MIDDELBURGSGHE COURANT. N°. 185- 142' Jaargang, 1899, Dinsdag Wijziging der Notariswet. 8 Augustus. - - -- Deze courant Terschgnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. PrgB, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., t- Afeonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 7 Aug. 8 u. vm. 88 gr. 12 u. 69 gr. *v. 2u. TOgr.F.Yerw. zw. t. mat.N.O. wind, bew. II. Gelijk reeds in het vorig artikel is gezegd, beoogt het tegenwoordig ontwerp op v§f hoofdpunten wijziging in de bestaande wet te brengen. Die punten betreffen I. De vereischten om tot het examen te worden toegelaten en de benoembaarheid. II. De tijdelijke vervanging der notarissen. III. Het toezieht over de notarissen en candidaat- notarissen IV. De beschikkings-bevoegdheid over het protocol. V. Het notarieel archief. a. De examenvereischten en de benoembaarheid. De tegenwoordige wet vordert van den aanstaanden notaris slechts vakkennis, geene algemeene ontwikkeling. Na behoeft het wel geen betoog, dat die niet gemist mag worden in een notaris, wiens werkkring zoo nanw is verbonden met het maatschappelijk leven en verkeer. Tal van jongelni, die algemeene ontwikkeling missen en daardoor andere betrekkingen voor zich gesloten vinden, werpen zich thans op de stadie voor het notariaaten hoewel het examen, speciaal het eerste gedeelte, er eene ge dachte slachting onder aanricht, verdient het zeker alleszins toejuiching, dat de wet gever dezulken uit het notariaat weert, door te bepalen dat slechts zij tot het vak- examen worden toegelaten, die een nader te regelen z. g. n. schoolexamen hebben afge legd of het einddiploma gymnasium of hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus kunnen overleggen. Vooral dit laatste komt mij zeer aanbevelenswaardig voor; immers boe meer rechten aan het einddiploma van die scholen worden verbonden, hoe meer cok deze nuttige instellingen tot bloei zullen geraken. De rechten van hen, die reeds een of meer gedeelten van bet examen hebben afgelegd, zullen voorts bij algemeenen maatregel van beBtunr worden geregeld, terwijl met het oog op degenen, die zich thaDS voor het examen voorbereiden, wordt voorgesteld, de boven besproken wijziging, voor 't geval de nieuwe wet vóór 1 Juli 1900 in werking treedt, eerst van toepassing te doen zijn na afloop van het in 1900 te houden examen. Het is te voorzien, dat door de hiervoor vermelde regeling het aantal adspiranten, dat zich voor het examen aanmeldt, belangrijk zal verminderen, waardoor andere maat regelen tot betengeling van den grooten stroom, als schorsing van het examen, over bodig worden. Doch theoretische bekwaamheden alleen maken niet den goeden notarisslechts de praktijk vormt practische mannen. De tegenwoordige wet schrijft daarom een werk- tijk van twee jaren voor. Wanneer ze vol bracht worden altijd na het examen is echter om het evenof de candidaat na het doorioopen der stage het notariaat vaar wel zegt om in lucratiever betrekking af te wachten den tijd, waarop bij met succes zou kannen solliciteeren, dan wel of hg steeds werkzaam blijft in zijn eenmaal gekozen vak, by blijft benoembaar. Het valt niet te ontkennen dat de benoeming van iemand, die tal van jaren in een werkkring, geheel vreemd aan het notariaat, heeft doorgebracht, voor het publiek niet gewenscht, tegenover de candidaten, die in de praktijk bleven, niet biliyk is. Men zon wellicht kunnen beweren, dat de regeeriDg het toch in haar macht heeft zoodanige personen, als ze werke- ïyk ongeschikt zijn geworden, te weren. Toch zal volgens het ontwerp aan allen, die niet op een notariskantoor werkzaam bleven, priori de pas worden afgesneden door een werktyd van vijf jaar verplichtend te stellen, waarvan ten minste éen jaar moet vallen in den loop der laatste twee jaren, onmiddellijk aan de benoeming tot notaris voorafgaande. Natnnriyk behelst het wetsontwerp voor schriften ter controleering dat de etage werke- ïyk wordt doorioopen. b. De ty del ij ke vervanging der notarissen. Eene groote leemte in de thans vigeerende AdvertentiSn voor het eerstvolgend nnmmer moeten des middags vóór één nor aan het bureau bezorgd zgn. AdvertentiSn: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en allo andere familieberichten en Dankbetuigingen van I7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent por regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan z|jn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Mooij; te Tholen: W. JU VA.» nmwehhdijzss; te Ternenzen: M.de Josoa. wet is voorzeker dat, gelijk b. v. bij regis tra tie wèl het geval is, in het notariaat geene tijdelijke algeheele vervanging bg ziekte, afwezigheid, schorsing of vacature bestaat Wel wordt in die omstandigheden een na burig notaris met de waarneming belastj maar die waarneming bestaat alleen in het bewaren van het notarieel archief, het zorg dragen voor de registratie der acten, het afgeven van grossen en uittreksels cd, als eenige zaak geen uitstel duldt, het passee- ren eener acte, die op het kantoor van den vervangen notaris door diens personeel wordt in orde gemaakt doch dan behoort tot het protocol van den waarnemer. Feitelijk mist het publiek gedurende den tijd der waar- neming éen notaris, 't geen vooral ten plattenlande men denke het geval dat plotseling voor een stervende een testament moet worden opgemaakt hoogst bezwa rend kan werken. Bovendien, de vervan gende notaris kan inzage nemen van al de acten van zynen collega en deze overweging zon b. v. voor een notaris, wiens gezondheids toestand te wenschen overlaat, aanleiding kannen geven zich niet officieel ziek te melden, doch maar liever, 'tga dan zooals het gaat, althans in naam door te fungeeren, dikwijls zeer ten ongerieve van het publiek Vooral bij vacature kan het voorts allicht gebeuren dat een deel der clientèle van het vervangen kantoor met den waarnemer mee gaat, waarvan dan de nienwe titularis de dupe wordt. Dergelijke overwegingen hebben de regee ring doen besluiten de plaatsvervanging in 't vervolg als regel aan de candidaat notaris sen op te dragen, zonder nochlhans geheel met het tegenwoordig stelsel waarneming door een notaris te breken, 't geen zijn nut kan hebben indien geen geschikt candi daat beschikbaar is. Natunriyk wordt deze regeling, waardoor de betrekking van candi- daat-notaris officieel wordt erkend, door de betrokkenen met vreugde begroet. Intusschen is eene practische regeling der plaatsvervanging niet zoo gemakkelijk als men oppervlakkig wel zou denken. Volgens het ontwerp-Sannes moest ieder candidaat zich beschikbaar houden en was hem de verplichting opgelegd eene opdracht tot vervanging te aanvaarden. Èn voor de notarissen èn voor de caudidaten was deze regeling zeer bezwarend; eenerzijds stond de notaris er aan bloot op een gegeven oogenblik, als de werkzaamheden dit wellicht allerminst toelieten, van zijn steun beroofd te worden, anderzijds liep de candidaat de risico na afloop der waarneming zijn plaats op zgn vroeger kantoor te zien ingenomen. Bovendien gaat het niet aan iemand tegen zgn zin door opdracht eener waarneming ambtenaar te maken en hem met eene ver antwoordelijkheid te belasten, die hy wellicht zelf niet aandurft. Het regeerings-ontwerp van 1886 hield reeds rekening met dit be zwaar door to bepalen, dat alleen de candi daten, die zich beschikbaar stelden, voor tijdelijke waarnemingen zouden worden aan gewezen. Niet ten onrechte vreest de minis ter thans dat slechts weinig candidaat- notarissen voor een dergelijke algemeene be schikbaarstelling znllen zgn te vindenreden waarom volgens het onderhavig wetsontwerp een candidaat, voldoende aan de vereischten tot benoembaarheid, zich beschikbaar kan stellen enkel om zijn tegenwoordigen patroon of zijn patroon in het algemeen te vervangea om het kantoor, waaraan hg werkzaam is, waar te nemen: hy kan zich beschikbaar stellen voor bepaalde kantoren, voor be paalde omstandigheden enz. Zich eenmaal beschikbaar gesteld hebbend, moet de op dracht door hem worden aanvaardniet in dier voege dat hg bg weigering directe straf beloopt, maar bij eventueel© sollicitatie zal men zich eene ongemotiveerde weigering zeker herinneren. Om dezelfde reden is het ook niet noodig in de wet bepaalde gevallen te omschryven, in welke de candidaat de bevoegdheid tot plaatsvervanging verliest. Gedurende de vervanging,welke zal worden opgedragen door den Voorzitter der Kamer van Toezicht, waarover later meer, kan de waarnemer alle rechten en bevoegdheden van den notaris uitoefenen en is hij onder worpen aan dezelfde verplichtingen als deze, Ten aanzien van de door den Candidast- notaris-plaatsvervauger verleden acten zal dus te zijnen opzichte al datgene moeten gelden wat rechtens zoude zijn, indien de notaris de acte had verleden. Uitdrnkkeiyk wordt dit nog eens in de Memorie van Toe lichting gereleveerd., Hjj fungeert duB ge heel ten bate van zich zelf op eigen ver- antwoordelijkheid en eigen risicoalleen wanneer de candidaat, ingeval van verlof, door den notaris voor de waarneming is aanbevolen, wordt d9 notaris met den candi daat ten aanzien van derden hoofdelijk aan sprakelijk gesteld. Immers, zoo zegt de Memorie van Toelichting, waar de notaris in zgn privaat belang eene bevoegdheid wordt gegeven en hij van die bevoegdheid ge- brnik maakt, moet hij ook voorden persoon, dien hy aanbeveelt, kunnen instaan. Eene zeer juiste bepaling is voorts dat de door den vervanger, 'tzy candidaat, 't ij naburig notaris, opgemaakte acten blijven behoaren tot het kantoor van den vervangen notaris. Uit den aard der zaak behelst het ont werp voorts verschillende bepalingen omtrent de opdracht der vervanging, den bij eerste waarneming af te leggen eed, overneming van archief enz., waarbij het pnbliek belang minder is betrokken en die dus onbesproken kunnen big ven. O. Middelburg 7 Augustus. HET MANIFEST AAN HET ENCELSCHE VOLK. Wij achtten het Zaterdag, toen wij dit mani fest in 098 blad opnamen, niet de geschikte gelegenheid om daarvoor de bijzondere aan dacht te vragen. Thans doen wy dit wel. Hoewel wij ons niet voorstellen, dat zulk een manifest veel indruk zal maken op het Engelsche volk en nog minder op zyne regee ring of de meerderheid zijner vertegenwoordi ging, die hare egoïstische plannen tegenover Transvaal wel niet zullen opgeven, willen wij toch aan ons bureau het adres ter teekening neerleggen. Belangstellenden vinden van 's morgens tien tot 'a namiddags zeven uren gelegenheid om hunne haudteekening onder dit waardig en bezadigd woord te plaatsen. zou stellen met de byeenroepiug der conferentie en den zedelijken steun van Z. H. voor het vredes werk zou inroepen. Dit geschiedde by brief van 7 Mei en den 28sten dier maand schreef PauB Leo zyn bekend antwoord, waarin een zekere spgt over zyn uitsluiting niet ver borgen was, maar overigens do moreele hulp, van hem gevraagd, op hartelijke wyze werd toegezegd. Eq het was weder in overleg met de vertegenwoordigers van den Tsaar dat be sloten werd van deze correspondentie, ter be vrediging van de Katholieken in de geheele, wereld en niet enkel met het oog op de Neder- landsche dus, openly k mededeeling te doen aan de conferentie, juist op het oogenblik dat er geen reohtstreeksche invloed meer van was te verwachten op de bonding van de gedele geerden. Zóo is mij de zaak van zeer vertrouw bare zyde toegelicht en ik stelde er prys op deze lezing ook publiek te maken. Nog op een andere zaak moet ik even terug komen: op het ontslag van rechtsvervolging van mr Troelstra, in zake de beleediging van den officier van justitie te Leeuwarden. Sedert bet vonnis der Haagacbe rechtbank is bekend geworden, is de uitstekende indruk er van niet weinig bevestigd. Eenparig wordt het door de jnristen als een meesterstuk van rechtspraak beschouwd, waar bet, feiteiyk den aangeklaagde schuldig verklarende, om het algemeen belang, by de opheldering van de Hoger huiszaak betrokken, hem geen straf heeft opgelegd. In dat vonnis, zoo zegt men, ligt bet krachtigste materiaal voor een revisie-aan vraag in de zaak Hogerhuis; maar om aan dat materiaal de hoogste waarde te geven, moet 't vonnis alle instanties doorioopen en ten slotte met het stempel van den Hoogen Raad voorzien, kunnen worden vertoond. Daarom is gelijk bekend is hetOpenb. Min. van het gewezen vonnis in appèl gekomen en zal er, bg bevestiging van de uitspraak deB eersten rechters, ook een beroep in cassatie volgen. jji zoover moet dus het appèl van het vontiis tegen mr Troelstra niet worden beschouwd als een middel om hem alsnog veroordeeld te bryget), maar veeleer als een medewerking van de rechterlijke macht om uit dit proces het materieel voor een revisie in de zaak-Hogerhuis te doen voortkomen. VREDESCONFERENTIE. Volgens eene mededeeling in de Nieuwe Arnh. Crt. zou het resultaat van de vredes conferentie minder onbeteekenend zyn dan het oppervlakkig schynt. Het moet nl. zoo goed als vast staan, dat alle mogendheden het ar bitrage verdrag znllen onderteekenende vertraging in de onderteekening was alleen een gevolg van zekere vormkwesties. Dit bericht klinkt eigenlijk al te mooi om waar te zyn. Qver een briefwisseling en een vonnis. De Haagsche kroniekschrijver der Nieuwe Gron. Crt. schryft in zyn jongste kroniek het volgende Mij dankt dat de clericale pers, die over de (tusschen onze Koningin en den Paus) gevoerde brief wisseling zulke hartroerende beschouwingen leverde, de beteekenis daarvan evenzeer beeft overschat als een deel van de bniten- en bin- nenlandsche pers, die er een font in heeft wil len zoeken van onzen Minister van Buiten- landsche zaken, op wiens advies zeker de brief van H. M. aan den Paus wel zal zijn nitgegaan. Wat toch is het geval Nadat tnsschen onze Regeering en die van den Tsaar een langdurig overleg had plaats gehad over de vraag, welke Mogendheden ot Vorsten wèl of niet ter conferentie zouden worden genoodigd, en nadat daarby, ook na onderhandelingen met andere Regeeringen, was uitgemaakt dat de Paus geen nitnoodiging zon ontvangen, bleek dat dit in het Vatikaan en in Katholieke kringen groot misnoegen had gewekt. Onze Regeering, die in deze zeer correct had gehandeld en haar rol als „waarnemend gast vrouw voor Rusland" geen oogenblik had uit het oog verloren, stelde er prys op, dat de vriendschappeiyke gezindheid van den Paus tegenover onze Dynastie en ons land niet onder de uitsluiting zon lyden en met goed vinden van den Tsaar werd dus besloten, dat H. M. onze Konignin, na het verzenden der nitnoodigingeD, den Paus persoonlijk in kennis BMOJblffllAUEA MZ. ij kon. beslnit penBioen verleend, ten laste van den Sr.aat, aan J. Oosterland, ten bedrage van f 1947 'sjaars; en is de O. 1. ambtenaar M. Alting du Cloux, gewezen inspecteur van financiëo, laatstelgk met verlof in Europa, op zyn verzoek, wegenB pbysieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van De gewone audiënties van de ministers van justitie en van oorlog zullen deze week niet worden gehouden. ■WKEDK EAMKR, Personeele belasting. Het regeeringsantwoord is verschenen om trant 't wetsontwerp, houdende nadere bepalin gen omtrent de personeele belasting. De minister verklaart daarin, dat hy de nu voorgestelde wyzigingen geheel op zichzelf wenachte te zien aangenomen, zonder daaraan iets vast te knoopen dat aanleiding zou kunnen geven tot veel verschil van meening. Hy stelt zich voor, nader een wetsontwerp aanhangig te maken, waarin eene beslissing wordt nitgelokt omtrent een aantal quaestieuse punten in de wet op de personeele belasting. Middelerwijl beveelt hij de spoedige aanneming van het tegenwoordige wetsontwerp aan, wat noodig is om groote hardheden te doen verdwynen. Hfl hoopt dat het later in te dienen ontwtr^ niet te lang zal uitbiyven. Hy verdedigt nader de wijzigingen in de tabel en de opneming van 't nienwe artikel 78bis. De minister geeft tot dat sommige schattingen van huurwaarde aanvankelijk te hoog zyn geweest, doch zij werden verlaagd. De minister vertrouwt echter op instemming met 't denkbeeld om aan de grieven van vele houderB van vergunning te gemoet te komen, wat in 't voorgestelde artikel 5 is geschied, welk artikel een veel gematigder strekking heeft dan eonig voorstel, dat te berde werd gebracht. O ost-Jjadië De mail, dt. 4 Juli, dezer dagen ontvargen, bevat uit Atjeb geen nader nienws. Per telegraaf zyn in de laatste weken zoo berbaalde- lijk verslagen van aanbelang van de later ge houden tochten tot ons gekomen, dat de vroegere schermutselingen daarby hun belang verliezen. De voorgenomen reorganisatie van bet bin- nenlandsche bestuur is door de regeering uit gesteld, De Loe. meent uit goede bron te weten, dat ze waarschynlijk niet zal worden ingevoerd. De regeering heeft by circulaire nogmaals het advies der hoofden van gewesteiyk bestuur er over gevraagd. De antwoorden der residenten, voor zooverre zij reeds te Batavia zyn ingekomen, moeten byna eenstemmig vele bezwaren er tegen be vatten, vooral tegen de voorgenomen inkrim ping van het inlandsch bestuur. In verband hiermede zal van de invoering vooreerst waar- schijniyk niets bomen. Het schijnt in de bedoeling te liggen de heele correspondentie ter zake met de resideu- den minister aan te bieden, en bet voor stel te doen om de reorganisatie van het Europeesoh bestuur af te scheiden van die van het inlandsch bestaar, de eerste in te voeren en de laatste in nadere overweging te nemen. Daar hierdoor geen bezuiniging zou worden verkregen, doch veeleer vermeerdering van uitgaven, zal daargelaten of die scheiding mogeiyk zal biyken te zyn hierin m elk geval de wetgever moeten worden gekend. De zaak zal dns, óf by afzonderiyk wetsont werp óf by de behandeling der begrooting voor 1900, weer in de kamers ter sprake moeten worden gebracht. De zooveel misnoegdheid en wrevel wek kende toestand, die thans met betrekking tot het binnenlandsch bestuur op Java heerscht, zon dan nog voor onbepaalden tyd biyven voortduren. DE V KOTA'S. Er zal dan eindeiyk zegt het Hdbl. een einde komen aan eene sedert vele jaren aangenomen „slappe" houding ten aanzien van de V Kota's, het aan ons gebied ter Sumatra's Westkust grenzend, tot dusver onafhankelijk landschap tusschen de Kamper Kiri en de Kam per KaDau. Geiyk wy in ons nummer van 7 Juli aantoonden, is da maat sinds lang volwij hebben toegelaten, in 1874 en '84, dat da boof- onze ambtenaren hoonden; wy hebben berust in de vexatiëD, waaraan, van de zijde der V Kota's onze onderdanen jaar in, jaar uit bloot stonden, met den onlangs gepleegden moord op den heer Clifford is de maat overgeloopen De expeditie naar de V Kota's is den 5en Augustus opgerukt en zal, naar wy vertrou wen, zonder groot bezwaar, aan den ellendi- gen toestand van voorheen voor goed een einde makenniet door bestraffiag, die veel al onschuldigen treft en de verhouding in de toekomBt niet verbetert, maar door annexatie, door definitieve vestiging van onzen invloed. Volgens het Koloniaal Verslag van 1876 i '78 is het landschap vry welvarend en nog al goed bevolktmen scbatte het aan tal zielen op 6 a 10.000. E9n gedeelte van den bodem moet zeer ryk zyn aan tin, maar van ontginniDg wordt weinig of geen werk gemaakt. Er is dns eenige hoop, dat in de V Kota's het „tweede Banka" gevonden wordt, hetwelk de minister van koloniën onlangs, by de behan deling der mynwet in de Tweede kamer, in hef belang der Indische fiaanciën wenachte UIT STAD EN PROVINCIE. Zeldzaam mooi weer was het gedurende de gansche kermis, ook den laatsten dag, wat ar niet weinig toe by bracht om een massa menschen op het centrnm der vermakeiyhheden, de groote Markt, te vereenigen. In en voor de verschillende café's hadden velen een prettig zitje, terwyi anderen de voorkeur er aan gaven om rond de kramen en tenten te drentelen of in een gewonen of door stoom gedreven carroussel of andere draainrichting een po?a te vertoeven. Er heerschte over het algemeen een kalme, prettige stemming. Voerman Henschel had dien avond by de derde opvoering in den schouwburg nit den aard der zaak geen overtalrijk publiek meer gelokt; de bovenste rangen waren echter zeer goed bezet. Trouwens het gaan naar den vasten schouw burg in de kermisdagen heeft voor velen nog al voeten in de aarde. Dit gebouw ligt eer stens niet in bet centrum der drukte, terwijl menigeen er bovendien de voorkeur aan geeft om by een temperatuur als die der laatste dagen een voorstelling in een tent by te wonen, want hoezeer de ventilatie in den schouwburg tameiyk goed was, in de laatste dagen was bet er waariyk wat al te „balsemiek." En dan is er oog iets, nl. de keus der op te voeren stukben. Die leek ons ditmaal niet gelukkig. Wij ver moeden dat de directie meer succes zou gehad hebben met een echt kermisstnk, met vol kat uk ken of met pittige lichte biy- en kluchtspelen. Men is in de eerste dagen van Augustus ten onzent niet in de rechte stemming om trage dies te zien opvoeren. Zaterdagavond trok het Schuttershof weer yeleo, Zondag was het bezoek daar minder

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1