BUITENLAND. Verkeopingen enz. LAATSTE BERICHTEN. Terwijl H. M. de koningin Dinsdag ochtend in een door haar bestuurde victoria uitreed, kwam in de laan voor het paleis Het Loo een hollend paard met gebroken lemoen van den Amersfoortschen straatweg H. M. tegemoet. Twee tijdelijk te Apeldoorn verblijvende oeconomen, die bet gevaar zagen, wisten het paard, dicht by het rijtuig der koningin tot staan te brengen. De heer P. L. Tak is door de sociaal democratische arbeiderskiesvereeniging in dis trict III te Amsterdam, candidaat gesteld voor de Provinciale staten. Te Dordrecht kwam Donderdag middag oen stoomboot uit Lobith, bemand met twee Duitsche machinisten en twee Duitsche stokers, die drie schepen naar Duitschland wilde op- sleepen, waaronder een waarvan de reeierij niet had geteekend. De Nederlandsche machi nisten en stokers wendden nu pogingen aan om het opsleepen te beletten, wat na een zwaren strijd gelukte. Ongeregeldheden vielen daarbij niet voor. Hot meisje, wier ïyk Dinsdag uit het Kanaal te 's Hage is opgehaald, was, naar men thans weêr meldt, geen naaister, doch kweekolinge op een openbare school en eerst 15 jaren oud. In den kring harer bekenden golooft men niet, dat zij een verboden omgang bad en kan men de redenen van het ongeval niet doorgronden. Aan boord van een aan een boei te Rotterdam liggend stoomschip bracht een donkeyman, wonende te Hendrik-Ido-Ambacht, Donderdagmorgen met een ijzeren staaf het jachtwiel in beweging. De ijzeren staaf sloeg hem daarbij met een hevigen slag tegen zijn rechterslaap, tengevolge waarvan by op de plaats dood bleef. De man laat een weduwe met 6 kinderen na. Aldaar is een vyfjarig knaapje, dat tusschen twee vrachtwagens van de stoomtram wilde doorspringen, gevallen. Het kind kreeg de wielen van de tram over het lichaam en bleef op de plaats dood. Te Amsterdam kreeg Donderdag een werkman, by het inladen van vaten indigo in een stoomschip, een vat op 't hoofd. De man bieef op de plaats dood. De twee huizen, die in het nieuwe stads gedeelte aldaar zyn ingestort, vormen een ruïne. Van het eene perceel is geen steen op den anderen gebleven en slechts een hoop hout, kalk, steenen en huisraad over, dat de straat tot op de helft harer breedte vult. Van het andere is de gevel verdwenen en hangen de zolderingen en vloeren der drie verdiepingen schuins omlaag. Een der vloeren wordt nog opgehouden door een binnenkaBt, die op haar beurt steunt op een openstaande deur. Was het ongeluk des nachts gebeurd, zoo zouden er zeker een dozijn mensohenlevens te betreuren zyn goweeBt. Een inspecteur van het bouwtoezicht had den vorigen dag nog het werk der verbouwing in oogenschouw genomen en alles in den haak gevonden. Echter, de ruïne legt de wrakheid der huizen in de nieuwe stadswyken bloot balken ter magerte van een halve hand, tus- schenschotten en vloeren, die wel van pa pier lykenAan de scheef gezakte zolders ziet men de petroleumlampen hangen, en aan den staande gebleven achterwand pryken por tretjes en andere snuisteryen der nu van al hun have beroofde gezinnen. Tegen een ramp als deze kan men zich niet verzekeren; de bewoners rekenen echter op den huisheer, die tevens het werk der ver bouwing leidde. In dezelfde stad vroeg een armoedig ge kleed man aan een woning om een paar oude schoenen, daar de zyne versleten waren. Een der doohters des huizes bracht het verzoek aan haar vader binnen, en toen zy met een paar schoenen terug kwam, was de man ver dwenen en met hem twee nog nieuwe en vrg dure deurmatten. Op den dam aldaar is het uitgaan van de Beurs door een kinematograaf gephotografeerd. Het toestel stond in een verhuiswagen, waar van het paard was afgespannen. Het te Utrecht in gezelschap van een bardJooper aangehouden knaapje iB gebleken niet de vermiste v. W. uit Den Haag, geiyk eerst vermoed werd, te zyn, hoewel de knaap geen kind van den hardlooper was. In het kamp onder Milüngen zgn, waar- schgnlgk tengevolge van overmatig drinken van koud water, een korporaal der grenadiers en een millicien van het 7e regiment overleden. De Tijd verneemt een typisch staaltje van hetgeen bg de manoeuvres een troep al overkomen kan. Bij de oefeningen, welke Vrg- dag op de Veluwe gehouden werden, stond een kolonne van het regiment grenadiers en jagers plotseling voor een vrg diepe en breede grep pel, die met de omringende plassen blank stond, want het regende dat het goot. Doorwaden ging niet, zooals gebleken was met de man schappen, die er in letteriyken zin ingeloopen waren. En toch werd de hinderpaal gepasseerd. „De ransels erinklonk het bevel, waardoor spoedig een voldoende brug ontstond. Toen de colonne gepasseerd was, werden de ransels weer opgepikt een beetje nattigheid meer of minder kwam er Biet op aan en voort ging het weer, op den „vyand" los. De raad der gemeente Heteren, die dezer dagen vergaderde, moest zich daartoe behelpen met de secretarie, daar de raadszaal was inge nomen door de vliegen. Toen deze zich tegen schemerdonker ter raste begaven, voor het meerendeel natuurlijk tegen 't plafond, waren de ïyst, de kroonlijst, het middenstuk enz. niet berand met vliegen, maar bedekt met lagen, op vele plaatsen centimeters dik, zoodat de ondergrond niet meer te zien was. 't Moet een heele moord party worden, alvo rens Heteren's vroede vaderen weer ongestoord bezit van hun rechtmatig eigendom kunnen nemen. De burgemeester zal, ingevolge's raadsbesluit, overleg plegen met een beroeps- vliegendooder. Eeu zonderlingen 60jarigen man te Til burg is een kistje ontvreemd, dat aan ryks- daalders een waarde van f 3000 bevatte en aan papierengeld ruim f 1000. De man had het ijzeren kistje geplaatst in een in den muur gemetselde kast, die met een gewoon slot was gesloten. Verdacht van dezen diestal zijn gearresteerd twee mannen, die in hetzelfde huis woonden en van wie het de aandacht trok, dat zy zulke groote verteringen maakten. Te Venlo zag (de schildwacht voor de infanteriekazerne zich Woensdag morgen ge noodzaakt te vuren op een burger, die niette genstaande zyn herhaalde waarschuwingen de kazerne trachtte binnen te dringen, en hem het geweer wilde afnemen, na eerst met steenen te hebben gegooid. Het schot trof den man in het linker dybeen. Hy werd per brancard naar het ziekenhuis gebracht en bleek iemand te zyn die somtyds aan verstandsverbystering ïydt. KAKKODORUS OVER HET VONNIS. In een „Amsterdamsehe schets" in de Zutph. Ct., geheel gewgd aan de Dreyfus-stemming, komt o. a. het volgende voor Flippie, bygenaamd Kakkodorus, verkondigt luide zijn politieke meening op het Amstelveld, men zou haast denken, dat zyn koopwaar by- zaak is geworden hy spreekt van geloofshaat, jesuïtisme enz. als een candidaat voor den ge meenteraad. „Ja, ja!" zoo raast hij, „men moet maai Carrière heeten om carrière te maken, hij zal een school oprichten, waar het liegen geleerd wordt Mercier wordt directeur, Roget con rector, de generale staf worden onderwyzers en bgna geheel Frankryk moet daar naar school. Daar wordt dan leerplicht ingevoerd. Dat Frankrijk moest geen franc ryk zgn. Zelfs geen zevenstuiver ryk „en het volk lacht en mompelt goedkeurend en Flip wordt toegejuicht, hy geeft uiting aan de volksmee- ning, hg praat maar door en kolonel Jouausi zouden de lange snorharen te berge ryzen, als hy het hoorde, hy zou hem bepaald het woord ontnemen of den mond sluiten met: la ques tion ne sera pas posée. Al grooter en grooter wordt de kring om hen heen, het is een Dreyfusmanifestatie, mis schien de eenige in geheel Nederland en Flippie gaat voort met vurige oogen en spot- tenden grgnslach, onwillekeurig wordt men meegesleept, door de eenvoudige woorden van een „standwerker," in edele opwinding. En als hy eindigt met „Vooruit jongens, de jassen uitmet een bezem naar Frankrijk, om dit boel eens schoon te vegen" en hg zelf zijn jas op den wagen gooit, is de opwinding losge barsten in kreten van toestemming, en veler, staan al klaar, om zgn voorbeeld te volgen maar Flippie Btaat op goeden voet met de openbare orde, hy houdt niet van opstootjes en biyft eenigen tyd kalm toezien, tot men tot bedaring gekomen is. Met een blik var zelfvoldoening gaat hij de uitwerking van zyn woorden na, hg heefc bepaald invloed op het volk, omdat hy zoo juiBt de volksstemming weet weer te geven, zonder bybedoeling of zweem van partijzucht. Om te verkoopen be hoeft hy het niet te doen. De menschen nemen toch van hem. Watersnood In Duitschland. Reeds sedert eeaige dagen brachten de Duitsche bladen berichten over de snelle sty- ging der rivieren, waardoor hier en daar schade werd aangericht, en nog grooter sohade werd gevreesd. Uit de heden ontvangen berichten blijkt, dat de toestand niet te donker werd ingezien, er dat werkeiyk ernstige rampen hebben plaats gehad. In de eerste plaats een groot spoor wegongeluk in Beier en. Het riviertje de Iaën was sterk gezwollen, met het gevolg dat een spoorbrug by Rohrbach verzwakt was. Toen nu gisternacht eer personentrein over de brug reed, stortte deze in, en viel de trein in het water, waardoor het geheele treinpersoneel op éen man na hei leven verloor. De eenige overlevende deelde mede, dat zich by toeval geen enkele passagier in den trein bevond, zoodat het aantal dooden zes zou bedragen. Verder hadden nog drie spoorwegongeluk ken plaats, zonder persooniyke ongevallen. Daar ook op andere punten banen en brug gen zwaar beschadigd of vernield zijn, is het geheele spoorwegverkeer in dat deel van Duitschland verstoord. Op enkele spoorwegen wordt in het geheel niet gereden, terwgl de internationale verbindingen zgn omgelegd. Ook op ander gebied is veel schade aan gericht, o. a. door een overstrooming bij Munch en. Zoo staat de electrische fabriek onder water en kan deze slechts de helft van den benoodigden stroom leveren. Vele parken en bruggen zgn zwaar beschadigd; een dezer laatste stortte inook de sporttentoonstelling liep onder. De laar voert lyken van menschen en dieren af. Vele plaatsen verkeeren in groot ge vaar, waarom militairen zyn gezonden om hulp te verleenen. Uit Weenen komen al geen betere berichten. By het instorten eener brug verloren drie personen het leven, o. a. een lid van den ge meenteraad. Een oogenblik is het weder wat verbeterd en was eenige val merkbaar. Maar spoedig kwamen uit de bergstreken telegrammen met het bericht van nieuwe wolkbreuken, welke doen vreezen, dat de toestand eer ernstiger dan beter zal worden. Te Gent heeft op het einde der maand de aanbesteding plaats van den bouw van drie gebouwen by de hoogeschool, te samen geschat op 735.000 frank. Borgstelling 70.000 fr. Door de politie van Cnregbem is onder een spoorwegbrug tusschen Vorst en Ander- lecht, een waar dieven hol ontdekt. Een tiental kerels namen by het naderen der politie de vlucht; doch vyf konden er ingehaald en aan gehouden worden. In hunne schuilplaats vond men beddegoed, keukengereedschap, enz. De aangehoudenen hebben de namen hunner mede plichtigen doen kennen. Deze laatsten zyn zwemmend de Sanne overgevlacht. Met het oog op de tentoonstelling van 1900 wordt op de Fransche staatsbegrooting uitgetrokken 500.000 frs voor den president der republiek, 1.000.000 voor de ministers en 1,3 of 1.4 millioen om de ambtenaren met minder dan frs 2500 traktement 10%" extra te geven, alles wegens de meerdere kosten, welke de tentoonstelling medebrengt. Te Pargs verschynen 2685 bladen en revues, waarvan 142 dagbladen. De provincies hebben er 4051, waarvan 355 dagbladen. Een grappig tooneel had Donderdag in een Pargsche rechtzaal plaats. Een der eerst voorgeroepen beklaagden bleek geen advocaat te hebben. De president schorste daarna de zaak tot het einde der zitting; hy voegde den man terstond een advocaat toe, en gaf dezen gelegenheid zich in een aangrenzend ver trek met zgn nieuwen cliënt te onderhouden. In het gesprek tusschen den gevangene od den advocaat, deelde de eerste mede reeds een paar maal ontsnapt te zijn. «- „Hoe, ontsnapt uit de cel; hoe is dat mo- geiyk", zoo vroeg de advocaat. ^„O, zoo luidde het antwoord dat gaat gemakkelgk genoeg, dat doe ik zooen met éen sprong was de gevangene het venster uit, en voor goed verdwenen! Mevrouw Phoebe Hearst, die millioenen en millioenen schonk en schenken zal voor het bouwen niet van een universiteit, maar van een soort van universiteitstad, te Berkeley bg San-Franoisco, heeft indertgd een beroep gedaan op de heele wereld, en architecten van heel Suropa en o. a. ook uit Japan hebben meegedongen. Ongeveer twee jaar geleden is een jury bgeengekomen te Antwerpen. Elf ontwerpen zgn door deze jury bekroond om mee te dingen in een tweeden wedstrgd. En over dezen heeft thans de jury, te San- Francisco bgeen, beBliat. Bekroond is de heer Bénara uit Pargs. Hg zal de universiteit van Berkeley bouwen. Het zal een werk zgn van meer dan 50 millioen. Een paleizen-ensemble, viermaal zoo groot als de Louvre paleizen. Aan boord van een te Havre thuis be hoorend zeilschip, de Etnilie Siegfriedis, op reis naar de kust van Nouméa, oproer ont staan ouder een gedeelte der bemanning, die op aanstoken en met medewerking van den stuurman diefstal pleegden en trachtten den kapitein te vergiftigen. Deze laatste wist echter met behulp van de hem trouw gebleven matrozen en den tweeden stuurman zgn gezag te handhaven, tot op den 13an Juli het doel van de reis was bereikt en het vaartuig op de kust van Nouméa geankerd lag. Daar aange komen liet bg de muiters in boeien slaan, en thans zullen zy voor de rechtbank te Havre zich voor hunne daden te verantwoorden hebben. De Oostenryksche hof bibliotheek heeft van aartshertog Reinier een onschatbaar ge schenk ontvangen en wel een verzameling van 100.000 oude handschriften, alles op papyruB en op perkament. Evenals een groot deel van Duitschland heefc ook een deel van Rusland te lijden onder het hooge water; de oogst heeft veelgeleden, zoodat men voor hongersnood vreest. Een man van adel als acteur zal men voortaan te New-York kunnen zien, waar de graaf van Yarmouth, die waarschgniyk gemerkt aeeft, dat men in het land der practici van zyn titel alleen niet leven kan, als acteur zai optreden in het Madison Square Theatrewaar een nieuw stuk Wheels in Wheels wordt gegeven. In den eersten tyd onder een theaternaam optredend, zal de edelman, wanneer hy succes beeft, later weer onder zyn adeligken naam op de planken verschynen. Te Key West woedt de gele koorts nog erg. In 24 uur 35 nieuwe gevallen, die daar door tot 253 stegen. VERGIFTIGING DOOR ONVERNISTE BLIKKEN. Dezer dagen deelden wg mede dat door het bureau van scheikundig onderzoek, onder directie van dr Hamel Roos en Harmens, was gewaarschuwd tegen Amerikaansche vruchten in onverniste blikken, naar aanleiding van een vergiftigiDgsgeval dat zich in Engeland had voorgedaan. Gebr. Sandhaus, importeurs te Amsterdam, wendden zich om inlichtingen tot hun firma te Liverpool, waarvan zy het volgende ant woord ontvingen „Het geval in het LondenBch hotel is tot dusver het eenige, waarbg beweerd wordt, dat iemand door vruchten in blik vergiftigd is. Van de millioenen blikken, die naar Enge land komen, is een dergelgk geval niet bekend. Geen blik, hetwelk vruchten inhoudt, is gifcig, tenzy het lek is geworden, terwyi een uitgezet blik slecht goed kan inhouden, dooh dit nog niet geheel zeker is. De verslaggever vergist zich deerlgk, indien hg beweert, dat de heer Bartlett door vruch ten uit blik vergiftigd was, daar het eenige, wat officiëel als waar is geconstateerd, is, dat hg door metaalvergiftiging was overleden. De fabriek van het bewuste merk heeft geen moeite gespaard om de zaak nauwkeurig te onderzoeken, en daarby is gebleken, dat de personen, die de tafel verlaten hadden vóórdat de vruchten uit blik opgediend werden, ook ongesteld waren geworden, zoodat het zeer goed mogeiyk is, dat bier een vergiftiging door het keukengereedschap heeft plaats gevonden. Het is onmogeiyk, dat iemand vergiftigd wordt als vermeld, tènzy het blik geopend is en de inhoud er in gelaten wordt, dus niet in een schaal wordt overgegooid. Een van onze grootste inmakers levert 120 duizend blikken per dag, en nog nooit is er zelfs iemand van de vruchten, die hy inmaakt, ongesteld geworden. Indien slechts éen blik op elke 10 duizend giftig was, welk een groot aantal sterfgevallen zouden wy alleen elke maand op ons geweten hebben. U kunt verzekerd zyn dat het gevaar niet grooter is dan in elke andere branche. Wat betreft geverniste blikken, zoo zouden ook deze giftig worden, indien zy eenigen tyd, met vrucht er in, opengelaten werden. Amerikaansche vruchten worden op een wyze behandeld, welke ver boven elke andere methode verheven staat." (get.) W. L. CHADWICK Co. De heeren dr Van Hamel Roos Harmens, wien door de heeren Sandhaus kennis is gegeven van bovenstaand stuk, zeggen nog het volgende Wat den brief van de hh. Chadwick en Co. aangaat, diene dat o. i. reeds het ééne ver- giftigicgsgeval geheel voldoende is om de waarschuwing te rechtvaardigen. Waar zg beweren dat onze verslaggever zich vergist, verwyzen wy naar een Amerikaansch blad, de Evening Telegraph te Philadelphia van 26 Juli jl., waarin het geval beschreven staat en waarvan ons geen weerlegging geworden is. De onjuistheden, verder in bovenstaand sehryven vervat, zijn te duidoiyk om veel weerlegging te behoeven. Dat onverniste blikken, met zure vruchten gevuld, ook zonder bedorven of lek te zyn, oplosbare tinverbin dingen doen ontstaan en derhalve vergiftig kunnen werken, heeft de ervaring tallooze malen bewezen. Wg bUjven derhalve waar schuwen tegen zure vruchten in onverniet blik, of niet in glas geconserveerd, onver schillig of deze van binnen- of van buitenland- sohe huizen afkomstig zyn. Te Kruiningen zyn Donderdag, ten overstaan van de notarissen C. Prins en L. E. A. Liebert, in het logement De Korenbeurs, namens de erven van de weduwe Jansen, verkooht de volgende onroerende goederen aan de daarbg gomelde personen voor de achter elk genoemde pryzen een hofstede onder de gemeente Kruiningen, genaamd Het Kaasgat, groot 55 h. 84 a. 43 c., met bouw- en weiland, boomgaard en tuin, J. van de Velde te Ierseke voor f 503 per ge- met, plus f 374 aan boomen, hekken enz., totaal f 72.000een heerenhuis met tuin, koetshuis en stalling, M. van der Vliet voor f 2700 -j- f 72 aan losse goederen; een arbeiderswoning, eveneens op het dorp, H. van Noorden voor f 300; een huisje, onder flonte- nisse, de wed. P. Geene voor f 200; een boomgaard met moestuin groot 21 a., 50 c.a., F. D. Kolff van Oisterwgk voor f 1105 plus f 135 voor boomen. Van eenige perceelen bouw- en weiland werden sommige stukjes verkocht tegen ruim f 1000 het gemet. Door den notaris W. J. van Grating te Bergen op Zoom werd Donderdag aldaar, ten verzoeke van de firma De Groot en Bolier, by inzet, verkochthet erfpachtsrecht van den Oesterput en diverse perceelen grond te Ierseke. Kooper werd van den put de heer G. H. Kakebeeke te Goes voor f 500 en van het eripachtsterrein dezelfde voor f 200. Verder werden koopers: van een schuur en erf de heer J. Wisse te Ierseke voor f 600 en van pannenterrein dezelfde voor f 40van het pachtrecht van de Prinssenplaat no 458 de heer J. de Koster Jacz. te Ierseke voor f 550, van no 459 de heer M. Nieuwenhuize te Ierseke voor f 25, van no 124 op de Iersche bank de heer F. Moelker te Tholen voor f 1100, van no 125 de heer W. Baay te Tholen voor f 1300, van no 199 de heer F. Moelker voornoemd voor f 1101, van no 200 de heer W. Baag voornoemd voor f 1950, van no 251a de heer J. Willemse voor f 23.500, van no 210a op de Bergsche bank de heer L. Linden bergh Cz. te Wemeldinge voor f 6650. Verder werd ingezet een radersleepboot door den heer J. Hiefcje te Ierseke op f 4100, een nieuwe voor die boot, geschikte ketel door den heer A. C. van Wgngaarden te Sliedrecht voor f 2000, een zeilaak door den heer I. van Liere te Ierseke voor f 475 en het bekende zeiljacht van wijlen den heer G. Schipper door den heer D. Spruit te Ierseke voor f 1600. De totale som van den inzet was f 45.690. De toewgzing heeft 21 September a. plaats. De gemeenteraad van Middelburg verga dert Woensdag te 2 uren. Dan moet benoemd worden een lid der commissie van financiën, in plaats van jbr mr E. P. Sehorer, die voor zyne benoeming heeft bedankt. Verder komen in behandeling verschillende verordeningen. Krabbendljke. Tot onderwyzeres aan de O. L. school alhier is heden door den raad benoemd mejufvrouw H. S. Nieuwenhuis te Breda. Met haar stonden op de voordracht de dames H. A. Heyboer te Scherpenisse, A. J. Geluk te Tholen en S. J. Larooy te Scherpenisse. Amsterdam. Ter jaarvergadering van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, heden alhier gehouden onder voorzitterschap van den heer J. P. Engelman, werden gunstige jaarverslagen uitgebracht. Ofschoon in Utrecht en Overijsel nog geen afdeelingen werden opgericht, nam het ledental niet onaanzienlijk toe, zoodat dit thans 3458 bedraagt, met onge veer 500 begunstigers en 300 donateurs. Een groot aantal zaken en voorstellen in het belang van den bond waren onderwerpen van een korter of langer debat. Domela Nieuwenhuis moest heden voor de rechtbank verschynen wegens het bekende persdelict. In de Vrije Socialist zou hij Snel, letter zetter te Schiedam, beleedigd hebben over eene kwestie, 16 jaren geleden voorgevallen. Na 2 uur wachtens vertrok de beklaagde, aan den bode zyn adreskaartje voor de recht' bank achterlatende, met de boodschap dat hy niet langer had kunnen wachten. Het openbaar minister achtte het in de dag vaarding hem ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen en eisohte tegen hom by ver stek f 25 boete subsidiair 5 dagen hechtenis. Londen. Daily News verneemt uit Kaapstad, dat te Pretoria 1000 man zyn aangekomen om de verdedigingswerken van die stad to ver sterken; Ioopgravon worden aangelegd en aar dewerken opgeworpen. De Times verneemt uit Parijs dat de minister van buitenlandscho zaken, DelcasBé, aan den Franschen consul-generaal in Transvaal opdroeg allen invloed aan te wenden ten gunste van de aanneming der Engelsche voorstellen. Uit Kaapstad verneemt hetzelfde blad, dat de minister-president Schreiner verklaarde dat 42 gevallen van pest, alle met doodelijken afloop, zyn voorgekomen te Magude nabg Delagoabaai. Kaapstad. De heden ontvangen berichten luiden weder meer ongunstig over de ver wachtingen van den vrede. Toch wordt geloofd dat de krygstoerustin- gen aan beide zgden niet noodzakeiyk het gevolg zyn der overtuiging dat de oorlog onvermgdelgk is. Men verwacht een gunstig antwoord van Transvaal op Milner's eischen. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-In dië- Napela Duitsche dst.) 18 Sept. 12.53 'a namid. Marseille Lloyd) 19 Sept. 1.05's avonds *)Brindisi (Eng. dienst) 22 Sept. 12.53's namid. Rotterdam (Lloyd) 22 Sept. 6.05 's avonds Marseille (Fr. dienst). 23 Sept. 5.30 'smorgens Genua (Nederl.)26 Sept. 6.05's avonds Amsterdam (Nederl.)29 Sept. 6.05's avonds Brindisi (Eng. dienst). 29 Sept. 1.05's namid. Algemeen Overzicht. Heel de Engelsche pers is het daarover eens, dat de Engelsche nota nu eens het toonbeeld van gematigdheid is. Ja, zóo ge matigd, dat ze onmogeiyk het werk van een Chamberlain kau zyn. Slechts een Salisbury heefc zoo kalm en bescheiden kunnen zyn. En 't is waar Engeland heeft niet de geheele hand gevraagd, alleen maar zes vingers. Ook te Pretoria schynt men van oordeel, dat het heusoh nu zoo erg niet is wat Engeland vraagt, zoodat alle berichten doen vermoeden dat een vorm gezocht zal worden, waarin de Transvaalsche regeering zal toege ven, natuuriyk op een of ander kleinigheidje na, dat dan ter wille van de nationale eer, en dergelgke groote woorden, tot een groot prin cipieel punt zal worden opgeblazen. 't Officieele antwoord is er echter nog niet wellicht wordt het eerst heden vastgesteld. Maar zeker schgnt het dat het geen mannelijk „neen" zal wezen. Op zichzelf zullen wg dat niet veroordeelen elk volk moet weten of het voor zyn onaf- hankeiykheid wil stryden of niet. Daarop te willen influenceeren of daarop critiek te oefe nen, is, dunkt ons, niet geoorloofd aan hen, die heel in de verte toeschouwers van den stryd zouden zgn, en geen enkel gevaar voor zich, de zguen of zyn goed te,duchten hebben. Bovendien mag niet uit het oog worden verloren, dat de Transvaal, om de voor eenige dagen medegedeelde redenen, afhankeiyk is van den Vrijstaat, waar de regeering alle moeite schgnt te doen om de Transvaal te bewegen aan Engelands eischen toe te geven. Maar toch mag gewezen worden op den ont- zaggelgken stroom van groote woorden, die in zonderlinge tegenstelling is met het terug krabbelen, dat wy thanB zien. Toch mag de algemeene verwachting, dat alles wel zal afioopen met een niet eens eer volle capitulatie, ons niet doen vergeten, dat al wat Engeland wil onrecht is. De beteekenis van den stryd is, dunkt ons, goed geschetst in het gister onder Binnenland opgenomen schrijven van mr S. van Houten, die wijst op het verkeerde begrip, dat Engeland heeft ten aanzien van zyn positie ten opzichte van de Transvaal. Wat daarvan is, weet men. In 1881 werd de Transvaal zelfbestuur ge waarborgd onder suzereiniteit van Engeland. Maar in 1883 werden nieuwe onderhandelingen gevoerd, om de conventie van 1881 te ver: anderen. Met geen woord werd in de in 1884 te Londen gesloten conventie van suzereiniteit gerept, en uit vele mondelinge en schrifteiyke ver klaringen over hetgeen destyds tnsschen de Transvaalsche deputatie en de Britsohe regee ring besproken werd, biykt dat met het woord ook de zaak verbannen is. Maar al ware bet dat deze getuigenissen

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2