BUITENLAND. De Transvaalscbe Crisis. FEUILLETON. EEN DURE DROOM! gehate kabinet onhoudbaar maakte. Eu dat was te'veel. De eeue groep voor, de andere na sioeg de uitnoodiging voor de coDterentie af, wijl deze geen ander doei had dan het ministerieel leven van graaf Thunn te verlengen. Immers men begreep dat de tijdelijke ver zoening alleen zou dienen om de delegaties te benoemen, en dat de premier allerminst bereid zou zijn, zulke concessies te doen, als door de oppositie noodig werden geoordeeld voor een bereidverklaring harerzijds, om den geregelden parlementairen arbeid te hervatten. Met die weigering waB de laatBte kans ver keken, om den Rijksraad aan den arbeid te krijgen tot benoeming der OosteDrijksche dele gatie, en zoo Btond de graaf voor de keuze om heen te gaan, of de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor een toeBtand, die de ergste gevaren zou bieden. Immers, 't was duidelijk dat een Hongaarache delegatie nooit zou wil len samenwerken met een Oostenrgksche dele gatie, welke niet op wettige wijze was saam- gesteld. Dat graaf Thun zou heeDgaan, stond dus reeds ettelijke dagen vast. Het wachten was alleen op de afkondiging van het vergelijk met Hongarije, een maatregel die volgens de tegen woordige gewoonte op grond van de bekende uitzonderingsparagraaf werd genomen. Zaterdag had de afkondiging van het desbe treffend keizerlijk besluit plaats, en reeds den zelfden ochtend vergaderde de ministerraad, zoodat het kabinet te 10 uur in den ochtend deu keizer ontslag kon vragen. Oogenblikkelijk daarop werd vorst Alfred Liechtenstein ontboden, die reeds ettelijke dagen als aanstaand kabinetformeerder werd gedoodverfd. Maar steeds voegde men er bij, dat, als Liechtenstein niet slaagde, een minis terie van hooge ambtenaren, dus een niet politiek kabinet zou worden gevormd. Alleen reeds die bijvoeging deed vermoeden, dat men te Weenen een hard hoofd heeft in het slagen van den man, die geroepen is zoo zware taak te vervullen. Zonder ons in beschouwingen te verdiepen over de vraag wat gebeuren zal in zoo moeilijke omstandigheden met onberekenbare invloeden, is het toch gewensoht melding te maken van een manifest, waarin de leiders der oppositie groepen hun houding en die hunner groepen toelichten. Zij verklaren het met dr Fuchs eens te zijn, dat een terugkeer tot gezonde politieke toe standen dringend noodig is, te meer omdat vooral het Duitsohe deel des volks het meeste lijdt onder de gevolgen van de beroering. Toch zijn zg niet in staat om de uitnoodiging voor de conferentie aan te nemen, en dat op dezen grondMet allen nadruk en ernst moet worden vooropgesteld, dat de vele teleur stellingen, welke de Duitschers hebben onder vonden, het tot plioht maakt voor allen naar een klaren politieken toestand te streven. Op het oogenblik zyn de politieke verhoudingen echter geheel onzuiver, en er bestaat niet de minste waarborg voor een ingrgpende ver andering in de leidende beginselen van het staatsbestuur, noch voor de vervulling der rechtmatige, nationaal-politieke aanspraken der Duitschers, in bet bgzonder niet voor de steeds door de Duitsohers verlangde opheffing der taalverordeningen. De vertegenwoordigers der Duitsche linkergroepen moeten integendeel wgzen op de den laatsten tijd door de ver tegenwoordigers der Czecbea genomen be sluiten en op andere uitlatingen van invloed- rgke leden der meerderheid, die een zoo brutaal eu met de gerechtigde aanspraken der Duit schers strgdend standpunt verraden, datondei de gegeven omstandigheden een conferentie geheel nutteloos zou zyn." Dit manifest bewyst beter dan alle rede neeringen, dat de staatkundige verhoudingen niets gewijzigd zyn, en dat de Duitschers en Czechen even scherp tegenover elkander staan als altyd. Zou het gewaagd zyn te onderstellen, dat een babinetsformeerder niet veel anders te doen heeft dan te beslissen door welke party... hy de beraadslagingen van den Rgksraad wil zien beletten? In den loop van den dag ontvingen wij berichten, welke ook in Servië een crisis doen voorzien, gevolg van het groote proces. Eoning Alexander zon zeer onder den indruk zijn van bet oordeel van het buitenland en gaarne zien, dat het ministerie aftrad, en ver vangen werd door een ander, onder Stoyan Novakovitch, een progressist en Russisch- gezinde. Deze zou echter als voorwaarden stellen: lo. aftreden van Milan als opperbevelhebber 2o. vrijspraak van alle beschuldigden, be halve Knezjevitch; 3o. vormiBg van een neutraal kabiuet, waarin twee gematigde radicalen zoudeu worden op genomen, beiden op ditoogenblik naar Weenen uitgeweken. De inwilliging van deze eischen zou, dunkt ons, een halve omwenteling zgn. Over het proces zelf kan worden gemeld, dat het nadere getuigenverhoor maar kort heeft geduurd, want het O. M. oordeelde de nieuwe getuigen décharge volmaakt onbe trouwbaar. Men is zelfs zoover gegaan, in verband met de beide Zaterdag vermelde sensatiemakende incidenten, eenige personen te arresteeren, die, gelijk wordt beweerd, verantwoordeiyk zyn voor de verklaringen der getuigen. Te Belgrado werd een kapitein der gendarmerie gevangen genomen, die, naar het heet, Kneszewitch bad opgestookt al zyn beschuldigingen tegen zyn medegevangenen te herroepen. Bovendien heeft de Servische regeering van Hongarye verkregen, dat daar te lande twee personen, een vroegere advocaat en een publicist, werden aangehouden, wglzg de nieuwe vrouweigke getuige a décharge hadden aangebracht. Dat Hongarye aan dit verzoek van Servië voldeed, bewyst, dunkt ons, dat ook hier de politiek boven het recht gaat. Het eigeniyke proces is nu afgeloopen en wellicht komt nog heden de uitspraak. Beknopte Mededeelingen. De beide groote partyen in Frankryk kannen heden de uitvaart van een der hunnen vieren. De vrienden van het recht begraven Scheurer-Kestner (welke plechtigheid tot he den werd uitgesteld), de legervereerders gaan naar de mooie begrafenis van generaal Brault- De oud-minister Jonnart, die tot deMe- linisten werd gerekend, heeft in het openbaar rekenschap gegeven van zijn weigering om mede te werken tot vervroegde bgeenroeping ier kamers. Zyn schrgven was zeer hateiyk voor Meline, die meer en meer tot de clericale- monarchale oppositie overgaat, en bevatte een scherpe veroordeeling van het vonnis te Rennea. Thans heeft Jonnart aan Cornély een brief geschreven, over de gevolgen der Dreyfus zaak, welke door de reactionnairen van alle pluimage is geëxploiteerd tegen de republiek. Daarnevens staat, dat de sooialistisohe party zich nauwer by de republikeinen heeft aange sloten. Max Régis is werkeiyk op de vlucht en wel naar Spanje. Wy kunnen Algiers slechts *elukwensohen met deze lafheid. Bepaald grappig is de proclamatie waarin de vluchteling tracht zyn houding te rechtvaardigen. „Met myn verknochte makkers heb ik de Villa Anti-juif verlaten, om niet op het leger te moeten schieten, op dat leger, dat wy FranBchen, vaderlanders, juist toegejuicht heb ben. Was het mogeiyk dat bloed onzer broe ders te vergieten, nu het bloed der joden nog uiet gevloeid beeft Neendoch ik vergeet niet, dat ifc gezworen heb te overwinnen of te sterven. Ik zal myn eed weten te houden. De feiten toonen wel de waarde van myn woord. Moed en vertrouwen. Dood aan de joden 1" Men beweert dat de groote werkstaking ia de machinefabrieken te Le Crensot met politieke bedoelingen is aangestookt. Met de 17» ton van den hertog van Orleans zeker? Een der Parijsche bladen deelt mede, dat het bericht van het vermoorden der tweede Fransche expeditie door de Touaregs beves tiging beeft gevonden. Te Palermo is door vereerders van Crispi oen comité gevormd, dat een feestprogramma zal opmaken en manifestatiën zal regelen ter gelegenheid van den tachtigsteu verjaardag van dien staatsman. Natuuriyk wordt door de verschillende Italiaansche bladereu op verschillende, goed of afkeurende wgze over dit plan gesproken. Het opperste militaire gerechtshof te Madrid heeft admiraal Montojo, bevelhebber van de vloot, die in de baai van Cavite dooi de Amerikanen werd vernietigd, veroordeeld om op de lyst der reserve te worden ge plaatst, met verlies vnn zyn recht op promotie. De Amerikaansche regeering heeft gene raal Otis niet gehandhaafd tegenover de Chineesche regeering, en zond bevel om het verbod tot toelating van Chineesche land verhuizers in te trekken. De Philippino'a hebben de laatste dagen weer eens van zich doen hooren, en wel door een dynamiet-aanslag op een trein, welke 25 Amerikaansche soldaten en 20 inlandsche werklieden vervoerde. Van de eersten werden er 4, van de laatsten 10 gedood. De Philip pino'a namen alle in den trein aanwezige munitie met zich en waren verdwenen eer versterking ter plaatse was. De meeste berichten nit Engeland deden zien, dat de kloeke houding van den Oranje- Vrgstaat indruk heeft gemaakt, en velen deed begrijpen, dat een oorlog geen kinderspel is. Vandaar dat in de pers een grootere neiging naar een schikking zich openbaarde, behalve natuuriyk by de bladen, wier belangen ge bonden zyn aan de speculanten. Die bladen schetterden op de oorlogstrompet, en verspreidden het gerucht, dat de regeeriüg had besloten een geheel legercorps naar Zuid- Afrika te zenden, waardoor het effectief in dat deel der wereld op 50.000 man zou worden gebracht. Ongelukkig heeft de oorlogsparty nog andere middelen te baat genomen, en wel het zeker anti-Engelsch middel van verkorting van de vryheid van spreken. Engeland is het land der groote meetings, en nergens wordt de vryheid van spreken meer geëerbiedigd dan daar, zoowel door het publiek als door de overheid, zoo zelfs dat het destyds reeds een heele aanranding van de vryheid scheen, toen de overheid besloot bepaalde meetings niet op Trafalgar Square toe te laten. Maar wy herinneren ons niet, dat ooit een meeting door de tegenpartij is verstoord. Dit geval nu heeft zioh Zondag voorgedaan, toen de vredesparty de bevolking had saamgeroe pen om te protesteeren tegen de oorlogsznoh- tige politiek van Chamberlain, waaraan door ongeveer 30.000 personen was gevolg gegeven. Er waren strenge maatregelen genomen, maar deze bleken al ras onvoldoende, toen een betooging het terrein naderde en onder het zwaaien van Britsohe vlaggen het Rule Brittanniarule the waves deed hooren. De sprekers werden met gefluit ontvangen, en traohtten wel 20 minuten te vergeefs zich te doen hooren. De politie te paard bleek onvoldoende, waarop een groote macht politie te voet aankwam. Maar het tumult hield aan. De menigte deed herhaaldeiyk een kwaad- aardigen aanval op de sprekers, die beschermd werden door bereden politie, welke echter niet kon beletten dat er één ernstig mishan deld werd. De aanwezige soldaten werden op de schouders geheschen en onder uitgelaten geestdrift rondgedragen. Nu werd voor de tweede maal versterking ont boden, ditmaal weer van bereden politie, die het geheele terrein ging ontruimen. Er zyn daarby heel wat menschen onder de hoeven der paarden gekomen, terwyi velen werden gearresteerd. De inrichters der betooging bielden des avonds een conferentie, waarin besloten werd een openbare meeting te honden in een der grootste zalen van de stad. Het schandaal was waarschijnlijk het gevolg van de opruiing van de Eagelsche schandpers, die voor haar Fransche zusters niet onderdeed, en zoowaar voor den dag kwam met een ver haal van het Byndieaat, dat een deel der Eugelsehe pers met Transvaalsch geld had omgekocht 1 Deze praatjes zyn dubbel ucban- deiyk omdat voor twee jaar, by het onderzoek door de bekende parlementscommissie, aan het licht kwam, dat de redactrice van de Times die met de koloniale politiek belaBt was, in nanwe relatie met de Chartered Company stond, terwgl uit een telegram in cyferschrifc bleek, dat bedoelde dame, Flora Shaw, een geeste- iyke prostitnée was, wier geldelijke belangen door de Chartered Company werdén behartigd. Wat nu den politieken toestand betreft, Daily News weet een en ander mede fcedeelen over den ministerraad van Vrydag, waar deze vragen aan do orde waren lo. moet het parlement worden saamge roepen 2o. moet een legercorps naar Zuid Afrika worden gezonden; 3o. moet een nienwe depêche aan de Trans vaal worden gezonden, om-dit land te som- meeren zich aan de Engelsche voorwaarden te onderwerpen Het blad zegt dat men tot de slotsom kwam dat de le en 2e maatregel nog niet noodig waren, maar dat alleen de uitzending van een legercorps zou worden voorbereid. AaD gaande de nota, welke naar Pretoria is gezonden, weet de Press Association mede te deelen, dat de regeering in het bgzonder zal protesteeren tegen de beschuldiging van kwade trouw, tegen Conyngham Greene ingebracht. Nn in den Vrystaatschen Volksraad heeft men over dit punt nog wol zoo dnideiyk ge sproken. De Exchange Telegraph Company gewaagt van een plan, om ook den Vrystaat opheldering te vragen. Zonder er groote waarde aan te hechten, vermelden wy het bericht, dat men te Pretoria het gevaar van langer wachten gaat inzien, en daarnaar zal handelen. Men zou doen wat de Daily Chronicle reeds Vrgdag een recht noemde, en in de oorlogs toebereidselen van Engeland een casus belli zien, althans voldoende aanleiding om te ver klaren, dat, waar de Engelsche strijdmacht in Zuid-Afrika voortdurend versterkt wordt, verdere onderhandelingen onmogelgk zyn. Kruger zou daarom zijuerzyds een ultimatum van 2 uur stellen, en by een weigering om de Tranvaalsche voorstellen aan te nemen, datgene doen waartoe de ophooping van Engelsche troepen op de grens de republiek verplicht. Te mooi om waar te zyn Dreyfus biyft nog steeds het onderwerp van den dag, en vooral zyn persoon is in deze dagen bet voorwerp van bijzondere belangstelling. Daar om mag aan het bekende verhaal van Huret in de Figaro nog wel het volgende worden ontleend „Voor my zit een man met regelmatige, fijne gelaatstrekken, kalm en zacht van uit- drakkiDg; zyn blozend gelaat zon hem een zeer jong voorkomen geven, indien zyn sche del niet byna geheel kaal was, en het haar aan de slapen volkomen wit. De bloedarmoede heeft dezen menseh verzwakt, maar wat er aan bloed overgebleven is, stygt hem naar het hoofd, als laatste toevluchtsoord van zyn verwonderiyke levenskraoht. Zyn hals is ma ger, zyn handen zyn smal en beenig, de knieën steken all spy kers onder den blanw laken broek naar voren, de borst is ingezonken, het geheele lichaam zon dat van een afgebeulde, overwonnene zijn, als de mond niet zoo ener giek, de kin zoo vierkant, de oogen zoo vol wilskracht waren. Die heldere, zachte, lichtblauwe oogen, wel verre van de uwe te ontwyken, zien u achter de glazen van het lorgnet vast aan, en van dien man heeft men een monster van huiche larij gemaakt, van hem heeft een ellendeling gezegd, dat het verraad nit al de poriën van zyn lichaam heenkwam." Eerst Zaterdag zyn de kinderen van Dreyfns te Carpentras aangekomen; en daar mede zullen de buitenlandsohe bladen nn, naar wy hopen, hnn mededeelingen over het tegen woordige leven van den kapitein eindigen. Alleen zy nog vermeld, dat er een kampioen voor den kapitein is opgestaan, en wel een Amerikaan, die met Esterhazy wil duelleeren, Wy vermoeden, dat de man niet wel by het hoofd of schrikbarend opgewonden is. Over de Dreyfus-zaak zelf bevatten de bladen weer nienwe uitlatingen van Panizzardi, die o. a. verteld heeft dat Esterhazy en Henry beiden in bezoldigden dienst van het bniten- land stonden en ieder tra. 4000 per maand genoten. Een dergeiyke onthulling ban, zoo ze officieel bekrachtigd wordt, een mooi element zyn by een toekomstige revisie. Maar deze kan onmogeiyk aan de orde komen, zoolang de amnestie niet is afgekondigd. Alles en alles moet ondergeschikt worden ge* maakt aan de redding van de meineedigen, de falsarissen en bedriegers, want de eer van het Fransche leger eischt gebiedend, dat dit ge spuis op de eerste plaatsen biyft. Zoolang dus de beruchte kliek niet door een amnestie bniten schot is, krygt men niets gedaan. Het naar een amnestie te leiden, is niet alleen het streven van de stafparty, maar ook van De Galliffet. Men beweert (maar aan zulke praatjes hechten wij in den regel niet veel) dat zyn trenrige, bombastische legerorder buiten voor kennis van den ministerraad is opgesteld en uitgevaardigd. De collega's zonden daar zóo boos over geweest zyn, dat De Galliffet al vervangen zon zyn, als men maar een opvolger wist; zoo werd beweerd. Wat zouden de heeren van Brisson denken Of zon men bevreesd zijn, dat ook deze repu tatie zou ondergaan in dit graf van mooie reputaties Generaal Brault, van wiens ernstige ziekte wy melding maakte, is overleden. De staf krijgt nn voor de derde maal in een jaar, een nieuwen chef. Verschillende bladen beweren dat de generaal zich overwerkt heeft, doordien aan den staf alles in de meest volslagen wan orde was. Wonder is dat niet, waar men in TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 4 Oct. V1 i s aQ 8 e B- Aan boord kostschip Bulgia 10 u.: levering gedurende 1900 van rund- vleoach on ruudvet ten behoeve der zeemacht te VliSüingen. Donderdag 5 Oct. Middelburg. Kazerne 12 u.levering van aardappelen voor de soldatenmenages te Middelburg. Vrijdag 13 Oct. Koudekerke. Landb.Vereen.levering van 35.900 Kg. slakkenmeel. Insohryvings- biljetteu P. J. Terwoert jr. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Genua (Nederl.)26 Sept. 6.05 's avonds Amsterdam (Nederl.)29 Sept. 6.05 's avonds Brindisi (Eng. dienst). 29 Sept. 1.05 's namid. Marseille {Lloyd) 3 Oct. 1.05 's avonds Brindisi (Eng. dienst) 6 Oct. 12.53's namid. Rotterdam Lloyd6 Oct. 6.05's avonds Marseille (Fr. dienst). 1 Oct. 5.30 'smorgeno Napels (Duitsche dot.) 16 Oct. 12.53's namid. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags tt voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Over Napels, met Duitsche booten, nitslnitend voor de correspondentie, waarvan de verzending met deze gelegenheid op de adressen is aange geven. "W est-Indië. Curasao over Queens- town.26 Sept. 10.03 's avonds Curagao met K. W. I. maildienst. 30 Sept. 6.03 'savonds Suriname via Sout hampton 3 Oct. 5.30 's morgens Suriname via St. Na- zaire8 Oct. 5.30 's morgens Suriname via Amsterdam. Den laatsten en 14en elke maand 6.30 'a av- Algemeen Uverzicht. Als een mooie zomer geiyk die in 1899 twee miniaterieele crisissen breDgt, is het zeker geen wonder, dat de herfst met een paar ori- sissea aanvangt. Een van deze twee, die in Oostenryk, is reeds uitgebroken, en de tweede, die in Spanje, zon heden uitbreken in een buitengewoner) ministerraad. Hoe verschillend de politieke toestand in beide landen ook zyn moge, er is op dit oogen blik éen groot punt van overeenstemmingin beide landen gaat het ministerie heen, niet ge dwongen door een votum van de volksverte genwoordiging; maar wel omdat de binnen- landsche moeieiykheden onoverkomeiyk lyken. Over Spanje znllen wij voor het oogenblik nog maar zwygen. Officieel is de crisis nog niet, zoodat de kans bestaat dat de bni weêr overdryft. Maar in Oostenrijk is het af treden van graaf Thun een besloten zaak. De naaste aanleiding tot de crisis is bekend. De tijd nadert voor de bgeenroeping der delegaties, d. w. z. van de oommissies nit de beide parlemen ten, die de gemeenschappeiyke begrooting van de K.K. monarchie hebben vast te stellen. Deze, ieder nit 60 leden bestaande, commissies moeten door de volksvertegenwoordiging wor den gekozen, en bier helpt geen 14, die de regeering in de meeste gevallen absolute macht geeft. Graat Thun was dus genoodzaakt om den ryksraad saam te roepen, eu zou, deed hy dit niet, de geheele huishouding der monarchie in de war hebben gestuurd. Immers, de Honga ren, die de tegenwoordige, in hoofdzaak Slavi sche meerderheid in Oostenryk niet kunnen dalden, zouden van het niet vaststellen der gemeenschappeiyke begrooting een gebruik heb ben gemaakt, dat voor den dubbelstaat de grootste gevaren deed voorzien. Graaf Thun moest dns den rgksraad samenroepen,.ondanks de wetenschap, dat dit lichaam onhandelbaar zou zijn, vooral tegenover hem. Nog waagde hg een hopelooze poging om den rgksraad weer arbeidzaam te maken, waartoe hij door den voorzitter van dat lichaam, dr Fuchs, een-con ferentie van de verschillende groepen deed bijeenroepen, ten einde een grondslag voor de hervatting der werkzaamheden te vinden. Maar gelijk wy destyds mededeelden, begreep de oppositie, dat toegeven op dit punt gelijk stond met het uit den weg ruimen van het groote struikelblok, dat de positie van het 2. Vit het Engelschvan RHODA BROUCHTON. HOOFDSTUK I. De stervende maakt een flauw weigerend ge baar en haar hoofd valt voorover op de dekens. In haar oor gonst de verzoeking om maar toe te stemmen teneinde hem gerust te stellen en zgn sterfbed te verlichten. Wat doet het er toe of zy later haar woord breekt Als hy dood is, weet hy er toch niets meer van. Temidden van die verzoeking klinkt de halt gebroken stem weer„Is uw antwoordJa of neen Het is duideiyk dat de inspanning om kalm te biyven zijne laatste krachten uitput. Zy vermoordt hem met haar aarzelen alle agitatie is hem verboden en haar Ja is blgk- baar de talisman, die hem in vrede zal doen sterven. Het is het laatste wat hy haar ooit vragen zal. Kan zy weigeren En toch is het haar onmogeiyk om toe te stemmen? Zij zou er jaren over willen denken en heeft slechts enkele minuten. „Ja, of Neen fluistert hg. Zg richt zich op, haar besluit is genomen en zy spreekt: „Gg hebt altyd de waarheid lief gehad. Ik kan u thans niet voorliegen. Als ik die belofte deed, zou ik haar misschien ver breken. Das zeg ik: NeenV' Zy had de oogen gesloten, terwgl zg deze woorden uitte en zag er dus de uitwerking niet van. Er volgt een diepe stilte. Zy slaat verschrikt de oogen op. Zou haar weigering hem den doodsteek gegeven hebben? Neen. Hg zit nog half overeind en ziet baar nog even strak aan. „Is dat nw eindbesluit?" vraagt hy ten slotte. „Ja." Eensklaps treft haar het vreeseiyke van dit woord en zy valt weer op hare knieën, al weenende: „Vergeef mij! Vergeef!" „Bedoelt gij, dat gy uw antwoord her roept?" Neen, zij kan het niet herroepen maar zy zwijgt. Hij valt in het kussen terug en daar hg te uitgeput is meer te spreken, wyst hy naar de deur. Dit gebaar is zóó gebiedend, dat zy waggelend opstaat en de kamer verlaat. Man en vrouw zien elkaar nooit weer terug. Den volgenden morgen luidt het bulletin: „Veel beter. Wonderbaariyk bygekomen." Zoodat degenen, die het komen lezen, zeggen „Zou hij er toch weer doorkomen?" In de avondcourant lezen zy het antwoord„Kalm ontslapen, te half vier 1" HOOFDSTUK II. Naar men zegt regeert de koning der ver schrikking gelgkelgk in het paleis als in de hut; maar dat is niet geheel waar. In een huis is, of schynt zyn scepter veel gemakkeiy- ker te dragen. De heer des huizes is slechts zes-en-dertig uur dood, en toch ziet het er in de zitkamer zyner vrouw, in een andere vleugel van het ruime huis heel gezellig en gewoon uit. Het uitzicht is op den tuin, en de vensters zyn niet zichtbaar van een der vier lanen, waarlangs de bezoekers van rouwbeklag komen aanryden of loopen, zoodat de gordynen niet behoeven neergelaten te worden. Behalve dat de bewoonster niets uitvoert, iets heel onge woons voor haar, zon het een gewone dag kunnen zijn in plaats van den tweeden vaD haar weduwstaat. Zy wendt te nauwernood het hoofd om als er iemand binnen komt, onmiddellgk na zyn eigen tikje op de deur. Het is de secretaris van wylen haar echtgenoot, een verre neef van haar. „Laagt gy te rusten „Neen." „Stoor ik u?" „Ik voer niets uit! Wat ziet gy er vreemd uitWaarom gaat gy niet zitten „Ik geloot dat nu alles beschikt is", zegt hy zonder aan haar uitnoodiging te voldoen. „Zoo? „Er zyn nog heel veel telegrammen ge komen. Wilt gy er iets van zien?" Zy schudt het hoofd. „Nog eenige genootschappen hebben den wensoh te kennon gegeven om vertegenwoor* digd te worden." „Zoo?" Zy wendt het hoofd nog wat op zy naar het raam, waardoor zy de blauwe lucht en groene boomen ziet en zegt: „Hy was zeer geacht en hy verdiende het ook." Als zy er over nagedacht bad, zou het haar verwonderd hebbeo, dat haar bezoeker hier niets op zegt, daar zy weet dat de verhouding tnsschen den secretaris en den overledene har» teiyker was dan die van haar tot haar echt genoot maar zy is te veel met zich zelf ver vuld om er op te letten. Na een langdurig stilzwygen ziet zy hem weer aan en schrik kende van zyn uiteriyk herhaalt zy „Wat ziet gy er vreemd nit! Komt gij my iets on aangenaams mededeelen „Ja-" IW&it

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 3