BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. Het proces te Rennes. Zondag avond omstreeks half seven kwam do 23jarige A. J. van der Meer in een bier huis te Rotterdam, waar bij den schoonvader van den bierhuiahonder, den nit den moord van Berkel en andere feiten welbekenden, thans 51jarigen A. Ktaaijenbrink aantrof, om wien hot hem klaarblijkelijk te doen was. Van der Meer liep regelrecht op Kraaijenbriuk toe en atak hem zyn meB een paar duim diep iii den rug, waardoor deze werd verwond. Van der Meer werd door burgera gegrepen. Hij isj aan de politie overgeleverd en in arreBt gesteld. Hij handeldo vermoedelijk uit wraakzucht, omdat hij gelooft dat Kraaijen- brink on zijn kornuiten den broeder van Van dor Meer op den slechten weg hebben gebracht,. Dio broeder bevindt zich wegens inbraak, waarbij hy waarachijnlyk op een politieagent beeft geschoten, in preventieve hechtenis. A. Krxagenbrink is naar het Ziekenhuis vervoerd eu daar ter verpleging opgenomen. Zyn toe stand is niet gevaariyk. Toen mr Troelstra Vrydagavond te Gro ningen over „de Hogerhuis-zaak voor de Haag- sciie rechtbank" sprak, kwam, volgens het verslag der Pr. Gr. Ctalleen de heer Samson met hem in debat. Hy verweet mr Troelstra van de Hogerhuis-zaak eene socialistische agi tatie te hebben gemaakt en te hebben gepro pageerd voor die ideeën, die, volgens hem, de zaak zelve moesten schaden. Mr Troelatra verwierp die beschuldiging. Hy had zich uitsluitend bepaald bij de zaak Hogerhuis. Samson kwamvoor den tweeden keer niet weder aan het woord. De hoorders lieten het niet toe. Mr Troelstra werd nl. zóo stormach tig geapplaudisseerd, dat S. er niet weder tus- schon kon komen en wanneer hy het probeerde, word hij uitgefloten. Onder veel rumoer verlieten de aanwezigen eindelijk de zaal. Te Oosterbeek is een groote boerdery met al wat er in was afgebrand. Twee var kens kwamen om. Gisterennacht verbrandde te Enschedé een timmerlooda. Men denkt aan kwaadwil ligheid. De marechaussees doen onderzoek. Te Berlicum ia het lyk gevonden van een man uit Heeawyk. Daar er op het lyk ver wondingen zyn geconstateerd, wordt aan een misdaad gedacht. De man was gehuwd en vader van een talryk gezin. Te Tilburg zijn twee jongelingen bg het baden in het zoogenaamde Bakswen verdronken. Hoe dwaas soms, zelfs door autori teiten, van wie men zulks niet verwachten zou, gehandeld wordt om aan de voorschriften der wet te voldoen, kan uit het navolgende weer eens biyken. Toen zeer onlangs in de Limhurgsehe gemeente V. door de gemeentepolitie een persoon was aangehouden wegens een aanzienlyken diefstal en het voor het onderzoek noodzakelyk was dat de aangehoudene in voorarrest werd ge houden, moest de aangehoudene ter voldoening aan de voorschriften der wet „gelucht" worden. Daar echter in of naby het arrestanten- lokaal daarvoor geene inrichting of gelegen heid bestond, was goede raad duur. De in den dienst vergrysde commissaris van politie wist echter wel raad; hy requireerde zyn oud sten, ruim 60-jarigen, eveneens in den dienst verharden veldwachter, boeide dezen met den aangehoudene aaneen en stuurde toen beiden uit wandelen langs straten en pleinen der gemeente V., totdat de aangehoudene genoeg zaam gelucht was. {N. JR. Crt.) DIENSTBODEN. Dezer dagen bevatte over dit onderwerp Het Nederl. Dbld. een opstel van V., waarin o. a. bet volgende voorkwam. In De Tijdspiegel heeft mr C. Bake, refe rendaris by den Raad van State, een Btudie geschreven over dienstboden en meeBters in den goeden ouden tyd, die wel eenige aan dacht verdient, omdat de verhouding tuaschen meesters en dienstboden ook thans nog de opmerkzaamheid trekt en een betere regeling behoeft. In de 17de eeuw, zoo zegt de schrij ver, waren de zaden nog zeer eenvoudig. In de deftigste gezinnen vond men gewoonlijk slechts éen meid en éen knecht. De meid was gewoonlyk de voedster der jonge vrouw, die met haar de ouderlyke woning had verlaten eD, evenals een lid van het gezin, mee aan tafel at. Zy genoot ieders vertrouwen, maar speelde wel eens de baas, zooals dan ook in zeker pamflet van Maart je, de meid van den Amsterdamschen burgemeester Andreas Bicker, beweerd werd„de duivel de meid, de meid de burgemeestersvrouw, de vrouw den burge meester, de burgemeester de stad, de stad ge heel Holland regeert," Toen echter in de 2de helft der 18de eeuw de weelde steeds toe nam, vermeerderde ook het aantal dienstbo den in sterke mate. De klachten, die men tegenwoordig over de dienstboden hoort, zijn al zeer oud. Een boekje uit de 17e eeuw had tot opschrift Seven Duyvelenregèerende en vervoerende de Hedendaagsche dienst-maeghden, en enkelen dier zeven duivelen waren de hoovaardigheid, do diefachtigheid, de babbelzucht, de boos- koppigheid en de luiheid. Onse Dienstmaeghden, zoo luidt de klacht, praelen daer henen als groote juffers, veele de dienstmaeghden steelen Diet alleen voor haer selveD, maar oock voor andere; Send meester of vrouw hare dienstmaeghd uit om een boodschap te verrighten welcke se in 't vierde deel van een uyr sou kunnen afdoen, men siet haer dickmael in twee volle uyren niet weer en 't is deese snapster niet ge- noegh, dat se soo haestse om eenige boodchap worden uytgesonden, buytens huys de kosteiyke tijd verklappen, maer so haestse de nens voor de deur Bteecken moeten se weer opnieuw aen de praetgeheimen be- waeren kunnen onse dienstbaeren in 't geheel nietwat zy in huys hooren, wordt op straat oververteld t en even hier uyt zyn niet wey- nichmael sware onheylen gevolgbdde luyheyd is een gemeen gebreek onser hedendaegsche dienstmaeghden't geen een vlytige band in een nyr sou verrighten, daer mee brengen se een heele voor of aghteraiddag doorde dnyvel regeerd bedensdaeghs de dienst- kneghten en dienstmaeghden soodanigb, datse dickmael haere hoeren en vrouweo niet een goed woord willen geven. Tegenover die klachten staan de loftuigingen. De dienstboden hebben ook haar verdedigers en een hunner Bchrijft een boekje over do seven engelen der dienstmaagden. Hy pryst haar daarin om haar kuischheid, haar nederigheid, haar getrouwheid, haar zwygende verdraagzaam heid en haar openhartigheid en vindt, dat de mevrouwen zei ven al de fouten hebben, diezy aan haar dienstboden ten laste leggen. Dikwijls ging de ydelbeid der dienstboden zoo ver, dat de overheid er zich mee moest bemoeien. Laat dus niemand tegenwoordig klagen over de groote uitbreiding van de politie-verordening, want vroeger was het nog veel erger. In een Amsterdamsche keur van 1682 komt onder meer voor, dat de dienstboden solang sy dienen, niet anders mogen dragen als een modest en zedig kleet, synde geene zyde, flu weel nog telp, enz. en daar zucht tot opschik by measchen, die niet veel verdienen, tot oneerlykheid en diefstal leidt, stelt diezelfde keur strenge geeseling en opsluiting in Spin- of Tngtbiii» op huysdievery vankneghten, kame niers, meyden, naaysters, bakers en minnemoers, welke bepalingen streng werden gehandhaafd. Ook toen was het beprip van myn en dijn in de dienstbodenwereld soms ietwat verward, vooral waar het de kleederen gold, die de dienstboden meenden, dat hunne meeBters toch niet meer zei ven met goed fatsoen dragen konden, en het uit het huis dragen en weg geven van eetwaren werd menigmaal door de dienstboden zei ven voor geen stelen gehouden. Men zy voorzichtig by het ontvangen van bankbiljetten van f 25, want in verschil lende plaatsen van België, Luik, Antwerpen en Brussel, zyn een aantal valscbe biljetten in omloop. In Luik werden Zaterdag een groot aantal dier biljetten in hdtels, koffiehuizen en winkels in betaling gegeven. In bet station te Schaerbeek heeft Maan dag, tengevolge van een verkeerde wissel plaatsing, een botsing tusschen twee treinen plaats gehad. Hoewel het ongeval niet ernstig was, en slechts enkele personen meer of minder zwaar werden verwond, ontstond onder de rei zigers, wier aantal met het oog op de Antwerp- sche feesten zeer groot was, een hevige paniek. Te Brest zijn de groote magazynen van de Mehonnas-wynen door een brand vernield. De schade wordt op 200.000 francs geschat. Bij een proefneming met Marconi's tele graaf tusschen Dover en een op 12 mijlen in zee gelegen lichtschip is gebleken, dat de elec- trische stroomen zonder nadeel voor de over brenging heuvels van 3 tot 400 voet hoogte pasaeeren, ook al is de „afzender" als in dit geval, veel lager geplaatst. De Italiaan8che regeering heeft eindelyk het contract geteekend waarby het museum der Borgia's aan den staat wordt verkocht. Het standbeeld van Ferdinand de Lesseps, dat te Port-Saïd zal worden opgericht, ia Vrydagmorgen van Parys verzonden. Het bronzen beeld met het voetstuk is verpakt in acht kisten, die meer dan 17.000 kilogram wegen. Terneuzen. Heden kwam alhier de justitie uit Middelburg, om een nader onderzoek in te stellen naar het bekende ongeval van twee matrozen op de Prince Philippewaarvan de een, zooals gemeld is, wegens een oude schuld in hechtenis is genomen en de ander nog in het ziekenhuis verblyft. Volgens het gerucht zou hier niet een on geluk hebben plaatB gehad, maar moedwil de oorzaak van het gebeurde geweest zyn. Men beweert dat de matrozen vechtende waren en daarby in bet ruim zyn gevallen. 's Cravenhage. Heden avond geeft de minister van koloniën een afscheidsdiner ter eere van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, den heer Rooseboom, die aan tafel als gasten ontmoet den president der Tweede kamer, de aanwezige ministers, den vice-presi- denten de koloniale leden van denRaad van state» de Nederlandsche gezanten te Berlyn en Con- stantinopel, met verlof alhier, den gouverneur van Suriname, den consul-generaal te Hongkong, den heer Haver Droese, de kamerleden Fransen van de Putte, C. Pynacker Hordyk, Geertsema, kolonel Van Vlijmen, J. M. Pijaacker Hordyk, die allen in Indië waren, en hoofdambtenaren van het departement van koloniën. Amsterdam. Het Amsterdamsche A Ca- yellakoor, onder leiding van Job. MesBchaert, is aldus samengesteld: sopranen de dames Anna Rappel, Oroes, Spoor, Lueie Coenen, TijssenBremerkamp en Isaacsalten de dames J. Blyenburg, Z. Bakker, C. Ribbe, H. van der Harst; tenoren, de hoeren Rogmane, Jos Tbyssen, Phlippeau en J. Dykerbassen, de heeren G. Zalsman, J. Soutendijk, Sol. Joh. Broek en Otto Le Nobel. In eene heden gehouden huishoudelijke by eenkomst van Patrimonium is aan het hoofd bestuur opgedragen eene commissie te benoe men voor een, het volgend jaar te behandelen ontwerp tot wyziging der statuten. Na gehouden algemeene beschouwingen over de leiding van bet verbond is bealoten aan den voorzitter Kater een ïyfrente aan te bieden, groot f 800 'sjadrs, overeenkomstig een voor- Stel van de afdeeling Den Haag. Ben aanwe zig gefortuneerd lid zeide reeds een aanzienlijk deel van het daarvoor benoodigde kapitaal byeen te hebben en gaarne tot bet byeen- brengen der ganache som te willen medewerken. Verder werd besloten den heer Kater het eere-voorzitterachap aan te bieden. Daarna ia in eene openbare zitting behandeld het rap port omtrent arbeida- en ruattyden, ingeleid door den heer S. de Vries, Jur cand te Zaandam, en het rapport omtreot do penaioneering van werklieden, dat ingeleid werd door mr Van der Vegte van Zwolle. Hilversum. In den afgeloopen nacht heb ben hier ernstige baldadigheden plaats gehad in verband met het afschaffen der kermis. Troepen volk trokken schreeuwende door het dorp, allerwege glazen en lantaarns verbrijze lend. Ingegooid werden 67 spiegelruiten. Het buis van den burgemeester is zwaar beschadigd. De projectielen waren yzeren stoelen en straatsteenen. Infanterie uit Naarden encaval- lerie uit Amersfoort is hier aangekomen om de orde te handhaven. Samenscholingen zyn verboden. Parijs. Kolonel Schneider, de Oostenryk- sche attaché-militaire, is hier aangekomen om een aanklacht in te dienen wegens valschheid in geschrifte en het gebruik maken van val scbe stukken, door deze als echt en van hem afkomstig aan den krygsraad te Rennes over te leggen. LABORI TERUG! Rennes. By den aanvang van de zitting bleek dat mr Labori, zittende in een leun stoel, zyn plaats alB verdediger had hernomen. Toen Dreyfus werd binnengeleid, en zyn advocaat zag, straalde zyn gezicht van vreugde. Onmiddellijk ging hy Labori de band drukken. By de opening der zitting richt kolonel Jouaust het woord tot Labori en maakt zich tot tolk van den geheelen krygsraad, die een stemmig is in verontwaardiging over den snooden aanslag. Verder zegt de voorzitter zich gelukkig te achten Labori weer in staat te zien zijn taak te hervatten. Toejuichingen Labori is zeer bleek, de tranen komen hem in de oogen, als hij de hem van alle zyden toegestoken handen drukt. Ook de generaals Mercier en Billot wisselen op zeer hoffeiyke wijze enkele woorden met hem. Ondanks de, op vriendelyken toon geuite aanbeveling van kolonel Jouaust, om zich niet te vermoeien, staat Labori op en vraagt het woord. REDE VAN LABORI. Mynheer de president, wil gij my toestaan ondanks myn zwakte en de ontroering die mij aaDgrypt, enkele woorden te antwoorden op de zoo gevoelvolle toespraak, die gij mij de eer aandeedt tot mij te richten Het was byzonder smartelyk voor my getrof fen te worden op een oogenblik, toen in deze zaak voor my de zoete droom werkeRjkheid begon te worden, die my sedert jaren vervult, haar in haar geheelen omvang te bepleiten voor een rechtbank van soldaten. Dat hoopte en wenschte ik. En thans kunt gij u voorstellen, hoe groot mijne ontroering en mijn droefheid waren en hoe groot thans myn blijdschap is. Ik dank allen die my bewijzen gaven van sympathie. Ik dank voor alles den voorzitter, de leden en de byzittende leden van den krygsraad en de nitnemende mannen, die ik niet de eer heb te kennen, behalve door den reeds zoo langen stryd, waarin de gezichten dor tegenstanders ook ten slotte een weinig glimlachend worden, als die van vrienden of ten minste als van oude kennissen. Ik herneem myn plaats in deze debatten, meer om ze te volgen ,dan om er my in te mengen. Indien ik er minder levendig aan zal deel nemen, zal ik er toch niet minder nauwgezet heid en goed humeur aan geven. Het is een moeilijke taak, die wij allen te vervullen hebben, gij als scheidsrechters, die recht zult spreken, wy als de helpers daarby. En thans hervatten wij de debatten, waarby wij nog menige hindernis zullen moeten over schreden". Te midden eener diepe stilte eindigt Labori zeggende„Dat men, dank zij der breede op vatting der debatten er de waarheid en ge rechtigheid uit moge zien voortkomen, ter ver zoening en bevrediging van allen. Ik heb het recht, dat te Lopen en ik ver zet my tegen wat ondenkbaar zou zyn, protesten en naplei ten, nadat het werk der gerechtigheid bekroond zal zijn. Want men wete wel: het aandeel, dat inde daden der menschen aan dwaling moet worden toegeschreven, is grooter dan dat, uit kwade trouw voortkomende". VOORTZETTING VAN HET VERHOOR. Heden is o. a. gehoord de heer Grenier, oud prefect van Belfort, een zoon van den generaal, die Esterhazy tot adjudant had. Deze deelde een en ander mede over de pogingen, door hem en anderen (o. a. Jules Roche) by generaal Billot aangewend, om Esterhazy een plaats aan het ministerie van oorlog te bezorgen. Het mislukken van deze stappen schrijft Grenier aan Henry toe. De getuige majoor Rolin geeft ongunstige inlichtingen over den agent Lajoux, die de eerste betrekkingen tusschen den staf en Robert Cuers, (den spion te Barel) tot stand bracht. Labori vraagt daarop, waarom de nu als een bedrieger voorgestelde Lajoux (die tweemaal door den staf in staat werd gesteld zich in Brazilië een tweede vaderland te zoeken) dan toch een maandgeld van frcs. 200 ontvangt. De aanwezigheid van Labori doet zich ook by den verderen loop van de verhooren ge voelen, waardoor de zitting veel piqnanter wordt. Zoo vraagt Labori aan generaal Mercier hoe het komt, dat deze, na zyn aftreden als minister, het f awe-Schneider en de andere, later aan het departement ingekomen geheime stuk ken kent. Mercier weigert op dezevraag te antwoorden. Ook majoor Bertin wordt door Labori in een hoekje gedreven. Nadat hy de schold van Dreyfus beveBtigd heeft, dwingt de advocaat hem te bekennen, dat hij vroeger had gezegd, dat Dreyfus onschul dig was veroordeeld. Scheurer-KeBtner bericht wegens ziekte ver hinderd te zyn te verschijnen. Scbriftelyk geeft hy een historisch overzicht der zaak. Twee pakketten, inhoudende verdachte bom men, zyn, aan Labori geadresseerd, hier aan gekomen. Zy zyn naar de directie der artillerie gezonden. Men gelooft niet dat de inhoud gevaariyk is. Verzending en laatBte buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Ixidië. Brindisi (Eng. dienst) 25 Aug. 12.53 's namid. Rotterdam Lloyd25 Aug. 6.05's avonds Marseille (Fr. dienst). 26 Aug. 5.30 'smorgens Genua (Nederl.)29 Aug. 6.05 's avonds Amsterdam (Nederl.)lSept. 6.05 ,'s avonds Brindisi (Eng. dienst). 1 Sept. 1.05 's namid. Marseille {Lloyd). 5 Sept. 1.05 's avonds Napels (Duitsche dst.) 18 Sept. 12.53's namid. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwyl daags to voren eene voorioopige verzending plaats heeft te 6.80 's avonds. West-Indië. Curasao over Queens- town25 Aug. 10.03 's avonds Suriname via Sout hampton4 Sept. 5.30 's morgens Suriname via St. Na- zaire8 Sept. 5.80 's morgens Curaqao via Liverpool 10.15 's avonds Suriname via Amsterdam. Den laatsten en 14eD elke maand 6.30 's av. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 25 Augs Middelburg, Sigaren, Notarishuis 29 N.&St.Joosl. Hofstede, Tak. 30 Westkapelle, Land, De Vos. 1 Sept. West-Souburg, Huis, Tak. 1 Ierseke, Oesterput, De Vos. 5 Westkapelle, Bouwland (verp.), Huvers, 6 Borssele, Land, De Vos. 7 Kruiningen, Inboedel, Prins en liebert. 13 O. Sonb., Molen, De Vos. 14 Kruiningen, Hofstede, Prins en Liebert. Algemeen Overzicht. Steeds talrijker worden de berichten, welke wyzen op de nadering van den grooten ver kiezingsstrijd in de Veroenigde Staten. Wel ontbreekt tot dusver de samenhang in de ver schillende mededeelingen, welke in staat moet stellen duidelijker het terrein te leeren kennen. Maar toch is voldoende gebleken, datdemunt- kwestie ook door de democraten op den ach tergrond wordt gehouden, zoodat de Btryd zeker niet over goud of zilver zal loopen. Tot zekere hoogte is dat gelukkig. Immers de spanning, welke voor drie jaar ophandels- gebied ontstond, toen de groote vraag beslist moest worden, werkte niet zoo gunstig, dat men een herhaling daarvan mag wenscben. Het is daarom natuurlyk, dat.ook Mac Kinley naar vastheid op het gebied van de munt- kwestie streeft. Van dat streven deed hij1 Vrydag 11. blyken, door het uitspreken van de hoop, dat het congres nog een besluit zou nemen, dat vastheid geett aan den gouden standaard, zonder in te grypen in het tegen woordige stelsel van bankwezen en geldcir culatie. Toch zal, naar het zich laat aanzien, de na derende stryd ook voor Europa vau grootbe lang zyn. Sedert 1896 zyn de Vereenigde Staten een groote mogendheid geworden. En niet alleen dat de Amerikaansche politiek daardoor wat meer aandacht verdient. Maar het is zoo goed als zeker, dat juist om de vraagstukken van „hooge" politiek, om de internationale machts. verhoudingen, de stryd der partyen zal loopen- De vraag of de Vereenigde Staten naar uit breiding van gebied en van politieken invloed moeten streven, is door de meerderheid der democraten ontkennend beantwoord. Of het hier by allen wel een principieele kwestie geldt, durven wij niet beslissen. Maar vermoedelijk zal er ook wel een beetje bere kening by zijn, nu de strijd op de Philippynen een weinig bemoedigend verloop heeft, zoodat kans bestaat dat een niet onbelangryk deel der kiezers, uit teleurstelling tot de democraten zal overloopen- Voor den gang van zaken in Oost-Azië ia het natuurlijk van veel belang, of een politiek van uitbreiding dan wel die van beperking in de Unie zegeviert. Maar het groote gewicht, dat de kiesstryd voor Europa zal kunnen hebben, ligt in het vraagstuk der bondgenootschappen, Ook hier zyn de democraten in de oppositie, en hun houding in deze zal allicht sympathie wekken. Voor het oogenblik daarlatende de vraag of bondgenootschappen in het algemeen voordeel kunnen brengen aan de groote republiek, bestaat een byzonder bezwaar tegen alle alli anties van de Vereenigde Staten, en wel dit, dat. een groot deel van de Amerikaansche staatsburgers zeiven, of door hun ouders, afkomstig zyn uit de staten der oude wereld, die allerminst broederlijk naast elkander staan. Vandaar dat elk bondgenootschap met een Europeesche mogendheid zou terugworken op de verhouding tusschen de verschillende ele menten, die de Amerikaansche burgerij vormen. De overbrenging van de tegenstelling tus schen de Europeesche staten onder do bevol king der groote republiek, schynt daarom altyd een gewaagde proef. De sympathieën van een groot deel der Amerikanen zyn natuurlijk -voor Engeland. Maar by de bestaande verhoudingen is het zeker, dat de overgroote meerderheid der Duitsche Amerikanen niet van een bondge nootschap met Engeland gediend is, terwyi ook de talryke Ieren allerminst geneigd zullen zijn een bondgenootschap met Engeland goed te keuren. De gevolgen van de herhaalde bespreking van het denkbeeld om de Vereenigde Staten een plaats te doen innemen in de Europeesche politiek, laten zich reeds gevoelen. De Duit- schers in de Vereenigde Staten sluiten zich steedB meer en meer aaneen; een streven dat door de regeering te Berlijn wordt begnnstigd. Nog onlangs zag men daarvan een staaltje doordien de keizer een vaandel aan een ver- eeniging van in de Unie gevestigde oud-strij ders schonk. Vandaar dat het niet te verwonderen is, dat de Duitschers zich steeds meer roeren. De senator Oetjen heeft, vermoedelijk in overleg met Mac Kinley, om de Duitschers ge rust te stellen, verklaard dat er van een be paald bondgenootschap met Engeland geen sprake is, maar dat de Duitschers toch geen bezwaar kunnen hebben tegen een vriendschap- pelyfeen entente met de Engelachen, waar deze toch met de Duitschers tot denzelfden stam behooren. Heel breed iykt de blik van dezen senator ons niet, ten minste hij schynt niet naar Europa te hebben gezien. Immers als hij de tegenwoordige verhoudingen in ons wereld deel had nagegaan, dan zou hy weten, dat de door hem ingeroepen stamverwantschap niet belet, dat er in Europa allerminst sprake is van een vriendschappelyke entente tusschen Duitschland en Engeland. Dat de keizer zyn grootmoeder eens gaat bezoeken is een zoo ongewone zaak, dat men er byna de beteekenis van een politieke ge- beurteais aan gaat hechten Beknopte Mededeelingen. De Fransche regeering heeft» de jaarwedde ingetrokken van den kanunnik en pastoor te Baume-les-Dames, die den dag na het ontslag van generaal Négrier, een betooging ten ganate van dezen opperofficier uitlokte. Keizer Wilhelm wordt vandaag te Ber-, lijn verwacht, zoodat de beslissing wel niet voor morgen of overmorgen bekend wordt. De Freisinnige Zeitung zegt dat, zoolang een Pruisisch parlement bestaat, de regeering nog nooit zoo groote nederlaag leed. Te Graslitz (Ertsgebergte) heeft do gen darmerie een paar bajonet-aanvallen moeten doen op de demonstreeronde menigte. Deze trok zich daarop in een huis terug en wierp van daaruit steenen naar de gendarmen, die met eenige salvo's antwoordden. Twee personen werden gedood. Er zijn nieuwe troepen der waarts gezonden. Ernstige beschuldigingen worden de laatste dagen tegen Portugal gehoord. Niet alleen dat dit land zich verkocht heeft aan Engeland en in vollen vredestyd den doorvoor van oorlogsmiddelen enz.naar de Transvaal verbiedt. Maar er ia meer, en wel iets dat in Europa nog hooger zal worden opgenomen. Gelyk wy reeds mededeelden heeft de regee ring gedurende 10 weken geheim gehouden dat te Oporto de pest woedde, en de by zonder heden, welke daaromtrent bekend worden, stellen de schuld van de regeering in nog sterker licht. Dan 12den Juli heeft dr Jorge aan de regeering mededeel ing gedaan, dat eenige door hem behandelde zieken aan pest lydende waren, welke verklaring den 28sten d. a. v. door hem werd herhaald. Den 8sten Augustus deelde hy daarop de resultaten van het bacteriologisch onderzoek mede, waarop eerst een week later het bestaan van de pest erkend werd. Tevens blykt dat verschillende geneesheerea te Oporto telegrammen over de ziekte hebben verzonden, maar dat deze op last van de regeering werden achterhehouden. Deze feiten zyn te ernstiger, omdat de regeering daardoor te kort komt aan de ver-' plichtingen, door baar aangegaan by het ver drag van Bern, tot het tegengaan van besmet- telyke ziekten. Dr Jorge is, gelyk een andere dr Stockmann uit Ibsen's Vijand desVolks, het slachtoffer eener schandelijke vervolging. Wel meer dan 50 dreigbrieven werden door hem ontvangen. Door de Russische regeering is een decreet uitgevaardigd, waarin op verschillende misdry- ven en overtredingen, begaan door studenten, dienstplichtigheid ais straf wordt geBteld. Zy, die door lichaamsgebreken niet voor werfce- iyten dienst in aanmerking zouden kunnen komen, zullen in dergelijke gevallen toch in het leger worden gebruikt en wel als koks, klerken of oppassers. Welk een verheven opvatting om het leger tot een strafkolonie te maken. Het is nu Donderdag, dat het proces tegen den aanvaller van koning Milan zal aanvangen. Er is woer een provinoie in San Domingo tot de party van generaal J imenès overgegaan-.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2