MIDDELfiURGSCHfi COURANT. ar. 239. 142" Jaargang, 1899, Dins lag 10 October. Deie courant verschijnt dagelijks, inet uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 8.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 9 Oot. 8 u. vm. 45 er. 12 n. 56 gr. av. 4 n. 53 gr. F. Verw. z. t. m. Z.W. w., g. b. mist Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentïSn: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten ca Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke rogel meer cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zg innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige Voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten! C. N. J. de Vet Mestdagb; te GoesA. C. Boluït, firma Wed. de Jonge. Middelburg 9 October. Een tolverbond met DuitscMand. Eindelijk is er dan ook een toongevend blad dat zijne stem eens verheft tegen de zoo rau welijks opgeworpen bespreking der kwestie van zulk een nnie. Het is Het Vaderland dat, evenals wij on langs deden, er op wijst dat het „een plotse ling opgedoken vraagstuk is, dat slechts kunst matige belangstelling wekt", eene belang stelling die, naar onze meening, wordt wakker gehouden als reclamemiddel voor een dagblad, dat het beden ten dage meer en meer in de mode komend spel van vragen en antwoorden daartoe in toepassing brengt. Het verwondert ons wel eenigszina dat velen daarop ingingen. Zonder aan de beleefdheid te kort te doen, had men toch kunnen verkla ren dat men, zoolang het vraagstuk geen vas ter vorm kreeg, bespreking vrij wel overbodig is. Zet men zulk een spel voort, dan loopt men kans ieder oogenblik lastig gevallen te worden over kwesties, die, zooals nu met zulk een tolverbond, niet aan de orde zijn. Terecht vraagt de redactie van het Haagsche blad dan ook, of bet geen tijd wordt bij de behandeling vau dat vrwgstuk een stokje te steken. Zoo dit te meer omdat zooals zij op merkt de practische onmogelijkheid van zulk een tolverbond zoo in het oog springt, dat het haast ongelooflijk is, dat nog zoovele woorden aan de zaak worden verspild. Het tractaat van Frankfort staat aan elke oecono mische samensmelting van Duitscbland mei eenig ander land in den weg. Bij dat tractaat immers hebben Duitschland en Frankrijk el kander wederkeerig ten eeuwigen dage de behandeling der meest begunstigde natie ge waarborgd. Elk voordeel, in eenig handels- tractaat door Duitscbland aan een anderen Staat geschonken, valt vanzelf Frankrijk in den schoot. Opheffing der Nederlandsch- Duitsche tollinie zou dus opheffing der Fransch Duitsche tollinie met zich brengen of er zou voor Frankrijk oen casus belli zijn geschapen en de eerste vrucht van 't oprichten dei fir ma Germania en Co. zou voor ons kunnen zijn, dat wij in compagnieschap een oorlog hadden te voeren. Slechts op éen wijze zou aan de moeilijkheid kunnen warden ontkomen, nl. als met de commercieele Unie een zoo nauwe politieke nnie gepaard ging, dat Neder land gezegd kon worden uit de rij der sou- vereine staten te zijn verdwenen, als, met andere woorden, Nederland in het groote Duitsche vaderland werd opgelost. Over de militaire zijde van het vraagstuk, waarvan ook wij het bedenkelijke reeds met een enkel woord aantoonden, schrijft dezelfde redactie Zeer onvoorzichtiglgk is gewezen op zwakke legermacht, die eerst sterk zou worden door verbinding met een machtigere, en op ons al te uitgestrekt koloniaal gebied, dat eerst tot ontwikkeling zou kannen komen door Duitsch kapitaal en Duitschen onder nemingsgeest. Wat dat leger betreft, meent men wellicht, dat Duitschland bereid zou ons, waar noodig, te verdedigen, zonder tevens te eischen, dat wij deel zouden nemen in oorlogen, hetzij 't aangevallen werd, hetzij het 't geraden achtte in Europa weder een offen sieve houding aan te nemen Juist, als wij onze zelfstandigheid heilig bewaren, kunnen wij ook met een klein leger krachtig zijn. Wij behoeven in Europseeche conflicten dan niet gemengd worden, dan alleen wanneer een oorlogvoerende partij tracht onze neutraliteit te schenden of er voordeel in ziet een deel van ons gebied te bezetten. Maar dan zal 't belang der andere oorlogvoerende partij mee brengen ons te helpen, en als wij slechts een poos weten stand te honden, zullen wij de voordeelen van de alliantie met een machtigere genieten, zonder de naderien daarvan. En onze koloniën? Het is helaas waar,wij schijnen niet bij machte, misschien vooral om dat er by onze nationale opleiding te weinig mee gerekend wordt dat wij een koloniale Mogendheid zijn en in den bloei onzer kolo niën onze toekomst ligt, 't uitgestrekte rijk van Insulinde te ontwikkelen gelijk het be hoort. Maar buitenlandsch kapitaal wordt niet door ons uitgesloten en ondernemende energieke Dnitschers zijn ons altijd welkom. Gaan wij nu echter zoo ver, dat wij aan Duitschland bijzondere voorrechten toekennen boven andere natiën, en de Dnitschers als het ware lokken naar koloniën, die rijker exploi- tatieveld voor hun over bruisende levenskracht aanbieden, dan de meeste overzeesche streken, jvaar rij tot nog toe den voet hebben gezet, wij zouden zeker ons Insulinde bloeiender en krachtiger kunnen maken, maar ten koste van het nationale element, dat spoedig verdrongen en overvleugeld zou worden. Voorwaar, 't is wel een tjjd voor de kleinen om uit te zien naar machtige suzereinen, die zich als paramount power zouden willen doen ilden 1 Wat ons betreft, wij achten het gelukkig) driewerf gelukkig, dat de ietter van 'tFrank- forter tractaat een onoverkomelijken dam op werpt tegen de verwezenlijking van zoo ge vaarlijke droomen. Eq wij wenschen, dit zeggende, volstrekt niet voorbij te zien de har telg ke welwillend heid, waarmede onze jeugdige Koningin thans op haar reis naar Duitschland wordt begroet, noch de zeer verstandige en waardeerende woorden, waarin gezaghebbende bladen bij deze aanleiding spreken over de zelfstandigheid onzer nationaliteit. Wij zeggen slechts: laat er gezorgd worden, dat deze aangename ver houding bewaard worde, niets minder worde, maar ook niets meer. Ten slotte merkt Het Vad. nog op: Konden wij op zuiver oeconomisch terrein big ven, dan voorzeker heeft het denkbeeld veel «iilokkends voor handel en nijverheid, die niet te versmaden voordeel zouden trekken uit de inlijving bij een zoo uitgebreid tolge- bied als dat van het Duitsche Kijk. En dan laat het zich begrijpen, dat men tot de droeve verzuchting komtEs war zu schon geweeen, es hat nicht sollen sein. Toch geiooven wij, dat men ook dat oeconomisch voordeel niet te hoog moet aanslaan. Wij zouden natuurlijk het Duitsche protectionisme moeten aanvaar den, daar 't gansch ondenkbaar is, dat Duitscbland ons tarief zou willen aannemen. Zoo doctrinair zijn wij niet, dat wij Diet zon den willen erkennen, dat dit geen onvermengd nadeel zou zgn. De Vereenigde Staten in de eerste plaats, Duitschland in de tweede, zijn duidelijke voorbeelden, dat over een uitge strekt gebied, dat allerlei grondstoffen in zijn bodem verbergt en de natuurlijke voorwaar den aanbiedt voor de ontwikkeling van aller lei ngverheid, een groote bloei van industrie en verkeer mogelijk is ook by een protectio nistisch tarief. Maar wij zouden dan tevens het grarisch protectionisme moeten aanvaarden, en dat zou, daar wg, ook met Duitschland verbonden, bij lange na niet in staat zouden zijn de bevolking met vruchten van eigen bo dem te voeden, bateekenen een duurder ma- vau het leven voor de arbeidende klasse. Nu zou wel, naar het heet, het wegvallen der Duitsche tol-unie heel Duitschland openstellen oor onze ngverheid en dus vermeerdering van arbeid waarborgen. Maar vergeet men niet, dat andere markten dankbaarder veld bieden voor de bloeiende takken onzer industrie dan Duitschland, dat zelf op bijna alle denk baar g8bied een krachtig opbloeiende nijver heid heeft en overal in de wereld afzetgebieden zoekt om zgn overryke productie tepli Eindelgk, men verwacht een staking van de moordende concurrentie der Duitsche havens met de onze, die dan al 't voordeel zouden kunnen trekken van haar, van nature zoo gun stige ligging en haar handel reusachtig zouden zien toenemen. Is het, mag gevraagd worden, niet voor een groot deel te danken aan de concurrentie, die onze kooplieden, onze reeders, onze spoorwegmaatscbappgen heeft geprikkeld, hun vernuft heeft gescherpt, hun energie heeft opgewekt, dat zij nog met succes het hoofd weten te bieden aan machtige naburen, en dat het scheepvaartverkeer te Rotterdam sneller lemfc dan in de meeste andere havens? En zou men werkelgk meenen, dat na een tol-unie met Duitschland aan alle nationale voorliefde het zwijgea zou zgn opgelegd, zoodat het Hamburg en Bremen onverschillig zou zgn, als Rotterdam en Amsterdam met het leeuwen aandeel gingen stryken van den toenemenden overzeeschen handel van het tolgebied? Inderdaad, de vooruitzichtenvan een tol-unie voor onze oeconomische belangen zgn niet zoo schitterend, dat wy er al te zeer om zouden treuren dat het droombeeld bestemd is droom beeld te blgven. de betaalmeesters voortaan niet worden uitbe taald vóór den 15dan dag der maanden Januari, April, Juli en October. Valt die 15de dag op een Zondag of alge een erkenden Christeiyken feestdag, dan vangt uitbetaling aan op den daarop eerstvolgen- den werkdag. UIT STAD ER PROVINCIE. Het goedkeuringsmerk voor den yk en herpfe van maten en gewichten, gedurende het jaar 1900 te bezigen, zal zgn de letter k in den gewonen schrgfvorm en voor den yk en heryk van gasmeters de Koninklgke kroon. Als merk bij eerste stempeling wordt ge bezigd voor Middelburg het cijfer 12. De minister van waterstaat enz. maakt in de Stct bekend, dat op 28 Sept., omstreeks 4 uren namiddags, in de rivier het Hollandsch Diep, onder de gemeente Willemstad, een vaartuig is gezonken, genaamd Ebenhaëzer, groot 42 scheep8ton, geladen met kalk en vuursteenen en gevoerd wordende door P- Arnontse te St. Phi 1 ips 1 abd, en dat het vaartuig voor zooveel noodig onverwyid van cswege zal worden opgeruimd, aangezien de mast en het vaartuig gevaar voor de scheepvaart oplevert. BMOEMlNbtFN MZ. By kon. besluit: is benoemd tot notaris binnen het arr. Breda, ter standplaats Ginneken, L, F. G. Bode, candidaat-notaris te Nijmegen; is H. M. adj. in buitengew. dienst, de gene- raal-majoor der genie J. E. N. baron Schimmel- penninck van der Oye, thans op non-activiteit als lid van de Eerste kamer der Staten-Generaal, op zgne aanvrage op pensioen gssteld ad f2700 'sjaars, en dien opperofficier de rang verleend vau luitenant-generaal. De minister van financiën brengt in de Stct ter kennis van belanghebbenden dat de gage- menten van gegageerde O.-I, militairen door De Zondag alhier gehouden oefenings match van de Middelbnrgsche Vereeoiging Olympia en de VlissingscheVoetbal-Vereeniging, waarvan de naam Hercules onlangs werd ver anderd in dien van Eendracht maakt macht moest gestaakt worden, nadat de stand was gekomen op 40 in het nadeel der Vlissingscbe Vereeniging. Een gedeelte van het publiek, dat, wyi geen entréa was geheven, in grooten getale was opgekomen, maakte het den Vlis singschen spelers, vooral die van bet achter veld, door schelden en jouwen als anderszins ten eenenmale onmogelgb bun aandacht by het spel te bepalen. Een der spelers werd hierover zoo drif tig, dat hy ineen zakte en bewusteloos van het veld moe3t worden weggedragen. Na een korten tgd kwam hij weer tot zioh zeiven. De overige Vlissingsche spelers weigerden daarop het spel voort te zetten. Dit voorval zal der vereeniging Olympia, die overigens aan het gebeurde ten eenenmale onschuldig is, naar alle waarschijnlgkheid wel doen besluiten niet meer zoo welwillend te zyn bij het toelaten van het publiek op het terrein hunner spelen. Als het waar is, zooals men beweert, dat het gebeurde ook is te wijten aan de minder vriendschappelgke gezindheid van sommigen tegenover bewoners van onze zusterstad, dan is dit niet genoeg af te keuren. Oas dacht dat die kleinzielige haat over en weer reeds lang was opgeborgen in de beide oudheids kamers van die stedeD, als treurig bewijs van de bekrompenheid der alleroudste bewoners. Wg geiooven echter nog altgd dat hierbij hoofdzakelgk kwajongens aan het werk zgn die in hunne onbezonnenheid bandel- zonder eenig motief en zonder nadenken, alleen om een relletje te hebben. De le luitenant J. W. A. Cassa, van het leger in Ned. Iudië, is overgeplaatst by het ;er hier te lande, en ingedeeld bij de i comp. 2e bat. te Middelburg. Zaterdagmiddag had in den Blindehoek alhier eene botsing plaats tusschen een fietsrijder en een met steenen beladen paard wagen. De jeugdige fietsryder sprong in volle vaart van zgn fiets. Deze kwam onder het paard terecht en werd beschadigd. Het dier viel daardoor en bekwam eenige kneu zingen aan een der beenen. Door burg. en weth. van Middelburg wordt zooals in de editie voor Walcheren van ons vorig nommer reeds is gemeld aan den raad voorgesteld thans geen onder directeur der gasfabriek en duinwaterleiding te benoemen, maar hun college te machtigen een opzichter aan te stellen op een jaarwedde van f 1000, met twee jaarlijkscbe verhoogin gen van f 100 elk. De voordracht voor onderwyzeres aan school I beBtaat uit de dames M. J. W. Wisse te Middelburg, J. C. A. Dhont en F. S. v Wugckhuise, beiden te Ylissingen. Voor de betrekking van onderwyzeres in handwerken aan school C wordt voorgedragen mej. C. A. de Graag en voor die van onder wyzeres in de handwerken aan school C, in plaats van mej. De Graag, mej. A. Boucherie. onder Koudekerk e, haar gewonen wed- strgd. De uitslag der schieting was dat behaald werden: een zilveren kruis voor de meeste drieën door den heer C. M. J. Gernler, een dito voor opvolgende meeste drieën door den G. M. Remigius, een zilveren medaille voor de meeste rozen door den heer L. Hen driks, na kampstrgd met den heer Gernler, en een dito voor de meeste eenen door den voorzitter. Verder behaalden de volgende heerea prezen, uit luxe-artikelen bestaande, C. M. J. Gernler voor de meeste punten, L. Hendriks voor de te rozeD, de voorzitter voor de meeste vieren, J. Jobse voor de meeste drieëo, J. J. N. van Baarle voor de meeste tweeën en J. P. de Ryk voor de meeste eenen. Ook verwierf nog een prys het jongste lid, 3 heer A. M. van Heyi. In de Vrydag avond te Koudekerks gehouden vergadering van de landbouwver- eeniging werd o. m. bepaald dat twee ketting- en twee schoffelploegen zullen worden aangekocht ten gebruike van de leden. Op vier verschillende plaatsen zal een exemplaar worden gestationeerd. Verder werd een cre- diet van f 30 toegestaan tot den aankoop van boeken op 't gebied van landbouw en zuivel bereiding met het doel langzamerhand een bibliotheek van dergelijke werken voor de den ter beschikking te kunnen hebben. Bg de bespreking van den cnrsns voor zni vel bereiding door den znivelconsulent, bleek dat slechts 2 vrouwelgke leerlingen zich bad- aangemeld om dien cursns te willen vol gen een bedroevend klein aantal slechts wil dus profiteeren van de zoo nattige en noo- dige lessen, door genoemden heer te geven 1 De heer R. Broersma, leeraar in de ge scbiedenia en staatswetenschappen aan de H B. school te Goes, is ter beschikking van den minister van koloniën gesteld om te worden benoemd bg bet M. O. in Ned.-Indië. Tot ontvanger-griffier van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdyk is benoemd de heer E. A. van der Bent, burgemeester van E 1 wontsdgk. Door den raad der gemeente Seroos- kerke (W.) werd in zijne vergadering van Zaterdag jl. besloten tot het verleenen eener subsidie aan het tramcomité Middelburg— Domburg tot een bedrag van f 100 per jaar, gedurende 10 jaren. Ter sluiting van den doelen hield Zondag de handboogschuttery De Eensgezindheidin de uitspanning Pax Intrantibus op het Zand, Te Renesse herdachten Zaterdag op feestelgke wijze de leden van het toelaagfonds voor werklieden het 15 jarig bestaan. Jammer, dat de sciopticon, waarvan de ver tooning een deel van het program uitmaakte, zoo Iaat arriveerde, dat dit deel niet tot zijn recht kon komen. Dit fonds, dat nu 51 leden telt, heeft reeds 1264 gld. uitgekeerd, en bezit f 728. Door het provinciaal Hoogerhuis-comité was tegen Zondag namiddag eene meeting be legd in den tuin van den heer Joz. de Feyter te Terneuzen, waar als spreker zou optre den de heer Van Emmenes. Op het uur dat de meeting zou aanvangen waren slechts een tiental personen in den tuin aanwezig, zoodat zy niet doorging. Later trad de spreker op voor het in het lokaal van deD heer De Feyter aanwezige publiek. Debat had niet plaats en ook werd geen motie voorgesteld. Verleden Zaterdag vergaderden te Zai d- z a n d e de besturen der gemeenten Sluis. Cadzand, Zuidzande, Nieuwvliet, Retranehe- ment, en van de watering Cadzand, om met een lid der kassiers firma J. Th. Hendrikse van IJzendyke de voorwaarden te bespre ken, waarop deze een voorschot van f 24.000 aan 37a pet verstrekken zal voor het leggen van een keiweg van af de uiterste grens van de kom der gemeente Sluis, naby de villa van den heer Blankert, dwars door den Zmnpolder tot aan het voormalige zoogenaamde Sluische veer. Daar men al spoedig tot over eenstemming kwam (eene openbare inschrijving heeft geen succes gehad), mag men binnenkort aanbesteding tegemoet zien en zal de tegenwoordige, in zeer slechten staat ver- keerende grindweg misschien nog in d winter door een van kasseien worden ver- - Te IJzendgke ia naar men ons meldt jl. Zondag overleden Pierre Theri, oud-stryder van 1830 en drager van het Me talen Kruisgeboren te Aardenburg den 14su Januari 1804. De overledene, die waarscbyniyk de oudste inwoner van het district was, genoot jaarlgks vgftig galden nit het fonds voor de oud-stryderB, die hem, ofschoon wel wat laat, zeer te stade kwamen. Door heldendaden heeft de overledene, even min als verreweg het grootste deel van zgna geiyken, het ridderkruis verdiend. Vol humor tot in zyn laatste levensjaren, zr altoos dat hg het lintje had verworven met heel voorzichtig door een sloot aan 't Verlaat, niet ver van den Kapitalendam, het brandpunt der beweging, weg te kruipen. Wie weet of hy op die wyze, ook onder de ridders van den tegenwoordigen tyd, niet veel navolgers heeft gevonden, als is het nu juist niet op krggskuodig gebied! de haven te Hoofdplaat is Zaterdag morgen het vaartuig van J. de Vuyst van Breskens, geladen met suikerbieten, lek geslagen. Door pompen trachtte men het schip te behouden, terwijl de lading is gelost. RIJKSPOSTSPAARBANK. Het verslag aan de Koningin betrekkelijk den dienst dezer bank over 1898 is, als naar gewoonte, weder in een lijvig boekdeel, ver. chenen. Wg ontleenen daaraan het volgende Van de regeling, waardoor het marine-per soneel, buitenslands vertoevende aan boord van Hr. Ms. schepen, in de gelegenheid is ge steld tot het inleggen bg, en het erlangen van terugbetaling uit de Rgkspostspaarbank, werd wederom een zéér bevredigend gebruik ge maakt. Iu 1898 zyn er 762 nieuwe boekjes uitge geven, tegen 634 in 1897, en werd, in totaal, ngelegd t 133.336.07, tegen f99.027 35 in 1897. In 1897 waren in omloop 627.409 boekjes, werden er uitgegeven 98841 en ingetrokken 33.022, zoodat op 31 Dec. 1898 in omloop waren 693.238 boekjes. Het aantal in omloop zgnde boekjes ver meerderde dns in 1898 met 65.819 stuks of met 10.5 pet. In Zeeland waren op uit. December 1898 143.5 inleggers op de 1000 zielen met een ge middeld aantal inlagen van 1.6 op elk boekje. In 1898 bedroeg het getal der inlaser. 1.057.453 met een gezameiuldk bedrag van i 34.706.280 22, een vermeerdering van 976.435 boekjes en 2 969.944.616 boven 1897. In Zeeland werden in 1898 ingelegd: 553 spaarbankzegels van 5 en 2105 van 1 cent verder waren de inlagen 2423 van f0.25, 36l9 van f 0.26 tot beneden f 1, 22.298 van f 1 tot beneden f 10, 13.717 van f 10 tot benéden f 100, 3.882 van f 100 tot en met f 800, 193 boven t 800 tot en met f 1200, 21 boven f 1200 tot en met f 2400 en 6 boven f 2400. Het totaal aantal inlagen was 48.817. Ia die provincie werden de volgende terug betalingen gedaan: 232 beneden f 1, 2951 van f 1 tot beneden f 10, 806 van f 10, 1812 van boven f 10 tot beneden f 25, 998 van f 25, 2380 boven f 25 tot beneden f 100, 848 vau f 100, 1881 boven f 100 tot en met f' 800, 242 boven f 800 tot en met f 1200, 31 boven f 1200 tot en met f 2400, 3 boven f 2400, totaal 12.187. In Zeeland bedroeg op 31 Dec. 1898 het saldo der inlagen en teingbetalingen f 3.140.792 42. Het aantal in omloop zijnde boek* j(S 27827, dat der uitgegeven 4080, dat der ingetrokken 1251 en het aantal boekjes in omloop op 31 Dec. 1898 S0656. In aie provincie was het gemiddeld bedrag van het te goed f 118.03. Van de inleggers in Zeeland waren werk zaam op nij verheidsgebied 80 meerderjarige mannen en 9 minderjarige en 22 meerderjarige vrouwen, hoofden van bedrgf, verder 21 mter- derjarige en 3 minderjarige mannen en l2 meerderjarige vrouwen, belast met directie of controle, 163 meerde,Jarige en 79 minderjarige mannelgke werklieden en 40 meerderjarige en 15 minderjarige vrouwelijke werklieden en >8 andere minderjarigen. Op handelsgebied waren werkzaam 114 eerder- en 6 minderjarige mannen en 44 meerderjarige vrouwen, "hoofden van bedrgf, 65 meerder- en 23 minderjarige mannen en 29 meerderjarige vrouwen, belast met directie of controle, 75 meerder- en 30 minderjarige man nelijke en 11 meerder- en 4 minderjarige vrouweiyke werklieden benevens 944 andere minderjarigen. Op landbouwgebied waren 58 meerder- en 4 minderjarige inlegger en 12 meerder- en 1 minderjarige inlegster», hoofden van bedrijf* meerder- en 2 minderjarige mannen, belast met directie of controle, 166 meerder- en 55 minderjarige mannen en 23 meerder- en 2 minderjarige vrouwen werklieden, minderjarige waren bovendien nog 786 inleggers. In de vrye beroepen vinden wg 111 meerder- i 21 minderjarige mannelgke en 41 meorder- i 1 minderjarige vrouwelgke niet-werklieden, benevens andere 334 minderjarigen. Van personen, huiselijke diensten verrich- nde, waren in Zeeland 14 meerderjarige en 5 minderjarige mannen, 96 meerder- en 114 minderjarige vrouwen, benevens 247 andere minderjarigen. Verder waren 212 meerder- en 45 minder jarige manneiyke, 32 meerder- en 3 minderjarige vrouweiyke losse werklieden inleggers, bene vens 48 andere minderjarigen. Tot de gepensionneerden enz. behoorden 49 meerder- en 21 minderjarige mannen, 219 meerder- en 17 minderjarige vronweD, bene vens 340 andere minderjarigen. Het aantal inleggende vereenigingen bedroeg In Zeeland waren van de 4080 boekje» 11 .192 van werklieden of 29.2 pet. In het verslag zgn verder wederom tal van gewichtige bijzonderheden graphisch geschetst. Op 1 October was het aantal inleggers ge stegen tot een cgfer van ongeveer 750.000, wier saldo te goed ongeveer 76 millioen gul den bedraagt. Meer nog dan uit dit beknopt overzicht, wat onze provincie betreft, big ut uit het verslag dat er in ruime mate reden bestaat, om zich te verblyden over de resultaten door da rgks postspaarbank tot heden bereikt.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1