BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN en de paliug, bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad f 2 a. 1 d. h. en f 0.40 a. 1 d. fa.drankwetP. v. L., Vliaaingen, tot f 3 b. a. 2 d. b.W. S., Middelburg, tot f 5 b. a. 3 d. fa.; zijn boud niet voorzien van een muil korf op een opeub. weg in ZeelandP. M., ivoudokerke, tot f 2 b. a. ld. h,rijden met een middel van vervoer op een wandelweg te MiddelburgNP. L., Middelburg, tot f 1 b. a. 1 d. zijn hond, die ala trekdier gebruikt wordt, zonder muilkorf laten losloopen te Mid- üolburgJ. S. B., Middelburg, tot f 2 b. s. 1 u. h.werpen van vuilnis in eene goot te Middelburg: J. P. J. S., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.wateren buiten de bakken: J. v. D., Middelburg, tot f 1 b. a- 1 d. h.spe- iun met speelkaarten op den openb. weg te VliaaingenN. B., H. W. d. M., C. A., A. O., C. A., Vliaaingen, tot 1 2 b. s. 1 d. h.plaats nomen op een door honden getrokken voertuig te Vliaaingen: A. W., M. V., A. W., Koude- korke, tot f 1 b. s. 1 d. h. Verder wegena dronkenschapH. B. S., Vliaaingen, tot f 1 b. s. 1 d. h., J. L. v. d. D., Middelburg, B. C. B., Vliesingen, J. d. N., Arnomuiden, J. C. M., Nieuw en St. Jooaland, tot f 3 b. s. 2 d. h., J. K. d. B., Middelburg, J. P., A. v. O., Vlissingen, J. C. v. d. W., Breskens, tot f 5 b. b. 3 d. h., R. K., Middel burg, tot f 10 b. a. 3 d. h., P. M., Vlissingen, tot f 15 b. 8. 3 d. h., M. v. d. Heinkens- zaud, tot eene week h., C. S., Middelburg, tot 2 weken h., H. V., Oostbapelle, tot 14 d. h. Vrijgesproken ia: K. M., Middelburg, beklaagd van overtreding drankwet. LETTEREN EN KUNST. Het Amsterdamsch A Cappella Koor ia thans aldus samengesteld DirecteurJoh. Measchaert. Medewerkende zangeressen en zangera Sopranen: Anna Kappel, Anna Tgssen— Bremerkamp, Sophie KroesSpoor, Lucie ('oenen en Olga Iaaac. Alten: Cato Ribbe, Zijntje Bakker, Jeanne Blij en burg en Harry van der Harst. Tenoren: Joh. J. Rogmans, Joa. Tijssen Jr, Frans Phlippeau en Jan Dijker. Bassen: Gerard Zalsman, Johan Souten- dijk, 0tto W. de Nobel, Johan Broek en Jan Sol. Administratie: „De Nieuwe Muziekhandel" Amsterdam. Wij herhalen deze, thans geheel volledige, opgaaf, die men ons heden zendt, omdat in bet telegram, in ons vorig nommer gemeld, de namen niet alle juist waren overgekomen. De repetitiën van het koor zijn reeds in vollen gang. Te Amsterdam zal de eerste uitvoering plaats hebben op Zondag 17 Sep tember a. in de Lufchersche Nieuwe kerk. (Koepelkerk, Singel). De feestweek, waarin Goethe's 150ste g eboortedag te Frankfort zal worden herdacht, io Zondag begonnen. Reeds Zaterdag zijn de tentoonstellingen geopend van den Kunstverein en het Goethe-museum. Voor een standbeeld, te Straatsburg voor den grooten dichter op te richten, heeft men het geld nog niet by elkaar. Men vraagt nu algemeen „Een mark voor Geeibe." Adelina Patti heeft een aanbod gekregon om aanstaanden winter twee concerten te Barlyn te geven tegen f 7200 per avond. Zij zal dat waarschynlgk aannemen, hoewel deze zangeres Bedert jaren te Londen f 10.000 per concert pleegt te ontvangen, terwyl de eigenaara der Albert Hall bovendien een extra-trein te barer beschikking stelden. Op hare concertrei zen in Amerika ontving mevr. Patti f 12.600 per concert, hetgeen de Eagelsche bladen dan ook „voorbeeldeloos veel" noemen. LANDBOUW. In de St. Ct. van heden is opgenomen een staat van de gevallen van besmettelyke vee ziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand Juli jl. Het mond- en klauwzeer kwam in het ryk voor by 19.922 dieren en 1475 eigenaars, kwade droes 4 (4), schurft 208 (57), rotkreupel 38 (11), vlekziekte 135 (85), miltvuur 23 (16), hondsdolheid 2 (1). Ia Zeeland kwam het mond- en klauw zeer voor by 566 dieren van 43 eigenaars. Meer dan 50 gevallen kwamen voor te Axel 53 (5), Cadzand 156 (4), Middelburg 52 (5) en Zuiddorpe 90 (7). Vlekziekte kwam voor by 6 dieren van 4 eigenaars; hondsdolheid bij 2 stuks vee van 1 eigenaar te Westdorpe. De cyfers, tasschen haakjes geplaatst, duiden het getal eigenaars aan. Verschillende Berichten. Onder den titelwetenschappelijke leer gangen voor volwassenen University Extension) heeft het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van H algemeen uitgegeven ceu verslag van do in 1898—1899 gehouden cursussen van wege departementen dier Maatschappij met eene inleiding en nabetrachting door J. Bruinwold Riedel. Het werk is verdeeld in vier hoofdstakken het hooger onderwys buiten de universiteiten in het buitenlandoverzicht van 't geen voor dit onderwys ia gedaan in Nederlandversla gen van de in Nederland gehouden cursussen in 1898—1899 te Schiedam, Leiden, Hengelo, Koog-Zaandijk en Amsterdam en nabetrachting. Hot boekje is voor slechts f 0,50 verkrygbaar bij den uitgever S. J. van Looy te Amsterdam en verder alom. By denzelfden uitgever is, vanwege dezelfde Maatschappij, weder een volksgeschrifi ver schenen, getiteld He Tuberculosevan de hand van den heer dr M. W. Pijnappel. Volgens mededeeling in de N. R. Crt. heeft de regeering de quaestie van het aan- en afmonsteren ter hand genomen en laat zy onderzoeken ol van overheidswege eventueel maatregelen tot verbeteren van de bestaande toestanden kunnen worden genomen. Het bezoek van H. M. de Koningin aan de havens en handelainrichtingen van Rotter dam is tb«os bepaald op Maandag 25 September. Maandagavond is de hertogin van Albany met gevolg te Apeldoorn aangekomen. De beide Koninginnen waren met gevolg, by aankomst van den trein op 't perron aan wezig en begroetten de hertogin allerhartelijkst. De groote meeting voor Transvaal, te Amsterdam te houden, is bepaald op Vrijdag a.s. in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt. Het voorzitterschap zal worden waargenomen door den heer Aug. Hendrichs, voorzitter der Kamer van Koophandel. Het bestuur van de Vereeniging Het Roode Kruis is bezig met besprekingen voor de uitzending van het benoodigde voor ambu lance iu Zuid-Afrika. De werkstaking van de vuurwerkers en voorslagers der Ned. fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel te Amsterdam is geëindigd. De directie heeft eenige concessies gedaan, die door de werklieden werden aanvaard en die voorloopig tot 1 Januari e. k. zullen gelden. Middelerwgl zal de directie met een comité der werklieden overleg plegen over de wyze> waarop op 1 Januari tot een definitieve regeliog kan worden gekomen. Tot archivaris der gemeente Deventer is benoemd mr J. Acquoy, rechtskundig adviseur van het gemeente-archief te Utrecht. De werkstaking te Enschede duurt nog voort. De Kamer van arbeid voor de katoen industrie heeft geen einde aan het geschil kunnen maken en een ingestelde verzoenings raad slaagde evenmin. Te Dordrecht is Zondag oen 62-jarige man, die een dutje op den zolder gedaan had, door een openstaand zolderluik gevallen. Dinsdag is de man aan de gevolgen overleden. De afzettersgeschiedenis met eene jonge dame in een kappersetablissement te Rotter dam is onzen lezers bekend. De zaak is zoo opgelost, dat een der employés ontslagen is, omdat hy die jongejuffrouw tot dupe bad gemaakt. Het is hierby als iu regeeringskringeneeu zondebok moet er zijn. Maar het feit op zich zelf staat toch niet alleen, want er zyn wel meer van die inrichtingen, waar het gewoonte is goed te rekenen. En volgens het bericht had die employé nog eerst met anderen ge sproken Eeu door de bouwpolitie te Rotterdam ingesteld onderzoek, iu verband met den brand in de vuurwerkfabriek van den heer Gall aldaar heeft er toe geleid dat gebleken is dat in een kippenhok, niet tot bergplaats be stemd, 101,5 KG. vuurwerk en in 't zoogenaamd magazijn 167 KG. aanwezig waren, terwijl slechts 25 KG. vergund is. Daarenboven werden in den tuin nog verscheiden potten met licht ontbrandbare Btoffen gevonden. Een en ander zal wel aanleiding geven tot een gerechtelyk onderzoek. Te Vlaardingen is een 11-jarige knaap by het zwemmen verdronken in tegenwoordig heid zyner kameraden. Deze brachten zyn kleeren thuis en deelden aan de ouders mede dat zy den kuaap nog hadden gegrepen, maar hem niet hadden kunnen houden. In de eerste week van den verkoop der nieuwe postzegels is aan het postkantoor te Amsterdam voor niet minder dan 75.000 gulden aan zegels en briefkaarten verkocht. Door een dienstbode van een Amster- damsche eigenwerkmaker iu het diamantvak zyn twee partijtjes diamanten van den huis heer ontvreemd. Zy had de kostbare steentjes aan haar vader gegeven, die ze verkocht aan een opkooper, die ze weder overdeed aan een portier van een diamantfabriek. Te Dongen geraakte een 14jarige jongen onder een beladen mestkar, die over hem heen ging. De jongen bleef op de plaats dood. Nader is gebleken dat de man, die in den vroegen morgen van Zondag onder Ber- likum als lijk gevonden werd, vermoord moet zijn. Op het lijk werd een diepe messteek in de linkerborst gevonden. De man laat een weduwe met 4 kinderen achter. Hij stond als zeer oppassend bekend. Van de toedracht der zaak weet men nog aiets. Geld en horloge werden op het iyk gevonden. De ongeregeldheden te Hilversum. Sedert Zondag was het daar al rumoerig. Socialisten, die in den tuin van prof. Van Rees een meeting gehouden hadden, trokken na afloop in groepen met roode vlaggen door het dorp, waartoe ze vergunning hadden, mits ze niet zongen. Het publiek, dat die optochten geleidde, gaf zyn ontevredenheid hierover te kennen, door er dapper op los te ziDgen „Oranje boven, weg met do socialen", „Leve Wilhelmien", enz. Hier en daar ontstonden botsingen, werd met stokken geslagen en met steenen geworpen. Da vlaggen, 3 in getal, werden verscheurd en den socialisten eindelyk, by hun vertrek met do Gooische stoomtram, uitgeleide gedaan met een luid „OraDje boven." Er was gisting onder het volk, reeds dagen lang en die uitte zich in verband met de af schaffing der kermis in den avond en nacht van Maandag. Zooals reeds onder Laatste Berichten in ons vorig nommer vermeld werd, trokken dien avond en in den voornacht groote troepen joelende en zingende het dorp door en werden hier en daar spiegelruiten in winkels ingewor pen. Op den burgemeester doelende, werd ge schreeuwd „hang hem op". In 20 winkels, waarbij van raadsleden, zijn spiegelruiten vernield. Ook by den burgemeester op den Vaartweg. In het geheel ongeveer 100 ruiten. De politie was te zwak om krachtig op te treden, en daarom werd infanterie uit Naarden en cavallerie uit Amersfoort ontboden. De geheele dag van Dinsdag ging vry ruBtig voorbijde infanterie liep patrouille en bevel was gegeven om alle herbergen om zes uur te sluiten. Nb disa tjjd werd het op straat drukker ea op de Groest was een menigto byeen, die op een duizend personen geschat wordt. Die menigte wond zich hoe langer hoe meer op. Tegen zeven uur werd de eerste steen gewor pen, waarschijnlyk door een relletjesmaker, spoedig volgden meerdere. Ook begon men in het halfduister op een pleintje de twee groote rioolplaten, die dwars over de straat loopeD, op te breken. Men beweert, dat een der cava- leriepaarden in het open riool stuikelde en met zijn berijder op hol sloeg. Anderen zeggen dat het paard over de keien uitgleed. Hoe het zy, de cavalerie vond er aanleiding in een char getje te maken en de infanterie, ongeveer twintig man, stelde zich op. In een oogwenk was de straat schoon, doch van achter hekken en hoornen vlogen nog steeds steenen. Te acht uur werd de eerste sommatie ge houden. „Gaat naar huis, of geweld zal worden gebruikt," tot driemaal toe. En daarop vielen de eerste schoten. Er schyuen dadelyk eenige gekwetsten gevallen te zyn, die haastig door hun makkers in een huis werden gesleept, doch in het midden van de straat, vyftig meter van den troep af, bleef een man onbeweegUjk liggen. De straat was plotseling uitgestorven. Hier en daar hoorde men uit eeu dicht huisje een woe denden kreet als de sommatie had geklonken, vanschiet maar op, smeerlappen Tegen half negen werd korten tyd na elkaar vry hevig geschoten op elkeen die zich over de straat durfde bewegen. Met het bewuste pleintje als middelpunt werden nu naar alle zijstraten eenige manschappen opgesteld, die zonder genade hun luguber: „Gaat naar huis f" deden weergalmen. Doch men schoot niet meer, een enkel schot nog te kwart voor tien. Na een korte verkenning in den omtrek kwam een luitenant der huzaren op het een trale punt terug met de mededeeling, dat men op hem geschoten had, van waar wist men niet. Om half tien werd een brancard ge bracht om den man, die als zwarte schaduw dwars over den weg lag, op te nemen. Men dacht een doode te vinden, doch toen de ver slaggever van het Hbld, waaraan wy de meeste bijzonderheden hieromtrent ontleenen, bij het opnemen tegenwoordig, helpen wilde, barstte by in kermen uit„mijn been, myn been Behalve de Groest bleef hot dorp rustig. Op het stationsplein, dat geheel afgezet wzb, werd in den vooravond gechargeerd. Men sprak van drie gewonden, die lichte sabel houwen hadden opgeloopeD, doch na verbon den te zyn naar huis koudeu loopeu. Ook gaat het gerucht van éen doode, een jonge man, die juist als huzaar zyn tyd uit gediend had en die zich niet snel ;genoeg uit de voeten maakte. Een politieagent is in het gelaat gewond. Tot in den nacht bleven sterke patrouilles door het dorp en daar buiten om gaan. Men zie verder Laatste berichten. De valsche Nederlandscbe bankbiljetten, die in België zyn in omloop gebracht, zyn op dikker papier gedrukt en sterker gekleurd dan de echte biljetten- Voorts wordt opgemerkt dat de aanwyzing „Nederlandscbe Bank" in het filigraan ontbreekt. De uitgifte van die valsche bankbiljetten is het werk van verscheidene personen, die over de voornaamste Belgische steden verspreid scbynen. By een vechtpartij tusachen werklieden in het Belgische gehucht Sint-Aotelinckx werd Dinsdag een oud man zoodanig verwond, dat bij aan de gevolgen overleed. Te Parijs heeft een werkman met een zyner kameraden de weddenschap aangegaan, dat hy, terwyi de blok zijn twaalf slagen sloeg, twaalf glaasjes rhum zou opdrinken. De twaalf glaasjes werden naast elkaar gezet, en by den eersten slag van twaalf nur begon de man. Maar by bracht het niet verder dan tien. Toen werd zyn gezicht vuurrood, hy zakte in elkaar en was een lyk. Van de stoomboot Chillon,Aie vanEvian aaar Qnicby terugkeerde, viel Zondag een reiziger in 't water. Zyn vriend sprong hem achterna maar slaagde er niet in hem te redden en beiden verdronken. De verongelukten zijn een Duitsch officier uit Berlijn en een koopman uit Charlottenburg. De lijken zyn nog niet opgevischt. Te Xeres (Spanje) ia het goederenstation met een aanzieniyke hoeveelheid koopmans waren verbrand. De schade bedraagt meer dan een miljoen gulden. Zaterdag morgen vond men te Gilmerton, uaby Edinburg, drie bewoners eener villa, een heer en twee dames, door middel van opium gedood. Later bleek dat men hier gedeelteiyk met moord, gedeeltelijk met zelfmoord te doen had. De eene dame had zich zelf van het leven beroofd, nadat zy waarschijnlyk eerst haar beide huisgenooten het vergif had toe gediend. In de Oostenryksche Alpen is een 55 jarig hotelhouder, bekwaam bergklimmer, die de opening van een nieuwe vluebthnt bywoonde, weggegleden, naar beneden gestort en met ver- bryzelden schedel gevonden. Van de Saekarspitze in het Pitsdal is een student, zoon van een professor te Innsbriick, gestort en dadelyk dood gebleven. Ook hy was een geoefend toerist. Uit Rome komt het onmiddellijk weer sproken bericht, dat te Napels en te Palermo eenige gevallen van pest voorkwamen. Sultan Abdoel Hamid wil naast Vildiz- Kiosk een nieuw paleis doen bouwen. De kosten zouden een miljoen gulden bedragen. Te Aarhuus, in Denemarken, heeft Vrijdag een zware brand, ontstaan op de houtwerf der firma Jacobson en Petersen, groote verwoesting en schade aangericht. Eene geheele, uit 20 ge bouwen bestaande wyk is vernield, zestig ge zinnen zyn zonder dak, en voor 2 millioen kronen aan waarde is verloren gegaan. De brandweer had, met den tellen wind, een moeilijk werk. Vier brandwaehts en twee RBaisteerende millitairen zijn gewond, Op de kust van Noord Carolina zyn 60 visschers door een storm verdronken. Do Pall Mall Gazette ontving per tele graaf het bericht, dat de naar Afrika uitge zonden wetenschappeiyke expeditie tot de con clusie kwam dat de malaria hot gevolg is van den steek van een soort muskiet. Reeds vroe ger was dit door Italiaansfthe geneeshoeren beweerd. Een officieele opgave meldt, dat by den jongsten orkaan op Porto Rico werden gedood 2500 personen, gekwetst 1000 en vermist 2000. Telegraaf zonder draad. In een inter view met een Daily News reporter gaf Mar coni te verstaan, dat zyn ideaal wss een ver binding „zonder draad" van Engeland en Amerika en dat hy niet wanhoopte aan de mogelijkheid. In begin Sept. vertrekt Marconi naar de Vereenigde Staten. Vlissingen. Heden namiddag is by het baden in zee bij fort De Nolle een 9jarig knaapje V. d. B. verdronken. Hansweert. Het lek gestooten schip Catliarina Elisabeth is beden morgen naar de bestemming (Amsterdam) gesleept door de sleepbooten Hansweert en Maronie. Pompers zijn aan boord ter assistentie. Rotterdam. Vanwege de firma Muller en Co, reeders alhier, zyn groote terreinen aan gekocht te Vlaardingen aan de Maas, om daar een eigen haven aan te leggen voor plus minus 100 schepen. Deze haven zal dienen voor traasito-goederen. Er zal ook een scheepswerf worden gebouwd en voor weegkracht enz. worden gezorgd. De aanleg heeft ten doel besparing van het te Rotterdam geheven wordende havengeld. 's-Cravenhage Het gerechtshof alhier be vestigde heden het vonnis der rechtbank te Middelburg, bevelende opzending naar een op voedingsgesticht van de elfjarige jongens A. v. E, en A. P.N., wegens het ontvreemden van een springstok. Hilversum. Bij de ongeregeldheden zijn Dinsdagavond zes a zeven personen gewond» Een smidsknecht, zekere Eikelenburg, is aan de bekomen wonden overledenhy was juist uit den militairen dienst gekomen. Twee ge wonden zyn in de ziekenverpleging opgeno men. Een heer, op weg naar het station, werd licht, een besteller ernstig door een kogel gewond. Volgens later bericht is het aantal gewonden nog niet bekend. De justitie doet daarnaar onderzoek bjj de doctoren. Door drNiemeyer alleen werden 7 patiënten verbonden, waarvan 2 door sabelslagen en 5 door kogels waren getrof fen, waarvan een uit een been werd gehaald. Men vreest voor nieuwe opstootjes hedenavond en zegt dat de militairen tot na Koninginnedag te Hilversum zullen biyven. Parijs. Kolonel Schneider heeft nogmaals aan de Figaro verzekerd, dat het aan hem toegeschreven stuk, dat aan den krygsraad werd medegedeeld, valsch is. De Matin meldt, dat Esterhazy in een brief aan den krijgsraad protesteerde tegen de ver klaringen van Grenier. Het hoofdorgaan der antisemieten, de Libre Parole, meldt, dat op een diner op het kasteel Boulleaume, waar ook graaf Von Muaster tegenwoordig was, Von Schwarzkoppen zeide: „Nu ja, het is zoo, Dreyfus heeft ons stukken geleverd." Het blad zal desgevraagd den naam noemen van hem, die aan het blad dit verhaal deed. (Onnoodige moeite, 't Is een broer van Karl, den grooten vriend en medewerker van Quesnay de Beaurepaire). Rennes. Het onderzoek van de „verdachte" pakketten bracht aan het licht dat deze wondzalf bevatten Er ia een talryk publiek byeen,om de overbren ging van Dreyfus bij te wonen. By het uitstappen uit zyn rytuig deelt een journalist aan Labori mede, dat Roget papieren van Esterhazy ont ving. Werkelyk heeft de generaal bij het binnentreden een groote, verzegelde enveloppe in de hand. De zaal is stampvol. By de voortzetting van het ge tuigenverhoor kwamen eerst kapitein Roy, legorcontroleur, eu majoor Dervieu, die beiden in 1894 met Dreyfus aan het ministerie werkzaam waren, en die inlichtingen gaven over de inrichting der bureaux. Beiden oor- deelen ongunstig over het karakter van den beklaagde, maar erkennen zyn uitgebreide ken nis en werklust. (Deze laatste schijnt voor de meeste officieren iets zoo ongewoons te zyn dat zy iemand, die hart voor zyn vak heeft en er veel van wil weten, met een scheel oog aanzien.) Roy verklaart, dat Dreyfus hem nooit in lichtingen vroeg, maar wel veel over concon tratie en mobilsatie sprak. Dervieu voegt er bij dat Dreyfus immer te laat kwam op zyn bureau, de vorige getuigen van deze groep hebben als een verzwarende omstandigheid juist het tegendeel aangevoerd, nl. dat Dreyfus dikwyia vóór het bureau uur aanwezig was.) Generaal Gonse zegt dat do verklaring van Esterhazy dat deze de man van den Gene- ralen Staf was, onjuist is. Hy ontving nimmer instructies over wat hij tot Pellieux moest zeggou. Hy beschouwde hem als coinpromitteerend. Wanneer Esterhazy in vry beid gelaten werd, geschiedde dit op bevel van generaal Saussier. Du Paty de Olam compromitteerde den generalen stal' door zijn onvoorzichtigheid. Algemeen Overzicht. 't Ia soms wel lastig zich veel te herinneren. Wat zouden wy anders mot belangstelling gewa gen van den frisschen stroom, welke uitgaat van de Maandag geopende Fransohe generale raden. Tallooze moties van hulde en dankadressen werden aangenomen, met het doel ze aan te bieden aan den president-minister Waldeek- Rousseau, soms ook wel aan Loubet, die nu beschouwd worden als de redders van de repu bliek, ten minste als de trouwe hoeders van de republikeinsche instellingen. Maar ongelukkig beletten onze herinneringen aan deze uitingen die waarde toe te kennen, welke wy er het liefst aan hechten. Of was niet het vorige jaar een even sterke strooming merkbaar ten gunste van het leger Werd toen niet door een groot deel der generale raden sympathie betuigd aan het leger en zijn,chefs, werd toen niet overal aangedrongen op de vervolging van hen, die het leger beleedigden. Maar al is de omkeer by deze colleges dus veel te snel, om groote waarde aan haar oor deel te hechten, toch mogen wy niet vergeten, dat de generale raden tot zekere hoogte uiting geven aan de gevoelens van de kalme en rustige burgerij iu de provincie, die zich an ders nooit doet hooren, omdat haar stem ver stomt by die van Parys. Er is dus eeu keer gekomen in de openbare meening, die nu duideUjk toont de republiek te willen behouden. Over de zittingen van de raden valt verder niet veel te melden. In eenige departementen zyn moties gesteld ten gunste van een vervroegde byeenroeping der kamer, maar meestal werd de kwestie van onbevoegdheid opgeworpen, en daarmede was de zaak dan uit. Nog verdient vermelding, dat Meline enCa- vaiguac iu hun departement tot voorzitters werden gekozen en ook Lebon, de beul. Het laatste is ons een erge tegenvaller, en een nieuw bewys, dat waarheid en gerechtig heid nog niet ala de kinderen dezer eeuw van versneld vervoer gebruik maken. Ook te Rennes dringt de waarheid maar zeer langzaam door, en tot gisteren begon het er naar te lyken, dat zij daar waariyk verstikt zou worden onder een dikke laag „Gonseries.'' Maar éen waarheid is ten minste vlug door gedrongen, die dat een paar Fransche officieren zich hebben schuldig gemaakt aan een onge hoord misdryf. (Zie hier achter). De officieele berichten zijn uit twee onder ling onafhankelyke bronnen gekomen, zoodat alleen het orgaan van den staf, de Echo de Paris, nog twyfelt, daarin gesterkt door Marohand. Over Zuid-Afrika ontbreekt nog altyd het beslissende nieuws. De zaak van de aanhouding van den krijgs voorraad trekt het meest de aandacht. Te Londen is men boos, omdat dr Leyda naar Lissabon is gegaan om over deze zaak te spreken. Men is er zoover van streek, dat men, naar de Ind. Beige meldt, dezen stap een schending der conventie noemt. Pure dwaas heid natuuriyk. Ia de eerste plaats omdat het hier de uitvoering vau een bestaande over eenkomst geldt. Maar al ware het anders, eu al had nu dr Leyds ten doel een verdrag te sluiten, dan nog ging dit Engeland niet aan vóór de partyen het eens zjjD. Eerst dan, als het stuk gereed ligt voor de ratificatie, is de goedkeuring van Eageland noodig. De Portugeesche gouverneur heeft onderwyi in zijn antwoord aan de regeering te Pretoria erkend, dat de moeiiykheden het gevolg waren van een wenk van de Engelsche regeering. Deze heeft de aandacht der Portugeesche over heid gevestigd op den grooten invoer van wapens, waarvoor geen voldoende verklaring werd gegeven. De Portugeesche regeering drong daarom aan op inachtneming van do waarborgen, be doeld in art. 6 van het Portugeesch—Trans- vaalsche verdrag. Wat dit artikel inhoudt, is ons niet bekend. Maar het zou al erg vreomd zijn, als dit artikel eenige beperking bevatte vau het recht van de Transvaal om zich in vredestyd te wapenen. Geheel in orde ia de zaak dus niet, ook al opent de gouverneur het vooruitzicht dat de zaak op bevredigende wijze zal worden opgelost. Aangaande de groote kwestie, de eischen van Engeland, verluidt dat Krugera' tegen voorstellen omvattentoekenning van kiesrecht voor den volksraad na vyf jaren, deelneming der Uitlanders aan de presidentsverkiezing en uitbreiding van het aantal vertegenwoordigers der goudvelden. Tegenover dat alles vraagt hy slechts dat alle verdere geschillen nu door arbitrage zullen worden beslist. Verder is te Londen een blauwboek ver schenen over de suzereiniteitskwestie. Daarin wordt aangetoond, dat Transvaal gedurende de laatste twee jaren herhaaldelijk pogingen heeft aangewend, oux die quaestie door scheidsrech ters te doen uitmaken. Ten slotte berichtte sir Alfred Milner in Juni 11- aan den minister Chamberlain, dat de door Transvaal aange nomen houding niet mocht voortduren. Hij voegde er by: De wijze, waarop de staats secretaris haspelt met de conventie van 1884» maakt het voor een eeriyk man moeiUjk kalm te blyveu. De heer Chamberlain verklaarde iu eene dépêohe vap 13 Juli in bet algemeen

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2