MIDDELBURGSCHE COURANT. IT. 195- 142c Jaargang 1399 Zaterdag 19 Augustus. De ongevallenwet. Doae courant verschijnt d a g e 1 ij k amet uitzondering tan Zon- en Feestdagen. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., J.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 18 Aug. 8 u. vm. 67 gr. 12 u. 69 gr. av. 4 u. 68 gr. F. Verw. mat. N. W. wind, bew. Aövertantiën voor bet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn20 cent per regel. Geboorto- dood- en allo an<L/f familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Mooij; te Tholen: W. A, van NrarwENnuiJZEN; te Terneuzen: M. de Jonge. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 18 Augustus. SCHIJN VAN BEVOORRECHTING. Wij moeten tot ods leedwezen opkomen tegen de regelmaat, waarmede oud-luitenants van het regiment grenadiers successievelijk weer een plaatsje ferQgen in de kapiieinsrangen, welke by dat regiment vrij bomen. De Staatscourant van Woensdag wijst alweer zoo'n bevoorrechte keuze aan. Dit gaat toch niet. Op zichzelf is de plaatsing by het mooie korps in Den Haag reeds voor den luitenant een aardige douceur en wij zien het niet in, dat het noodig is om dienzeifden officier, nadat hij eerst een tydje als kapitein by een „ge woon" iufanterie-regiment gediend heeft, w naar de residentie te balen. Ongetwyfeld behoort zoo te doen de uitzocderiDg te zijn en geenszins regel te worden. Immers, zelfs de schijn van aan bevoorrechting zijn plaatsing by het keur korps te danken te hebben, moet tar wille van het prestige van het ambt met zorg vermeden blijven. De keus is ruim genoeg, en er zijn inder daad wel kapiteins te kiezen, die niet reeds als luitenants vasten voet verkregen hebben. De „vrindjes" zoo steeds met den viDger aan- gewezan te zien, staat zelfs by een keurkorps niet altyd fraai. Het dankt ons althans beter om bg de verdeeling van de gewilde garni zoensplaatsen de regelmaat wat te laten varen en er de gelijkmatigheid voor in de plaats te stellen. Allicht verwerft men dan nog twee erlei voordeel op den koop toe. Vooreerst maakt men dan don oud-grenadier-luitenant los van het altijd verkeerde denkbeeld, als zou zyn plaatsing bij een „gewoon" regiment maar vai tijdelijken aard zijn. De zooveel besproken „banden", die by by zijn nieuw korps „knoopt", krygen dan meer vastigheid, waardoor de lust om er zich in te werken vanzelf intenser wordt. Dit sobaadt nooit. Het oieuwe korps verliest dan eer het karakter van een passanten-hniB. Maar wat ook veel waard is, dat is dit andere voordeel, dat er dan iu het gardekorps steeds frisch en nieuw bloed gespoten en hierdoor alle gevaar voor sleur buitengesloten wordt. (Artih. Crt.) breedvoerig te wordeu behandeld, zoolang de voorsteller zelf die bezwaren in een nota nog niet heeft kannen beantwoorden. Alleen zij voor heden het volgende uit de nota der ministers overgenomen„Bestaan er tegen bet hoofdbeginsel der voorgestelde re geling (van het amendement) by de regeering bedenkingen, zij meent toch den voorsteller een woord van hulde te moeten brengen voor de vele moeite, welke hy zich gegeven heeft, om door een zoo uitgewerkte regeling te trach ten de by sommige werkgevers tegen de regeeringsvoordracht gerezen bezwaren weg te nemen." Uit heel de beoordeeling van het amende ment biykt bovendien, dat de ministers zich er wel bij neder zullen leggen, wanneer de Kamer het mocht aannemen. De Haagsche briefachryver van de Zaan- land8che Crt. schynt daarentegen van meening, dat de regeering, wanneer de kamer in begin sel met het amendement Kuyper medeging, haar ontwerp zal intrekken. Immers, na ge zegd te hebben, dat ook naar zgn meening, de kamer wel zal doen, met terstond eene beslissing te nemen en tusscbcn het stelsel der regeerirg en dat van dr Kuyper's amen dement eene keuze te doen, zegt hy„wat zouden weken lange discussies baten, als, by aanneming van het amendement Knyper, de regeering bet ontwerp terugnam Hy onder stelt dus blikbaar, dat de regeering dit doen zal. Wie gelijk heeft, De Standaard of hy zal eventueel de tijd leeren. Evenzoo, of de briefachrgver terecht verwacht, dat, zoo de voorstanders van het stelsel-Kuyper, na een eertijken strijd voor hun beginsel, het onder spit delveD, de kansen des te beter voor het regeerings ontwerp staan, ornaat dan zij, die nu hun beginsel tegenover het voorstel van wet plaatsen, ter wille van het groot belang der zaak zullen toegeven en ernstig medewerken om het ontwerp tot wet te doen verheffen, in hoofdzaak zelfs ongewijzigd. LOTERIJEN EN WINKELNERING. Dezer dagen bevatte De Standaard een hoofdartikel, onderteekend W., met het op schrift „Het groote amendement". De schrijver wees daarin erop dat het stelsel van boven genoemde wet centraliseerend en bureau cratisch is; en dat daartegen vermoedelijk vele Kamerleden, zeker niet in de laatste plaats de anti-revolutionaire afgevaardigden, zich zullen verzetten. De regeering zal even wel het stelsel zeker handhavenanders zon heel haar wetsontwerp komen te vervallen. Doch wanneer de algemeene beraadslaging zal zyn geëindigd en art. 1, luidende: „De werklieden in de na te noemen bedrijven zyn, volgens de bepalingen dezer wet, verzekerd tegen de geldeiyke gevolgen van ongevallen aan hen in de uitoefening van het bedryf overkomen" is goedgekeurd, komt het stel sel der voorgestelde verzekering weder aan de orde. Door dr Knyper toch is, zooals bekend, voorgeeteld, achter art. 1' in te voegen een nieuw art. 2, luidende„In hetgeen vereischt wordt ter uitvoering van het bepaalde in art. 1, wordt voorzien door een ryksinstelling. Zy draagt den naam van rgksverzekeringsbank. Het recht om onder verband met deze rijks instelling hierin ten deele zelve te voorzien, kan door ons worden toegekend aan werk gevers, die uitsluitend voor dat doel een ver- ©eniging oprichten. Deze vereenigingen dragen den naam van Bedrgfavereenigingen." Is dit artikel, hetwelk het beginsel van het c. g. groote amendement-Kuyper aangeeft, door de Kamer goedgekeurd, d&u komt eerst na art. 65 de uitwerking van dat beginsel, in een geheel nieuw hoofdstuk van 36 artike- kelen, aan de orde. Wordt het verworpen, daa vervalt vanzelf heel het amendement, en komen dus de 36 nieuw voorgestelde artikelen noch in beaprekiDg noch in stemming. De sohryver in De Standaard gelooft, dat de regeering met den middelweg, dien dr Knyper voorstelt, vrede zal hebben, zoo de Tweede kamer dien verkiesiyk mocht maken. Hjj besluit althans, na de voornaamste be palingen van het amendement-Kuyper uiteen gezet te hebben, zijn opBtel aldus „Het is natunriyk moeilijk te zeggen of het amendement kans van slagen heeft. De be zwaren, die in de afdeelingen en door de be trokken ministers tegen het amendement zyn ingebracht, behoeven wellicht bier Ia verschillende plaatsen, ook in onze om geviDg, zyn bezwaren geopperd tegen het ver binden van loterijen aan winkelnering en wordt aangedrongen op eene wet tegen oneerlyke concurrentie. Deze wijze van zaken doen heeft ook de aan dacht getrokken van meer dan een kamer van koophandel. Die te Rotterdam heeft een adres aan den minister van justitie gericht, waarin zy aan dringt op maatregelen tegen oneerlyke concur rentie op den voet van de Duitsche wetgeving. De Kamer te Sneek verzocht aan denzelfden minister een verbod om aan winkelnering lote rijen te verbinden. De Haagsche Kamer heeft in den geest der Rotterdamsche een adres aan de regeering gericht en de Zwolsche heeft zich aangesloten bg die te Sneek. In haar adres zegt de Kamer te Zwolle o.a. Zyn loteryeu op zich zelf reeds een beden kelijke zaak, vooral voor den kleinen man, die er zoo licht door verlokt wordt tot noo- ioze uitgaven, zy zijn het te meer, waar, gelijk hier in den regel het geval is, iedere controle ontbreekt contióle op de lotery zelf, controle op hetgeen heet te worden toe gegeven, terwijl in ieder geval de aard van hetgeen geleverd wordt onder de extra uitgaven van de prijzen moet lijden. En men past die soort lotery tegenwoordig reeds toe bij den verkoop van eerste levensbehoeften. Door voor het houden van Boortgeiyke lotery voorafgaand verlof van het plaatseiyk gezag verplicht te stellen, zou reeds veel tot verbetering kunnen worden gedaan. Verbod tot bet combineeren van een lotery met een winkelnering zou allicht nog meer afdoende A T J E H. Aan het Adv. Blad voor Sumatra's Westkust schreef men De generaalsche, Tjoet Nja Did, een der echtgenooten van wyien Oemar, zet het zaakje van haar mau nog voort en schynt op Atjeh's Westkust steun te vi&dtd. Er is althans be richt ontvangen van Poeloe-Eaja, dat aan den overwal Telok Kroet een honderdtal gewapende bondgenooten van het kranige weeuwtje zou den zitteD. Vyftig bajonetten onder den detachements commandant zijn er op afgegaan om die lui in 't oog te honden en hun te beletten, zicb Tjoet Nja Din te voegen. Luitenant Beyerinck lost den commandant nu eu dan af in het betrokken bivak. Da luidjes, die op Poeloe-Raja buiten de benting wonen, zitten in duizend vreezen want op het eiland zijn maar vijf-en-twintig man ter bewaking achtergebleven. UIT STAD EN PROVINCIE. Bg kon. beslnit is benoemd tot lid van het college van regenten over bet huis van bewaring te Terneuzen J. A. T. Geill, burgemeester dier gemeente. Omtrent de aansluiting van Middel burgen Vlissingen aan de intercommunale telefoon, vernemen wy dat men met het stellen der palen genaderd is tot Goes, terwijl d<- kabels binnenkort in onze stad jjelegd zullen worden. Dit zal volgens het bestek der aan besteding, 21 Juli te 's Hage gehouden, ge schieden van bet Rijkstelegraaf kantoor alhier ;s de lange en korte St Pioterstraat, de Lange Delft, de Nieuwstraat, door de Haven, langs de Nieuwe Poortstraat, door het kanaal van Walcheren naar een te plaatsen kabel kastje op het stationsemplacement van den Staats spoorweg, over eene gezamentiyke lengte van "75 M. Dat werk wordt uitgevoerd door den heer Dekker te Veere. Heden ochtend had op de algemeene be graafplaats alhier de ter aarde bestelling plaats van het op zoo ongelukkige wijze om bet leven gekomen knaapje. Vier kransen dekten de ljkkist, waaronder een van de mede-scholieren zyner klasse. Deze leerlingen waren mot een onderwyzer op den doodenakker tegenwoordig. Aan de groeve werd in de Duitsche taal het woord gevoerd door den heer J. L. Bleeker, predikant by de Ev. Lutb. gemeente alhieri die de onders troostte en bemoedigde en die in de Nederlandsche taal ook den medeleerlin gen dank betuigde voor de betoonde deelneming. Een vry talrijk publiek woonde de droeve plechtigheid by. De by het 3e regiment infanterie nieuw benoemde 2e-luitenant jhr Storm van Grave sande wordt ingedeeld by de 2e compagnie 2e bataljon te Middelburg. Te Arnhem is voor het examen als apothekersbediende geslaagd de heer J. F. C Geyp, geboren te Middelburg. Uit Vlissingen. Het koninkiyk yacht Victoria and Albert wordt a.s. Donderdag 24 dezer, half vier n.m., in de haven alhier verwacht ter ontscheping van prinses Ghristiaan van Denemarken. op het verzoek der Kamer om wyziging van het reglement voor het kanaal van Terneuzen, wat betreft het schutten van binnenschepen door de Westsluis. De Minister geeft te ken nen, dat er geen termen zijn om iu de gel dende regeling wyziging te brengen. Besloten wordt !n de zaak te berusten, doch opnieuw te reqaesteoren, zoodra zich feiten voordoen, dat de zeevaart door binnenschepen, die langs de Oostsluis kunnen passeeren, ver traging ondervindt. Ingekomen was een schrijven van den directeur-generaal der posteryen en telegrafie, meldende gedeeltelijke inwilliging van het verzoek der Kamer, door meerder postvervoer per boot, doch af wy zend beschikkende op meerdere verzending per trein in de richting Hulst, als zynde de omvang van het verkeer niet van dien aard, dat meer dan drie zendin gen ia die richting noodig geacht kunnen worden. Ook werd nog aangestipt, dat ten deele voldaan is aan het verzoek der Kamer tot uitbreiding van den telegraafdienst op Zondag, met openstelling van 't kantoor ge durende éen uur in den avond. Voor notificatie werd o. m. aangenomen het adrea der Kamer vau Saeek aan den minister van justitie, aangaande loterijen, verbonden aan winkelneringen en vragende het verbieden van die samenkoppeling. Besloten werd adhaesie te verleenen aan het adres der Utrechtsche kamer betreffende ver mindering van 't port voor zware brieven in rechtstreeksch verkeer met het buitenland. De toestand van den Antwerpscben matroos der Prince Philippe is nog steeds ernstig. De andere, herkomstig uit Oudenbosch, zal wel binnen korten tyd hersteld het ziekenhuis kunnen verlaten. BENOE9I1A DJfZ. By kon. bealuit; is benoemd tot griffier by het kantongerecht te Emmen mr C. Q. W. L. C. graaf van der Duyn, thans griffier by het kantongerecht te Brielle is benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Haarlem mr C. G. von Reeken, thans com mies-chef ter provinciale griffie van Noord- Holland, rechter-plaatsverv. in gemelde recht bank, advocaat en procureur te Haarlem is aan mr J. Koning, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van president der arr.-rechtbank te Heerenveen; is benoemd tot kantonrechter te Gorinchem mr Th. Thooft, thans kantonrechter te Har- derwyk. De minister van binnenlandsche zaken heeft Oporto besmet verklaard wegens pest. Dinsdag werd te Ierseke een concours gehouden, uitgeschreven door de boogscbnt- tersvereeniging Claudius Civilis. Er waren schutters, behooreude tot 17 gezelschappen. De pry bwinning viel aldus uitle klep, f 15, aan M. Scheele van Claudius Civilis2e klep, f 10, J. A. Ryk van Willem Teil, Ovezande; boofdvogel, f 10, W. A. de Bakker van De Edele HandboogOudelande; le zy vogel, f 10, Jan Priem van Claudius Civilis2e zy vogel, f 10, A. de Poorter van Les amis réunis, Vlakele kal, f 5, P. de Jonge van Soranus, Heinkenszand2e kal, C. Westdijk van Clau dius Civilisle kal, f 2.50, D, Bruinooge van De Edele Handboog, Oudelande; 2e kal, f2.50, J. Vermeule van Soranus, Heinkenszand. De gemeenteraad van St Annaland besloot tot in standhouding der volksbibliotheek voor dit jaar eene Bubsidie te verleenen van f 25. Een koe van den landbouwer B. Kodde aldaar wierp dezer dagen in een weiland onder Poortvliet vier welgeschapen balveren, allen van het vrouwelijk geslacht en zwart bont. Twee daarvan zijn dood, voor de andere bestaat alle boop ze in 't leven te behouden, Opmerkeiyb dat deze koe in 1897 en 1898 telkens twee kalveren ter wereld bracht. Uit Terneuzen. In de Donderdag aldaar gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fa brieken werd ter harer kennis gebracht eene beschikking van den Minister van Waterstaat RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Haarlem moesten Donderdag terechtstaan Arie de Boer, van Halfweg, en D. J. van AlpheD, van Amster dam, beschuldigd in veieeniging te hebben ontvreemd in den nacht van 29 op 30 Mei jl. twee paarden, toebehoorende aan de Haat schappij de Zuider Legmecr, uit een welde in den Zuider Legmeerpolder, welke polder is gelegen deels in de gemeente Uithoorn, deels in de gemeente Aalsmeer. De beklaagde De Boer trad zeer brutaal op. Zyn naam en ouderdom kwamen er zoo zoo uit, doch als woonplaats gaf hg eerst op de gevangenis op de Botermarkt en daarop zei hij overal te wonen. Toen de president hem het ongepaste van zyn optreden onder het oog braebt, zei hy „Ik zal doen wat ik wil. Ik zal kyken waar ik wil, daarvoor heb ik mijn oogen. Ik met geen president te makeD, alleen met God, en de president staat daar niet regelrecht onder." Zoo ging het door, totdat eiudeiyk last werd gegeven hem weg te leider. Toen probeerde hy zjjn cel stuk te schoppen tierde als een bezetene. Intusschen had zyn advocaat nietigverklaring van de dagvaarding gevraagd, op grond dat in die dagvaarding niet stond in welke gemeente het feit was gepleegd. Was dit geschied in Uithoorn, dan was de rechtbank niet bevoegd recht te spreken over Van Alphen, omdat die te Amsterdam woont en dan de AmBter- damsche rechtbank de bevoegde was. De officier bestreed dit en zei d»t, waar de Legmeerpoldet ligt in twee gemeenten, het kon beschouwd worden dat het misdrijf ook in twee gemeenten, alzoo ook te Aalsmeer was gepleegd, doch de rechtbank, na uur raadkamer te zyn geweest, sprak op grond van artikel 143 wetboek van strafvordering nietigheid der dagvaarding uit en gelaste de onmiddellijke invrijheidstelling der klaagden. De 43 getuigen gingen dus onverhoord huiswaarts. De Boer had tot zijn verdediger gezegd advocaat noodig te hebben. Hijzelf was alle advocaten te glad af. Da officier heeft dadelijk appèl aangeteekeud van het vrysprekend vonnis. De Boer en zyn makker biyven das in arrest. Verschillende Berichten. In de Wo9nsdag te Groningen door c Synode van de Geref. berken gehouden zitting verklaarde de afgevaardigde van de Preebyteri- aansche kerbeD uit Engeland zich Bterk tegen de staatkunde van Chamberlain in zake de Transvaal. Hij noemde het eene zonde voor God, wanneer aan de Transvaal de oorlog ver klaard werd. De leden der Synode applaudisseerden krachtig. Het mag ondoeniyk geacht worden om van een congres als het internationale oogheel kundige, thans te Utrecht bijeen, een gedetail leerd verslag te geven. Het aantal deelnemers bedraagt niet minder dan driehonderd, terwyi in drie sectiën demonstraties en voordrachten worden gebonden, natuurlijk bijna uitsluitend voor menschen van 't vak. De bij het 4e regiment vest.-art. be noemde kapitein J. W. van Visvliet komt te 8 Gravenhage in garnizoen. Na al hetgeen onlangs is gemeld omtrent toestanden in het groote Ziekenhuis te Rot terdam, verdient wel vermelding, dat de chirur gische afdeeling in die inrichting een belang- rQke uitbreiding heeft ondergaan, inzonderheid om haar nog meer dan tot na toe in overeen stemming te brengen met de hoogste eiecbea der hygiëne. De bovenverdieping van den nitersten vleugel van 't gebouw is daartoe ge heel veranderd. Behalve dat de reeds bestaande operatiekamer verbeteringen onderging, is nog een nieuwe operatiekamer bygebouwd, waar alle toestellen, instrumenten enz. aanwezig zyn, welke de nieuwste wetenschap heeft uitgedacht om het operatiewerk op de meest gemakkelgke en veiligBte wyze te doen verrichten, zooals toestellen tot het steriliseeren van instrumen- verbandmiddelen, kleederen era. enz., leidingen tot bet aanvoeren van carbol subli maat en andere ontemettingsstoffen, een motor tot het zuiveren vau de lucht in de zalen, een reservoir voor 20.000 liter water, waaruit het naar de kookketeh wordt gevoerd, die het tot 120 gr. verhitten, waarna het naar de berg- ketels gaat voor warm en koud water ten ge bruik e in de zalen. Verder zyn er zalen voor het ohloroformi- seeren, een donkere kamer voor het ontwik kelen van photographiache opnamen, en voor it gebruik der X-stralen enz. Eindelijk zyn er 44 nieuwe kamers voor pleegzusters bijgebouwd. Het gedeelte van den N. Z. Voorburgwal, jzuiden de Paleisïtraat te Amsterdam, wordt een ware persstraat, waar eerlang de bureaux van de drie voornaamste bladen uit Amsterdam gevestigd zuilen worden. Aan de eene zijde het N. v. d. D., daartegenover het Hbld en nu komt iu het front het Nieuwsblad van Nederland, dat het bekende koffiehuis Concor dia aankocht. Te Leerdam zou de kermis worden ver vangen door een Koninginnedagmaar in twee vergaderingen van ingezetenen, dezer dagen daartoe opgeroepen door de commissie der kroningsfeesten, kon het houden van den Koningiunedag geen by val vinden, zoodut dit jaar de kermis weder plaats zal hebben. Iu de Weste Wagenstraat te Rotterdam heeft Donderdagavond een ernstige brand ge woed in een dnbbelpand, waarin een sigaren fabriek en een winkel in linten, fluweel odz, zijn gevestigd. Met tal van spuiten werd gewerkt en eindelijk het vuur gebluscht. De toegebrachte brand- en waterschade is zeer groot. Een brandweerman word niet gevaarlijk gekwetst. Schiedam heeft nu ook zyn honderdjarige, en welden vleeschhouwer Joh. van de Water, die Dinsdag onder talryke blijken vau belang stelling zyn eeuwfeest vierde. Een hoogmis werd te zyner eer opgedragen. Van de receptie, die de jubilaris hield, werd een zeer druk gebruik gemaakt; ook het college van burge meester eu wethouders maakte er zyn opwach-» tiog. Wat dit college als zoodanig met dit feest te maken heeft, is ons niet duidelijk. De ervan zullen misschien allen persoon-1 iyk een bezoek hebben gebracht. De heer Van de Water is een flink, krachtig persoon, die zich in een goede gezondheid verheugt en nog vry geregeld zyn beroep uitoefent. Als nu de drukte van den feestdag hy kreeg ook nog een paar serenades hem maar niet achteruitgezet heeft! Voor- loopig had hij de drukte goed doorstaan. In de Alblassar waard maken de ooie vaars zich al reisvaardig; op een avond dezer' dagen maakten 20 langbeenen op een toren in de waard en ruim 40 op een stuk land daarachter reeds afspraak, om in gezelschap de groote reis te ondernemen. Een negenjarige zoon van een weduatf te Zevenhuizen zou met zyn tieDjarigen broe der, twee aan elkander gebonden paarden uaar het land brengen. Onderweg raakte de uegenjarige in het halster verward. Hotpaaid sloeg op bol en bracht den jongen zulke slagen toe dat hy terstond een lijk wsb. Tusachen Zevenhuizen ab Bleiswyk is een wegwerker door een geladen lorrie over reden. De man overleed na drie uur lydens. Te Haarlem was een telepboonbeambte bezig draden te spannen op het dak van een huis, toen hij het evenwicht verloor en van 6 meter hoogte op straat terecht kwam. Iawen. dig zwaar gewond is hy naar het gasthuis ge bracht. Te Amsterdam is eene vronw nit een J raam van de tweede verdieping van een hoi*

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1