MIDDELBURGSCHE COURANT. 142" Jaargang, 1899, W oensdag 20 September. De Troonrede. Verschillende Berichten. JT. 222. De*o courant verschijnt dago lij ks, met uitzondering van Eon- en Feestdagen» Pr§8, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franc® p.p., f 2,— Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 19 Sept. 8 u. vm. 56 gr. 12 u. 60 gr. av. 4 u. 61 gr. F. Verw. m.W. w., z. bew., buiig weer. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. a AdvertentiSn: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere famiïL oriökten ca Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zjjn gratis aan het bureau te bekomen. Zooals gebruikelijk, is heden de Vereenigde zitting der Staten-Generaal door onze Koningin geopend. H. Mvergezeld door Hare moeder, be- gaf zich op de voorgeschreven wijze naar het Binnenhof. Aan het gebouw der Tweede kamer werd de jeugdige vorstin, zooals gewoonlijk, door een commissie ontvangen en binnengeleid. Na op den troon te hebben plaats ge nomen, las H. M. de volgende rede voor „Mijne Heeren Het is mij aangenaam U bijeen te zien tot hervatting uwer werkzaamheden. Moge de algemeene toestand van ons vader land en zijne overzeesche gewesten ruime stof geven tot dankbaarheid, er is op menig gebied dringend behoefte aan krachtige wet gevende maatregelen. Ik reken tot voor ziening daarvan op den ijver en de toewijding der Staten-Generaal. De betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden blijven zeer vriendschappelijk. Op de Vredes-conferentie, te dezer stede ingevolge uitnoodiging van Zijne Majesteit den keizer van Rusland door mij bijeenge roepen, zijn internationale verdragen van gewichtige strekking tot stand gekomen, tot welke mijne regeering is toegetreden. Ik heb grond te hopen, dat eerlang alle mo gendheden, die aan de conferentie hebben deelgenomen, die verdragen zullen oader- teekenen. De gunstige verwachtingen met betrekking tot den toestand in Atjeh, ten vorigen jare door mij uitgesproken, zijn verwezenlijkt. I» Groot-Atjeh is de rust bijna ongestoord ge bleven, en in de kustlanden breidt onze invloed zich voortdurend uit. Hoewel ons gezag zich op eenige plaatsen nog met de wapens moest doen gelden, konden de aan wezige troepen tot de vorige sterkte worden teruggebracht. Voor de jongste krijgsver richtingen breng ik warme hulde aan het Nederlandsch-Indi8che leger, alsook aan de vloot en hare landingsdivisie. Nieuwe wetsontwerpen zullen U in den loop van dit zittingsjaar worden aangeboden. Voordrachten tot regeling van de samen stelling der landmacht en tot nadere wijzi ging en aanvulling der militiewet zullen U eerlang bereiken. Ook zal U een verbeterde regeling van de bevordering, het ontslag en de pensio neering van officieren, alsmede van de militaire pensioenen, zoowel voor de zee als voor de landmacht, wordeu aangeboden. Van de verdere in te dienen ontwerpen vörmeld ik die betreffende het arbeidscon tract, de drankwet, de armenwet, het tarief van invoerrechten en de comptabiliteit wat de Oost-Indische koloniën betreft. Verder zal uwe medewerking worden ge vraagd ten behoeve der verkeersmiddelen In Atjeh en der bevloeiingswerken op het eiland Java. Ik vertrouw dat de arbeid, dien gij ver richten zult, onder Gods zegen dienstbaar zal zijn aan de belangen van het koninkrijk. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopena". Toen wij in het vorige jaar onze ingeno menheid betuigden met de destijds uitge sproken troonrede - de eerste uit den mond der jonge vorstin -roemden wij haar vooral omdat zij niet al te overvloedig was in beloften, die meestal toch niet alle ver vuld worden. JEn als wij dan nagaan, wat wij Zaterdag reeds opmerkten, hoe weinig in het afge- loopen zittingjaar is verricht, hoe onvrucht baar die periode is geweest, dan zal het zeker geen verwondering wekken, dat wij van de beloften, die gedaan worden in troonrede, heden nitgesproken, met kalmte kennis nemen. De minister van oorlog doet zijne toezeg gingen omtrent regelingen, die reeds lang verwacht en dringend noodig zijn. Voor Indië wordt herhaald wat in het vorig jaar reeds in 't vooruitzicht ia gesteld omtrent verbetering der geldmiddelen en de bestuursinrichtingmaatregelen reeds voor zien na de uitzending van den heer Th. H. de Meester. De herziening van het tarief van invoer rechten, die, naar het in het vorig jaar heette, „hare voltooiing naderde", zal nu de kamer bereiken. Eene nieuwe armenwet wordt al lang met verlangen tegemoet gezien en eene herzie ning der drankwet moet geschieden in verband met het bepaalde in art. 28 lit. van de tegenwoordige wet. Veel nieuws wordt ons dus eigenlijk niet beloofdmaar wij zullen ons daarover niet beklagen, al missen wij noode een toe zegging omtrent pensioen-verzekering van werklieden. Er ligt van het vorige jaar nog overvloed van nuttigen arbeid te verrichten. Daarom prijzen wij de soberheid. Maar nog meer de krachtige opwekking aan het adres der Volksvertegenwoordiging, rgelegd in deze woorden„Er is op menig gebied dringend behoefte aan krach tige wetgevende maatregelen. Ik reken tot voorziening daarvan op den ijver en de toe wijding der Staten-Generaal." De regeering had het volste recht die woorden H. M. in den mond te leggen. Den ministers heeft het aan ijver niet ontbroken De Tweede kamer had beter en vlugger kunnen arbeiden, al erkennen wij dat de wijze van werken, die door haar gevolgd wordt, eene belemmering is voor meer voort varendheid bij den wetgevenden arbeid. De tirade over de Vredes-conferentie is zeker, uit diplomatiek en staatkundig oog punt beschouwd, voorzichtig gesteld. Men weet hoe ook wij steeds, al bleef er veel te wenschen over, menige vrucht van die conferentie met ingenomenheid begroetten. De verzekering dat er gegronde hoop be staat, dat eerlang alle mogendheden, die daaraan hebben deelgenomen, de internatio nale verdragen van gewichtige strekking zullen onderteekenen, is een tijding, niet van belang ontbloot. Hetgeen omtrent Atjeh wordt gezegd, geeft stof tot vreugde en is zeker der waar heid getrouw; al moge deze of gene pes simist den toestand nog niet zoo rooskleurig inzien. Maar algemeen zal wel worden inge stemd, nu meer dan ooit, met de warme hulde, daarbij aan het Nederlandsch-Indische leger, als ook aan de vloot en hare landings divisie gebracht. Die hulde is zeer zeker verdiend. Mogen wij nu het volgend jaar de ver zekering kunnen ontvangen, dat die oorlog geëindigd is I Als algemeenen indruk kunnen wij van de troonrede getuigen, dat het is een kalm, uiterst voorzichtig gesteld staatsstuk, dat geen recht geeft om groote verwachtingen daarop te bouwenmaar waarvan het zwaartepunt onzes inziens ligt in de aan sporing door onze Koningin, om met alle macht te arbeiden, ter oplossing van tal van sociale vraagstnkken, waarnaar wij nog steeds reikhalzend uitzien in verband met beloften, vroeger reeds gedaan, en waarbij de vertegenwoordiging ons tot heden menige teleurstelling heeft berokkend. Middelburg 19 September. Niet vergeten. Uit eene aanhaling in een ander blad blij kt ons dat de redactie van het Hbld., toen het uommer van Zondag op de pers lag, hare vergissing over de sluitingsrede, waarop wij wezen, heeft ingezien. Zij veranderde toen den aanvang van de -.awuste tirade aldus: „In de sluitingsrede is o wondervergeten dat ons land de eer heeft genoten de afgevaardigden te ontvangen voor de internationale vredesconferentie" enz. Hos handig de fout ook is hersteld, juister wordt de redeneering er niet door. „Vergeten" is zeker de herinnering niet, maar met opzet is de conferentie niet genoemd om de door ons genoemde, gegronde reden. Voor verwondering over dit zwijgen is dus ook allerminst reden. CEEH BOYCOT. Ook Het Vadkomt op tegen het idee de Parjjsche tentoonstelling te boycotten; in Agenten? Te AmsterdamA. de La Mae Azn. te Rotterjj dam: Nwgh van Dithae. denzelfden geest als wij reeds herhaaldelijk deden. Na gewezen te hebben op bet materieel NederlaDdseh belang, daarbij betrokken, schrijft zijne redactie Intus8chen niet alleen van deze misschien te practische en te materieele zijde beschou wen wij de vraag. De eischen d3r moraliteit tegenover een land, dat zich misdraagt, heb ben ongetwijfeld ook hun rechten. Maar dan moeten wij herhalen, dat wij niet geheel Frankrijk zoo diep verdorven achten, om andere natiën het recht te geven zich in Fari- zeesche zelfverheffing van dat land af te keeren. Wat daar in Rennes geschied is, is zeker een schanddaad, een gruwel, die niet te diep kan worden verfoeid, maar 't is onrecht, ook al heeft de leugen diep doorgevreten, gansch Frankrijk daarvoor verantwoordelijk te stellen. Men kan zelfs met grond aannemeB, dat die gruwel niet zou geschied zijn, als 't niet een eisch der verouderde wet ware ge weest militairen, en nog wel ondergeschikte, met rechtspraak te belasten. Hoe dat zij, een krachtige openbare meening blijft zich in Frankrijk tegen Jt misdrijf van Rennes verzet ten. La vérité est en marche et rien ne Var ré- tera. En zullen nu wij dat Engeland, dat uit gouddorst 't Transvaalsche recht verkracht, en Rusland, welks Tsaar de vrijheid van een volk vermoordt, en Oostenrijk, waar rassenhaat den scepter zwaait, om van anderen niet te spreken, opwekken bnn steenen te werpen op Frankrijk. En wij zeiven? Staat ons volk in alle opzichten zoo hoog, om zich het reobt aan te matigen dus heel een volk te oordeelen BEJfOEMJLN «Efli ENZ. By kon. besluit is aan den eervol ontslagen hoogleeraar-titulair, leeraar in de wis- en werktuigk. by het Kon. Iüst. voor de marine te Willemsoord, dr G. A. Oskamp, een pen sioen verleend ten bedrage van f 1655 's jaar». UIT STAD EN PROVINCIE. In navolging van Rotterdam, 'sGraven- hage, Dordrecht en andere plaatsen, liggen thans ook in Middelburg, Vlissingen en Goes adressen ter teekening aan mevrouw Dreyfus. De inhoud daarvan is in 't Nederlandsch als volgt: Mevrouw „De ordergeteekenden, wonende te (Middel burg, of Vlissingen, Goes en omstreken), over tuigd van de volkomen onschuld van kapitein Dreyfus, wenschen zonder onderscheid van partij of godsdienst aan uwen ongelukkigen echtgenoot de betuiging te geven van hunne diepe hoogachting en hartelijke sympathie. Een krygsraad beeft bet schuldig over hem uitgesprokenwij zyn echter bekend met de. buitengewone omstandigheden, waaronder dat vonnis gewezen is, een vonnis vernietigd door de geheele beschaafde wereld, als in stryd met het metscheiyk geweten. Op hare beurt recht doende over de rechters en de ware schuldigen brandmerkende, reha biliteert de openbare meening den onschuldige verkondigt luide: dat kapitein Dreyfus een martelaar is. De eer van den kapitein is ongerept geble ven en zyne kinderen mogen met opgeheven hoofde door het leven gaan, want de naam huns vaders zal met eerbied door de menscb- heid herdacht worden, als die van een be klagenswaardig slachtoffer van vooroordeel, hartstocht en menscheiyke dwaling. Aanvaard, Mevrouw, voor u en de uwen de verzekering van onze oprechte hoogachting en W8rme sympathie." Gelegenheid tot teekening op dit adres be staat te: Middelburg by de heeren J. C. W. Altorffar, Van BeDthem en Jutting, F. B. den Boer, F. P. D'huy, M. W. Hildernisse en R. M. Smits. Vlissingen by den heer C. N. J. de Vey Mestdagh. Goes Bureau Goesche courant. De minister van waterstaat, enz. brengt in do St. Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat, in verband met uit te voeren herstellings werken aan de groote schutsluis van het kanaal door Zuid-Beveland, te Wemel- dinge, te beginnen met 3 October a. s., tot nader aankondiging, door die sluis niet met de ebdeuren maar uitsluitend met de vloeddeuren zal worden geschut. Door den keurmeester van versche viscb, I. van der Sluis alhier werd hedenochtend een partijtje viach, afkomstig uit Nieuwediep, afgekeurd als schadeiyk voor de gezondheid, Door den gemeenteraad te Vrouwe polder is tot gemeente-ontvanger benoemd de heer A. Volmer aldaar, met bet lot tegen den heer W. A. van Sorge. Het aan de Koninkiyke Maatschappg De Schelde te Vlissingen gebouwde pantser- dekschip Noord Brabant, dat op den Zaterdag gehouden proeftocht ter reede van Texel nog niet ten volle aan alle eischen voldeed, zal na deze, de zgn. vollekrachtproef, nog twee andere proeftochten houden, nl. voor de acht- uursproef en voor de dertiguursproef in volle zee. Heden zou het vaartuig aan de artillerieproef onderworpen zyn, doch wegens het ongunstige weder ging deze niet door. By de bovengenoemde proefneming van Zaterdag werd wel de vereischte snelheid be reikt, maar door eenige kleine technische gebreken, b.v. het z.g.n. terugloopen van den stoom, bleef het aantal ontwikkelde paarde- krachten beneden het vereischte cgfer. De le-luit. D. van Dyk, van bet 3e regi- mept inf. te Vlissingen, wordt 31 Oct. ontheven van zyne detaoheering by de nor maal-schietschool te 's Gravenhage. Naar men ons uit Sas van Gent schryft, is op last der justitie het iyk van den verdronken veedryver geschouwd, maar moet bet onderzoek niet geleid hebben tot de overtuiging dat geweldpleging heeft plaats gehad. Men vermoedt daarom dat de bedoelde persoon uit angst voor de gevolgen van de verwonding van zyn kameraad zich verdronken heeft. De rechter van instructie beett eenige per sonen gehoord, o. a. ook den herbergier, by wien de vechtparty plaats vond. De Zondagavond gearresteerde veedryver is spoedig weêr in vryheid gesteld. Door ingelanden van het waterschap Oud en Jong Breskens is tot opzichter bg het water schap benoemd de heer K. Minderhout te Westkapelle. DE MIDDELBURGSCHE SCHUTTERIJ TE CENT. Aan een paar Gentache bladen ontleenen wij omtrent het bezoek, door de officieren en het muziekkorps onzer schuttery Zendag aan die stad en hare tentoonstelling gebracht, de volgende bijzonderheden. Bij de ontvangst aan de statie waren ook een aantal leden der Hollandsche kolonie tegen woordig. By den tocht door de stad, werd de knappe houding der Nederlandscbe officieren algemeen opgemerkt door de velen, die den stoet zagen oorbijtrehkeD. Typisch was dat onderweg een stoet van socialisten ontmoet werd, waarvan veten de Nederlanders toejuichten. De zaal der Vhie, waar de Middelburgsche heeren welkom werden geheeten, was keurig gedrapeerd in het front bevond zich een buste ónzer koningin, omgeven door Nederlandscbe vlaggen. Op de tentoonstelling viDg te 5 uur het concert van bet Middelburgsche korps aan. Het programma was samengesteld als volgt: Marsch op stukken nit de opera Les Dragons de Villars van A. Maillart, Morks Fantastisch openingstuk, GevaertEspanawals, naar de Rhspsodie van Chabrier, WaldteufelAve Maria, Schubert, Serenata, La Co quette, KockertFantaisie uit de opera Der Freischützv. Weber; Bruidsstoet uit de opera Romeo et Juliette, GounodJubelouverture BachNid d'oiseaux, Nicolasüngariseher Tam», BrahmsIn Kairo, v. Blon en Festspiel und Brautehoruit Lohengrin, Wagner. Dit programma werd echter, wegens gebrek aan tyd, niet geheel uitgevoerd. Verscheidene nummers zooals Espana, de fantaisie uit de opera Freischütz en Nid d' Oiseaux hadden zeer veel bgval en den beer Morks wordt allen lof gebracht voor wat by presteerde. De onder-kapelmeeater van het muziekkorps der jagers-verkenners en de heer Lybaert, vice president van het tennoonstellings-comiteit, wenschten hem dan ook geluk met zyn succes. LANDBOUW. Nu de suikerbieten-pai iode nadert, be gint, evenals telken jare, de stroom weer te vloeien van de stereotype berichten omtrent de uitkomsten, verkregen door hen die con tracteerden per wicht en hen die volgens gehalte accordeerden. Wy verzoeken onzen correspondenten zich de moeite te besparen, ons dat van elke ge meente in 't bijzonder te melden. Ter gelegener tyd, als er iets stellige te melden valt, hopen wy een algemeen bericht omtrent de uitkomst over de provincie op te nemen. Op de Maandag te Rotterdam gehouden keuring van zaaigranen, uitgaande van de Roll. Mij. van Landbouw, werden o. a. bekroond Ch. Groeneveld de Kater te Noordgouwe voor Cballengertarwe, lichte grond, en de WilhtlminayoWer te Goes voor Duivendaal SO1/? Kg. en ruwarige Eswxtarwe 8J1/, Kg, In de gemeente RanBdorp (N.-H.) heerscht eene groote sterfte onder het veep. m. 20 runderen zyn aan miltvunr gestorven. Hulp behoevende boeren zyn in zeer groote verle genheid gekomen. LETTEREN EN KUNST. Nu het Amsterdamseh A Cappella koor Zondag zgrfe eerste uitvoering te Amsterdam gaf in de Luthersche kerk die overvol was bevatten de bladen in de hoofdstad daarvan een verslag. Over het algemeen laten de recensenten zich zeer waardeerend daarover uit. Er worden natuuriyk aan- en opmerkin gen gemaaktmaar de algemeene indruk is dat zooals Daniel de Lange dit uitdrukt bereikt en voortgebracht werd wat door studie te bereiken is, wat met warm gemoed en hel dere, muzikale intelligentie voortgebracht kau worden. Een aantal kunstbroeders en vereerders van wyien Jacob Maris hebben zich tot een comité vdreenigd, met het doel om op zyn graf te plaatsen een eenvoudig en waardig gedenkteeken. Overtuigt dat dit denkbeeld algemeene goed keuring en sympathie zal vindeD, stelt het comité iederen vereerder en vriend van den grooten kunstenaar in de gelegenheid van die sympathie te doen big ken door bet storten eener bijdrage van hoogstens f 10 en min stens f 2.50 in de kosten van dit gedenk teeken. ONDERWIJS. Te Oostkapelle (kerk) werd voor da Scholen met den bybel f 13.22 en te Arne- muiden (Ger. kerk) f 10.15 gecollecteerd. De heer A. J. P. de Beste te Dordrecht is benoemd tot onderwyzer aan de ryksnor- maallessen aldaar. Oaze Koninginnen zyn Maandag tegen één nnr van Het Loo in Den Haag aangekomen aan het Staatsspoorwegstation begroet door den cemmissaris der koningin, den burgemees ter en den generaal-majoor gouverneur der residentie. Op bet stationsplein en voor het paleis werden HH. MM. door de menigte met gejuich begroet. - Volgens bet Bat. Nbl. beeft de Koningin moeder eene som van f 100.000 geschonken aan de vereenigingen tot ziekenverpleging in Nederlandsch-Indië, waaronder f 65.000, die in de kolonie voor het huldebiyk byeengebracht jn. By den Hoogen Raad zyn thans reeds ingekomen vijf aanvragen om revisie in straf zaken. Slechts een daarvan is onderteekend door een gemachtigde, die volgens de nieuwe wet zal moeten worden opgeroepen tot een nader vast te stellen openbare terechtzitting. De openbare behandeling der vier overige aanvragen zal volgens de nieuwe wet alleen bestaan uit een requisitoir, door of namens den procureur-generaal in den eenen of ande ren zin te nemen. Een verzoek om revisie in zake Hogerhuis is nog niet aangebracht. De toeBtand te Dordrecht ten opzichte van de Rynvaart is nog onveranderd, De sleepbooten, die trachten te varen zonder geteekend te hebben, ondervinden allerlei moeilgkheden. Zaterdag weer een paar booten. De Wodan kon niet meer dan twee schepen aanmaken en veroorzaakte te Bolnes groote averij by een poging om het sleepbootje der stakende machinisten en stokers in den kant te zetten. Op een Vrydag avond te Dordt gehouden groote volksmeeting werd een motie aange nomen die afkeuring uitspreekt over de houding der politie tegenover de stakersaan den bur gemeester werd verzocht maatregelen te nemen om een herhaling daarvan te voorkomen. Op de rivier voor die stad liggen thans een groot aantal geladen schepen, wachtende om opgesleept te worden. Zondag nam te Schiedam de heer F. W. N. Hugenholtz Jr., tot dusver voorganger der al daar gevestigde afdeeling van de Nederlandscbe Protestantenbond, afscheid als zoodanig van zijne gemeente, met eene toespraakovor Ro meinen XIV vers 5. „Een iegenlijk zy in zyn eigen gemoed ten volle vtrzekerd". Hg verklaarde, wegens zijne overtuiging dat onze samenleving op onrecht berust, steeds door zyne prediking te hebben getracht het godsdienstig samenzyn dienstbaar te maken aan rechtvaardigheid. Men wil dat M. Cordang met zyn 24 uurs rit plus minus f 20.000 heeft verdiend. By een atandje over een geldkwestie tas- sehen een logementhouder te Rotterdam eu een werkman, beet de laatste den eerste een stuk uit bet linkeroor en rukte een deel van oorschelp «f. Aldaar is naar het buis 799

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1