Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. drak. De uitvoering weid toen ale naar ge woonte besloten met een, ditmaal bijzonder good, vuurwerk, waarop nog een bal volgde. Dat was het laatste bedryf van de kermis vau 1899, die over het algemeen een goed verloop had. Er waren voldoende gelegen heden om zich te ontspannener was meer te zien dan gewooniyk en van ernstige wan ordelijkheden 1b geen sprake geweest. Natuurlijk zal het jaarlijksche feest hier en daar een grooten aanval op de portemonnaie hebben gedaan, maar nu komt de stille tjjd om den bodem weer spoedig te bedekken. tIn den nacht van Zaterdag op Zondag zijn uit de tuintjes voor een vijftal woniogen op den „tramsingel" een aantal rozen van de struiken gestolen. Dit ia nu reeds de derde maal in dezen zomer dat men op die wijze zich aan een anders goed vergrijpt. Op die manier zal de lust om in den tuin voor hun huis bloemen te kweeken bij de bewoners spoedig vergaan zijn. En dat zou jammer wezen, want ook het wandelend publiek geniet toch, wanneer die tuinen of tuintjes er keurig uitzien. Uit Vlisaingen. Naar men ons meldt, zal Hr. Ma. kruiser Noordbrabant, in aanbouw by de Kon. Mij. De Schelde, 12 Augs. e.k. van de werf naar de binnenhaven aldaar vertrekken tot het innemen van steenkolen om den 26 d. a. v. proef te stoomen. Hot bestuur der zeilvereeniging Ierseke besloot den zeilwedstryd op Woensdag a. s. wegens te weinig deelneming niet te doen doorgaan. Te Koewacht is Zondagnacht in een vechtparty op een buurt-kermis zekere S. in deu buik levensgevaariyk verwond, zyn toe stand is hopeloos. De dader is in hechtenis. Men schryft ons uit O o s t b u r g Door een of twee van een drietal wielryders werd Zondag langs den weg Znidzande— Oostburg eenevrouw aangereden, met het gevolg, dat ze onderBte boven rolde en zich nog al bezeerde, terwijl bet sportwagentje, dat ze reed, stuk was. De daarin zittende kinderen bleven ongedeerd. Hoewel de wielryders veel te kampen hebben met onwil en vyandige gezindheid van het publiek, was hier de schuld geheel aan de zyde der fietsers, die o. i. langs een druk bezochten weg te onbesuisd reden. Ook ryden automobielen en gewone fietsry- ders, vooral in bochten van straten, veel te hard om in tyds te kunnen uitwyben of ge legenheid tot uitwijken te geven. De tram, die toch zyn vast spoor heefc, dat dus door elk voertuig of door iedereen kan vermeden worden, mag niet vlugger ryden dan met eene snelheid van 8 K. M. per uur (gelooven wy, en misschien nog minder). Automobielen en fietsen, ja ook gewone ry tuigen ryden er daarentegen maar op los met eene snelheid van 9 tot 15 en meer K. M. per nor. Het is dan ook veel aangenamer (1) door een automobiel of iets dergeiyks een paar beenen of een arm stuk gereden te wor den dan door de tram. De aanhoudende warmte is Diet voor- deolig voor den mosselhandel van Philip pine. De visschers zijn huiverig om te ver zendon en de afnemers in België en Frankryk om te bestellen. De maand Augustus is anders de drukste tijd voor den mosselhandel aldaar. Biytt de buitengewone hitte nog wat aanhou den, dan is er kans dat de maand Augustus dit jaar de slechtste zal zijn. ONDERWIJS. Tot lid in het hoofdbestuur van den Bond tan Nederlandsche Onderwijzers is gekozen, in plaats van den heer M. van den Brand, de heer J. W. van Lohuizen te Arnhem. Het examen in de Fransche taal L. O. is te 's öravenhage met succes afgelegd o. a. door den heer C. Hollestelle van Goes. Voor de hoofdakte slaagde o. a. te Arnhem de heer A. Wisse te Vlissingen. By het examen in de Hoogdnitscbe taal L. O., te 'sGravenhage afgenomen, is o. a. geslaagd mej. E. A. Middel veld Viersen. KERKNIEUWS. Zondag morgen werd te Arnemni- d e n by de Gereformeerde gemeente de nieuw beroepen predikant, de heer J. Boeyinga, in zijn ambt bevestigd door den heer J. Hnlsebos, consulent, van Vlissingen, die tot tekst geko zen had Zendbrief van Panics aan de Hebreen hoofdst. 13 vers 17. Des namiddags deed de nieuwe leeraar zijne intree met een preek over Haggai hoofdstuk 1 vers 13. Het gebouw was beide keeren goed bezet. De heer J. Homburg, predikant te Biervliet, heeft voor de toezegging van be roep naar Cadzand bedankt. Weheljjksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naarTzum H. Haselager te Haricb; Hoogeloon e. a. N. P. E. G. van Uchelen te RenswoudeRouveen H. van Griethuysen Az. te Oosterwolde; Jutfaas dr P. A. KlapteVei- zen; Poortugaal E. C, Jungins te Leeuwarden Horsen M. Pol, cand.; Zegveld P. Kuylman Jz.; Makkum C. Barnevehl te Aalten Den Bommel H. Hazelager te Ringabuizen; Barneveld dr F. J. Los te Alkmaar Hellouw P. J. de Bie, cand.; en naar Cubaard L. H. A. Feykes te Marken. Aangenomen naarBerlikum door H. J. van Veen, cand.; en naar Wolvega door A. W. Voors te Heino. Bedankt voor Delfzyi door Jg. Riemens Lz. te Hurwenen; Bergen op Zoom door dr L. Knappert te Assen; en voor Hekelingen door ff. J. v«n Veen, cand, Gereformeerde kerken. Beroepen naar Jutryp-Hommers A. Roorda te Barum. Bedankt voor: Oud-Voameer door J. P. Ta- zeiaar te Weesp. LETTEREN EN KUNST. The Globe Democrateen te St. Louis in Amerika verschynend groot geïllustreerd blad, bevat de portretten van de meest bekwame kapelmeesters van militaire muziekkorpsen. Daaronder rangschikt het blad ook een Neder lander, den heer N. A. Bouwman, directeur van de Kon. Milit. Kapel van grenadiers en jagers. DienB welgeiykend portret versiert het blad, terwyl in het byschrift veel goeds van zyn leiding en van de door hem gecom poneerde Kroningsmarschen wordt gezegd, zoomede van zijn krachtig aandeel bij de kroningsfeesten te Amsterdam en te 's-Graven- hage. De „concertmeester van de Koningin van Holland", zooals het blad hem noemt, komt er heel goed af. Op de Zaterdag 26 dezer te ïïeerenveen te houden algemeene vergadering der Neder landsche vereeniging voor Gemeentebelangen zal de heer H. J. G. Hartman, commies, chef der le afd. ter prov. griffie van Zeeland alhier, o. a. inleiden de debatten over De conlróle op den Gemeente-ontvanger. De inleider komt daarby tot de volgende conclussiën lo. de controle op den gemeente-ontvanger is bij de wet op onvoldoende wijze geregeld 2o. aanstelling van afzonderlyke ambtenaren (inspecteurs) of commissiën voor de controle is niet overeen te brengen met het stelsel der gemeentewet en zou leiden tot onnoodige uit gaven en vermeerdering van werkzaamheden 3o. verbetering is te verkrijgen door a. het facultatief voorschrift van art. 116, 2e lid, der gemeentewet te veranderen in een imperatief b. voor'de boekhouding van, en de controle op den ontvanger algemeene regelen te stel len, waarvan de handhaving kan worden ver zekerd door de bevoegdheid te verleenen tot het opleggen van administratieve boeten. Op de voordracht voor directeur-genees heer van het ziekenhuis te Rotterdam zijn geplaatst de heeren dr F. H. Schreve, directeur vau het krankzinnigengesticht te Rotterdam, dr C. Nolen te Rotterdam en dr Van Haaften te Utrecht. Den 4 Juli brachten, zooais toen gemeld is, de leden der Amerikaansche delegatie ter vredesconferentie, namens hun gouvernement, te Delft eene hulde aan de nagedachtenis van Hugo de Groot. Thans zyn de Amerikanen voornemens nog een andere duurzame herinne ring te stichten aan hun verbiyf in ons land en aan de Conferentie, waaraan zij een zoo werkzaam aandeel hebben genomen. De heeren White c. s. hebben aan den kerkeraad der Anglikaansche gemeente te 's Gr£|anhage hun voornomen te kennen gegeven om op kosten van de regeering der Ver. Staten een Vredes kapel te laten bouwen, waarmede de Engelsche kerk in het Bezuidenhout aan de orgelzyde zal worden uitgebreid. Het moet ook in de bedoeling liggen om in die kapel een memorial stone te plaatsen ter herinnering aan de Conferentie, die ter bevordering van de Vre deszaak in 1899 binnen 's-Gravenhage is ge houden. De kerkeraad heeft deze welkome uitbreiding van het kerkgebouw met groote erkentelykheid aanvaard. Ook mr Van Gigch, de verdediger van Haas, heeft appèl aangeteekend tegen het dooi de Amsterdamsche rechtbank gewezen vonnis. De te Utrecht gehouden fancy fair en de daaraan verbonden verloting van kunstvoor werpen ten bate van volkssanatoria heeft netto opgebracht f 42.259.52. Deze gom is afgedragen aan het bestuur van het centraal comité tot oprichting van volkssanatoria voor borstlyders in Nederland. Te Maastricht is, onder leiding van den heer J. C. G. Pollones, notaris te Amsterdam, gehouden de jaarlyksehe bijeenkomst van de Broederschap der Notarissen in Nederland. Zy werd bygewoond door 80 leden. Tot alge meen secretaris werd, ter vervanging van den heer Evenbly, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, gekozen de heer Cb. Miseroy, notaris te Amsterdam, terwyi een andere vacature in 't hoofdbestuur werd aan gevuld door de benoeming van den heer J. Maarschalk, notaris te Boskoop. De aftre dende secretaris werd tot eerelid van het hoofdbestuur benoemd. De voorstellen over pensioen- en weduwen tondB werden aangehouden tot Februari 1900. Voor de eerstvolgende vergadering is Arnhem aangewezen. De Soc.-Dem. bevat brieven van de gebr. Hogerhuis over de kwestie wie hun verdediger zal zyn, wanneer hnn zaak in rovisio komt. Alle drie betuigen hnn leedwezen dat mon buiten hen om hun verdediging reeds aan mr Z. van den Bergh had opgodragen, maar ver klaren thans moeilijk te kunnen terugtreden. Het blad voegt aan die brieven het Vol. gende toe. „Deze brieven laten den intriganten tegen Troelstra geon andere keuze dan z(oh terug te trekken uit de zaak, waarin zij zich buiten weten der veroordeelden hebben gedrongen en welke thans tegen den wil der jongens in hun handen is. „Wat Troelstra zolven betreft, deze deelt ons mede, niet geneigd te zyn, stappen te doen om de volmacht, aan den heer Middel koop of mr Van den Bergh afgegeven, in handen te krijgen, zooals Keimpe Hogerhuis van hem vraagt. „Nu de wil der gebroeders bekend is, wete ieder wat hem te doen staat.". jongen in Den Haag, wiens verdwijning onlangs werd gemeld, is terecht. Te Haarlemmermeer is Vrydag avond door hooibroei een boerderij afgebrand. Uit stallen en woning werd nagenoeg niets gered. Alles is verzekerd. Onder Groesbeek brandde in den ochtend van dien dag ook een boerdery af. Daar werd niets gered van den inboedel en kwamen drie koeien en vier varkens inde vlammen om. Twee personen, die van den in boedel nog iets trachtten te redden, werden door een omvallenden schoorsteen getroffen, waarbij zy zeer ernstige verwondingen kregen. De schade is eenigszins door verzekering gedokt. Sedert geruimen tyd werd te Amsterdam valsch geld uitgegeven, voornamelyk ryks- daalders. Zaterdagavond nu is het een recher cheur gelukt den maker van het valsche geld op heeterdaad te betrappen. De rechercheur kwam, terwijl hy langs de Westermarkt wan delde, een ouden bekende tegen, zekere Smits- huijzeD, die vroeger deel uitmaakte van een bende valsche munters. De politieman zag S. een sigarenwinkel binnengaan en sigaren koopen. Hy ging, toen de man weg was, ook binnen, vroeg het geld te zien waarmede S. betaald had en bevond dat dit een valsche ryksdaalder was. Hij volgde zyn cliënt en betrapte dezen toen hij weder in een sigaren winkel een valschen rijksdaalder wisselde. De man werd toen naar een commissariaat geleid, waar hij bekende de munten gemaakt te heb ben in zyn werkplaats. Hy had nog een vrij grooten voorraad by zich, terwijl in de werk plaats nog andere munten, specie en werktuigen werden in beslag genomen. Vrydag middag is by IJmuiden een Urker schipper overboord gevallen en ver dronken. Te LooBduinen zyn thans alle reddings middelen in orde gebracht. Ze zijn na, zegt men, in uitstekende orde en vlak by de hand. De oude geschiedenisals het kalf verdronken is, gaat men den put dempen. Naar uit Grave wordt gemeld, zullen wel dra een zeker getal rustige patiënten uit bet rykskrankzinnigengesticht te Medemblik en te Grave worden geplaatst bij ingezetenen, ten einde een proeve te nemen met de verpleging van rustige krankzinnigen in bet gezin. Zaterdagmiddag zyn in een kolk onder Weurt twee jongens nit Nymegen, 12 tot 14 jaar oud, verdronken. Vry dagmorgen stond in de machinelools aan het station te Zwolle een machine om water in te nemen. Een 18 jarige besteller gaf den machinist het teeken, dat de locomo tief kon wegryden. Zelf wilde hy onderdehand op de machine stappeD, wat niet vlug genoeg gegaan schijnt te zijn, althans op het oogen- blik dat de machine de loods verliet, ge raakte hy tusschen deze en den deurpost be klemd. In het ziekenhuis, waarheen de jonge man werd overgebracht, werd geconstateerd dat de bekkenbeenderen gedeeltelyk waren verbryzeld en de inwendige organen ernstig waren verwond. Zyn toestand ia zorgelyk. Te Hoogkerk wilde Vrydagochtend eeD achtjarig meisje, dat uit school kwam, de brug over het Hoendiep passeeren, die juist afge draaid was geweest. Ongelukkig kwam zy met haar eenen voet tusschen de leuniDg en geraakte zoodanig bekneld, dat ze bewuste loos werd opgenomen en naar huis gebracht. Slechts enkele oogenblikken leefde ze meer. Diep treurig voor de ouders, die op deze wyze hun eenig kind moesten missen. De vogelkwestie zal eindelijk de diplo matie bezig houden. De Belgische regeering meent dat de moord op tallooze zwaluwen een internationaal gevaar is, wegens het groote belang, dat de landbouw bij het behoud der zwaluwen heeft. Dientengevolge zal de Bel gische gezant te Rome stappen by de Itali aansche regeering doen. De ballon, waarmede bij Antwerpen het reeds vermelde ongeluk plaats had, is terecht. De redacteurs van 28 Russische bladen hebben een rijkversierdan zilveren krans naar Parys gezonden, voor het graf van Faure. In de Parijsche vergiftigingszaak is nog altijd het noodige licht niet ontstoken. De justitie heeft onder deze omstandigheden ge meend, de verdachte niet langer in preventieve hechtenis te mogen laten. Dientengevolge is zij Zaterdag in vryheid gesteld. De weduwe van majoor Hériot, vroeger eigenaar der groote Louvre-magazijnen te Parys, he: ft van het groote, door haar ge- erfde vermogen 1,000,000 francs geschonken voor het Btichten van een pensioenfonds ten bate van de winkeldames der Louvre-maga zijnen, waartoe ook zij eenmaal heeft behoord. Te Bordeaux werd onlangs bet Engelscbe jacht Fire Fly aan den ketting gehouden, wyl bij de inklaring van de lading was gebleken, dat men door eeu fout in de opgave had ge tracht aan belasting te ontkomen. Thans heeft het vaartuig zijne reis mogen voortzetten, na dat de lading, bestaande uit 316 geweren, in beslag was genomen en in de arsenalen te Arcachon was geborgen, om als pand te dienen voor de te betalen boete. De Fire Fly is naar Southampton vertrokken. Een vreeseiyke brand woedde in den ZoOlogischen Tuin te Nizza. Het restaurant, dn groote concertzaal, zoowel als bijna het gebeelo inuncuin werden vernietigd. Ontzaglijk wan hot brallen dor tygers, leeuwen, panters on undoro wilde dieron. Gelukkig konden de meeste en kostbaarste hunner gered worden. Alleen do apen en slangen kwamen in de vlammen om. Do hertog van Albany, die binnenkort naar Dultschlaud gaat om te worden opgeleid tot vorst van Coburg, is Vrijdag met groote praal al» lid der Engelsche kerk aangenomen. Uit Portsmouth wordt gemeld, dat tijdenB een zwaron mist het adviesjacht Surprise een kolenschip in den grond voer. De opvarenden werden gered door het oorlogsschip, dat zelf niet onbeduidende averij bekwam* Als de verhalen in Engelsche bladen waar zyn, dan bevat een deel van den Engel- schon bodem schatten, waarby die van den Rand niets zijn. In Westmoreland en Cum berland vindt men erts met 82 lood, 13Ya ons zilver per ton, ijzersteen met een gehalte van 36, koper van 13 (carbonaat en sulfide), tinerts van 24 en antimonium met een zuiverheid van 36. Eindelyk arsenicum hou denden grond van 45 Zou daar geen plaats zya voor 30 of 40.000 uitlanders Ook op Elba gaat de mynindustrie een nieuwe toekomst tegemoet. Een groot internationaal syndicaat bracht 600.000 pd st. byeen om do exploitatie der yzermynen met kracht tor hand to nemen. Het plan om een standbeeld voor Crom well op te richten te Huntingdon, zijn geboor teplaats, is* opgegeven. Behalve twee grootere giften, van een paar honderd guldeD, was er in het geheel een ƒ600 voor opgebracht. Voor de rechtbank te Borsfelde stond dezer dagen een dertienjarig meisje terecht, beschuldigd van herhaalde poging tot moord op haar tienjarig broertje. Eerst had zij ge probeerd hem op te hangen, maar dit mislukte omdat het koord te lang was. Eene poging om hem de polsaderen door te snyden, mislukte eveneens. Daarna zette zij den knaap aan te gaan baden, in de hoop, zooals zij zelf be kende, dat hy zou verdrinken. De reden voor deze moordpogingen, zeide zij, dat hierin be stond, dat zy haar broertje onder verdenking had willen brengen van een diefstal van spek, dien zy zelf gepleegd had. Het gerecht bosloot een onderzoek te doen instellen naar den geestestoestand van dit meisje, dat reeds voor diefstal veroordeeld werd en zich nog voor vijf diefstallen te ver antwoorden had. Nehmet Pacha, een bevelhebber van de gendarmerie van S&lonica, hoeft met zijn troepen den rooverhoofdman gevangengenomen, van wiens ridderlijken zin wy indertyd een paar staaltjes mededeelden en die met zijn bende den Franschen ingenieur Chevallier ont voerde. De rooverbende is haar hoofdman in de gevangenschap gevolgd. De werkstaking te Cleveland houdt aan. Het publiek neemt uit sympathie voor de stakers genoegen met de massa afgedankte en verouderde voertuigen, waarmede de stakers voor eigen rekening in de behoefte aan open bare middelen van verkeer voorzien. EEN REEKS ONGELUKKEN. In Frankryk heeft een onweer evenals hier, wat verkoeling gebracht. Maar de gevolgen daarvan zijn treurig. Uit Parys wordt gemeld, dat het zoo zwaar regende, dat laaggelegen huizen en kelders onderliepaD, zoodat men de hulp der pompiers moest inroepen. Maar dezen waren ook noodig tot bestrijding van hun ge zworen vijand, want wat byna nooit in een groote stad plaats heeft, geschiedde nu: de blik sem sloeg in en zette een fabriek in brand. Het vuur bedreigde een aangrenzend gesticht voor oude mannen, maar gelukkig werden alle verpleegden tydig gered. Veelnoodlottiger was een andere ramp, door het onweer veroorzaakt. De bliksem heeft op den spoorweg Parys—Orleans do spoorweg- telegraaf geheel vernield, waardoor de seineD niet zichtbaar waren. Dit had ten gevolge, dat een van Parijs komende trein naby het station Juvisy inreed op een locaaltrein. De schok was geweldig; vier waggons van den locaaltrein werden geheel verbryzeld, ja tot splinters geslagen. Oogenblitkeiyk werd van het naastbyzijnds station hulp gezonden, waarna bleek dat de botsing een ware ramp was. Niet minder dan zeventien geheel verminkte lyken werden uit de puinhoopen gehaald, terwyl nog omstreeks 15 passagiers zwaar en 35 licht gekwetst werden. Ook bij Bordeaux had een spoorwegongeluk plaats, waarby 30 personen licht gekwetst werden. Denzelfden dag haddeu ook in België twee ongelukken plaats. In de steengroeven van Lienne (België) heeft Zaterdag middag bij bet doen springen van eenige lagen eene hevige ontploffing plaats gehad, vermoedelyk door den invloed vaa de zonnewarmte op een stalen staaf. Zee arbeiders, van wie 5 gehuwd waren, werden terstond gedoodzy waren vreeselyk verminkt, zoo zelfs dat men op 200 M. van de plaats van het ongeluk afgescheurde ledematen vond. Verder werden 5 arbeiders gekwetst van wie sedert nog éen overleed. Het parket uit Diaant heeft een onderzoek geopend. Een ander ernstig ongeluk had bij La Lou- vièrö plaats. Daar zijn by hot graven van een galerij vyt werklieden door een aardstorting bedolven. Terstond toog men aan het werk om de mannen te bevryden, maar des avonds was men daar nog niet in geslaagd. Eerst later werden ze gevonden; allen waren dood. Ia de omstreken van Londen heeft de laatste Vrydag zijne reputatie van ongeluksdag op treurige wyze gehandhaafd. Niet minder dan vier mannen en vyt kinderen zyn dien dag op verschillende plaatsen iu en buiten Londen by het baden of zwemmen verdronken. Twee van deze negen personen, nl. een jong man van drie en twintig jaar en een kleine dertienjarige straatjongen, werden slachtoffers van hun pogen om anderen te redden. Van de andere zeven verdronken er zes die, hoewel zij niet zwemmen konden, toch op gevaarlijke plaatsen, bv. in de Theems of aan de dokwerken gingen baden en daarby van den grond geraakten. Slechts een der omge komenen, een sergeant van de Yarmouth Vo lontairs, was een geoefend zwemmer, maar deze werd in hat water overvallen door kramp, hetgeen hem het verder zwemmen belette. Verkeopingen ens. Zaterdag werd te IJaendijke door de besturen van den polder Groote Jonkvrouw (benoorden) en van het waterschap Groot en Klein Zuiddiepc aanbesteed het maken van 290 M. lengte grindbaan en van 1120 M. lengte grindpad. Voor het eerste perceel waren inschrijvers de heeren P. Mon jé, te Breakens, voor f 1422, J. P. Salomé, idem, ad 1450, A. Maes, te Biervliet, ad f 1460, F. Hoevenagel, idem, voor f 1501 en J. B. van Acker-de Pauw, te IJzen- dijke, ad f 1395. Aan laatstgenoemde werd het werk gegund. Voor het tweede perceel waren 2 inschrijvers, doch hef werk werd niet gegund, wyl de in schrijvingen de raming te boven gingen. Goes. Heden middag word alhier eene al gemeene vergadering gehouden van ingelanden van het waterschap De Breeds watering be westen Ierseke. Er waren tegenwoordig 48 personen, uit brengende 91 stemmen. Na benoeming van enkele commissiën on mededeeling van ingekomen stukken, werd de rekening over 1898/1899 goedgekeurd in ont vang op f 120.731.38* en in uitgaaf f 106.387.53', dus met een batig slot van f 14.343.85. Voorts werdon uitgeloot 9 obligation in de geldleening en wel de volgende nummers 61, 70, 106, 109, 125, 156, 157, 191 en 961. Het voorstel tot het doen uitvoeren van werken tot voorziening in de op 29 Mei 1899 ontdekte oever-afschuiviDg voor Kattendyke, die eene uitgaaf zal vorderen van f 190.000 over twee jaar te verdeelen, waardoor wijzi ging der begrooting voor 1899—1900 noodig is, werd, na eenige discussie, aangenomen met algemeene stemmen. Het voorstel tot het aangaan van een geld leening ad f 190.000, in 3 of meer seriën, met een jaarlijksche aflossing van minstens f 10.000, werd eveneens met algemeene stemmen aan genomen. Tot leden van den dijkraad voor den caia - miteusen Willem ^««apolder werden herbe noemd de beide aftredenden heeren A.Nyssen en J. Oele Hzn. 's Gravenhage. De koningin-moeder ver trekt Zaterdag voor drie dagen naar den Burg Steinfurt, tot het bezoeken van den vorst en de vorstin aldaar. De groothertog van Saksen en zyn dochter de hertogin van Mecklenburg zyn te Scheve- ningen aangekomen, laatstelijk van Het Loo, waar zij de Koninginnen bezochten. Morgen ontvangt de Hooge raad een revisie - verzoek in de zaak van den gepensioneerden kapitein Van Vulpen, indertyd veroordeeld wegens diefstal van effecten zyner schoonmoeder. Het Dreyfus'proces. Parijs. De Matin bevat een nieuwen brief van Esterhazy, gericht aan den regeerings-com- missaris te Rennes, majoor Carrière. Esterhazy verklaart daarin niet naar Rennes te gaan. Hij zegt dat pressie op den krygsraad is uitgeoefend, waardoor deze niet onpartijdig is. Ook herhaalt hy op last van kolonel Sand- herr het bordereau te hebben geschreven en met v. Schwarzkoppen in verbinding te zyn ge treden. Verder valt Esterhazy de militaire attachés aan. Hy besluit met een beroep op de groote diensten, welke hij aan zyn vaderland heeft bewezen. Hetzelfde blad bevat een interview van Esterhazy, dat den brief aan Carrière aanvult. Esterhazy beweert dat het petit-bleu niet van v. Schwarzkoppen kanzyu, tenzij het op verzoek van Picquart werd geschreven, om een bewijs te hebben voor de relatie, waarin Esterhazy tot v. Schwarzkoppen stond. Verder zegt Esterhazy dat zyn advocaat Tezenas hem mededeeling deed vaneen gesprek met Wattine, den schoonzoon van Billot. Deze had in het kabinet van zyn schoonvader door Boisdeffre hooren zeggen, dat, terwyl men zich verbaasde over de verdediging van Esterhazy door den staf, men zich, in verband met de door hem bewezen diensten, nog meer ver bazen zou als men hem niet verdedigde. Zitting van heden, Maandag. Rennes. Reeds vroeg in den ochtend be gaven zy, die gerechtigd waren tot het by wo nen van het proceB, zich naar het Lyceum, in welks omtrek het kalm bleef. Tot de aanwezigen behoorden ongeveer 300 vertegenwoordigers van de binnen- en buiten- landsche pers. De rechtszaal is een fraai lokaal, zeer hoog vau verdieping. De krygsraad zetelt op een verhevenheid, waarachter het kruisbeeld hangt, zoodat alleen de beschuldigde, maar niet de rechters het kunnen zien. Voor het overige is de zaal goed iDgericht. Bij het binnentreden der getuigen wekten de meeat bekende generaals eenig opzien terwyl toejuichingen klonken. Maar een be paalde betooging had niet plaats, evenmin later, toen de beschuldigde in zijn niouwo kapiteins uniform, groot teneu, werd voorge bracht. Hy zag or tameiyk wel uit. Haar on knevel zijn spier wit. Hy beantwoorddo met zwakke, toonlooze stem de gebruikelyke vragen. In plaats van het rapport, welks voorlezing by gewone krijgsraadprocessen de behandeling der zaak opent, hoorde men nu het arrest vau het hof vaa cassatie voorlezen. Het viel op, dat ook hier aan bet arrest voorafgingen de conclusies van den procureur-generaal Manau, die ook op do bekende aanplakbiljetten voor kwamen, hetgeen destyds tot verschillende aanmerkingen leidde*

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2