MIDDELBURGSCHE GOIRANT. N°. 236- 142' Jaargang. 1899i Vrijdag 6 October. Deie courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Pr|js, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 5 Oct. 8 u. vm. 53 gr. 12 u. 54 gr. av. 4 u. 54 gr. F. Verw. zw. wind, bew. Advertentiön voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één nor aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn20 eent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten ©3 Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn by abonnement op voordeelige Voorwaarden. Prospectassen daarvan z|jn gratis aan het bureau te bekomen. A g e n t o n. Te Vlissingen: C. N. J. de Vet Mestdagh; te GoesA. C. Bolutt, firma Wed. de Jonge. Middelburg 5 October. Groenloopen. Wegens ergerlijke mishandeling van eenige novitiï zijn dopr den Senatus veteranorum van het Utrecht sch studentenkorps geschorstde heer W. H. J. Schimmelpenmnk voor den tijd van veertien, en de heer K. de S ioo voor acht dagen, terwijl aau eenige andere corps leden, die zich aan een dergelijk vergrijp hadden schuldig gemaakt, een Btrenge repri mande werd toegediend. Aldus meldt het ütr. Dbïd. Wij gaan das vooruit. Vroeger werden dergelijke feiten verbloemd; en toen wij jaren geleden den strijd aanbonden tegen zulke dronkemans-tooneelen, beschaafden jongelui onwaardig, durfde men beweren, dat ze behoorden by het groenloopen. Maar hoe is bet dit jaar elders gegaan Is er b. v. in Leiden c. s. niets ergerïyfes voorgevallen 1 Al waardeeren wij het straffan van de daders, zooals dit na geschiedt, de vraag is toch of zulk een straf voldoende isof de justitie zich in deze niet moet doen gelden. De studenten staan toch niet boven de wet. Als een ander iemand mishandelt, wordt by vervolgd. En waarom zy dan niet? De tyd is voorby dat men, zooals in 1884, in dezelfde stad Utrecht, na de uitspraak van de bekende zaak, betreffende het op 31 Mei van dat jaar op het Mnnsterkerkbof voorge vallene, den vice-president der rechtbank de studenten, die veroordeeld wareD, nog op eigenaardige wyze boorde toespreken; hen gelukwenschen en hnn zijn leedwezen betnigen dat „hunne bekwame pleiters hen niet geheel van schuld vermochten vry te pleiten." Maar toch is nog wel eens noodig een voor beeld te stellen. Ea wat wy vooral zouden wenschen is dat men eens breke met het z. g. groenloopen; want het geeft allicht aanleiding tot tooneelen die voor de slachtoffers van daden, als te Utrecht zijn gebeurd, nu of later zeer nadeelige ge volgen kunnen hebben, vooral als bun dit wordt aangedaan op nog jeugdigen leeftgd En wat baat hun dan, of degenen, die het hun aandeden, al gestraft werden, wanneer zy zei ven hnn gansche leven de nadeelige gevolgen ondervinden. Hierbij geldt ook vooral: beter voorkomen dan straffen. KIESRECHTVRAAGSTUK. Naar aanleiding van by het bestnnr der Liberale Unie ingekomen vragen, deelt dit bestnnr mee, dat het zich ernstig bezighondt met de voorbereiding der behandeling van het kiesrecbtvraagstuk in eene algemeene verga dering en dat een praeadvies daaromtrent by eene oommissie nitzyn midden in bewerking is. BMOEMIAUEAI ENZ. By kon. besluit is jonkvrouw A. Teding van Berkbont, te Haarlem, benoemd tot ridder in de orde van 0ranjeNas8au zijn benoemd by het wapen der cavalerie, by het eerste reg. huzaren, tot majoor, de rit meester R. H. O. baron van der Capellen, van het 3de reg. huzarenby het 2de reg. huzaren tot eerste-luit., de tweede-luit. G. W. Vreede, van het 3de reg. huzarenby het 3de reg. huzaren, tot lait-kolonel, de majoor M. R. Hamming, van den staf der cavalerie, toege voegd aan den inspecteur van het wapentot ritmeester, de eerste-lnit. J. M. baron van Boecop, van den staf van het wapen, werk zaam by de Kon. Mil. Academie. TOLVERBOND MET DUITSCHLAND. Men wil een meeting houden om de kwestie Van zulk een tolverbond te bespreken. Ons dunkt, zulk een kwestie leent zich meer Voor een behandeling in geschrifte, zooals nn geschiedt, dan in een openbare vergadering, waarby ieder deskundige toch zyne meening handhaaft en de groote menigte al het gehoorde niet zoo spoedig kan beoordeelen of liever {gezegd „verwerken". Bovendien is het vraagstuk nog niet in eene phase, om het op zulk eene openbare byeen- komst te behandelep. Noch Duitscbland noch ons land heeft offi oieel iets doen blyken van eenige gezindheid om znlk een verbond te slniten. ART. 05 GEMEENTEWET. Volgens een ingezonden stuk in de Ji. R. Ct. is in de Dinsdag gehouden vergade ring van den raad der gemeente Ewyk met 4 tegen 3 stemmen besloten, zonder eenig motief en zonder vermelding op het convocatie-bilj et, den heer H. T. van Koolwyk te ontslaan, met ingang van denzelfJen dag, als secretaris dier gemeente. Daarna werd tot secretaris benoemd de heer yv. Overmars, burgemeester. Deze handeling geeft den inzender aanleiding tot de volgende vragen lo. Is het niet hoog noodig, dat in art. 95 der gemeentewet de bepaling wordt opgenomen, dat een dergeiyk ontslag niet dan met goed keuring van Gad. Staten kan geschieden? 2o. Zou het niet gewenscht zyn, dat door de regeering geen goedkeuring worde gegeven aan de benoeming tot secretaris van den burgemeester, die volgens algemeene bekend heid aan het ontslag van den secretaris en iflne benoeming in diens plaats niet vreemd is. MEISJES OP DE HOOCERE BURGER SCHOLEN. De beer B. W. Mondt, directeur der H. B. S. voor jongens te Breda, heeft, in vei band met aanvragen om op zyne school meisjes toe te laten, een onderzoek ingesteld by alle direc teuren van 5- en 3 jarige scholen. Van de 59, circulaires werden 56 volledig beantwoord. Ia de Vragen des Tijds van Oct. geeft de heer Mondt nu een overzicht van deze ant woorden. Hy resumeert de opmerkingen, waartoe de aanwezigheid van meisjes op de jongens-H. B. S. aanleiding geeft, als volgt: lo. Het gedrag en de vlyt der meisjes zyn evengoed of beter dan van de jongens; een enkele directeur klaagt over grootere babbel achtigheid van de meisjes. De vorderingen zijn in de wis- en natuur kundige vakken minder, in de letterkundige vakken evengoed of beter dan de jongens. Herhaaldelijk vindt men hierop gewezeD, en deze uitkomst strookt ten volle met mij u eigen ervaring gedurende de jaren 18821891. Na tuurlijk -zijn er enkele uitzonderingen, maar o»n feit is 't (zeker van belang by het vraagstuk der coëducatie) dat voor vele meinjes de wis- natuurkundige lessen al spoedig te zwaar worden. 2o. De groote meerderheid der directeuren meent, dat de aanwezigheid der meisjes een goeden invloed heeft op gedrag en vlijt der jongens (minder ruw, beschaafder toon en netter vormen), terwyl de meisjes minder en coquet zijn. De minderheid der di recteuren meent, dat de aanwezigheid der meisjes geen of weinig invloed heeft. 3o. Klachten omtrent den omgang van jon gens en meisjes in de school zgn door een-en- veertig directeuren nimmer ontvangen, een enkele voegt er bij, ook van de buitenwereld niet; vier directeuren ontvingen klachten, nl. :én directeur beantwoordt de vraag aldus: ,96ns door coquetterie der vrouwelyke leer linge, klachten van de ouders bereikten my nimmer"No. 2 antwoordt „ja"No. 3 »éen- maal, het meisje stond als wild bekend" en No. 4 „by hooge uitzondering". Een enkele directeur liet de vraag (door korte ervaring) onbeantwoord. Verder biykt, dat op enkele uitzonderingen alle directeuren voor de toelating van eisjes zyn. Het resultaat van dit onderzoek heeft er e geleid, dat ook de H. B. S. te Breda voor meisjes werd opengesteld. Leger^organisatie. Naar Eet Vad. verneemt, bevatten de in te dienen wetsontwerpen tot regeling van de samenstelling der landmacht en tot nadere wyziging, in verband daarmede, van de militie- wet, o. a. de volgende hoofdbepalingen De landmacht is samengesteld nitlo. bet leger; 2o. de landweer, ter vervanging van op een nader te bepalen tydstip op te heffen schntteryen3o. den landstorm, voor zoover de landstormplichtigen voor den dienBt zyn bestemd. In tyd van oorlog of oorlogsgevaar worden ook de met kon. goedkeuring opge richte vrywilligerskorpsen tot de landmacht gerekend. Deze stellen zich alsdan ter beschik king van het militair gezag. Het leger bestaat uit vrijwillig dienenden en dienstplichtigen. Op voet van vrede gaat de sterkte van het leger het getal van 19.5 vry willig dienenden niet te boven. Van dat getal kunnen ten hoogste 2128 (by de troepen) den rang van officier bekleeden. In de indeeling der verschillende wapens en diensten zyn de volgende wyzigingen voorge steld Aan bet personeel der militaire administratie wordt een compagnie administratie-troepen toegevoegd. De infanterie zal 14 regimenten tellen, waarvan 12 veld- en 2 veating-infanterie. Het regiment grenadiers en jagers wordt niet by name gehandhaafd. Overigens omvat het wapen der infanterie behalve den staf, het instructie-bataljon, het alg. depot van discipline en de normaal-schiet school de cavaleriestaf, 3 regimenten, een escadron ordonnancen en de rij- en hoefsmid- school de artilleriede Btaven (gesplitst) van bereden en vestingart., 3 reg. veld- en het korps rydende artillerie met de instructiebat- tery, 4 reg. vesting-art., het korps pantserfort- art., het korps torpedisten, een instrnctie-comp., de art.-inrichtingen, de ryschool der bereden art., de art .-schietschool, de magazynmeesters en conducteursde geniestaf, een regiment en de hoofdopzichters en opzichters van forti ficaties. Uit de genoemde regimenten worden in tyd van vrede gevormd drie samengestelde divisiën, elk bestaande uit3 reg. veld-inf., een regt. cavalerie en een regt. veld-art. een reserve-divisie, bestaande Hit 3 regt. veld-inf. twee afdeelingen vestingtroepen, elk be staande nit een regt. vesting-inf. en 2 regt. vesting-art. Aan het hoofd van de militaire administratie, de infanterie, de cavalerie, de bereden en de vest.-art. en de genie staan inspecteurs met den rang vau gen. majoor d« ohef van den generalen staf, de comm. van de reserve-divisie en de comm. van de stelling van Amsterdam kunnen den rang hebben van luit.-gen. Ten opzichte van de officiers rangen is be paald, dat de majoorsrang vervalt. Het bevel wordt gevoerd: over een regiment door een kolenel over een bataljon, korps of afdeeling veld art., door een overste; over een comp., battery of treinafdeeling, door een kapiteiB over een eskadron door een ritmeester. De samenstelling van de landweer en van den landstorm, voor zoover deze laatste tot diensten by de landmacht is bestemd, wordt, >/oor zoover daarin niet by de wet is voorzier, by kon. besluit geregeld. In geval vau oorlog of oorlogsgevaar kunnen officieren van het leger by de landweer en omgekeerd worden overgeplaatst. Het grondgebied des rijks wordt verdeeld in 3 militaire afdeelingenals grondslag voor de samenstelling der landweer overigens In landweer-districten, waarin de militie-commis sarissen en prov. adjudanten als comm. optreden. Omtrent de miiitie-wet valt meer bepaald het volgende aan te stippen: Jaariyks worden by de militie ingelijfd ter volledige oefening ten hoogste 12.300 man; tot korte oefening ten hoogste 5200 i Behoudens uitzonderingen, by de wet vast gesteld, dnnrt de dienst voor de ingeiyfden te land 8 thans 7 en voor die der zeemilitie 5 jaren. De land-miliciens worden, tenzij de Konin gin dat niet noodig mocht achten, onder dë wapens gehouden; de ingelyfden ter volledige oefeniHg: by de onbereden korpsen 12 en by de bereden korpsen 18 maanden; de ingeiytden tot korte oefening 4 maanden, Zy komen na volbrachten eerste-oefenings- tijd voor herhalingsoefeningen in werkeiyken dienst: de volledig geoefenden bij de onbe reden korpsen 12 weken, verdeeld in ten hoogste 3 perioden; by de bereden korpsen eenmaal voor 6 weken, de voor korte oefe ning ingelyfden 12 weken, verdeeld over 2 perioden. Zy gaan, by hun ontslag uit het leger met uitzondering van de torpedisten en de bereden korpsen over naar de landweer, waarby zy gedurende 7 jaren biy ven ingedeeld. Het is de bedoeling de beide wetten op een nader by kon. besluit te bepalen dag in wer king te brengen. Wat de kosten betreft, wordt berekend, dat de meerdere uitgaven, die de organisatie zal teweegbrengen, per jaar zullen bedragen voor het leger f 235,950, terwyl de kosten voor de landweer op f 510,000 per jaar worden berekend. UIT STAD EN PROVINCIE. By kon. besluit is het eereteeken tot belooning van eervollen, langdurigen, werke iyken dienst by de schutteryen toegekend aan J. J. Claassee, sergeant-majoor titulair, en P. Jongepier, korporaal-tamboer, beiden by de d.d. schutterij te Middelburg. Uit Vlissingen De scherpschuttersvereeniging Vlissingen hield Dinsdag en Woensdag, op het bekende terrein, den jaariykschen huishoudelyken schietwedstrijd. Tot deelneming daaraan, al thans voor de vrye banen, nl. die van 150 M. (groot geweer) en 12 M. (Flobert,) waren alle zusterverenigingen op Walcheren uitgenoodigd. Gevolg aan die uitnoodiging gaven de schiet vereniging Medioburgutn te Middelburg, de schiet- en tooneelvereeniging Onder Ons te Vlissingen en de schietverenigingen te O. en W. Souburg en te Biggekerke; vooral van de laatstgenoemde waren tal van schntters op gekomen. Ondanks het zeer ongunstige weer een schatter toch heeft geweldig 't land aan wind en regen werd er dapper op los ge schoten. Er heerschte op het, met vlaggen enz. versierde terrein eene prettige stemming onder de deelnemers. Op de personeele baan behaalden, in volg orde hnnner namen, de volgende heeren de pryzenH. F. van Ooyen, A. Buskop, P. G. Laernoes J.Pz., J. C. Strnyk, H. N. Rotteveel, W. H. Brouwer, J. de Munck, F. Timmer- ,n, J. Th. Roland, H. de Pagter, C. Roodzant, A. C. E. Drnyve, G. Laernoes, H. J. Nnesell, C. Dommisse T.C.z., M. G. Binkhorst, G. Kotte en L. F. Dart. Op de vrije baan met 3 schoten, was er, zoo de Eugelsehen tot schyf hadden moeten dienen, menig Brit naar d' andere wereld ver huisd, die dan het voordeel zouden hebben, geen hoogst onrechtvaardige zaak te moeten dienen. De heeren A. Buskop schoten daar 35, H. de Pagter 32, M. Visser 32, P. G. Laernoes JPzn. 32, M. G. Binkhorst 31, G. Wisse 31, W. K. Hering 31 en J. W. H. Brouwer 31 punten. Daar er slechts 7 geld pry zen waren beschik baar gesteld, werd er door de laatstgenoemde schatters, omdat zy 't zelfde aantal pnnten in dezelfde volgorde schoten, geloot. Uitslag was dat Hering won. Niet minder drnk ging 't op de vrye baan met 5 schoten, toe. Daar werden 58, 53, 51,51, 49, 49, en 47 punten geschoten, reep. door cte heeren W. K. Hering, H. de Pagter, C. Rood zant, J. W. H. Brouwer, A. Buskop, J. C. Struyk en M. v. d. Beke Callenfels. Dat er met de fiobertbuks flink geoefend was, zon men zoo kannen afleiden nit den afloop van den stryd met dat wapen. Door de heeren Fiornsse, H. F. van Oyen, H. J. Nuesell, Witte, W. K. Hering, P. G Laernoes JPzn en H. de Pagter, werden reBp. behaald 95, 95, 95, 93, 93, 91 en 91 punten. de uitreiking der pryzen, die Woensdag avond in het lokaal Admiraal de Ruyter plaats had, en waarby den heer P. G. Laernoes JPzn nog een extra prys ten deel viel voor de 3 hoogste seriën over het afgeloopen seizoen (57, 54 en 54), sprak de voorzitter der scherp achuttersvereeniging Vlissingen, de heer M. v. d. Beke Callenfels, een toepasseiyk woord. Waar valt op te merken, dat het leven der vereeniging, dat een tyd lang erg kwynend was, in den laatsten tyd frisscher, gezonder wordt, kan het voornemen van dien president: alles zullen aanwenden om de zaak te laten marcheeren, slechts ten voordeele komen van het goede doel, dat de vereeniging beoogt. Het Woensdag jl. te Dungeness opgevischte lijk is gebleken, dat van den loods Lauwe reins te zyn. Onder toezicht van de derwaarts gereisde familieleden, is het aldaar begraven. De 2e lnit. G. Kepper, van het 3e regi ment infanterie te Vlissingen, is voor 3 maand gedetacheerd by de normaal-schietschool te 's Gravenbage. register. De man is gehnwd en heeft kinderen. Een vaartnig uit Granw (op de Belgische grens), een zoogenaamde hengst, kwam Maandagmorgen, geladen met mosselzaad van de Flauwersplaat recht voor de haven van Zierikzee, kreeg daar een stuk water aan boord, zoodat het vervulde en omsloeg. De nit twee personen bestaande bemanning bleef op het rondhout ronddryven. De schipper werd gered, maar de knecht, een jonge man van 21 jaar, die de boegspriet had ge grepen, en daaraan zich bad vastgeklemd, koD, toen zyn krachten hem begaven, deze niet langer vasthouden, en is dan ook verdronken. Inventaris en vaartnig zyn by den hoek van Ouwerkerk aan wal komen dry ven. {Z.Z.Nb.) Te Sas van Gent zal weer eene nieuwe fabriek verryzen. Het zal er een zyn van schei kundige producten, in hoofdzaak vitriool. De directie zal gevoerd worden door de heeren Gebrs Voet nit Gent en de fabriek zal komen te staan naast de in aanbonw zijnde gondfabriek. De rekening der ontvangsten en nitgaven van de Vereeniging tot onderlinge verzekering tegen hagelschade in 't voormalig ie district van Zeeland, over het dienstjaar 1898/99, be draagt naar men ons nit Aardenbnrg schrijft aan ontvangsten f 6733, aan nit gaven f 6756.27 en slnit das met een kwaad slot van f 23.27. Behalve de gewone uitgaven werden aan schattingskosten betaald f 68.60, aan vergoeding van hagelschade f 922.98, ter wyl op het Grootboek is aangelegd f 5235 en op de Rykspostspaarbank f 200. Volgens de begrooting voor 1899/1900 be draagt het maatschappeiyk kapitaal thans ruim f 5000, het aantal verzekerde hektaren 5708 met 177 leden. De inlegpremie ad f5 per HA. kan betaald worden in drie termynen ten bedrage van f 3, f 1 en f 1. Gemeenteraad van Arneinuiden. Zitting van Woensdag middag te 3 aren. Van onzen eigen verslaggever. {Slot.) Voorzitter de heer S. van Eanennaam, bur- Eene Dnitsche dame, die Dinsdag avond uit Coblenz te Goes arriveerde, kwam aldaar tot de onaangename ontdekking, dat baar kof fer, met kleederen en kostbaarheden, te Ant werpen was zoek geraakt. Een per telegraaf ingesteld onderzoek leidde tot niets en de toekomstige echtgenoot der dame, die persoon- lyk naar Antwerpen reisde, had geen beter resultaat. Een echtpaar aldaar, dat Woensdag 50jarig huwelijksfeest vierde, ontving van de buurtgenooten een biyvend aandenken aan dit jubilé. In de bnnrt wapperde de vlag van alle woningen en 's avonds kreeg het echtpaar een serenade met fakkellicht van Euphonia Hosanna. Te Hansweert is Woensdagmorgen de tjalk Vrouw Anna, schipper Bootsma, binnengekomen met een zwaar leb, doordat het by Saeftingen omhoog was geloopen. Het schip is geladen met lynzaaden bestemd naar Jntfaas. Dinsdag avond is gearresteerd en naar het huis van bewaring te Zierikzee over gebracht zekere C. v. d. B., 73 jaar oud en wonende te Brninisse, algemeen bekend alB „Spekkoek". Deze oude bekende van de justi tie, onlangs pas nit de gevangenis te Dordrecht ontslagen, had twee koebeesten uit een weide onder Nieuwerkerk ontvreemd en trachtte die aldaar te verkoopen. Ook heeft de man nog eenige verbalen wegens strooperU op zjjn schuld. Tegenwoordig al de leden. Met algemeene stemmen werd goedgevonden een assistent keurmeester te benoemen. Daarna werd de jaarwedde van dien ambte naar besproken. Er was een etroomiog om hem f 10 toe te leggen en een andere om het tractement op f 5 te bepalen. E.-n der leden wilde f 15 toestaan. Dat gaf een ander lid aanleiding om de wenschelybheid nit te spreken bet traktement van den keurmeester, die thans f 25 geniet, verboogen. De voorzitter stelde voor de jaarwedde van den keurmeester met f 5 te verboogen en de belooniog van den assistent op f 10 te bepalen* Dit werd aangenomen met algemeene stem men behalve die van den heer Van Eenennaamj het lid dat f 15 had voorgesteld. Thans deelde de voorzitter mede dat hy Dinsdag avond een voorstel had ontvangen van den wethouder D. Davidse om de kwestie van den gemeente-secretaris te bespreken. De secretaris ver wy derde zich thans met toe-* stemming van den burgemeester. De heer Davidse stelde voor waar de on betrouwbaarheid van den gemeente secretaris op meer dan eene wyze is gebleken hem te ontslaan met ingang van 1 Jannari 1900 en hem onmiddellyk te schorseD, met behoud van zyn traktement tot 31 Dec. 1899. Dit voorstel was breed gemotiveerd doof aanhaling van verschillende, reeds vroeger in den gemeenteraad behandelde kwesties. Door een paar leden werd bezwaar gemaakt tegen het zich verwijderen van den secretaris,- zonder gevolg echter. De voorzitter deed vervolgens nog mede- deeling van een ingekomen brief van den ge meente secretaris, waarin deze erkende dat by de administratie van het visschersfonds niet aaar behoor en h*d gevoerd, doch er op wees dat het fonds niet is geschaad. Van zyn berouw bffjk gevend, vroeg hy daar voor vergeving. Verder wees de secretaris erop dat de ge meente-administratie Bteeds door hem naar behooren is gevoerd. Ten slotte vraagt hy den raad hem te straffen voor wat hy misdreef, maar hoopt by dat men zyn gezin niet zal laten lyden voor zyn misstap. De voorzitter zette uiteen wat gebenrd is. Hy zon wenschen dat den secretaris, die druk bezig is om te trachten een andere betrekking te vinden, daartoe gelegenheid kon worden gegeven en had niet gedacht dat het voorstel, thans aan de orde, zoo spoedig zou inkomen. De voorzitter wees er verder op, dat bij geen middel ziet om de werkzaamheden van den gemeente-secretaris door iemand anders naar bebouw te doen verrichten, terwgl nok d,

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1