang dergelgke schandalen nog bestaan, moest van de zgde van hen, die steeds yvereD voor afschaffing der kermis, niet gerust worden vóór daaraan een einde is gemaakt. Dat behoort geheel tot het terrein der kerkeiyke mannen. De toestand van de diamant-industrie in Antwerpen boezemt ongerustheid in. Voor eenige dagen werd reeds gezegd, dat de oorlog tusschen Engeland en Transvaal wel ais gevolg zou kunnen hebben, dat 3 i 4000 diamantbewerkers zonder werk zouden kunnen vallen. Antwecpsche bladen bevestigen dit; toch sohynt het, dat er nog geen gebrek is aan ruwe diamant, maar dat de kooplieden overkropt zitten met geslepen goed, hetwelk zy niet aan den man kunnen brengen voor dure prijzen, omdat de juweliers, denkende dat de opslag niet zal duren, bang zyn ze te koopen. Iutusschen liggen ia de diamant fabrieken reeds honderden molens sti', en 't ia te vreezen, dat, zoo de oorlog lang duurt, eerlang meest al de fabrieken gesloten zullen moeten worden. Caran d'Ache heeft in de Figaro een parodie gegeven op de Engelsche censuur, die allergeestigst is. De eerste afbeelding toont een veldtelegraaf, waar een Engelsch officier in deeriyk gehavende uniform het bericht van een nederlaag ter overseining geeft. De vol gende teekeningen verbeelden telegraafkantoren, waar men van de gezichten der seinende amb tenaren den steeds minder wordenden ongun- stigen indruk van het bericht kon aflezen. De laatste afbeelding geeft een blik in de sein- Jsamer van het departement van oorlog te Londen, vanwaar het telegram, aangeboden onder het motto Alas(helaas), wordt verspreid onder het motto Hip i Hip i Hourra 1 De renbaan te Auteuil is weer het tooneel geweest van groot rumoer, ditmaal door een handeling van den starter, welke het publiek zeer ontstemde. Ten slotte moest de bereden politie optreden. In Wales hebben 25.000 mynwerkers den arbeid gestaakt. Te Dalton, in Engeland, heerscht groote opgewondenheid over den dood van een 31/,- jarig knaapje, dat door de ongehuwde moeder zou zgn vermoord. Het kind was door haar van de pleegmoeder gehaald, en zou worden overgegeven aan den vader, die voor de op voeding zou zorgen. Maar het kind werd aan een station doodgeslagen, waarna het ïykje in een wachtkamer werd gevonden. De moeder is gearresteerd, maar ontkent. Te Sheffield had in een zagery een hevige ketelontploffing plaats. 4 man zijn gedood en 20 gekwetst. Duitschland krygt nieuwe postzegels met een borstbeeld van Germania. Het aantal zegels beneden de Mark wordt met drie uitgebreid, terwyi er vier zegels van hoogere waarde, (1, 2, 3 en 5 M.) komen. Deze laatste krygen geen Germaniakop, maar een voorstelling uit de hedendaagsohe geschiedenis van Duitschland. Voor de overzeesche postkantoren komt een ander zegel „met het zinnebeeld van Duitschland ter zee." De nieuwe gemeenteiyke gasfabriek te Weenen, welker oprichting tot zooveel stryd aanleiding gaf, is met groote praal en kerkeiyke medewerking ingewyd. By het bootongeluk in Amerika zyn ver- moedeUjk slechts 20 menschen omgekomen. Yerkeopingen enz. Door het bestuur der landbouwvereeni- ging te Grypskerke is aanbesteed de levering van 20.000 kg. slakkenmeel en 500 kg. kaïniet. Voor het Blakkenmeel werd ingeschreven door de heeren S. Gazan te Rotterdam voor f 2.29', L. J. P. Maas Sr. te Middelburg voor f 2.25', lm. J. v. d. Have te Zierikzee voor f 2.25, de Maatschappij tot verkoop van mest stoffen te Dordrecht voor f 2.19 en P. J. van Aardenne te Dordrecht voor f 2.05. Den laatBten is de levering gegund. Hem is ook gegund de levering van kaïniet voor f 2.49. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Zaterdag middag te 2 uren. Voorzitter de heer jhr mr L. Schorer, bur gemeester. Tegenwoordig al de leden. (Slot.) Daarna wordt de behandeling van de Cemeentebegrootlng voortgezet. In de zitting van 25 dezer is men daarmede gevorderd tot art. 17 van Hfdst. IX. Dit artikel luidtKosten gemeen aan de ex ploitatie van de gasfabriek en van de duinwa terleiding. De heer Sprenger wyst erop, dat hierby de kwestie van een opziohter of onderdirecteur moet worden afgedaan. Hy stelt in het licht hoe noodig het is, dat er iemand zij, die den directeur, by diens af wezigheid, kan vervangen. Er kan zich het geval voordoen dat buizen springen of andere calamiteiten voorkomen. Hoe moet dat dan in het reine gebracht worden? Burg. en weth. kunnen de verantwoordeiyk- beid daarvan niet dragen. Namens dat college verklaart spreker dat, als de post wordt geschrapt, burg. en weth. geene verantwoording op zich nemen, wan neer zich by afwezigheid van den directeur een ongeluk voordoet. De heer Van Dunné betuigt zyn hartgron- digen dank aan den voorzitter, dathy hem in de vergadering van 25 Oct. heeft laten uit spreken. By nalezing van het reglement van orde voor den raad, heeft spreker geen enkel motief gevonden, naar aanleiding waarvan hem het woord zou kannen zgn ontnomen. Burg. en weth. hebben verklaard, dat zy in het belang van den heer Gevers hebben ge handeld. Thans verklaren burg. en weth. dat een onderdirecteur bepaald noodig is, maar in de 10 jaren dat er een onderdirecteur was, is dezen nooit een plaats gegeven naast den directeur. Hg stond onder diens bevelen. Meermalen was de onderdirecteur door ziekte verhinderd de werkzaamheden te verrichten, die hem werden opgedragen. Moest hy echter optreden, dan was hy niet op de hoogte van den dagelijbsoben loop van zaken. En als hy een enkele maal optrad, zag hg de brieven opengemaakt, aan zgn huis bezorgd. Toen gloeilicht in de straatverlichting was aangebracht, wist hy daar niets van. Voor zoover spreker bekend, heeft de onder directeur nooit diensten geweigerd. Spreker zag hem meermalen als werkman bezig. Hem dunkt juist, met het oog op de werk zaamheden, die men hem opdroeg, en omdat men hem altyd buiten de zaken hield, dat een onder-directeur niet noodig is. De directeur dirigeert zelf de zaak. Eens werd de onder-directeur met een ver zegelden brief naar de Oranjezon gezonden. De onder-directeur werd bemind door de werklieden, dat biykt uit het souvenir, dat zij hem aanboden; ook by ongevallen toonde hij zich steeds tot helpen bereid. Een onder-directeur is niet noodig; de smid- gasfitter en de ambtenaren op het bureau kunnen bg afwezigheid van den directeur in den dienst voorzien. De heer Van Dunné acht dan ook het be zwaar van den heer Sprenger niet klemmend. Bij vele fabrieken in den geest als deze is slechts een directeur. Spreker zal voor ver laging van den post stemmen. De heer Sprenger blyft er by dat burg. en weth. niet verantwoordeHjk zyn, indien de post voor den ambtenaar, dien zy wensohen, wordt geschrapt. De heer Van der Swalme meent dat wat de heer Van Dunné zeide niet pleit tegen het be noemen van een tusschenpersoon, maar wel hiertegen, dat zoo iemand geen instruotie hoeft» De heer Wisboom Verstogen is er tegen dat een bezoldiging van f 1200 wordt gegeven, maar heeft geen bezwaar tegen het aanstellen van een meesterknecht op een wedde van f 800 met jaariyk8Che opklimming, tot f900 bereikt is. Hy dient een voorstel in, strekkende om den post met f 400 te verminderen. Da heer Van Dunné stelt voor den post te verminderen met f 1200. De bedoeling is dan art. 18 Kosten van de exploitatie der gasfabriek met f 124 te ver- hoogen voor meer loon aan den smid-fitter. Den heer Van Dunné komt het voor dat het onnoodig is een onder-directeur aan te stellen, maar wel dat iemand belast worde om by afwezigheid van den direoteur dezen te vervangen als meesterknecht. Persooniyk kent spreker den smid-fitter niet, maar meermalen heeft hy gehoord, dat het een bekwaam en zeer geschikt workman is. Dat bewijst ook dat zyn loon afzonderiyk in de memorie wordt genoemd. Hy heeft nu f 676, dus indien die som met f 124 wordt verhoogd, komt dat in de lyn van den heer Wisboom Verstegen. De heer Sprenger zegt dat de smid-fitter zeer goed op zyn plaats is in zyn tegenwoor dige betrekking, maar niet geschikt voor de betrekking die de beer Van Dunné bedoelt. Burg. eu weth. zouden aan zyn benoeming geen sanctie kunnen heohten. De heer Van der Swalme stelt ook in het licht dat de persoon, die den directeur moet vervangen, iemand moet zyn met eenige we- tenscbappeiyke ontwikkeling, die de bereiding en het nagaan der zuiverheid van het gas kent. Dat is de smid fitter niet. Spreker kan dus niet medegaan met het denkbeeld van den heer Van Dunné. Met 10 tegen 7 stemmen wordt het voor- stel-Van Dunné verworpen. Voor stemmen de heeren Van Dunné, Koole, Heyse, De Rycke, Verhage, Van der Harst en De Veer. Thans komt het voorstel-Wisboom Verstegen aan de orde. De voorzitter zet uiteen dat burg. en wetb. iemand verlangen met meer technische ont wikkeling dan van een meesterknecht kan verwacht worden. Eene hoogere bezoldiging dan f 800 is daarvoor noodig. De heer Wisboom Verstegen meent dat een flinke meesterknecht, een practische man, wel degeiyk den directeur kan vervangen. Dat geschiedt trouwens in de meeste fabrieken van de grootte als die te Middelburg. Een practisch werkman kan dat wel, meent by. De voorzitter merkt op dat het hier twee zaken geldtde gas- en de duinwaterleiding. Het voorstel-Wisboom Verstegen wordt verworpen met 10 tegen 7 stemmen. Voor stemmen de heeren Vau Dunné, Koole, Wisboom Verstegen, De Rycke, Ver hage, Van der Harst en De Veer. De heer De Veer vraagt of de fitters aan de fabriek vast zijn aangesteld. De heer Sprenger antwoordt toestemmend. De heer Van Dunné stelt nu voor art. 17 te verminderen met f 1200 voor wedde van aen onder-directeur. Da heer Wisboom Verstegen kan ook met dien post niet meegaan en zal voor het voor stel stemmen. Het voorstel wordt met 9 tegen 8 stemmen verworpen. Tegen stemmen de heeren V. d. Swalme, jhr mr W. H. Snouck Hurgronje, E. P. Scho rer, Van Teyiingen, De Waal, Sprenger, jhr mr A. P. Saouck HurgroDje, Van de Ree en Den Bouwmeester. Daarna wordt het artikel goedgekeurd. Bij art. 18 Kosten van exploitatie der gasfa briek, stelt de heer Sprenger voor den post met f 4800 te verhoogen, in verband met de hoogere kolenpryzen. De heer Van der Swalme merkt op dat voor benzol en Amerikaansche hars f 820 wordt uitgetrokken, tegen verleden jaar f 2100, wat een groot verschil is. 't Vorige jaar werd 3724 kilo benzol gebruikt en hooger zou apreker niet willen gaan. Dan zou bet oyfer op f 1400 moeten gebracht worden en meer iichtkracht aan het gas kunnen worden gegeven. Da heer De Veer zegt dat de lichtsterkte volgens opgave in de courant geleideiyk ver mindert. Dat staat in verband met het invoeren van gasgloeilicht, dat door de meeste gebruikers benuttigd wordt. Voor de gas- gloeilichten is het wenscheiyk zoo weinig npgelijk benzol te gebruiken, omdat dit de nousjes spoedig bederft. Spreker acht dus de voorgestelde verhooging niet noodig, ja hy zou wel io overweging wil len geven den post met f 800 te verminderen. De heer Vau der Swalme merkt op dat men >p die wyze de gebruikers zou willen dwingen gasgloeilicht te gebruiken. Dat keurt spreker af De heer Sprenger wijBt er op dat benzol ook noodig is om op een gegeven oogenblik meer licht te leveren. De heer Van Dunné meent dat onherroepe- iyk vast staat dat iemand, die geen gasgloei licht gebruikt, niet de noodige lichtsterkte krygt, maar toont aan dat de groote meerderheid der gasverbruikers gasgloeilicht heeften dat dus de minderheid zich daarin zal moeten schikken het gaat toch niet aan twee soorten gas te stoken. De heer Sprenger toont aan dat er geen nieuwe toestand wordt geschapen; er ia altijd benzol gebruikt. Het vooratel-Van der Swalme wordt alsnu in stemming gebracht. Het wordt verwor pen met 12 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heoren Van der Swalme, jhr mr W. H. Snouck Hurgrouje, Schorer, Spren ger en Den Bouwmeester. De heer jhr mr E. P. Schorer merkt op dat in deze begrooting een streden is om verschil lende loocen te verhoogen. Dit ia ook het geval met de loonen aan de gasfabriek. Waar nu de fiuancieele uitkomsten der fabriek zullen dalen, acht spreker het uitbetalen van meer loon gevaarlyk. Voor 4 stokers is f 1716 uitgetrokken, in 't vorige jaar slechts f 1040. Toen waren slechts 24 weken genoemd, nu 39. De heer Sprenger deelt mede dat men vroeger elk jaar op de loonen te kort kwam en steeds by suppletoire begrooting meer geld moest worden aangevraagd. Gemiddeld is dan ook 39 weken gewerkt. De heer Schorer vindt voorts 5 sjouwerlie den met f 2554, of een verhooging van f 250. De heer Sprenger zegt dat de oorzaak dezelfde is. De heer Schorer merkt op dat ook voor lantaarnopstekers meer is uitgetrokken. De heer Van Dunné meent dat in het laatste jaar meer politielantaarns zijn gekomen. De heer Schorer zegt dat ook een losse lantaarnopsteker f 50 hooger geraamd is. In het geheel maakt dit een verschil van f 1000 op dezen post. De heer Sprenger herinnert aan het zooeven door hem gezegde, nl. dat de loonen vroeger altyd te laag zyn geraamd. Da heer Heyse merkt op dat de verhoog!ng der sjouwerlieden en lantaarnopstekers in de memorie van toelichting gemotiveerd is, niet die der stokers. De voorzitter stelt in het licht dat burg. en wetb. de verhoogingen hebben voorgesteld om tot de werkelykheid te komen en niet weder by suppletoire begrootingen meer geld aan te moeten vragen. De heer jhr mr E. P. Schorer zal geen voor stel tot verlaging doen, maar wil toch burg. en wetb. in overweging geveu zoo min moge- ïyk losse werklieden te gebruiken. De heer Sprenger zegt dat ook daarbij de meeste zuinigheid betracht wordt. Bij art. 19, kosten van de exploitatie der duinwaterleiding, vraagt de heer Van der Swalme of het hier de plaats is om over de kwaliteit van het water te spreken. De voorzitter antwoordt toestemmend. Daarna vraagt de heer Van der Swalme, wat de rede is dat in den laatsten tyd geen analyse is gegeven van het water door den heer W ijnae. De heer Den Bouwmeester merkt op dat het een dag of veertien geleden is dat dit in de courant heeft gestaan. De heer Van der Swalme zegt dat do laatste analyse heeft aangetoond dat het water al meer ea meer hard is geworden. Dat wyst er op dat er hier of daar wat hapert. Hy wenscht zeer onder de aandacht van burg. en weth. te brengen de uitkomsten van het onderzoek van het water, opdat pogingen worden in het werk gesteld om het waterden goeden naam, dien 't heeft, te doen behouden De heer Sprenger stelt voor den post met f 330 te verhoogen iu verband met de ver hoogde kolenpryzen. Dit wordt goedgevonden. Hfdst. X, Onvoorziene uitgaven, wordt aan gehouden. De heer Koole zegt dat de veerman Vos aan het kanaal 's winters in zyn hokje zit te bevriezen. Is er nu geen bedrag hier of daar te vinden om dien man 's winters wat kolen te geven? Loon verhoogen is reeds vroeger afgestemd. De heer Dan Bouwmeester zegt dat er vroe ger meer van die huisjes waren, o. s. voor de vischkeurderszy kregen vroeger brand van de stad, maar onbegrypeiyk is het hoeveel kolen noodig zyn voor de verwarming van die huisjes. Thans komt in behandeling afd. IV van Hfdst. V, Straatverlichting, dat in de vorige vergadering is aangehouden. Het cyfer van f 9500 moet nu met f 700 verhoogd worden in verband met het straks genomen besluit. De heer De Veer wyst erop dat voor de straat verlichting meer en meer gebruik wordt ge maakt van gasgloeilicht en vraagt of dat invloed op de kosten der verlichting heeft. Is er geen rapport van den directeur? De heer Sprenger zegt dat door den direc teur gedurende 9 maanden aanteekening is gehouden. Aanvankeiyk voldoet het gasgloei licht goed. De voorzitter stelt voor thanB de vergade ring op te heffen en de volgende te bepalen op a. Woensdag te 2 uren* De heer Wisboom Verstegen merkt op dat het dan een algemeene dankdag is. Dit biykt echter geen bezwaar te zyn. Toch wordt ten slotte de eerstvolgende vergadering bepaald op Zaterdag 4 Nov., des namiddagB te 2 uren. Daarna wordt de zitting gesloten. (Zooals gemeld, is dit verslag reeds in zyn geheel Zaterdagavond aan onze geabonneerden te Middelburg medegedeeld). Kapello. Woensdagavond is de landbouwer Van H. met zijn familie aan een groot gevaar ontsnapt. Komende met zyn rytuig van Kapelle, reed hy in volle draf tegen den afsluitboom van den spoorweg, juist toen de sneltrein uit Vlissingen passeerde. Het voertuig sloeg omde daarin zittende drie vrouwen kregen lichte kwetsuren. De afsluitboom was geheel midden door en het rytuig erg beschadigd. Rotterdam. In het hotel Willemsbrug, aan de Boompjes alhier, heeft een vroegere kellner, Nolte, gehuwd met de dochter der hotelhoud ster, de wed. Wiskora, hedenochtend om 8 uur zgne schoonmoeder met een scheermes ver- vaariyk aan den hals gewond- Eerst dacht men dat de moordenaar gevlucht was, doch te tien uur werd hy, eveneens met doorgesneden hals, door eene dienstbode op den zolder gevonden. Om drie uur heden middag was de kellner stervende; de toestand der weduwe was zorg wekkend. 's-Cravenhage. De Tweede kamer zette heden de behandeling der ongevallenwet voort. Bg artikel 2 (omBChryving van werkgevers en werklieden) is door de heer Van Deinse voorgesteld kleine bazen met of zonder werk lieden in de verzekering te begrypen, mits als werkgevers hun arbeiders ook verzekerende, en stelden de heeren Fokker c. s. voor allen, die onder het begrip „werklieden" vallen, te verzekeren op den grondslag van het Iood, niet hooger dan f 1200 'a jaarB. Da minister van waterstaat acht het eerste amendement, liggende buiten het beginsel der wet, terwyi het tweede z. i. daaronder brengt hoog bezoldigde betrekkingen. Het amendement-Fokker werd aangeno men met 40 tegen 32, dat van den heer Van Deinse daarentegen verworpen met 48 tegen 27 stemmen. Bg hoofdstuk „Verzekeringsplichtige bedo ven" hebben de heeren Troelstra c. s. hun amendement om schippers en het visschersbe- dryf in zyn vollen omvang, dus ook het zee- visscherybedryf, te verzekereningetrokken, na verklaring der regeering dat men later, onge acht de kosten, tot verzekering der zeelieden zal moeten overgaan. Aan den heer Pyttersen bevestigde zy, dat de exploitatie der overzetveren begrepen is iu het veersohippersbedryf en zy bereid is de sluizen- en bruggenbediening in de wet op te nemen, Da heer Van Kol betoogdo de billykheid om den landbouwarbeid in de voordooien te doen deelen. De oorlog in Zuid-Afrlka.' Londen. Gaen enkel direct bericht uit Ladysmith. Het laatste telegram dat van daar ontvangen werd, was het officieeJe verslag van White, dat gedagteeketd was van Dins dagavond 7.50. Maar particuliere telegrammen zyn na Maandagavond niet ontvangen. Ook uit Kaapstad hoort men niets, met uit zondering van een paar telegrammen, die geen zakelgken grondslag hebben. Het departement van oorlog sohynt eveneens zonder bericht te zyn. De bladen zwygea over dit zwygen. Woensdagmiddag had een ministerraad plaats gevolgd door een conferentie tusschen Salisbury, Gosehen, Balfour en den hertog van Devon shire, met den opperbevelhebber van het Engelsche leger, generaal Wolseley, en generaal Evelyn Wood, die in 1881, na den slag by Majuba, den gesneuvelden Colley opvolgde. Na afloop der conferentie werden uitgebreide telegraphische instructies aan Bulier gezonden. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat Bulier naar Natal is vertrokken. De Londensohe avondbladen behelzen bet be richt dat de Boeren van Ladysmith in Zuid Zuid-Oosteiyke richting voorttrekken om den spoorweg by Coleuso te bezetten. Zy willen de Eagelsohen afsnyden tuasohen Pleter Maritaburg en Ladysmith. (Volgens de Engelsche bladen zyn in het deel van Natal, waar de Boeren nu doortrek ken, niet meer dan 3000 Engelsche soldaten, met inbegrip van het garnizoen van Pieter Maritsburg). Brussel. Het gezantschap der Zuid-Afri- kaansche Republiek ontving de mededeeling, dat, wegens storing van de gemeenschap via Aden, het telegram, bevattende de namen der dooden en gewonden, via Kaapstad is ver zonden. verkoopiagan en verpachtingen m Zealand. Ditum Plaats, Yoorwarptu. Informatifa 7 Nov. Middelbnrg, Inboedel. Notarishui». 7 Ooitkapella, Hofiteedje, Tak. 7 Goe», Hout op «tam, Fransen v.d. Putte Zn. 8 Biggeke ke, Yroonen (verh.), Bmgemeest Algemeen Uverzicht. Zelden heeft te midden van een oorlog een dag zoo weinig nieuws gebracht als die van heden. Een groot deel der buitenlandsche bladen verscheen niet wegens den kerkeUjken feestdag; de andere, die wel uitkwamen,^staan vol over den oorlog, maar brengen al evenmin nieuws. Het schijnt dat zoowel Ladysmith als Kim- berley en Mafeking zoo nauw zijn ingesloten dat er niets meer door kan, terwyi de censoren de rest doen. In Europa zelf heeft men ook alleen maar oor voor de berichten over den grooten stryd. Alleen in Duitschland is het anders. Daar zyn het de vlootplannen, die algemeen besproken en vry wel algemeen veroordeeld worden. Maar aan de critiek zal wel niemand veel waarde hechten. Nog nooit heeft de Duitsche regeering vergeefs aangeklopt om geld voor leger en vloot. Ecu eukele maal moest het iu twee instanties gaan. Maar ten slotte keerde Michel toch de beurs om. Toch is het altyd eeu merkwaardige Btryd, welke iu zulke gevallen gevoerd wordt. Want al i? vooruit bekend, dat de regeering zal overwinnen, anders staat bet met den prya welke door haar zal moeten worden betaald. Zoo toonen de agrariërs nu reeds eenige geneigdheid om de gelden toe te Btaan, mits dan de kanalenplannen worden opgeborgen, zoodat het land niet voor vloot en waterwe gen te gelgk zal hebben te betalen. Onhandig is dit zeker niet van de party, welke meer nog om economische dan om financieele redenen bezwaar heeft tegen de kanaaloutwerpen. Deze toch zullen iu de eerste plaats handel en ny verheid bateD, en dus leiden tot een nieuwe vraag naar arbeidskrachten „ten koste" van het platteland, waar de land bouw aan knechts en meiden weer veel zal moeten gaan betalen. Iu de Spaansche kamers is het de laatste dagen wat woelig geworden, vooral in den Senaat, waar Almenas de regeering interpel leerde over de algemeene politiek. Het debat (iep natuurlijk weer over de kwestie vau Catalonië en over de vraag in hoever de regeering verbonden was. Een eigenaardig pnnt werd door Almenas ter sprake gebracht. Deze beweerde, dat de Spaansch-Amerikaan- sche commissie voor de vredesonderhandelingen niet geheel op de hoogte was geweeBt van de gesteldheid, en daarom drie eilanden in de buurt der Philippynen uiet had ingedeeld. De spreker wilde van deze gunstige gelegenheid gebruik maken, om met de Vereenigde Staten te onderhandelen over de vryiating der Spaansche troepen, die nog altyd de gevangenen der Philippino's zyn. De vraag is echter wat Amerika zal kun nen doen om de Philippino's te bewegen de Spanjaarden los te laten. Reeds vroeger toch bleek, dat Aguinaldo alleen te vinden was voor een prys, die de positie der Philippino's zou versterkenen daarvan kan natuuriyk geen sprake zgn. Er in den laatsten tyd herhaaldeifjk sprake geweest, dat Servië een geheime politie zou krygen, naar bet model van de beruchte Russische instelling, een bureau dat ambtenaren

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2