MIDDELBIRGSCHE COURANT. IT. 258- 142' Jaargang 1899, W oensdag 1 November. Deie courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pïfis, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 31 Oct, 8 u. vn. 51 gr. 12 u. av. 4u. 54 gr. F. Verw. mat. W. w., bew. Middelburg 31 October. Advertentiën voor het eeratvolgeni nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten ©a Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige ▼oorwaarden. Prospectussen daarvan tgn gratis aan het bureau te bekomen. Agenteni Te AmsterdamA. de La Mas Azn. pti Max R. Nünes te Rotte, dam: Nijgh van Dithab. sche zaken niet hierover de Eogelsche regeering vertoogen doen indienen vrasgt het Amsterdameche blad. De vonnissen tegen mr Troelstra. Wij hebben tot heden over die vonnissen gezwegen, omdat wij ona onbevoegd verklaren daarover een gegrond oordeel nit te spreken en elke redeneering ons voorbarig voorkwam, zoolang de zaak niet alle phrases heeft door loopen. Het Vad. maakt echter heden zulk eone, o- V gegronde opmerking, dat wij goed meenen te doen die over te nemen. Vooraf de mededeeliug dat, toen in de Tweede kamer het vonnis van het gerechtshof bekend was en ook den minister van justitie ter oore was gekomen, deze mr Troelstra, die hem passeerde, staande hield, om hem te zeggen, dat, waar z. i. een veroordeeling niet had bonnen uitblijven, hij niet een zoo zware straf bad verwacht, waarop de heer Troelstra ant woordde, dat er nu eenmaal niets aan te doen was. Ook verschillende leden der Kamer betuigden hem hun leedwezen over den aard der opgelegde straf. Dat de straf te zwaar is, is ook ons gevoelen, zegt nu de redactie van Het Vad. Het bomt ons voor, dat juridisch het vonnis van he' bof beter te rechtvaardigen is dan dat van de rechtbank. Ook de schi ij ver van een hoofd artikel in de Sociaal Democraat zelf schijnt dat te gevoelen, waar hij, in vergefelijke ergernis over de verwijzing naar de cel vsd hem, die de z. i. onschuldig veroordeelden nit de cel redt, nogal erg doorslaande, het vonnis der rechtbank er een noemde, waarin een gerechtigheid te ontdekken was, hooger dan de wet, en een „dis mat een artikel zoo veel is belichaamd." De leer, dat de rechter zioh verheffen mag boven de wet, is de onze niet, maar wel meenen wij, dat de latitude, baar gegeven om bp de straftoemeting tot het laagst mogelijke minimum af te dalen, hem een middel moet .zijn, om, waar strenge toepassing der wet het rechtsbewustzijn zou schokken, aan dat rechtsbewustzijn zooveel mogelijk tegemoet te bomen. Het wil ons voorkomen, dat de rechter zich in casu blind getuurd heeft op het objectieve element in 't gepleegde misdrijf, de beleediging van eer ambteaaar in functie, wat natuurlijk zeer bedenkeiyk klinkt, en te weinig aandacht h-^efc geschonken aan het subjectieve element, aan de motieven, die den dader gedreven hebben, aan de poychologisobe dryfveeren, die hem hebben geleid tot zijn daad. Om te komen tot zyn doel: de bevrijding van ben, die by onschuldig veroordeeld achtte, zag bij ten slotte geen andere uitkomst dan deze. En zelfs al neemt men m( t den advocaat- generaal aan, dat bij daarin dwaalde, dat werkelijk nog een andere weg was, nl. e beroep op de Frieacbe rechters, dan staat toch tweeërlei vast: lo. dat hij, ia de door hem opgedane ondervinding, zeker geen aanleiding bad van zulk een stap veel te verwachten; 2o. dat het ook objectief zoo onzeker was, of de stap tot bet doel zou leiden, waar al het nieuwe bewysmateriaal buiten die rechters om is gevonden. Waar het alzoo, naar wij meenen, duidelijk i«, dat de heer Troelstra alleen door liefde voor de gerechtigheid is gedreven, alleszins verklaarbaar, dat bij tot een middel heeft gegrepen, dat hem zelfs met den straf rechter in aanraking moeBt brengen, daar mogt het ontwijfelbaar zijn, dat hij zich besf' schuldig gemaakt aan een strafbaar fut, daar moge zelfs erkend worden, dat het in geer geval geoorloofd is een ambtenaar in zijn eer en goeden naam aan te randen, ons rechts bewustzijn kan er toch onmogelijk vrede mede hebben, dat by daarvoor een maand in de cel gaat, als ware hy een dief of een oplichter. TELECRAPHISCHE GEMEENSCHAP MET ZUID-AFRIKA. Da talryke landgenooten, die familieleden it Transvaal en Vrystaat hebben, verboeren uit- ter aard in groote spanning omtrent het lot dier verwanten. Hun ongerustheid wordt niet weinig verergerd door de bemoeiiyking, welk' het telegraphisoh verkeer ondervindt. Zoo kreeg, volgens Het Hbld., een Amsterdam mer, die Zaterdag naar een familielid t< Pretoria had geseind, het schrifteiyk bericht, dat het telegratn volgens kennisgeving van het kantoor te Kaapstad „door de censuur ie gebonden en das onbestelbaar." Toch stond in dat telegram slechts de onschuldige vraag om te seinen hoe de adressant het maakte. Hy vernam heden aan het telegraafkantoor te Amsterdam, dat tal van dergeiyke teleur stellingen dageiyks voorkomen. Is zulk een stremming van het telegrapbiscb verkeer niet in stryd met de internationale Verdragen Kan de minister van buitenland- BENOmMJAVEN ENZ. Bij kon. besl. is de kolonel jhr. A. W. van der Wyck, commandant van het 2de reg. hu zaren, op zyne aanvrage, op pensioen gesteld ad f 2061 's ja ars; en dien kolonel de rang verleend van generaal-majoor. Door de arr. rechtbank te Haarlem is, ter vervulling der vacature van griffier van dat college, opgemaakt de navolgendealphabetische lijst van aanbeveling: mr. M. E. Booy, rech ter in de arr. rechtbank te Tielmr. J. S. D. van Doorn en mr. P. J. J. Ras, subst. griffiers by de arr. rechtbanken te 's Graven hage en Amsterdam. OOST INOIË. De afgetreden g^u 'erneur-generaal is thans op de terugreis naar het moederland. Te Batavia heefc zich nu spontaan het plan gevormd om jhr C. H. A. van der Wyck een ovatie aan te bieden aan het einde van zyn .egenryk bestuur en die te doen bes'aan uit gedenkpenning plus oorkonde, waartoe door geheel Iadië gelden zullen worden inge zameld. Volgens de Javabode moet Z. E. de gouver neur-generaal Rooseboom aan generaal Van sz zyn voornemen hebben te kennen ge geven om in den loop van het volgend jaar persooniyk een bezoek te brengen aan Atjeh daar den stand van zaken eens op te UIT STAD EN PROVINCIE. De algemeene repetitie der zangvereeni- ging Tot Oefening en Uilspanning alhier was Maandagavond goed bezocht, hoewel niet zoo druk als by de repetities van de vorige concerten. betoogde de heer Oohtman dat het niet raad zaam was veel te baggeren, daar afdoende maatregelen toch niet waren aan te bevelen op grond dat zy de krachten der gemeente zouden overtreffen. Hy zou daarom liever bet geld besteden aan betere rioleering of ander nuttig werk. De voorzitter was van oordeel dat het werk noodzakelijk was. In stemming gebracht werd de post behouden met 9 tegen 3 stemmen (de fia. commissie.) De heer Coenen kwam nog even terug op de dichtheid der beerkarren, waarop ook de heer Van der Leeuw wees. üit Vlisslngen. De Maandag alhier voor Transvaal ge houden collecte bracht op f 1580 89 bij de bestuursleden was bereids ingekomen f 563.53, zoolat het totaal bedraagt f 2141.42, terwijl aog van verBchilleade bijdragen toezegging is ontvangen. In dia gemeente is, evenals in Februari van dit jaar te Middelburg, opgericht eene afdee- van dea Nederlandschen barbiers en kap- persbond. Het bestuur bestaat nit de beeren W. A. Keyr, voorzitter, J. W. H. Brouwer, secretaris, en G. J. Bennink, penningmeester. De Westkapelache kolenwerkers, bezig net het lossen van kolen, bestemd voor de maatschappy Zeeland aldaar, uit een van de kolenbooten van de Bristol Coal Company, hebben Maandagmorgen het werk gestaakt Zy eischten loonsverbooging, welke eiscb, nadat ie beide betrokken maatschappy en daarover varen gehoord, werd ingewilligd. De arbeiders zgn daarop heden morgen weer aan den arbeid gegaan. Uit Goes. Maandagavond te 8 uren hield de gemeen teraad, onder voorzitterschap van den burge meester, eeue vergadering, waarby alleen de ter Buyse afwezig was. Uit de vroeger gemelde lijst van benoem baren ter voorziening in de vacature van leeraar in het boekhouden aan de inrichtingen van M. 0. werd mej. J. E. Indeweij, onderwij zeres aan de meisjesschool alhier, voor den loopenden cursus met 7 stemmen benoemd, tegen 4 op den heer W. Korsten. Daarna werd de gemeentebegrooting voor 1900 behandeld. By de algemeene beschouwingen wees de hear Van der Peyl erop dat bet hem bekend was dat niet alle gemeente-ambtenaren wisten dat zy verzekerd waren tegen de geldelyke gevolgen van ongelukken; dat hy gaarne zien dat ook de aanbesteding van steen kolen plaats had per waggon, en dat de natte modder van de grintwegen, die afgekrabt werd van de voetpaden, na te zyn gedroogd, werd gebruikt. Wat het eerste punt betreft, werd toegezegd dat daarin zal worden voorzien, torwyi over de beide andere punten zal worden gedacht. De verdere behandeling gaf geen aanleiding tot wyziging, zoodat de begrooting werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f 110.184.71, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 1147.10* en een hoofdeiyken omslag van f 27.000. Even werd stil gestaan by de verhooging van de jaarwedde van den adjunct-commies met f 100, aangezien de fiu. commissie eenige inlichtingen had gevraagd. Nadat de voor zitter die verstrekt had, werd de zonder discussie of stemming aangenomen. By den post „baggeren in de vesten f 4500" In de Maandag avond te Ierseke ge houden raadsvergadering werd een verzoek van de scbuttery vereeniging St Sebastiaan om de Schutterehofstraat als gemeen te eigendom over te nemen, van de hand gewezeD, omdat de reparatie van de straat te veel zou kosten. Er zyn nog verscheidene straten in eigendom by particulieren, en die allen over te nemen, zou een leening noodzakelyk maken, terwyl er geen voldoende reden is om voor de Schutters hofstraat een uitzondering te maken. Besloten werd een perceeltje grond, waarby een braedput van het algemeen armbestuur, te koopen voor f 1. De rekening over 1898 en de begrooting voor 1900 van dat bestuur werden ongewy- zigd goedgekeurd, de laatste met een eind cijfer van f 5200.13 als ontvang en uitgaaf. De op 31 Aug. II. vastgestelde verordening op het gebiuik der gemeenteweegbrug door particulieren is van Ged. staten teruggekomen met verzoek deze in te trekken en de veror dening op de heffing van kaai-en havengelden zoodanig te herzieD, dat daarby ook de rech ten voor de weegbrug zgn inbegrepen. Daar evenwel de verordening op de kaai gelden het volgende jaar toch herzien moet worden, werd op voors el vaB burg. en weth. besloten de verordening op de weegbrug in te trekken en de verordening op de kaai- rechten zoolang onveranderd te laten. Eveneens zgn van Gzd. Staten teruggekomen de op 31 Aug. 1.1. vastgestelde verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeldi voor gewoon lager en herhalingeoaderwgs, met verzoek dia in te trekken en gewijzigd op nieuw vast te stellen. By de herziening moet er op gerekend worden, dat wgl het schoolgeld nu van de aanslagen in den hoofde- omslag afhankelijk is, overeenkomstig de art. 264266 dar gemeentewet e>n kohier moet aangelegd wordeD, waarop de schoolgel den voor een geheel jaar worden gebracht. Verder moet vervallen de bepaliug, dat burg. n weth. in byzondere gevallen tijdeiyk ont heffing of vermindering van schoolgeld bunnen verleenen. Deze bevoegheid van het dagelgksch bestuur is in stryd met den nieuwen grond slag voor het schoolgeld. In overeenstemming met de bedoelde aan merkingen werden de beide verordeningen op nieuw aangeboden en met algemeene stemmen goedgekeurd. Nog werd goedgekeurd een wyziging der begrooting voor 1899, volgens welke f2085 van het vermoedelijk batig slot der rekening wordt bestemd voor rioleering, terwgl bedrag van f 100 als salaris voor een weger en meter, wordt gevonden door den post onderwyzers-tractementen met f100 te ver minderen. hoeveelheid vet zaad. Eme gebeele herziening zou echter door deskundigen dienen te ge schieden. De heer Snyders zou ook geen bezwaar hebben in te gaan op het denkbeeld van den heer Den Bouwmeester, maar de herziening dan moeten geschieden door deskundigen kooplieden die de beurs bezoeken of commis sarissen over die inrichting. Nu is alleen gevraagd het oordeel der kamer over wijziging, wat betreft enkele genoemde artikelen. De voorzitter is het eens met de commissie en hy heeft het aangenaam gevonden dat het proces-verbaal door den burgemeester, als hoofd der politie, is ingetrokken. Hy zou meenen dat, wanneer burg. en weth. tot wyziging wilden overgaan, bet geheele art. 12 uit de verordening kon worden gelicht. Mocht men het artikel alleen willen wyzigen dan zoude het kunnen luiden„tot verkoop van granen, zaden en aanverwante artikelen." Wat betreft eene algemeene herziening, geeft de voorzitter toe dat die wel nuttig zyn zou, maar hy gelooft dat die meer op den weg zou liggen van burg. en weth. Wanneer die eene voordracht hebben gemaakt, dan zou het advies der Kamer daarover bunnen gevraagd worden. De heer Den Bouwmeester wyst erop dat hij eenvoudig de wenschelgkheid wil uitgesproken van eene algemeene herziening. Willen burg. en weth. daartoe overgaan, dan kan advies gevraagd worden by de betrokken commissies. De voorzitter brengt alsnu de conclusie der commissie in omvraag, nl. dat de kamer van ning is dat het bewuste artikel wyziging behoeft. Deze wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. De heer Van Burg wyst er op dat thans voor een tafel op de beurs f 2.50 betaald moet' worden of by abonnement per jaar f 30. Dat was vroeger zeer goed, toen marktschnitjes graan aanvoerden, doch thans is dat niet meer noodig, wijl de tafels alleen gebruikt worden voor het toonen van zoldergot d. Naar men ons nit Aarden burg schrijft, viel te Draaibrug, door aanryding van twee met betenloof geladen wagens, de 65 jarige arbeider De W. van een dier voertuigen. Hg kreeg de wielen over een zgner beenen, dat tengevolge daarvan is gebroken. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. Zitting van Maandag middag te 3 Va uur. (Slot.) Voorzitter de heer J. P. Fokker. Afwezig de beeren W. J.Sprenger en G. Alberts. By de voortgezette behandeling van het schrijven van burg. en weth. in zake eene wgziging der verordening op het marktwezen en het advies der maandcommissie, wyst de heer Pb. Boudewijnae erop dat, werd de ver ordening letteriyk opgevat, ook de verkoop van peulvruchten niet zon mogen plaats hebben. De heer Den Bouwmeester herinnert aan andere bepalingen der, misschien reeds 40 jaren oude verordening en vraagt of, waar daarin meer leemten voorkomen, het niet wenachelgk zyn zou die eens geheel te herzien. De heer Verhulst is niet tegen dat idee, maar hy vindt dat een andere zaak. Thans wordt alleen gevraagd advies of het opgemaakte proces-verbaal aanleiding geeft tot wyziging. De commissie heeft het vreemd ge vonden dat juist wegens lynkoek proces-verbaal Is opgemaakt. Deze toch bestaat pit een zekere De heer Luteyn is daar niet tegen, maar acht dit een minder groot belang dan het te laat komen van den trein. De passagiers, die in den trein zitten, hebben by die kennisgeving aan het station weinig belang, terwyi, als de boot iets later vaart, de aansluiting met Bel gië wordt gemist. De heer Snyders beaamt wat de heer Lu! eyn heefc gezegd. Volgens hem is het publiek alleen en volkomen geholpen wanneer de treinen op tyd arriveerden. Goedgevonden wordt dat de Kamer zich wenden zal tot den Raad van toezicht en diens antwoord afwachten. De secretaris wyst nog op hetgeen in het voorloopig verslag der Tweede kamer over de begrooting van waterstaat voorkomt be treffende de vaart door het Hellegat en vraagt of de Kamer te dezer zake niets te doen heeft. De voorzitter meent dat dient gewacht te worden tot de memorie van antwoord is ver schenen. De heer Verhulst vraagt of het niet gewenscht is het bureau te machtigen om, wanneer die memorie is verschenen, te doen wat het noodig zal achten. Goedgevonden wordt de memorie van ant woord at te wachten en dan, indien daartoe aanleiding is, de Kamer opnieuw byeen te roepen. Daarop is de vergadering gesloten. ONDERWIJS. Na afgelegd examen zijn als leerlingen der rykslandbouw-winterschool te Goes toe gelaten tot de le klasse: F. Hocke van Brouwers haven, D. Hage van Nieuw en St. Joosiand, C. de Vrieze en C. van Liere van Kloetingf, I. Staal van Wilhelminadorp, A. v. d. Slikte van StavenisBe, S- Gast van Duivendyke, A. Lindenbergh van Wemeldinge; tot de 2e klasseJ. G. v. d. Linde van CoHjnsplaat, A. Moerland van Cortgene, A. M. Nieuwenhuyze van Camperland. (O. Crt) kon. besluit is aan West dorp e De heer V.n Ba,g eou de keteu op f 1.25 en 1 r wHInn W..M 45 d«r O.defWgH.et, 660 8UbBldl8 Vetleeild ÏSd f 11.630. per maand willen bepaald De voorzitter kan zich met dat voorstel zt er goed vereenigen. Reeds vroeger is deze zaak officieus bespro ken, doch het resultaat heefc niet beantwooid aan den wensch der beursbezoekers. Spreker meent dat, wanneer het tarief ver laagd werd, er meer animo zyn zou om van een tafeltje gebruik te makeD, terwyi, ai ware dit zoo niet, bet verlies voor de gemeente niet van be!eekenis zou. Den heer Den Bouwmeester ziet ook d bil lijkheid in van het voorstel en kan zich er zeer goed mee vereenigen. De heer Snyders meent dat de invoering ner maandeiyksche heffing een gevolg is geweest van de aanvraag van een handelaar Goes, die slechts enkele malen per jaar graan op een tafeltje tentoonstelde. De heer Snyders vraagt of, wanneer er meer vryheid wordt gegaven, er geen gebrek aan plaats zou komen. De voorzitter gelooft het niet, maar mocht dat zoo zyn, dan kan daaraan wel op de of andere manier worden tegemoet gekomen. Hat voorstel-Van Burg, om aan burg. en weth. te adviseeren de heffing voor het ge bruik van een tafal op de korenbeurs op de helft te stellen van het tegenwoordig bedrag, wordt unaniem goedgekeurd. Daarna br6ngt de voorzitter nog ter sprake de geweldig ongeregelde aankomst van de treinen alhier. De secretaris heeft een lystje aangelegd van de verschillen, waaruit blykt dat gedurig de treinen te laat aankomen, wat vooral voor de correspondentie met den over kant zeer lastig is. Hjj vraagt of de Kamer het niet gewenscht acht zich te dezer zake tot de directie der spoorwegen te wenden. De heer Luteyn meent dat de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen wel op de hoogte zyn zal, maar zy er niet op sohynt te letten. Hy zou het daarom beter vinden in dien men zich wendde tot den raad van toe zicht op de spoorwegdiensten. De heer Kakebeeke beaamt wat de heer Luteyn heeft gezegd. Verscheidene firma's heb ben ook reeds vertoogen tot de Maatsohappy gericht ten aanzien van het beschikbaar stel len van materieel voor goederenvervoer, maar tot nu toe zonder resultaat. De voorzitter gelooft dat er geen bezwaar is het idee van den heer Luteyn te vo'gan de kamer blijkt daarmede in te stemmen. De secretaris vraagt of het ook niet ge wenscht zou zyn dat de kamer zich wendde tot Gedeputeerde Staten, met verzoek dat aan het station alhier ter kennis van het publiek werd gebracht, wanneer de aansluiting met de Verschillends Berichten. Naar wij vernemen is het Amsterdameche A Cappella koor ontbonden. De Hooge R<ad heef Maandag beslist, dat volgens de wet geen verplichting bestaat voor een bnrgerlyk geneeskundige om te vol doen aan de oproeping van dea militieraad, tea einde dezen by te staan bij het geneeskundig onderzoek van militiepliohtigen. Een arts te 's-Gravenhage, die weigerde aan bedoelde op roeping gevolg te geven, is dus alsnog op den daarvoor namens hem door mr N. Cramer aan- gevoerden grond van alle rechtsvervolging ontslagen. Volgens De Tijd is er geen sprake van een benoeming van jhr mr Victor de StnerS tot burgemeester van Maastricht, wél daaren tegen tot lid van de Eerste kamer. Ook te 's Hertogenbosch houden eenige dames Toynbee-avonden voor meisjes, die zeef veel succes hebben. Terwyi men in den zomef met tachtig meisjes eindigde, hadden zich dit seizoen zooveel meer aangegeven, dat mëd genoodzaakt was een vijftigtal af te wyzen» Het lokaal, de stadsmuziekschool, is slechts drie keer 's weeks beschikbaar, terwyi er ook slechts voor drie avonden onderwyskrachten voorhanden zyn. Wanneer men bedenkt, dat ook de geeste'yke zusters der verschillende scholen met succes het Toynbee werk ter hand hebben genomen, en er toch nog meisjes over- blijven, die geen plaats kunnen vinden, bohoeft men niet te vragen of het arbeidsveld groot is. Steeds komen er fabrieken by, rn, behalve tijdelyk op de schoenenfabrieken, is er veel vraag naar fabrieksmeisjes; deze bevolken de Toynbee-avonden; men is zelfs zoo ver gegaan in de neutrale Toynboevereeniging om anderen dan fabrieksmeisjes te weren, uit de overwe ging dat zy wel 't allermeest ontwikkeling, zoowel met de hand als van den geest, noodig hebben. Aldus schryft men aan het Hbld. Hoewel de instructie inzake Neerbosch steeds voortduurt, kan met vry groote zeker heid worden gemeld, dat deze zal leiden tot vervolging wegens mishandeling, zoowel van een manneUjke als vrouweiyke beambte der stichting. De openbare behandeling voor de rechtbank te Amsterdam kan in den loop van December worden tegemoet gezien en men verzekert dat daarby eigenaardige byzon- derheden omtrent de wyze van beheer vaa Neerbosch aan het licht zullen komen. In de Oosterparkstraat te Amsterdam is een zevenjarig knaapje, tengevolge van eigen booten naar den overkant zal worden genist. 4 onvoorzichtigheid, door een melkwagen oyefj

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1