MIDDELBURGSCHE COURANT. 26 Juli. N°. 174- 142° Jaargang, 1899, W oensdag Middelburg 25 Juli. Deie courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.—! Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 25 Juli 8 u. vm. 66 gr. 12 u. 73 gr. av. 4 u. 71 gr. F. Verw. zw. t. m. W. wind, bew. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten 63 Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zg innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te VlisBingenC. N. J. de Vet Mestdagh te Goes: A. C. Boluyt, firma Wed. de Jonge. Bij deze courant behoort een By voegsel. De groote vraag, die de verkiezing in het derde district van Middelburg op aanstaanden Vrijdag be- heerscht, is eenvoudig dezehebben de hoeren mrs K. W. Brevet en S. GratamaHzn, de beide aftredeude leden, hun taak als raadslid al of niet met ijver en toewijding vervuld Die vraag gaat boven die van eenig par tybelang. En daarop kunnen wy niet anders dan een zeer bevredigend antwoord geven. Hadde er in liet eerste district niet groote verwarring geheerscht, het meerendeel der kiezers zon dadelyk reeds door de herkie zing van den heer Brevet getoond hebben diezelfde meening te zijn toegedaan. Beiden zijn kalme, bezadigde mannen, die zich steeds goed op de hoogte stellen van de te behandelen zakeu eB, waar het han dels- of andere belangen betreft, aan de be vordering daarvan hunne krachten wijden. Men bent de houding, door hen o a. aangeno men by de kwestie van het BalkeDgat en het zooveel mogelijk bevorderen om bewoners van buitenwijken aan duinwater te helpen. Bovendien hebbeu zij steeds hunne mede werking verleend, waar het gold den gas- prijs te verlagen. Nu is er, dunkt ons, geen enkele reden om dezen beiden leden van den raad, die sedert jaren reeds zitting hebben en de zaken dus van naby kennen, geen nieuw maDdaat op te dragen en hen plaats te doen maken voor twee mannen, die betrekkelijk kort slechts in Middelburg wonen en van Mid- delburgsche toestanden volstrekt niet op de hoogte zijn. Zijn wy goed ingelicht en wij hebben alle reden van dit te meenen dan zijn er zelfs onder de party genooten van die heeren geweest, die dit bezwaar deelden en ernstige bedenking hadden tegen het candi. deeren van die beide personen. Daardoor verklaart zieh het verschijnsel, dat by de eerste stemming, op Vrydag 7 Juli een man als de heer De Rijcke, een in Middelburg goed bekend ingezetene, eeur kleine dertig stemmen meer verkreeg dan de nu van dezelfde zijde gestelde candidaten. Men gevoelde onder de partij zelf dat het toch al zeer zonderling is, dadelijk reeds pas in onze stad komende mannen, alleen omdat zij zich bij de partij aansloten, lid te willen maken van een college, dat toch uit sluitend gemeentebelangen moet behartigen. Hetzelfde bezwaar gold bij ons tegen den heer Polvliet, dien wij daarom niet onver deeld konden aanbevelen. Had men van anti-revolutionnaire zijde b. v. den heer P. J. de Kruijter gesteld, een eerlijk partijgenoot, die in kennis van locale toestanden verre staat boven hen, die nu worden aanbevolen, men zou aan die zijde tevens van eene verstandige, prac- tische keuze kunnen spreken. Thans moet als van zelf bg menigeen eene bedenking rijzen als door ons is ge opperd. Een onpartijdig kiezer, niet verblind door partybelang, kan dus niet anders dan tot de conclusie komen, dat de heeren Brevet en Gratama uit dat oogpunt vooral verre de voorkeur verdienen. En de kiezers in bet derde district, die met ons éen zijn van idee, waar het geldt de vrijzinnige beginselen, waarnaar ook een gemeente bestuurd moet worden, zullen zich xeker nog wel een gang naar het stembu- rean willen getroosten om op het stembriefje de witte puntjes voor de beide eerste namen «wart te maken. De versterking der anti-iiberale gelederen in den raad heeft hare hoogst bedenkelgke zijde, omdat daardoor het gevaar vergroot -wordt dat by menige kwestie, voor het algemeen van belang, eene beslissing wordt genomen die, naar onze meening, niet der gemeente en, in elk geval, niet der vryzin- fiige richting ten goede komt. Of het de moeite loonen zal Vrydag den stryd nog eens te stiyden? Stellig, naar onze meening. De toestand is veranderd. De stemmen behoeven thans niet verdeeld te zijn. Voor de twee bestaande vacatures zyn tegenover de twee aftredende leden twee andere personen gesteld, van bekende prin cipes, al zijn wy vast overtuigd dat die beide weer niet op éen lijn met den heer De Rijcke kunnen gesteld worden. Men heeft dus nu uit dat oogpunt een priucipiëelen stryd. Eu danop 7 Juli bleven 150 kiezers thuis. Wie zijn dat? Daar zullen er misschien onder zyu van de tegenparty, maar stellig veel meer nog van de onzen. Laat men die, zoaals onze tegenstanders deden, opwekken te komen! En wellicht zijn er onder de achter blij ver e van toen, die nu uit eigen beweging zich gaarne de moeite van stemmen willen ge troosten, omdat zij begrijpen dat het van éen stem kon afhangen en zy in den raad van Middelburg gaarne twee verdienstelijke leden willen behouden. Over hen, die een vorig maal verhinderd waren, schryven wg niet. Zy zullen van zelf nu wel zorgen op hun post te zgn, om te trachten de overwinning te verschaffen aan de aftredende leden, de heeren mrs. K. W. BREVET en 8. GRATAMA Hzn. Een open brief. Al is er, na de wending, die de crisis tus- schen Engeland en Transvaal heeft genomen, geen aanleiding meer om uit ons land stappen te doen het bestuur der Ned. Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging besloot dan ook maar het adres van het Nederlandsche aan het Engelsche volk voorloopig aan te houden en over daaromtrent, o. a. dat van den heer Pyttersen, veel te Bchrijven, toch is het niet onaardig kennis te nemen van hetgeen de Kroniek zegt over den open brief aan den minister van buitenlandsche zaken, waarin dat kamerlid het voorstel heeft gedaan, dat Nederland zijn bemiddeling in de geschillen tusschen Engeland en de Zuid-Afrikaansche republiek zal aanbieden. Wat zoo'n staatsman al niet by elkaar haalt, zegt het blad, als hij met het lot dee vol ken speelt. De moed van de Britsche regeering, het geweten van het Britsche volk, de heele beschaafde wereld, Engelands grijze vorstin, de Transvaalsche stamverwanten, het eerste regeeringsjaar van Wilhelmina het moet een sterk hoofd zyn, waarin al die dingen zoo met elkaar kunnen dartelen. Eéa mogelijkheid vergeet de heer Pyttersen, namelijk dat Paul Kruger wel eens tot den heer De Beaufort kon zeggenneeflief, ik beb het al lastig genoeg, blijft alsjeblieft met je on geoefende handen buiten mijn spel. De HoIIandsche Transvaal-plannen rusten altijd op de onuitgesproken veronderstelling, dat men ginds op onze hulp en tusscheukomst zou gesteld zyn, eu dit pIsD-Pyttersen heeft □og de pretensie, dat de Nederlandsche diplo matie een rol zou kunnen spelen in dezen stryd om het speculatief bedryfin Zuid Afrika, gevoerd door twee van de sluwste menschen, die nu in het internationaal leven aan't werk zyu. Zulk geleuter staat volkomen buiten demo- gelijkheid van het werkelyke leven. De patroon no. IV Is veel reëeler. Maar mocht gebeuren wat de staatsman wil, dan late men den heer De Beaufort niet zon der hulp. Het zou goed zgn hem de heeren Pyttersen en Stoetwegen toe te voegen. Mis schien zgn Chamberlain eu Oom Paul dan nog sterker, maar dan hebben wy toch ons best gedaan. Wie geeft wat hij heeft Vredes-conferentie. Naar men ons heden uit 's Graveuhage seint, ia in de vergadering der commissie van redactie voor de algemeene akte der confe rentie de inhoud daarvan vastgesteld en be sloten voor te stellen, dat de mogendheden, die thans nog niet de drie tractateu kunnen onderteekenen, tot 31 December a. s. daartoe gelegenheid zullen hebben. Daarna zal niet meer onderteekening kunnen geschieden, maar moet toegetreden worden op een andere, voor ieder tr&ctaat in 't bijzonder te bepalen wyze. Eet Vad. heeft zeker zyu lezerB geen on dienst bewezen door hun kort en feitelgk de uitkomsten in herinnering te bresgen, waartoe de gedelegeerden ter vredesconferentie, na maanden lang onverpoosden arbeid en ern stig overleg, zyn gekomen. De officieele mede- deelingen, deswege in de pers gedaan en niet-officieele in nog sterker mate heb ben te dien opzichte aan duideiykheid te schen overgelaten en het kan daarom voor degenen, die door de minder of meer uitvoerige verslagen zich geen volledig beeld van het verrichte werk hebben kunnen vor men, aangenaam zgn, zoowel de positieve als negatieve uitkomsten kortelijk te zien samen gevat, althans wat de hoofdpunten aangaat, aannemende, dat alsnog in de algemeene vergadering der conferentie te behandelen sectie-voorstellen, gelijk te verwachten is, zullen worden aangenomen. Eerste commissie. De conferentie besloot aan de Mogendheden voor te stellen aan de declaratie van St. Petersburg toe te voegen, voor den tyd van vyf jaren, het ver bod om ontplofbare stoffen te werpen uit luchtballons. Ten aanzien van het verbod van bommen, die verstikkende gassen verspreiden, en vsd kogels, die in bet lichaam van den getroffene zich uitzetten, werd geen eenstemmigheid be reikt. De Mogendheden, die ten gnnste dezer bepalingen hebben gestemd, zullen daarvan speciale conventies kunnen maken. Evenmin werd overeenstemming verkregen ten aanzien van het verbod van ramachepen, van de voortgezette verbetering der artillerie bewapening van landmacht en vloot en van de voortgezette verbetering der geweren. De wensch is uitgesproken, dat de mogend heden deze onderwerpen in studie znllen nemen, opdat een tweede conferentie daaraan haar aandacht zal kunnen wyden. De voorstellen tot beperking van de actaeele sterkte van de krijgsmachten te velde en van vloten hebben niet tot de aanneming daar van geleid. De conferentie heeft intosschen als haar gevoelen te kennen gegeven, dat die be perking een weldaad zou zgn voor de atoffe- ïyke en economische welvaart der volken. Tweede commissie. De bepalingen der conventie van Genève (Roode Kruis) zgn, in verband met den algemeen gekoesterdeD wensch om den oorlog zoo min mogelijk gru welijk te maken, m. a. w. om den oorlog zoo veel doenlgk te hnmaniseeren aan een voor- loopige herziening onderworpen. Een poging om by voorbaat ook enkele be palingen van toepaBBing te verklaren op den zeeoorlog heeft gefaald. Het daartoe strek kend Amerikaansch voorstel is teruggenomen* Daarentegen is met algemeene stemmen de wensch uitgesproken, dat de Zwitsereche Bonds- regeering het initiatief zal nemen tot een her ziening der Roode Kruisconventie, eventueel met het doel om de bepalingen daarvan op den zeeoorlog toepasselijk te maken. De declaratie van Brussel, inhoudende de regelen van bet oorlogsrecht in geval van oorlog te velde, is aan een herziening onder worpen, waarbij de rechten en verplichtingen der oorlogvoerende mogendheden in verband met het volkenrecht zijn geregeld. De wensch is uitgesproken, dat een volgen de conferentie zich zal bezighouden met de rechten en verplichtingen der nentrale staten. De conferentie heeft in denzelfden geest den wensch uitgesproken, dat een nadere confe rentie zich zal bezighouden met het belang- ryke vraagstnk der onschendbaarheid van den particulieren eigendom op zee tgdens marine- oorlogen. Derde commissie. Deze commissie heeft het vraagstuk der arbitrage by inter nationale geschillen in zyn vollen omvaDg behandeld. Zy heeft bepalingen vastgesteld betreffende de vriendschappeiyke raadgeving der mogend- heden aan Staten die in geschil zyn (bons offices) en betreffende het verleenen van bemid deling (médiation). Ten aanzien van dit laatste is een speciale bepaling aangenomen, waarby de bemiddelende Mogendheden onge veer de rol vervullen van getuigen bg een duel, met dien verstande evenwel, dat gedu rende het verloop der onderhandelingen van vyandelijkheden geen sprake kon zijn. Voor het vergemakkelijken der afwikkeling van geschillen, waarby diplomatieke gedach- tenwiaseling geen resultaat heeft bereikt, wor den internationale commissies van enquête ingesteld, waarvan de samenstelling en bevoegd heden zyB geregeld. Deze zyn facultatief. Een internationaal hof van arbitrage, waar van samenstelling en procedure is geregeld, wordt te 's Gravenhage gevestigd. De Mogend heden behouden evenwel het recht zich op de thans gevolgde wyze van scheidslieden te voorzien. Door het schrappen der bepalingen, houdende de gevallen waarin arbitrage verplicht zou zyn, draagt de tot stand gekomen regeling due een volkomen facultatief karakter. In het algemeen zal de generale akte der conferentie slechts die punten kunnen bevat ten, waarop met algemeene stemmen de goed keuring is verkregen. Die punten, waarvoor een meerderheid aanwezig was, zullen het onder werp kunnen uitmaken van speciale conventies, waarvan de onderteekening evenwel voor alle Mogendheden ook die niet ter conferentie vertegenwoordigd waren zal openstaan. BEnroËmnuEiv EWZ. By kon. besluit: is aan den off. van adm. 2de kl. E. A. O. Yervooren, op zyu verzoek, eervol ontslag uit zeedienst verleend jn benoemd tot landmeter 3de kl. van het kadaster: J. D. Krggeman, te Rotterdam; C. H. B. de Korvor, te Aalsmeer; J. H. Smeets, te Aalsmeer, thans adspirant-landmetertot landmeter 4de kl. van het kadasterA. Bu- ning, te ZwolleJ. Z. Kerkhoff, te Arnhem R. A. de Wal, te Assen; J.F.A. van Riesseü, Arnhem; J. H. Raeven, te 'sGravenhage G. 8. Neutenboom, te RotterdamJ. H. J. Houhen, te Aalsmeer; B. G. Deddes, te Dor drecht; C. A. Strnyck, te ArnhemJ. A. Soer, te 's GravenhageF. A. L. Kater, te Rotter dam, thans adBpirant-landmeter; zyn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te Grave J. Stolk; te Beetster- zwaag A. B. C. Meylink, beiden thaus surnu merair is de duur der detacheering by de landmacht in W.-I., van den tweede-luit. der inf. J. W. van Oorschot met één jaar verlengd en alzoo nader bepaald op driejaren; is de kapitein der int. bg het leger in N; I. J. A. SoetenB, met intrekking, voor zooveel hem betreft, van het kon. besluit, waarby hij, terzake van zyn gedrag by de verschillende krijgsverrichtingen in Atjeh eu onderhoorig- heden, gedurende het tydvak van medio No vember 1896 tot en met Augustas 1897, eervol werd vermeld, alsnog ter zake van die krijgs verrichtingen, benoemd tot ridder 4de kl. der Militaire Willemeot de. A.s. Vrydag verleer ea de ministers van oor log en van marine geene audiëntie. ATJEH. Een officieel telegram van 24dezer luid': „Twaalf dagen in Paseistreek gepatrouilleerd. Nergens werd tegenstand ondervonden. Weg gevorderd tot Moelieng aan het zeestrand. Bivak verplaatst naar Ara-Boengkoe. 's Nachts licht beschoten, waardoor een fuselier sneu velde. Vgand heet vereenigdin bentings Matang Oebi Pekoe." Dit bericht is nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer opgenomen. De Nederlandsche mail bracht Maandag bladen van 17 tot 27 Juni. Volgens het Bat. N.bld. is machtiging ver leend om nabij Tandjong Kala in Per lak een bivak op te richten voor legering eeuer mo biel© colonne ter sterkte van ongeveer 250 onderofficieren en minderen en 120 dwangar beiders. Nader wordt aan dat blad gemeld, dat door de regeering tevens ia bepaald, dat de mili taire post voorloopig zal worden bezet door een gedeelte van het garnizoensbataljon der Oostkust van Sumatra onder bevel van den commandant van dat korpsdat, indien troe pen, behoorende tot het garnizoensbataljon der Oostkust van Sumatra gelegerd zyn bin nen de grenzen van het Gouvernement Atjeh, zy zullen worden beschouwd als gedeta cheerd by het garnizoensbataljon van laat6t genoemd gewest, maar dat de resident der Oostkust van Sumatra, het noodzakelijk achtende die militaire machc binnen zyn ge west te doen ageeren, ten allen tyde bevoegd zal zgn over de troepen voor het beoogde doel te beschikken, en ze daartoe door tas schenkomst van den gouverneur te ontbieden, in welk geval laatstgenoemde autoriteit ge houden zal wezen de legerplaats dier troepen gedurende buu afwezigheid voor zooveel noo- dig zijnerzijds te doen bezetten door een be- wakingsdetachement, en dat zoolang de com mandant van bet garnizoensbataljon der Oost kust van Sumatra deel uitmaakt van de op Atjehsch gebied gedetacheerde troepen van dat bataljon, de geweatelyke militaire comman dant van genoemd gewest tevens zal optreden als commandant vau het garnizoensbataljon. UIT STAD EN PROVINCIE. Op de Groote Markt alhier um»uu. sedert Maandagochtend een buitengewone bedrijvigheid. Tal van groote en kleinere vrachtwagens voeren hoogopgestapelde lasten aan, die op verschillende deelen van het ruime plein worden afgeladen. Er wordt gepast en gemeten, gehamerd en gespijkerd, geslagen en gebonden, en uit den chaos van hout, yzer eu doek ziet men spoedig de tenten eu tentjes ontstaan, stoom- en andere draaiinrichtingeu opbouwen en allerlei getimmerten verrgzen, die dit jaar de kermis zullen vormen. Op die Markt zal, behalve de gewone kra men, carroussels enz., Benner's Bioscope een plaats erlangen. Op den Dam zal het theater Melich komen te staan dat, blgkens de aanplak- en reclame biljetten, wel iets belooft. Die spreken van een 50 artisteu vau allerlei nationaliteit eu van wonderbaar gedresseerde diereD. Hot schijnt iets te zyn in het genre van Wallend*. In den Schouwburg op het Molenwater zal het gezelschap der heeren Van Lier uit Am sterdam optredeD, en, naar wg vernemen, een al voorstellingen geven, waarbij Een dolle boel wel een eerste plaats zal innemen. Eindelgk komt, zooals wy reeds gemeld hebben, Frits van Haarlem in het Schuttershof, blijkens wat wy ervan hoorden, ditmaal eens bijzonder goed voor den dag komen zal. Uit Vlissingen. Aldaar werd Maandag middag, omstreeks twee uur, een persoon in hechtenis genomen, die ouder den invloed van sterken diank ver keerde. Zijn kameraads, waaronder één, die de politie zeer ongunstig staat aangeschre ven, trachtten hem te ontzetten, waarop de aanwezige politie-s genten gebruik maakten van bun sabel. Waarschyniyk ia verband biermede, werden later in den middag, omstreeks vyf unr, nog :n paar personen gearresteerd. Natuuriyk lokte een en ander heel wat toeschouwers. y den brand te Nieuw- en St. Joos- land verbrandden niet twee varkens, zooals wg meldden, maar twee veulens. Op verschillende plaatsen in de provincie trof het hemelvuur boomen, die verrp'iuterd werden. Onder Elk er zee werd in den nacht vau Zaterdag op Zondag een koe door den bliksem gedood. Gedurende de vorige week werden van Bruinisse verzonden 2300 tonnen mosselen naar Holland, België, Duitschland en Engeland ad f 2.20 tot f 1.50 per ton. Door het warme weder was de verzending minder dan een week te voren, en eene lading werd te Brussel voor consumtie ongeschikt verklaard en afge keurd. Aan de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Axel is door 467 van de kiezers deelgenomen. 9 biljetten waren van onwaarde en blanco. Gekozen is de heer F. Dekker Fz. met 271 stemmen. De heer P. Dieleman Wz. ver kreeg er 187. ij de Maandag te Schoondyke ge houden stemming voor een lid van den gemeen teraad (vacature P. J. van Bortel) werden uitge bracht 163 stemmen. Het aantal kiezers be- draagt 249. Van onwaarde waren 11 stembil jetten. VolBtrebte meerderheid 77. De heeren J, Leenhouts A.Iz. verkreeg 73, Anth. Ris- seeuw 43 en J. Risseeuw-Verplanke 36 stem" menzoodat er herstemming moet plaats heb ben tusschen de beiden eerstgenoemden. Dezö is bepaald op Maandag 7 Augustus. Op de hofstede van Adr. Moggré ouder die gemeente is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Ia de jl. Maandag te IJzendijke ge houden raadsvergadering, die door alle leden, behalve den heer Garpreau, werd bijgewoond, werden de geloofsbrieven dec nieuw gekozen leden Leenhouts eu Hendrikse onderzocht eu in orde bevonden. Besloten werd aan Van Rooy f 9.75 uit tel betalen voor l'/s maand loon als keurmeester, om daardoor een proces te voorkomen, en te voldoen aan een wenk van Gedeputeerde Staten. De heer Leenhouts vond het schryven van dat collegia vreemd in verband met da vroegere vernietiging zijner aanstelling op grond vau onbevoegdheid. By de hernieuwde vaststelling van het tarief voor begrafenisrechten verzocht de heer Hen drikse het ontwerp te stellen ia handen eener commissie, daar, naar bet hem voorkomt, de rechten veel te laag zyn. Willen de gegoeden zich de luxe van een eigen gr af met monu ment voor hun nabestaanden veroorloven, dau moeten zy daarvoor geen bagatel van f 8; zooals thans, maar veel meer betalenzoo neen, dat men hen dan begrave als elk ander ster veling. Dientengevolge werden door den voorzitter de heeren Calon, Hendrikse en De Jaeger als leden der bedoelde commissie aangewezen en tevens om rapport uit te brengen over het outwerp-tarief vau schoolgelden en van leges. De ingekomen stukken gaven aanleiding

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1