BUITENLAND. Verschillende Berichten. aatste berichten. oogenblik het oog veatigen op het jonge vee, om hot andere voorloopig te laten rnaten, en zieu hoe dit wordt behandelddit jonge vee toch ia de grondalag voor 't nagealacht en dient in de eerste plaats met zorg bejegend te wordenOf zulks gebeurt? Wy wUlen eenazien. Evenals de thane nog in den natuurstaat levende wezens, waren ook de voorouders onzer huisdieren eenmaal verplicht voor zich zei ven en hunne jongen zorg te dragen, deze te voeden en te verplegen, enz. Toen de menach zich evenwel van een deel dier wezena meester maakte en ze ging gebruiken om daarmede zQn voordeel te doen, werd ook in die manier van grootbrengen der jongen ver andering gebracht. Evenale in de natuur liet de menach het toe, dat de jonge dieren zich aanvankelijk ophielden in de nabijheid der moeder, zich daardoor konden voeden met de moedermelk om langzamerhand een meer zelfstandig bestaan te genieten. Zoolang dus de moeder zulks toeliet, genoot het jonge dier dit natuurlijk voedsel om eerat later tot een andere manier van voeding te komen; de natnur zelve haren vrijen loop latend, nam het jonge dier dus alles tot zich wat het noodig had en groeide geleidelijk op. Het waa nu taak en plicht van den mensoh om, waar hij voordeel van de hem toebehoo- rende huisdieren behaalde, ook zorg te dragen dat die goede voeding zoo bleef en erop te letten dat, by het niet meer tot zich nemen van moedermelk door het jonge dier, alsdan een minstens even kraohtig voedsel daarvoor ia de plaats kwam. Haar al te vaak werd zulks vergeten, ja, men ging nog veel verder, men ontnam het jonge dier veel te vroeg zyn natuurlijk voedsel en zorgde dan nog niet eens voor een even voedselryk surrogaat. Hoewel hierin reeds eenige verbetering kwam, valt dit euvel toeh nog op verscheidene plaatsen waar te nemen. Redeneert men hierby iets wat ook niet altijd gebeurt, waut dikwgla volgt men den ouden sleur - dan heet het op een zekeren leeftyd, bijv. bij de varkens zes weken, bij de paarden vyf a zes maanden, enz. kunnen de jonge dieren do moedermelk ontberen 5 ze moeten dus van het moederdier af, ze dienen gespeend te worden, want anders wordt het te schadeiyk voor het onde dier. Of nu de jongen al goed genoeg daartegen kunnen, of ze minder snel tot ontwikkeling komen, of die voeding met moedermelk wel wordt vervangen door een oven goed en even krachtig voedsel, daarop wordt minder gelet de jonge disren moeten er zich maar doorheen slaanzij moeten daar maar tegen kunnen en alles komt vanzelf terecht. Zeker waar, het km alles weer terecht komen, maar lang niet altyd komt het goed uiten als bet goed af loopt, dan is het nog de vraaghoe is het terecht gekomen? Ongesteldheden van ver sohillenden aard, Biecht uiteriyk, sterfte onder de gespeende dieren komen dan ook genoeg zaam voor maar zouden door een oordeelkundige behandeling der jonge dieren veel minder worden. En waaraan dit alles toe te sobryven? Toch voorzeker niet alleen aan zorgeloos heid, maar meer aan een soort van onkunde, onwetendheid omtrent alle factoren, noodig voor een juiste voeding en verpleging van jong vee om er later goede dieren, geschikt voor het beoogde doel, van te verwachten. Deze factoren na dienen goed gekend, en ziedaar het doel van dit sohryven. Het beginsel, dat de geheale ontwikkeling van een dier voor een groot deel af bangt van de voeding in de jeugd, wordt door alle bekende fokkers erkend en aangenomen. De schade, in de prille jeugd teweeggebracht, waardoor groei en ontwikkeling van het was sende dier worden belemmerd, zyn later nooit weder geheel te herstellen, zelfs niet door een beste voeding. Naast de zorgvuldige keuze van het fokmateriaai, wat alleen kan plaats hebben door geoefende veekenners, is noodig eene goede voeding en verpleging van het jongere geslacht. Alleen daardoor is het gelukt de mooie Engelsche veerassen te verkrygen en te behouden; zonder goede kennis van veeteelt zou voorzeker de bekende Engelsche fokker Bakewell nooit het prachtige zware vleesohvee hebben kunnen bekomen. Evenmin zou het dezen fokker gelnkt zyn het door hem ver beterd schapenras (Leicestershire) te verede len, had hy niet grondige kennis gehad van de noodwendigste eischen voor goede ontwikkeling der dieren. We moeten dus deze verschillende eigen schappen nader leeren kennen; en dan zullen we zien dat door den veefokker en veeverhe- teraar noodig is te weten le hoe by een fokdier moet beoordeelen. omdat zonder goede ouder-dieren al zeer wei nig van het jonge vee is te verwachten 2e welke vaste regelen steeds moeten wor den nagegaan, opdat men het gefokte dier steeds hooger krijgt in de richting, die men wenscht 3e hoe zelfs door een voeding nog alleB kan worden bedorven wat door toepassing van de twee vorige gegevens is verkregen. Omgekeerd kan een goede voeding alleen dan tot een gunstig resultaat leiden, wanneer het aau goede dieren wordt besteed. Een volgende keer zullen we eens zien op welke manier de beoordeeling van het fokvee dient plaats te hebben. P. LEENHOUTS. In het telegram over de rechtzaak Haas Van Hall in one nommer v*Q Woensdag avond, stond, naar onze oorrespondent heden meldt, een fout. De griffier las den brief van Van der Moolen aan Spanjer wat onduideiyk voor, en daardoor was het begin verkeerd verstaan. In den brief stond „Ze willen weten hoe ze aan die effecten gekomen zyn, meu denkt dat 2e uit een spoor- wog f gestolen zyn." Te 's-Gravenhage is by herstemming tot van den raad gekozenin het eerste district heer E. Edersheim (liberaal) en in het tweede de heer E. L. A. Pen (katholiek). Den heer P. Z. van der Harst, arts, vroeger officier vaD gezondheid by de marine, als biyk van erkenteiykheid voor de on vermoeide hulp, gedurende de laatste 2% jaar verleend aau krankeu vau de gezinnen der gehuwde militairen van de zeemacht, wonende Nieuw-Heivoet en Nieuwenhoorn, een pracht- album aangeboden, waarin een zeer mooie dankbetuiging en de namen der gevers ver meld staan. Op het Van Alkemadeplein te Rotterdam werd Vrydagavond een driejarig knaapje door een sleperswagen overreden. Een wiel ging het kind over het lichaam en verwondde het zoo, dat het eenige oogenblikken later overleed. Ook te Utrecht is een kind door een bier wagen overreden. De vierjarige kleine kreeg een wiel over de borst en bleef op de plaats dood. Te Haarlem heeft bg het zoeken naar een lek in de gasleiding een ontploffing plaats gehad, die tevens brand veroorzaakte. Er werd veel brandschade toegebracht. Vrijdagochtend is te Amsterdam een klein meisje verbrand. Het kind speelde met papiersnippers by een brandend fornuis, toen het papier vlam vatte en de kleertjes in brand stak. Het brandwonden overdekt, werd het kind naar het gasthuis vervoerd, waar het by aankomst reeds overleden bleek. Van verschillende plaatsen worden weder branden vermeld. Te Hoorn verbrandde een woning, waarin een photograaf^en een huis schilder hun werkplaats hadden. Te Breugel werd een hofstede in asch gelegd. De geheele inboedel werd vernield, doch het vee met veel moeite gered. Te Nieuwkuik verbrandde een boerenhofstede met al wat er op was, zoowel inboedel als vee. By het redden van zyn kinderen kreeg de eigenaar ernstige brand wonden. Boven Bokstel woedde Vrydag middag een onweder, waarby bagelsteenen vielen zoo groot als duiveneieren. In den nacht van Donderdag op Vrydag is te Nieu wenhoorn, vermoedeiyk door hooibroeiing, een hofstede verbrand. Niets werd gored. Omtrent het déraillement van een grind trein by het station Eist wordt nader gemeld, dat dit plaats bad op eenige honderden meters van het station, juist ter plaatse waar de wis seling der ïynen geschiedt. De locomotief verliet eerst naar rechts de iyn en vernielde deze over een afstand van 50 meter, stak vervolgens naar links over en boorde dwars over de naastliggende lijn tot aan de romp den grond in. De tender ligt in een schuinecle richting tusschen de ïynen in en is gedeelteiyk bedolven onderden daarachter hangenden baga gewagen, waarvan het bovenste deel geheel vernield is. Zéven beladen grindwagens hebben zieh in, op en door deze massa gestort. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. De machinisten zyn intyds van de machine gesprongen; terwyi de conducteur, die zich in den bagagewagen bevond, ais door een won der aan het gevaar ontsnapt is. Op het oogen blik dat de wagen verbryzeld werd, is hy er door den schok uitgeworpen en, behoudens eenige kleine verwondingen aan het hoofd, on gedeerd op den grond terecht gekomen. De materieels schade Bchynt nog al groot. De wagens zyn grootendeels vernield, terwyi de ïynen geheel opgeworpen zyn. De oorzaak is onbekend. De wissels waren in orde. Door in den van Arnhem komenden trein over stappen, konden de reizigers hun reis vervolgen en arriveerden een uur te laat te Arnhem. By Dodewaard is Donderdag avond een heer, die in de Waal een bad nam, verdronken. Te Anlo is een 80-jarige voerman op treurige wyze om het leven gekomen. Hy reed met eene kar, bespannen met twee paarden, naar de markt, toen opeens de paarden op hol sloegen en de man van de kar viel en mede- gesleept werd. Toen de beesten tot staan werden gebracht, had de oude man reeds op gehouden te leven. van twee maanden een Zwitserschen handels bediende gevangen genomen, verdacht van spionnage, en een Franschman die van mede plichtigheid wordt beticht. In een deel van Zweden woedt het milt vuur. Ongelukkig zyn ook velemenschen aan getast. Verkoopingtn enz. de Vrydag aan het departement van waterstaat c. s. gehouden aanbesteding van het leggen en ingraven van een telegraaf kabel te Hiddelburg, raming f 913, was, wy meldden het reeds in ons vorig nommer, minste inschryver de heer W. Dekker te Veere voor f 970. Verder schreef nog in de heer C. J. Tierolff te Roosendaal voor f 1050. Rotterdam. De directie der Botterdamsche tramwegmaatschappij heeft de werken ten be hoeve van de stoomtram Brouwershaven- Steenbergen: het maken van de verschillende gebouwen, bergplaatsen, veeladingen enz., met byievering van de bouwstoffen enz., in massa gegund aan den heer J. Hoppenbrouwers te Steenbergen voor f 75.060. 's Cravenhage. De commissie, belast met het ontwerpen van het slotprotocol en de te onderteekenea tractaten en verklaringen van de ten einde spoedende vredesconfe- entie, heeft heden in eene byeenkomat, gepresideerd door mr Asser, nader overwogen den vorm, waarin de vertegenwoordigde Staten, die niet terstond de conventie teekeneD, dat later zullen kunnen doen en onder welke voorwaarden de toetreding tot de conventiën aan niet ter conferentie vertegenwoordigde Staten zal worden vergund. Het slotprotocol zal, verwacht men, door de gedelegeerden van alle mogendheden worden onderteekend. Te Brussel zyn in een week niet minder dan 6 jonge menschen, allen tusschen de 12 en 19 jaar, verdronken. In dezelfde stad hebben twee kerels een man aangevallen en in het water geworpen. - Het ongeluk te San Sebastian had plaats een kerkeiyk weeshuis. 25 weesmeisjes waren belast met het graven eener sloot, niet ver van een pas gebouwden muur, die nu in stortte. Vyf kinderen en een non werden gedood. - Uit Londen wordt gemeld dat alle hos pitalen vol liggen met personen, die getroffen werden door de hevige warmte. Het werk in de open luoht staat er stil en vele paarden vallen dood. De slagers zyn wanhopend, wyi het vleesch niet te bewaren is. Een gewezen geesteiyke van de Engelsche staatskerk is dezer dagen wegeuB zakkenrollerij op een tentoonstelling, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Aan boord van een Engelsche torpedo boot te Portsmouth had een ontploffing plaats. Zeven personen werden gedood, 11 gekwetst. De troebelen te Augsburg waren het gevolg van het feit, dat de werkstakende metselaars door Italianen werden vervangen. Te Saatfeld, in Duitschland, waren drie zusters in een meertje aan het baden, toen de jongste in de diepte verdween. De andere zusters trachtten haar te redden, doch de ver drinkende klemde zich aan haar vast en trok ze mee in de diepte. De vader, een landeige naar, kwam op het hulpgeschrei toesnellen en wierp zich in het water. Het oneindig veel moeite gelnkte hem eerst de oudste en daarop de tweede te redden, doeh by zyn heldhaftige pogingen om ook zijn derde dochter te redden ontzonken hem de krachten en verdronk by met haar. Te Spinal heeft meu na een bespieding Algemeen Overzicht. De TransvaaUche regeering heeft het noodig geoordeeld, de jongste tegemoetkoming aan de Engelsche eischen te rechtvaardigen. Daartoe is de geheele rede van Paul Eruger aan dr Leyds geseind, die zich haastte daarvan mede- deeling te doen aan een of meer Hollandsche bladen. Waar wij allerminst onze teleurstelling heb ben verheeld over de jongste wijziging in de kieswetvoorstellen, is het zeker noodig de rede van den staatspresident in haar geheel over te Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland Datum Plaste. Voorwerpen. Information. 24. Juli Groede, Hofstede, Hammachei Zoutel&nde, Inspan, O. W. Soub.,Land, Weetkapelle, Inspan, Westkapelle, Verh. Bouwland, "Vrouwepolder VerL ïienden, Zierikzae, Hout, Vlissingen, Tienden, (verp.) Loeff. Tak. Loeff. Lotff. Tak. Engelenberg Rentmeester 't Zand, verp. Bouwland enz.Tak, 29 Arnemuiden, Huis, Verhulst. 31 s Domburg, Inspan, Havers. 1 Angs. Veere, Tienden, (verp.) Rentmeester 2,0. W. 8oab., Af braak, Tak. 3 a Middelburg, liendvruchten, Verhuist. 9 N.&StiJooil. HoeQe, De Vos. 11 N.&St-Jöosl. Inspan, De Vos. Vergaderingen, SJoneerfcen enz. Middelburg. Zondag 23 Juli. Concert Sohuttery-muziek Tuin Nooi'dbolmrk 7V»u. Donderd. 27 Juli. Concert Zweedsohe hu zaren. Schuttershof 7*/a n* Vlissingen. Zondag 23 Juli. Grand Spectacle Concert Varié. Grand Hotel 8 u. Zondag Hatinée 22/s TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 2 Aug. Scherpenisse. Ten huize J. Rijstenbil 11 u.; werken oeververdeliging cal. water schap Scherpenisse. Aanwyzing 25 en 28 Juli. Inlichtingen secretaris-ontvanger, Oud-Vosmeer. Vrydag 18 Ang. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. het maken van werken tot verdediging van het strand voor Terneuzen. (Raming f 3030) Aanwyzing 11 Aug. Inlichtingen hoofdinge nieur 11e district Middelburg, ingenieur te Terneuzen en opzichter Dykstra. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Napels (Duitsche dst.) 24 Juli 12.53's namid. Marseille (Lloyd). 25 Juli 1.05 's avonds Brindisi (Ecg. dienst) 28 Juli 12.53 's namid. Rotterdam (Lloyd) 28 Juli 6.05's avonds Marseille (Fr. dienst). 29 Juli 5.30'amorgens Genua (Nederl.)1 Aug. 6.05 's avonds Amsterdam (Nederl.) 4 Aug. 6.05,,'s avonds Brindisi (Eng. dienst). 4 Aug. 1.05 's namid. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitsluitend voor de correspondentie, waarvan de verzending met deze gelegenheid op de adressen is aange geven. P a d a n g wordt aangedaan door de booteD der Maatschappijen Nederland en Lloyd. Over Brindisi Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 's avonds en een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. "West-Iïidië. Curasao over Queens- town25 Juli 10.03 's avonds Suriname via Sout hampton. 25 Juli 5.30 '.morgens Suriname via St. Na- _A Mire,8 Aug. 6.30 's morgens Curasao via Liverpool '«avonds Suriname via Amsterdam. £00 laatsten en 14en elke maand 6.30 'aav. Het officieele verslag luidt: „Zooals aan de leden bekend zou zyn, was Kruger de eerste geweest om in 1890 het stemrecht zoo bindend en zoo eng mogeiyk te maken. Zoodoende beoogde hy de onafhanke- ïykheid van den staat, bevreesd zynde dat de oude bevolking zou worden overvleugeld. Destyds telde de Republiek ter nauweruood 10.000 burgers eu hy had dus anderen, hoeveel goeden er ook onder mochten zyn, terug te houden. Anders zouden zy de oude burgers hebben overstemd. De 10.000 zyn nu ver meerderd tot omtrent 80.000. Waarom nu zoo strikt te blyven? Nu kou hy eeu weinig toe geven, en zelfs voordat het tegenwoordige geschil was aangevangen, had hy getraoht de vaste plannen, die hij toen had, door te krij gen, zooals hy die had uitgelegd op de ver gaderingen van Heidelberg, Rustenburg en Johannesburg. Hy was nimmer van dat plan afgeweken, hij had altyd beschouwd, dat de onafhankeiykheid van deu staat gewaarborgd was tegen eiken vreemdeling. Daarop stelde hg negen jaar voor in plaats van veertien. Kort daarna, voordat zijn plan kon worden doorgewerkt, werd de conferentie van Bloemfontein noodig. De hooge commissaris verlangde toen een te groote vermindering van het aantal jaren, dat vereischt werd voor het stemrecht kon wor den verkregen, waarmede de president niet in staat was geweest overeen te komen wegens het gevaar van overstemd te zullen worde». Met betrekking tot een vraag van het lid van Piet Retief wüds Z.H.Ed.mefc betrekking tot de vermindering zeggen, dat er slechts een verschil was van twee jaren. De president was ten gunste van zeven jaren ter wille van eerlijkheid en rechtvaardigheid. Onrecht zou op het land drukken. Hy had van negen jaar gesproken op de vergaderingen. Dit zou dus twee minder zyn, maar hy vroegZou in dat geval ook nog gevaar bestaan? Zy waren sterker geworden in aantal, zy behoorden naar verhouding toe te geven. Menschen van alle nationaliteiten en talen stroomden naar de goud velden in de republiek, en onder hen waren ook slechten. Hy wilde vragen of het biliyk zou zyn om degenen, die vóór 1890 in het land waren gekomen, negen jaar te doen wachteD, terwijl nieuwe inkomelingen slechts zeven jaar hadden te wachten. Hg had hierop ontkennend geantwoord. Het zou onbiliyk zyn. Het be hoorde zeven jaar gemaakt te worden voor elk en een ieder. De wet zou voldoende waarborg zyn, maar de menschen moesten een proeftyd ondergaan, waarin zy konden worden beproefd om te zien welke personen getrouw wareu aan de wetteu eu zich zoo hadden betoond als zij dit wenschten te bewyzen. Dan zouden van af den dag van heden zeven jaren heb ben om dit te doen en zy, die getrouw aan het land waren, zouden er aan worden getrok ken met een eeriyk, rechtvaardig geweten. Het denkbeeld van den president was om op eene biliyke wyze te handelen, en hy hoopte dat de Raad in denzelfden geest zou handelen. Wat de onafhankeiykheid aangaat, zoolang zg biliyk en rechtvaardig handelden, zou die niet in gevaar komen. De vyand wilde slechts grond hebben om te kunnen schreeuwen, maar de Republiek zou haar onafhankeiykheid ver liezen als Engeland weder werd toegelaten binnenlandsche zaken te regelen. De Republiek zou haar onafhankeiykheid toonen door uit eigen beweging te handelen in een eerlgken, rechtvaar digen geest. Zg, die ontrouw waren geweest en niet aan de wet hadden voldaan, behoefden niet te worden verstooten, maar het stemrecht kon hun gegeven worden na zeven jaar als voldeden aan de vastgestelde eischen. Iadien iemand twee jaren in het land was geweest, kon hy zich laten naturaliseeren en het vo) stemrecht bekomen slechts vyf jaar daarna. Degenen, die het wel meenden met de Repu bliek, zouden dit doen. Toen waren er velen die niet genaturaliseerd waren en toch op commando waren gegaan en die het ook wel meenden met de Republiek. Zy zouden van deze bepalingen gebruik maken eu zouden zoodoende in nog twee jaar het recht hebben te stemmen voor landdrosten, veldcornetten, leden van den Tweeden Volksraad. Om die reden was naturalisatie by optie nuttig en goed. Elke bepaling behoorde in consideratie genomen te worden op eeriyke rechtvaardig! wyze. De Republiek behoort haar eigen zaken uit te werken. Anderen hebben er niets mede te maken. De zaak behoort te worden geregeld op eene wijze die eeriyk is tegenover eiken vreemdeling." Mooht deze rede in den aanvang ons nog doen hopeD, dat wy wellicht wat voorbarig hadden geoordeeld, door van een capitulatie te spreken, een nauwkeurige lezing bevestigt maar al te zeer den teleurstellenden indruk. En weinigen zullen in deze rede iets anders zien, dan een mislukte poging om te verheelen. dat de Transvaal het hoofd heeft gebogen voor de eischen van Engeland. Zeker, in de rede ontmoeten wy een paar mooie uitdrukkingen welke herinneren aan de oud-Hollandsohe fierheid. Haar wat baat het of wy, die weten dat de conferentie te Bloemfontein heeft plaats gehad, au leeren, dat Paul Eruger weet, dat de repu bliek haar onafhankeiykheid verliest door Engeland toe te laten de binnenlandsche zaken van de Traiisvaal te regelen? Wat baat het nu te hooreu, dat de republiek haar eigeu zaken behoort uit te werken en dat anderen daar niet mede te maken hebben Trouwens, de ijveraars voor het stemrecht der uitlanders hebben geen oogenblik verheeld, dat het hun te doen is, om het beBtuur over de republiek iu Engelsche handen te brengen en de Transvaal onder de oppermacht van Engeland te stellen. By elke gelegenheid is verkondigd, dat een niet-Engelsche staat in Zuid-Afrika een bedreiging van Engelands positie in Zuid-Afrika is. En daarom acht eeu aanzieniyke party in Engeland de ooncessie onvoldoende. Chamber lain noemde de nu goedgekeurde wet «grond slag" voor een schikking en met het uitzenden van troepen en oorlogsmaterieel wordt voort gegaan. Beknopte Mededeelingen. 't Loopt nu de spuigaten uitMen weet dat de ellendelingen, die door Lehon belast waren met het pgnigen van Dreyfus, de brieven van zyn vrouw achter hielden om hem te doen gelooven, dat zyn familie alle relaties met hem had afgebroken. Maar het schandeiykste is wel, dat Dreyfus verteld werd dat Lucie het met een ander hield en men gaf hem een van offioieele stempels voor zien telegram, met het bericht dat zy was be vallen. Ook daar dus valsche stukken. Het feit wordt door Mathien Dreyfus bevestigd I Verder biykt, dat men des nachts een poging tot ontvoering heeft gefingeerd, terwyi wakers gereed stonden, om, als Dreyfus de minste beweging maakte, hem dood te schieten, en dan te kunnen beweren, dat hy was gedood een poging tot ontvluchting. Maar Dreyfus, die door het lawaai wakker werd, draaide zich maar even om en vroeg wat er te doen was. Eveneens bevestigt Mathieu het verhaal, dat twee door Dreyfus aan de Kamer ge richte adressen zgn achtergehouden. Deze inbreuk op het recht van petitie, waarvoor Meline verantwoordeiyk zou zijn, wordt door de pers hoog opgenomen. Groote opschudding heeracht in het kamp der anti-Dréyfus-party, wijl de regeering heeft ingegrepen in het aanstaande proces. De re- geerings-commissaris heeft nl. een mededeeiing ontvangen van het hoofd van de militaire justitie. Daarin wordt de beteekenis van het arrest van het hof van cassatie uiteengezet en gewezen op twee feitenlo. op de geheime mededeeiing aan den eersten krygsraad van het stuk Canaille de D 2o. op het niet- bestaan van bekentenissen. Verder wordt de aandacht gevestigd op de beperkte strekking van de aan den krygsraad voorgelegde vraagof Dreyfus schuldig is aan verraad, door mededeeiing van de in het bor dereau genoemde stukken. Zoowei by het samenstellen van de lyst der door den regee- ringscommiasaris te dagvaarden getuigen, als by het nemen van zgn conclusies heeft de ver tegenwoordiger van het militair O. M. zich tot dat punt te bepalen. Met feiten, welke daarbuiten vallen en tot een nieuwe aanklacht wegens verraad zouden kunnen leiden, heeft het O. M. by dezen krygsraad zich niet in te laten. Binnen de perken van de door het hof van cassatie voorgelegde vraag biy ft het O. M.vry. Dat io deze instractie kwaad wordt gezocht, is het beste bewys, dat de strijd niet wordt opgegeven, en dat het voornemen bestaat zelfs een vrijsprekend vonnis van den krygsraad aan te tasten. Generaal Gonse heeft in de Matin ge protesteerd tegen de onthullingen van Ester- hazy, zyn vroegeren beschermeling. Verder heeft hy een vriend gelegenheid gegeven zich te doen interviewen, de gewone truc, als een generaal iets te zeggen heeft en niet uit zyn rol van „stomme" wil vallen. De vriend deelde mede dat Boisdeffre en Gonse door Henry en Du Paty de Clam zgn bedrogen. Verder zeide de vriend, dat de generaal nog altyd in de schuld van Dreyfus gelooft. Want hg heeft het dossier heelemaal gezien; hy hoopt te Rennes te mogen getuigen. Ons duakt dat iemand, die moet erkennen door Henry en Du Paty de Clam bedrogen te zgD, en dat op zoo lompe wyze, nu maar zyn mond moest houden, en de zaak aan scherp zinniger leiding overlaten. De nieuwe enquête tegen Pellieux is op gedragen aan generaal Bruguère enreedBbyna - Een Fransoh adviesjacht is te Geeste- munde aangekomen. De Duitsche officieren zul len hun vreemden collega's een feest aanbieden. - Naar aanleiding van de jongste betoo gingen te Weenen, is dr Adler, de leider der Weener socialisten, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De strijd in Denemarken neemt nog grooter verhoudingen aan. De eigenaars der spinnerijen en weveryen hebben besloten de patroons in het bouwvak te steunen en sloten hun fabrieken. Het aantal gedwongen en vrij willige stakers is nu tot 50.C00 gestegen. Groot opzien baart in Spatje de houding van den aartsbisschop van Toledo, die openly k de zyde der Carliaten koos. Hy ontving een Cariistische deputatie en betuigde tegenover deze zyne voldoening over den geloofeyver van de aanhangers van den pretendent. Verder stond hy de openbaarmaking van een Carlla- tisch manifest toe. Als Daily News geiyk beeft, dan heeft de Czaar de clou voor de tentoonstelling van 1900 gevonden en wel een samenkomst van alle vorsten van het vasteland. Het heet dat de Spaansohe regeering het met de oppositie eens is geworden. Uit Londen wordt berioht, dat de keize rin-weduwe van China bekeerd zou zyn tot da

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2