BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. FEUILLETON. verscheurde. Toen het des morgens werd ont dekt, was de doodstrijd bijna volstreden, 't Dier was niet verzekerd. Te Baardwijk wilde een dienstbode van den pastoor een geladen geweer opbergen. Eensklaps ging het schot af, en het meiaje werd zoodanig getroffen, dat zg naar het Zie kenhuis moest worden overgebracht. Dinsdag avond brandden te Valburg drie aaneengebouwde arbeiderswoningen af. Veel van den inboedel kon gered worden. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Spierdijk eene boerderij tot den grond toe afgebrand. Alleen het vee kon gered worden. Te Denekamp zijn in de kom van het dorp twee hnizen afgebrandde aangrenzende gebouwen werden behouden maar kregen veel waterschade. Maandagavond ontstond brand in een bouwmanswoning onder de Lier. De brand nam dra zoo'n omvang, dat aan geen blusschen te denken viel: de woning, twee gevulde hooi bergen, wagen, schuren en meer, brandden ge heel af. Dinsdagochtend te half drie zijn te Goudriaan de woning en het schuurtje van een arbeider totaal verbrand. Twee varkens en een geit zijn in de vlammen omgekomen. Van den inboedel kon weinig gered worden, daar de bewoners, door hunne kinderen gewekt, zich moesten haasten de brandende woning te ontkomen. Alleen het huis was tegen brand schade verzekerd. Zondag zal te Gent, naar men ons van daar meldt, een groot Hollandsch feest gege ven worden, waarbij allerlei vermakelijkheden zullen plaats hebben in de tuinen der Provin ciale tentoonstelling. Zooals gemeld, zal dien dag het muziekkorps der dd. schutterij van Middelburg aldaar een concert geven. Eet korps zal afgehaald worden door de muziek der Jagers Verkenners van de burgerwacht van Gent, vergezeld van eene „afvaardiging" officieren en onderofficieren. Extra treinen en stoombootdiensten zijn aangevraagd. Het, door Engelsche .bladen vermelde, bericht dat onze koningin, in zake Transvaal, een schrijven richtte tot koningin Victoria, wordt beslist tegengesproken. Volgens de Revue diplomatique hebben de keizer van Oostenrijk, de koning van België en de koning van Italië hun goede diensten aangeboden aan president Kruger zoowel als aan de Engelsche regeering, teneinde het uit breken van den oorlog te voorkomen. De Parijsche gemeenteraad stond frcs 45000 toe voor het schoonmaken van de vijvers en de beken van het Bois de Boulogne, iets dat sedert 1869, dus tijdens de republiek, nog niet had plaats gehad. Moge een nog grootere schoonmaak volgen!! Maandagavond, omstreeks half zeven ontstond brand in een huis in de rue Dar boy te Parijs, gelegen in de nabijheid van de onlangs geplunderde St. Jozefskerk. Het vuur dat ontstond in een magazijn van veeren, stroo en ander materieel voor de fabricage van hoeden, vond in deze droge stoffen zooveel voedsel, dat de vlammen spoedig tot alle ver diepingen doordrongen, terwijl een vonken regen op de naburige huizen neerdaalde. Onder de samengepakte menigte van toe schouwers. ontstond een hevige paniek, en in de algemeene vlucht werd den toesnellenden troepen de weg afgesneden Ir ontstonden gevechten, vrouwen werden onder den voet geloopen, een tiental aanhou dingen hadden plaatsmaar men moest de aan gehoudenen weer loslaten. Toen de kalmte eenigszins hersteld was, be streed de brandweer hardnekkig het vuur. Een twintigjarige jongeling viel uit de vierde ver dieping; zijn toestand is hopeloos. Er zijn in 't geheel twaalf gekwetsten, waaronder 3 brandweermannen. De schade bedraagt een half millioen. Te midden van de algemeene verwarring trachtte weer een bende gepeupel onder oproe rige kroten de St. Jozefskerk binnen te dringen, maar gelukkig wisten de troepen hen daar tegen te houden. Aan het telegraafkantoor te Hennes is in de vorige maand ongeveer 500.000 frcs ont vangen. Sedert Zondag woedt niet ver van Mar seille een geweldige boschbrand, welke door een zwaren wind wordt aangewakkerd. De vlammen woedden over een leDgte vau 25 K.M. en een breedte van ruim 1 K.M., zoodat 2500 H.A. bosch in brand stond. Bovendien werden eenige dorpen, zooals Simiane, bedreigd. Vele alleen liggende gebouwen en een paar kastee- len werden door het vuur aangetast. Alle te Marseille achtergebleven troepen werden voor de beperking van het vuur gebruikt, maar het baatte niet veel. Ook uit andere deelen van Frankrijk worden groote boschbrauden gemeld. De provencaalsche badplaats Camarque wordt in den laatsten tijd onveilig gemaakt door een soort haai, in die streken Verdals genoemd, die vooral op makreel, sar dijn en dergelijke kleine vischsoorten aast, maar door wraakzucht gedreven, ook wel menschen durft aanvallen, hetgeen eenige baders, die zich ternauwernood door een overhaaste vlucht aan de tanden der monsters wisten te onttrek ken, tot hun schrik moesten ondervinden. Een visscher van Estaqae vond in zijn net eene haai van die soort, die vier meters lang en meer dan twee meter breed was, en die niet minder dan 7C0 kilo woog. De visschers gaan jachten inrichten tegen die zeeschuimers, die heel wat schade in hunne netten aanrichten. Te Schönheide, by Zwickau, zyn vijf huizen verbrand. Twee personen kwamen in de vlammen om het leven. Prins Ferdinand van Boelgarge, die dezer dagen van Frankfort naar Karlsruhe reisde, maakte deze reis van Darmstadt tot Heidelberg op de locomotief van den trein mee, in gezel schap van een spoorweg-iDgenieur. Hy ver baasde daarby machinisten en stokers door de grondige kennis, die hy als machinist en be stuurder van een locomotief aan den dag legde. 'tls, nu Feidinand eenmaal op den troon zit, een schrale troost voor de wereld te weten, dat hy toch ergens goed voor was. Volgens eene mededeeling in het Strand Magazine van den heer Ridgely, consul der Vereenigde-Staten te Genève, is Lucheni, do moordenaar van de Keizerin van Oostenryk, opgesloten in een ruime, lichte en luchtige cel, voorzien van een bed met behoorlijke matras, een tafel en stoel. Hg is goed ge kleed en heeft het in 't algemeen beter dan vroeger, maar hy moet van 6 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds werken, zonder dat hy de vruchten daarvan ooit zal plakken en de eenzaamheid, die hem voor zyn geheel verdei leven wacht, is zeker erger dan de dood. Op den Southern Pacific is een trein aangehouden. De roovers maakten een buit ter waarde van 10 miljoen dollars. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. D o n d e r d. 14 Sept. Floralia - tentoonstelling. Schuttershof 12—5 u. D o n d e r d. 14 Sept. Ftoralia-Concert enz. Schuttershof 7'/s u. Dinsdag 19 Sept. Algem.Verg.Bijverheids- vereen. Soc. lie Verge noegmg 8 u. Arnemuiden. V r y d a g 22 Sept. Voordracht over Amerika. Café Spoorzicht 8 u. 's-Gravenhage. Alhier is overleden de heer dr. W. B. J. van Eyk, inspecteur bij het mid delbaar onderwys voor Noord-Brabant, Gelder land, Zeeland, Utrecht, Overyssel en Limburg. De overledene was vroeger predikant en hoog leeraar aan het voormalig atheneum te Deventer. Een regeeringstelegram uit Curasao, gedag- teekend 12 Sept., meldt dat op den achtsten dezer een cycloon op Sint Martin heeft gewoed. Velen zijn dakloos. Er is hulp gezonden. De regeering heeft ingediend eene woning wet, bevattende wettelgke bepalingen omtrent volkshuisvesting, welke tot een voorwerp var aanhoudende zorg van de gemeentebesturen wordt verklaard. De gemeenten worden, behoudens vrystel- ÜDg, verplicht bouwverordeningen te maken onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Is dit twee jaar na de invoering der wet nagelaten, dan stellen Gedeputeerden voor schriften vast. Aan gemeentebesturen wordt overgelaten minimum-eischen in de verordening optenemen. Ook worden bepalingen geëischt betreffende bestaande woningen met invoering van voort durend toezicht en strenge maatregelen tegen nalatigen. Vereenvoudiging der onteigeningswet in het belang der volkshuisvesting is in het ontwerp opgenomen. De gemeentebesturen wordefi bevoegd verklaard voorschotten en bydrageB te verleenen en het rgk kan aan gemeenten voor dat doel voorschotten verstrekken. De Indische begrooting voor 1900 sluit met een tekort van 33 ton. Aangekondigd worden ontwerpen betrekke- Ujk uitvoerrecht op boschproducten en aanleg van een waterleiding in de stad Soerabaya. Omtrent de voortzetting der werken in de Solovallei wordt het rapport der commissie afgewacht. Een voorstel tot uitbreiding van het tram- wegnet op Atjeh is in bewerking. De invoering der reorganisatie van het bin- nenlandsch bestuur wacht op het onderzoek in Indië. De Preanger landrenteregelicg zal in de gouvernementslanden op Java en Madoera worden ingevoerd. Definitieve voorstellen omtrent de koffie cultuur zyn waarschijniyk spoedig te wachten. Een wetsontwerp is ingediend om de lgn BataviaAnjer te verlengen tot Kidoel. Voorgesteld worden uitbreiding van het korps marechaussee in Aijeh en aanschaffing van open batteryen en snelvuurgeschut voor Soerabaya. De koffieverkoop in Nederland is geraamd op 115.000 pikols a f 0.28. Engeland's Ultimatum. Londen. De ochtendbladen bevatten het telegram uit Pretoria met de door Chamberlain gestelde eischen. Deze bevatten le kiesrecht na een verblijf van 5 jaar; 2e vertegenwoordiging van do goudvelden, door toekenning van V* der zetels in den Volksraad 3e geiykheid van het Engelsch met het Hol landsoh in den Volksraadj; 4e geiykbeid der oude en der nieuwe burgers. Na aanneming van deze voorwaarden zullen op een conferentie maatregelen tot uitvoering moeten worden getroffen. De Engelsohe regeering vraagt de gestelde eischen zonder verwyi in te willigen. Geschiedt dat niet, dan wil Engeland onmiddeliyk den ganschen toestand aan een nieuwe beschouwing onderwerpen en zelf de regeling tot stand brengen. Pretoria. Het laatste telegram van Cham berlain is heden in den Volksraad voorgelezen in tegenwoordigheid van Kruger en de leden van den uitvoerenden raad. Binnen 48 uren wordt antwoord verlangd. Morgen zal een antwoord aan den volksraad worden voorgelegd. De algemeene opinie is dat de toestand zeer ernstig is. Rdtz moet dien hopeloos beschouwen. Algemeen Overzicht. Men zou byua gaan gelooven, dat de Belgi sche kamer wat coquet is, en gaarne de aan dacht trekt. Want als overal in ons wereld deel de parlementen naar huis zyn, dan gaat de Belgische kamer aan den arbeid, als ware zg begeerig de aandacht van geheel Europa voor zich alleen te hebben. Ea daarby komt dat de arbeid, dien zy onderneemt, nog een belangryke is: de invoeriDg van een nieuw kiesstelsel, dat nog in geen land van Europa voor de samenstelling dor volksvertegenwoor diging wordt gebruikt. Het ontwerp is destyds uitvoerig door ons besproken; eerst toen het nog den ouden vorm had, later toen het door de tegenwoordige re geering op enkele punten werd gewgzigd.Het is daarom geoorloofd het ontwerp heden on besproken te laten. Wat de zitting zelve betreft, ook deze bood iets nieuws. Immers, men week af van het ge bruik, dat de regeering eerst later in de debatten ingrgpt, als de beide partgen stelling hebben genomen. Ditmaal toch nam de minister van binnenlandsche zaken De Trooz het eerst het woord, om zyn kindeke te verdedigen. Het eerste gedeelte zyner rede was gewijd aan het betoog, dat verandering moest komen, want dat alle partyen den bestaanden toestand hadden veroordeeld. Daarna trad hy in een verdediging van het vorige kabinet, en wraakte den aanval op haar, van partgdigheid verdachte bedoelingen. En ware het ontwerp maar in behandeling gekomen, dan zou men wel hebben aangetoond, dat het stelsel niet partydig was en aan de oppositie wezenlgke voordeelen bood. Maar wat sedert de indiening van dat ontwerp gebeurd is heeft de tegenwoordige regeering bewogen, een algemeen stelsel in de kieswet neer te leggen, en niet twee stelsels voor de ver schillende deelen des lands. Het daarvoor gekozen stelsel heeft de zeldzame verdiensten te zyn goedgekeurd door een groot deel onzer vrienden, en door de gematigde liberalen, terwyi het zelfs heeft gestaan op de program ma's der vooruitstrevende liberalen en socia listen. De regeering heeft dus het recht te zeggen, dat zy de openbare meening vertegen woordigt. En waar de linkerzyde voor eenige weken zeidewy spreken uit naam van de meerderheid des lauds, daar wilde de minister nu wel eens vragen, wat van deze meerderheid geworden is Waar is het bondgenootschap met de liukerzgde in den Senaat, welker lei ders zich nu reeds voor het ontwerp verklaarden en alle obstructionisme veroordeelden. Verder stelde minister De Trooz in het licht, dat ook de houding der pers veranderd is en dat de meerderheid van de bladen met de regeering medegaat. Ook kan de socialistische oppositie niet eens meer zeggen, dat zy de arbeidende klasse in haar geheel op haar hand heeft en dat zg eenstemmig is. Zelfs Vander- velde heeft behoord tot hen, die de evenredige vertegenwoordiging wilden zonder haar afhan kelijk te stellen van het algemeen stemrecht. Alles te saam genomen en lettende op de houding der liberale en katholieke partyen, ontkende de minister dat de meerderheid des lands tegen haar voorstel was. De regeering meende daarom bevestigend te mogen antwoorden op de vraag of haar werk een loyaal karakter heeft. Wat de kiestabel betreft, deze is saamgesteld naar het voorloopig ontwerp van de Associa tion Reformiste, die velen onzer tegenstanders onder hare leden telde. Ten slotte kenschetste de minister het ont werp als een waarborg, dat eiken kiezer zyn vrijheid en zgn invloed verzekerd was. Hy hoopte daarom dat de kamer het land en de regeering zou volgen. Op de bestrijding van het ontwerp komen wij later terug, als wat meer sprekers aan het woord zgn geweest. De tyd is voor by, waarin men de zaak van Guérin van den ernstigen kant, als een daad van verzet beschouwt. Want waar de regeering zoo met zich laat spotten, behoeven wy niet plus rogaliste que le roi te zyn. 't Ib daarom dat wy net, met allen eerbied voor de regeering, een kostelgke grap noemen welke nu ontdekt was. Voor de voeten der wachthebbende politie agenten in de Rue Chabrolwier aantal juist tot de helft was teruggebracht, viel Dinsdag nacht een groot pakket, dat bg onderzoek brood bleek te bevatten. De agenten, die naar het schgnt niet erg geloovig waren, konden zich maar niet voorstellen, dat dit nu echte Manna was, en zochten er een of anderen streek achter, met het gevolg dat zij weldra een aardige ontdekking deden. Hoog in de lucht zagen zy iets zweven, en spoedig had men zekerheid, dat uit een der overliggende huizen een draad naar het fort Chabrol was gespannen, waarlangs des nachts voedsel aan de belegerden werd toegevoerd. Onmiddeliyk werd in de bedoelde woning een onderzoek ingesteld, waar men een paar honderd kilo's levensvoorraad en drie menschen vond. Alles werd in beslag genomen, terwyi de daders als medeplichtig aan rebellie werden gevangen genomen, maar niet dan na hevig verzet. Beknopte Mededeelingen. Er was te Parijs sprake van een werk staking in het bouwvak en onder de grond werkers. Maar men besloot met het oog op het gevaar, dat deze staking voor politieke doeleinden zou worden geëxploiteerd, niet tot een staking over te gaan. Door het wegvallen vau de groote ma noeuvres zou de gebruikelgke lintjesregen niet plaats hebben. Maar Loubet waakt voor de uiteriyke eer van het Fransche leger, en zal toch den zak met Legioentjes omkeeren. Een telegram uit Kaapstad bracht ver schillende berichten over den toestand, welke na het hedenmiddag ontvangen telegram blgken geen waarde te hebben. In Venezuela woedt een burgeroorlog welke steeds grooter uitbreiding neemt. Oaderwyi is een nieuw ministerie gevormd. Dreyfus. Het lid der Fransche kamer Berton heeft een voorstel ingediend, dat de ware weg der BAR1HI DE MANDENMAKER. VAN 10. JEREMIAS GOTTHELF. Uit het Zwitsersch. „Ga toch by de boeren om hout, Barthi al zyt ge nog zoo'n zonderling, hout krygt ge meer dan genoeg, en als ge dat hebt, kost de rest u niet veel dan een paar honderd daalders." „Dat is gemakkeiyk gezegd, waar haal ik die van daaD, zonder te stelen, en schulden maken wil ik niet; wie zou die betalen, en wie zou my crediet geven „Hoor eene, Barthi, nu we toch op dit chapiter zijn moet ik u eens iets vragen, wat my al lang verwonderd heeft. Er zyn lieden die een goede verdienste hebben en weinig gebruiken en van wie men zou denken dat zij mettertyd rijk zouden worden. En toch ziet men er niets aan, zy zfln altyd arm of houden zich arm, komen niet vooruit en gaan onverwachts te gronde. Als men het onder zocht, vond men altgd een heimeiyk gat in den zak, waar het geld uitliep, zonder dat iemand het merkte. Dan begreep men hoe het kwamhy was als iemand die ergens een gezwel aan het lichaam heeft, dat alle sappen verteert. Zoo iemand zyt gy ook, Barthi. Gg verdient sedert jaren veel geld." Wat vloekte Barthi over zy'n verdienste en de afgunst der boeren, omdat een arm mannetje geen honger leed. Het duurde lang eer Hans Uli kon voortgaan„Gg hebt altyd veel verdiend en schgnbaar weinig verteerd. In de herberg zag men u zelden en aan op schik hebt ge het niet verdaan. Dus moet ge geld hebben, of een geheim gat in den zak, waar het uitloopt. Hebt ge soms ergens iemand, die ge onderhoudt? Maar me dunkt, dat zou wel eens aan den dag gekomen zyn en ik heb nooit iets dergeiyks van u gehoord. Ik geloof dat gij nog liever badt dat God de menschen allemaal van een geslacht gemaakt had, dan van twee." Barthi kwam hevig op tegen zulke laster taal en die vermoedens, en zei dat ryke boeren nooit wilden gelooven dat arme lieden braaf konden zynhg zou hem toch niet met zgn eenen voet in het graf tot een slechten man willen maken. Maar de boer bleef onver stoorbaar kalm en zei: „Gg moogt zeggen wat gg wilt, het is zooals ik zeg. Ik heb lang genoeg geleefd om my niets wys te laten maken. Of er is een geheim gat in uw zak, Barthi, èf gij hebt veel meer geld dan voor een nieuw huisje noodig is; dat houd ik vol." „Luister", bromde Barthi en wenkte zyn vriend om met hem op een open plek te komen, waar geen boom, geen struik, geen sloot was, en niemand hen beluisteren kon. Daar stond hy stil en zei„Hans Uli, gg zgt een schrander man gy hebt geiyk, maar kwaad moogt ge niet van mg denken. Gg weet hoe het vrouwvolk is, als het een cent heeft wil het er twee gebruiken. Myn vrouw zaliger was nog niet de slechtste en myn Meitscbi kon ook nog slechter zyn, er loopen er rond die driemaal slechter zyn, maar als ze niet altyd geloofd hadden datwg doodarm waren, kon men niet weten wat zy begonnen waren. Daarom deed ik altijd alsof ik niets had." „Maar wat deedt ge dan met uw geld, Barthi Ik wil het u wel zeggen, Hans, maar gg moet my stellig beloven het aan niemand te vertellen. Eens toen ik van een boer terugkwam, waar ik, zooals myn vrouw wist, veel geld verdiend had, plaagde zg my nog meer om warme kousen voor zich, en schoenen voor Meitschials ik alles gegeven had wat zg vroeg, had ik niets overgehouden, en als ik het niet gegeven had, zoh zy het toch gekregen hebben, en hield ik het in myn zak, dan zou zy mgn jas nagezocht hebben. Ik wil geen kwaad van haar zeggen, want zy was huiselgk, maar ik wist dat ik een vrouw had. Dit moest anders worden, daoht ik, en toen ze eens samen den heelen dag uit waren, maakte ik onder het bed een groot gat, zette er een pot in en legde er de planken weer netjes op, zoodat men er niets van zien kon. Daar was het veilig, want we trokken het bed nooit weg en men kon er te nauwernood met een bezem onder. Myn vrouw zaliger merkte het bevrediging is. Hij wil een einde maken aan de anachronisme van een kaste-rechtspraak in de 19de eeuw en stelt voor de opheffing der militaire rechtspraak. Werd daartoe besloten, dan zou men daarin zeer zeker een officieele verwerping van het vonnis van Rennes kunnen zien, en dus Dreyfus gerehabiliteerd kunnen achten. Het doodvonnis over de instelling, welke de veroordeeling van Dreyfus mogeigk maaute, meer kan het verontwaardigd heelal toch niet van Frankryk verlangen. De Temps meldt, dat majoor Carrière had verzocht hem een advocaat toe te voegen, waarop hem werd geantwoord, dat hy zelf een rechtsgeleerd adviseur mocht kiezen. Carrière koos daarop Jules Auffray Geiyk men weet is dit de man die in relatie stond met Du Paty de Clam en met Gonse en die tydens het proces-Zola den generalen staf een „goede zaal" bezorgde. Naar de Temps or bg voegt, had Auffray tgdena het proces her haalde samensprekingen met Carrière, met de getuigen en zelfs met de leden van den ferygs-; raad Men zegt dat kapitein Beauvais met be traande oogen het voorlezen van het vonnis by woonde. Na de opheffing der zitting scheidde hg zich van de andere leden van den krijgu- raad. Ook moet hij Demange de hand hebben gedrukt. Volgens Engelsche bladen was het niet kapitein Parfait, maar majoor Breon, die tegen stemde. Deze twgfel bewgst weer hoe dom het is, dat niet de motieven, maar wel het stemmental wordt openbaargemaakt. Vele bladen hebben Breon reeds aan den schand paal geslagen en Parfait verheeriykt. En nu zyn de rechters door den ambtseed gebonden, het pnbliek niet naar waarheid in te lichten. Volgens de Oaulois wil het officierskorps de beide heeren boycotten. Dan zou de schande eerst werkeiyk op het geheele Fransche leger komen. Volgens Mercier en volgens Petit Journal zal de strgd nit zyn, omdat de miljoenen van het syndicaat zyn uitgeput. Paraf- Javal, de deskundige die te Rennes de valschheid van de beweringen van Bertilloh in het licht stelde, zond aan den opperschelm Jouaust een telegram met verzoek de hulde Over te brengen aan de beide officieren, die tegen de veroordeeling stemden. De Tempa .meende vóór de uitspraak, dat men niet van overtuiging kan veranderen op bevel van 7 officieren. Maar na de uitspraak preekt het blad rust en vrede. Het betoog komt eigeniyk daar op neder, dat beide par tyen voldaan moeten zyn, de Dreyfusards o. a. op grond dat de verzachtende omstandigheden wijzen op twijfel bij de rechters Uit de Temps bUjkt dat Dreyfns een gedeelte van zyn dag doorbrengt met het lezen van de brieven, welke hem uit alle oorden van Europa toevloeien. Uit Zola's brief bUjkt nog, dat hy wil dat zgn proces doorgaat en dat Labori daar zijn in den zak gehonden pleidooi zal uit spreken. Wg vreezen dat de regeering door een amnestie zal voorkomen, dat het recht zyn loop heeft. Tot dusvor hebben wg slechts in éen blad een verontschuldiging voor de verzachtende omstandigheden gevonden en wel in het E, v. A. „Vele lieden hebben zich afgevraagd hoe men, in eene misdaad van landverraad, veraaohtende omstandigheden kon vinden, zooais er nn aan Dreyfus zyn toegestaan. Deze hebben voor gevolg gehad de gestreng heid der straf te„verminderen. Verzachtende omstandigheden moeten juist niet uit bepaalde redenen voortkomen; zy kunnen ook uit onbepaalde feiten spruiten, uit dingen vreemd aan de zaak, den toestand zijner vrouw en kinderen, diensten aan het land bewezen, enz. De rechters mogen zelfs hun medeiyden als eene verzachtende omstandigheid doen gelden." BETOOGINGEN NA HET VONNIS. In het Scala-theater te Antwerpen ver toonde zich dezer dagen een clown als Pioquart, Zola en Ciemenceau, waarmede hij veel bgval inoogstte; in de gedaante van Mercier, Eater- hazy en anderen klonken kreten van afkeer. Toen hg zich vertoonde als Dreyfus, stond de menigte op. Te Darmstad is generaal Mercier in effigie aan den Witten Toren opgehangen. De pop werd door de politie verwgderd. In Amerika is een dergelgke pop onder groot gejuich verbrand, Te Boedapest werd da uitspraak begroet met de kreten: „Weg met Frankrgk! Weg met Mercier! Leve DreyfuBt" Een troep menschen trok naar het Fransche consulaat niet en dikwyis verweet ze mg dat ik heime iyk geld nitgaf en wilde weten waaraan. Maar ik had een goed geweten en bewaarde myn geheim. Daar is nu een heele hoop geld in, meer dan genoeg om te bouwen, maar het gaat mij aan het hart, en dan nog een schoonzoon bovendien, denk toch eens aan Elans 1 Dan zoo'n Benz!" „Maar Barthi hoe domWat brengt dat geld onder het bed a op? Als ge het uitge: zet hadt, zou het rente gegeven hebben." „Zoo heel dom nog niet; want als men geweten had dat ik geld had, zon ik het dan by elkaar hebben gehouden? Dan zouden de jongens nog meer op Meitschi afgekomen zyn en ik zou nog meer verdriet gehad hebben. Zoo hob ik het ten minste nog en kan er, als er niemand in de bnnrt was, naar kyken en mg verheugen over de verbazing van de mensohen, als zy na mijn dood het huisje nazochten, dat die onde mandenmaker zooveel geld had gehad.". [Wordt vtrt$lf£)i

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 3