BUITENLAND. m in éen woord, een gewonen parasol in klein formaat. De nieuwigheid bestaat hierin, dat bij door middel van een scharnier naar ver kiezing gewoon op den stok kan geplaatst worden, of by wijze van een waaier, met een zeer langen steel kan gebruikt worden. Op dezo wijze kan men het gelaat beschermen, zonder zQn buren een oog uit te steken, of andere schade aau te richten. Nederlandsch Rundvee Stamboek. Afdeeling Z e e i a n d. Aangezien door het bestuur van genoemde aideeling de algomeene vergadering dit jaar tegen heden, Woensdag, te Zierikzee was be legd, begaven wij ons heden morgen per Spoor boot naar de hoofdplaats van Schouwen. Wij hadden eerst gedacht de reis met een andere boot te zullen doen, omdat het afdeelings- bestuur, ten einde een drukke opkomst uit alle doelen der provincie gemakkelijk te maken, het voornemen had gehad een extra-boot te laten varen van Zeeuwsch-Vlaanderen, die, op onder scheiden plaatsen aanleggend, de belangstel lenden in de verschillende deelea van onzen provincialen archipel zou opnemen en naar de plaats dor bijeenkomst voeren. Aan dat voornemen kon wij hebben het reeds gemold wegens te weinig deelname echter geen gevolg worden gegeven. Het vermoeden lag daarom voor de hand dat van uit dezo streek het aantal van hen, die de vergadering zouden bijwonen, niet groot zou wezen. Dat vermoeden werd bewaarheid. Van uit onze buurt was niemand aan boord. Onder weg kwamen nog enkele passagiers uit Beve land, doch hun aantal was gering. Wij hebben al menig vaartochtje, op de Zeeuwsche wateren gemaakt, maar immer blijft het een eigenaardige bekoring op ons uitoefenen. Altijd trekt het spel der golven aan, 't zij ze, zachtkens voortkabbelend, geleidelijk den weg naar de groote zee afleggen, 't zij ze, hoog opgezweept, in woeste vaart daarheen snellen, om zich haastig te vereenigen met die welke hun zijn voorgegaan. Steeds levert de stoffeariug op onze stroomen een schilderachtig gezicht; zoo wanneer een diep geladen stoomboot, zich om wind noch getg bekommerend, in flink en gang de golven ploegt, een breede witte voor in het water na latend; zoo wanneer een zeilschip kalm en bedaard daarhenen schynt te giyden, nu en dan laveerend om van elk zuchtje te profiteered Telkens ia er afwisselinghet eene oogenblik is de watermassa bijna niet te overzieD, het andere bemerkt men ver af ot meer naby de kust met zijn geel, zandig strand, allengs zich uit het water opheffend, of met zyn groene dijken plots uit het natte element te voorachyn rijzend. Nu en dan ziet men meer landwaarts in de donkere rieten of heldere roode daken van de hofsteden, waar de nijvere landbouwer den bodem zyn schatten ontwoekert. Dit alleB levert vooral een eigenaardig schouwspel wanneer, zooals heden, het weder afwisseltnu eens de zon verdwynt en de régen stroomt, om daarna haar volle stralen weer over land en water te doen schynen. Na een paar uren varens waren wij Zierik zee genaderd en voeren wij tie laDge haven door tot de boot aan de kaai gemeerd werd Wij begaven ons direct naar het café Ver- wer in de Poststraat, waar de algemeene ver gadering was bepaald. De opkomst was tamelijk druk; natuurlijk vormden de bewoners van Sehouwen en Dui- veland de meerderheid. De voorzitter, de heer baron Collot d'Eseury, opende de bijeenkomst en heette de aanwezi gen harteiyk welkom. Daarbij uitte hy zyn leedwezen dat zoo weinigen uit Vlaanderen, Walcheren en Beveland aanwezig waren, vooral omdat de Schouwenaars steeds acte de présence geven. Hy constateerde den grooten vooruitgang der afdeeling sedert de vorige nu 7 jaar geleden, te Schouwen gehouden byeenkomst. Het ledental bedraagt thans 830, een groot getal, maar te klein in verband met het aantal veehouders in Zeeland. De voorzitter bracht verder hulde aan de keuringscommissiën en aan den volyverigen secretaris. (Applaus.) Nadat de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering waren goedgekeurd, werd verslag uitgebracht omtrent de voor jaarskeuringen van 1899. Het verslag is ge drukt en den leden bekend. Hierbij werd gesproken over het nieuw te ontwerpen keuriDgsreglemenfc. Men klaagde dat in Schouwen een keuringsplaats te weinig was en wenschte dat er drie werden aange wezen Zierikzee, Nieuwerkerk en Noordwelle. Dit denkbeeld werd verdedigd en bestreden. Sommige leden wenschten Zierikzee te doen vervallen, wat anderen afkeuren, omdat vooral daar de voorgebrachte dieren veel bekijks vinden. Het bestuur zal die wenken overwegen. Gewezen werd op de moeilijkheid om goed jong fok vee aan te koopen en de wensch uit gesproken, dat het bestuur daarbij zijn bemid- delinge verieene, bij voorbeeld door voor de afdeeling dieren te koopen en die onder de leden publiek te veilen. Het bestuur zal ook dit denkbeeld overwegen. Vervolgens werd de begrooting voor 1900 goedgekeurd. Het eindcyfer ervan is f 1672.50 In de commissie tot het nazien der rekening over 1899 werden benoemd de heeren C. Zuid- weg, H. A. Hanken en J. J. Mol. Daarop werd overgegaan tot de benoeming van drie bestuursleden, tengevolge der perio dieke aftreding op 31 Dec. e. b. van de heeren K. J. A. G. baron Collot d'EseuryL. J. Dorst en C. J. Hocke Hoogenboom, die allen met 44 stemmen werd herbenoemd. Als commissaris in het hoofdbestuur, welke betrekking met 31 Dec. vaceert, wegens perio dieke aftreding van den heer K. J. A, G. baron Collot d'Eseury, werd de aftredende herbenoemd. Verder werd de gemeente Goes aangewezen voor de byeenkomst der voorjaarsvergadering in 1900. By de rondvraag, of een der leden voorstel len te doen heeft ter opneming onder de punten van beschaving voor de algemeene vergade ring van het volgende jaar, die waarschynlyk gehouden zal worden in Limburg, werd voor gesteld er by het hoofdbestuur op aan te drin gen, dat het optreedt als informatiebureau voor den aankoop van jonge stieren. Dit werd aangenomen. Eindelijk werd verslag uitgebracht door de afgevaardigden ter algemeene vergadering der vereeniging te Breda. Op voorstel van den heer I. G. J. Kake- beeke zal aan het hoofdbestuur der Maatsch. van landbouw de vraag gericht worden, om den zuivelconsulent te machtigen de afdeelings- vergaderingen van het stamboek by te wonen. Nog werd het denkbeeld geopperd, by een herziening van hot keuringsreglement te be palen dat meermalen bekroonde dieren van mededinging woiden uitgesloten, of een nieuwe categorie in fe stellen. Hiertegen werd aangevoerd dat men dan niet billijk zou zijn, omdat er dan concur rentie tuaschon uitstekende dieren komen zou en de strijd voor de minder waardige dieren zou worden verlicht. Na afloop der vergadering vereonigden vele leden zich in het Huis van Nassau aan een gemeenschappelijk middagmaal, om vervolgens gebruik te maken van de gelegenheid, welwil lend door do leden der afdeeling Schouwen- Duiveland geboden, om een rytoer door hei schoone land van Schouwen te maken. Daarover morgen nog iets. Voor heden alleen, dat den ganschen morgen hier een stortregen viel, maar dat het des namiddags verhelderde. Biervliet. De raad benoemde heden met alge meene stemmen de heer Lybaart was afwe zig tot gemeente-geneesheer den heer Beyers, arts te Yselstein. De heer S. van der Hooft, die zich bij de jongste verkiezing niet meer beschikbaar ge steld bad wegens hoogen leeftyd, nam in deze, zijn laatste zitting afscheid onder dankzegging, terwyl de voorzitter hem met eenige van waardeering getuigende woorden toesprak. Een der raadsleden besprak de tegenwoor dige postregeling en verzocht de medewerking van den voorzitter, om daarin verbetering te verkrijgen. De Biervlietsche belanghebbenden in een verbeterde postregeling zullen eerstdaags in de gelegenheid gesteld worden het bestuur dei posteryen kenbaar te maken, op welke wyze alle grieven tegen de tegenwoordige regeling kunnen wegvallen. Haarlem. De kantonrechter alhier, nitspraak doende inzake den particulieren vischafslag te IJmuiden, heeft de bepaling van het koninklijk besluit dienaangaande onwettig verklaard en beklaagde, Leendert Groen, van alle rechts vervolging ontslagen. Dreyfns'proces. Parijs. HandelsbladKapitein Tavernier heeft een uur lang Du Paty de Clam ondervraagd. De Matin zegt dat sommige antwoorden opzienbarende onthullingen bevatten, waarvan eene zóo ernstig, dat Tavernier aan den krygs- raad zal overlaten, die onthullingen te publi ceeren. Demange was niet daarby tegen woordig. Chincholle voorspelt in de Figaro vrijspraak met 3 stemmen of gelykheid van stemmen. De Freycinet zou gezegd hebben„Ik heb geademd in een atmosfeer van vryspraak." ZITTING VAN HEDEN, WOENSDAG. Rennes. Heden is het de dag der contre- expertise. Achtereenvolgens verschynéi Meyer, Molinier en Giry, hoogleeraren van de Ecolc des Chartres en leden van het Institut de France voor de balie. Zij leveren lange beschouwingen over het bordereau, mot toepassing van de wetenschap pelijke methode, by het onderzoek van histo rische stukken gebruikelijk. Hun conclusie is eenstemmig dat het bor dereau door Esterhazy, niet door DreyfuB is geschreven. Meyer stelt door middel van een vorgroot- glas vaat, dat het origineel van het bordereau een zuiver loopende hand vertoont, zonder een spoor van aarzeling. Molinier betoogt nog dat hy by elk nieuw door bom ondernomen onderzoek steeds meer overtuigd werd, dat Ester hazy deschry- ver is. Labori vraagt Meyer of deze de verklaringen van Molinier zou willen bevestigen. Deze antwoordt, dat wat de oorzaak van de verandering in het schrift van Esterhazy n 1897 en misschien vroeger zij, hy Molinier wil steunen. De krygsra&d en Dseyfus luisteren aan dachtig naar deze verklaringen en grapholo- gische uiteenzettingen. Aan het einde der zitting ontstond een heftig incident. Op verzoek der verdediging wordt Picot gehoord, lid van het Institut wiens merkwaardige mededeelingen door de Figaro openbaar werden gemaakt, en vooral de aandacht trokken, omdat Picot een bijzon dere vriend van den hertog van Aumale was. De af te leggen verklaring zou inhouden dat getuige herhaaldelyk van den Oosten- rij ksche attaché-militaire kolonel Schneider had vernomen, dat Dreyfus onschuldig waoeD Esterhazy de schuldige. Kolonel Jouaust en de regeeringscommissa- ria verzetten zich met alle kracht tegen het afleggen van deze verklaring, (die dubbel noo- dig was, na de overlegging van het vervalschte stuk door Mercier.) Het einde van bet incident was, dat Picot, ondanks dezen tegenstand, de verklaring aflegde. Betreffende het incident Picot dient nog gemeld, dat de president en Carrière getuige tot discretie aansporen. Deze verklaart o. a.: Juist in de dagen, dat Esterhazy beproefde aangesteld te worden aan het ministerie van oorlog, Bchreef hy aan den agent Von Schwarz- koppen den brief, bekend onder den naam van het bordereau. Deze agent ontnam aan Ester hazy zijn bezoldiging, daar hy alleen onbe langrijke mededeelingen gaf. Op de vraag van Demange aan Roget zegt deze, dat wat bedoelde buitenlandschen officier betreft, hy niet beschuldigt noch verontschul digt; hy wil enkel Fransche officieren verde digen. Generaal Deloyo herhaalt zyn verklaringen, voor het hof van cassatie afgelegd, en zegt dat in 1894 geen troepenofficier iets heeft kunnen mededeelen, behalve van het kanon 120 court Morgen wordt een geheime zitting gehouden. Kaapstad. Niettegenstaande de aanhouden de oorlog8geruchton neemt hot vooruitzicht op het behoud van den vrede toe. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum Plaats. Voorwerpen. Information. 1 Sept. West-Souburg, Huis, Tak. 1 Ierseke, Oesterput, De Vos. Bouwland (verp.), Hnvers, 5 Westkapelle, 6 Borssele, Land, De Vos. 7 Kruinïngen, Inboedel, Prins en Liebert. .1 Vlissingen, Huizen, Bosch, 12 Middelburg, Meubels, Notarishuis .2 Vlissingen, Huizen, Maret Tak 1» 0. Soub., Molen, De Vos. 4 Kruiningen, Hofstede, Prins en Liebert, 2» 's Heerenhoek, Land, De Vos.^ 20 Koudekerke, Huizen enz., loeff. Vlissingen, Gebouwen, Maret Tak Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. V r y d a g 1 Sept. Turnuitv. Medioburgum. Schuttershof 8 u. Zondag 3 Sept. Vierde Zondagavond-Con cert. Schuttershof 8 u. Dinsdag 12 Sept. Vergad. Middelb. Zieleen fonds. Sociëteit St. Joris 7—8 u. Vlissingen. Donderd. 31 Aug. Concert Wiener Damen- kapel. Grand-Hótel 8 u. 's Middags Matin ée 2 Va u. GrIJpskerke. Zaterdag 2 Sept. Vergadering opr. Landb. Vereeniging. Op. School 2 u. Goes. Maandag 11 Sept. Vergad. Zeeuwsche Land- bouw-Maatschappy. Soc. V. O. V. 1 u. De Middelburgsche courant wordt tegen woordig, in verband met de vroege aan komst van den laatsten trein uit Middelburg, 's avonds voor half acht uur in Goes bezorgd. Dagelijks worden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door don agent A. C. BOLUIJT, firma Wed. A. C. DE JONGE aldaar. Algemeen Overzicht. Een kloek woord is op het congres te Gent gesprokenEen onzer landgenooten die jaren lang in do Transvaal woonde, heeft opgemerki dat men hier te lande meer bevreesd was voor den oorlog dan daar. En grootspraak Bchynt dat niet. Het in ons vorig nummer vermelde artikel van de Randpost doet zien, dat de kansen van den oorlog nog niet zoo slecht staan mits do Vrystaat helpe. Maar juist daarover loopen slechte geruchten. De Westminster Gazette meldde, dat in de kamer te Kaapstad was verzekerd, dat presi dent Steyn aan Schreider had verzekerd, dat de Vrijstaat de wapens niet zou opvatten. Hetzelfde was reeds door andere Engelsche dagbladcorrespondenten verzekerd. Uit vreeB voor de Basoeto's en voor de wraak van En geland zou slechts een klein aantal Vrystaters optrekken, en de rest stil thuis blyven. Dat dit bericht waar is gelooven wy niet. Wel heeft de Vrystaat geen goudvelden, die de hebzucht van een gewetenlooze speculan tenbende opwekt. Maar voor Eogelands groot heidswaanzin is een niet Britsche enclave in Zuid-Afrika wat een roode doek voor een stier is. Na de Transvaal krygt de Vrystaat dus zeker een beurt, en daarom gebiedt beider belaDg samen te gaan, en nu zoo mogelijk den Brit uit Zuid-Afrika te jagen. Want daarop moet het aande oorlog gaat er om of Zuid-Afrika geheel of m het geheel niet Britsch zal zijn. Het is daarom, dat wy ditmaal en zeker wel voor de eerste maal, een oorlog met wat minder verschrikking tegemoet zien. Zonder oorlog vallen de beide republieken gewis aan Engeland toe, zoodat alleen een oorlog voor die ramp kan bewaren. En het Britsche leger van huurlingen zal toch wel niet zoo erg te beklagen zyn, als het nogmaals een Majuba vindt. Wat de kans op oorlog betreft, nog in een deel van onze vorige oplage konden wij mede deelen, dat Schreinor in het Kaapsche parle ment nog al optimistisch had gesproken, een inzicht, dat door president Steyn werd gedeeld. In Frankrijk ondergaat de toestand weinig verandering. Tot de byeenroeping van het Hooggerechtshof schynt besloten, maar de uitvoering wacht op het einde van het Dreyfus- proces. Inmiddels wordt het onderzoek voortgezet. Van verschillende zyden wordt gemeld, dat op bevel uit Parys een huiszoeking plaats had by een bestuurslid eener antisemitische vereeniging te Caen, waar zeer belangryke papieren gevonden zouden zyn, met het gevolg dat de president der vereeniging Lefebrre ge- vankeiyk naar Parys is gebracht. Ook uit andere berichten blijkt, dat de regee ring haar hand Jaat gevoelen. Lissajoux, de medewerker van het Petit Journaldie in 1896 aan de Eclair den val- sohen tekst van het stuk Canaille de D. leverde, zit achter slot wegens openbaarmaking van geheime staatspapieren. By den directeur en den hoofdredacteur hadden huiszoekingen plaats, ook bij Montorgueil, die de gegevens van Lissajoux bewerkte. Wijl hy te Rennes was, werden zijn papieren verzegeld. Ook het blad La Patrie wordt vervolgd wegens het openbaar maken van een oproeping, waarin de dames des halles worden nitgenoo- digd te manifesteeren. Maar niet alleen op politiek gebied is men streng. Da hoofdingenieur der mynen in het district Orleans had een tiental dagen geleden last ontvangen, vóór 25 dezer een rapport in te dienen over een ernstig mijnongeluk. De noofdingenieur, die met verlof zou gaan, meende dat de zaak wel niet zoo'n haast zou hebben, en heeft nu een ernstige berisping ontvangen. Op zich zelf moge dit feit niet zoo belangryk zyn; het getuigt van een algemeene verslapping der tucht en van een streven om daar tegen streng te waken. Alleen de Rue Chabrol blyft dus een teleur stelling voor voorstanders van een krachtige regeering en voor anderen wier belangen zeer worden geschaad. De winkeliers uit de Rue Chabrol lijden nu ai 2'/a week groote schade door de afzetting der straat. Een deputatie is naar het minis terie van binnenlandsche zaken geweest. Le- pine was by de ontvangst tegenwoordig en beloofde alles te doen om het verkeer niet te stremmen. Beknopte Mededeelingen. In de Siècle schryft Joseph Reinach een aardig artikel over de na 100 jaar weer her stelde vry plaatsen, waar de misdadigers onaan tastbaar zijn: het fort van Chabrol te Parijs en de getuigenbank van den krygsraad te Rennes. De bekende knoeieryen van de Jezuïeten colleges, om door vervalsching van den uitslag der examens onbekwame maar streng geloo- vige jongelieden in het officierscorps te brengen, heeft tot enkele protesten in generale raden geleid. In eenige dezer lichamen drukte men den wensch uit, dat voor de benoembaarheid cot openbare ambten een verblyf van twee jaar op een staatsschool verplichtend zou zyn. Uit de Aurore blijkt dat de Dreyfus-zaak niets is dan een herhaling van een zaak die cwee jaar vroeger in Tonkin afspeelde. Valsche beschuldiging, op valsche stukken, naamlooze waarschuwingen in de pers, weigering om zich aan de civiele justitie te onderwerpen, enz. Alleen de namen zijn anders. De Pruisische Landdag is nu Dinsdag toch gesloten. In zyn rede zeide Von Hohen- lohe, dat de regeering dankt voor hetgeen in de afgeloopen zitting is tot stand gebracht, maar aan de andere zyde ten diepste betreurt, dat het kanaalontwerp niet de goedkeuring van de afgevaardigden heeft gevonden. De regeering is er vast van overtuigd, dat de aoodzakeiykheid van dit groote werk steeds meer tot het volk zal doordringen en dat het reeds in de a. s. zitting zal gelukken met den Landdag tot overeenstemming te komen. De kamer van koophandel te Huesca heeft een groote openluchtmeting doen houden, waar in heftige bewoordingen werd aange drongen op bezuiniging op de begrooting. Een Spaansch soldaat, behoorende tot een aan de grens getrokken cordon, ia gedood door een op Portugeesch gebied gelost schot. De regeering heeft te Lissabon een vertoog ingediend. Het Portugeesche schip India, met den gestolen krygsvoorraad van de Transvaal, ligt nog steeds onder bewaking van een Engelsch oorlogsschip. Alweder wordt de aanstaande openbaar making van een pachtcontract van de Portu geesch Z. O. Afrika gemeld. Duitschland en Engeland zouden ieder een deel verwerven. Dezer dagen kwam het schijnbaar vry onbelangrijke bericht dat Reed, de voorzitter van de Amerikaansehe kamer, zyn mandaat had neergelegd. Het blijkt nu, dat dit verband houdt met het plan van Reed om Mao Kiuley het presidentschap te betwisten. Het Dreyfus-proces. De uitvoerige telegrammen in ons vorig nommer voor een deel aan het Handelsblad ontleend zyn, dunkt ons, voldoende, zoodat geen aanvulling noodig is. Alleen valt nog een enkel woordje over De Freycinet te zeggen. Deze heeft nl. de Dreyfas-campagne in Frankryk geschetst als belangeloos, maar die in den vreemde als niet belangeloos! Maar na dit lasterpraatje te hebben afge stoken, voegde hy er by Byzonderheden weet ik niet, want ik ben de zaak niet. Niet minder erg was, dat deze oud-minister eerst zijn vertrouwen uitsprak iu het oordeel zyner voorgangers! Hoe nuZyn vertrouwen in Mercier den meineedigen falsaris en ambtsmisbruiker Ver trouwen in het oordeel van Billot, die by zijn eer en geweten verzekerde dat Dreyfus wettig en rechtvaardig was veroordeeld cp ge heime en valsche stukken. En na deze tirade volgde een woord over de noodzakelijkheid van tucht! Hoe nu door de zwakheid van De Frey cinet en diens voorganger, ontbreekt, deze voora in het leger waar die noodig is. Maar de tucht wordt voorgehouden op de eenige plaats waar die niet mag bestaan in de zaal van den krygsraad, die geen tucht en geen belangen msg kennen en die alleen heeft te vragen naar recht. Alweer was het de in slaafschheul ont aardende tucht van Jouaust, die hem deed terugdeinzen voor zyn plicht, den toostendeu oud-minister het zwygen op te leggen. Een teekenend incident uit het debat na de verklaring van Cordier: Lauth wil aantoonen, dat Cordier ten onrechte beweerde, dat Henry op Picquart gebeten was, en leest daartoe oen brief van Henry voor. Labori luistert aandachtig en verzoekt den brief by de stukkon te voegen. Lauth stamelt verward, dat hij het origineel niet heeft on verdwynt met een woedenden blik op Labori, die alweer een misleiding aan de kaak had gesteld. Uit het verhoor van Cordier nog een vermakelijke byzonderheid. De staf heeft meermalen van zoogen. dubbel-agenten gebruik gemaakt, om Duitschland valsche mededeelingen in de maag te stoppen. Eens werd door een Duitsoh agent het loon voor de valsche inlich tingen in bankpapier toegezonden welk bedrag daarop in de kas van den generalen staf werd gestort! Met de rogatoire commissie naar Du Paty de Clam is het een vreemde zaak. Het schijnt 'veeleer, dat men hem.gaat ondervragen, om te voorkomen, dat hy uit zich zelf gaat spreken. Wel mag een advocaat mede maar Demange, die, hoe pleiter by zyn moge, geen goed en gevat debater is. Met de ondervraging wordt belast Tavernier, de beruchte officier, die door Zuriinden uit Mar seille werd ontboden, om Prequart te doen veroordeelen, en die later, uit vrees voor do onthullingen van Du Paty de Clam, dezen offi cier vry liet. Gelijk men weet, is van alle experts nog slechts éen die volhoudt dat Dreyfus de schrijver van het bordereau is, en wel Teys sonières. Uit diens verhoor ontleenen wy nog het volgende. Hem werd ter hand gesteld een door Dreyfus op last geschreven copy van het bordereau. Teyssonières ontdekt terstond een verschil van beteekenis in het gebruik van nieuwe regels. Logisch is natuuriyk de opvatting, dat dit een bewijs ten gunste van Dreyfu» is. Maar Teyssonières roept triom fantelijk uitZiet daar het bewys dat Dreyfus zyn handschrift veranderd heeft. Dit punt is overigens van veel belang. Na het volslagen echec der sehrifcexperfciaü-, wotdt het noodig, den vorm van het geschrift meer op den voorgrond te stellen, en dan blijkt dat tusschen het bordereau en de brieven van Esterhazy een groote overeenkomst bestaat in het veelvuldig gebruik van nieuwe regels. Dreyfus daarentegen maakt slechts zeer weinig nieuwe regels. Comely geeft in de Figaro een artikel, waar in hy nogmaals de draak steekt met de dwaas heid van Bertillon en Valerio, die feitelijk be- toogen, dat Dreyfus een heele toestel heeft gebruikt, om zyn eigen schrift na te bootsen. Met betrekking tot deze zaak verdient nog vermeld, dat volgens Paraf—Javal Bertil lon zyn metingen deed op een door hem zelf vervaardigde copie van het bordereau 1 Labori moet, vooral door slapeloosheid geplaagd, hard naar het einde van het proces verlangen. Enkelen hopen reeds, dat de uit spraak heden over een week valt. Een grappig tooneel had Zondag plaats op een zeebadplaats by Rennes, waarheen de meeste getuigen Zaterdag gegaan wareD, ook generaal Billot. Deze kwam by toeval te iogeeren tusschen de kamers van Sarah Ber- nardt en den impressario Uilmann. De drie kamers hebben éen gemeenschappelijk balcon, waar de drie logés Zondagochtend de krant gingen lezen en zoo zag men Sarah Bernardt en Uilmann beiden met een zoo goed als stenographiscb verslag, en Billot met een schandblad van den generalen staf, dat van het groote incident van Zaterdag alleen wist te vermelden, dat Mercier Freyatatter op een lengen had betrapt. In een klein deel van onze vorige oplage hebben onderstaande berichten over de zitting van Dinsdag geen plaats gevonden. Cordier bespreekt het verdwijnen van stuk ken te Bourges en herinnert daarby aan de arrestatie van Thomas, die wegens verraad ia veroordeeld. Dit verraad kan niet aan Dreyfus geweten wordendat was ook Sandüerr's meening. Cordier merkt verder op, dat het (door Cuers) gegeven signalement in geen enkel opzicht overeenstemt met dat van Dreytus, doch veeleer met dat van een ander officier, die niet meer veroordeeld of vervolgd kan worden (Esterhazy). Cordier zegt verder te betreuren den dood van den geheimen agent Guenee, wiens ver klaringen de rechters in staat zou gesteld hebben de fabricatie van veel dingen te leeren kennen. (Sensatie). Daarna bespreekt de getuige veel aangele genheden, voorafgaande aan de arrestatie van Dreyfus, en toont aan, dat er destijds slechts éen verrader was.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 3