BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN KERKNIEUWS. Iu de Maandag gehouden zitting van de algemeene synode der Nederl. Herv. kerk vereenigde de vergadering zich met de con- cluBiën van een rapport, door den beer Van Witsenburg uitgebracht over de twee voor stellen der classioalo vergaderingen van Goes en Middelburg, strekkende om aan zende lingen, in onze Hervormde kerken door be dienaren des Woords met handoplegging in gezegend tot het zendingswerk, het recht, te geven de gewone godsdienstoefeningen te leiden, en ton auderen om hun na een werkzaamheid van oen zeker aantal jaren onder de heidenen of mahomodanen, het radikaal van predikant te verleenen. De conclusie strekte tot ver werping. De motieven waren, dat de aanne ming der voorstellen onnoodig en ongewenscht De aartsbisschop van Utrecht, Mgr Hen- ricus van de Wetering, vierde heden zijn 25 jarig priesterschap. Het Centrum wijdt een feestnommer aan dat jubilé. By het departement van koloniën is een telegram ontvangen van den gezaghebber van St. Eustatina, den 12den dezer van St. Kitts (St. Christopher) verzonden. Het bevat het bericht dat den 7den dezer een orkaan over het eiland St Eustatins ge woed heeft, waardoor vijftig woningen werden omgeworpen. Een telegram van den gouverneur van Cara" 910, den 13en dezer verzonden, luidt«Heden bericht dat op den 7en dezer over St. Eusta- tius een orkaan heeft gewoed. Vijftig wonin gen verwoest. Een doode. Hulp gezonden". Te Utrecht wordt thans het negende internationaal congres voor oogheelkunde gehouden. De toevloed van deelnemers is zeer groot. Zij werden Maandagavond ten stadhuize door de leden van den raad ontvangen. De burge meester heette hen welkom. Het „Sportterein Deu Haag" ontving draadbericht uit Parijs, dat Cordang cholerine hoeft. De 24-uur-record-rit is nu tot nader be richt uitgesteld. De termijn van preventieve hechtenis van den in Den Haag aangehouden kassiersbediende, dio verdacht wordt getracht in hebben in Frankrijk gestolen effecten te Den Haag te verkoopen, is verlengd. De aangehoudene, die naar de strafgevangenis te Scheveningen is overgebracht en die vroeger alles loochen de, heeft thans bekend te hebben geweten, dat de effecten, welke hij ten verkoop in zijn bezit had, van diefstal afkomstig waren, 't Was hem gelukt een klein gedeelte der effecten te gelde te maken. De verkoop bij een bankier van een pakket gestolen effecten, ter waarde van 70.000 francs, werd nog bijtijds door de politie verijdeld. De aangehoudene beweert, dat hg de ei teu heeft ontvangen van een persoon, die thans voortvluchtig is en die de geldswaardige pa pieren zijnerszijda had gekregen van een ander. Arnhem heeft thans zijn eerste erêehe, kinderbewaarplaats. Alweer een tegenspraak. De toestand van den heer J. Schepel, lid der Tweede kamer, is niet ernstighij is zelfs veel minder zorgelijk dan hij geweest is. Er wordt in verschillende bladen nog stoeds geborduurd op de vraag, wie in de z der Hogerhuizen, bij de revisie, als verdediger zal optreden. Het antwoord daarop mag voor de direct belanghebbenden van groot gewicht zijn, maar kan, naar 't ons toeschijnt, voor het groole publiek vrij onverschillig goacht worden. Wanneer de revisie aanhangig is, zal het van zelf wel blijkon. Het gekibbel tusschen de heeren Middel koop, mrs Van den Bergh en Troelstra lijkt ons vrij onverkwikkelijk. 1897 bracht hij respectievelijk f 700 ea f1050 op. - Te Arnhem is Zaterdag een 54 jarige man, terwijl hij op een stoel staande ergens een spijker wilde inslaan, van het balcon van zijn woning gevallen. De man was onmiddellijk een lijk. - Eene dienstbode zou een klein kind met tram naar Velp brengen. Het kind, dat zoo dicht was ingepakt, dat de reizigers al meenden dat het erg ziek moest wezen, bleek bij do aankomst te Velp overleden te zijn. Maandagmiddag is de stoomtram naar eeg bij Rheden in aanraking gekomen met een rijtuig, waarvoor een schichtig paard was gespannen. De locomotief ontspoorde. Drie dames, die in het rijtuig zaten, werden gewond. De een aan het oog, de tweede aan den elleboog, en de derde aan den schouder. - In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Barneveld een woedende vechtpartij plaats gehad. Een zevental boeren, met mes sen gewapend, stond tegenover een groot aan tal dorpelingen, die zich van knuppels, lange stokken en steenen voorzien hadden. Vooral twee der boeren, die vooraan stonden, kregen hevige slagen met zware knuppels op het hoofd, gevolge waarvan beiden neerzegen. De een kon echter, hoewel hij een diepe wonde in het hoofd had, spoedig opstaan en vluchten, de ander daarentegen, een 25jarig jonkman, bleef roerloos liggen. By onderzoek bleek dat hem de schedel gespleten was. Zonder tot bewustzijn terug te komen, overleed hij eenige uren later. Een persoon is reeds in hechtenis genomen. Te Zwartsluis is het zoontje van een te Hoogeveen thuis behoorenden schipper over boord gevallen en verdonken. Op een der zandbanken nabij de Lau- wers zag dezer dagen iemand uit Westernie- land dertien zeehonden, waarvan hg er acht wist te bemachtigen en te dooden. Te Donderen (Vries) is een 29-jarige on gehuwde vrouw, wegens kindermoord, aange houden. Zij had haar kindje, door bet een kussen op het hoofd te leggen, doen stikken- De zwager had het lijkje in den koestal be graven. Men meldt nit Drachten Een meisje van Houtigehage heeft een jongeling van Ureterp, die vroeg om met haar uit te gaan, zoodanig met een mes in den rug gesneden, dat men voor zijn behoud vreest. De persoon, die, zooals gemeld is, te Helmond gearresteerd werd, doch door de kermisdrukte aan zijn geleiders wist te ont snappen, heeft zich gisteren vrywillig bij den commandant der marechaussee aangemeld. Moeder (met trots): Die stem van myn dochter heeft mij al heel wat geld gekost! Bezoeker (die een uur lang heeft geluisterd): a is er niets aan te doen Te Rotterdam is Maandag middag twee en twintigjarige schildersknecht by het zwemmen verdronken. Te Schiedam was dezer dagen een han delaar in verfwaren en vernissen bezig met het koken van was, toen opeenB de vlam in do pan sloeg. Terstond nam de man die van het vuur, maar hot gevolg daarvan was, dat de brandende massa hem over de kleeren vloot en hg terstond geheel in brand stond. Om hulp gillend snelde de man de straat op, maar het duurde geruimen tgd eer een der bureu een wollen deken had gehaald om hem die over hét lijf te werpen en het vnnr te dooven. Vrocselgk aan het bovenlgf verbrand werd de ongelukkigo daarna in zyne woniDg gedragon. Zgn toestand was echter hopeloos. Bij het rangeeren te Oudewater, van do stoomtram (lijn Gouda-Oudewater) struikelde Zaterdagavond een vlaggejongou uit Gouda. De machinist kon niet voorkomen dat hij onder de locomotief geraakte, waardoor den jongen do schedel werd verbrijzeld. De dood trad onmiddellijk in. Zondag avond ontstond in de Salon de Variétés te Amsterdam meeningverschil met een bezoeker over de dezen aangewezen zit plaats. De oneenigheid liep zoo hoog, dat de tusschenkomst van de politie ingeroepen en de malcontente bezoeker naar het bureau ge leid werd, alwaar bleek dat men te doen had met een commissaris van politie uit de provincie. (M. v. d. D.) Naar het Wilhelmina gasthuis te Amster dam is gebracht een kruiersknecht, die bij het nithijschen van een verbnisboedel uit de derde verdieping van een perceel in de Jacob van Lennepstraat was gevallen. Dure appelen. Te Tiel is een boom gaard, groot 1.5 HA., waarvan de opbrengst wordt geschat op 400 a 500 hectoliter, ver pacht yqqt 2485. In de appel jaren 1895 en De dag van Maandag werd te Antwerpen besteed aan het honden van samenkomsten, ovaties, enz. ter eere van Van Dyck. Dien dag had ook de groote historische op tocht plaats, van de samenstelling waarvan wy in een vorig nommer van ons blad reeds melding maakten, en welke ook werd bgge- woond door koning Leopold. Deze was met zgne dochter, prinses Clémentine, omstreeks half twaalf aan het Zuiderstation aangekomen en aldaar met zijn gevolg verwelkomd door de feestcommissie en de autoriteiten van Ant werpen. Nadat de koning tot over twaalven oen be zoek had gebracht aan de tentoonstelling, be gaf hy zich met zgn stoet naar het Paleis op de Place de Meir, waar hy, op bet baleon gezeten, het défilé van den optocht by woonde. Verder werd de dag nog aan diners en andere feesteUjkheden gewijd. De stoet moet, volgens een ooggetnige, zeer fraai zgn. Vooral de wagens, de allegorische voorstellingen munten bgzonder uit. De Belgische Zuidpool-expeditie van dr Gerlach, met de Belgicaia op de thuisreis. Te Antwerpen ia iu de Kattenburgstraat ingebroken en voor een waarde van fr. 70.000 aan papier gestolen. Da dieven hebben de brandkast met geweld geopend. Hoeveel dieven en zakkenrollers men ook reeds te Ostende gearresteerd beeft, het gilde scbynt nog steeds daar vertegenwoordigd te blijven. Nn weer werd een Turksch consul, die daar eenige dagen dooi bracht, het slacht offer van handige gauwdieven, die hem zijn portefeuille, waarin 1800 francs geborgen was, wisten te ontfutselen. Zondag avond had in een particuliere woning in de Rue de la Lot te Brussel een hevige gasontploffing plaats, doordat de con cierge met een brandende kaars in de badka mer kwam, waarin gas ontsnapt was. De man werd tegen een muur geslingerd en kreeg hevige brandwonden aan het hoofd, zoodat hij eenige oogenblikken later overleed. Ook aan het gebouw werd veel schade toegebracht. Ia dezelfde stad had een botsing plaats tns- een sleperswagen en een electrische tram, waarbg da voerman van de wagen werd ge- lingerd en, na eenigen tijd in het hospitaal, waarheen men hem vervoerd had, overleed. De Brusselsche politie heeft een goede vangst gedaan, door de arrestatie van een individu, die als bekwaam flesschentrekker reeds menigen koopman in die stad het slacht offer had gemaaktjvan zijnejoplichteryen, welke hem in staat stelden een leven te ïyden als een prins. Hij legde er zich vooral op toe koopwaren ios te krggen, die hg dan ver beneden de waarde van de hand kon doen. Op die wgze had bij zich reeds een kapitaaltje verzameld van 10 a 12000 francs. Zaterdagmiddag werd deze „chevalier d'in- dustrie" in een der deftigste hotels van Brussel gearresteerd. In de omstreken van Charleroi is in den nacht van Vrydag op Zaterdag een hevige brand uitgebroken, welke, aanvangende in een hoop takkenbossen, die dienen moesten voor schragen van de galeryen, spoedig ook de bergplaatsen der kolen, spoorwegliggers en telegraafpalen aantastte, zoodat de inmiddels toegesnelde brandweer zich voor een woe dende vuurzee bevond. Desniettegenstaande wist men tegen het aanbreken van den dag het vuur te bedwingen. De aangerichte schade is groot. Te Ciiatelineau, in België, heeft Zondag nacht in de beruchte buurt PailHs-Pré een vreeseiijk gevecht plaats gehad tusschen twee gendarmen, die een man kwamen arresteeren, en een bende van oDgeveer twintig vagebon den, die hun makker verdedigden en de beide gerechtsdienaars met messen en stokken aan vielen. Een der gendarmen, een man van acht-en- dertig jaar, gehuwd en vader van twee kin deren, werd met stokslagen en messteken gedood. De andere wist te ontkomen, nadat bij met geweerschoten twee van zgn aanvallers had getroffen, in buik en beenen, en tal van anderen met de bajonet had verwond. Thans hebben achttien gendarmen zich gemaakt van de bnurtendeze hebben tien moordenaars, waaronder twee vrouwen, gevangen genomen. Ia 1900, tgdens de tentoonstelling in Parys, zullen aldaar 9 groote wieler-wed- strgddagea gehouden wordenwaarvoor al een som va a 250,000 francs disponibel is. Het uitgebreide programma bevat 0. a. een Grand Prix van 25,(.00 fra. voor den eer at aankomende. Verder een 24-uurswedstrgd met een hoofdprijs van 20,000 francs. De man, die moordenaar! heeft geroepen gen generaal Mercier en op diens aanwyzing gearresteerd is, is Georges Bourdon, secretaris van de Ligue des droits de l'homme. Hij ia voorloopig in vrgheid gesteld. In de Dnitsche gemeente Kreinitz is een graf, toebehoorende aan de familie van Egidi, gedurende den nacht door dieven geopend, terwyi de aanwezige doodkisten werden ver- bryzeld en doorzocht. Uit Bern wordt gemeld, dat een jeugdige Engelsche, miss Christine Bridge uit Brighton, het beklimmen van den Lirecker Alp, het ongeluk hotft gehad uit te glijden en in een afgrond te storten van een hoogte van honderd meters. Men vond de ongelukkige met ver- brgzelden schedel op den bodem van het ravyn. De politieke veroordeelden Chiesi, Turati en De Andreis, wier lidmaatschap van delta- liaansche kamer vervallen was verklaard, tot afgevaardigden voor Forli herkozen. Door een vreeselgken orkaan werd .de stad en het gouvernement Lomsha (Polen) be zocht. Alle kelders werden overstroomd. Op verscheidene plaatsen werd door den bliksem brand veroorzaakt. De stormschade op de straten, in de wouden en dorpen, is s groot. Het verkeer is geheel gestremd. Mili tairen zgn bezig met het herstellen der schade. (Het gouvernement ligt in het Noordelijk ge deelte van Russisch Polen. De bewoners zgn Polen en Joden. De stad telt 20,000 inwo ners). Te Budapest is men tot de ontdekking gekomen, dat een menigte soldaten er zich sedert eenigen tgd op toelegden, de magazgnen voor kleoding, uitrusting en voeding te plun deren en hun buit te verkoopen aan een Pesther koopman, die leverancier voor het leger is. De op die wgze verhandelde goederen moeten samen reeds een waarde van 150.000 florgnen vertegenwoordigen. Natuurlijk zgn talrijke arrestaties op deze ontdekking gevolgd. De boerin Anna Dossaeva, diedenRussi- schen Kroonprins bijstond toen hy, na ongeluk, stervend op den weg lag, is thans ook overleden. Zy was reeds ziek toen de prins stierf, en de lange reis naar B„tum, waarheen zij den doode vergezelde, heeft haar toestand zeer verergerd. Zg deed die reis op verlangen der keize weduwe, die alle by zonderheden omtrent den dood van haren zoon van haar wilde hooren. „Al moest ik sterven onderweg", zei de arme vrouw, „Ik zou niet ongehoorzaam dur ven wezen aan den wil van H. M. Zg wil my zien en hoorenHaar wensch is mij bevel." Ia een Amerikaanschen staat ia een boek van Rudyard Kippling in den ban gedaan door de Universiteitsbibliotheek voor Zondagscholen, omdat daarin van een dronkaard een held wordt gemaakt. Uit Allahabad wordt geseind, dat er regens zgn gevallen, waardoor hongersnood in Bombay, Madras en de centrale provincies voorkomen zal worden. De bezorgdheid der regeering is daardoor aanzienlgk verminderd De aldus gemerkte berichten werdei, slechts opgenomen iu de eerste editie van ons vorig nommer. In de tweede editie wer den zy weggenomen om plaats te maken voor de onder het afdrukken ontvangen telegra- phische berichteD, welke grootendeels hier achter worden herhaald. zou ik op mynheer den „Ober-burgemeester" schieten." „Wat heb jy voor een religie „Ik b8n Katholiek." „Bij u verwondert my dat meer. En wat zou jy doen vraagt Lueger den derde. „Ik zou op mynheer den „Ober-burge meister" niet schieten." „Wat heb jy voor een religie?" „Ik ben Israëliet, mynheer de „Ober- burgemeister." „Israëliet?" vraagt Lueger verwonderd, „weet je dan niet dat ik de grootste antisemiet vau Weenen ben?" „Jawel, myabeer do „Ober-burgemeiator." „Waarom zou je dan niet op mij schieten „Ik ben tamboer, mynheer de „Ober-burge- Amsterdam. Heden vierde onze wijd en bekende brandweer feesteiyk haar 25 jarig Het feest ving te halt twaalf uur aan met parade en exercitie der manschappen, voor zoover de dienst dit maar eenigszins toeliet, op het terrein achter de kazerne aan de Hob- bemakade vlak tegenover het arena-gebouw welke kranige oefeningen door tal van genoo- digden bygewoond en door de brandweer- muziek opgeluisterd werden. Na afloop dezer exercitie hield de voorzit ter der feestcommissie uit de burgery, de heer Jan ter Meulen, assuradeur, de feestrede. Hy gaf een korte schets van de geschiede nis der brandweer, waarin de verdiensten ver meld werden der opvolgende commandanten. Hy roemde de degeiykheid van het corps, de goede discipline, de vaardigheid en de vlug heid van velen zijner leden, door gestadige oefening verkregen. De spreker verzocht eindelgk den comman dant voor de manschappen de geschenken te aanvaarden, hun door Amsterdam's ingezetenen aangeboden, welke geschenken bestonden in spaarboekjes. De commandant, de heer Meyer, ontving als aandenken aan dezen gewichtigen dag een prachtig geciseleerde groep le Dévouement, door Pilet, voorstellende twee brandwachts een gekwetsten kameraad ondersteunende. De officieren ontvingen geëncadreerde gra vuren, getiteld Saved, vooratellende een brand wacht, een kind uit de vlammen reddende. Te twee uur werd op alle wachten en posten m feestmaal gehouden, waarvoor de kosten geput werden uit het Brand weer tonds. Verder bood de voorzitter der vereeniging tot instand houding van dit fonds, de heer A. W. Becke- ring, in de kazerne aan de Prinsengracht den commandant en officieren zgne gelukwenschen aan. Daarna zal in de 4 kazernes door verschil lende corpsen muziek worden gemaakt en eerder zooveel doenlijk gezellig bijeen gebleven worden. Verzending en laatste buslichtiDg der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Inclië. Amsterdam (Nederl.)18 Aug. 6.05 ,'a avonds Brindisi (Eng. dienst). 18 Aug. 1.05 's namid. Napels (Dnitsche dat.) 21 Aug. 12.53 's namid. Marseille (Lloyd). 22 Aug. 1.05 's avonds Brindisi (Eng. dienst) 25 Aug. 12.53's namid. Rotterdam Lloyd25 Aug. 6.05 's avonds Marseille (Fr. dienst). 26 Aug. 5.30 'smorgeus Genua (Nederl.)29 Aug. 6.05 's avonds Met deze gelegenheid wordt alleen veis zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags to voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitsluitend voor de correspondentie, waarvan de verzending met deze gelegenheid op de adressen is aange- P a d a n g wordt aangedaan door c der Maatschappgen Nederland en Lloyd. Over Brindisi Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 'a avonds en een snppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Met de Nederlandsche booten via Genna eu Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. West-Indië. Curasao over Queens- town18 Aug. 10.03 's avonds Suriname via Sout hampton22 Aug. 5.30 's morgeus Suriname via St. Na- zaire. 8 Sept. 5.80 's morgens Curasao via Liverpool 10.15 'a avonds Suriname via Amsterdam. Den laatsten en 14en elke maand 6.30 's av. Rennes. De toestand van mr Labori ver. betert; zgn temperatuur was heden 37.5. Volgens later bericht bracht hy den nacht slapeloos door, is hij zeer afgemat en heeft hg veel pgn zonder koorts. Parijs. De Aurore zegt dat de advokaat Mornard voor mr Labori in de plaats treedt. Het Journal du Peuple beweert dat de anarchisten als gijzelaars kiezen: Drumont, Roehefort, Judet, Mercier en Cavaignac, die zy verantwoordelijk zullen stellen voor alles wat tegen een hunner zou kunnen worden Volgens de Matin, verklaarde Labori dat Mercier van gelnk mag spreken. „Ik ging hem vragen stellen." Ik weet niet wat my zal overkomen maar hecht er aan dat men in geval van ongeluk wete dat generaal Chamoir een nieuwe ver- valsching in het geheim dossier ontdekt heeft. EEN ANECDOTE. Een grappige variant op een reeds bestaande anecdote geeft het Duitsche weekblad SimpU- cissimus. De bekende burgemeester, dr Lueger, te Weenen, ontvangt een militaire deputatie, bestaande uit gewone soldaten. Gedurende het onderhond vraagt hg den soldaat die het dichtst bij hem staat: „Als Z. M. de keizer het je zou bevelen, zou je dan op mg schieten „Als Z. M. de keizer mij bevelen zou op mgnheer den „Ober-burgemeister" ta schieten, zou ik op mijnheer den „Ober-burgemeister" „Tot welke religie behoor je?" „Ik ben protestantsch, mynheer de „Ober- burgemeister" „O, dan verwondert het my weinigen wat zon jij doen vraagt hg den tweede. „Als Z. M. de keizer mij bevelen zou op mynheer den Ober-burgemeister" te schieten, TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Donderdag 17 Aug. St. Jansteen. Estaminet De Lantaarn 4 u.sioopen perceelen en bouwen hoerenhuis. Aanwyzing 14 Aug. 4 u. Inlichtingen J. Scbeele, Terneuzen. Vrijdag 18 Aug. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 n. het maken van werken tot verdediging van het strand voor Terneuzen. (Raming f 3030) Aanwyzing 11 Ang. Inlichtingen boofdinge nieur 11e district Middelburg, ingenieur te Terneazen en opzichter Dykstra. Vrijdag 25 Aug. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. het maken en inhangen van een paar sluis deuren in den mond der Wester- of Koop manshaven te Vlisaingen. (Raming f 11.050). Aanwgzing 18 Aug. Inlichtingen hoofdinge nieur Bekaar, ingenieur te Vlissingen en opzichter In 't Hout te Middelburg. Dinsdag 5 Sept. Westdorpe. Gemeentehuis 2 u.het verbouwen der openbare school en hét leveren van schoolmeubelen. Aanwijzing 20 Ang. In lichtingen D. de Jonghe te Westdorpe. De Middelburgsche courant wordt tegen woordig, in verband met de vroege aan komst van den laatsten trein uit Middelburg, avonds vóór half acht uur in Goes bezorgd. Dagelijks worden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent A, C. BOLUIJT, firma Wed. A. 0. DB JONGS aldaar. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum Plaat*. Voorwerpen. Informatica. 22 Ang*. Gapinge, Mouhalsn, Have» en W. Vantage n 29 N.&St.Joo»l. Hofstede, Tak. 1 Sept. We3t-8onburg,Hai», Tak. 7 x Kromingen, Inboedel, Prins en Liebert. 13 O. Soub., Molen, De Vos. 14 Kr inningen, Hofstede, Prins en Liebert. Vergaderingen, L'oneerten enz. Middelburg. Zondag 3 Sept. Vierde Zondagavond-Con cert. Schuttershof 8 u. Vlissingen. W 0 e n a d. 16 Aug. Concert-muziekcorps dd„ schuttery Middelburg. Grand Hótel 8 u. Donderdag 17 Aug. en v. d. Concert Wiener Damevrkapel. Grand Hótel 8 u. Algemeen Overzicht. Ook deze lea is weer nutteloos geweest 1 Men had zoo mogen hopen, dat de kogel, die den moedigen Labori trof, ten minste iemand tot bezinning zou brengen, en tot bet inzicht, aan hoe groote gevaren menFrankryk blootstelt, door voort te gaan op den inge slagen weg. Slechta éen generaal behoefde zich van de oud-ministers af te scheiden, om den indruk te wyzigeo, die tot een toenemende tegenstelling tusschen Fransche burgerB leidt. Maar allen zijn voortgegaan, vast aaneenge sloten, ten einde Ja, om wat Als men de verhooren leest, dan dringt die vraag zich steeds moer op. Het doei van de vijf oud-ministers kan niet zyn te overtuigen. Daarvoor zyn hun armoede aan argumenten en hun gebrek aan logisohen zin te groot. Indien men de heeren als ontwikkelde lieden mag beschouwen, dan staat vast dat zy zeiven niet de minste waarde hechten aan wat zij mededeelendat zy praten om te pratendat zij het woord voeren niet voor de rechters, maar voor anderen. En die anderen dat moeten zij zijn, die niet hooren wat daar binnen om gaat, maar buiten gereed staan om te juichen dat mosten zij zijn, die niet lezen, maar zich laten vergiftigen door een schandpers. Dat de oud ministers spreken, ia alleen om de menigte, om deze op hun band te houden, en deze het geloof in de generaals te doen behouden, en om deze meer te binden, voor wie weet welke afschuwelijke plannen nog bestaan. Wat in den laatsten tyd gebeurd is, schijnt overigenB al ernstig genoeg. Het herhaaldèiyk gebleken wroeten van de vijanden der republiek, ia een hoogst ernstig verschijnsel, dat nauw samenhangt met de Dreyfas-zaak. Immers zonder dat, zou niet hebben bestaan de nu geboden gelegenheid om een strooming te wekken ten gunste van een leger, dat nog nooit iets gedaan heeft, welks officieren, ook buiten het oorlogsterrein nooit biyken van bijzondere geschiktheid gaven, en ware het onmogeiyk geweest te Parys een stemming te verkrggen als nu, een stemming waarin de hoofdstad alles verdraagt. Geen enkele manifestatie was het gevolg van de gevangenneming van Deroulède en het feit dat de antisemieten onder aanvoering van Guerin, zich met hun veertigen hebben ver schanst iu een nieuwe „Bastille" wekte nauweiyks meor dan wat nieuwsgierigheid. Ja, zelfs de aanslag op Labori werkte niet meer uit dan een beetje ontroering in de an;

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2