MIDDELBIRGSCHE COURANT. N°. 171- 142' Jaargang. 1899. Zaterdag 22 Juli. Middelburg 21 Juli. Dexe courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prgs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 21 Juli 8 u. vm. 74 gr. 12 u. 81 gr. *v. 4 u. 80 gr. F. Verw. zw. O. w., licht bew.,onw. AdvertentiSn voor bet eerstvolgend nummer moeteu des middags vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten ®a Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 oent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die xg innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. ProspectHssen daarvan zijn gratis aan het box eau te bekomen. Agenten: Te Ylisaingen: C. N. J. de Vet Mesxdaoh; te GoesA. C. Bollutt, firma Wed. de Jonge. deze courant behoort een Bijvoegsel. Niet verstandig. Hat is ons dezer dageu opnieuw gebleken boe moeilik, zoo niet onmogelijk, bet is som mige onzer tegenstanders te bevredigen. By den dood van jhr. mr. M. A. de SavorniD Lohman namen wy, daartoe gedreven door ons ODpartijdigheidsgevoel, uit Het Fad. eene mededeeÜBg over, waarin de redactie van dat blad de opmerking maakte „eerlijk te moeten erkennen, later wel eens den indruk te hebben gekregen, dat de heer Lohman (als gouverneur van Suriname) van liberale zyde te zwart is gemaakt." Wy namen die opmerking over zonder eenige commentaar, omdat wy, waar wy by het leven van den heer Lobman, toen hy zelf nog ge legenheid bad zich te verantwoorden, steeds gewezen hebben op door hem begane fouten en op het gebrek aan takt en beleid, dat hem kenmerkte, by zyn dood liefst zwegen. Nu men echter de verklaring van Het Fad. - met miskenning der bedoeling daarvan gaat verheffen tot een lofrede op wyien den heer Lobman en op den minister Keuchenius, die hem als gouverneur bonoemde, nu merken wy even op, dat wij niets terugnemen van hetgeen wy vroeger schrevendat er alleen sprake is van te zwart maken, maar niet van eeno geheolo kwijtschelding. De geheele geschiedenis van het gonver neurschap van den heer Lohman is een door loopend bewys geweest van het niet te loo chenen feit, dat hy met welke goede bedoe lingeu ook bezield om in Suriname te willen verbeteren wat verandering zoo dringend noo dig had niet de geschikte persoon was voor zulk een betrekking en om die moeieiyke taak te vervullen. Bovendien is ook gebleken dat de heer Lohman als politicus, zelfs in de oogen van vele zijner partygenooten, verre achter etond by zyn broer, den afgevaardigde voor Goes, en zelfs daarvoor ook alle geschiktheid miste. In de hitte van den strijd moge tegenover hem wel eens een minder billijk woord gescbre ven of gezegd zyn, dat nu, na zoovele jaren, achter af bezien, beter ware geweest te zyn verzwegen, hy zelf zou zeker erkend hebben, dat dit zelfde verwyt ook hem gemaakt zou kunnen worden. Maar des te meer viel daarom te waardeeren dat hy, na al het gebeurde, het laatst van zijn leven doorbracht in stille rust, buiten den politieken strijd om. Dit getuigde van zelfkennis. Laten echter nu ook zy, die zyne nagedach tenis willen eeren, liever zwygen; en vooral hem niet hls aanleiding gebruiken voor aan vallen aan ons adres. Zy zullen daarmee den overledene zeiven en zyn nagelaten betrekkingen den giootsten dienBt bewyzen. BEN OKM1N U ES MZ. By kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondis* ment Heerenveen, ter standplaats Oldeboorn, gemeente Utingeradeel, L. Oppedyk, caudid&at- notaris te Hattem is tot directeur vau het kabinet der Konin* gin benoemd jhr P. J. Vegelin van Olaerbergen' secretaris by dat kabinet, tydeiyk belast met de waarneming der fnnctiën van directenren is de beer H. G. van den Toorn, hoofdcom mies by het dep. van kol., op verzoek, ingaande 1 Oct., eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van den titnlairen rang van referendaris. De voorzitter sprak de hoop nit dat alsnog eenstemmigheid zal knnnen worden verkregen voor no. 2 van paragraaf I. De heer Mahan, sprekende uit saam van de delegatie der Vereenigde Staten, zeide dat hy geen verandering in zyn zienswijze koD brengen en bleef bij zyn vorige stem volharden. Graaf De Macedo verklaarde op welken grond zyn stem over paragraaf 1 gunstig zou De heeren Mahan en Julian Pauncefote stelden voor in no. 1 van het rapport weg te laten, het aan de conferentie in te dienen voorstel betrekkelijk eene verklaring of een overeenkomst, hetgeen aanleiding gaf tot op merkingen van de heeren Gelinsky, Beldeman, Goanda Bourgeois, Negra, Scheine,Raff*lovicb, ono, graaf Macedo en Miyaloviteh. Tueschen laatstgenoemde en de heeren Bourgeois en graaf Nigra ontstond een gedachten wisseling met betrekking tot een redactie, welke ieder- zou kannen voldoen, waarna een nieuwe redactie van de laatste alinea van paragraaf 1 in stemming werd gebracht en paragraaf 1 van het rapport werd aangenomen, evenals de andere paragrafen. Denzelfden dag kwam de derde afdeeling onder voorzitterschap van den heer Bourgeois an. Zy beeft in tweede lezing aangenomen artikelen 1 tot 35 van de ontwerpovereen komst betreffende de vredelievende regeling van internationale geschillen, met uitzondering van paragraaf 3 (internationale enquête-com- missiëo), welke is aangehouden totdat de gede legeerden van Roemenië, Servië en Griekenland hunne instructiën zullen hebben ontvangen. De boeren Beldiman en Mijatowits hebben ten aanzien van verschillende punten voorbe houd gemaakt, met name omtrent paragraat 2, goede diensten en bemiddeling". Een zeer belangrijke beraadslaging werd ge voerd over art. 27 naar aanleiding vau op merkingen, door prof. Veljkowitsj gemaakt. De heeren Zorn, baron d'Eatournelles, Holle i Odier hebben het eenparig standpunt van commissie van onderzoek verdedigd en toegelicht. De heer Bourgeois heeft in eene welsprekende redevoering de strekking van art. 27 uiteen gezet. De heer Veljkowitsj heeft zich met den tekst van het artikel vereeDigd. Vredes-conferentie. Donderdag ochtend kwam de eerste com missie, onder voorzitterschap van den heer Van Karnebeek, weêr byeen. Voorlezing werd gedaan van bet prooes- verbaal van de vergadering van 17 Juli. De heeren Mahan, Beldiman en Gilinsky wenschten «enige wijzigingen aan te brengen, waarmede rekening werd gehonden en waarna het proces verbaal werd goedgekeurd. Hierna werd overgegaan tot de tweede lezing van het ontwerp-rapport van den heer Van Karnebeek. Bezoldiging ontvangers. y kon. beBlnit is bepaald, dat de bezoldi ging van de ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en van den waar borg en belasting der gouden en zilveren wer ken, ook van hen die tot dnsver percentsge- wyze belooning genoten, voortaan uit vast trak tement bestaat. Alle kosten van beheer van een kantoor zyn voor rekening des ontvangers behoudens door den minister van financiëa te bepalen vaste jaarlijkBcbe vergoeding. Wanneer een ontvaDger kan aantoonen, dat zyne belooning over 1898, voor het in dat jaar beheerd kantoor, zuiver meer heeft bedragen dan het volgens het kon. besluit voor dat kan toor vastgesteld traktement kan hy zich tot de kroon wenden met verzoek om verhooging van het traktement zoolang by dat kantoor waarneemt. De ontvangkantoren worden nn verdeeld in negen klassen, te wetenle kl. traktement i 4500 en daarboven2e kl. f 4000 tot bene den f 4500; Se kl. f 3500 tot beneden f4000 4e kl. f 3000 tot beneden f 35005e kl. f2500 tot beneden f 30006a kl. f 2000 tot beneden f 25C0, 7e kl. f 1600 tot beneden f 2000 8e kl. f 1400 tot beneden f 16009e kl. beneden f 1400. EERSTE KAMER. Het wetsontwerp betreffende den aanleg en het onderhoud van een visschershaven te Scheveningen is Donderdag, zooals aan de meeBte lezers van ons blad reeds is gemeld, aangenomen met 31 tegen 13 stemmen. Tegen stemden de heeren Welt, Viruly, Bultman, Magnée, Hein, BoDeval Fanre, Ren- gers, Fennema, Schimmelpenninck v. d. Oye, Rutgers, Regout, Laan en Van Alphen. Die nitslag werd op de tribnne begroet met algemeene bravoa en hoerabs en kreten „Leve de minister Lefy." VWKEDK HAKEB. Wet op het notarisambt. By de Tweede kamer is zooals in 't kort ia gemeld ingediend een ontwerp van wet tot wyziging van de wet op het notarisambt. Met hetgeen in 1886, toen aan de Staten Generaal werd aangeboden een ontwerp eener geheel nieuwe wet, tot regeling van het nota risambt, met behoud echter van het karakter van het ambt, werd aangevoerd ter beBtryding van het zoogenaamde vrije notariaat, kan de regeering zich volkomen vereenigen. Daardoor zou bovendien zulk een ontzettende isbrenk worden gemaakt op h9t historisch karakter van het notariaat, een inbreak, die, hoevele gebreken ook aan de tegenwoordige regeling der instelling mogen kleven, zoo weinig ge rechtvaardigd zou zyn, dat de regeering over de terzydestelliBg van dat stelsel geen oogen- blik geaarzeld heeft. Ook het stelsel, dat de notaris tot een bezol digd rijks ambtenaar zou maken, heeft de regeeriDg gemeend niet tot grondslag van haar ontwerp te moeten nemen. Daargelaten de financieele bezwareD, schijnt ook de vrees niet ongegrond, dat, waar de op zich zelf niet geoorloofde prikkel der verdiensten bij den notaris zou ontbreken, het publiek niet te allen tyde zoo goed gediend zou zyn, als thans het geval is. De regeering heeft gemeend, zoolang niet is aangetoond, dat de gebreken, die onder de werking der bestaande wet gebleken zyn aan het notariaat te kleven, een uitvloeisel zijn van het tegenwoordig karakter van den notaris, en dat die gebreken niet met behoud van dat karakter op te heffen zyn, het beginsel van het notariaat onaangetast te moeten laten. Na aandachtige overweging schynt het den minister van justitie, die het hiermede eens is, dat de bestaande grondslagen, waarop de tegen woordige wetgeving op het notarisambt rust, vooralsnog niet behoeven te worden losgelaten, toe, dat, waar in het wezen van het notariaat niet behoeft te worden ingegrepen, eene geheele nieuwe wet op bet notarisambt noodzakelijk noch wenscbeiyk is en dat de noodig geworden veranderingen kunnen worden verkregen en dienen te worden aangebracht langs den in den laatsten tyd zoo menigmaal met goed gevolg ingeslagen weg van partieele wyziging. Op vyi hoofdpunten brengt het ingediende wetsontwerp wijziging in de bestaande wet Die punten betreffen lo. de vereischten om tot het examen te worden toegelaten en de benoembaarheid2o. de tijdeiyke vervanging der notarissen; Bo. het toezicht over de nota rissen en candidaat-notarisuen4o. de beschik king over het protocol en 5o. het notarieel tariet. Wat betreft de vereischten om tot het exa men te worden toegelaten en de benoembaar heid, wenscht de regeering voortaan alleen hen tot het afleggen van het notarieeljexamen toe te laten, die in het bezit zyn van een diploma van een bij algemeenea maatregel van bestuur vast te stellen voorbereidend staats examen of van afgelegd eindexamen van het gymnasium of de vijfjarige hoogere burger school. Zoo zal de wetgever er voor zorgen dat zy, die wegens gebrek aan algemeene ont wikkeling de deur gesloten vinden voor andere betrekkingen, voortaan niet meer in bet no tariaat een veilig heenkomen kunnen vinden. Ook vleit de regeering zich door de voorge stelde regeling het aantal candidaten te houden binnen de perken der bestaande behoefte, waardoor maatregelen tegen overproductie onnoodig worden, die, als de voorgestelde schorsing van het examen, hoeveel er ook aan te voeren is, anders in ernstige overweging diende genomen te worden. De minister meent dat een werktyd van twee jaren in den regel niet toereikend mag heeten voor eene voldoende practische ont wikkeling. Van daar dat het ingediende ont werp een werktyd vaH vijf jaren verplicht wil stellen. En de werktyd moet ten minste jaar vallen binnen den loop der laatste twee jaren, aan de benoeming tot notaris on middellijk voorafgaande. Aangaande de tydeiyke vervanging der no tarissen, herinnert de minister dat, volgens de tegenwoordige wet, wanneer een notaris kantoor tydelijk onbeheerd is, een naburig notaris met de waarneming daarvan belast worde. Vooral ten platte lande ondervindt men groot ongerief van de tegenwoordige rege ling en verschillende bezwaren hebben den minister doen uitzien naar eene regeling, die aan alle biliyke eiscben voldoet en practiech doeltreffend zoude zyn. Zy gaat nit van de stelling dat plaatsvervanging door candidaten gewenscht en wenschelijk is, maar wykt toch in vele punten af, zoowel van het ontwerp Sannes als van het regeerings-voorstel. Volgens de ingediende wetsvoordracht zal candidaat zich niet meer beschikbaar be hoeven te stellen voor het geheele ressort, voor alle kantoren en voor alle gevallen in eens; hy kan zich beschikbaar stellen enkel om zyn tegenwoordigen patroon of zyn patroon in 't algemeen te vervangen, om het kantoor, waaraan hy werkzaam zal zyn, waar te nemen; hy kan zich beschikbaar stellen voor bepaalde kantoren, voor bepaalde omstandigheden enz. enz. Het tegenwoordige ontwerp laat voorts de waarneming zoowel door den notaris als door den candidaat toe. Heeft- geen enkel candidaat-notaris binnen het ressort der Kamer van Toezicht zich voor eene waarneming be schikbaar gesteld, of wel wordt geen der beschikbaar gestelden geschikt geacht, dan zal daarmede een naburig notaris worden belast. De minister verklaart nadrukkelijk, dat er geen sprake van kan zyn dat een candidaat-notaris, die by verplaatsing of overiyden van zyn patroon gedurende eenigen tyd met de waar neming is belast geweest, daaraan aanspraken zon kunnen ontleenen om op die vaceerende standplaats tot notaris te worden benoemd. sffbnde het toezicht blijkt o. a. dat eene Kamer van Toezicht zal bestaan uit den pre sident der rechtbank alsivoorzitter, twee leden, waarvan een kantonrechter, door de regeering te benoemen, en twee notarissen, daartoe door hunne ainbtgenooten aan te wyzen. Aanwij zing van de notarissen door de regeering schynt niet wenscheiyb. De regeering heeft registratie-element niet voor goed van het lidmaatschap der Kamer van Toezicht uitge sloten, maar aan den anderen kant de opne ming ook niet verplichtend gesteld. Dit wetsvoorstel onderwerpt voortaan ook mede da candidaat-notarisaen aan toezicht. De regeering heeft wyders een tweeslachtige wijze van behandeling van discipline-aangelegenhe den zooveel mogeiyk trachten te volgen, door elke verwaarloozing der ambtsplichten, voor zoover daarop by de wet op het notarisambt geen bepaalde straf is gesteld, op elke kan deling, strydig met de eer of de waardigheid van het ambt, te reserveeren aan de keno in neming der Kamer van Toezicht en te be dreigen met waarschuwing. By eene eerste waarschuwing laat de wet het er by, maar na een voldoende waarschuwing kan de Kamer van Toezicht een gemotiveerde voordracht tot schorsing doen, waarna, op vordering van het Openbaar Ministerie, de rechter de schor sing kan uitspreken. Het biykt voorts, betreffende de beschikking der notarissen over bet protocol, dat, waar het algemeen belang zich zóó sterk verzet tegeD handhaving van een maatregel als de toeken ning van de beschikkingsbevoegdheid, dat do Rageering niet voorstelt dien maatregel in het privaatbelang, ten behoeve van de tegen woordige behleeders van het notarisambt, te handhaven. Uitbreiding personeel Rotter- damsche rechtbank. Een wetsontwerp tot nitbreiding van het personeel der arrond.-rechtbank te Rotterdam is ingediend, strekkende om dat college voortaan te doen bestaan nit 1 president, 2 vice-presi- ten, 9 4 15 rechters, 1 officier, 3 a 4 sub stituut officiers, 1 griffier en 3 H subatitnnt- griffiera. Na te hebben gewezen op de voortdurende uitbreiding van de ■werkzaamheden dezer recht bank, o. s. door de in 1886 ingevoerde ver anderingen in de strafrechtspleging, de jongste wijzigingen in het wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering en de geregelde toeneming sedert 1877 van de werkzaamheden van de civiele en van de handelskamer der rechtbank, deelt de regeering mede, dat voorloopig in de behoefte van personeel zal worden voorzien indien dit zóó werd uitgebreid, dat zoowel in de civiele als in de handelskamer, met den president of vice-president in plaats van twee, geregeld drie resbters als werkende leden zitting hebben en dat het aantal rechters-com missarissen met één worde vermeerderd. De kamer, bestemd voor het behandelen der strafzaken, bestaande nit een president of vice-president en drie rechters, zoude voorloopig hare tegenwoordige samenstelling kannen houden. Met het oog op de steeds toenemende bevolking is het echter zeer gewenscht om mogelijkheid over te laten eene tweede straf kamer in het leven te roepen. Mocht de nood zakeiykheid daartoe later blijken, dan zal de voorgestelde uitbreiding daaraan kunnen wor den dienstbaar gemaakt. Met do aanzienlijke vermeerdering der werkzaamheden en tevens met de voorgestelde uitbreidiog van het aantal rechters, staat in nauw verband de noodzake lykheid tot vermeerdering van het personeel van het parket en van de griffie. Ten einde echter voortdurend rekening te kunnen houder met de omstandigheden en daarvan te laten afhangen of op den duur die nitbreiding van parket en griffie even dringend zal blijken te zyn, is in het wetsontwerp de mogelijkheid opengelaten om tot de tegenwoordige samen stelling te kannen teragkeeren, geheel in' overeenstemming met de wyze waarop wordt voorgesteld voor het aantal rechters als mini mum de tegenwoordige sterkte aan te UIT STAD EN PROVINCIE. Van den rijks-arcbivaris in Zeeland, den heer mr R. Fruin, ontvingen wy een exem plaar van het door hem op last der regeering bewerkte overzicht van den inhoud van de oude archieven der Hervormde kerken in deze provincie. Aan dit overzicht, dat 36 pagina's druk be slaat, is een alphabetische lijst der behandelde archieven toegevoegd. Maandag avond, te half acht uur, zal het muziekkorps der d.d. schutterij alhier, onder leiding van den heer Jan Morks, op het Molenwater het volgende programma uitvoeren: Deutschland's HeldenMarscb, Schmidt-Birka Ouverture Marie Henriette, Montague; La coquette, caprice, Kockert; Fantasie uit de Lucia di Latnmermoor, (arr. Morks), Donizetti; Ouverture zur komischen oper KSnig Midas EilenbergMaurische Romanze uit de opera Das Nacktlager in Granada(arr. Moiks) Kreutzera. Arlequin, Intermezzo Fö.-ster, b. La Grève des MusiciemGrug; Estudiantinu, Walzer über Spanische National Melodiën WaldteufelZ. A. C. MarschMorks. Wanneer krygen wy weer eens eene uit voering op Zondag? F., de persoon, die door de politie alhier werd aangehouden, terwyi hy in een zak waschgoed vervoerde, dat eenigen tyd geleden te Oost- en West Souburg gestolen was, heett, nog vóór hy naar het huis van bewaring werd overgebracht, aan den com missaris van politie bekend het goed gestolen te hebben. Naar wy vernemen, heeft de politie alhier eenige personen geverbaliseerd, wegens ontdui king van de hondenbelasting. Uit Vlissingen. Ter oefening van het bataljon werd aldaar in den afgeloopen nacht om vier nur alarm geblazen. Nog geen half uur daarna stonden alle compagnieën ten volle gereed tot uitruk ken, wat evenwel niet behoefde, daar de oefening zich ditmaal alleen bepaalde tot het in korten tyd verzamelen van het bataljon. Dat dit werkeiyk snel kan gebenren, is thans gebleken, vooral als men in aanmerking neemt, dat alle officieren en andere buiten de kazerne wonende militairen door ordonnancen moeten worden gewaarschuwd, hetgeen natuur lijk heel wat tyd vordert. Donderdag avond gaf het mnziekkorps der dd. schutterij te Middelburg in den tnin der sociëteit F. O. F. te Goes een concett, dat, naar men ons meldt, in alle opzichten welgeslaagd mag heeten. De goede muziek en het prachtige weder werkten beide mede om de hoorders in de rechte stemming te brengenmet de meeste aandacht werd de uitvoering dan ook gevolgd. Vooral stnkken als het Ave Maria van Schu bert en het daarop volgende Nid d'Oiseaux (solo voor picolo) van Nicolas bleken zeer in den smaak te vallen. Verder werden nog ten gehoore gebracht twee arrangementea van den heer Morks, Ungariecher Tanz en Cortège Nuptial uit Botnéo et Julietteeu eenige andere nummers, als Ju belouverture van Bach, Esp ana wals e. a. Het publiek, dat niet zeer talrijk was, gaf door langdurig applaus na ieder numaerzyne goedkeuring te kennen, zoodat op bet eiud nit waardeering voor den by val nog een marsch extra gegeven werd. Onze berichtgever spreekt de hoop uit het muziekkorps nog meei malen en dan voor een talryker publiek te zullen zien optreden. Nu was, zyns inziens, de entrée van één gulden per persoon voor den gegoeden burgerstand te hoog, en daaraan het niet drukke bezoek te wyten. Eene verlaging van den entrée- prijs zon, naar hy meent, gewenscht zyn. Op den 'aHeer Hendrikskinderendyk, onder Goes, lieten heden morgen een paar kleine meisjes een kinderwagen onbeheerd staan, Het wagentje kwam door de twee er inzitten- den kleinen in beweging en liep in volle vaart den boogen dgk af in een diepe sloot. Gelukkig werd dit door zekeren D. opgemerkt, die de kinderen uit den modderigen toestand spoedig verloBte. Alles liep das goed af. De groote warmte heeft Donderdag eene koopvrouw nit Goes een aanmerkelijke schade berokkend. Zij was op weg naar Ierseke en zag onder weg kort na elkander twee van de dtie honden, die haar kar trokken, bezwij ken. Des avonds werd haar bar door een wa gen nit Goes op sleeptouw genomen. Vergde die vrouw bij de hitte soms niet te veel van hare dieren De verschillende landbouwers te Stave- nisse, die verleden jaar hunne suikerbieten op gehalte contracteerden, vernamen dezer dagen van den betrokken agent, dat hun een niet onaardig sommetje wordt bijbetaald. Hier uit blgkt opnieuw de bevestiging van h*.t oordeel, reeds herhaaldeiyk uitgesproken, dat de levering der bieten op gehalte den ver bouwers ten goede moet bomen. De bieten in deze streek bevatten steeds een hoog suikergehalte; verleden jaar liep dit by na algemeen tusschen 16 en 17 De nieuwe oogst van dit gewas belooft, dank zy

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1