MIDDELBURGSCHE COURANT. Vrij da 21 Juli. IT. 170- 142° Jaargang, 1899 Middelburg 20 Juli. Verschillende Berichten. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen. Ptijs, per kwartaal, zoowel toot Middelburg als toot alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1i Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 20 Juli 8 u. vm. 72 gr. 12 u. 84 gr. av. 4 u. 36 gr. F.Verw. zw. Z. 0. wind, licht bew. By deze courant behoort een Bijvoegsel. AdvertentiSn voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uui aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 11 regels 1.50', elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectassen daarvan zijn gratis san het bureau te bekoson. Agenten. Te Vüssingen: C. N. J. de Vet Mistua-gh; te Goes: A. C. Bollutt, firma Wed. de Jonge. Een tieskwestie. Zooals men weet, zyn te Helder al de inge leverde stembiljetten van onwaarde verklaard, omdat de candidaten daarop niet in de al- phabetische volgorde geplaatst waren. Over de vraag of het stembureau het recht had tot die handelwijze, ontstond Btrijd. De Gemeentestem meent, dat het stembureau aau art. 89 der kieswet een ongeoorloofde uitbreiding gegeven heeft. Onder de gevallen toch van het 2e lid van dit art. komt het afwijken der by art. 72 voorgeschreven al- phabotische volgorde niet voor en onder het le lid is onregelmatigheid als hier bedoeld niet begrepen. Deze bepaling heeft op het oog het geval dat een stembiljet in niterlijken vorm afwijkt van de wettelijke voorschriften, doordien het by v. op gekleurd papier gedrukt is, maar overigens heeft ten aanzien van de vraag of een stembiljet overeenkomstig de wet is inge richt het Btembureau alleen te letten op het aanwezig zijn van het voorgeschreven stempel. De vraag of de alphabotische orde gevolgd is, kan aanleiding tot meeoingsverschil geven, bijv. by dubbele namen en het beslissen van zoodanige geschillen staat niet aan bet stem bureau. Vredes-conferentie. De Arbitrage commissie heeft Woensdag zooals in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer nog is gemeld behandeld de paragraaf betrekkelijk de commissiën van enquête. De vertegenwoordigers van Roemenië, Servië en Griekenland motiveerden waarom hunne regeeringen de voorgestelde bepalingen niet konden aannemen. Akte nemende van die verklaringen, werden deze artikelen in eerste lezing aangenomen. De beraadslaging moet, naar de Hollandsche bladen vernemen, zeer levendig zyn geweest. Het was vooral de Roemeensche gt delegeerde, de heer BeldimaB, die de grieven ontwikkelde van de drie bovengenoemde staten tegeB de commissies van enquête. De hoofdbezwaren waren dat dit instituut niet op het program van graaf Moerawjof voorkwam, dat die com missies in strijd zijn met de souvereiDiteit det onderscheidene natiën en eigenlijk geen zaak van internationaal recht, maar van binnenland- sche politiek vormen. Wilde men dergelijke oommissies instellen, danmoeatdaartoevryheid van bandelen worden gelaten, maar geen ver plichting worden opgelegd. Volgens de meening der bestrijders zonden de kleine staten in slechter verhouding bomen te staan tegenover de groote mogendheden, als deze commissies werden ingesteld. Van andere zijde kwam men op tegen deze beweringenmen hield vol dat de vrijheid der kleine staten volstrekt niet wordt belemmerd door deze commissies en dat het allerminst de bedoeling ia geweest de kleine staten daar door in nadeeliger verhouding te brengen. Daar de eerste lezing doorging zonder de goedkeuring der drie bovengenoemde Staten, werd het noodig geoordeeld dat de commissie van redactie alsnog trachtte vóór de tweede leting tot overeenstemming te geraken, en naar men verzekert moet haar dat Woensdag mid dag in zoover gelukt zijn dat een nieuwe redactie is ontworpen van het eerste der artikelen, over de commissies van enquête handelende, waardoor het aanvragen van der- geiyke internationale commissies in geval van verschil van inzichten over feiten tusschen de staten, die de conventie onderteekenen,minder beslist wordt voorgeschreven. Indien de regeeringen der drie zich verzet tende staten hiermede nu genoegen nemen, zal de tweede lezing van de gebeele arbitrage conventie zonder bezwaar kunnen doorgaan. BMO£HlllU£iV ENZ. By kon. besluit is benoemd tot rechte* in de arr.-rechtbank te Groningen mr N. van Hasselt, thans rechter In de arr .-rechtbank to Heerenveen; zyn benoemd tot inspecteur der dir. bel. invoerr. en acc.te Hoogezand F. P. Weth- mar, waarnemend inspecteur te Amersfoort; te Sittard C. W. Bodenhausen, waarnemend inspecteur derzelfde middelen aldaar; iB Z. de Kleyn, met ingang van 1 Augustus 1899, hersteld in de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen; zyn benoemd by het wapen der cavalerie by het lste reg. huzaren, tot kol. deluit.-kol. 1. R. A. H. Higly, comm. van het korps; tot insjoor de ritmeester L. G. baron van Boetze- Iaer, van het 8de reg. huzarenby bet 2de reg. huzaren, tot ritmeester de eerste-luit. E. W. baron van der Capellen, van het 3de reg. hu zaren; tot eerste-luit. de tweede-luit. jhr. M. C. F. J. de Rotte, mede van laatstgenoemd korps by het 3de regiment huzaren, tot luit.-kol. de majoor A. A. graaf van Limburg Stirum, van hot lste reg. huzaren is benoemd tot adjudant van het reg. gre nadiers en jagers de kapitein R. Froger, van het korps. Door de arr.-rechtbank te Dordrecht is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Gorinchem, opgemaakt de navolgende al- pbabetiscbe lijst vau aanbevelingmr B. Tb. van Geuns, griffier bij bet kantongerecht te Eistmr W. M. van Haafteu, griffier by het kantongerecht te Sliedrecht, en mr Th. Thooft, kantonrechter te Harderwijk. Bg de herstemming voor een lid van den raad te Hoek stemden 302 van de 360 kiezers met geldige biljetten. Gekozen werd de heer J. Riemens met 161 stemmen de heer G. Deea verkreeg er 141. Te St. Janateen werden dcor 196van de 225 kiezers geldige biljetten ingeleverd. Gekozen werden de beeren J. C. Corne- liesens met 91 en B. van de Goore met! Verder verkregen de beeren A. Schuerman 75 en A. J. de Beule 72 stemmen. UIT STAD EN PROVINCIE. Met ingang van 16 Juli a. a. is, zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd medegedeeld, op verzoek eervol ontslagen K. Wiersma, onderwijzer aan de rijkskweekschool te Middelburg. Verder is benoemd tot inspecteur der be lastingen te Aardenburg C. Valkhoff, thans waarnemend aldaar. Heden ochtend om een uur of acht be merkte een politieagent alhier dat een leurder, F. geheeten, die hem kort te voren was ge passeerd zonder dat bij iets by zich had, uit de richting van den Ouden Vlissingschen weg kwam, een baal op den schonder dragende. Wijl dezer dagen te Oost-Sonburg een party waschgoed gestolen is en F. bij de politie niet al te best bekend staat, hield de agent hem aan en informeerde naar hetgeen zich in den zak bevond. F. beweerde dat het linnengoed was, dat hy op den VlisBingschen weg had gevonden. Dat verhaal nemende voor wat het was, bracht de agent F. naar het politiebureau, waar h%t goed herkend iB als hetgeen te Souburg was gestolen. Niettegenstaande F. by zyn bewering bleef, is hg in arrest gehouden en aan de justitie overgeleverd, die dit zaakje wel tot klaarheid zal weten te brengen. Met betrekking tot de inbraak die, zooals thans vaststaat, alhier in den nacht van Maandag op Dinsdag heeft plaats gehad, is nog niets naders ontdekt. A. 8.Zondag zal Middelburg o. a. bezocht worden door de leden van de Club Fraternel uit Antwerpen. Zij zullen, vergezeld van een muziekgezelschap, per stoomschip Schelde I, te ongeveer 1 unr aan de Loskade aankomen. Uit Vlissingen. De tweede opvoering van het sensatiedrama Dreyfus, Woensdag door het gezelschap van het Paleis voor Volksviyt, onder directie van heer Barentsen gegeven, had een even groot succes als de eerste maal. Wederom was do groote zaal van den heer Stofkoper met het daarachter gelegen byzaaltje, overvol en wederom toonde het talrijke publiek met groote belangstelling de voorstelling te volgen. Na ieder bedrijf werden de spelers luide toegejuicht. Dank zy het schoone weder mag de VliBsing- sche kermis zich in een uitstekend succes verheugenbijna alle inrichtingen voor ker- misvermakeiykheden maken goede zaken. Heden namiddag, te zes uren, maakte het militaire fanfarekorps, dat sedert eenigen tyd, onder leiding van den 2e-luitenant Ver- haegb, verschillende marschen en nummers instudeerde, voor de eerste maal aan het hoofd van de troepen eene militaire wandeling meê door de stad naar het exercitie-terrein. De verschillende marschen, die werden ten gehoore gebracht, getuigden van grondige oefening. Natuurlijk was een talryk publiek aanwezig. Yan andere zijde uit die stad meldt men ons, dat het oordeel van een onzer correspon denten over de Bioscope electrique original niet in alle opzichten biliyk is. Deze opmer ker vindt, wat men daar te zien krygt, alles zins bet aanschouwen waard. En dat bij in zyn oordeel niet alleen staat bewijst, volgens hem, bet steeds toenemend bezoek, dat aan die inrichting te beurt valt. Wy willen biliykheidsbalve ook van dat gevoelen wel melding maken; te meer omdat, naar wij vernemen, de heer Benner met bioscoop de Middelburgache kermis zal bezoeken. Wy zullen dan gelegenheid hebben zeiven een oordeel te vellen. Tot beheerder der cichorei- en stoommeel- fabriek te Zierikzee is benoemd de heer W. Moeliker te Stad a.j't Haringvliet. EENE KUNSTINRICHTING. Sedert eenigen tijd reeds bestaat in Middel burg eene kunstinrichting, die, op bescheiden schaal begonnen, zich langzamerhand heeft aitgebreld en eindeiyk is gekomen in het sta dinm, dat zy in staat is aan de eiscbeu te voldoen, die men haar stellen mag, en in con currentie te treden met de binnen- en buiten- Iandsche inrichtingen van geiyken aard. Wy bedoelen de photo-ehemische en mocha nische inrichting van de Gebr. Van Straaten, die gevestigd is op den Wal alhier en onder den naam van Lichtdrnkkery zeker meer bekend is. Prooven van wat deze inrichting leveren kan, zullen velen onzer lezers bekend zyn, zoo uit het door de genoemde firma uitgegeven album Middelburg in Beeldals uit de voorde winkelramen van alle boekbandelaren geëta leerde geïllustreerde briefkaarten met gezich ten uit Middelburg en andere plaatsen van Zeeland of Zeenwsche typen. Weinigen van hen, die deze fraaie en zeer scherpe lichtdrukken zagen, zulleD zich echter, zelfs by benadering, eene voor stelling kunnen maken van de wijze, waarop die worden vervaardigd, en daarom is het misschien niet onaardig dat wy zeer beknopt, zooder in technische termen te vervallen en zonder te veel te vertellen van wat het ge helm der firma is, er iets van mededeelen. Voorop zij gesteld dat de photo graphie in deze zaak een eerste rol vervult. Wanneer iets door lichtdruk volgens het stelsel, dat de heeren Van Straaten toepassen, moet vermenigvuldigd worden, onverschillig wat het is, moet er allereerst eene photographic van worden gemaakt. Door verschillende baden en bewerkingen wordt het byna met het oog niet waai neembare laagje gelatine van het cliché zoover verdikt, dat dit van de glas plaat kan worden afgenomen en overgebracht op een Bpeciaal geprepareerde gelatinehuid, in techni8Chen term film genoemd. Is men zoover, dan wordt deze verdikte film gebruikt om door inwerking van licht het beeld over te brengen op zeer zorgvuldig geprepareerde glazen platen. Wanneer dan zulk een plaat voldoenden tyd aan het licht is bloot gesteld geweest, wordt het zich gevormd heb- beeld weder door verschillende baden verdiept en drukvaaidig gemaakt. De aldus verkregen drukplaat moet spoedig worden gebruikt omdat de teebening slechts enkele dagen voor het afdrukken geschikt biytt. Voor het drukken zolt wordt gebruik ge maakt van een zeer vernuftig samengestelde kolossale pers met een zeer om vangt yk mecha niek, verschillende tontellen tot het verdoe len van de verf en eigenaardige werking. Het stellen dezer perseischt groote nauwkeurigheid, wat ieder zal begrijpen die nagaat hoe miniem klein het relief is op de glasplaat, waarvan gedrukt wordt. Deze pers wordt door electriciteit bewogen en is zoo ingericht dat tydens het drukken met eeu enkelen vingerdruk de snelheid kan vermeerderd of verminderd worden. De beweegkracht wordt geleverd door g&skr&chtmotor van 2'/3 paardenkracht en een dynamo van 15 Ampère 110 Volts. Alle maatregelen zyn genomen tot isoleering van de draden, die den stoom overbrengen naar een electro motor van 7'/j Ampère 110 Volts. Omdat èn de omvangrgke bewerking der plaat èu de andere installaties groote vak kennis, veel tijd en veel oefening vorderen, de drukplaten slechts voor een beperkt aan tal afdrukken kunnen dienen zeer onder hevig zijn aan temperatuur, waardoor zy, wanneer de oplaag groot is, opnieuw moeten worden gemaakt, en bovendien ook zeer breek baar zyn, en de benoodigde materialen tamelijk kostbaar mogen heeten, is het begrijpelijk dat het geleverde werk betrekkeUjk duurder moet zijn dan ander soort drukwerk. Msar het is dan ook zeer mooi en artistiek. De heeren Vau Straaten lieten ons bezoek, dat wy op uitnoodiging aan hunne inrichting brachten, verschillende proeven van hun werk zien in allerlei grootten, in velerlei kleur, in menigerlei vorm en voor tal van doeleinden, en wy moeten erkennen, dat wat wy zagen uitstekend was uitgevoerd, somtijds b ewonderenswaard wat zuiverheid scherpte betrof. Wanneer deze jeugdige firma eerst maar wat meerdere bekendheid heeft verkregen, ïydt het geen twyfel of zy zal hare bestellin gen, thans reeds zeer bevredigend, niet onbe- Iangryk zien toenemenwant waarom zou der kun8tnyverheid buiten de provincie op dragen wat even goed en waarscbyniyk voor- deeliger in Zeeland zelf kan geleverd worden LANDBOUW. Woensdag vergaderde te Oostburg de afdeeling van dien naam der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland- Met den voorzitter, den heer J. de Bruyue de Die, waren tegenwoordig 5 bestuursleden en ruim 50 leden. Aan de vergadering Werd voorgesteld de heer L. J. M. Koert, benoemd zuivelconsulent voor Zeeland. Onder de mededeelingen van den voorzitter was ook die betreffende het overly den van den heer C. le Nobel, penningmeester der afdeeling. De president sprak een woord van hulde ter gedachtenis van den overledene wees daarby op de lange reeks van jareD, waarin door hem het penningmeesterschap op zoo accurate wijze was waargenomen. Door het bestuur was de secretaris, de heer M. Lucieer, tijdelijk tot penningmeester emdin de najaarsvergadering kan dan worden overgegaan tot definitieve benoeming. Verdor werd medegedeeld, dat de commissie ter aanbieding van het bekende adres in zake, de grenskwestie bijzonder goed was ontvangen door den minister van binnenlandsche zaken, die beloofd had ai hot mogelijke te willen doen, om de zaak goed te beëindigen eu haar ook voor te dragen by zy» ambtgenoot van buitenlandsche zaken. Nu valt dus niets auders te doen, dan den uitslag der aangewende pogingen at te wachten. Daarna roemde de voorzitter den goeden afloop der IJzendijkeche tentoonstelling, waar 2430 toegangskaarten zyn verkocht. De op brengst was zoo groot, dat van het indertijd door de vergadering verleende crediet ad 400 slechts een zeer klein gedeelte zal moeten worden gebruikt. De voorzitter bracht een woord van dank aan allen, die tot het goed slagen der ten toonstelling hadden medegewerkt. Besloten werd om in October de geleger he id open te stellen tot een wedstryd met machinale bietenrooiers, waarvoor een prys van f 30 is uitgetrokken. Hierop had de uitreiking plaats der te IJzendijke toegekende pryzen. Na sluiting der vergadering, verleende de voorzitter het woord aan den heer Collot d'Escury uit Hontenisse, om te spreken over de in het 5e district op te richten beetwortel suikerfabriek. Met groote aandacht en belang stelling werd derede van dezen heer tot het eind toe gevolgd. Eenigen verlangden inlich tingen, waarna terstond enkelen zich verbonden tot het nemen van aaudeelen in die fabriek. aan den rytoer naar Oranjezonwelke op mor gen is bepaald. Te drie uren had dezelfde feestelijkheid plaats aan school C, hoofd de heer P. G. Jager. Aan deze school bedroeg het aantal ingeschreven leerlingen by den aaavaog van den cursus 283. Door het verlaten der school in den loop van het jaar ea de plaatsing van leerlingen tuaschentijds, namen gedurende den geheelen cursus 1 Juli '9830 Juui '99 aan het onder- wijs deel 249 leerlingen. Aangezien de leerlingen der le ea 2e klasse niet beloond worden voor getrouw schoolbe zoek, bedraagt bet aantal van hen, die voor eene belooning in aanmerking kunnen ko men, 159. Van deze 159 leerlingen ontvangen 84 een boekgeschenk en 72 oen getuigschrift, zoodat slechts 3 leerlingen, die meer dan 5 maal de school willekeurig verzuimden, niet beloond kunnen worden. Onder de 156 bekroonden komen voor 142 met 0, en 9 met 1 willekeurig verzuim, zoodat slechts 8 de school van 2 tot 5 maal wille keurig verzuimd hebben. De 72 bekroonden uit het 5e en 6a leerjaar sl aan den rytoer. Te Wageningen is het examen landbouw kunde L. O. afgelegd door den heer L. K. van Dijk van T h o 1 e n. Op de landbouwtentoonstelling te Mid- delh&mis is o. a. met een eersten prys be kroond de Alfa en Colibri centrifuge, ingezon den door de heeren Franken en Goemana te Goes. By eene interpellatie in d kamer, betreffende de invoer van en de ziekte onder het Hollandsche vee, beeft de minister De Bmyn een antwoord gegeven, dat noch voor de Belgische noch voor de Hollandsche veehandel zeer geruststellend klinkt. De minister wees op de officieele cjjfers van het aantal gevallen van veeziekte in ons land en zeide verder, dat de invoerkantoren te shen, Visé en Maeseyck waren gesloten ge weest, zoodat de invoer uit Holland zeer ge ring W88. Men had op 1 Juli eeu invoer ge constateerd van 233 beesten, welke invoer den 15 Juli slechts tot 256 was i Wanneer evenwel ds ziekte zich bleef uit breiden, zou de Belgische regeeriug zelfs dezen kleinen invoer moeten tegengaan RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Goes. Dinsdag zijn veroordeeld wegensjagen in gesloten jachttyd zonder consent of mncht. en verg.: C. M. en A. B.f beiden Heinkenszand, J. v. d. W., Icraeke, A. M., Baarland, en P. J. M. S., Rilland-Batb, elk tot 2 X f 5 b. s. 2 X 4 d. h.herstellen wildstrikkenM. G. Jz., Kruiningen, tot f 5 b. s. 4 d. h., en L. T. Czn., Nieuwdorp, tot f 8 b. s. 3 d. h.idem bij herhaling C. F. Az., 's-Heerenhoek, tot f 10 b. s. 6 d. h.haas vervoeren in gesloten jachttydA. T., Heinkenszand, tot f5 b. s. 4 d. h.en visschen zonder akte, vergunning enz.-. J. v. 't W., Hansweert, tot 2 X f2 b. s. 2 X 2 d. b.; allen met de gebruikelijke verbeurdverklaringen. Verder wegens het zoeken van eieren van wilde eenden en patryzenC. P. Cz., M. B., Wissekerke, ieder tot f2 b, s. 2 d.h.straat schenderij J. A. A. F. v. d. P., Goes, tot fl b. a. 1 d h.E. M. JzIsrseke, tot f 2 b. s. d. h.; J. v. W., 'a-Heer Abtskerke, tot fö b. s. 3 d. h.J. V. Jz., 24 jaar, ColijBBplaat, tot f5 b. s. 3 d. h.J. V. Jz., 22 jaar, CoHjns- plaat, tot 2 X f5 b. s. 2 X 3 d. h.; nachtrumoer J. V. Jz., 24 jaar, J. V. Jz., 22 jaar, M. de R. Jz., ColRnsplaat, A. K. en J. Hbeiden Goes ieder tot 12 b. 2 d. h.J. B. Fz., Scbore, tot f 1 s. ld. b.; loopen over bezaaiden grond zonder verg.J. R., Wemeldinge, J. P. v. H. Jz., Goes ieder tot f2 b. s. 2 d. b.; baldadigheid P. C. B. Wz., Tholen, tot f 2 b. s. 2 d. h.In dronken schap orde verstoren: J. P., Nisse, tot 6 d. hechtenis; G- de J. en J. H., beiden Wemel- je, ieder tot f 5 b. s. 4 d. h.C. S., Hans- weert, tot f 3 b. s. 3 d. h.H. B., Blerick, tot f 5 b. s. 5 d. b.kreukels rapen zeedijk en omwentelen steeneuD. P. v. H., Goes, tot 2 X f 2 b. s. 2 X 2 d. h.dronkenschap J. v. d. W. Pz., Ooiynsplaat, tot f 1 b. s. 1 d. h.; M. d. R. Cz., Colijnsplaat, J. S. Jz. Cortgene, W. V. Jz., Kloatioge, J. G. Jz., lersekp, P. G., Goes, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.; C. J. S., H. S., Goes, W.B.M. K. Cbz., Schore, M. 9., Kiuiningen, ieder tot f 3 b. s. 3 d. b.; C. F., Middelburg, 9. v. E., Haosweert, v. d. E., Heinkenszand, ieder tot f 5 b. s. 3 d. h.H. W., Wemeldinge, tot f 15 b. s. 3 d. h.idem 2 maalP. A. T., Middelburg, tot 2 X f 2 b. s. 2 X 2 d. h.idem bij herb. J. v. d. R., Goes, en F. D., Heinkenszand, ieder tot 3 d. b.idem bij 3e herb.A. V., Kruiningen, tot 10 d. b.; idem by 4e herb.: J. B. Ez., Kruiningen, tot 3 weken h.; idem by 5e herh.: J. B., Heinkenszand, tot 3 weken h.; en idem by lie herh.: P. V., Ellewouts- djjk, tot 3 weken h. ONDERWIJS. Heden middag te twee uren had in school A, hoofd de heer J. Hogerland alhier, op de gebraikeüjke wijzede uitreiking plaats van de bekroningen, toegekend door de Commissie lot wering van schoolverzuim. De cursus aan deze school begon met 264 leerlingen, waarvan 77 niet voor eene belooning in aanmerking kwamen, wyi zR óf behoorden tot de le of 2e klasse, óf in den loop van het cursusjaar op de school geplaatst waren. Van de 127 leerlingen, die bekroond konden worden, hadden 110 nul verzuimen14 leerlin gen hadden er 1 tot 4, terwyi 4 leerlingen meer dan 5 maal verzuimd hadden en dus buiten bekroning bleven. Van de bekroonde leerlingen werden aan 70 boekgeschenken en getuigschriften uitge reikt, terwijl aan 54 deelname werd Een dertig a veertig jongelui uit den gegoeden burgerstand te Rotterdam hebben ia het belang der katholieke candidaten eene eigenaardige reclame gemaakt. Zy reden op fietsen door het derde distriet en watea voor zien van transparanten, waarop de namen van hen, die in herstemming kwamen, en wien zij tevens eene ovatie brachten. Jammer voor hen, heeft dit pogen niot het gewenschte resultaat gehad. Niet een der twee katholieke candidaten is gekozenzelfs niet de heer Van Stjswyb. ook door de N. R. Crt aanbevolen. In het eerste en in het tweede district is de anti-revolutionnaire heer P. van der Pols gekozen en in het derde verkregen de beide liberale heeren Schenkenberg van Mierop eu Dutilh de meeste stemmen. De petroleumhandel is te Rotterdam van grooten omvang. Ia 1898 werden niet minder dan circa 2 millioen vaatjes (losse olie onge rekend in vaten, k 150 kilo per vat) aangevoerde

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1