MIDRELRURGSCHE COURANT. 1899, Yrijdag 3 November» JT. 260- 142s Jaargang De*e courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdag au, Pïfia, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1.- Afzonderlijke nummers koaten 5 eent. Thermometer Middelburg 2 Nov. 8 u. vm. 51 gr. 12 u. 62 gr. *v.4u. C4gr.F. Verw. mat.Z. W. w., bew. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór dén uur aau het bureau bezorgd z$n. Adverte"ri8n20 eent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten ©a Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 eent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige ▼oorwaarden. Prospectussen daarvan zjjn gratis aan bet bureau te bekomen. Agenten! Te AmsterdamA. de La Ma» Azk. en Max R. Nunes: te Rotte, dam: Nijgh van Ditkab. Eene onhillijke en onjuiste yer- gelijking. Aanbesteding gemeente-drukwerk. Naar aanleiding vau het voorstel, door het Gedeputeerde college vau Zeeland aau de Provinciale Staten gedaan, betreffende het leveren ea drukken van de verslagen der gewone ea buitengewone vergaderingen van die Staten, meenen wij gerechtigd te zijn een enkele opmerking te maken, hoofdzake lijk tot voorlichting van de leden dier Staten. Wie van onpartijdig standpunt deze kwes tie heeft gevolgd het is anders opmerke lijk hoe ook zelfs in deze partijbelang zich doet gelden zal zich met ons wel eenigs- zins verbaasd hebben over dat voorstel. Het komt ons dan ook vrij onlogisch en onbillijk voor. Sedert 1869 wordt door de Midd. Crt een dergelyk verslag geleverd en kosteloos haren geabonneerden gezonden. Na afloop van eiken vijfjaarlykscben ter mijn is het contract tusschen de provincie en haar vernieuwdzelfs ook in 1889, toen daarin voor 1890 en volgende jaren eene voor haar zeer onvoordeelige wijziging werd gebracht. Nn met het einde van dit jaar weer zulk een termijn verstrijkt, heeft onze Vennoot schap zich op nienw bereid verklaard op denzelfden voet voort te gaan, ondanks verschillende bezwaren, voor baar aan de tegenwoordige overeenkomst verbonden. Gedeputeerde Staten deden in de zomerver gadering dan ook het voorstel bet contract weêr voor vijf jaren te vernieuwen. Dit voorstel gaf aanleiding tot verschil lende opmerkingen, enkele wenken en een voorstel om de overeenkomst niet voor vijf maar slechts voor twee jaar aan te gaan. Over die bemerkingen bewaarden wij liefst het stilzwijgen, maar een enkel woord van protest meenen wij toch te moeten doen hooren. De heer Huvevs, die, op een toon van gezag alsof bij daarvan op de hoogte was, een oordeel uitsprak over de intieme zaken van ons blad, sloeg daarbij de plank mis. Hij zeide o. a.„Bovendien zijner aandeelhouders van dat blad in ons midden en dat maakt de stem ming onzuiver." Hier sprak dit Statenlid een onwaarheid nit. Onder de leden der Staten is slechts éen aandeelhouder, de heer J. M. Kakebeeke, een man, wiens onpartij digheid bij alle leden der Staten wel boven verdenking is en die dan ook bij deze gele genheid bleek. De heer Kakebeeke stemde namelijk voor het voorstel-De Veer. En dan, vooral ter wille van hen, die het zeer moeilijk werk verrichtten om het verslag op te maken, kunnen wij niet nalaten te wijzen op het feit, dat zelfs by de stenographiscbe verslagen in de Tweede kamer hetzelfde verschijnsel zich voordoet als bij ons en ook in de drukproeven daarvan wijzigingen of aanvullingen worden gebracht' Een sprekend voorbeeld daarvan is wel het onlangs voorgekomen feit, dat in het slot eener rede van den heer Van Kol een zinsnede was geschrapt, waarop juist een volgend spreker had geantwoord. De Han delingen werden daardoor onbegrijpelijk. Het ligt toch ook voor de hand, dat wijzi gingen worden gebracht door hen, die daartoe het recht hebben. Wanneer men het ge sproken woord onder de oogen krijgt, is men ▼an zelf geneigd het te verbeteren, te ver anderen of aan te vullen, omdat men allicht iets anders, beter zou gezegd hebben of liever niet gesproken. Dit sluit niet uit dat, evenzeer als ieder ander werk, dat van een verslaggever onvol maakt is, omdat het onmogelijk vrij van fouten zijn kan. Allerlei stoornissen, gering ook, maken het soms hoogst bezwaarlijk nauwkeurig op te teekenenen bij langdnrige redevoeringen valt het nog moeilyker spreker geregeld te volgen. En nn ter zake. Het voorstel om eene nieuwe overeenkomst ▼oor slechts twee jaren aan te gaan, werd door de Staten met 26 tegen 13 stemmen Aangenomen^ nadat vooraf met 25 tegen 15 stemmen was verworpen een voorstel om „Gedeputeerde Staten uit te noodigen eene openbare aanbesteding te doen". Om voor ons overwegende redenen hebben wy echter, gestand doende onze bereidver klaring om weêr voor vijf jaren te contrac teeren, geweigerd aan te nemen een over eenkomst voor twee jaar. Gedeputeerde Staten gaven daarna gele genheid tot het doen van aanbiedingen voor bet drukken en voor het leveren en drnkken van zulk een verslag. Dat zij dit deden, trots de verwerping van het voorstel om hen nit te noodigen znlk 3 openbare aanbesteding nit te schrijven, is wel ©enigszins vreemd, doch wij willen dit daarlaten. Zij wenschten wellicht zich op de hoogte te stellen van den uitslag van znlk een poging, om in de a. najaarszitting op alles voorbereid te zjjz. Maar wel zijn wij verbaasd hierover dat zij nu een bepaald voorstel doen in deze; een voorstel lijnrecht in stryd met dat, door in de zomerzitting gedaan, om de over eenkomst met ons weer voor vijf jaren aan te gaan. Dit noemen wij onlogisch en te minder te verdedigen, omdat juist bij de meerderheid der Staten geen geneigdheid voor aanbe steding bleek te bestaan. Wij zouden het van hun zijde meer ver klaarbaar hebben gevonden, wanneer zij een voudig de resultaten van hunne oproeping en onze missives bij de Staten hadden overgelegd onder verklaring, dat zij zich onthielden van het doen van een bepaald voorstel en aan de Staten de beslissing wilden laten. Wij noemden ook het voorstel van Gede puteerde staten onbillijk. En wel om deze reden. De door hen uitgeschreven aanbesteding draagt een geheel ander karakter dan de overeenkomst, die er tusschen de provincie en ons blad bestaat, omdat in art. 3 daar van ons uitdrukkelijk de verplichting wordt opgelegd om een afdruk van het verslag als bijlage te voegen bij elk exemplaar van ons blad. Wy moeten dus zorgen voor eene behoor lijke verspreiding; waarvan echter in de voorwaarden der aanbesteding met geen woord wordt gerept. En juist dat verspreiden was van het begin af aan de hoofdzaak in deze. „Iii 1869 ontvingen de toenmalige uitgevers van ons blad, Gebr. Abrahams, van den griffier der Staten de zeer vereerenöe nitnoodiging, om ook het officieel verslag van de zittingen der Provinciale Staten te doen opmaken en bij de courant te verspreiden. Zij verklaarden zich bereid om bij wijze van proefneming, zonder eenige vergoeding, die taak op zich ;e nemen „Daar de proefneming aan de wederzyd- •che verwachtingen mocht beantwoorden, werd eene vaste verbintenis voor het vervolg aangegaan. Wy meenden aan dit feit even te moeten herinneren; onder mededeeling tevens dat juist op dat verspreiden Ged. Staten van wege het bestuur onzer Vennootschap nog 3 uitdrukkelijk zijn gewezen, toen dit kennis nam van de oproeping voor de aan besteding. Aan die oproeping kon de Midd. Crtstel dat zy dit had willen doen, onmogelijk gehoor geven; nn juist het verspreiden van het verslag, waardoor dit in duizenden handen komt; zonder tegenspraak te vreezen, durven wij dit beweren geheel was ver vallen. Het drnkken en het leveren en drukken van znlk een verslag ligt geheel buiten het terrein eener courant als de onze dit behoort tot de taak van een drukker, wat onze vennootschap niet is. Het is wel een opmerkelijk verschijnsel, dat uit gansch Zeeland slechts éen drukker inschreef; en tal van bekende firma's, die op de hoogte kunnen zijn van de zorgen en de moeite, aan zulk een verslag verbonden, zicb onthielden van inschryving. De Middelburgsche courant van haar ont staan tot de oprichting der Vennootschap tot voortzetting harer uitgifte 1758—1874 door S, P. Abrahams. En nu ligt het onbillijke van het voor al van Ged. Staten onzes inziens juist hierin, dat zij een vergelijking maken tusschen twee geheel verschillende manieren van behandelen van het verslag en de daarvoor gevorderde prijzen; en ten slotte een voor doen, zonder oüt een enkel woord over het zeer belangrijke pontde versprei ding te reppen; eene verspreiding, waarop in de laatste Statenzitting nog zoo uit drukkelijk is gewezen, waardoor het pnbliek belang wordt bevorderd en die voor ons de kosten aanzienlijk hooger doet zijn, omdat de oplaag van het verslag veel, veel aanzienlyker wordt dan de 150 exemplaren, welke de drukker verplicht is te leveren. De kwestie is dus door Ged. Staten niet zuiver gesteld. Over het tweede onderwerp van onze be schouwing in ons volgend nommer. Middelburg 2 November. artsenybereidkunst, beide in verband met art. 436 van het wetboek van strafreoht (onbevoegde uitoefening van een beroep, waartoe de wet eene toelating vordert), heeft eene aanschrijving dienaangaande gericht tot de Procureurs-gene- raal by de gerechtshoven. De minister deelt mede, dat in vele gevallen overtredingen dezer bepaliDg onvervolgd zon den gelaten worden, wat natnnriyk allengs tengevolge heeft, dat ook het constateeren achterwege big ft. De uitoefening van de geneeskunde en de artseny bereidknnde door daartoe onbevoegde personen neemt zoodanig meer en meer toe 8chryft de minister tot groot nadeel dihwyis voor de gezondheid van degenen, die zich aan i practijken dier onbevoegden toevertrouwen. Het geldt hier een groot volksbelang, en op dien grond noodigt de minister de Procureurs generaal dan ook dringend nit zooveel moge- ïyk te willen bevorderen, dat overtredingen van bovenstaande bepalingen in den vervolge behooriyk geconstateerd en door de ambtenaren van bet openbaar ministerie by de kantonge rechten vervolgd zullen worden. HET AMENDEMENT-KUYPER is WoenBdag, zooals in een groot deel der op laag van ons vorig nominer reeds is gemeld, door de Tweede kamer verworpen met 62 tegen 32 stemmen. Eene groote meerderheid dus Dit zal wel een gevolg zyn van de perti nente verklaring van den minister van water staat dat de regeering het amendement, zooals het daar lag, onaannemelijk achtte,maar alsnog bereid was een amendement te overwe gen, waarby, met behoud uitsluitend van een ryks verzekeringsbank, een andere regeling wordt voorgesteld betrekkelijk de wyze van storting der premiën. Dit zen moeten geschieden door een bepa ling achter hoofdstak 7. Dc Kuyper wildé echter een stemming der Kamer uitlokken over het beginsel van par- t'culier initiatief. De kamer heeft daarop nu geantwoord en een belangrijk besluit genomen. Voor het amendement stemden de heeren Da Vis3er, Van Kemp in, Van Alphen, Kuyper, Dobbelman, Van Bylgnd (A.), Travaglino, V. d. Kun, Mackay, Van Kerkwijk, Merkelbach, Krap, V. d. Velde, Brumrnelkamp, Van Asch WQck, (Wyk), V, d. Berch v. Heemstede, Van Asch v. Wyk (Ede), Thooft, Vermeulen, Suhimmelpenninck, V. d. Hen veil, Lucasse, De Waal Male fijt, Loeff, Van Heemstra, Donner, De Ras, Basterf, Seret, Jansen, Evers en Pfnappel. EEN AANNEMERS-ADRES. Door den Nederlandschen Aannemersbond is tot burg. en weth. der gemeente Rotterdam een adres gericht, waarin verzocht wordt wy* ziging te brengen in de tot nu toe geldende voorschriften by aanbestedingen. Te Rotterdam zijn toch nog steeds van kracht de Algemeene Voorschriften enz. van het Departement van Waterstaat, H. en N., vastgesteld 12 Sept. 1882. De Bond wenscht deze in de gemeente bestekken te vervangen door bilHjker bepa lingen, als: a. het beslechten van geschillen door arbitrage; b. het beschouwen van werkstakingen, klaarblykeiyk ten doel hebbende het ongemo tiveerd opdrijven der loonen of het verstoren der orde op de werken als force majeure; een billijke regeling der aansprakelijkheid voor schade, met dien verstande, dat de aan nemer alleen aansprakelijk kan worden geateld voor schade, door zyn toedoen of nalatigheid ontstaan enz. Mocht hiertegen bezwaar bestaan, dan dringt de Bond er op aan, ten minste de A. V. van waterstaat van 1882 te vervangen door die van hetzelfde departement van 12 Dec. 1896 nader gewyzigd blijkens een nota van den tegenwoordigen minister van einde April 1899. Dit adres vindt zyn oorzaak in het antwoord op een zelfde verzoek van de afd. Rotterdam van den Bond, door B. en W. gegevendat er geen termen bestaan om incidenteel af te wyken van de tot dusver gevolgde regeling, maar dat het belaDg van een spoedige beslis sing ten aanzien van de gewenschte wyzigingen niet uit het oog wordt verloren en het daar heen zal worden geleid, dat deze zoodra mogeiyk valle. TOEPASSING GENEESKUNDIGE WET, De minister van Justitie, wien door zyn ambtgenoot van binnenlandsche zaken was medegedeeld, dat in de geneeskundige raden meermalen geklaagd wordt over gebrekkige handhaving van de artikelen der geneeskundige wet en der wet regelende de uitoefening der BMOEIUNUJÜN MZ. By kon. besluit: is aan mr M. J. van Lennep, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend nit zijne betrek king van raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, onder dankbetuiging; is J. H. Götz, toonkunstenaar, te Nijmegen, benoemd tot ridder in do orde van Oranje Nassau De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens eene namens de Britsehe regeering ontvangen mededeeling, de genoemde regeering, gevolge van de tnsscben Haar en de Gouvernementen van de Znid-Afrikaansche Republiek en van den Oracje-Vry staat uitge broken vyandelykheden, zich genoodzaakt ziet gebruik te maken van de by de artt. 7 en 8 der telegraafconventie van St. Petersburg toe gekende bevoegdheid tot het beperken der elegraphische verbindingen en tot het uitoefenen van het recht van censuur op komende van of gaande naar de geno. Republieken over Britsehe kabels. UIT STAD ER PROVINCIE. By kon. besluit is benoemd tot raad in h et bestunr van den polder Walcheren P.Ponwer. - Door deu minister van binnenlandsche zaken is, zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd vermeid, benoer met ingang van den dag waarop hg, na Dacembet 1899, zijne betrekking aanvaardt, tot hoofd der leerschool, verbonden aan de rijks-kweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn J. Boogerd, thans ondervrijzer aan leerschool, verbonden aan de rijks kweek school voor onderwyzers te Middelburg, en is hem met ingang van denzelfden dag eer vol ontslag verleend als onderwyzer by laatst, genoemde leerschool. Het is wel onnoodig maar het over tollige schaadt in deze niet om nog eens eraan te herinneren dat morgen, Vrydag, hier ter stede de collecte wordt gehouden „voor de Boeren in Transvaal". By de herinnering nog een opwekking te voegen tot het schenken van milde giften, doen wy niet, omdat wy er zeker van zyD, dat de sympathie met onze dappere stamgenooten, die in Znid-Afrika voor hnnne onafbankeiykheid sfryden en lijden, welke sympathie zich op alle mogeiyke wyzen nit, ook in dezen vorm schitterend biyken zal. Wel willen wy omdat men ons er naar vroeg nog mededeelen dat de opbrengst der collecte bestemd is voor de Nederlandseh, Zuid-AfriJcaansche Vereeniging, die daarvan een deel zal bestemmen voor het Roode Kruis. Woensdag avond was een troepje jongens, blijkbaar onder deu invloed van oorlogsberich ten, overwinningen en krygsgevangenen, bezig met op de Bree alhier „Engeland en Trans vaal" te spelen. Met puntige stokken werd juist een woedende slag geleverd, toen de dertienjarige G. R. daar voorbykwam en onge wild in het hevigste van den stryd geraakte. Hy werd hierby door een der stokken zoo gelukkig in het gelaat getroffen, dat hy bloe dende kwetsuren bekwam en een oog zwaar werd verwond. De jongen weed naar het Gasthuis vervoerd, waar het gekwetBte oog werd uitgenomen. Ofschoon de toestand In het eerst veel te wenschen overliet, ia deze nu bevredigend. Het andere oog is niet aangedaan. Heden middag zon, wanneer da toesfand van den patient dit toeliet, de politie een onderzoek naar deze zaak instellen. Heden is by het 2a bataljon 3a regiment infanterie alhier het onderzoek naar de ge oefendheid van de lichting 1899 aangevangen. Heden en morgen wordt dit onderzoek by- gewoond door den commandant van het regi ment, den kolonel C. P. J. van Vlierden. Gedurende de maand October werden door het centraal-bnreau van de telefoon te Middelburg tot stand gebracht 2967 aan sluitingen. Op 16 November a. a. wordt te V 1 i s- singen een intercommunaal Rijkstelephoon- bnreel voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zyn bepaald als volgt: op werkdagen van 7,30 voormiddags tot 9,30 na middags; op Zon- en feestdagen van 12,30 tot 1,30 namiddags. Omtrent de opening van znlk een kantoor te Middelburg is nog niets bekend. - Aan den conducteur-pakmeestar le kl. T. VeVlinden te Vlissingen is door den directeur-generaal der staatsspoorwegen eene eervolle vermelding toegekend wegens betoonde eeriykheid. Woensdag is in 't naanw van Bath omhoog gestoomd het Duitsohe stoomschip Emmagez. Oldenburg van Kiel, komende van Antwerpen en bestemd naar Hamborg. Het ledige schip kwam des namiddags een unr zonder assistentie vlot en stoomde door naar zee. Tot gemeente-veldwachter te Schore is benoemd Ms Hemmekam, onbez. gem. veldw. aldaar, met wien op de voordracht stonden H. Verhoek, politie-agent te Zierikzee, en Lt. van Koeverioge, werkman te Waarde. De tegenwoordige titularis Wm Hemmekam ont vangt een pensioen van f 250. (Q. Crt.) Tot lid van den raad te Wissekarke (N. B.) is Woensdag by herstemmiug gekozen de heer J. W. vau Nieuwenhuizen met 94 stemmen. De heer J. L. Marcusse verkreeg er 79. Er waren 179 stemmen uitgebracht, waarvan van onwaarde. By de eerste stemming namen 171 van de 386 kiezers deel. Toen kregen de beide ge noemde vrijzinnige candidaten respectievelyk 71 en 60 stemmen en werden op den anti- revolntionnairen candidaat 37 stemmen uit gebracht. COLLECTE TRANSVAAL. Deze bracht op teWemeldinge f 123, Rd« lacd-Bath f 179, Hoedekenskerke 46 25, lerseka 249.74, Kvuiningen 266 36°, Sohore 31.60, NÏS88 f 38.30, Waarde f 46 80. Te Zierikzee was de opbrengst f 976.98', Onwerkerk f 61.75, Ellemeet ƒ29 616, Duiven* dyke f 37.87, Brouwershaven 86 10 en Kerk- werve 40.17'. KERKNIEUWS. NED. PROTESTANTENBOND. Op de Woensdag te Assen door diea Bond gehouden algemeene vergadering bleek nit het verslag van den secretaris dat het ledental met 100 is vooruitgegaan. Voor zoover de nalatig heid van afdeelingssecretarissen, om opgaven in te zenden, bet berekenen laat, bedraagt bet aaantal leden op 't oogenbiik in 't geheel 19100. Uit htt verlag der commissie voor de liede renbundels biykt, dat reeds 100.000 exemplaren van de verschillende nitgaven zyn verspreid. 0. a. by de Broedergemeente in Paramaribo is deze bundel in gebrnik. Een neger, lid dier gemeente, bestelde op eigen kosten 500 exem plaren ter verspreiding. De commissie voor de postcolportage deelt nog mee, dat in dit jaar 3875 boeken in 1255 pakjes verzonden zyn aan 492 nieuwe lezers. Mej. Sibmacher Zijnen bedankte als corres pondente voor bibliotheken en in baar plaats is door het hoofdbestuur benoemd mej. Van de Kamer. Nieuw Leven telt 8802 abonné's. Op voorstel van de afdeeling Bussnm nam de vergadering by acclamatie de volgende motie aan„De Ned. Protestantenbond, den oorlog tusschen onze broeders in de Transvaal ea de Vrystaat en het machtige Engeland be treurende en verfoeiende, geen oogenbiik twijfelende aan welke zyde het recht is, vol medeiyden over het lot vsn onze uappere stamverwanten en hunne weduwen en wee zen, verzoekt Zondag 12 November e. k. als den Transvaaldag te beschouwen verzoekt verder dat er op dien dag in alle sfdeelingen, zoo er geen dienst is, dan een samenkomst worde gehouden, de Transvaal het onderwerp der preeken moge zyn en een eoL lecte zal gehouden worden, vooraf aangekon digd, die gezameiyk de gift van den Protestant tenboni aan de Nederl. Zuid-Afrikaansche Ver' eeniging zyn zal." De volgende jaarvergadering zal te Haarlem worden gebonden.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1