MIDDELBIRGSGHE COURANT. NP. 172- 142° Jaargang. 1899, Maandag 24 Juli. Middelburg 22 Juli. Een motie, Veeteelt en Veeveredeling. Deze courant Yersehfjnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en feestdagen. Prfis, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1.—J Afzonderlijke nummers koeten 5 eent. Thermem eter Middelburg 22 Juli 8 u. vm. 74 gr. 12 u. 76 gr. av. 4 u. 80 gr. F. Verw. zw. O. w., ged. bew.,onw. AdvertentiSn voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan bet bureau bezorgd zyn. AdvertentiSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten ea Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Keelames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zjjn gratis aan bet bureau te bekomen. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. kleur* en geurloos, is Vrijdag door de Eerste Kamer zonder stemming aangenomen. Zij lnidde: „De Kamer, handhavende haar recht om haar oordeel uit te spreken over elke regeeringsdaad, gaat over tot de orde van den dag." Wij zouden zoo zeggen dat dit sprak als een boek; oftewel van zelf. Hoe kwam de heer I. D. Fransen van de Putte dan er toe zu!k een motie voor te stellen? Wel, in de vergadering van 30 Dec. ver leden jaar, by de discussie over zijn motie betreffende de reorganisatie van het inland sch bestuur van Indië, waren de heeren Rengers en Viruly opgekomen tegen het al te vei vnldig gebruik van het middel van motiën. Toen nu de beer Reekers, in verband met de zakeu der viscbhal te IJmuiden en het reglement op de politie in de visschersbaven aldaar, zijne motie voorstelde, om afkeuring uit te spreken over de regeling, daarvan bij kon. besluit, daar deze aan de voorafgaande goedkeuring van de wetgevende macht had behoeven te zijn onderworpen, vond de heer Fransen van de Potte gereede aanleiding het gevoelen te vragen der Kamer, in hoever zij het eens was met de meoning der heeren Viruly ea Rengers. Alle beteekenis werd echter aan zijn motie ontnomen, doordat die beide kamerleden de verklaring aflegden, dat zij het met den voor steller volkomen eens waren. Terecht noemde de laatste het enfoncer une porte ouverteuit. te spreken, dat de kamer bevoegd is „over alle regeeringsdaden een oordeel uit te spreken." En de kamer zei hierop volmondig amen. Het geheel 1b dus niets meer geweest dan een storm in een glas wateroi ook zelfs dat nog niet. Vredes-conferentie. De Conferentie heeft Vrijdag, zooals in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer reeds is gemeld, in eene algemeene vergade ring aangenomen het g^heele rapport der eerste afdeeling, verbiedende het werpen van ontplof bare kogels uit luchtballons, het gebruik van kogels met verstikkend gas (hiertegen stemden Engeland en Amerika) en het gebruik van uitzetbare kogels. Dit laatste na verwerping van een nieuw amendement van de Vereenigde Staten. In Engelscbe bladen wordt de by zondes e aandacht gevestigd op het feit, dat Duitschland en Frankrijk op de vredesconferentie meer dan anderen met warmte pleitten voor art. 27 van bet arbitrage verdragde bepaling betreffende den plicht der mogendheden om tusschenbeide te komen, ten einde by het uitbreken van een conflict de betrokken partyen over te balen een scheidsgerecht te aanvaarden. Arbeiders naar de wereldtentoon- stelling te Parüs. In verschillende kringen is bet gaan van werklieden in 1900 naar die tentoonstelling reeds ter sprake gekomen; en in Den Haag heeft zich eene commissie gevormd, die tracht gelden te verzamelen om een zeker aantal huneer stadgenooten de reis daarheen en het verblijf aldaar mogeiyk te maken door het verstrekken eener toelage. Te Amsterdam heeft deze en gene patreon de mogeiykheid overwogen om enkele zyner arbeiders in de gelegenheid te stellen te zien wat te Parys op het gebied van hun vak zal worden tentoongesteld. Dit heeft den bekenden beer J. A. Tours te Amsterdam aanleiding gegeven om in het N. v. d. D. zijn meening te zeggen over de kwestie hoe het mogeiyk zou zyn, arbeiders van hier te doen gaan naar Parys, met het doel bun smaak te veredelen, hun vakkennis te vermeerderen, huu arbeidswaarde te ver- hoogen. Voorop gesteld worde: doel der reis is niet genoegen. Ongetwyfeld zal er veel te genieten zyn. De wandelingen door Parys en de avond uren, na vermoeiende dagen, óf in de natuur óf in allerlei plaatsen van ontspanning door gebracht, zullen velerlei genot aanbrengen. Maar allereerst worde gestreefd naar eene ern stige kennismaking? met hetgeen de tentoon stelling aan elk arbeider, op zyn gebied, te zeggen heeft. Daarom mag niet eene en dezelfde groep allerlei arbeiders van verschillende vak ken vereenigen, maar slechts mannen, die hetzelfde vak uitoefenen. Wordt dit niet in aebt genomen, dan zal telkeas een deel der groep, dat is aangeland by de uitstalling van zijn vak, daaraan niet de noodige aandacht kunnen wyden, omdat de anderen, die van dit alles geen verstand heb- beD, verder willen gaan en de achterbiy vers opjagen. Neen gezelschappen van vaklie den, geleid door een deskundige liefst kleine groepen, zoodat allen kunnen luisteren naar de verklaring van den leider ziedaar de voorwaarde tot het welslagen van het plan. Des avonds kunnen de reisgenooten zich ver eenigen in gezelligen kring, overdag ga elke groep haar eigen weg en betrede haar eigen terrein, waar zij zooveel mogeiyk zich thuis gevoelen moet en meer en meer vertrouwd worden met het voornaamste, dat haar aan dacht vraagt, terwyi de andere terreinen en lokalen der tentoonstelling alleen in vogelvlucht kunnen gezien worden. Hoe dit doel te bereiken? Arbeiders, hunne patroons en belangstellenden moeten samen werken. De tijd is te kort, daB dat door de arbeiders alsnog het geheele benoodigde bedrag zou kunnen worden byeengebracht, want de wekeiyksche storting zal wel niet meer dan 50 cents kunnen bedragen. Rekent men den voor het Bparen nog beschikbaren tyd op veertig weken, dan komt men langs dien weg tot geen hooger bedrag dan twintig gulden. Wat de bydrage der arbeiders betreft, mag niet vergeten worden, dat door hen ook nog middelen moeten worden beraamd, om het gezin, dat thuis biyft, in de gelegenheid te stellen, om gedurende de week van de reis in zyn dagelijksche behoeften te voorzien. Wel zal in 1900 een groep arbeiders, een dertigtal mannen en vrouweD, leden eener reisclub van Ons Suis, geheel voor eigen rekening gedurende eene week van Amsterdam naar Parys gaan. Maar door dezen werd ook een spaart ij d van drie volle jaren genomen. Alle dertig zijn gewooD, door geregelde wekelijksche stortingen f 15 per jaar bijeen te brengen, waarvoor zy dan gedurende vier zomerdagen Amsterdam verlaten. Twee jaren geleden be sloten zij nu, met het oog op eene reis naar Parys, nog veertig cents extra per week op zyde te leggen, waardoor zy in den zomer van 1900 nog over f 60, dus totaal over f 75, zullen kunnen beschikken. Yoor de arbeiders, die nu nog moeten be ginnen met sparen, zal bet ontbrekende moeten worden aangevuld, in de eerste plaats door hen, die van hunne meerdere ontwikkeling in het vak voordeelen zullen trekken, nl. bunne patroons. Voorts zouden de vereenigingen, die zich de verbetering der vakbekwaamheid oazer arbeiders ten doel stellen, het initiatief kunnen nemen tot het byéénbrengen van bijdragen van belangstellenden, ten einde, na gebleken samenwerking van patroons en ar beiders van een of ander vak, het voor de reis nog ontbrekende te knnnen aanvullen. Wensehellik zal het zyn, dat de arbeiders, die naar Parys zullen gaan, zich de vrye avonden van den aanstaanden winter ten nutte maken, om eenigszins met de wereldstad bekend te worden en met betgeen in eik vak zal te zien zijn. Kan daarenboven eenige kannis van de Fransche taal worden veroverd, des te beter. In het voorjaar van 1900 komt dan aan de orde het treffen van maatregelen voor de reis zelf. Tusschen de verschillende groepen zal dan voeling moeten worden gezocht, en door te benoemen bureau zal in overleg moeten worden getreden met de commissie der Neder- landsche afdeeling te Parys. Allereerst zullen echter arbeiders en patroonB der verschillende vakken zich moeten afvra gen, hoeveel zy voor eene reis naar de ten toonstelling over hebben. Daar de tyd reeds ver gevorderd is, dient spoed te worden ge maakt met de beantwoording dezer vraag. Immers, hoe langer een besluit in die richting wordt uitgesteld, hoe minder de arbeiders door wekeiyksche besparingen zullen kunnen bijeen brengen. Mocht binnenkort bUjken, dat arbei ders van een vak zich tot wekeiyksche stortin gen ,hunne patroons tot by dragen van beteekenis hebben verbonden en de laatstgenoemden ook voor deskundige leiding op de tentoonstelling zorg wilen drager, dan zal, naar de meening van den heer Tours, alle aanleiding bestaan voor de bovenbedoelde vereenigingen om de helpende hand te bieden, en zullen er wel personen gevonden worden, die deze plannen stoffeiyk en zedeHjk willen steunen. De ge volgen dezer samenwerking zullen immer gunBtig moeten zyn voor de ontwikkeling van menigen arbeider, die een onvergeteiyke week zal doorbrengen, gunstig ook voor den bloei onzer handwerkany verheid, die zeker in het land van den smaak en de kunst veel zal knnnen leeren tot eigen voordeel. te Amsterdam mr A. J. Karseboom, thans i-president der afr.-rechtbank aldaar; jn, wegens periodieke aftreding, de heeren J. Hudig, cargadoor te Rotterdam, en A. Muller, directeur der Oost-Afrikaansche Com pagnie aldaar, met inplug van 1 Augustus 1899, opnieuw benoemd tot leden van den raad van beroep, houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar ffe waarde der goederen, en is genoemde heer J. Hudig, met ingang van 1 Augustus 1899, op nieuw gekozen tot plaatsvervangend voorzitter van dien raad; z§n benoemd by het wapen der Kon. marechaussee, by de 3de divisie, tot luit.-kol. de majoor W. de Rooy, comm. diet divisie 'iy de 21e divisie, tot majoor en comm. dier divisie de kapitein J. T. Oosterman, van den gen. staf, en in hunnen rang overgeplaatst: Ij het wapen der inf., en wel by het 8ste reg. van dit wapen, de kap. D. L. Hoogkamer, van den gen. staf; by den gen. staf de kapiteins M. C. van der Hoog, van het 4de reg. vest. art., en W. H. van Terwisga, van het 5de reg. inf.; zyn in het college van curatoren van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut benoemd tot lid en voorzitter de heer dr J. Bosscha, secretaris van de Holl. Mij der Wetenschappen te Haarlemtot leden de heerendr H. G. van de Sande Bakhuyzen, dr H. Kamerlingb Onnes, beiden hoogleeraar aan de Rgks-uni versiteit te LeidenB. Reiger, curator van de Ryks-universiteit te Utrecht, en H. A. Schip pers, gopens. kapitein t/«., te 's Gravenhage en is voor den tyd van vyt jaren benoemd tot secretaris van het college van curatoren de heer dr H. A. J. Valkema Blouw, te Haarlem. Aanstaanden Woensdag verleent de minister van justitie geene audiëntie. BEK O JSMlIi U JbLN ENZ. By kon. besluit: is benoemd tot raadsheer in bet gerechtshof Agenten; Te YlissingenC. N. J. de Vet Mestdagh te Goes: A. C. Bollütt, firma Wed. de Jongs. A T J E H. Blijkens een uit Kota-Radja ontvangen bericht, rukte majoor Van der Wedden 6 Juni met vivres voor drie dagen in twee colonnes uit van Segli en Padona Tidji naar Gié Siblah en kwam hy meermalen in vuur gevecht met benden van Toeanboe Mohamad, waarby sneuvelde de Europeesche fuselier Albag, licht gewond raakte de Europeesche fuselier Jonkers en de le luitenant H. M. Luchsinger een schamschot kreeg. Aan bekomen wonden overleed een inlandscb fuselier en een Amboneesche handlanger werd licht gewond. De vijand liet vier dooden liggen. Blijkens een van dea Civielen en Militairen Gonverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegram, gedagteekend Peusangan 14 Juni, trok deze met zijne colonne grooten- deels op .geringen afstand der bergen dwars door Merdoe, Samalanga en de afdeeling Djeumpa van Peusangan. Er viel nergens een schot; alle hoofden maakten hunne opwachting en de bevolking was overal ongewapend en aan den arbeid. Toekoe Tji Peusangan vroeg vergiffenis en onderwierp zichhij beloofde 14 dezer per Gouvernementsstoomer naar Telok Semawé te zullen gaan, maar gaf even vóór bet verzenden van het telegram kennis, dat by eerst over vier dagen zou kunnen komen. In den nacht van 13 op 14 dezer was hy naar Tjot Pi teruggekeerd. De colonne volgt hem thans derwaarts en blijft dus nog eenige dagen te Peusangan. Volgens de laatste berichten versterken de hoofden in de Pasei-streek zich met Tengkoe Tapa in Boven-Geudong en Kerti. De gezondheidstoestand is goed en de weers gesteldheid gunstig. UIT STAD EN PROVINCIE, 't Was Vrydag laat in den avond een aardig tooneel in een deel der stad. Uitgelokt door den zeldzaam schoenen avond waren velen uitgegaan, om den terugkeer van de tweede groep der feestvierende schoolkinderen te zien, die reeds van verre hun komst door luid ge juich aankondigden. En wat later, toen einde lijk de 10 zoo aardig verlichte rijtuigen door de straten rolden en de kinderen overal wer den begroet, klonk het gejuich nog eens zoo luid. Hoewel bet Iaat was omstreeks half elf en hoewel de kinderen den geheelen namiddag buiten in de open lucht waren geweest, van vermoeidheid of slaperigheid was geen sprake. Dit bleek uit het vrooiyke gebabbel der klei nen, toen zy, door de betrekkingen van de school afgehaald, in kleine troepjes huiswaarts gingen. Op dezelfde wijze hadden Dinsdag een deel der leerlingen van school B zich vermaakt; en zullen dit zeker Dinsdag a. ook die van de scholen H en I doen. Uit Vlissingen. Men scbryft ons van daar Er bestaat ontegenzeggeiyk een ker- misstemmingdat is de stemming, die zoo langzamerhand ontstaat na zoo'n dag, waarop men permanent éen orgel, ook wel twee en 8omtyds nog een bende straatmuzikanten daarbij, gehoord heeft. Ea als men dan zoo 's avonds nog eens de kermis overdwaalt, ziet en mikt, hoe wafelkramen walmen en oliebollen geuren, als men zich beeft laten meevoeren in den ratelenden wervel van een stoomcaroussel, als men heeft deelgenomen aan den serpentiu en en confetti-strijd, dan komt zoo z&chtjeB op de kermisstemming, die men dan niet beter en aangenamer verhoogt en uitviert dan door een café-chantant binnen te loopen en in gulle stemming te zien wat te zien, en te hooren wat te hooren valt. Zoo overal, niet alzoo in Vlissingen. Daar kleedt men zich om naar een café concert to gaan; daar zit men op stoelen in rijen, netjes op besproken plaatsendaar is het café chantant van het Grand Hotel een événement. Maar, en laten wy mogen zeggen helaaB 1 de ware, prettige kermisstemming, ze zit er niet iu, al doet ook het jongere ge- te van het publiek de wanhopigste pogin gen om ze er in te krijgen. En erger wordt het, wanneer, zooals Vrydagavond ophetKur- haus, de uitvoering zelf niet meewerkt tot verhooging van de vreugd. Niet dat men slecht werk te zien kreeg, och neen, maar het was alles zoo oud, zoo, ja, ik weet niet, er was du eens niets bij, dat men zeggeD kor, i, da'a nu eens iets nienws; kijk, dat hebben we hier nog nooit gehad." Was er nu werkeigk voor Vlissingen niets nieuwers te vinden, dan bv. Louis Davids die de eeuwige jeugd schynt te bezitten met zyn zusje Rika? Wat zy gaven, was niet kwaad, maar zoo erbarmeïyk oud; alleen nieuw in hun repertoire was de Dreyfus-zaak, die daarentegen daar huiten weer oud is en die gisteren avond, overal als met de haren bygesleept, werkeiyk vermoeiend werd op den duur. En dan verder, Henri Strous, en de Carr- men, muzikale scbarensiypers, miss Claire met haar gedresseerde katjes, het trio Avrignyals jongleurs en een van hen, mr Harvey, als voet-equilibrist, alles en alleB wat zy gaven was goed, maar het aantrekkeiyke van het Dieuwe ontbrak ten eenenmale. Iets byzonders alleen was het optreden van het dames-sextett Excelsiordeze zes zangeres- die na de pauze als Goescbe boerinnetjes optraden, zongen werkeiyk heei aardig, zuiver en correct, schoon hier en daar de uitspraak aan duideiykheid nog al iets te wenschen over liet, hetgeen misschien moet worden toege schreven aan een Duitsch contingent in dit, overigens Hollandsch sextett. De bewegingen, die vooral by een café chantant zooveel tot een goed geheel bybren- gen, hadden misschien wel iets levendiger, wat minder machinaal kunnen zyn. Eenige sierlijke quadrillen figuren, vóór de pauze door dit zestal zeer correct uitgevoerd, deden aan een levenden kaleidoscoop denken. Het talryke publiek liet zich in zyne toe juichingen niet onbetnigd de goede naam van het Vlissingsche publiek is te dien op zichte gevestigd en alle artisten, waaronder wy ook den pianist rekenen, die zijn men weet het zeer ondankbare taak met ambitie vervulde, mochten zich in een ruimschoots bevredigend succes verheugen. Na afloop van den brand te Sas van Gent, nabij het station Philippine, Donder dagmorgen, hielden de brandweerlieden onder elkaar een duchtige klopparty. De marechaus see maakte een einde aan het schandaal. Te Bres kens zyn by herstemming tot lid van den raad gekozen de heeren A. van Houte (aftr. lid) met 115, en J. P. W. Besetner met 100 van de 158 uitgebrachte geldige stemmen. Op den heer A. Vreugdehil waren 73, op den heer D. H. v. Zuyen 10 stemmen uitge bracht. Twee heeren ondernsmen Donderdag een reis per fiets van Brussel naar Domburg By na was het doel van den tocht bereikt, toen een der reizigers door ongesteldheid niet mee.- verder kon. Een landbouwer bracht de tocht- genooteu naar Domburg, waar de eene, 21 jaar oud, gehuwd en vader van éen kind, kort na de aankomst den laatsten adem uitblies. Vrydag werd te Oostkapelle door de leden der schietvereeniging Nuttig en aan genaam een huiaboudeiyke schietwedstrijd ge houden. Op de personeele baan werden de pryzen behaald in deze volgordeI. Koole, P. Gcldof, Jac. Koole, C. Geldof, C. Clement en C. den Hollander. Op de vrye baan, drie schoten, waren op volgend de prigswinnersC. Clement, C. den Hollander, I. Koole, Jac. Koole, C. Geldof en P. Geldof. Ia de Vrydagavond te Ierseke door de Zeilvereeniging Ierseke gehouden vergade ring werd, in afwyking met een voorstel van het bestunr, besloten den 9 Augustus weder een zeilwedstryd te houden. Het bestuur had gewenscht dit jaar geen wedstrijd uit te schry- ven om het volgend jaar grooter pryzen te kunnen uitloven en zoodoende de belangstel ling aan to wakkeren. Het meerendeel der aanwezigen achtte dit niet het gewenschte middel. De uitnoodiging tot deelneming zal, wegens gebrek aan voorbereidingstijd, ditmaal beperkt biyven tot Ierseke en omliggende plaatsen, Tholen en Bergen op Zoom. Verder werd het periodiek aftredend bestuurs lid, de heer M. Mieras, herkozen. Met genoegen werd vernomen dat de heer J. A. P. Geill, thans burgemeester van Tarnen - zen, het eere-voorzittersehap zal blij ven ba- kleeden. ONDERWIJS. Ter behoorlyke inrichting van haar lager onderwgs is, boven en behalve de bydrage, bedoeld by art. 45 der onderwyswet, een sub sidie verleend aan de hieronder genoemde gemeenten tot het bg elk harer gemeld bedrag): Clinge f 2600, Hengstdgk f 200, Noordwelle f 250, Oudelande f 600, Overslag f 275, Rilland-Bath 800, Serooskerke (S.) f 400 en Waarde f 550. Aan de meisjesschool (school E) te G o e s zyn bevorderd tot de tweede klasse E. de Beste, J. BaniDg, C. den Hollander, A. Donner, J. Qaist, K. Bactelse, P. Kakebeeke, A. van Kalmthout, M. de Jonge Mulock Hobwer, C. Holsheimer, C. de Jonge en M. van Kalmtbout; 3 leer lingen werden niet bevorderd tot de derde klasse: S. Greep, M. Massee, J. Dormaar, D. Keg, M. de Jonge Mulock Houwer, C. Verheke, Joh* de Jonge2 leer lingen werden niet bevorderd; tot de vierde klasse, P. v. d. Linde, E. van Vgven, K. de KoniDg, M- van Heel, A. Fran ken, J. van der Meulen, J. Donner, F. Kake- beeke, E. Donner, R. Goemans en M. Kakebeeke 1 leerling werd niet bevorderd tot de vijfde klasseN. Mnelinan, C. Spren- ger, M Boome, C. Sprenger en F. Fransen v. d. Putte, 1 leerling werd afgewezen. Het diploma werd uitgereikt aan M. Muelman, J. Laban en G. Breedvelt. KERKNIEUWS. Deze week vergaderde te Utrecht, in het kerkgebouw der Christ, geref. gemeente, de tynode der christ. geref. kerk, onder voorzit terschap van den heer Wisse, predikant te 's Gravenhage. Vice-president was de beer V. d. Vegt van Utrecht; scriba de heer P. J.M. de Bruin, van Apoldoom. Een der belangrijkste besluiten dezer ver" gadering was de aankoop van etne groote villa te Ryswyk, by 's Gravenhage. Aldaar zat nu de theologische school der Christ, geref* kerk worden gevestigd. Zooals in kerbeiyke kringen wel bekend zal zijn, konden die christ* gereformeerden, die in 1892 niet iu de ver- eeniging met de doleerenden medegiDgen, geene rechten doen gelden op hunne theol. school te Kampen, en moesten dus weer in deze behoefte voorzien. LANDBOUW. Evenals in ieder bedryf de grondregels goed dienen gekend, wil men het bedryf loonend uitoefenen, zoo is dit ook vooral by de veeteelt het geval. Verre van daar, dat men in dezen slechts losweg te handelen heeft; integendeel is het hoog noodig hierbij een juist inzicht te hebben in wat men beoogt. Eu dan moet daarby ontegenzeggelijk ook het gelak ons de hand bieden, want alleen met een goeden wil en een uitgebreide kennis van veeteelt kan men nog wel eens niet voorspoedig zjju in het aanlokken van goed vee. Ook in onze provincie valt op dat gebied nog heel wat te doen, want al is het waar, dat zelfs de meest geoefende fokker wel eens ongelukkig kan zyn, aan den anderen kant valt niet te betwisten, dat de kans op slagen gering wordt als men de noodige kennis mist om goed te fokken. Gaan we nu eens na, hoe de veeteelt in Zeeland hier en daar wordt gedreven, dan is er voorzeker reden genoeg voor de conclusie dat bier iets hapert. Laat ons slechts «ea

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1