Com Middelburg 29 Juli. FEUILLETON. Verschillende Berichten. BIJVOEGSEL Maandag 31 Juli 1899, no 178 Veeteelt en Veeveredeling. Da eerate vraag, dia da fokker te baant- woorden heeft, is voorzeker deze wat zal ik gaan fokken, melkvee of mestvee, een werk paard of een rijpaard, een vleesch-3ch8ap of een wol-schaap? Eerst,^wanneer deze vraag is opgelost, kan men beginnen het benoodigd fok materiaal te beoordeelen en te kiezen. Immers voor ieder doeleinde, dat men beoogt, moeten we aan ons fokmateriaal verschillende eischen stellen, dienen we na te gaan of de eigenschappen, voor een bepaalde fokrichting noodzakelijk, wel voorhanden zijn. Om b. melkkoeien te kweeken, zal men toch niet in de eerste plaats uitzoeken moederdieren, die de kenmerken van vleeschvee in hoofdzaak bezitten, evenmin als men het zware werk paard als fokdier zal nemen, wanneer ons doel is rijpaarden te kweeken. En wil men niet in dit euvel vervallen, wat oppervlakkig be schouwd belachelijk klinkt maar inderdaad maar al te veel gebeurt, dan is noodig een uitgebreide kennis van de verschillende ken merken der onderscheidene fokrichtingen. Daarom aal een kort overzicht van de meest ia acht te neunn factoren voor den beoor- deelaar niet overbodig zijn. Aanvangende met het melkvee, wil ik er dan direct op wijzen van hoeveel belang het voor den fokker is, vooraleer hij tot de be oordeeling van het individu zelf overgaat, een blik te slaan in de afstamming van het dier. De ondervinding heeft genoegzaam bewezen dat juist de door ons zoo zeer gewenschte eigenschappen als: melkgeving, vleeschvorming, vlugheid, enz. in hooge mate erfelijke eigen schappen zijn, die van moederdier in vele gevallen op het jonge individu overgaan, Heeft men dus een dier voor zich, waarvan de voorouders zich bijzonder onderscheidden door goede melkgeving, dan bestaat er veel kans, dat ook het voor ons geplaatste rund die eigenschap bezit. Wel is waar, komen hierop somtijds uitzonderingen voor, maar als algemeene regel kunnen we aannemen dat af stamming uit een goede melkgevende familie in vele gevallen een waarborg is dat men een goede melkkoe zal te doen hebben. Niet to veel kan er dan ook op gewezen worden, dat men de afstamming derfokdieren goed dient te kennendan loopt men niet zoo spoedig gevaar in de beoordeeling mis te tas ten. Het aanleggen van stamregisters, het opmaken van stamboeken is werkelijk een van da noodzakelijkste werkzaamheden van een fokkerniet alleen de vader-, maar ook de moederfamiiie dient tot in het vierde en vijfde geslacht gekend. Ia onze provincie wordt hierop ia den laatsten tijd gelukkig meer en meer het oog gevestigd, maar het is op dit punt nog lang niet zooals het wezen moet. In hoofdzaak slaat men hier meer het oog op de stieren, die blijkens de keuringen nog veel verbetering behoeven; maar laat men metter tijd toch ook vooral op de vrouwelijke dieren meer letten, dan komt zoodoende alles in orde. Heeft men zich nu door onderzoek naar de afstamming overtuigd dat deze goed ia, dan is de tijd daar om een persoonlijk onderzoek in te stellen. Men gaat daarbij na of de ge wenschte eigenschappen allen voorhanden zijn. Voor melkkoeien verlangt men alsdan het volgende Het algemeen voorkomen moet zijn het fijne, het vrouwelijke, zooals men dit vaneen koe kan ve -langen. Geen groven, korten kop, die den stierenkop gelijkt, maar een slanken langen kop, die eenigszins wigvormig toeloopt. Gjwenscht is daarbij een fijne neusspiegel, terwijl de scherpe begrenzing, zonder juist op magerheid te wijzen, den fijaen bouw van het beenderenstelsel moet aanwijzen. Men echter niet dat de kop vooral aan het ras eigen is; de lange, vrij groote kop, eigen aan het oorspronkelijk Zeeuwsche vee, mag niet vergeleken worden met den kleineren kop van het Noord-Hollandsche rund. De aanwijzing geldt voor dieren van hetzelfde ras. Bij goed melkvee treft men een langen dun nen hals aan, die ook by de aanzetting van den romp niet sterk verdikt is, zoodat er een scherpe grens valt waar te te nemen. Vervolgens komen we aan den romp, die by het melkvee een in het oogloopend verschil vertoont met disn van het mestvee. Bij de beoordeeling van den romp verdeelt men die in drie deelen, nl. voorstel, midden- stel en achterstel. Zien we nu by mestvee gaarne dat deze drie deelen byna even zwaar zijn ontwikkeld, zoodat de romp als 't ware op een balk gelgkt, geheel anders is zulks bij melkvee. Daar ziet meu gaarne dat het voor stel kort ia, terwyi vooral het middelstel heel lang is. Dan ontstaan, doordat de wervelsin het rug- en lendengedeelte vrij lang zyn, de z. g. melkkuilfjes, die we zoo gaarne bij een melkkoe waarnemen. Zien we zulk een dier op zijde, dau be merken we dat de diepte van den romp van voren veel geringer is dan van achteren; ook bovenop gezien, merken we deze geringere breedte van het voorstel op, waardoor de romp veel begint te geiyken op een wig. Men noemt dan ook dien vorm den z.g. wigvorm; eenHjn, langs den rug getrokken, loopt horizontaal, terwyi een iyn langs den buik naar achter daalt. Van bovenop gezien, is de romp dan van voren smal, breeder wordende tot op de heupen, om dan weer naar de zitbeenderen in af te nemen. P. LEENHOUTS. ONDERWIJS. Eindexamen der boogere burger scholen in Zeeland. Daaraan is deelgenomen door 3 candidaten van de hoogere burgerschool te Zierikzee, 16 van de hoogere burgerschool te Goes en 8 van de hoogere burgerschool te Middelburg. Geslaagd zijn van de burgerschool te Zierikzee: U. Huisman en D. Leupsn van de burgerschool te G o e s J. J. van den Berge, E. S. Frank, L. A. Haringman, A. P. A. van Deinse, A. J. Fopma, M. A. Hol- ille, W. Temp9rman, J. A.A. Oohtman, A. W. R van Renesse van Duiveabode, A. P. M. van n, P. H. G. de Ridder, J. Tazelaar, J. H. C. Kakebeeke en J. C. J. van Kalmthouten van de burgerschool te Middelburg: Andriessen, J. J. de Groot, L. H. Krol, J. J. van der Eqk, H. W. Gort, K. Holm, W. L. Ghysen en J. N. van der Ley. Voor het examen in de Engelsche taal, L. O., z'tjn o. a. ook geslaagd de dames M. A. Janssen te K r u i n i n g e n en M. S. v. d. Bosch te Goes. Voor het examen Hoog daitsche taal, L. O., i&gden de heer P. J. van Aartsente Zuid- zand e en mej. J. H. H. Ketting te V 1 i s- singen. Mej. M. C. Slothouwer, waarnemend on derwijzeres aan school C te Goes, is benoemd tot onderwyzeres aan schooi B te Geldermalsen. De heer F. C. Zonnevylle te Axel it geslaagd voor de akte landbouwkunde L. O. Tot leeraar in de Eagelsche taal aan bet gymnasium en de Hoogere burgerschool te Schiedam is, uit de vroeger vermelde voor dracht, benoemd de heer J. A. van Dam te Wageningen. Vredes-conferentie. (Officiëele mededeeling.)] De algemeene vergadering der vredesconfe rentie heeft Vrydag middag om drie uur onder vooTzitterscbap van den heer Staal plaatB gehad. De heer Renault gaf de noodige uitlegging van de inleiding tot de „overeenkomst voor de vredelievende regeling van internationale geschillen" en van de artikelen 58—61 van die overeenkomst. Art. 60, aldus luidende: „De voorwaarden, waaronder de mogendheden, die niet ter inter nationale vredesconferentie vertegenwoordigd waren, tot de tegenwoordige overeenkomst kannen toetreden, zullen het onderwerp vor men van een nader overleg tusschan de con- tracteerende mogendheden", werd aangeno men, nadat de heer Renault overeenkom stig een besluit van de commissie van redactie voorlezing had gedaan van eene rede van den heer Aiser, voorzitter dezer commissie, in de morgenvergadering. Djze redevoering gaf een uiteenzetting van de verschillende stelsels, die waren voorgesteld van de motieven, waarop art. 60 ia zyn tegenwoordigen vorm is aangenomen. De inleiding en de andere artikelen werden eveneens aangenomen. Jhr Van Karnebeek gaf een mondeling overzicht van den arbeid der heeren Rotb, Eyschen, De Mérey, Basily, leden der commissie voor het onderzoek der adressen. De vergadering werd om 3.35 gesloten. Het nieuwe artikel 60 is een concessie aan E-igeland, dat de deur voor de Transvaal wilde sluiten. KERKNIEUWS. Met groote plechtigheid heeft te Roer mond de wydiDg plaats gehad van Z. D. H. den nieuwen wy bisschop, den h8er Drehmans. Een stoet, gevormd door tal van vereenigingen, waarbij zich aansloten vele geestelyken, de burgemeester en de leden van den raad en de officieren van garnizoen en schuttery, ging naar de Munsterkerk, die prachtig versierd was. Van de hooge geesteiykheid was o. a. aan wezig de heer Luypen, bisschop te Batavia. Na de kerkeiyke plechtigheden geschiedde i wyding door Z. D. H. den aartsbisschop uit Utrecht, den heer Van de Wetering. Na afloop daarvan bogavende hooge geeste ken zich naar het bisschoppelijk paleis ten einde den heer Boermans te bezoeken, die, aangezien hg zijne kamer niet mocht verlaten, aldaar zyne nieuwen wijbisschop geluk wenschte. BFA OËMlBi GEN EKZ. By kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Ouden bosch W. Geerke, thans in gelijke betrekking te Almelo. In de St.-Crt is opgenomen het kon. besluit van den 20en Juli 1899, houdende bepalingen omtrent de meting van binnenvaartuigen. AAN HÏT HEER VAN PERGCSA, EEN ROOVER EN HELO. Uit het ItaUaansch. van GASTONE VUILLIERO. Het meer van Pergusa ligt op Sicilië, bij Castrogiovanni, in een vallei, tusschen kale bergwanden. Toen wy uit de diligence stap ten, begaven wij one in de schaduw van een vygenboom, staande voor het meer, met zwart doodstil water, onder een blinkend helderen hemel. Regelmatig brengt de wind verpeste dampen mede en uit deze moerassige oevers stijgt de koorts op. De koetsier is bij ons komen staan en ook twee mannen, die werkten in een tuin voor een eerzaam huis, komen naar ons toe. Iedereen kent hier de legende van Proserpine, die op deze plek gerooid ïb door den god van de onderwereld. Een van de mannen wijst mg twee zwarte openingen in den berg, en zegt „Pluto kwam nit een van die holen en maakte zich meester van de godin, terwgl zij zich vermaakte aan de oevers van het meer, die toen bedekt waren met boomen en bloe men." Luistert, heeren vreemdelingen deze grotten zyn altyd bezocht geweest door dui vels," zegt een ander, die er bg komt, een oud man met een ernstig gelaat„er komen voort Door de Nederlandsche Kiosken-Maat schappij te Rotterdam zgn verschillende aar dige boekjes uitgegeven onder den titelMet de Staatsspoor op reis en Op reis met de Staats spoor en Ned. Centraalspoor. Zij geven inlich tingen omtrent Den HaagScheveningen UtrechtZeistDriebergenDoornDe Bilt SoestSoestdyk of Baarn ZutphenLochem en omstreken. Bovendien is in de Eagelsche taal uitge geven een boekske Trips to Hollanddat ook in het buitenland wordt verspreid en omtrent de meest bezochte streken van ons land inlich tingen geeft. Deze boekjes, alle van tal van goedgeslaagde photo's voorzien, zullen hun weg wel vinden. r Ongeveer in denzelfden geest is bewerkt een boekje, betrekking hebbende op Scheveningen, waar de Kiosken Maatschappij dezen zomer een kiosk exploiteert. De heer C. H. den Hertog te Amsterdam heeft besloten, in den gemeenteraad zitting te nemen voor het derde kiesdistrict, waarin Hendrik Polak, de sociaal democratische ar beiders candidaat, tegenover hem stond. Ia het negende district moet nu eene nieftwe vrye verkiezing plaats vinden. Donderdag werd voor de rechtbank te Groningen behandeld de zaak tegen den ge meente-ontvanger te 't Zandt, beschuldigd ruim f 2600 uit de gemeentekas ontvreemd en ten eigen bate aangewend te hebben. Er werden niet minder dan 40 getuigen gehoord. De eisch tegen beklaagde luidde twee jaren gevangenisstraf. Op 22 Augustus zal de Algemeene Neder landsche Politiebond zgn 12V»-jarig bestaan herdenken. De bond telt thans meer dan 3000 leden. Klaagden in het begin van den zomer de pension- en hotelhouders te Ginneken (by Breda), thans hebben zy volop redenen om tevreden te zijn. De verschillende vacantiën deden vele vreemdelingen daarheen trekken, al is het dan ook maar voor weinige weken, om te genieten van de heeriyke boBchlucht en de vrye natuur. Alles is op het oogenblik bezet, zóo zelfs, dat de hotelhouders de logées by particulieren des nachts onder dak moeten breDgen. Verioopingen enz. Ooitrent de Woensdag teWestkapelle, ten overstaan van notaris mr Jan Loeff, ouden verkooping van het goed van wijlen H. van Rooyen, waarvan wy dien dag reeds het kort melding maakten, laten wy nu nog eene volledige opgaaf volgen. Koopers werden vanperceel 1, huis en erf, groot 08 a. 80 ca. J. Cyaouw Kz., voor f 930 perc. 2 en 3, bouwland, groot 45 a. 40 ca., I. Peene voor f 850perc. 4 en 5, bouwland, groot 45 a. 50 ca., J. Gabriëlse Johz. voor f 750perc. 6, 37 a. bouwland, W. Gabriëlse J.Bz. te Middelburg voor f 688; perc. 7, 33 a. 90 ca. bouwland, Wm. Brasser voor f 577 perc. 8, 39 a. 30 ca. weiland, L. Verhulst Nz. voor f 675; porc. 9, 39 a. 40 ca. bouwland, Joh. Gabriëlse Johz. voor f 501perc. 10, 36 a. 40 ca. bouwland, Joh. ToutenhoofJ voor f 540 en perc. 11, 19 a 60 ca. bouwland, Jan de Witte Pz., voor f 240. De gezameniyke opbrengst was f 5751. Bg de denzelfden dag gehouden verhuring voor den tyd van 7 jaren werden huurders van 51 a. 16 ca. bouwland J. Lievense Adrz. voor f 4946 a. 10 ca. idem Kr. Faasse voor f 5028 a. 10 ca. idem Anth. Hofman voor f 35 en 28 a. 90 ca. A. Huibregtse voor f 30. Te zamen was de opbrengst f 164. Da koopers of huurders, bij wier naam geen woonplaats vermeld is, wonen te Westkapelle. Vrydaguvond heeft een zware brand ge woed op den zolder van eem op zich zelf staand perceel achter eene distilleerdery aan het Haag- sche veer te Rotterdam. Op dien zolder was een party gedistilleerd en ook hooi geborgen, wat natuuriyk het vuur veel voedsel schonk. Tal van spuiten werden spoedig aangevoerd in werking gebracht, waardoor de brand spoedig was gebluscht. De zolder is geheel uit- en het dak is afgebrand. Aanzieniyke waterschade werd aan het perceel, waar de brand uitbrak, en ook aan de naastby gelegen huizen aangericht. De man, die te Vlaardingen met de noor derzon is vertrokken, is lid van een firma in haring en visch en laat een tekort achter in de diaconie-kas hy was diaken der N=d. Herv. gemeente terwyi verschillende kleine luyden, die een onbepaald vertrouwen in hem stelden, voor grootere en kleinere bedragen de dupe zyn geworden. Het tekort in de diaconie-kas schynt door vrienden gestopt te zijn, terwijl een mede fir mant, die het geldelijk beheer aan zijn com pagnon had overgelaten, de zaken der firma regelt. Vermoedeiyk doordat een vyfjarig kind met lucifers had gespeeld, is te Pynacker brand ontstaan in een bouwmanswoning, waardoor huis en stal met inboedel en een paar hooi bergen verbrandden. Eerst werd het zoontje des huizes vermist, maar spoedig kwam bet uit het land achter de woning te voorscbyn. In Den Haag wordt weêr een meisje vermist, nu een van twaalf jaar. Dinsdag 11. is zy om een boodschap gezonaen en sinds dien niet in haar dienst teruggekeerd. Ze had f 3.62 van haar meesteres bij zich en het werd mogelijk geacht, dat ze zich naar Amsterdam heeft begeven, waar ze familie heeft. Alle onderzoekingen, ook in de hoofdstad, bleven evenwel vruchteloos. Vry dagnamiddag is op den A instel by Amsterdam een roeibootje omgeslagen, waar durend wolken van zwaveldamp uit. Vroeger toen ik jong was, jaren gele- i, aarzelde ik niet om langs den ingang te gaanmaar nu, zoo waar God leeft, blyf ik op een afstand en maak een kruis." Eu dit eggende sloeg hy inderdaad een kruis. „Kgk eens naar die twee bergen, de een is begroeid met bosschen, de ander is kaal. Daar is de molen van de Hel. Die molen werd in éen nacht gebouwd door de duivels, die uit deze grotten kwamen. Gisterenavond hebt gij hen zeker wal door de lucht hooren gonzen toen gg te Castrogiovanni waart, die ver- wenschte loozegeesten-, hier hebben zij een helsch lawaai gemaakt. Ik was alleen daar in dat huis, dat ik bewaken moet, en ik ver zeker u dat ik het bloed in myne aderen voelde stollen; en ik ben toch geen kwajongen! „In een van die grotten, de grot van de Hel, kan men heel moeielyk doordringende arenden bouwen hun nest boven op de hooge rots, waar de zwarte spleet zich opent. Van binnen is zij ruim en aan de wanden hangen stalagieten, die glinsteren als spiegels. Dit was de meest woeste plek van het woud, dat eenmaal de heele kust overdekte. Men zegt dat zich daar binnen eertyds de toovenaars, de heksen, de waarzeggers, de sterrewiche- laars en allerlei soort van andere booze gees ten vereenigden, om helsche verbonden te slui ten met de duivels; die, om zich naar de samenkomst te begeven, uit de ingewanden der aarde opstegen, te midden van zwaveldampen door de twee er zich in bevindende per- te water geraakten. Een hunner zonk, ofschoon by kon zwemmen, terstond naar de diepte, zoodat verondersteld wordt dat by door schrik of kramp bevangen werd. Ofschoon spoedig aan wal gebracht, waar de drenkeling nog teeken van leven gaf, overleed hy kort daarna. De ander klemde zioh aan de roeiboot vast en kwam er met een nat pak af. Ia dezelfde stad hebben dieven ingebroken in de redactie- en administratie-bureaux van Het Centrum. Slechts wat kleingeld en post zegels waren de buit der inbrekers. In den nacht van Donderdag op Vrydag is te Eist een buis afgebrand, bewoond door een manufacturier en een horlogemaker. De knecht van den eerste kon zioh slechts met groote moeite redden en bekwam eenige brand wonden. Van den manufaotnrier kon nietB, van den horlogemaker weinig worden gered. Men sterft wel niet van biydschap, maar kan er tooh van flauw vallen en erger. Dat bleek dezer dagen weer te Groningen en nog wel by de examens voor do hoofdakte. Twee candidaten, die voor den tienden en dertienden keer opkwamen, raakten by het vernemen van de tyding dat zy geslaagd waren, bewusteloos. De een werd na twintig minuten weer by ge bracht-, by den andere duurde het langer, zoodat men een oogenblik zelfs vrees voor zyn leven koesterde. Maandagnacht om half drie werd een eerzaam tabaks ver kooper in een plattelands gemeente met groot misbaar opgescheld. In alleryi, meenende, dat er op zya minst brand was, vloog by naar beneden, maar toen hy de denr opende, klonk het geruststellend -. „Mag ik voor 4 centen tabak". 't Was een boertje, dat met een voer hooi op weg was en het dorp passeerde. De win kelier, die nu toch eenmaal op was, gaf al pruttelend het gevraagde, doch by het schei van de markt, bemerkt ons boertje, dat geen geld had. „Ik zal oe de centen wel aanbrengen", beloofde hy en werkeiyk, bij hield zyn belofte. Donderdagnacht, weer tegen half drie, belde hy den winkelier weer op, die hem nu maar uit het raam verzocht, de centen in de brievenbus te doen. EERLIJKE MENSCHEN. Zooals bekend, wordt vaak by onderhand- schen verkoop van onroerend goed slechts een gedeelte der werkelyke koopsom in de koop akte vermeld, teneinde op die wyze een deel der verschu'digde overgangsrechten te ont duiken. Dikwyis gelukt die toeleg ook, maar lang niet altyd en vooral niet, wanneer de brutaliteit te ver wordt gedreven. Een sprekend bewys hiervan is, zegt de Dordr. Crtin de laatste dagen te Dordrecht voorgekomen. Uit de akte van overdraoht van grond, door het bestunr der Gereformeerde kerk A aldaar ge kocht voor den bonw van een nieuw bedehuis op het terrein der voormalige Villa Maria bleek nl., dat daar als koopprys slechts de helfc der werkelijke koopsom vermeld en daarover dus slechts het verschuldigde recht betaald was. Een door den fiscus ingesteld nader onder zoek toonde a&d, dat nog een elftal andere koopers van bouwgrond op datzelfde terrein soortgeiyke ontduiking hadden gepleegd. Een deskundige schatting van de waarde van den overgedragen grond werd gelast met bet gevolg, dat de koopers nevens het ontdoken recht van 2 pet over circa de helft der koop- nog een geiyk bedrag als boete hebben moeten betalen, wat door allen ook gedaan is ter voorkoming van gerechteiyke vervolging. De heeren van kerk A, z.g. erg godsdienstige menschen, die tegenwoordig den hoogsten toon aanslaan, Bchijnen, hoe bijbelvast zy ook zyn met de toepassing van het voorschrift in Lucas XX vers 25 het minder nauw te nemen. Gemeentelijke waterleidingen In Oost-Brabant. De oorrespondent te 's Hertogenbosch van )t Hdbl. schrijft aan zyn blad De beruchte Helmondsche watertoren, die voor eenige maanden door zijn instorten meBi- gen fabrikant, die meende dat zijn fabrieks schoorsteen bezweken was, een schrik bezorgde, is weer halverwege opgebouwd. Nu is er ter dege geheid, wat den vorigen keer verzuimd en rookkolommen. Er zgn hier bloedige daden volbracht en zulke vreeseUjke geestverschy- ningen geweest, dat de reizigers, die ze zagen, het van schrik bestierven. By die eene grot strekt zich een vlakte uit; men ziet er zelfs van hier een klein stukje van, overdekt met groote steenen en doorsneden met afgronden daarachter verheffen zich de twee ontzettende heuvels van Jacobiain'de eene zgde daarvan is nog een donker hol, waarvan niemand de diepte kent, en waar de wind altijd in rond draait. Tegen het vallen van den avond dolen daar groote bokken, met vurige oogen, rond; l ziet er altijd dwaallichten heen en weer gaanen de windvlagen, waarvan men niet weet vanwaar zy komen, mompelen geheim zinnige woorden, die de haren te berge doen rijzen; de betooverde molen van Het Lam is dicht bij de heuvels van Jacobia. „Tegenwoordig houden zy in deze streken de nachtelgke kermis van het Noodlot die heeft alle zeven jaar plaats tot op den hul digen dag! Gyiieden weet het wel", zei hg, zich tot de anderen wendende, die stilzwygend met het hoofd knikten. Daarop ging hy voort: „Men spreekt er alleen fluisterend over; want het maakt bang; zie eens hoe die daar beven, terwyi zy luisteren 1" jEn hy beefde zelf ook. „Niemand waagt zioh 's nachts in den verwenschten omtrek, uit vrees dat hy dien geduchte n avond zal treffenSlechts éen man was niet bang „Dat was Testalongariepen de ando ren nit. „De kermis van het Noodlot wordt tegen middernacht gehouden. Een grysaard, die verleden jaar gestorven is, heeft in de verte de spoken gezien, zoo waar God leeft I Het scheelde niet veel of hy bleef voor goed ver steend van schrik. „Boven de toppen der boomen danBten blauwe vlammetjes, en heele zwermen geei vlogen als zwarte wolken over de velden. De aarde beefde en het metaalachtige gelach van die helsche vergaderin g geleek het rollen van den donder in de verte. Intusschen maakten de tooverheksen op groote tafels maaltijden gereed van de afgryselijke, nog trillende ledematen van kleine kinderen. Overal was het helsche feest aan den gangmen vernam liederen, die nog nooit gehoord waren door menscheUjke oorenmen zag heele reeksen van oken en skeletten over de heuvels dansen. „Men zag een menigte tenten, met de ilen opgeslagen alB vlerken van vleermuizen, waar betooverde wapens, talismans en zonder linge recepten verkocht werden. En dat alles geschiedde in een met zwavel vervulde atmos- by het schynsel van dwaallichten, die als bloedvlekken boven het meer huppelden en er in weerkaatst werden." De oude man zweeg; by de groote hitte bleven de krekels voortgaan met zingen, en uit Castrogiovanni klonk klokgelui, dat tusschen de naburige heuvels weg stierf. Het doode water van het meer van Pergusa vëór ons scheen een oppervlakte van vloeibaar tin zon brandde meedoogenloos op de kale; bergruggen er om heeD, en er stegen onge zonde dampen uit het water op. „Zeg eens," zei ik, na een poosje, „wie is die man, die niet bang was om deze be tooverde plek te naderen Gij noemdot Testalonga. Wat dat geen beruchte S ciliaan- sohe roover „Ja antwoordde de grysaard „ja dat was Aatonia di Blasi Testalonga. Zijn geboorte beveiligde hem voor alle vrees. Toen zijn moeder de gewichtige gebeurtenis voelde naderen, bevond zy zich op het veld en vluchtte in een grot, waar zy hem ter wereld bracht. Zoodra het kind geboren was, ontdekte de moe der vol ontzetting achter in die grot twee oogen, die fonkelden als vnrige kooiendat was een wolvin Het beest kwam naderby, lekte het kind en zoogde het. Welk soort van ver drag sloten zy Dat weet niemand maar na dien tijd keerde de vrouw dikwijls naar die grot terug, om de kleine de melk der wolvin te laten drinken en aan die melk van het roofdier had de kleine zyn reusachtige gestalte en zyn verwonderiyke kracht te dankendat is heel begrypeiyk. Maar Antonio was niet slecht, integendeel, hij had zeer edele begin selen, waarvan hij nooit, nooit afweek. Zyn levensdoel waB steeds om te stryden tegen de ryke verdrukkers. En daarom verwekt zelfs na nog, na een eeuw, zyn aandenken de be wondering van het volk, wiens verdediger en

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 7