BUITENLAND. van het noemen van „een Arnhemschen ban hier" en „een notaris in de circulaire, zegt de Arnh. Crt. Antwerpen, dat zich in den laataten tyd reede meermalen mocht verbeugen over het voorrecht vreemde oorlogsschepen in de haven te zieD, zoo dikwyia zelfs, dat reeds hier en daar, vooral van de z^de der officieren stem men opgingen, om in dergelijke gevallen wat minder weelderig met feestmalen, vuurwerken enz. om te springen, zal nn ook een bezoek krijgen van een Grieksch oorlogsschip, de Nauarchos Miaulis. Ook voor de ontvangst van de Grieksche bemanning ia weer een heel feestprogramma samengesteld. Ditzelfde schip kwam dezer dagen te Am sterdam, waar officieren en manschappen op hoogst ga&tvrtje wijze werden ontvangen door den consul-generaal van Griekenland, den heer Rudolph Lehmann. Uit P a r ij s. Reeds voor ettelijke weken had het Quartier Latin besloten den beroemde Karl een diner aan te bieden. Toevallig zal dit feestmaal denzelfden dag plaats hebben als het banquet, dat de bewoners van Saumur aan hun grooten medeburger Quesnay de Beaurepaire aanbieden. De Siècle doet de niet gewaagde voorstelling, dat men te Parijs meer pret zal hebben dan te Saumur. In die stad is de wethouder van een der arrondissementen gevangen genomoD, verdacht van verduistering van gelden, ter waarde van ongeveer veertigduizend francs, die hij in een administratieve betrekking onder zijn berusting had. Er is aldaar sprake van een klein Panama, op touw gezet door een uitvinder, die op het tentoonstellingsterrein een clou wilde plaatsen. Een journalist zou een „bon" van 250000 francs hebben gekregen, betaalbaar na de verwerving der concessie. In die stad is een karrevoerder, die een hollend paard voor eene vigelante poogde tegen te houden, onder de wielen geraakt en zoo gekwetst, dat hij bijna terstond dood was. Woensdag avond liep aldaar een twist tusschen een echtpaar zoo hoog, dat de man eensklaps op zijn vrouw toetrad en haar in zijn woede door het openstaand venster wierp. Wonder was het, dat de vrouw bij haar val van drie verdiepingen geen ander letsel kreeg, dau een gebroken been. Wat den man betreft, deze zon er minder goed afgekomen zijn, wijl zijn woedende buren hem te lijf wilden en op het punt stonden hem op dezelfde wijze uit het huis te verwijderen, toen politieagenten tussohenbeide kwamen en den woesteling arre steerden. Donderdag avond woedde gedurende drie uren, van acht tot elf uur 's avonds, een vreeselijke storm boven Marseille. De neer- stroomende regen maakte de straten onbegaan baar, zoodat het verkeer per tram en rijtuig geBtremd was. Tal van kelderB Hepen onder water en aan de versieringen, voor de aan staande feesten ter gelegenheid van het 2500-jarig bestaan van de stad Marseille, werd heel wat schade aangericht. Van eenige huizen werden de daken weggeslingerd, terwijl tal van personen door neervallende dakpannen en binten werden getroffen en meer of minder ernstig verwond. Donderdagavond ontstond brand in twee korenmolens, nabij Gembloux. Een voorby- ganger, die een man zag wegvluchten van de plaats des onheils, achtervolgde hem en nam hem gevangen met behulp van eenige andere personen. Bij onderzoek bleek, dat de man, die zich hevig tegen zijn gevangenneming bad verzet, ean gevaarlijk brandstichter was. Hij werd ter beschikking van de justitie gesteld. De haringschuit Rocket is met een buitengewoon groote vangst te Yarmouth bin- nengeloopen. De „tellers" kwamen bij hnn werk tot 22l/« last haringen, d, w. z. 296.400 stuks. Dit enkele reisje bracht dus een som op van 300 pond. Te Dovre heeft Vrijdagochtend een aan varing plaats gehad tusschen twee stoomboo- ten, die beide zwaar beschadigd werden. De opvarenden kwamen behouden aan wal. In een plaatsje nabij Sheffield zijn Woens dag twee en twintig personen nit vijftien gezinnen ziek geworden, na het gebruik vfin vleesoh nit bussen. Een van ben, een jongetje van drie jaar, is reeds overledeD, de overigen liggen zwaar ziek ia het gasthuis. De voor negen jaar gebouwde schouw burg te St. Helens, Lancashire, is Vrijdag ochtend geheel afgebrand. Het gebouw had l1/» ton gekost, terwijl de invent arts enz. nog up 1 ton werd geschat. Een reiziger zonder kaartje, die Vrijdag morgen by het station Sindlingen, nabij Höchst, aan de verkeerde zijde uit deu trein stapte, om op die wijze aan de spoorwegbeambten te ontsnappen, werd op do naastgelegen lijn door een voorbyrydenden sneltrein gegrepen en vermorseld. Den vorigen avond had ook een ongeluk plaats aan het station Mosbach, by Biebricb. Aldaar wilde een vrouw op den reeds in gang zynden trein stappen en viel daarby van de treeplank. Door zich krampachtig aan de plank vast te klemmen, wist zy te voorkomen, dat zy onder de wielen geraaktemaar door den trein meegesleept, bekwam zy toch nog ernstige verwondingen. Visschers uit Stjubbe Kjöbing vonden naby het eiland Folster den grooten visacher- schoener Friedrich Wernerafkomstig nit Stralsund, welk vaartuig onbeheerd ronddreef. Daar met deze schoener vyf personen uit Stralsund vertrokken zyn, vreest men, dat door de een of andere oorzaak alle opvarenden zyn omgekomen. Te Russey (Doubs) was Dinsdag een Zwitser bezig den eleotrischen geleiddraad eener fabriek te herstellen. De stroom was daartoe natuuriyk afgesloten en de werkman had zich met een riem aan den paal bevestigd. Hij had langer werk dan men dacht en de stroom werd hersteld, een beweging bracht den man met den hoofddraad in aanraking en hy werd door den stroom van tusschen de drie en vier duizend volt gedood. Het lijk raakte in brand en men moest een brandspuit te hulp nemen om te beletten, dat het geheel verkoolde, daar men een nur noodig had om ter behoorlijker plaatse te waarschuwen tot afsluiting van den stroom Een dynamiet bom, door visschers uit Salerno opgevischt en, onvoorzichtig genoeg, op het strand achtergelaten om te drogen, werd gevonden door een twintigtal koapeD, die aan het strand speelden. De kinderen begroeven het voorwerp in het zand en gingen er vervolgens, op trappen met het gevolg dat het gevaarlgke speelgoed ontplofte en dertien van de twintig jongens levensgevaarlijke kwetsuren bekwamen. Uit HoDgkong werd naar Londen geseind, dat de pakketboot Sydneytoebehoorende aan de Messageties maritimes, Dinsdag nog Biet te Hongkong was aangekomen, ofschoon men, op zijn langst gerekend, de boot reeds Zaterdag daar had verwacht. Men vrees*-, dat da mail boot gebleven is in den typhoon, welke in die streken heeft gewoed. Donderdag stortte te Osnabriick een stel ling ineen, waarop vyf metselaars bezig waren aan de verbouwing; van de Herr Jesu-birche. Zwaar gewond werden de werklieden opgeno men en naar het hospitaal vervoerd. By een proef, Donderdag te Greenport genomen met de Amerikaanaehe ondetzecHehe boot Holland, welk vaartuigje in gebruik zou worden genomen door de Amerikaansche marine, is de bemanning, bestaande uit zes personen, gestikt, doordat zich in een der motoren een sohadelyk gas had ontwikkeld. Uit New-York wordt geseind dat ook de vyfde race om de America cup wegens wind stilte mislukte. Zou men na niet in de Engel- sche wateren gaan zeilen? Daar zyn tegen woordig zooveel windmakers, dat de wedstrijd er wel moet gelukken. Uit New-York wordt gemeld, dat zich tot nu toe te Key-West 23 gevallen van gele koorts hebben voorgedaan, waarvan éan met doodelijken afloop. Uit Bassorah wordt gemeld, dat daar een paar gevallen van cholera voorkwamen. Algemeen Overzicht. 't Was de laatste dagen niet mogelijk veel aandacht te wyden aan het congres der Duit- sehe socialistische party, dat deze week te Han nover vergaderd is geweest. Toch is dit congres zeer belangrijk, omdat Bebel getracht heeft een duidelyk begrip vast te stellen, niet alleen van wat de Dnitsche sociaal-democratie beoogt, maar vooral van haar houding in den zeker langen tyd, die ons scheidt van den dag waarop de socialisten zul len zegevieren. Deze poging is ten volle geslaagd, want met de overweldigende meerderheid van 216 tegen 21 stemmen is de motie van Bebel aangenomen. Yan de Rijksdagleden stemden o. a. tegen Scbünlanb, Molkenbnhr en Zubeil, terwyi Lieb- knecht, Singer en Ledebour vóór stemden. Met 31 anderen stemden dezen echter tegen de derde zinsnede van de hier onder volgende motie „De ontwikkeling van de bnrgerHjke maat schappij geeft de party tot dusver geen aan leiding, om hare voornaamste opvattingen over die maatschappij prys te gaven of te veranderen. De party big ft staan op het standpunt van den blassenstrgd, volgens hetwelk de bevrijding van de arbeidersklasse slechts haar eigen werk kan zijn en beschouwt het daarom als een historische taak van de arbeidersklasse om de politieke macht te veroveren, teneinde met behulp van deze door de onteigening van de productiemiddelen en invoering van de socia listische voortbrecgings- en ruilmetbode de grootst mogelijke welvaart voor allen te stichten. Om het doel te bereikeD, gebruikt de party elk middel, dat met hare gronddenkbeelden vereenigbaar is en hoop op succes geeft. Zonder zich ten aanzien van het wezen en het karakter van burgeriyke partyen als vertegen woordigsters en voorvechters van de bestaande staats- en maatscbappel'ijke orde te vergissen, wijst zij een samengaan met hen eventueel niet af, zoodra er sprake van is, de party by ver kiezingen te versterken of de politieke rech- ten en vrijheden van het volk uit te breiden of den socialen toestand van de arbeidersklasse ernstig te verbeteren en de ontwikkeling van de beschaving te bevorderen of aspiraties te bestrijden, die den arbeiders en het volk vy- andig zijn. Maar de party behoudt voor zich overal in hare werkzaamheid hare volle zelfstandigheid en onafhanbeiykheid en beschouwt elk succes, dat zg behaalt, slechts als eeu stap, die baar nader bg haar einddoel brengt. De party staat onzydig tegenover de oprich ting van economische coöperatieve vereeni- gingen; zy acht de oprichting van zoodanige vereenigingen, mits de daartoe noodige voor waarden aanwezig zy'D, geschikt, om verbete ring te brengen in de economische positie van hare ledenzy ziet ook in de oprichting van zoodanige vereenigingen, evenals in elke organisatie van de arbeiders tot bescherming en bevordering van hnn belangen, een geschikt middel tot opvoeding van de arbeidersklasse tot zelfstandig bestier van bare aangelegen heden, maas zg hecht a au deze economische coöperatieve vereenigingen geen beslissende beteekenis voor de bevryding van de arbeiders klasse uit de boeien van de loonslavernij. In de bestryding van het militairisme te wa ter en te land en van de koloniale politiek blijft de party op baar oude standpunt. Evenzoo big ft zij bg hare internationale politiek, die verbroedering van de volkeren, in de eerste plaats van de arbeidersklasse in de verschillende beschaafde lauden ten doel heeft, om op den bodem van een algemeens federatie de oplossing van de gemeenschappe- igbe vraagstukken van de beschaving te be werken. Dit alles in aanmerking genomen, bestaat er voor de partij geen reden, óf haar program, óf haar taktiek, óf haren naam te veranderen, en zg wgst beslist elke poging af, die ten doel heeft, hare positie tegenover de bestaande staats en maatschappelijke orde sn de bnrger ïyke partgen te bemantelen of te veranderen.' Een groote verandering zal deze motie dus niet ten gevolge hebben. Maar thans is de tot dusver gevolgde politiek officieel en for meel bekrachtigd. Hoofdzaak dunkt ons daar by, dat niet werd afgewezen elk samengaan met andere partyen, en het niet afwyzen van alles wat strekt tot verbetering van den tegen- woordigen toestand des volks. Het andere politieke nieuws bepaalt zich tot een reeks berichten over het gebruik, dat Rus land zou willen maken van de moeilijkheden, waarin Engeland rp dit oogenblik verkeert. Wij gelooven ons ten aanzien van dit onder werp op dit standpunt te moeten stellen In de eerste plaats, dat voor Engeland geen grooter ramp denkbaar is, dan dat bet op dit oogenblik gedwongen werd, zyn oog naar andere punten van den aardbol te richten, dan naar Zuid-Afrika. Want het is voor Engeland een oorzaak van zwakte, dat het groote rgk geen samenhang heeft en zyn belangen zoo verspreid mogelyk liggen. In de tweede plaats valt op te merken, dat niets natuurlijker zou zijn, dan dat Rusland op dit oogenblik trachtte de vruchten te plukken van den arbeid van jaren, en van de zoolang reeds gehuldigde vredespolitiek. Maar daar tegenover staat, dat, als ietszóo natuuriyk is ala dit, het erg gemakkeiyk is oogenschijnlijk geloofwaardige verhalen te verzinnen. Het is daarom het best de berich ten mede te deelen zooals wg ze vinden." De Internationale Corr. te Woenen spreekt van een groote activiteit van de Russische agenten, zoowel in Europeesch als in Aziatisch Turkije. In Europeesch Rusland zouden het vooral Boelgaren zyn, die overal de bevolking op winden, door het gerucht te verspreiden, dat de czaar zyn afwachtende politiek laat varen, en wil oprukken tot verspreiding der onder drukte Slaven. Een dergelyke propaganda zou ook in Klein- Azië, Syrië, zelfs in Palestina worden opgemerkt. Het is o. i. natuuriyk niet noodig te weten of de czaar dergelyke propaganda goedkeurde of uitlokte. Als het feit der propaganda waar is, dan is reeds daarvan veel te vreezen in streken, waar de gemoederen zoo ontevreden en licht ont vlambaar zyn. De Londensche Globe bevat verder ernstige berichten uit China. Er zou eeu groote samenzwering in het paleis zyn ontdekt en terstond onderdrukt. De keizerin zou deze gelegenheid gebruikt hebben, om haar positie te versterken. Vele rijke en invloedrijke mannen zouden in de gevangenis zyn geworpen. Men zoekt achter deze samenzwering de hand eener andere mogendheid, die zich tot bescherming van China zou willen opwerpen. Aldus het Londensche blad. Uit de Temps blykt, dat men zich te Londen werkelgk een beetje ongerust maakt. Moge men daarvoor veel reden hebben Beknopte Mededeelingen. De laatste dagen is de Dreyfus-zaak weel een paar maal ter sprake gebracht. Eerst door de Gauloisdie Yves Guyot tart het stuk no 17 nit het extra-geheime dossier openbaar te maken in de Siècle. Guyot antwoordt leuk, dat, als de Gaulois zoo op de hoogte is van het dossier en van den vernietigenden indruk van no 17, dit blad maar tot de openbaarmaking moest overgaan. Guyot voegt er nog aan toe, dat de inhoud van no 17 in geen geval zóo is geweest of twee leden van den krygaraad stemden toch „onschuldig," terwgl ton minste 4 rechters vóór verzachtende omstandigheden waren. Als tweede punt wordt een nieuw valsch stuk genoemd, maar schynt ons meer een aar digheid van het gemeenste allooi toe. Onder het poststempel Carlsbad heeft Dreyfus een briefkaart gekregon, welks inhoud bestemd scheen het bewgs te leveren van schuldige verhoudingen tusschen hem en de afzendster. O. a. kwam er het verwyt in voor, dat hy zich had laten snappen, door niet, gelyk hem geraden was, zijn handschrift te veranderen. Volgens de Aurore vertoonen de letters van deze brief kaart den vorm van het kunstschrift, waar mede de brief van Weyler, een der beruchte valsche stukken van Du Paty de Clam Co., was geschreven. De Galliffet heeft aan alle officieren ver boden buiten dienst in politiek te loopen. Omgekeerd ware, dunkt obs, wel zoo paedago- giBch geweest. In de gemeenteraad van Bordeaux bestond steeds lang een als pacte de Bordeaux bekend monsterverbond tusschen radicalen en socia listen met de monarchalen, een tactiek welke in Frankryk zeer vreemd is. Standjes in den gemeenteraad leidden tot de ontbinding ervaD. De uitlatingen van eenige monarchale raads leden over Loubet zullen tot eeu vervolging leiden. Door de vertraagde aankomst der Fran- sche post, was het ons gisteren niet meer mogeiyk mede te deelen, dat de correctioneele rechter te Parys uitspraak beeft gedaan in de zaak van de opstootjes van 20 Augustus, welke een oogenblik een vry ernstig karakter kregen. Sebastien Faure kreeg wegens aansporing tot samenscholing twee maanden. De verantwoor delijke redacteur vau het Journal du Peuple wegens hetzelfde feit 15 dagentwee anderen wegens feiteiykheden tegen een commissaris van politie 2 jaar. Nog twee anderen zijn wegens het dragen van verboden wapens tot boete veroordeeld. Gelijk wij in ons vorig nummer reeds mededeelden is te Barcelona alles nog niet rustig. Het afzetten van den alcade, die niet wilde optreden tegen de party die weigert belasting te betalen, schijnt kwaad bloed te hebben gezet. Vandaar een ontevredenheid welke zich weer uitte door de afspraak de winkels te sluiten. Do prefect hec-ft een onderhoud gehad met den miuister vau binnenlandsche zaken, die last gaf hem te onderrichten van elke uit voering van dat besluit, betreffende de win kels en van elke betooging, opdat do regeering onmiddeliyk den staat van beleg zou kunnen afkondigen. Verder werd bepaald, dat bij elke rustverstoring de troepen moesten optreden, en zonder nadere sommatie de menigte ver spreidden. Dit werd Donderdag bepaald en reeds den volgenden dag ontstond de nood- zakelykheid de genomen beschikkingen toe te passen. Vrijdag is nl. het besluit betreffende het gesloten houden der winkels uitgevoerd. Op straat was het zeer druk en er hadden vele betoogingen plaats. Eerst wierpen de deelnemers daaraan met steenen naar de hooge- school en naar de redactiebureelen van blad Noticiero. De gendarmen dreven een groep uiteen. De kreetLeve het vrije Catalonie bewees dat de beweging een bepaald revolutionnair karakter had. Later omringden de betoogers het stadhuis en eischten het aftreden van den gemeenteraad. De burgemeester zag zich genoodzaakt de zit ting op te heffen. De gendarmen maakteD een charge, tengevolge waarvan een paBiek ontstond. Om elf uur des avonds was de orde hersteld. De Italiaansche minister van justitie stond tot dusver als een elericaal bekend Thans echter heeft hij den bisschop van Sorento gestraft met inhouding vud zijn jaarwedde, een straf welke zelfs de radicalen nooit hebben durven toepassen. Aanleiding daartoe was, dat de bisschop zyn afkeuring had uitgesproken over een lageren geesteiyke die van den preekstoel hulde had gebracht aan het huis van Savoye, dat, gelyk men weet, onder den kerkelgken ban staat. Het vry vallende geld zal aan liefdadige instellingen worden geschonken. Op het Vatikasn is men zeer ontevreden over dezen maatregel. Men verwacht, dat de bisschop zyn rechten aan het oordeel van de rechterlijke macht zal onderwerpen. Op verzoek van den Turkschen consul is te Geneve een onderzoek ingesteld naar een beweerde samenzweering tegen Abdoel Hamid. Hot onderzoek bracht niets aan het licht. Een van hen, die waren aangewezen, zal nu een klacht indienen wegens valsche beschuldiging. In Boelgarge is esn nieuw kabinet op getreden. Ivantcheff is premier met de porte feuille van buitenlandsche zaken. De Servische kamer wordt binnen kort verdaagd. Onmiddellijk daarna zal Koning Alexander zgn buitenlandsche reis aanvaarden. Het gerucht, dat koning Alexander den sultan zal bezoeken, wordt tegengesproken. Nadat eerst allerlei praatjes hadden ge- loopen over het vermoorden eener Fransche expeditie in Afrika, wordt thans gemeld, dat in Kameroen een Dnitsche expeditie verloren ging. Latere berichten bevestigen deze tijding. Het tooneel van den strijd was de Rio del Rey, de grensrivier tusschen het Britsche Niger- gebied en Kameroen. De Duitsche strijdmacht stond onder bevel van luitenant De Queis. Deze is met den koopman Lohneye, twee douane-beambten en vyftig soldaten, gedood. De lijken werden in stukjes gehakt. De tyding is aan de kust aangebracht door twee Engelsche kooplieden, die aan een be dreigde factory ontvlucht waren. Volgens Le Temps worden ook eenige Neder1 andschefac10ryen aan do Rio del Rey bedreigd. Reeds zgn verschillende factorgen verbrand. De opstand is tegen het Duitsche bewind ge richt. De oorlog in Zuid-Afrika. DE GEPANTSERDE TREIN. Het eerste krygsbedrijf uit den oorlog deel den wg reeds in ons vorig nommer mede. Een van de drie gepantserde treinen op den Rhodes-spoorweg is door de Boeren vernield, en wel bg het station Kraalpan, 37 myi be zuiden Mafeking. De Boeren hadden een rail van den spoorweg losgemaakt, waardoor de trein derailleerde. De Boeren hebben daarna hun kanonnen laten werken en zich toen van den trein meester gemaakt. Het bleek, dat de trein een paar kanonnen bevatte, bestemd voor de verdediging van Mafeking. Over de vraag of er dooden zyn gevallen loopen de berichten uiteende een spreekt over 15 dooden, de anderen zegt dat alle krijgs gevangen werden. Het feit zou van tamelyk weinig beteekenis zijn geweest, zoo de lasteraars er zich niet van meester hadden gemaakt, door te vertel len dat de trein 300, uit Mafeking gevluchte vrouwen en kinderen vervoerde, waarom men te Londen weer wraak schreeuwde over die Boeren, die niets ontzien. Gelukkig is dit feit niet j aist; maar al ware het anders geweest, dan nog zouden de Boeren zich niets te verwyten hebben. Een gepant serde trein staat gelyk met een oorlogsschip, en mag ten alles tijde door den vgand ver nield worden. Ziju et vrouwen en kinderen ingeladen, dan rust alle verantwoordelijkheid op hen, die dit vervoer toestonden. Want het zou toch al to dwaas zyn, als men een verdedigingsmiddel onzydig kon makeD, door er vronwon en kin deren in te borgen. Ware dat rechf-, dan zou b.v. de Spaanache vloot, die verleden jaar te Santiago ingesloten lag, zich hebben kunnen redden, door de vrouwelijke bevolking aan boord te nemeD, om dan Tijen doortocht door de Amerikaansche linie te eischen. Dat ware natuuriyk te dwaas. The Westminster Gazette was daarom zoo eerlijk te erkennen het goed recht dor Boeren, om op een gepantserdon trein te vuren. Maar het blad vreesde toch, dat het publiek niet zal redeneeren, eu tegen de Boeren zou uitva ren. Wel wat onvoorzichtig daarom van. onzen collega, om zelf te schry'ven, dat Engeland nu zijn Maine heeft. De Maine bracht in vredeatyd een vriend- schappelyk bezoek aan de haven eener be vriende mogendheidde gepantserde trein was in actie, en werd volgens krygsiecht vernield. Op dit alles te wijzen, is uoodig, omdat wy nu reeds weten in dezen oorlog herhaaldeiyk met verkeerde voorstellingen van Ëngelsche zgde te doen te zullen hebben. OP DE WESTELIJKE GRËNS. De vernieling van den trein is, dunkt ons, het meest van belang als bewgs dat de Boereu de westelgke grens overschreden en den spoor weg aantastten. Of zy die ook hebbea ver nield, blijkt niet. In een der bladen lezen wy, dat de Boeren dit wel niet zullen do6D, om zelf gebruik van de lijn te kunnen maken. Ons schynt dat vreemd immers het is ten eenenmale onmogeiyk uit Transvaal of uit Vry staat rollend materieel op de lijn te brengen. De Boeren kunnen dus de lijn alleen ge- brniken als op het door hen bezette baanvak door de Engelschen locomotieven en wagens worden achtergelaten. Het nieuws van de Westelijke grens zal nu schaarech worden. Da Boeren hebben op ver schillende punten de telegraaflgnen doorgesne den en zoo was de telegraphischo gemeenschap tusschen de Kaapkolonie en Mafeking afgebro ken. Vrgburg was het NoordeHjkste station vanwaar berichten kwamen. Men moet dus op dit oogenblik stennen op de kans, dat er uit Transvaal wat nieuws komt. Volgens de oorlogskaart van Justus Perthes te Gotha de uitvoerigste en beste kaart, welke wij kennen is Zeerust het naaste telegraafstation in de Transvaal. Het zal dus niet gemakkelijk gaan spoedig iets te hooren over het eerste groote wapen feit, den strgd om Mafeking. (Zie Laatste Berichten). Men weet alleen dat de stad, zoo goed en zoo kwaad dat ging, in staat van verweer werd gebracht. Volgens Daily Mail had Cronjé in het ge heel 10.000 man bijeen. Blgkens het telegram in ons vorig nummer had dit leger ook nog 12 kanonnon, waarom men zich reeds bezorgd maakte voor een be schieting. De aanvankelyfce splitsing der Boeren deed verwachten, dat men de stad zoo goed als van alle zyden wilde aanvallen. Eigenaardig is dat volgens een Renter-tele gram de R.-K. zusters weigerden gebruik te maken van het haar door den bisschop ver leende verlof om heen te gaan. De dames van het Heilsleger hadden het echter beter gevonden elders haar Halleluja te doen hooren. OM EN BIJ NATAL. De indruk won veld, dat, nu de Boeren in de eerste week van October verzuimd hebben om van hun overmacht gebruik te maken om de Engelschen te vernietigen, zy elke offensieve beweging zouden hebben opgegeven. Schier dagelijks komen nieuwe versterkin gen aan. Daar wg ons niet in staat gevoelen den toe stand te b9oordeelen, bepalen wy ons tot de erkenning van deze droeve waarheid, dat tot dusver de Engelsche taktiek zegepraalt, dat is de taktiek van wachten tot Engeland geheel gereed is. De heden middag ontvangen telegrammen wgzen echter op een verandering. Toch schynt een bevestiging noodig. De regeering der Zuid-Afrikaausche Re publiek heeft eeu proclamatie aan alle Afri- kaanders uitgevaardigd. Het door Reitz onderteekend manifest roept het Afrikaander- volk op om de onrechtmatige eiechen der Engelschen af te wyzen. Het beschuldigt Salisbury, Chamberlain en Milner en laakt de Koningin, omdat zy hen liet begaan en Cham berlain's misdadig beleid gedoogde. Het zegt, dat het nu zonneklaar is, dat het oogmerk der Britten is Transvaal om haar goudmgnen in te palmen, wat de Engelsche regeeringook als casus belli moge aanvoeren. Maar God zal het goed recht der Boeren verdedigen. Het commando uit Wakkerstroom heeft met groote moeite een zwaar stuk geschut opgesteld boven op den top van een heuvel, die een gedeelte van Natal bestrijkt. Eerst trachtte men het gevaarte met ossen naar boven te krggen, hetgeen mislukte. Daarop maakten de Boeren een pad, waarlangs het stuk naar den top werd geheschen. Ook uit Spanje en de Argentijnsche re publiek wordt gemeld, dat alle muilezels daar voor Engelsche rekening worden opgekocht. Reeds vroeger kwamen soortgelyke berichten uit Italië en uit de Vereenigde Staten. Verto0pmgtiTeDT«rpaolituigen in Zeahitó Dutnm Plust». Toorwarptn. Informatie» 24 Oct. Middelburg, Inboedel, Notariikuii. 25 St. Laurens, Weiland, Verhuist. 26 Middelburg, Afbraak, Tak. Stoomdrukkerij -D. G. Kröber Jr.-Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 6