KiMttiirpÈ Gomt BUITENLAND. Middelburg 19 Augustus. FEUILLETON. BIJVOEGSEL VAN DE VAN Maandag 21 Augustas 1899, 110 196 OE VREDES-CONFERENTIE. De N. Rott. Crt. heeft een zestal opstellen gewijd aau „De vruchten der Conferentie." De slotsom daarvan luidt geheel in den geest als destijds ons gevoelen luidde als volgt Was wat de conferentie reeds heeft opgele verd veel minder dan de Russische circulaire en vooral dan de oorspronkelijke boodschap van den Tsaar had doen verwachten, of liever, is omtrent de hoofdzaak, die daarbij ter behandeling werd aangewezen, niets tot stand gekomenzeker ia het, dat men, dankbaar erkennende wat de conferentie op het gebied van het oorlogsrecht heeft verricht, tevens, zonder overdrijving, hot arbitrage-verdrag mag beschouwen als een hoogst merkwaardig uit gangspunt voor het in toepassing brengen van nieuwe middelen ter vreedzame oplossing van conflicten tusBchen de Staten; als den aanvang dus, van een nieuw tijdperk in de geschiedenis der internationale geschillen. TRANSVAAL-COMITE. Da groote Transvaal-meeting, te Amsterdam te houdan, wordt voorbereid door een „Neder- landsch comité voor Transvaal". Dit bestaat uit de beerenJ. E. N. baton Sebimmelpen- uinck van der Oye, lid der .Eerste kamer, voor zitter; prof. mr W. van der Vlugt, hoogloeraar te Leidendr P. J. F. Vermeulen, lid ter Tweede kamer; jhr mr A. F. de Savornin Lohman, id.; mr A. F. K. Hartogh, id.prof. dr C. Bellaar Spruyt, hoogleeraar te Amster dam G. A. A. Middelberg, president der Z.-A. VereeningPauKden Tex, secretaris dier ver- eeniging; jhr mr W. C. A. Alberda van Efeen- stein, lid der Eerste kamerprof. dr J. Wolf jar, hoogleeraar te Amsterdam; prof. dr H. Kern, voorzitter van het Nederl. Verbondmr M. J. C. M. Kolkman, lid der Tweede KamerG. P. Ittmann Jr., koopman, 's-GravenhageB. Meerkamp van Emden, koopman, Rotterdam W. A.Genneker, voorzitter v/i. Christ. Nat. Werk mansbondB, H. Heldt, voorzitter v/h. Alg. Ned. WerkliedenverbondK. Kater, voorzitter van PatrimoniumW. C. J. Paastoors, voor zitter v/d. R. K. Volksbonddr Th. de Visser, lid der Tweede kamer, secretaris, te Amsterdam. BENOJËMlïf WJbJJS ENZ. Bij kon. besluit: is aan den luit.-generaal W. Rooseboom, van den grooten staf van het leger, benoemd gouv.-gen. van N.T., op veizo&k, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, ingaande met den dag waarop bij de functiën van gouv.-gen. van N.-I. zal hebben aanvaard; is aan den mil. apotheker 2ie kl. C. Noë> van bet pers. van den geneesk. dienst der landmacht, thans op non-activiteit, op verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend en is die mil. apotheker benoemd tot reserve-mil.-apoth. 2de kl. bij de landmacht. KERKNIEUWS. Het is onze gewoonte niet om ingezonden stukken uit andere bladen over te nemen. Wij doen dit slechts bij uitzondering en bijna nooit wanneer zij gericht zijn aan ons adres. Wie iets tegen ons of over ons te zeggen heeft, vindt in ons blad daartoe steeds gelegenheid, mits dit geschiedt in den gosden toon. Wij hebben, meenen wij, zelts onzen grootsten tegenstanders nooit de gelegenheid geweigerd hun gevoelen tegenover het onze te stellen. Daarom zij ook ons blad de plaats, wan neer men tegen ons eenige grief mocht hebbeD, om die openbaar te maken. Dit zij vooropgesteld, waar wij nu eene uit zondering maken wat betreft een stukje, ge titeld „Verdraagzaamheid" en voorkomendein 1)E ONGELUKSVIJVER. 4, Uit het Duitsch. van A. GOTTHARD. „Wat is zinsbegoocheling?" vroeg de priester, zag mij met een langen, geheimzin- nigen blik aan en stapte zwijgend het bosch in, gevolgd door ons en door allen die met hem gekomen waren. Zoo begaven wij ons weer naar den Ongeluksvgver. Mijne kleeren waren in den zonnegloed al weer gedroogd en ik liep als na een verfrissehend baddoch er lag een diepe neerslachtigheid over mij. Bij de open plek bleef het heele geleide achter en de priester ging alleen verder. Stilzwijgend wees bij naar den hemel toen ik hem smeekte zich niet aan gevaren bloot te stellen. Zoo ging hij verder en wij oogden hem na. Wij zagen hem over de om gevallen stammen stappen en onder de ceders verdwijnen. Allen om mij heen knielden neer en baden. Toen dacht ik aan de oneindige macht van den godsdienst, aan de grootheid van het geloof, dat de harten der menschen het jongste nommer van de Nieuwe Zondags- bode. Daarin herinnert iemand, die zich H. teekent, aan hetgeen door ons op gezag van een Ber gen op Zoomsch blad werd medegedeeld om trent het jubilenm van den heer Van der Meulen, predikant bij de N. H. gemeente te Bergen op Zoom, en het blijk van waardeering, dat hem werd geschonken door de vrijzinnige fractie te Middelburg, voor hetgeeu hij in haar belang doet, omdat in de geestelijke behoeften „door de onverdraagzaamheid der bovendrij vende partij ter plaatse", niet kan worden voorzien. H. schijnt daarin iets meer te zien dan wij, want hij ontleent een berichtje aan een nom mer der Mededeelingen van de Vereeniging voor inw. zending in Noord-Brabant en Limburg en zegtDe Midd. Ct. wil dit misschien ook wel ter keunis harer lezers brengen. Och, wij hebben daartegen volstrekt geen bezwaar, en als H. zich direct tot ons had ge wend, zouden wij gedaan hebben wat wij thans doen: de mededeeliDg, die ons onbekend was, plaatsen. Zij luidt: „De berkeraad te Bergen op Zoom heeft afwijzend beschikt op een verzoek van pl. m. 200 onderteekenaar8, waaronder aanzienlijke personen en hooggeplaatsten in het leger, om bij het vertrek van da J. C. Tersteeg met 1 Aug. e. k., aldaar een orthodox predikant te beroepen, om werkzaam te zijn naast den modernen ambtgenoot. Doch de modernen durven zeiven de toepassing van hunne z. g. vrijzinnige beginselen niet aan, zoolang zij de overmacht hebben. Dit blijkt weder te Bergen op Zoom." Wij onthouden ons van eenige uitspraak in deze, omdat wij de motieven niet bennen waarop die afwijzende beschikking berust. Alleen zouden wij willen vragenwanneer de orthodoxe herberaden en kiescolleges eens het voorbeeld gaven en niet vasthielden aan hun standpunt, dat recht geeft hen van de andere zijde van onverdraagzaamheid te beschuldigen; wanneer zij b. v. in Middelburg eens hadden gehandeld in den geest van jhr mr E. P. Schorer c.s., wie weet of men dan in Bergen op Zoom niet had voldaan aan het verzoek en een toestand in bet leven had geroepen zooals te 's Hertogonbosch bestaat bij de Ned. Herv. gemeente, waar naast twee moderne predikanten steeds, ter voldoening aan de wenschen der minderheid, eene van orthodoxe richting wordt benoemd. Wij maken deze opmerking slechts ter loops en op billgkheidsgrond, want wij stellen ons in geenen deele partij wat de troebelen in de herv. kerk aangaat en keuren onverdraagzaam heid zoo goed at by de eene als bij de andere fractie. Door de Synode der Nederl. Herv. kerk is met 16 tegen 3 stemmen verworpen het reglement enz. voor de minderheden en besloten een commissie te benoemen om te adviseeren over een modus vivendi voor het samenzijn der verschillende partijen in éen kerk. In de Vrijdagochtend te Groningen door de generale synode van d8 gereformeerde kerken in Nederland gehouden zitting deelde de heer Lion Cachet mede, dat enkele buiten- laadscbe afgevaardigden, die naar deze synode waren gedeputeerd, door bijzondere omstandig heden tot hun leedwezen verhinderd waren te komen. Aan de orde werd gesteld 't rapport van de commissie van prasadvies in zake „Oplei ding tot den dienst des Woorda" 't welk door den praxes werd gelezen, 't Advies der commissie luidt„do generale synode, conata- teerende de onmogelijkheid om de beide opleidingsscholen thans te vereenigon, besten dige den bestaandon toestand en handhave en beve8tige de Theol. school als de inrichting der berken voor de opleiding tot den dienst des Woords." Over dit advieB werd 't woord gevoerd door de üeeren professoren Lindeboom, Rutgers, Noordtzij, Biesfcerveld, WieliDga en Bavinck, benevens de heeren NotteD, Elshout, Littooy, Bavinck Sr., dr Honig, dr H. H. Kuyper en Van Schelven. Eet algemaene stemmen werd het voorstel aangenomen. Eveneens werd aan genomen het voorstel om niet andermaal deputaten te benoemen. Te Naarden is bij de N. H. gemeente een vacature, die vroeger vervuld was door een modernen predikant. Zondag jl. zon daar, omdat er een vacature is, een predikant nit Huizen optreden. Hij werd daarin echter ver kent en tot het goede leidt. Weldra zagen wij den prie3ter terugkomen en wenken. Wij overschreden allen de door de na tuur gevormde brug. Nu mocht ieder onder de bescherming van den priester den vijver naderen. Langzaam, stil en met moeite volgden de dragers van de baar op het moeielgke pad. Toen wij aan dan afgrond kwamen, ont waarden wij daar beneden een hartverscheurend schouwspel. De vijver was buiten zijn oevers getreden en had de vlakte overstroomd. Hij had twee lijken-aangespoeld, die nu in het vlakke water op den oever lagen. Ean wit geplooid gewaad blonk ons tegen. Het was de Senno- rita, wier loshangend haar hare schouders bedekte. Zij hield den geliefde in den dood omklemd en zoo lagen zij beide levenloos voor ons. De zon bescheen hen uit de hoogte, waar langzaam een paar gieren groote kringen in de lucht beschreven. De priester sprak een gebed. Daarop gingen de dragers naar beneden en legden de dooden op de baar, die zij bij het vlakke water neergezet hadden. Uit de lijken droop het water van den vijver. Eerst toen de stoet terugkeerde, dacht ik aan de broche welke ik gevonden had. Ik gaf haar aan den priester, die mij stilzwijgend aanhoorde 1 hinderd, want hoewel een groot aantal perso nen zich voor het kerkgebouw bevond, bleven de denren op last van den modernen berke raad gesloten. In een Evangelisatielokaal trad de predikant toen op. LETTEREN EN KUNST. Bij de firma Van Holkema en Warendorf te Amsterdam verscheen, onder den titel Voor Finland, het zestal artikelen, door prof. mr W. v. d. VLugt voor eenige weken in het Ebld geplaatst. Wij hebben het destijds voor het Amater- damsche blad een voorrecht genoemd deze fraaie bladzijden aan zijn lozers te kunnen mededeeleD, on gelooven dat velen, die be langstellen in deze tragedie eens volks, de afzonderlijke uitgave op prijs zullen stellen. XXVste Nederlandsch taal. onletter kundig congres. Nog dagelijks komen talrijke aanmeldingen voor het Gongres in. Het zal, naar de rege lingscommissie ons meldt, zeer afgewisseld en belangrijk zijn. Voor de besprekingen op de vergaderingen hebben zich talrijke redenaars aangemeld. Verleden Dinsdag is het programma der werkzaamheden gesloten geworden. Binnen een paar dagen zullen de congresleden een exemplaar ontvangen, alsook het bewijs van lidmaatschap. De heer P. Allaerfc beeft voor deze baart eene zeer gelukkige teekening vervaardigd, de groepeering der wapens van België, Nederland, de Zuid-Afcikaansche Repu bliek en den OraDje-Vrijstaat, benevens dat van Gent. Het vormt een zeer Bchoon geheel en verbeeldt de innige toenadering der Nöder- lsndsch sprekende volkeren. Het gemeentebestuur heeft aan de regelings commissie laten weten dat het een raout aan biedt aan de Congresleden in de zalen van den grooten schouwburg. Deze ontvangst zal geschieden des Maandagavoncls na het concert, dat met de medewerking der Koninklijke maat schappij De Melomanen gegeven wordt. RECHTSZAKEN. Da koopman uit Rotterdam, die op 5 Juli 11. op 't Korte Groenewegje te 'sGraven- hage revolverschoten loste op eene vrouw, welke hij voor een ander hem bekend vrouws persoon aanzag, bad zich Vrijdag deswege voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden, De getroffene, nog steeds in het gemeente ziekenhuis verpleegd wordende, verscheen met door doeken omwonden hoofd en vergezeld van een verpleegster als getuige voor den rechter. Volgens verklaring van een assistent in het Ziekenhuis was de toegebrachte wonde niet levensgevaarlijk en wordt verwacht, dat de vrouw geheel zal herstellen. De eisch is 8 jaar gevangenisstraf. Verschillende Berichten. Naar men beweert, is door den minister van binnenlandsche zaken voorbereid een wets ontwerp, regelende het woning-vraagstuk. Het ontwerp is reeds zooverre gevorderd, dat het in den loop der maand September aan de Tweede kamer ban aangeboden worden. Het landgoed Het Hof, gelegen aan het Uddelermeer op de Veluwe, is in veiling aan gekocht voor H. M. de Koningin. Het manifest aan het Engelsche volk in zake de Transvaal draagt over het geheele land meer dan 100.000 handteekeningen. Het bestuur van Pulchri Studio beeft het voornemen in de maanden October en Novem ber een tentoonstelling te houden van werken van Jacob Maris. Het zal daartoe inroepen de medewerking van eigenaren van belangrijke werken van den grooten meester. De Sportcommissie van de Union Véloci- pédique de France heeft ter bevoegde plaatse kennis gegeven dat Mathieu Cordang, wegens zijn niet-deelneming aan den driedaagscben wedstrijd te Parijs op de Parc-baan, is gestraft met schorsing voor den tijd van driemaanden (tot 12 Nov.) en een boete van 1000 fr. Yan den 24-uursrecordrit te 'sHage zal nu misschien niets komen Zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd medegedeeld, is te Ostende de heer mr N- A. Calisch, een bekend Amsterdam8ch advokaat, overleden. De heer Calisch behoorde tot de liberalen, die in 1887 zich afscheidden van de biesver- Toen de stoet met veel moeite over den woesten stroom, en door het bosch op het rietveld gekomen was en eindelijk de kerk naderde, zagen wij daar een met wapens ver sierde koets staan. Er stapte een grijsaard uit, tot onze verbazing in gezelschap van den buikspreker van den vorigen avond, die er heden echter heel fatsoenlijk uitzag. Zij werden beiden den stoet gewaar en een hevige ont. roering maakte zich meester van den ouden heer. Hij snelde naar de baar toe, al gillende „Mijn zoon, mijn zoonDaarop begon hij krampachtig te snikken. De priester wenkte. Iedereen ging terzijde, behalve de dragers, diè met de baar het huis van den geestelijke betraden. De vader volgde, evenals de Yan kee en weldra verscheen de dokter, om wien men gezonden had. Zijn hulp kwam echter te laat. Toen de dokter het huis verliet kwam hij naar mij toe en zei„Ik vermoedde dat einde voor die twee 1" Ea bij begon over zijn vak uit te wgden. 's Middags vernamen wij door den waard dat die oude heer een hooge Spaansche beambte was, die de openbare, ernstige verhouding van zijn zoon tot de dochter van een inboorling, een armen werk man, niet wilde gedoogen. Doch de jonge man bad zich niet van zijn heus laten atbren-' eeniging Burgerplicht en de radicale biesver- eeniging Amsterdam stichtten. Hg was eeD zeer goed spreker, vaardig in het debat en werd meermalen candidaat gesteM voor verschillende colleges. De laatste jaren nam hij aan het politieke leven geen deel meer en velen zullen zich herinneren, dat bij tijdens het minister schap van mr Van Houten, openlijk diens party koos. Aan de voorbereiding en totstandkoming der in 1895 gehouden zoogenaamde tentoonstelling voor hotel- en reiswezen nam hij een zeer werkzaam deel. Voorzitter van het hooficomité, was het zeker niet aan z^n ijver en voortva rendheid te wijten, dat de tentoonstelling niet gelukkiger slaagde. Den wil voor de daad ne mende, erkende de toenmalige regeering zijn be moeiingen, door hem de ridderorde van den Ned. Leeuw te verleenen. Trouwens, deze eer zal men den heer Calisch moeten toekennen, dat geen offer hem te veel is geweest, om te zorgen, dat de verplichtingen, welke het comité der tentoonstel ling op zich genomen had als bijna altoos sloot de rekening met een aanzienlijk tekort, ten volle werden nagekomen. Aan zjjne betrekking tot genoemde tentoon stelling dankte de heer Calisch ook zijne be' noemiug tot ridder der Leopoldordc en van het Legioen van Eer. Mr Calisch, die als advocaat een drukke praktijk uitoefende, mocht slechts den 40- jarigen leeftijd bereiken. Vroeg is dus dit werkzaam leven afgesneden. Nog slechts korten tijd geleden wekte bet plotseling overigden van zijne echtgenoote bij allen, die hem kenden, groote deelneming. Alweer de drank I Te Rotterdam is een kermisreiziger, die halfbeschonken in een schommel lag, daaruit geslingerd en zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Een firma in zijde, kant enz. te Amster dam is benadeeld op eene wijze, die voor de daders betrekkelijk weinig voordeel heeft op geleverd, maar toch veel schade veroorzaakt. Van een aantal stukken (coupons) werden nl. gedeelten afgeknipt zoodat die coupons bijna waardeloos zijn geworden. Als verdacht is aangehouden eene dienst bode, die bekende in samenwerking met hare collega de diefstallen te hebben gepleegd. Deze laatste vertoeft met de dames der firmanten in het buitenland en heeft dus een prettige thuiskomst in het uitzicht. Te Alkmaar is Vrijdag een zoutziederij door brand vernield. Te Nieuwerkerk 8/d IJasel is een kapitale hofstede verbrand, waarbij een stier en eenige kalveren in de vlammen omkwamen. Te Beesd zijn zes arbeiderswo ningen in de asch gelegd. In eene weverij te Enschedé hebban de spoelsters het werk gestaakt. Zij eischen loons verbetering. Dientengevolge konden de wevers niet doorwerken en zgn 200 man buiten werk, De arbeiders hebben de tusBchenkomst van de Kamer van arbeid ingeroepen, die bezig is de zaak voor te bereiden. Vrijdagavond zou die vergaderen. Een heer te Wijchen, die Woensdag door een insect aan de kin werd gestoken, is Vrijdag aan bloedvergiftiging overleden. Te Antwerpen zijn Vrijdag morgeD, bij het verrichten van 6enige werkzaamheden aan sluisdeuren, drie werklieden bedwelmd in een put gestort, waarin zich vergiftige gassen had den ontwikkeld. Twee van hen werden door middel van haken en dreggen nog levend opge haald, hoewel bij den een de levensgeesten eerst met veel moeite weer konden worden opgewekt; de derde echter, getrouwd en vader van een kind, werd niet meer teruggevonden, ondanks talrijke pogingen, door verschillende personen aangewend. Bij een hevigen brand, die Maandag op een boerenhoeve in den omtrek van Kort rijk woedde, en waarbij de ganscho inboedel een prooi der vlammen werd, zijn ook twee kinderen, een jongen van vijf en een meiBje van drie jaar, in het vuur omgekomen. De ongelukkige moeder werd door deze ramp krankzinnig. Te Kamerrijk had Dinsdagavond in het circus Daeas een ongeluk plaats, tijdens een voorstelling. Een gedeelte van de zitplaatsen op den tweeden rang bezweek ea een aantal personen stortte naar omlaag, waarop ook onder de overige toeschouwers een hevige paniek ontstond. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, zoodat de gevallenen, waarvan sommigen ernstig gekwetst waren, spoedig konden worden verbonden. gen en was met zgn geliefde den toorn zijns vaders ontvlucht. Deze zond hem echter een detective nit New-York, die juiBt voor zaken in Havana was, achterna. Ea deze ont dekte hem ook terstond. Een herkenningsteeken was onder anderen de broche in den vorm eener guitaar, een erfstuk dat de jonge man aan zijn bruid gegeven hadde detective kon het kleinood zien, toon hij met dat doel aan het collecteeren ging voor zijne kunst stukjes als buikspreker, en die eene blik was voor hem voldoende geweest, om zijn lastge ver, die op een plantage in de bnurt logeerde, met het aanbreken van den dag te gaan be richten, waar de jongelieden zich bevonden. Zij waren thans den toorn, zoowel als de ver giffenis des vaders ontvloden. Zij waren het slachtoffer geworden van den Ongeluksvgver. Het was opmerkelijk dat niemand van zelfmoord sprak en ook de priester weigerde de kerkelijke begrafenis niet; want zij waren verdronken, zooals allen, welke dien verwenschten vijver reeds vroeger op dezen, ook op andere dagen ia zijn donker water had doen verzinken. Wie zou daar spreken van een zelf gezoeh- ten dood? De lijkdienst was zeer aandoenlijk. Het Te Parijs verwekt een geheimzinnige zaak veel opzien. Een jonge vrouw wordt daar door haar vroegere dienstmaagd, die betrek kingen schijnt te onderhouden met haar man, beschuldigd dezen laatste langzamerhand te ver giftigen door bet toedienen van een bijzonder soort suiker in al bet voedsel, dat voor dezen bestemd is. De jonge vrouw beweert, dat deze aanklacht een wraakneming is van de dienstbode, die zij eenigen tijd geleden had weggejaagd. Na een gerechtelijk onderzoek is evenwel de dame gevangen genomen. Een lid van de Spaansche Cortes, José, is gevangen genomen wegens verduistering van l'/t miljoen peseta's ten nadeele van een spoorwegmaatschappij. Een brutale diefstal werd Diasdagavond gepleegd in het telegraafkantoor te Liverpool. Een juwelier uit Birmingham wilde daar een telegram verzenden, waartoe hij zijn valies op den grond plaatste en daarop zijn voet zette. Een oogenblik afgeleid door een vraag van den beambte, nam hij zijn voet weg en toen hij zich daarna bukte om het valies op te nemen, bemerkte hij dat het verdwenen was. Men maakte dadelijk alarm, maar vond geen spoor van den dief, zoodat de juwelier zijn valies, waarin voor een waarde van 25.000 guldön aan juweelen, als verloren ban be schouwen. Men denkt, dat de dief reeds gedurende eenigen tijd den juwelier gevolgd had. In Engeland wordt dierenmishandeling terdege gestraft. De koetsier van een vracht wagen, die zgn pony op hardvochtige wijze afgeranseld had, omdat het heest niet meer voort wou, waarschijnlijk niet voort kon, is te Londen veroordeeld tot een maand dwang arbeid. Bij de manoeuvres in de buurt van Ulm heeft de cavalerie een charge gemaakt op de infanterie, die te ver ging. Een groot aantal soldaten is onder de hoeven gekomen of door de lansen der aanvallers gewond. Ook bij de Italiaansche cavalerie-manoeuvres had een ernstig ongeluk plaat9 en wel in de buurt van Rome. Een gedeelte van een regiment stortte in een sloot. Twee officieren en vele soldaten werden ge kwetst, en twee paarden werden gedood. In de mjjn-diatricten van Russisch Poleu is een werkstaking uitgebroken, waaraan 2000 man deelnemen. Te Sosnowica zijn na een bruiloftsmaal 40 personen ziek geworden door het gebruik van bedorven vleesch. Velen hunner zijn reeds overleden. Het blijkt dat de overheid te Oporto bijna 27s maand heeft geheim gehouden, dat daar ter stede de pest was uitgebroken. Immers uit een opgaaf van de gevallen, welke daar voorkwamen, blijkt, dat de ziekte is uitgebro ken op 4 Juni en dat er sedert dien datum 39 gevallen zijn geconstateerd, waarvan 13 met doodelgken afloop. Algemeen Overzicht. Vandaag zal de Pruisische kamer het restje van het kanaalontwerp, dat zgn do overige goedgekeurde artikelen van het regeerings- ontwerp, in derde lezing behandelen. Men verwachtte dat de tijd tusschen Don derdag en heden besteed zou worden aan onderhandelingen tusschen de regeering en do groepen, die haar zoo ernstige nederlaag be- zorgden. Wellicht, dat langs dezen weg nog iets te redden valt van de groote plannen, welker verwerping vooral een harde slag is voor keizer Wilhelm, die zich zoo voor die plannen in de bres heeft gesteld. Dat de keizer zich dat aantrekt, blijkt uit niets. Vrijdag woonde hij welgemoed de ont hulling bij van een gedenkteeken, dat by Saint Privat is opgericht ter eere van de tallooze gesneuvelden van het garde regiment in den verschrikkelijken slag van vóór 29 jaren. En niet alleen dat de keizer welgemoed was, htj beeft ook getoond, dat zijn ongelukkige rede van Dortmund hem niet kan bewegen nu het stilzwijgen te bewaren. De keizer hield nl. een toespraak, welke zeker in hooge mate de aandacht zal trekken. Jammer slechts dat zijne woorden alleen niet zullen worden gehoord door hen voor wier ooren ze bestemd zijn, d- w. z. de Franscben, die voor een deel onwillig zijn te luisteren naar de stemmen, die van over de kerkje kon te nauwernood al de belang stellenden bevatten. Alle wanden en zuilen waren met zwart behangen en er brandden tallooze kaarzen. Boven op den met bloemen versierden katafalk stonden de kisten. En de overoude woorden der lijkmis klonken, het orgel viel in, wierookdamp vervulde het kerkje. En de menschen snikten. Daar Btondende van Havana gekomen arme ouders van de bruid, die hun dochter beweenden. Daar schreide de voorname vader van den jongeling, in het ongeluk met deze arme lieden vereenigd. Na afloop van den dienst bracht meu da kisten op het kerkhof en zette ze naast el kaar bQ, niet ver van een boogen palmboom, die over het land heen keek, over veld en woud, en van verre den Ongeluks vijver kon zien. Den volgenden dag nam ik de terugreis te paard weer aan. Mgn weg leidde voorbij de kerk. De priester stond onder den palmboom en zijne lippen prevelden een gebed. Ik nam mgn hoed eerbiedig af en zegenend strekte hg zgn hand naar mg uit. EINDE.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 5