MIDDELBURGSCHE COURANT. IT. 329. 142* Jaargang, 1899, Donderdag 28 September. Deie courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pigs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franeo p.p., I.— Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Thermometer Middelburg 27 Sept. 8 u. vm. 54 gr. 12 u. 58 gr. av. 4 n. 5? gr. F. Verw. m. Z. W. w., bew,, bniig w. De gezondheidswet. ii. (Slot). Het gebrek aan vaste werkzaamheden, dat als een der voornaamste fouten van de tegen woordige geneeskundige raden moet worden erkend, zal das hun opvolgsters, de gezond- heidscommissiën, voorzeker niet aankleven. Ook het karakter en de werkzaamheden der inspecteurs worden by de nieuwe organisatie belangrijk gewijzigd. Reeds de oneigenlijke naam van geneeskundig staatstoezicht wordt, als te beperkt, vaarwel gezegd en veranderd in Staatstoezicht op de volksgezondhei d. Aan het hoofd wordt geplaatst een cen trale raad, bestaande uit drie tot vijf rijks ambtenaren, waaraan tijdelijk buitengewone leden kannen worden toegevoegdvoorloopig is nog niet vastgesteld, waar deze raad zal gevestigd worden; waarschijnlijk zal de zetel verband honden met de te benoemen per sonen of de nabijheid van een geschikt laboratorium voor onderzoekingen van ver schillenden aard. Terwijl toch bij vroegere voorstellen tot wetswijziging herhaaldelijk de wenschelijk- heid is betoogd om een eigen laboratorium ter beschikking te hebben voor bacteriolo gische en andere wetenschappelijke onder zoekingen ten behoeve der volksgezondheid, meent de regeering daartoe voorshands nog niet te moeten overgaan, maar deze onder zoekingen in gemeentelijke of particuliere laboratoria of aan de Ryks-nniversiteiten te doen geschieden. In het algemeen heeft deze centrale ge zondheidsraad de opperste leiding in handen en dient de regeering van raad en advies bij alle zaken, rakende de volksgezondheid. Ten einde de plaatselijke gezondheidscom- missiën tot werkzaamheid op te wekken of voor te lichten, heelt de centrale raad het recht door een zijner leden de vergaderin gen dier commissiën te doen bijwonen en haar leden bijeen te roepen. Tasschen deze twee eindpunten, den cen- tralen gezondheidsraad als opperste orgaan der regeering en de gemeentelijke gezond- heidscommissiën als getrouwe waarnemers der plaatselijke toestanden, stelt het wets ontwerp een aantal inspecteurs met ver schillende functiën, „tijdelijk of voortdurend aangesteld". Hun werkkring kan zich be palen tot een bij zonderen tak van gezond heidszorg en tot een bepaald gedeelte van het Rijk en zij zijn onderworpen aan de in8tructiën, hun door den centraleu raad verstrekt. Bij deze omschrijving treedt een merkelijk verschil aan het daglicht met de werkzaamheden der tot nu toe bestaande geneeskundige inspecteurs. Het wetsontwerp, wij zeiden het reeds, bedoelt niet een wyziging in het geneeskundig Staatstoezicht, maar een nieuwe wet op beteren en broederen grondslag, de alge- meene volksgezondheid betreffende. Daartoe behoorea verschillende onderwerpen, tot nu toe niet of hoogst gebrekkig geregeld. In de eerste plaats de volkshuisvesting. Zooals de lezers van dit blad weten uit de dezer dagen opgenomen beschouwingen, heeft de regeering bijna gelijktijdig met het hier besproken wetsontwerp een woningwet ingediend, bedoelende in het leven te roepeD een goed geregeld staatstoezicht op de wo ningen der bevolking. Ten behoeve van dezen nieuwen tak van dienst znllen inspecteurs noodig zijn en ter wijl dit toezicht op de volkshuisvesting in hoofdzaak een gezondheidszorg is, meent de regeering den werkkring dezer inspecteurs te moeten passen in de onderhavige wet, d&arby den weg banende voor latere overeenkom stige ambtenaren, die door nieuwe wetten, welke in wording zyn, mochten geeiecht worden en eveneens met de gezondheidsbe langen van het volk ten nauwste verband houden. Zoo noemt de Memorie van Toe lichting reeds, maatregelen te nemen tegen verontreiniging der openbare wateren, en' tegen den verkoop van schadelijke levens middelen en zullen ook allicht regelingen van ziekenfondsen, van verzekering tegen invaliditeit enz. later in het kader vandezé wet passen. Ongetwijfeld znllen deze woning-inspec- fsm druk werk hebben, vooral in de eerste Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd xjjn. Advertentiën: 20 oent por regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten ea Dankbetuigingen Tan 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letten naar de plaats die sg innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis san het bureau te bekomen. Agentenl Te AmsterdamA. dn La Mab Azn. te Rotter dam: Hugs van Ditmau. jaren, om toe te zien op de nauwkeurige handhaving van alle voorschriften, die inde ingediende woningwet worden gegeven, ten opzichte van de inrichting van woningen, met het oog op de eischen der gezondheid barer bewoners. Ook wordt in de gezond heidswet genoemd een inspecteur, speciaal belast met het toezicht op de handhaving van de wettelyke bepalingen, betreffende besmettelijke ziekten. Indien deze ambtenaar toezicht moet uitoefenen op nauwkeurige ontsmetting en op het naleven in geheel bet Ryk van de voorschriften, strekkende tot bëteugeling van besmettelijke ziekten, zal diens werkkring omvangrijk genoeg zyn. Bovendien wordt in de wet nog melding gemaakt van een inspecteur, aan wien in 't bijzonder is opgedragen de handhaving der wettelijke bepalingen op de uitoefening der artsenij-bereidkunst. Wanneer de genees kundige raden zyn afgeschaft en daarmede de commissiën, belast met de jaarlijksche visitatie der apotheken en het onderzoek der geneesmiddelen, ligt het voorzeker in de bedoeling die werkzaamheden in de toe komst op te dragen aan dezen deskundige ongetwijfeld is zulk een taak dan in betere handen dan in die van de tegenwoordige commissiën, voor de bel ft bestaande nit ge neeskundigen, wier kennis van pharmacie als regel weinig ontwikkeld is. De Memorie van Toelichting zegt, dat er vermoedelijk een drietal woning-inspecteurs Zullen noodig zyn; voor de andere beide genoemde rubrieken schijnen samen twee voldoende te zyn, terwijl de regeering meent in het geheel met zeven inspectenrs te kun nen volstaan, hoewel nit niets blykt, dat dit cijfer een anderen oorsprong heeft dan de overeenkomst met bet thans bestaande aantal dezer ambtenaren ook de werkkring der beide overbly venden wordt niet nader omschreven. Het heeft allen schijn, dat zij zoo wat voor alles moeten knnnen inspringen en werkzaam zijn, zooals de Memorie van Toelichting zegt, in algemeenen dienst, ter beschikking van den centralen gezondheids raad om, naarmate van de behoefte, voor enen ot anderen dienst te worden werkzaam gesteld. Wanneer men nagaat, dat juist de werkzaamheden, aan de andere inspecteurs opgedragen, speciale kennis en ervaring eischen, blijft het vreemd by tijd wijle bun taak door deze algemeene inspecteurs te willen laten vervullen, terwyl aan dezen bovendien by gewonen gang van zaken geen vaste bezigheden zouden zijn opgedragen. Wel worden nog in een afzonderlijk artikel verschillende werkzaamheden omschreven van ,de inspecteurs" in 't algemeen, doch het zyn slechts herhalingen van hetgeen in een ander artikel is opgedragen aan de ge meentelijke gezondbeidseommiesiën en waar voor daarom óf geen byzondere inspecteurs noodig zyn, óf veel meer dan de twee, die volgens de Memorie ter beschikking zouden blijven. Nu de inspecteurs der aanstaande wo ningwet in het kader dezer gezondheidswet worden opgenomen springt het in het oog, dat ook de inspectenrs eener andere, namelyk de arbeidswet daarin thuis behooreuook deze wet toch heeft ten doel te waken voor het leven, de veiligheid en gezondheid van een talrijke klasse van bnrgers, de arbeiders in groote en kleine fabrieken en werkplaatsen. Ook aan de inspecteurs, belast met het toezicht op een bepaalde categorie van lijders, de krankzinnigen, zoude een plaats toekomen in deze algemeene wet, al blijven ook, evenals bij de epidemiewet, de woning wet en meer andere wetten, de onderdooien van dit toezicht door een afzonderlyke wet geregeld. Ten einde het gewijzigde karakter en de breedere opvatting in de voorgestelde ge zondheidswet, ter onderscheiding van het bestaande geneeskundig staatstoezicht, nog maals in het licht te stellen, zy hier nog ten slotte vermeld, dat de Memorie van' Toelichting uitdrukkelijk en bij herhaling te kennen geeft, dat, ter bevordering van eene veelzijdige behandeling van zaken, het in de bedoeling ligt der regeering om zoowel de leden van den centralen gezondheidsraad als de inspectenrs niet alleen onder genees kundigen te zoeken. Al ontveinzen wij ons niet de groote moeilijkheid, die er allicht aan verbonden zal zyn om overal in het Ryk, op het platte land, zoowel als in de steden, geschikte gezondheidscommissiën samen te stellen, en zal de regeering nog veel lauwheid en teleurstelling ondervinden eer deze zaken goed zyn geregeld, toch meenen wy dat bet wetsontwerp een stap is in de goede richting, vooral omdat het geleidelijk de baan opent om alles wat strekken kan ter bevordering der volksgezondheid achtereenvolgens en in onderling verband te regelen. B r. 24 Sept. '99. Dr G. W. B. Middelburg 27 September. ZICH ZELF AFBREKEN Niet zonder leedvermaak ziet de bewerker dezer rubriek het aan, dat het militairisme be zig is zich zelf meer en meer te compromitteereD; zegt de BChrijver van „Militaire Zaken"inde Arnh. Crt. Geen beter middel waarlijk om de goede lieden, die aan het voortbestaan der militaire kaste als zoodanig blijven hechten, tot het inzicht van hun verblinding te brengen. Ve zijn Frankrijk dankbaar voor de preci- ense lessen, die bet niet aflaat ons te schenken. Ganseh de droeve historie, die niets dan éen doorloopende miskeDniDg is van de wetten der zedelijkheid, leert met iederen nieuwen dag weer opnieuw, hoeveel onheil de militairistisebe solidariteit een volk brengen kan. De eei dekt den ander en er ia een samenrotting ii het onzedelijke, waarvan de haren iemand te berge rijzen. Het krtjgsraadsvonnis te ReoneB is in dat opzicht niet erger dan de verval schingen, door of met goedvinden van militaire chefs gepleegd, en ook niet van minder allooi dan de leugenachtige verklaringen van ministers van oorlog, generaals en tutti qaanti. Het komt alles nit éen bron voorthet miiitairisme. Nu De Galliffet weer. Aanvankelijk scheen het met 'smans reputatie nog al te zullen losloopen, maar bet is of de duivel ermêe ItDe geest van valscha solidariteit is ook hem te machtig gebleken. Vinexdent est Vive Varmie l Wel ztker, de zaak iu uit; houd nu je mond maar en ga zoet naar bed. Leve het leger Hier wordt willens en wetens een gerechte- ïyke moord met den mantel der liefde bedekt en het leger in den waan gebracht, dat de boven allo beschrijving gruwelijke débacle waarvan gesproken wordt als van een incident, tot ieders bevrediging is opgelost. Zoo iets kan alleen onder het militairisti- sche régime gebeuren. leerlingen af te voeren, waardoor hun verzuim gedurende dien tijd niet wordt genoteerd. Doordien verder deze kinderen gewoonlijk tegen October terugkomen, kunnen hunne namen ook niet worden geplaatst op de lijstee, welke de namen bevatten van de kinderen tusschen 6 en 12 jaar, die in het geheel geen onder wy 8 genieten, wyi deze lijsten eerst in den loop der maand Jannari worden opgemaakt. Zoo maakte de commissie kennis met eene gemeente in Limburg, waarvóór in de memorie van antwoord, by het wetsontwerp op den leerplicht, een schoolverzuim werd opgegeven van 7 pot., welk verznim echter in werkelijk heid, door bovengenoemde oorzaken, ruim 28 pet: heeft bedragen. Van de 6354 kinderen, waarover het onderzoek der commissie heeft geloopen en die allen na het bereiken van hnn twaalfde jaar de school hebben verlaten, wer den er niet minder dan 2306 opgegeven, waar van dat gebrekkig resultaat uitsluitend aan bet slechte schoolbezoek te wijten was. In voering van den wettelijken leerplicht is, naar adressanten nit deze mededeeling meenen te mogen afleiden, eene gebiedende noodzakelijk heid. Hoewel het hoofdbestuur betreurt, dat de zeven verplichte leerjaren uit het eerste ont werp tot zes verminderd zyn, is het nochtans van meening, dat toevoeging van twee jaren verplicht berhalingsonderwys wel eenigszinB het gemis van het zevende leerjaar vergoeden. Het zon het daarom zeer bedenkelijk achtöD, wanneer het herhalingsonderwys in dit ont werp geschrapt werd. Toegevende, dat er tegen de wijze, waarop de regeering deze zaak voor stelt, bezwaren zyn in te brengen, is het van meaning, dat deze bezwaren te ondervangen zonden zyn door den gemeentebesturen meer vrijheid te laten in de regeling van dit onder wijs. Indien in art. 34 de tgdsbepaling van „ten minste vier maanden van het jaar gedu rende ten minste acht avondaren per week" veranderd werd in „ten minste 140 lesuren per jaar", dan zouden vele bezwaren vervallen. Indien dan verder werd bepaald, dat de ge meentebesturen de vryheid hebben afzonder lyke cursuseen voor jongens en meisjes op te richten, dan zou nog aan een tweede reeks bedenkingen worden tegemoet gekomen. Verder zijn adressanten van oordeel dat er maatregelen zullen moeten getroffen worden om aan jongelieden, die zich in loondienst be vinden, bet geregeld bijwonen van het herha lingsonderwys mogelijk te maken. de Staatabegrooting in de afdeelingen te on derzoeken. De heer Van Gilse merkte; op, dat de be grooting nog te kort in handen der leden was, voor een nauwgezette kennisneming. Hij stelde voor a. s. Dinsdag de begrooting te onderzoeken. De voorzitter vestigde de aandacht der kamer op de noodzakelijkheid van bespoediging van en. Ia verband daarmede liet hij echter de beslissing aan de kamer over. Het voorstel-Van Gilse werd aangenomen met 35 tegen 31 Btemmen. De voorzitter deelde nog mede, dat de cen trale sectie besloten heeft voor te stellen om by verschillende hoofdstukken der staatsbe- grooting andere aanhangige wetsontwerpen te doen onderzoeken of het sectie-onderzoeK daar van te doen voorafgaan. Hierna werd de vergadering gesloten. BENOLM1M ENZ. By kon. besluit: *yn in hunnen rang overgeplaatstbij het wapen 4er infanterie van het leger in N.-I., de eerste-luit. H. S. F. Lutz, van het 2de reg. inf., ged. by de kol. reserve, en by het wapen der infanterie van het leger bier te lande, de eerate-luit. der inf. J. W. A. Cassa, van het leger in N.-I., thans met verlof hier te lande. Blijkens ambtelijke mededeeling van den ge zant der Vereenigde Staten te 's Gravenhage is door de erfgenamen van den by het ver gaan van bet stoomschip La Bourgogne, op 4 Juli 1898, omgekomen heer A. Poiiok een prijs uitgeloofd van frs. 100.000, voor den uitvinder van het beste toestel voor het redden van messchenlevens by zeerampen. Voor byzonderheden omtrent deze prysvraag verwijzen wy naar de St. Crt. van heden. Leerplicht en Herhalingsonderwijs. Ten vorigen jare richtte zich het Neder- landach Onderwijzers Genootschap tot de Tweede Kamer met een pleidooi voor een wet op den Leerplicht. Nadat dit was geschied, werden wyzigingen in hot wetsontwerp aangebracht, ook in ver band met de opnemiDg van verplicht Her halingsonderwys en bierdoor was er aan leiding voor een hernieuwde behandeling van dit onderwerp in het genoemde onder wyaiichaam De besprekingen, daarover in de laatste alge meene vergadering gevoerd, werden door den minister van binnenlandsche zaken by gewoond en gaven aanleiding tot het verzenden van een adres aan de Tweede kamer, waarin wordt verklaarddat nagenoeg alle onderwyzers in Nederland door hunne dageiyksche ervaring tot de overtuiging gekomen zyn, dat, ter bestrijding van het schoolverzuim en dus in het belaDg van het opkomend geslacht, invoering van den Loer plicht eene gebiedende noodzakelijkheid is. In een Memorie van Toelichting wordt het volgende medegedeeld: Ia het begin dezes jaars belastte bet hoofd bestuur van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap eene commissie met een onderzoek naar de resultaten van het lager onderwijs hier te lande in verband met het schoolverzuim en de wenscheiykheid tot invoering van den wetteiyken leerplicht. De commissie zond daartoe een tiental vragen aan alle hoofden van scholen in Nederland en ontving daarop 917 antwoorden. De nitslag van dat onderzoek werd in een rapport samengevat, waarvan tegeiyk met dit adres een exemplaar aan uwe vergadering is toegezonden. Het kan n nit dat rapport blijken, dat het schoolverzuim in sommige plattelandsgemeenten veel aanxieniy- ker is dan de cyfers ia de „Verslagen aangaande den 3taat der hooge-, middelbare en lagere scholen" doen vermoeden. De oorzaak van dit verschil moet hierin gezocht worden, dat jop vele scholen de gewoonte bestaat, de namen van de kinderen, die gedurende de zomermaan den de school niet bezoeken, van de ljjst der ONGEVALLEN- EN WONINGWET. In de te Arnhem gehouden vergadering van den Bond van R. K. Werkliedenverenigingen in het aartsbisdom Utrecht werd door dr Schaepman over de woningwet gesproken, welke wet by zeer roemde. Dr Arriens besprak de ongevallenwet en stelde de volgende conclusie „De Bond van R. K. Werkliedenverenigin gen in het aartsbisdom Utrecht brengt holde aan de regeering voor de indiening van een wetsontwerp tot wettelyke verzekering van werklieden tegen de geldelyke gevolgen van ongevallen betreurt echter ten le. dat by de samenstelling van dit ontwerp geen rekening gehouden is met de organisatie van den arbeid in beroepsvereni gingen, die niet slechts goedkooper en beter ongevallenverzekering ter hand kunnen nemen, maar als onmisbare factoren van Ghristeiyk-sociale hervorming zoo krachtig mogelijk bevorderd moeten worden; ten 2e. dat de arbeiders in het iandbouw- en veeteeltbedrijf niet in de wet zyn opge nomen en spreekt daarom den wensch uit ten Te. dat het wetsontwerp niet anders dan verbeterd volgens het gewijzigd amende ment van dr Kuyper tot wet worde verheven; ten 2e. dat zoo niet by deze wet, dan toch zoo spoedig mogtiyk de ongevallenverzekering tot de hierboven genoemde categorie van arbeiders worde uitgebreid." Deze motie werd aangenomen, echter met de beteekenisvolle wyziging, dat nit sub i vervielen de woorden „niet anders dan". TWKKUM KAIHKH, De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp, houdende bepalingen tot regeling van den leerplicht, is, na kennis geno men te hebben van de memorie van antwoord op het voorloopig verslag, naar aanleiding van de nieuwe overweging van dit w. o. ip de afdeelingen, van oordeel, dat door deze gewisselde schrifturen de openbare beraadsla ging over het voorstel genoegzaam is voor bereid. Aan het einde der zitting van Dinsdag stelde de voorzitter dier kamer namens de centrale sectie voor om na bet onderzoek van de Indische begrooting, doch niet vóór Vrijdag, UIT STAD EN PROVINCIE. Gemeentebesturen worden opmerkzaam gemaakt dat in de verordening op de brand weer liet alleen de dag maar ook het uur der inspectie dient opgenomen te worden. Ontbreekt de laatste tydsbepaling, dan kan by, die zonder geldige redenen van de inspectie wegblijft, niet gestraft wordenvolgens arrest van den Hoogen raad. wy hebben redenen om te vermoeden dat in de meeBte braadweer- verordeningen in Zeeland het uur der inspectie niet opgenomen is. De snrnnmerair der posteryen en telegrafie J. H. Gallen fels is geplaatst te Zierikzee, en J. N. H. Pel te Terneazen. Met 1 October is werkzaam gesteld aan het zeepost kantoor te Vlissingen de commies der posteryen 4e kl. F. L. Meuffeis, van het postkantoor aldaar. Het winter tooneeiseisoen is in de groote steden reeds geopend Woensdag 11 October zal dit in den schonwburg te Middelburg geschieden, althans wanneer de Nederiandsche Tooneelvereeniging, die sedert eenige jaren hier voorstellingen geeft, wêer op den noodigen steun kan rekenen. Zy heeft dien dezer dagen wêar gevraagd ia een circulaire van den volgenden inhoud Wederom komen wy U als naar gewoonte onze abonnementa-voorwaarden aanbieden voor onze, in Uwen schouwburg te houden voor stellingen in 't seizoen 1899—1900. WQ dur ven dit, wyzende op onze vroegere vertoonin gen, met vol vertrouwen doen, overtuigd dat U ook dit jaar onze pogingen om het beste en nieuwste voor 'tvoetiioht te brengen zult willen steunen. In de allereerste plaats znllen wy Nederiandsche Auteurs steunen en znllen o. m. een nieuw tooneelstnk van Herman Heyermans Jr., schrijver van Ghetto, doen opvoeren. Ook uit onze Hollandsche klassieken zullen wij, evenals het vorige jaar, een keuze doen. Was 't in 't vorige jaar, door de tooneel- inrichting ten uwent, bezwaarHjk Bredero'a Brabander op te voeren, door een eenvoudiger monteering zullen in dit seizoen onze klassieken ten uwent kunnen worden vertoond. Uit ons Tableau de la tronpe zal U blijken, dat ons gezelschap aanzien lijk versterkt is; 't moge U een waarborg zyn voor goed verzorgd ensemble- spel. DamesM. Ternooy Apel-Faassen E. de Boer M. FaassenRika HaspelsM. Hooft W. van der Horst-v. d. Lugt en W. Schwab- Welman. HeerenM. Ternooy ApelP. ArbousR. Brouwer; C. F. M. v. d. DoesA. Faassen Jr. ff. von Roeegen von Floss; F. Hageman; A. v. d. Horst; J, Kelly; Henri v. Kuyk; C. v. d. LngcC. S. Adema van ScheltemaH. Schwab en Henri de Vries." Deze oproeping zal zeker niet vergeefscb zyn, zoowel by hen, die vroeger trouw de voorstellingen van dit yverige geselschap by* woonden, ais by degenen, die tot beden slctf daarvan onthielden,

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1