Verschillende Berichten. die, om van kracht te zijn, de goedkeuring van Gedeputeerde Staten behoeven. Blijft een gemeentebestuur in gebreke aan de verplichting te voldoen, dan vJ tuaschenkomst van een booger college no dzakelijk. Er is echter aan de geiaeentebes' en een ruime termijn gegeven om zelf te do' wat de wet hun oplegt. Eerst indien twee jaren na het in werking treden der wet nog geen voorschriften in den zinder wet tot stand zijn gekomen, doen Gedeputeerde Staten wat des Raads is en stellen zelf voor schriften vast, welke dan dezelfde kracht hebben als eene door den gemeenteraad vast gestelde gemeentelijke verordening. Aan de gemeentebesturen wordt echter niet voorgeschreven welke minimum-eischen in de verordening moeten worden opgenomen. Wel wordt bepaald welke punten, behoudens vrij stelling, in de verordeningen moeten worden geregeld, maar niet waarin die regeling moet bestaan. Omtrent afmeting van woonvertrek ken, hechtheid van muren, toevoer van licht en lucht enz., zullen minimum-eischen moeten worden gesteld, maar aan de gemeenten wordt overgelaten te beslissen, welke die eischen zullen zijn. Do regeering stelt geen algemeene minimum- eischen bij de wet, daar die eischen zoo laag zouden moeten zijn, dat ze voor deovergroote moerderheid der gemeente alle beteekenis zouden missen, óf zoo hoog dat vele, om niet te zeggen honderden, gemeenten er zich on mogelijk aan zouden kunnen honden. Nevens streng toezicht op aanbouw moet ook worden gewaakt, dat beBtaande,woningen niet volstrekt onvoldoende zijn. Vooreerst door to gebieden dat, behoudens dispensatie, eischen worden gesteld waaraan die woningen moeten benut woorden, waarvan de omschrijving wordt overgelaten aan het beleid der gemeentebe sturen, in vereeniging met dat van hooger autoriteit. Slechts een deel van de punten, waarvan, met betrekking tot nieuw te bouwen woningen, de regeling in de verordening niet mag ontbreken, wordt op bestaande woningen van toepassing verklaard. Bovendien worden voorschriften gegeven omtrent voortdurend toezicht, benevens ingrij pende maatregelen, voorgeschreven tegenover nalatigheid of onwil van eigenaars en bewo ners, o. a. aanschrijvingen tot verbetering en tot gedeeltelijke ontruiming in geval van overbevolking, of door onbewoonbaarverklaring. Uitzonderingen op het gebod tot ontruiming op korten termijn moeten worden toegelaten, bijvoorbeeld als eene woning is opgenomen in oen plan, dat geleidelijk ontruiming verzekert van ongeschikte en niet te verbeteren per- ceelen, of in een plan, waardoor langs den weg van onteigening een geheel kwartier oi wel enkele perceelen zullen worden afgebroken. Aan deze voorschriften wordt kracht bijgezet door uitbreiding van publieke controle, door strafbepalingen en door vereenvoudigde executie. Een aanvulling van de onteigeningswet, voor zoover de onteigening geschiedt in het belang der volkshuisvesting, is in de voor dracht opgenomen, ter verkrijging van een minder tydroovende procedure en een meer rationeele berekening der schadeloosstelling. Verder wordt, onder hooger toezicht, aan de gemeentebesturen meer vrijheid van bewe ging gegeven tot het verleenen van finan- cieelen steun, door het geven van rente dragende voorschotten onder voorwaarde van aflossing, uiterlijk in 40 jaren, aan eigenaren of door het geven, onder nader bij algemeenen maatregel te regelen voor waarden, van voorschotten en bijdragen aan ver- eenigingen en maatschappijen, werkzaam in hot belang van verbetering der volkshuisvesting, door het aankoopen van gronden en gebouwen, om die aan dergelijke vereenigingen of maat schappijen over te dragen of door het verlee nen van bijdragen ter uitvoering van een ont eigeningsplan. Uit 's rijks kas kunnen aan gemeenten voor deze doeleinden voorschotten worden verstrekt, onder by algemeenen maatregel te stellen rege len. Een college van bijstand wordt ingesteld tot onderzoek van de aanvragen om voor schotten en bydragen, bestaande uit ten minste drie leden en een bezoldigden secretaris. BENOE8HNUBN ENZ. By kon. besluit zijn benoemdtot ridder in de orde van den Neder landschen Leeuw Max Haan, te Nieuwstad, voorzitter van de Maatschappij van Landbouw in Limburgtot ridder in de orde van Oranje- Nassau J. H. M. F. von Pester Beremberg, te Oud-Valkenburg, tweede ondervoorzitter van de Maatschappij van Landbouw in Limburg; is aan C. A. M. van Riet en H. Burger eervol ontslag verleend als onderwijzers bij dan cursus tot opleiding van gymnaatiek- onderwyzers, verbonden aan de Rykskweek- Bchool voor onderwijzers te Groningen; is de O.-I. ambtenaar met verlof D. A. P. Kok, laatstelyk onderwijzer le kl. bij het openbaar lager onderwgs voor Europeanen en met dezen gelgkgestelden in N.-L, op zyn verzoek, eervol uit 'b lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Deze week verleenen de ministers van kolo niën en van binnenlandsche zaken ook geene audiëntie. CURA9AO. Een regeering8telegram uit Cursgao, gedag- teekend 12 Sept., meldt dat op den achtsten dezer een cycloon op Sint Martin heefc gewoed. Velen zijn dakloos. Er ia hulp gezonden. Dit bericht is nog opgenomen in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer. UIT STAD EN PROVINCIE. GARNALEN. Wij ontvingen heden het volgend schryven Geachte redactie, Eenige visachers van Arnemuiden vragen myn gevoelen over bet al of niet gevaarlijk zyn van eten van garnalen in dezen tyd, omdat zy benadeeld zyn door een bericht in de dagbladen, dat daardoor in Amsterdam een paar menschen zouden gestorven zgn en menig een ongesteld. Ik maak geen bezwaar te ver klaren, dat ik er niets geen gevaar in zie zo te nuttigeD, mits ze versch zyn, er g06d uitzien en niet slap. Iedere knappe huisvrouw weet dit. Met de garnalen uit Zeeland gebeurt niet wat met de Hollandsche zoo dikwerf plaats heeft; dit ligt aan de bereiders. In warme dagen, zoo als we gehad hebben, bederven kreeften en garnalen al zeer ligt, doch dat kan men er aan zien; die tyd is echter voorby. De zwak gezouten garnalen schynt met dan ook in Amsterdam in de warmte één nacht ta hebben overgehouden. Dr J. C. DE MAN. Prov. blad no 99 bevat eene circulaire vau Gedeputeerde Staten van Zeeland aan de colleges van burg. en weth. in de provincie, waarin mededeeling wordt gedaan dat de jaar- lykaehe kermis in het dorp Clinge, die op den 17en Juni 11. zou zyn ingevallen en wegens het epidemisch heerschen van roodvonk is ge schorst, volgens besluit van den raad nu za plaats hebben van Zaterdag 11 tot Maandag 13 November. Bezwaren tegen dat besluit moeten vóór 30 dezer aan Gedeputeerde Staten worden mede gedeeld. De prgsuitdeeling van de Middelburgache Floralia had Woensdagavond in de groote Schuttershof-zaal op de gewone wijze plaats. De belangstelling in deze gebeurtenis was niet zoo groot als gewooniykvele stoelen ble ven onbezet. Ook trok het onze aandacht dat meer dan anders het jonge element was ver tegenwoordigd. Een strijkorkest, onder-afdeeling van de Werbnansvereenigingopende bet samenzgc met een goed klinkenden feestmarsch, waarop het een concert-mazurka volgen liet. Daarna nam de voorzitter van de vereeniging Oit het volkvoor het volkde heer L. K. vat der Harst J.Jz., het woord. Na de feestgenooten welkom te hebben ge- heeten, herinnerde hij eraan dat ten voriget jare, in verband met de huldigingsfeesten, het bloemenfeest achterwege bleef. Hy herdacht verder den overleden voorzit- zitter der vereeniging, den heer mr G. N. de Stop laar, enden afgetreden secretaris, den heer J. J. H.Doorenbos. Beiden hoogstverdienatelyken bestuursleden bracht hij een zeer warm woord van hulde en diepgevoelde erkentelijkheid, daf dankbare instemming vond. De spreker bracht vervolgens dank aan de inzenders-kweekers. Der commissie van beoordeeling, wier om- vangryke taak niet genoeg kan gewaardeerd worden, bracht spreker hulde voor wat zg ook ditmaal deed. Pijnlijk was het haar dat dit maal twee personen, die voor het vervolg geen planten meer zullen ontvangen, bedrog pleeg den, terwgl zg het ook betreurde dat aan sommige stekjes veel te weinig zorg was be steed; daarentegen deed het haar genoegen dat vele anderen mot liefde de kinderen van Flora hadden verpleegd en daarmee zulk een goed resultaat hadden verkregen. De droge zomer was echter velen kweekers niet gunstig. Sprekende over de uit te reiken prijzen deelde de voorzitter mede dat aan de bekroon den zal worden uitgereikt een exemplaar van het werkje Bloemen aan het vensterwaarvan een honderdtal exemplaren door den heer Gerlach van St. Joosland ter beschikking van het bestuur waren gesteld. Dezelfde heer schonk ook een in bedoeld werkje beschreven planten- kastje, dat als eerste prys werd bestemd. Har telgk dank werd den schenker betuigd. Nadat deze toespraak met een fanfare wai bezegeld, weerklonk opnieuw de muziek, die een Bolero uitvoerde. Thans volgde de prgsuitdeeling, die, alt altyd, een prettige stemming teweeg bracht en nu en dan tot hilariteit aanleiding gaf. De prgsuitdeeling werd enkele malen afge wisseld door een stukje muziek, terwijl zg beëindigd werd door nog een toespraak vaD den voorzitter, waarin hy het ordelyk verloop ervan met genoegen constateerde en den wensch uitsprak dat ook de feestavond van Donderdag goed slagen moge. Het 2e bataljon 3a regiment infanterie vertrekt Zaterdagmiddag te twaalf uur uit de legerplaats bg Rijen, om te 2 uur 31 min. n. m. (spoortyd) te Middelburg aan te komen. Het 4a bataljon komt met denzelfden trein mee en natuurlgk iets later te Vlissingen aan. Door het polderbestuur van Walcheren werd heden middag in het polderhuis in de Abdij alhier overgegaan tot de uitloting van acht stuks obligatiën, elk van f 1000, volgens art. 7 van het conversieplan van 3 Maart 1856, welke obligatiën zullen worden afgelost na 1 Januari 1900. Getrokken werden de nommers: 719, 188, 54 ae, 682 a en b, 773, 025 a en b, 80 en 165. De commies der posterijen le klasse J. R. Vegter is verplaatst van postkantoor Ng- megen naar postkantoor Vlissingen. Te Sas van Gent is een veedry ver uit Ertvelde in een cafó, zonder eenige aan leiding, door een veekoopman uit Ruysselede ernstig met een mes aan het hoofd verwond. De dader heeft bet hazenpad gekozen,[zyn vee, dat verzonden moest worden, in den steek latend. Onder vele blgken van belangstelling herdacht de heer N. Buskens, pastoor te Philippine, Woensdag den dag van zyn 2öjarig priesterschap. Verkoop van grond. Een bg de Tweede kamer ingekomen wets ontwerp strekt tot goedkeuring van den on- derhandschen verkoop aan den heer C. van dor Hooft te Tor neuzen van een stukje grond c. s. in den Koning in-Emmapolder onder CiiDge. Genoemde heer, aannemer van de werken tot bedyking van buitengronden in het ver dronken land van Saeftingen, thans vormende den Koningin-Enma^uXder, moest voor do finale opneming er van de keeten opgeruimd hebben, zijnde in November 1897. Hg zag echter geen kans de afbraak er van voor een billy ken prys te verkoop an en vroeg daarom een per ceeltje grond in koop, groot 19.82 aren, met het doel om met de daartoe bruikbare afbraak zijner keeten een paar woningen op dien grond te bouwen. De koopprys is f 750. LANDBOUW. Wy ontvingen het jaarverslag over 1898 van de vereeniging Eet Nederlandsche Rund veestamboek. Daaruit blgkt dat het ledental sedert het vorige jaar met 327 steeg en 1788 bedroeg. In de provincie Zeeland steeg bet met 29 en de afdeeling had in 1898 333 leden. Het aantal ingeschreven runderen bedroeg 1017 stuks, waarvan 68 volbloed afstamme lingen, nl. 25 stieren en 43 koeien. In Zeeland zgn 41 stieren en 24 koeien ingeschreven. Aan het verslag der afdeeling Zeeland ontleenen wij het volgende: Het ledental bedroeg bij den aanvang van 1898 301, terwgl in den loop van het jaar 35 leden toetraden, waartegenover overleden en bedankten 29 leden, zoodat 1899 werd inge gaan met 307 leden. In hoofdzaak traden de nieuwe leden toe tengevolge van de veekeu ringen, en bet valt niet te ontkennen dat die toename niet in evenredigheid Btaat met de meerdere kracht, die van de Vereeniging uit gaat, als gevolg van de aan hare zorgen toe vertrouwde rgks- en provinciale subsidie. Er kan geen melding gemaakt worden van leden, die toetraden omdat zg hunne koeien in het Stamboek opgenomen wenBchen te hebben, en het valt niet te ontkennen dat eerst dan de Vereeniging met recht aan haar doel beant woordt, wanneer de toetreding van nieuwe leden geschiedt om hun veestapel in de Stam boeken te doen opnemen. Aangaande den financieelen toestand der afdeeling is te vermelden dat die vooruit gaande is. Op de keuringen werden aangevoerd 84 stieren met minBtens 2 breede tanden en 114 stieren met nog geen 2 breede tanden» Rgks bydragen werden veileend 16 van t 45, 11 van f 30 en 15 van f 15. Uit het provinciaal subsidie werden toegekend 11 bedragen van f 34.50, 13 van f 23 en 19 van f 11.50. Door de vaste leden der keuringscommissie werd een verslag over de keuringen uitgebracht, waarin vermeld is dat de Zeeuwsche veestapel vooruitgaande ia en dat voor de keuringen eene toenemende belangotelling getoond wordt, doch tevens wordt er op gewezen, dat de deelname aan de keuringen nog veel te gering is, daar slechts ongeveer een vijfde van de aanwezige Btieren uit de provincie aangeboden wordt, waarvoor als reden wordt opgegeven de nog steeds te kleine prgzen,die beschikbaar worden gesteld. Tot staving der bewering", dal de pryzen te gering zyn, wordt medegedeeld, dat onder de 84 2-jarige en oudere stieren er slechts 19 stuks van de 39 dieren zgn, die in November 1897 werden bekroond. Evenals het vorige jaar valt een achteruit gang te constateeren in he;, aantal dieren, die voor opname ia bet Stamboek werden aan geboden Er werden ingeschrevenstieren inlandscb ras 41 en stieren gekruist ras 4; koeien in landsch ras 24 en koeien gekruist ras same». 70 stuks. Het vorige jaar werden totaal 80 dieren ingeschreven. Het is zeer te betreuren, dat op deze mindere belangstelling voor de opname in de Stam boeken gewezen moet worden en de fokkers worden opgewekt om hunne dieren aan te bieden, daar het niet alleen een groote zelf voldoening is wanneer men er op wijzen kaD, dat men een veestapel heeft die waardig bevonden is om in de stamboeken te worden opgenomen, doch de tyd kan niet uitblgven, dat men de voordeelen zal genieten van een veestapel, die eene afstamming bezit, die in de stamboeken kan worden nagegaan. Iets over aardappels. In April 1897, den juisten dag heb ik niet aangeteekend, gaf ik onderwgs in de planten kennis en behandelde het verschil tusschen een bol en een stengel knol. Bg die gelegenheid nam ik uit een aardappel (waadje) óen oog, ter grootte van een hagel korrel van 2 mM. in doorsnede, en plantte dat in een grooten bloempot met bladaarde, die in het schoolvertrek bleef en verzorgd werd. Het oog ontwikkelde goed, de stengel Bchoot zelfs wel wat hoog op, en toen de plant ver dord was, oogstten wy twee schilbare aard appels, drie aardappeltjes en twee aardappel- tjetjes. Deze zeven knollen van éen oog bleven zorgvuldig bewaard en werden bet volgend voorjaar buiten in goed toebereide bladaarde uitgezet. De opbrengst, nadat de planten door be sproeiing met Bordeleesche pap tegen de ziekte gevry waard waren, was 117 aardappels, waar van 23 vry groote, 51 schilbare en overigens klein goed. De vier en zeventig aardappels werden dit voorjaar uitgeplant in gewonen grond, op de gewone wyze behandeld, eenmaal besproeid in het laatst van Juni, en den 21sten Augustus gerooid. De opbrengst bedroeg 15 kilogram groote aardappels, 5 kilogram groote planters en 2»/a kilogram kleinere aardappels, totaal 221/, kilo gram aardappels in twee jaar van éen oog. Eene andere proef. Het vorig jaar had ik een partytje vroege aardappels, waarin de ziekte kwam, zoo on geveer den 26en Juni. Onmiddellijk liet ik de aardappels rooien, het overgebleven loof met petroleum begieten en verbranden en den grond, waaruit de zieke aardappels gekomen waren, besproeien met Bordeleesche pap. Ik wachtte een paar dagen en liet den grond nogmaals besproeien. In dien grond plantte ik tien kilogram waadjes, en wel op den 5en Juli. Zoodra de aardappels boven kwaaien, werden zy besproeid. Die besproeiing werd nog viermaal herhaald. Het gevolg daarvan was, dat de aardappe len, zonder van de ziekte te weten, door groeiden tot aan het laatst van September. Het schoone droge voorjaar bevorderde de ontwikkeling natuurlgk in hooge male. Den 20sten October werden zg gerooid en zy leverden een hoeveelheid van 32 K. G. schilbare aardappelen en 4 R. G. planters. Maar was de hoeveelheid zeer voldoende, de hoedanigheid liet te wenschen over. De aardappels, die geplant waren, hadden een zetmeelgehalte van 20.8de aardappels, die gerooid werden, hadden slechts een zet meelgehalte van 13,3. Ik heb dit jaar de proef herhaald. Nu zijn de aardappels geplant den 29en Juli in een stuk land, dat eerst zeer goede vroege muisjes heeft opgebracht. Aangezien de eerste aardappels, die zeer vroeg warea uitgedaan, niets van de ziekte hebben geweten, zyn ook de daarin geplante waadjes niet besproeid. Op het oogenblik staan zg nog frisch groen zij hebben overvloedig gebloeid en hangen thans vol met zaadbollen. Myn plan is ze zoo lang mogelijk te laten staan. Den uitslag deel ik later mede. Een derde proef. Ik wilde weten, hoelang men een aardappel kan bewaren. Ik nam, om zulks te onderzoeken, uit mijn wintervoorraad, die in November in den kelder werd opgeborgen, een aardappel van 284 gram, liet dien een paar dagen op den schoor steenmantel drogen, legde hem toen in een houten doosje met een stukje van 20 gram ongebluschte kalk en sloot het doosje, door er een stuk papier om te vouwen en dit daar om vast te lijmen, hermetisch; daarna plakte ik daar om nog 5 verschillende omslagen en zette het alzoo gesloten doosje op den schoorsteen mantel, waar het gedurende den geheelen winter en de daarop volgende lente en een gedeelte van den zomer bleef staan. Toen ik de eerste aardappels rooide van de soort, waartoe mijn ingeplakte aardappel be hoorde, opende ik het doosje en vond Niet één aardappel, maar een geheele ver zameling van aardappeltjeseen ter grootte van een stuiter, een tiental ter grootte van knik kers en dan nog 176 steeds afnemende in om vang. De kleinste wogen met hun zestienen 5 gram. Van plantvorming was geen spoor te ont dekken; het zetmeel, ln den éënen aardappel voorhanden, had zich over 188 aardappeltjes verdeeld. Aangezien deze proef my iets geheel anders heeft opgeleverd, dan ik verwachte, wil ik haar dit jaar met de meeste nauwkeurigheid nog eenmaal nemen. Wellicht geeft zij dan aanleiding tot eene conclusie. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN. Aardenburg. ONDERWIJS. De 21e jaarcollecte voor de Scholen met den bg bel bracht te Krabbendgke met OoBt dijk (Gerkerk) op f 32, en te Iarseke met lersekendam 76.56. De heer dr W. B. J. van Eyk, van wiens overlijden in ons vorig nommer melding is gemaakt, bekleedde de betrekking van inspec teur van het middelbaar onderwgs Bedert 3 Aug. 1886. üg begon zgn loopbaan als predikant en werd later hoogieeraar aan het Athenaeum te Deventer. Gedurende vele jaren was hij daarna districts schoolopziener te Haarlem, mt welke betrekking hij werd benoemd tot inspecteur van het middelbaar onderwgs voor de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg. Tot voor eenige maanden behoorde het toezicht op het landbouwonder wijs en het gymnastiekonderwijs mede tol zgn taak. Dr. Van Eyk muntte nit door zijn veelzydige kennis, zgn groote nauwgezetheid en y ver hij stond ook door zgn eenvoud en humaniteit bij allen, die met hem in aanraking kwamen, in hoog aanzien; zegt Het Vad Voor enkele jaren, den 31en Jan. '96, her dacht hij zijn 70en geboortedag. Er had zich toon nog een comité gevormd met mr P. F. Hubrecht aan het hoofd, om den jubilarib hulde te brengen. Uit alle oorden van het land stroomden toen sympathiebewijzen toe. Ook als letterkundige was dr Van Eyk niet onbekend. Hg was lid van de Ncd. Mij van Letterkunde. Als herinnering aan zgn 70en verjaardag heeft hg een Analecta Rediviva uitgegeven, waarin hg een bloemlezing uit zijn verschillende tgdscbriftartikelen byeenbracht. De heer Van Eyk was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De begrafenis is bepaald op aanst. Zaterdag 12 uur. Op uitdrukkelgk verzoek van den overledene zal de begrafenisplechtigheid zeer eenvoudig zijn en bij zgn graf niet gesproken worden. Do waarneming der betrekking van inspec teur van het middelbaar onderwgs, openge vallen door dit overlyden, is tot en met 31 October 1899 opgedragen aan den heer dr J. Campert, inspecteur van hei middelbaar onder wijs te 's Gravenbage. LETTEREN EN KUNST. Bshalve de reeds genoemde concerten worden door de concert-directie De Algemeene Muziekhandelvoorheen Stumpff en Koning, Amsterdam, voorbereid10 concerten met het orkest vaa de Scala te Milaan onder leiding van Pietro Mascagni; concerten met het „Hol- liiadische Trio" (Coenr. Bos, W. van Veen eu Jacq. van Lier) uit Beriyn, mej. A, Schelle uit Keulen, S. van Groningen, pianist, mej. O. van Lokhorst en Hans Neuman uit Dresden, Berliner vocaal-kwartet uit Beriyn. De Gartenlaube geeft onder de portretten van de hoofdfiguren te Bayreuth ook onzen landgenoot Anton v. Rooy en noemt hem een der beste vertolkers van de omvangrijke en zware JFodaHpartg. Stop, de algemeen bekende teekenaar van bet Journal Amusant, ia overleden. De heer Jacob Reepmaker te Rotterdam schryft aan de N. R. Crt. het volgende „Nu ik bemerk, dat men zich ongerust maakt, dac van de vorming van een commissie voor een adres aan Dreyfaa niet zonde komen, kan ik mededeelen dat een dergelyke commissie hier ter stede zoo goed als gevormd is. Zoodra de commissie gevormd en het adres ontworpen is, hoop ik, als antwoord op verscheidene door mg ontvangen brieven, den schryvers een exemplaar van het adres toe te zenden." Te Gouda is het volgend telegram ter tee- kening neergelegd Aan kapitein A. Dreyfus, Rennes. De onderteekenaars van dit telegram, allen ingezetenen van Gouda (Holland), haasten zich u blijk te geven van hunne innige deelneming met het wreede lot, waarvan a thans bet slacht offer is, en richten tot u de volgende woorden „Houd moedgeheel de beschaafde wereld staat aan uwe zyde in den strijd voor Recht en Waarheid." Ook te Dordrecht is een adres van sympa thie met den martelaar van het Duivelseiland ter teekening gelegd. Wie neemt het initiatief in Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee en Terneuzen Onze Koninginnen hebben de uitnoodi- ging van keizer Wilhelm aangenomen, om ge durende haar aanstaand verbiyf te Postdam in het paleis aldaar te logeoren. Onze Nicolaas Beets, Hildebrandis Woens dag 85 jaar geworden. De waardige grijsaard ontving natuurlgk uit alle oordeu des lands de hartelijkste bewijzen van belangstelling. Ongeveer 200 winkeliers, grossiers en fabrikanten te Rotterdam zgn toegetreden als lid van een op te richten Vereeniging tegen invoering van het rabat-zegelstelsel. De beurtschippers en bourtschippersknechta aldaar hebben besloten samen te werken, om te trachten meer Zondagsrust te krijgen. Als een bewga voor het gerechtvaardigde dezer beweging werd in een gehouden vergadering o. a. medegedeeld, dat een schipper in 17 jaren geen enkelen Zondag rust had gehad. Het nieuwgebouwde paniserdekschip Noordbrabant, dat sinds eenigen tyd ter reede van Texel aas het proefstoomen is en Woens dag aldaar een officieelen proeftocht zou hou den, is te Nieuwediep in de haven gekomen om een gebrek aan de machine te herstellen. Naar uit Rottevalle aan de Eaarl. Cl. gemeld wordt, zal de predikant S. C. Kylstra met eenige geestverwanten zich in het begin van October vestigen op 20 H. A. grond bij Laren. Zg zullen de vegetarische leefwijze vol gen, hun leven naar het voorbeeld van Jezus inrichten en door werken in hoofdzaak tuinbouw in hun onderhoud voorzien. Het meisje, dat Maandagavond in esn atelier te Haarlem gescalpeerd werd, lijdt ont zettende pijnen, wijl zy niet slapen kan. Levens gevaar is er echter niet. In de Nieuwe Stadswijk buiten de Mui- derpoort te Amsterdam zijn Woensdag twee huizen ingestort. Gelukkig waren de bewoners tijdig voor het dreigend gevaar gewaarschuwd, zoodat geen menschenlevens te betreuren zijn* Het ongeval geschiedde tengevolge van de verbouwing der puien van de huizon. Het gerucht gaat te Utrecht, dat daar zou zyn aangehouden de joDgeD, die sedert langen tgd in Den Haag wordt vermist. Inderdaad ia een jongen in gezelschap van een b&rdlooper aangebonden op aanwijzing van een jnffronw, die den knaap meende te herkennen. De politie doet onderzoek. Te Zalt-Bommel is door de justitie een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar een ver moedelijk daar gepleegden kindermoord. To Enschede is een twintigjarige jonge man aangehouden, die heimelijk de ouderlijke woning te Amsterdam had verlaten, met een bedrag van f 700. Hy had het voornemen naar het buitenland te vertrekken. Uit minnenijd verwondde Dinsdagavond een fabrieksarbeider uit Lonneker op den Oiden- zaalachenweg te Enschede een Duitsch meisje levensgevaarlyk. De dader is gearresteerd. De vrouw van een kommies te Hattem, die van een uitstapje naar Rotterdam huis waarts keerde, kon tot hare verwondering de deur barer woning niet open krggen. Dit ge lukte eindeiyk met veel moeite aan een buur man, die den echtgenoot dor vrouw badende in zgn bloed, onder aan de trap vond liggen. De inmiddels ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren, die reeds eenige dagen geleden ingetreden was. Te Groningen reden eenige heerenineen dogcar toen een der leidsels en de leuning van het rytuig brak. Een der heeren, een commis sionair in paarden, viel op de straatsteenen eu bekwam een hersenschudding. Te Assen is een goudsmid door een vreemdeling voor een tweetal gouden horloge^ kettingen opgelicht. Het 9 jarig knaapje, dat te Joure tusschen twee veewagens van ae tram wilde springen, viel en vreeaeiyk verminkt werd, is aan de gevolgen overleden. Een werkman aan een sigarenfabriek tj Stratum heeft een opzichter, die hem had beboet, op een eenzame plaats aangegrepen en ernstig mishandeld. Zondag jl. is iemand, te Rosmalen wo nende, aan het tramstation aldaar door een zijner kennissen, mede te Rosmalen wonende, zoodanig mishandeld, dat hy sedert sprakeloos is. De dader is in hechtenis. Branden. Te Obdam zjjn twee huizen afgebrand. Ook de inboedels gingen verloren. Te Cuyk is een kapitale boerdery door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. By Venlo is eveneens een kapitale boerderij in asch gelegd. Daar is de oorzaak onbekend. Volgens een telegram uit Batavia ia Woensdag door een ongeluk brand ontstaan

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2