MIDDELRURGSCHE COURANT. IT. 247- 142" Jaargang 1899. Donderdag 19 October. Dne courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 18 Oct. 8 u. vm. 44 gr. 12 u. 57 gr. av. 4 u. 54 gr. P. Verw. zw. Z. w., 1. bew., nachtv. AdvertentiSn voor het eeritvolgeui nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn: 20 cent per regel. Geboorte- dood- ©n alle andere familieberichten ea Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zg innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zjjn gratis aan het bureau te bekomen. Art. 95 Gemeentewet. Een aanslag op de autonomie. (Slot). Ik zeide dat niet blijkt dat de den secretaris niet in de macht van den Raad, als ik het zoo eens mag uitdrukken, wilde brengen. Het tegendeel. De geschiedenis der artt. 95 en 106 toont aan hoe er terecht naar gestreefd werd den gemeenteraad de baas te laten in deze werkelijk huishoudelijke aangelegenheid. Zelfs de oorspronkelijk voorgeschreven voordracht door B. en W. werd door Thorbecke gewijzigd in aanbeveling. Ten eerste, omdat er kans bestond dat door eene voordracht van personea, waarvan er slechts éen met mogelijkheid voor benoeming in aanmerking zou kunnen komen, den Raad geea keuze zou wordeu gelaten. Ten tweede op den zonderlingen grond dat, indien de Raad gebonden was te kiezen uit de per sonen, door B. en W. aangewezen, hem, den Raad, aldus beperkt de steun zou kunnen worden onthouden, dien hij in den secretaris tegenover den Burgemeester mocht meenen te behoeven. (Thorbecke veronderstelde toen zeker reeds dat de regeering van baar recht, om burgemeesters te benoemen, wel eens een allerzonderlingst gebrnik zou kun nen maken, hetgeen weer pleit voor zijn ver vooruitzienden blik.) In ieder geval, de vader der gemeentewet wilde, vooral hier, de zelfstandigheid, de onafhankelijkheid der gemeentebesturen hoog houden. Elke verkorting van het recht, tot benoe men en ontslaan aan gemeentebesturen ge geven, is eene inbreuk op de auto nomie. Men bedenke dit wèl. Vele gemeenteambtenareu, ook burgemees ters, gevoelen bijzonder weinig voor de zelfstandigheid en onafhankelijkheid der ge meente. Men staat er soms verbaasd over. Bij velen zijn Gedeputeerden en nog eens Gedeputeerden de goden voor wie men neer knielt in het diepst ontzag. Het is te verklaren doordat dit college zich in zoovele gevallen met den inwendigeD dienst der gemeente moet bemoeien. Ja, soms, ofschoon onverplicht, bepaald moeder lijke zorgen toont. Ook na wil men ziju heil weer bij Gede puteerden zoeken. Êéae maand schorsing met beroep op Gedeputeerden. Geen ongevraagd ontslag dan door Ge deputeerden, op voordracht van den Raad. Komaan, waarom gaat men niet nog wat verder en verlangt benoeming, schorsing, ontslag, geheel te onttrekken aan de gemeentebesturen De secretaris zon dan in de positie van den burgemeester komen. En als men dan ook benoeming enz. van audere gemeenteambtenaren -waarom moe- tea zij er aan bloot blijven staan slacht offers te worden van, zooals u bet noemt, ge achte redactie, ergerlijk machtsmisbruik Als men dan ook die benoeming enz. bij den curator der gemeentebesturen bracht, dan eerst zou er recht zijn gedaan. Regeering en vooral Ged. Staten weten toch maar het best, wat voor eene gemeente noodig en nuttig is. Dat bet voor de gemeente al zeer gewenscht is, dat men haar, evenals dit met den bur gemeester het geval is, eenvoudig secretaris, ontvanger en andere ambtenaren zende het behoeft geen betoog 1 U bezigt ook, geachte redactie, het vrouw en kinderenargument. Dat begrijp ik niet. Is het hier niet eenig en alleen de vraag wat is het belang der gemeente Maar bovendien, hoe kunt u dat argument bezigen, waar u zegt dat motieven van het ontslag niet mogen gevonden worden in handelingen, buiten functie verricht P Jk zou juist andersom willen redeneeren. Men zal, hoop ik, niet meenen datikb.v. een werkelijk willekeurig besluit tot ontslag, een besluit zonder gewichtige redenen, goed keur. Dit zij verre. Maar ik kan niet toegeven, dat die zeker zeer zeldzame gevallen van machtsmisbruik, een diep ingrijpende wijziging als men wil, wettigen. Wil men ambtenaren waarborgen tegen willekeur, niemand zal het afkeuren, mits men zoodanig wijzigt, dat alles binnen de gemeentegrenzen bljjft en dat dus geen inbreuk worde gemaakt op het beginsel der gemeentewet, op het recht, aan de gemeenten gegeven haar eigen huishouding te doen, speciaal het daaraan verbonden recht laten, in afwijking van vroegere toestanden gege ven, om hare ambtenaren te benoemen, te schorsen en te ontslaan. Aan die rechten moeten de gemeenten, door hare bestu ren, vasthouden tot het uiter ste; zij moeten, zooveel in hun ne macht is, zich verdedigen tegen alle verdere inbreuken op hare bevoegdheid tot zelf bestuur. U bij voorbaat mijn dank betuigende voor de plaatsing, hoogachtend Uw dw. dr VAN DER MOER. Terneuzen 15 Oct. 1899. Wij wenschen enkele opmerkingen te ma ken, naar aanleiding van dit betoog. Al gevoelen wij zeer veel voor de meening van prof. Oppenheim, toch scharen wij ons ook aan de zijde van den heer Van der Moer, waar deze opmerkt dat werkelijk de bedoeling van den wetgever Is geweest om in de kweBtie van het benoemen, sehorsen of ontslaan van den gemeente-secretaris „den gemeenteraad de baas te laten." Maar hierin heeft deze, dankt ons, niet goed of liever verkeerd gehandeld, doordien zelfs Thorbecke met „zijn ver vooraitzien- deu blik" niet heeft voorzien, of heeft kunnen bevroeden hoe zonderling zulke colleges iu de toekomst zouden worden samengesteld. Hij meende dat steeds de beste, de verstandigste, de eerlykste, de onpartljdigste personen daarvoor zouüeD worden gekozen. Dat znlk een ideaal niet geheel bereikt zon worden, begreep hij zeker zelf wel, maar dat dit zoo ver daar benedeD zou blijven als nu vaak het geval is, ver wachtte hij stellig niet De ervaring heeft geleerd dat, de goeden niet te na gesproken, aan zijn goede verwachting lang niet altijd 18 voldaan. Zij heeft o. a. meer dan eens doen zien dat een secretaris, tengevolge van de samenstelling van den raad, aan willekenr blootstaat. Men moge hoog opgeven van „de zelf standigheid, de onafhankelijkeid der ge meentebesturen," hoe dikwijls bleken ook die colleges voor allerlei invloeden vatbaar, eu dit te meer, waar politieke hartstochten, die geheel bniten zulke lichamen moesten blijven, zich in de laatste jaren ook daar meer en meer doen gevoelen. Bovendien, in kleine gemeenten zijn per soonlijke kwesties bijzonder geschikt om al zeer spoedig hare noodlottige werking ook in de raadzaal, bij beslissingen over zaken en personen te doen gelden. En daarom juist achten wij het zoo nuttig, n i e t dat, zooals men in de Nederlandsche ging voor gemeentebelangen W€ den Raad alleen het recht van schorsing voor hoogstens een maand zou worden ver leend en het ontslag tegen den wil van den betrokkene alleen door Gedeputeerde Staten kon worden gegeven, maar wel dat de Raad ook het recht van ontslag behield, edoch dat de betrokken persoon van zulk een besluit in hooger beroep kon komen bij het Gedeputeerd College en bij de Koningin. Mogen wij den geachten schrijver even opmerken dat wy, daarom juist, aan het 8lot van onze beschouwing duidelijk ver klaarden, slechts in hoofdzaak ons te vereenigen met de door genoemde vereeni- ging voorgestelde wijziging van art. 95 der gemeentewet Het recht van schorsing en ontslag den Raad tc ontnemen zeker, dat zou te veel Agenten^ Te Vlissingen: C. N. J. de Vet Mestdag*; té Goes: A. C. Bolutt, firma Wed. de Jonge. inbrenk maken op de autonomie der ge meentebesturen en daarom zijn wij sterk tegen zulk eene bepaling. Maar zeer onbillijk komt het ons voor, wat wij ook schreven in ons opstel: De positie van een gemeente-secre taris, dat, zooals thans, znlk een ambte naar geheel overgeleverd is aan bet bon-plaisir van eene meerderheid in den raad, en niet zijn goed recht kan handhaven tegenover laten wij het zoo eens noemen mogen, „hooger rechtscollege". Onze eisch klemt echter te meer, omdat wij weten hoe, vooral in kleine gemeenten, het omzetten van een raad zoo gemakkelijk gaat, wanneer daarbij allerlei grieven, geheel buiten de hoofdkwestie staande, zich doen Het betreft hierbij een principe, het be ginsel van recht en rechtvaardigheid. En nu vreezen wy niet, dat door eene wijziging van de gemeentewet in den door ons gewenschten geest waarin wy het n i g e middel zien om, wat de heer Van der Moer toch ook wenscht, ambtenaren te waarborgen tegen willekeur de secretaris de positie van den burgemeester zou komen. Weet de heer Van der Moer nu „binnen de gemeentegrenzen" een ander, een beter raiddel, wij zijn verlaugend dit te ver nemen. Wat onze herinnering aan vronw en kinderen betreft -in het algemeen mogen zij niet als argument dienst doen, doch in dit byzondere geval meenden wij daarop wel te mogen wijzen, vooral wijl, met een titularis, een heel gezin moet ïyden, omdat men de kwestie niet zuiver steldeop de bekwaamheden van den secretaris en op diens ijver geen blaam is geworpen en er niets feitelijks gebleken was dat recht gaf om hem, op grond van tekortkomingen in zyn ambt, te ontslaan. Eene verandering, zooals wij, en velen met ons wenschen, achten wij wel degelijk ook in het belang eener gemeente zelve. Wanneer het zoo gemakkelijk valt hare ambtenaren ten speelbal te doen zijn van personen, die zoo licht er toe overgaan om, onder den schijn van het algemeen belang te dienen, anderen, ter wille van allerlei grieven enz., op te offeren, dan wordt zooals prof. Oppenheim reeds opmerkte het vertrouwen geschokt en zal de gelegen heid ontbreken om in 't vervolg bekwame en vertrouwde personen te verkrijgen voor dergelyke gemeente-betrekkingen. De wetenschap dat ook een hooger col- ge in deze een stem heelt, zal vertrouwen inboezemen aan de betrokken personen en de gemeenteraden behoeden voor over haaste of onberaden stappen in de bedoelde richting. Tegenover den eisch, door den heer Van der Moer aan het slot van zyn opstel met zooveel nadruk gesteld, zouden wij nog deze vraag willen doen is het nu zoo vreese- lijk, dat, waar de wet de gemeenteraden in tal van minder gewichtige of zeer onbe langrijke zaken zelfs bindt aan eene goed keuring van hooger gezag, in dit geval ook een stap worde gedaan in de door ons aangegeven richting, waarbij wij slechts vragen een recht vau beroep, dat nog niet eens van zoo verre strekking is? Red. vijfjarigen cursus te Zutphen, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; is de officier-machinist 2e kl. by 's rijks stoomvaartdienst J. J. Kuotter bevorderd tot officier-machinist le kl.; en is aan den luit. t/z. 2e kl. R. W. Boissevain vergunning verleend tot het waarnemen van eene particuliere betrekking buiten hetzeewe zen voor den tijd van een jaar, onder stilstand van non-activiteitatraktement en zonder op klimming in de ranglijst. A T J E H. Uit het officieel verslag omtrent de gebeur tenissen in Atjeh gedurende de maand Augustus blijkt dat het iu Groot-Atjeh rustig bleef, eenige ontmoetingen met den vijand in het ressort Seulimenm daargelaten. Patrouilles van nit Indrapoeri verbrandden verscheidene oude vijandige nederzettingen in het gebergte bezuiden de Atjeh-rivier. Op 28 Augustus geraakte een patrouille, uitgerukt naar aanleiding van berichten dat de bende van Pang Dén zich weder in het gebergte van Mahèng had vertoond, met deze bende in vuurgevecht, eu verdreef haat in de richting naar Lam Teuba. Volgens berichten zouden twee Teungkoe Tapa, van Lam Teuba afkom stig, zich by de bende bevonden hebben. Wat de onderhoorigheden betreft, wordt gemeld, dat onze troepen verschillende malen van Segli uitrukten. Daarbij werden verschil lende gevechten geleverd. Den I2en werd, op het bericht van een der hoofden dat Panglima Polém met 200 volge lingen zyn Koeta was gepasseerd in de rich ting van Triöog Poedéng, onmiddellijk een patrouille uitgezonden om die bende te vet- len, wat ook gelukte. De vijand, die het avondmaal te Poeloe nuttigde, nam overhaast de vlncht met achterlating van drie dooden een zwaar gewonde, die den volgenden dag overleed; vier Beaumontgeweren, 470 Beaumont- patronen, 6 voorlaadgeweren, met halzen en patronen, een grendel van een repeteergeweer, verschillende goederen, w. o. twee Atjehsche vlaggen, en een portefeuille met brieven vielen in onze handen. UIT STAD EN PROVINCIE. Middelburg 18 October. LECER-ORGANISATIE. Thans zyn aan de Tweede kamer ter over weging aangeboden de ontwerpen van de wet tot reorganisatie van onze levende strijdkrach ten en van die tot wijziging van de militiewet. De hoofdbeginselen zyn in 36 artikelen saamgevat, waarop wy nader terugkomen. In hoofdzaak komen zy overeen met het reeds vroeger meegedeelde. BMOJËM1A UJEJ* MZ. By kon. besluit is aan mr J. Krnseman, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsvervanger in de arr.-rechtbank te Amsterdam, onder dank betuiging is H. J. Bolderman, leeraar aan en onder directeur van de boogere burgerschool net K. J. A. G. baron Collot d'Escury, Hou ten i s s e mr J. G. van Deinse, Hulst; en J. H. Hennequin, Sluis. Na hetgeen wy schreven in ons boofdopstel, in ons nommer van Maandag II., is het vrij wel overbodig onze sympathie met den inbond dezer circulaire te betuigenof op te wekken aan die oproeping te voldoen. Zij spreekt genoeg voor het goede doel. Alleen wenschen wy te wijzen op een uit treksel uit een particulieren brief uit Transvaal, voorkomende onder de oorlogsberichten, en op 3 verklaring van het hoofdbestuur der afdeeling van bet Boode Kruis in de Zuid- Afrikaansche republiek Hulp en steun in welken vorm ook, kan nooit te overvloedig worden geschonken; iedereen kau iets bydragen om dit menschlie: nde werk te laten volvoeren. Hulp voor Transvaal. De Nederlandsche Zuid-Aft ikaansche Veree niging richt thans tot het Nederlandsche vo!k een oproep om hnlp te verleenen aan de „Boers" en wel in deze woorden „Nu de oorlog tusschen Eogeland en de beide Rollandscbe Bóeren-Republieken van Zuid Afri ka is uitgebroken, ligt bet, dankt ons, op den weg van het Nederlandsche volk om door eene gemeenscbappeiyke daad van zuivere barm hartigheid op welsprekende wijze te toonec. van welk een eerbiedige bewondering en warme toegenegenheid ons het hart is vervuld voor stamverwanten, die daar ginds de onafban- keiykheid van bnn volksbestaan met kracht van wapenen znllen hebben te verdedigen. In het vertrouwen, dat ons denkbeeld door byna iederen Nederlander met groote ingeno menheid zal worden begroet, verzoeken wy n dringend daarvan biyk te geven door op bij gaande lyst een flink bedrag te teekenen. Het byeengebrachte geld stellen wy ons voor te besteden lo. Voor het uitzenden van volledige am bulances of verbandmiddelen naar Zuid-Afriba door tuaschenkomst van de Nederlandsche afdeeling van het Boode Kruis. 2o. Voor het ondersteunen der in den strijd verminkten of der achtergebleven betrekkingen van op het slagveld gebleven burgers. 3o. Voor zoodanig doel als ons gepast zal voorkomen ter verzachting van de gevolgen van den oorlog. Overtnigd als wy waren, dat ons beroep op bet Nederlandsche volk niet tevergeefs zou worden gedaan, z§n wij, met het o-g op het be lang eener spoedige afzending van verbandmid delen, er reeds toe overgegaan drie belangryke zendingen, in overleg met het hoofdbestuur der Nederlandsche afdeeling van het Boode Kruis, naar Pretoria en Bloemfontein over te maken." Deze circulaire is onderteekend door het bestuur der genoemde vereeniging, door die der afdeelingen Rotterdam en Haarlem, door de besturen der studentenafdeeling Amsterdam en LeideD, door bet Nederlandsch Comité voor Transvaal en door tal van particulieren, onder wie uit Zeeland de volgende heeren; C. L. van Woelderen, Middelburg mr C. Bakker en Jos van Baalte, beiden Vlissingen; W. A. graaf van Lynden, Koudekerke; J. M. Kakebeeke en J. J. Oobtman, beiden Goes; jbr mr J. W. D. Sctmorbeijue Boeje, Zie- rikiee; ij kon. beslait is, zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd medegedeeld, bepaald dat L. Taat, thans ha- meester van de visschershaven teljmniden, met ingang van 16 Oct. zal dienst doen als havenmeester van het kanaal door Walcheren te Vlissingen. Verder zyn benoemdtot heemraad voor het waterschap Schoutoen T. Gast; tot plaatsver vangend dijkgraaf voor den polder Henrietta te St. Philipsland W. C. van Nieuweu- huizen en tot gezworen voor den Oudepolder can St Philipsland A. van Dyke. De beer J. G. Meyer Jr., secretaris ea ontvanger der gemeente Gr o ede, heeft aan het rijks-archiefdepot in Zeeland ten geschenke aangeboden eene zeer belangryke verzameling bandschriften. Deze stukken schijnen alle af komstig te zyn van de familie Le Clercq, waartoe de echtgenoot des schenkers behoort, in het bijzonder van Phillippe le Clercq, die in het laatst der vorige eenw secretaris van Breakens was. De meeste stukken bshooien dan ook tot het archief dier voormalige heer lijkheid, terwyi het rechterlijk archief van Breskens door deze schenking op zeer ge- wenschte wijze wordt aangevuld. Aau den schenker is de dank der regeering betuigd. (St. Ct De 8tjOmvaartinaatschappij Zeeland koninklijke Nederlandsche postvaart, heeft weder in het Engelsch en in het Dnitsch uit gegeven de winterdienstregeling dier Maat schappij, ingegaan 1 dezer. Exemplaren van die reisgidsen, alsmede van een kleine uitgaaf in de Ndderlandaehe taal, worden door genoemde Maatschappij gratis verkrygbaar geste! d. By bevelschrift der arrondissemente-recht- bank te Middelburg is de gevangenueming gelast van G. W., oud 48 jaar, arbeider en herbergier, geboren te Kattendyke, wonende Wemeldinge, verdacht van opzetteiykö brandstichting te Wemeldinge in den nacht van 22 op 23 September 1899 in een schuurtje» behoorende by zyne woning, tengevolge waar van bedoeld schnnrtje en daaraan grenzende woning geheel zyn afgebrand. Verdachte is in het buis van bewaring té Middelburg overgebracht. Een bericht in de Kentish Eatress and Ashford News doet, volgens de Vlies. Crt.j vermoeden dat het ïyk van den onlangs in het Engelsch kanaal verongelukten Belgischen loodskweekeling J. de Poorter gevonden is. Bovengenoemd Engelsch blad deelt mede, dat Vrydag zes myien ten noorden van Fanlight ïyk gevonden werd, dat biykbaar 12 of 14 dagen lang in bet water gelegen bad; het ïyk was dat van een flink, goedgebouwd man van omstreeks 30 jarigen leeftyd, 6 voet 6 daim lang (Engelsche maat). Op den band van de onderbroek stonden de letterB J. D. P., en de maker van een twe6snydend mes, met ontkleurd wit heft, op bet lichaam gevonden, was de firma Gebr. Polak, Vlissingen. Gedurende de vorige week werden van Bruinisse verzonden 4800 ton mosselen naar Holland, België, Frankrijk, Dnitschland en Engeland. Door de verminderde vraag te Brussel, Parys en Louden zyn ook de pryzen, t 2.20 tot t 1.50, aanzienlijk minder dan een week te voren, zoodat door da meer of mindere vraag van deze 3 plaatsen de geheele handel als het ware beheerscht wordt. Aldaar is eene afdeeling van de Nederland sche Visscheryvereeniging opgericht, waartoe reeds ruim 30 visschers zijn toegetreden, welk getal, naar men verwaobt, nog zal vermeerde ren. De bestaande Vistchersvereeniging zal nu wordeu ontbonden.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1