MIDDELBIRGSCHE COURANT. 142' Jaargang, 1899' Maandag 28 Augustus. Verschillende Berichten. N0. 202- Dem courant verschijnt d a g e 1 ij k amet uitzondering Tan Zon- en Feestdagen. Prfis, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1.—J Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 26 Aug. 8 u. vm. 71 gr. 12 u. 79 gr. av. 4u. 71 gr.F.Verw.zw. wind. licht bew. Middelburg 26 Augustus. Onlusten te Hilversum. De treurige feiten, deze week te Hilversum voorgevallen, geven nog altijd aanleiding tot geaohrijf. Vooral prof. Van Rees, die op zijn bniten Domela Nienwenhnis en diens anarchistischer) medestanders gelegenheid gaf te spreken, niet tegenstaande by zelf met hnnne ideeën niet sympathiseert, moet menig verwijt hooren. En niet geheel onverklaarbaar. Het was zeker een onhandigheid van den beer Van Rees gelegenheid tot zulk een op treden te geven juist op den dag dat anders de pas afgeschafte kermis zon beginnen. Maar de heer VanReesiseengevoelsmensch; hij is aanhanger der ideeën van Tolstoï; hij ijvert voor geheel-onthouding, zoo zelfs dat zijne dochter en hij Zaterdags op de openbare straat blaadjes verspreiden. Dan is de beer Van Rees hooggeleerde; en, men weet bet, professoren enz. zijn nog wel eens onpractisch. Mannen als prof. Van Rees, gevoeismenschen, die daarbij opgaan in bun studie en hunne ideeën, zien de wereldsche zaken heel anders in dan gewone stervelingenzij meenen dat alle menschen even goed gezind, even verstan dig, even welwillend, even braaf van natuur zijn als zij. Zy denken niet doorzij zien niet voornit zoo licht geven zy gehoor aan eene oogen- blikkeiyke opwelling. Zoo zal het ook met prof. Van Rees ge weest zyn. Geen oogenblik kwam vermoedeiyk het idep by hem op dat zyne welwillendheid tegenover Domela Nienwenhnis c. s. zou kunnen mee werken tot eenig verzet. Aan het werpen van olie in 't vuur dacht hy niet. Dat had hy toch moeten doeD, zeggen de uiterst practisohe, erg verstandige menschen 1 Ea men overlaadt den heer Van Rees mat verwyten. Dat is begrijpelijk doch, naar onze gevoe lens, niet biliyk en niet menschlievend. Zon men niet meenen dat de professor te Hil" versum zelf op dit oogenblik dieper leed gevoelt dan eenig ander Hy, de man, die het zoo goed meent met zyne medemensohen, die hun de liefde naar de leer van Tolstoï wil inprenten, en loeren zich te onthouden van al wkt laag en gemeen is, moet dubbel smart gevoelen en zelfverwyt over het gebeurde. Hoe fijngevoeliger men ishoe dieper men doordenkthoe ernstiger iemands levensop vatting is; hoe zwaarder de verantwoording die men zich zei ven oplegt. Ea zoo zal prof. Van Rees zeer ernstig getroffen zyn door bet voorgevallene, dat een menschenleven heeft gekost en waarbij anderen ernstig gekwetst werden. En van zelf zal de heer Van Rees de vraag zich doen in hoever ook hy verantwoordeiyk is voor het gebeurde of hy niet verstandiger en beter had gehandeld door zich niet zoo welwillend te toonen tegenover eenige Amster- damsche anarchisten. Dit alles zal zóo zwaar wegen, dat men waariyk het gewicht daarvan niet behoeft te vermeerderen door uitvoerig geschrijf, door tot hem grievende verwijten te richten, die alleen het koele verstand in de pen geven en gegrond zyn op feiten, welke achteraf gemak- keiyk te beoordeelen zijn, maar in elk geval door niemand zyn te voorzien geweest. In verband met het gebeurde heeft de afdee- ling Hilversum der Sociaal-Democratische Ar beiders Party de volgende betuiging openbaar gemaakt: Genoemde afdeeling, „vernomen hebbende, dat sommigen do on lusten te Hilversum ten deele wijten aan de propaganda, door haar in den laatsten tyd gevoerd „verklaart ten eerste, dat zy deze onlusten en de beweegredenen, die er toe geleid hebben, volkomen afkeurt; „herbaalt voor de ongeorganiseerde arbeiders, £at alleen organisatie iu vakvoreeaiging en Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zyn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectassen daarvan zyn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten: Te Zierikzee: A. C. de Mooij; te Tholen: W. Al vak Nieuwenhuijzen; te Terneuzen:M. de Jonge, politieke party duurzame verbetering kan „en wijst de bezittende klassen er nog eens op dat hooger loon, korter werktijd, goed onderwys, in het algemeen alle hervormingen, die op het program der S. D. A. P. staan, wezenlijke geneesmiddelen der maatschappeiyke nooden zyn." In die betuiging ligt veel waars. Men ver- lieze toch niet uit het oog dat het verzet niet gegrond was op een ernstigen en gewettigden eisch om lotsverbetering, maar uit wrok dat den betoogers ontnomen was eene gelegenheid om zich, hetzy dan op gepaste of op ongepaste wyze, te ontspannen, pleizier te maken en geld te verteeren. Het Bpreekt echter van zelf dat deze gelegenheid ook aangegrepen werd om andere, vaak ook persooniyke, grieven te lachten, en door minder goede elementen om wanorde te stichten. In elk geval verheugt het ons dat de sociaal-democratische party te Hilversum zulk een ernstig en waardig protest heeft doen hooren' Goed ingelicht. De Maasbode bespreekt „Den Dood als bond genoot" en telt 18 personen die in de Dreyfus- zaak betrokken waren en onverwacht stierven of ziek werden. Tot zoo'n aantal waren wy nog niet gekomen. Maar De Maasbode zal, duokt ons, relaties moeg hebben in die Parysche kringen, waar men van deze geheimzinnigheden vermoedelijk alles weet. Aan het slot van de beschouwing, waarin die mededeeling voorkomt, maakt bet blad nog de volgende curieuse opmerking „Dit is zeker: als al deze sterfgevallen louter toevallig zgn, hebben de Dreyfasards een geheel byzonder geluk gehad. ,Het lngnbere geluk van tot bondgenoot te hebben den dood." Als het blad nu, in plaats van Dreyfasards, anti-Dreyfusards had gezet, zon het der treurige waarheid meer getrouw zyn geweest. BRIEFWISSELING KONINGIN EN PAUS. Ons bericht nopens het optreden van dr Schaepman en den heer Michiels van Ver- duijnen abusieveiyk noemde onze bericht gever Michiels van Kessenich in zake deze briefwisseling, wordt door De Residentiebode tegengesproken. Het blad doet dit in de volgende bewoor dingen „Natuurlijk heeft de katholieke pers bet eerste bericht geen serieuse tegenspraak waardig gekeurd. De veronderstelling, dat hier of te Rome de medewerking van twee kamerleden Schaepman en Michiels van Verduynen zou worden ingeroepen voor het voeren van een correspondentie tusschen Koningin en Pans, was al te dwaas, om door een verstandig mensch als ernstig te worden Nu intnsscben de Middelb. Crt. en het Nederl. Dagblad blijken aan het bericht, hoe onzinnig ook, toch nog eenige waarde te hechten, willen wy gaarne naast de zijdeling- scbe tegenspraak nog een rechtstreeksche plaatsen en aan de beide bladen de verzeke ring geven, dat zy ten eenenmale verkeerd zyn ingelicht." „In ons oog vry wel ten overvloede" teekent Het Vad. by die tegenspraak aan. De andere katholieke bladen, o. a. Het Centrum, bewaren een diep stilzwygen. Het is wel eigenaardig dat de correspondent der Zwolsche courantna gelezen te hebbende op zyn bericht waarvan het onze eene nadere toelichting was gemaakte opmer kingen, aan de redactie schreef dat bij het feit, zooals hy het meedeelde, in hoofdzaak als juist bleef verklaren. ONCÈVALLENWET. De koninkiyke weefgoederenfabriek, voor heen C. T. Stork Co., de Hengeloosche bondwevery en de Twentsche bondwevery, allen werkgevers te Hengeloo, hebben in een adres aan de Tweede kamer o. a. met nadrnk ver klaard, dat de amendementen van dr A. Knyper hunne bezwaren tegen genoemd wetsontwerp bureaucratische centralisatieopleggen van een niet begrooten, toch stellig onevenredig zwaren financieelen lastinitiatiefvernietiging opheffen, mits de bedryfsvereenigingen op kleiner schaal te Btichten zyn en het aandeel in de administratiekosten der ryksverzekerings bank niet buiten verhouding tot hare bemoei ingen klimme. Zy waardeeren inzonderheid in de genoemde amendementen, dat zy afdoende rekening hou den met de groote af wy kingen in ongevallen- percentage, die uit den verschillenden aard der bedryven, zoowel als uit de verschillende voor zorgsmaatregelen, moeten voorkomen. DE TRANSVAAL-MEETINC, Vrydagavond in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden, was zeer druk bezocht; geen plaats bleet ledig. Voorzitter was de heer A. Hendrichs, voor zitter der kamer van koophaudel en fabrieken, die na de opening de onaangename mededee ling deed dat pastoor G. W. Konings, die ook als spreker zou optreden, tot zijn leedwezen belet was tegenwoordig te zyn. Hy had echter bericht zich volkomen met de te stellen motie te vereenigen. Achtereenvolgens verkregen het woord de heer T. Lion Cachet, predikant te Rotterdam, mr H. Verkouteren en prof. C. Bellaar Spruyt. Met luid applaus werd de volgende motie aangenomen „De vergadering van Nederlandsche mannen en vronwen, byeengekomen te Amsterdam op 25 Angnstns 1899, overtuigd dat de Transvalere recht hebben op een eigen souverein volksbestaan, dat de meerderheid van het Engelsche volk geen onrecht wil, dat zy, die in Eugeland tot den oorlog met de Transvaal dry ven, voor het meereudeel slecht zyn ingelicht brengt haar warme hulde aan het Trans- vaalsche volk voor alles wat het sinds meer dan een halve eeuw ter wille van zijn onaf- hankeiykheid gedaan heeft betuigt haar bewondering voor het taai ge duld, waarmede het tot dusverre, ondanks onbiliyke aanvallen, bloedstorten wist te voor komen spreekt hare warme sympathie uit voor de burgers van den Oranje-Vry staat, die gereed zyn hun broeders ter hnlp te snellen vereenigt zich met de bede, dat zoowel recht als vrede in Zuxd-Afrika gehandhaaft wordt." Bij het comité is een groot aantal telegram men en brieven van instemming met het doel der meeting ingekomen. Deze is als gelakt te beschouwen. Aan den president van den Orauja- Vrij staat en aan president Xruger werd tele- grapbisch mededeeling gedaan van de motie. Daarvoor was van iemand, die onbekend wenschte te biy ven, een gift van 1200 ontvangen. In de meeting liep bet gerncht dat er plan nen beBtonden om een betooging te houden voor het Engelsche Consulaat aan de Prins Hendrikkade. Werkeiyk vormde zich by het uitgaan een aaneengesloten groepje, dat naar het Rembrandtplein trok, zich daar even op hield m een koffiehuis en toen door de Kal verstraat en het Damrak de Prins Hendrikkade bereikte. Onderweg werd hier en daar even gezongen, wat in de Utrechtsche straat een kleine tegenbetooging uitlokte, doch tot ern stige ongeregeldheden kwam het niet. De politie trad met groote bezadigdheid, maar ook met vastheid op, en wiBt op de Nienwebrug het troepje te verspreiden. Een gedeelte der betoogers begaf zich toen langB de Oudebrngsteeg en de Niezel naar de Bantammerstraat, om zoo de Prins Hendrikkade te bereiken, doch ook dit werd belet. Het gebouw van het consulaat, aan de Prins Hendrikkade by het Schippersgrachtje, werd door agenten bewaakt. Eenige detache menten politie vertoonden zich in den omtrek, maar hadden niet noodig op te treden. WEEZENVERPLEGINC. In stilte herdacht Vrydag de Maatschappij tot opvoeding van toeezen in het Huisgezin haar 25 jarig bestaan. In stilte,want hoewel er redenen tot feestvieren te over bestonden, deinsde het bestuur terng voor de kosten. Zoolang de kas niet toelaat, aan alle aanvragen om plaatsing van weezen te voldoen, zoolang moet feestvieren achterwege biyven. In de verloopen 25 jaar zijn van de circa 400 kinderen, die door de maatschappy werden opgevoed, ieder overeenkomstig zyn geloof, aanleg, stand en ontwikkeling, slechts enkelen niet tot hunne bestemming gekomeD, de overige dankbare, nuttige, oppassende leden der groote maatschappy geworden. In de circulaire, die bet bestuur by deze gelegenheid verspreidt, wyst het er op dat wy staan aan het begin van een nieuw tydperk, waarin ongetwyfeld de goed georganiseerde verpleging in het huisgezin meer en meer op den voorgrond zal treden en bijgevolg de Maatschappij meer en meer behoefte aan finan- cieele hnlp zal voelen. „Verbiydt ons daarom zegt het bestuur by gelegenheid van het 25 jarig bestaan der vereeniging met een feestgave! Helpt ons het bestaande te behoudenSteunt ons om tot hooger krachtsontwikkeling te komen Op dit oogenblik verpleegt de maatschappy in 77 protestantsche gezinnen, waarvan 37 kinderloos, 147 protestantsche weezenin 24 R. K. gezinnen, waarvan 22 kinderloos, 47 R.K, weezen en in 6 Israëlistische gezinnen, waar van 2 kinderloos, 12 Israëlietiscbe weezen. In 't geheel worden alzoo verpleegd 2 BMOE9DKUM ENZ. Bij kon. besluit: is een pensioen verleend van f 2334 's jaars aan mr C. G. Byieveld is de met verlof in Europa aanwezige luit. kol. der inf. van het leger in N.-I. G. A. Han sen, op zyn verzoek, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. UIT STAD EN PROVINCIE. Het programma van bet zesde en laatste zomerconcert, Dinsdag avond in het Schutters hof alhier te geven door het stafmnziek- korps van bet 3s regiment infanterie nit Bergen op Zoom, onder leiding van den heer A. Barbe, is als volgt samengesteldMarche et Cortège de la Reine de Saba, Gonnod; Ein Sommemachtstraum, Ouverture, Mendelssohn le Valse de Concert, Durand FantaiaieBur l'ope- ra Roméo et Juliette (arr. A. Barbe) Gounod; Ruy-BlasOuverture, MendelssohnLe Dernier Sommeil de la Vierge, (arr. A. Barbe) Massenet; Ave Maria, Schubert, en Fantaisie TannMuser (arr. Bouwman) R. Wagner. De officier van gezondheid 2e klasse G. M.. van der Wal te Middelburg wordt van 28 Augustus—12 September gedetacheerd in de legerplaats by „de Harskamp". Gedurende zijne afwezigheid zal de militaire geneesknndige dienst in dit garnizoen worden waargenomen door den heer dr A. J. Hoorweg alhier. De man, zekere V. d. V., die onlangs op den Veerschen w eg alhier, by het pluk ken van ooft, uit een boom viel en ter ver pleging in het gasthuis werd opgenomen, is, na een pyniyk ziekbed, in den afgeloopen nacht aan de bekomen kwetsuren overleden. Vrydagavond, omstreeks half elf, had een bejaard koetsier, die eenige reizigers van Dombnrg naar hier vervoerde, het ongeluk van den bok te vallen, doordat een deel van het lemoen losliet en het paard op hol sloeg. De koetsier, die zich aan de teugels bleef vasthouden, werd een eind weegs medegesleep t, maar gelnkkig liep het paard niet ver door, zoodat de man met eenige verwondingen aan handen en schonder vry kwam. De verwon dingeD aan twee zyner vingers zyn ernstig. Men schryft uit Domburg aan de Opr. Haarl. Ct. Oas bekoorlijk badplaatsje verheugt zich in ine onafgebroken reeks van zonnig-fnssche zomerdagen, die geen ander nadeel hebben, dan dat menige pomp hare diensten begint te weigeren, en de warmoeziers bitter klagen over verdorde groenten. Het aantal gasten heeft echter niet over. Wel zyn Schuttershof, Badhotel en Strandhotel vol, maar in de pen sions en by de kamerverhurende burgers is nog plaats genoeg. Onder de bezoekers hebben de Dnltschers verreweg de overhand. Trouwens, deze onze stamgenooten doen de eene ville na de andere verryzeneen groot deel der beroemde man teling is in Dnitsche banden ea als het zoo voortgaat wordt Domburg een echte Dnitsche kolonie, althans in den zomer. Aan het strand en op alle wandelpaden hoort men Duitsch, en met 1 ede oogen zien sommige vaderlanders dag in dag nit van 's ochtends vroeg tot zons ondergang een viertal Dnitsche vlaggen van even zoovele villa's aan Walcheren's kast hare zwart-wit-roode banen ontplooien, soms afge wisseld met de Pruisische kleuren. Deze ergernis leidde Donderdagochtend tot eene onschuldige manifestatie, welke wegens het vroege nur eohter weinig getuigen had. De eigenaar van een der bedoelde villa's wilde naar gewoonte tegen halfacht de Dnitsche vlag tdjschen en zag tot zyn verbazing niet alleen de Nederlandsche kleuren, maar ook een bree- den oranje-wimpel van zyn vlaggestok uit waaien, ongetwyfeld by nacht daaraan bevestigd. Vrydag vierde de vereeniging Floralia te Tholen haar 20-jarig bestaan en hield bij die gelegenheid eene tentoonstelling in de smaakvol versierde zaal der sociëteit Non Sempi Van de 486 plantjes, ter kweeking aan 67 personen uitgereikt, werden er 400 door 53 deelnemers ingezonden. Het vorige jaar werden uitgereikt 478 plantjes aan 66 personen en in gezonden 356 plantjes door 49 deelnemerb. De jury kende 14 pryzen toe, die 's avonds werden nitgereikt, waarby bet fanfare-gezel schap Concordia een uitvoering gaf. Het onderzoek inzake den vrouwenmoord te Koewacht wordt nog steedBvoortgezet. Vrijdag werden van daar weer een vyftieatal personen opgeroepen om te Gent als getnigeB te werden gehoord. In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Hulst werd mededeeling gedaan van een ingekomen verzoek van den heer mr P. van Alphen tot toepassing van art. 26 der gemeentewet op den beer H. Wanters, raadslid. om reden deze gebruik maakt vaudedoorzyu zoon Gh. Wauters gepachte loods op het Lands huis, en daardoor, zoo niet onmiddeliyk, dan toch middeliyk, deelneemt aan onderbandsche paclit van gemeentegoed. Op voorstel van den voorzitter werd het request in handen gesteld van eene commissie van onderzoek, waartoe benoemd werden de beeren Seydlitz, Liv. van Waesberghe en den voorzitter. In eene buitengewone vergadering van Ingelanden van het Waterschap Oranje Die- rentijd, Vrydag te IJzendyke gehouden, is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer W. K. Brevet te 's Gravenhage als ont vanger-griffier van het Waterschap en onmid deliyk daarna in zyne plaats benoemd de heer Victor Hendrikse te IJzendyke met 12 stem men, tegen 9 op den heer Piefer Zijlctra, no taris aldaar. Op de aanbeveling van het bestuur kwamen in alphabetische orde voor de heerenC. Car- preau, V. Hendrikse, M. de Srnidt, benevens P. Zyistra. Eerst by derde stemming kwam men tot een resultaat. Een vertegenwoordiger werd naar onze correspondent meldt niet toegelaten op grond dat hy was aangewezen by substitutie. ONDERWIJS. Tengevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen der adspiranten, bedoeld by art. 25, onder II, der wet van 21 Juli 1890 (Stbl. no. 126), voor toe lating als cadet bij de kon. mil. academie te Breda komen voor eene plaatsing by die in richting tegen 15 September in aanmerking voor a. Infanterie hier te lande: M. de Jong, A« A. van Nynatten, W. J. A. de Wolf, C. D* Viehoff, E. C. A. Lazonder, L. J. Rieber, P. F. de Groot, P. J. M. van der Royden, H. Meihuizen, J. J. van der Valk, A. Kloeke, M. Uhl, N. J. de Groot, A. J. F. J. van den Bergh, L. H. Leclercq, B. M. Verbrngge, O. R. Plet, H. F. C. Bos, J. W. H. Hamilton of Silvertonhill, E. F. W. C. Standenmayer, D. Habbema, J. A. van Emmerik Cavalerie hier te lande: L. Jessé, A. Blnssé van Oud-Albas; Artillerie hier te lande: P. Visser, F. G. J. M. van Steenhardt Carré, F. Alting da Clonx, J. M. Pool, C. van Teyn, A Mooy, I. M. P. A. Quadekker, B. C. P. van Veen; Genie hier te landeW. H. Cool, F. A. Vaillant, P. A. Minder houd; Infanterie in Ned.-Indië: J. E. F. de Kok, J. W. N. le Heux, J. C. Koster, L. W. Taaie, A. J. de Bank Langenhorst, C. Boldingh f. Cavalerie in Ned.-Indië: E.G.Gaarlandt, E. F. Wiemer; g. Artillerie in Ned.-IndiëD. Schulman, J. F. A. M. Koning, R. G. Leegstra h. Genie in Ned. IndièL. W. F. J. Mann. (St. Ct.) Een gevatte examinandus. In de 7e aflevering van het Tijdschrift voor Onderwijs en Opvoeding worden door den heer G. J. Buys o. a. de opgaven besproken die dit jaar by bet eind examen der H. B. S. met 5 jarigen cursus aan de oandidaten wer den voorgelegd. Hy heeft daarvan niet veel goeds te vertellen. Aan het slot van zyn betoog komt de volgende grappige opmerking voor: „De laatste opgave voor Engelsch If you run after two hares, you will catch neither eischt zulk een inzicht en een levenservaring voor eeae juiste behandeling, ook wat betreft de moraal, die het spreekwoord bevat, —dat slechts weinig candidaten er iets goeds van kannen maken. Toch zagen wy een opstel van een der can didaten, dat getuigenis aflegt, van zooveel goedlach8chen humor (zoo moeilyk op een examea te bewarendat van la note gaie, door dien candidaat in de opgave ontdekt, wel met lof hier gewaagd mag worden. Doelende op het groot aantal vakken van het eind-examen in vergelgking met het ge ring getal hazen, waarop er biykens het spreek woord jacht gemaakt wordt, zegt bedoelde candidaat terechtWe poor boys are obliged to run after twenty two hares, en roept dan de clementie der examen-commissie in voor het geval hem eenige der hazen mochten ontsnap pen! Een wys woord, voorwaar De by eenroeping der Tweede Kamer tegen Woensdag den 6n September, om half twee, i« Vrydag door den voorzitter ingetrokken. Men zie Laatste berichten.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1