Verschillende Berichten. Daarbij was het programma zorgvuldig samengesteld. Zeer mooi was het fijn gevoelde Brise des Nuits van Lamothe, merkwaardig de zooveel op onze Holiandsehe volkswijsjes gelij kende weemoedig-zangerige Zweedsche volks liederen. Het lied van Solvejg uit Peer Gynt werd bijzonder goed uitgevoerd en maakte dan ook een diepen indruk. De geestig ineengezette Potpourri viel erg in den smaak. En dan die trommelaarDat is de koning der tamboers. Zijn roffel begint als het vleu gel getril van een motje, dat by avond rondom de lamp en boven uw bierglas vliegt, als een zucht, als het lispelen van den wind door de iiadeblaren, zwelt aan tot het gebrul van den leeuw, tot het geratel van een sleeperswagen op de keien van de IJselkade, overstemt het gedonder van den achter de sociëteit voorbij- daverenden trein en lost zich ten slotte op in het statig gerommel van den donder En was het weerlicht er niet geweest, met blauwen lichtschijn opschietend aan den Zuider- hemel, dan zou men in staat zijn de schuld van het vroegtijdig wegloopen van velen te schuiven op hem, den kunBtmatigen donderaar, den koning der roffelaars, den tamboer van don Kroonprins van Zweden. ONDERWIJS. Geslaagd voor het toelatings-examen vee artsenijschool de heer J. W. Brouwer, van Dordrecht laatstwonende te G r o e d e. Benoemd tot eerste onderwijzeres voor de voorbereidende.en aanvangsklasse aan school no. 94 te Amsterdam mej. M. W. Hildernisse, aldaar. SCHOOLVERSLAG 1807—1898. Omtrent den omvang en den toestand van het lager onderwas wordt o. a. het volgende opgemerkt De verplichting tot invoering van het onder wijs in de vrije- en ordeoefeningen der gym nastiek met Januari 1897 heeft slechts een geringe uitbreiding van den omvang van het lager onderwijs tengevolge gehad. De meeste besturen van gemeente, aan wier scholen dit vak om de een of andere reden nog niet was ingevoerd, wendden zich tot Gedeputeerde Staten hunner provincie, ten einde voor lan goren of kortoren tijd vrijstelling van deze verplichting te bekomen, en aan die verzoeken is in de meeste provinciën veelal gunstig ge hoor verleend. De opvatting van de redenen, die aanleiding kunnen geven tot het verleenen der ontheffing, liep bij de verschillende colleges van Gedep. Staten nogal uiteen. De toestand van het lager onderwijs in 1897 en de uitkomsten er van verschillen nagenoeg niet van die in het vorige jaar. De uitkomsten toch Heten over het algemeen nog veel te wenBchen over. De voornaamste oorzaken, waaraan de min gunstige uitkomsten van het lager onderwijs zijn te wijten, waren hoofdzakelijk dezelfde als die in vorige jaren en in vorige verslagen meermalen vermeld. In de voornaamste oor zaak daarvan het schoolverzuim en het te vroeg verlaten der school kwam, voor zooveel uit de ontvangen berichten kan wor den nagegaan, geene verandering ten goede. Ia de behoefce aan onderwijskracht wordt gaandeweg beter Voorzien. Het aantal scholen, waar het volgens art. 24 der wet vereiBchte getal onderwijzers niet aanwezig was, bedroeg op 1 Juli 1898: 220, tegenover 439, 386 en 306 op 1 Juli van 1895, 1896 en 1897. Hoewel de gemeentebesturen over het alge- meon hunne krachten inspannen om tegen ge brek aan schoolruimte te waken, komt het tooh, vooral in groote gemeenten, dikwijls voor, dat een betrekkelijk groot aantal kinde ren, die den zesjarigen leeftijd hebben bereikt, nog op plaatsing op de school moeten wacbten. De omtrent bet herhalingsonder wijs ontvan gen berichten luiden niet gunstiger dan in vorige jaren. Het getal scholen in 1897 vermeerderde met 42. Het getal openbare scholen nl. met 22, en het getal bijzondere scholen met 20. Voorts blijkt dat het aantal gemeenten, waar lierhalingsonderwijs werd gegeven, met 9 ver meerderde, terwijl het aantal leerlingen, die van dat onderwijs gebruik maakten, met 103 vermeerderdehet aantal der mannelijke leer lingen nl. vermeerderde met 79 en dat der vrouwelijke leerlingen met 24. kwam terecht in bet kussen van den stoel naast haar. Als zy in dien stoel gezeten had, zou zij getroffen geweest zgn! Een oogen blik jzat zy als versuft door dat denkbeeld. Toen sprong zy verschrikt op, doch op hetzelfde oogenblik klonk er een tweede schot, door de heldere nachtlucht, ge volgd door den schorren kreet van een man. Mary vloog de kamer uit. In de gang vond zij Emma, met een taartvork in de hand ongetwijfeld het eerste wapen dat zy gevon den had, en biykbaar ten hoogste verbaasd, dat hare meesteres nog leefde. Wat ter wereld is het tooh?" riep zij en geen antwoord krygende, barstte zy in hevig snikken uit. „O, juffrouw, wij zullen allebei vermoord worden en mgn vrijer! O! juffrouw, wat moet ik beginnen?" Marry begon met groote onbesuisdheid in een aanval van moed de deur te ontgrendelen, en zeiWy moeten zien wat het ïb het baat niet om ons dwaas aan to stellen. Laat Con los. „Con" was de verkorting van Con fucius, de naam van den hond. Emma gehoorzaamde met vreezen en beven en, met een uiteriyk vertoon van moed, dien zy volstrekt niet gevoelde, rukte Mary eens klaps de voordeur open en riep„Wie is daar met een stem die niet zeer vast klonk. „Wie is daar, of ik schiet". Zij bedacht zich echter, dat dit een onvoorzichtig gezegde was Er werden 78 nieuwe schoollokalen gebouwd, waaronder 49 voor openbaar onderwijs. Het aantal kinderen op den leeftijd van boven de zes en beneden de twaalf jaren, die lager onderwys genoten, nam toe met 8416, nl. met 3955 jongens en 4161 meisjes. Het getal leerlingen, die de dagschool bezochten, nam toe met 10.761, nl. met 6173 jongens en 4588 meisjes. Het aantal dagscholieren, die de avondschool bezochten, vermeerderde met 414 jongens, doch verminderde met 117 meisjes. By de openbare scholen werd aan schoolgeld f 43.851.137j meer ontvangen dan in 1896. Het getal onderwijzers by de openbare scholen vermeerderde met 314 en bij de bijzondere scholen met 211. Het getal kweekelingen ver meerderde met 492het getal manneiyke kweekelingen nl. vermeerderde met 115 en het getal vrouweiyke kweekelingen met 377 Het getal hoofden van scholen, die zonder bijstand van onderwyzers in scholen met meer dan 40 leerlingen op 1 Januari 1897 werkzaam waren, bedroeg 95, tegen 112 op 1 Januari 1896. Op 1 Juli 1898 ontbraken by de openbare lagere scholen 220 onderwyzers, waarvan 41 door toevallige vacatures; op 1 Juü 1897 ontbraken er by de openbare lagere scholen 306, en op 1 Juli 1896 386 onderwyzers. De uitgaven voor bezoldiging van het onderwg- zend personeel by de gemeenteiyke openbare lagere scholen vermeerderde met f 253.618.26. Betreffende het bovenbedoelde getal hoofden van scholen, zonder bijstand werkzaam, moet worden opgemerkt, dat aan 33 daarby betrok ken scholen op 1 Januari 1898 vacature was. Van de bepalingen van art. 22 der wet, krachtens welke de lokalen der openbare scholen beschikbaar worden gesteld voor het onderwys in den godsdienst, werd in 1896 in 806 schoollokalen van 362 gemeenten door godsdienstleeraren gebruik gemaakt. Voor zoover bekend, werden daarvan geen moeilgk heden ondervonden. Klachten over het niet naleven der voor schriften van art. 33 der wet werden nitt vernomen. De uitgaven van het ryk ten behoeve van bet 1. onderwgs bedroegen in 1897 f 6.811.967 39 of f 262.831.37 Va meer dan in in 1896. Di inkomsten bedroegen f 257.059.987» tegen f 250.697.931/;, in 1896. Trekt men dit bedrag der inkomsten en het bedrag der inhoudingen op de voor 1897 aan de gemeenten toegekende vergoeding, ter ver rekening van de door de gemeenten over 1895 te veel genoten vergoeding, ad f 135.306.02Va af van het cijfer der uitgaven, dan biykfc dat het zuiver bedrag der ryksuitgaven in 1897 was f 6.419.601.38 of f 272.779.14Vs meer dan in 1896. Door de gemeenten werd in 1897 ten behoeve van het 1. onderwys uitgegeven f 14.698.101.71 of f 657.836.697s meer dan het jaar te voren en ontvangen f 9.087.648.487a of f 497.109.197s meer. Het zuiver bedrag der uitgaven door de gemeenten beliep dus f 9.087,648.487» of f 497.109.197, meer dan in 1896. Het zuiver bedrag der uitgaven van ryk en gemeenten te zamen was in 1897 f 15.507.249.867» tegenover f 14.737.361.527, in 1896. Voor het middelbaar onderwys werd uit gegeven, door het ryk f 1,672.788.25, door de provinciën f 76.522.947» en door de gemeen ten f 1.765.963.42, te zamen f 3.516.274.617,, fwaartegenover staan inkomsten van het rijk 202.287.43, van de gemeenten f446.733.517,. Het zuiver bedrag der uitgaven was alzco f 2.866.253.67. Voor het h o o g e r onderwys (universiteiten, bydragen in de kosten der opleiding van gods dienst leeraren, gymnasia en latynsche scho len) werd in 1897 uitgegeven door bet rijk f 2,080,830,777,, de provincie Noord-Hollano f 10,000, de gemeenten f 932,039,53, totaal f3,022,870,307,, tegenover f2,959,885,17 in 1896. De inkomsten bedroegen van het rijk f 232,069,25, van de gemeenten buiten de sub sidies f 342,063,697,, totaal f 574,132,947, tegenover f 593,218,867» in 1896. Het zuive; bedrag der uitgaven was derhalve f2,448,737,36, tegenover f 2,366,666,307» iu 1896. De kosten van hooger, middelbaar en lager onderwgs bedroegen f 23.948.108.847,, de in komsten f 2.968.699.71, zoodat het zuiver bedrag der uitgaven van rijk, provincie eu gemeenten voor alle inrichtingen van onder. en verbeterde het in„ik laat den hond los.!' Zg kreeg evenwel geen antwoord en die stilte was ontzettend. Men hoorde geen geluid, men zag niets, want het was pikdonker en een beetje mistig en zy tuurde te vergeefs op den weg: Het scheen bgna alsof die schoten geloBt waren door spoken en zy hui verde by die gedachte. Een oogenblik later werd zg bemoedigd door het korte geblaf van Confucius, en het gemompel en gepraat van Emma, die hem biykbaar met groote blijdschap losmaakte. Hy kwam naar Mary toe hollen, sprong tegen haar op en likte haar in het gelaat, en toen hg afgeweerd werd, kwispelde hg met zyn staart, klonte er mee tegen de deur en liep vlug naar buiten. Mary en Emma wachtten in adomlooze stilte af wat zou ge beuren. Mary begon nu te beven en Emma, meeneude dat baar laatste uur geslagen bad, stond te snikken en te rillen. Nog altijd hoorden zg niets en voelden niets dan den mist, die in bare boelen drong, totdat Confu cius begon te janken en Emma hare meesteres by den arm greep. „Daar!" gilde ze op schorren toon. „Hy heeft iets gevonden! 0! hemel" riep Mary. „ConCon Doch zy riep tevergeefs. Zg hoorden hem af en toe janken en korte blafjes uitstooten, totdat bij op eens geweldig begon te keffen tegen iets onder de heg. Daarop kwam hy wys, met uitzondering van bet militair on derwys, van dat in de gevangenissen en be delaarsgestichten en van hot onderwys aan de bewaarscholen, in 1897 was f 20.979.409.137s, tegen f 20.070.103 797, in 1896. Heden geeft H. M. de koningin eene garden-party op het Loo, waarvoor deuitnoo digingen zyn beperkt tot de provincie Gel derland. Van deelneming daaraan door gedelegeerden ter Vredesconferentie is geen sprake. De begrafenis van den burgemeester van Arnhem jhr D. J. A. A. van Lawick van Pabst van Nyevelt had Donderdag onder zeer groote deelneming plaats. De klokken der verschillende kerken luidden ten teeken van rouw. Tal van bloemen en kransen, waaronder een van H. M. de Koningin, die een adjudant tot by woning der plechtigheid had gezonden, dek ten de lgbboets en vulden nog een landauer. Op het kerkhof werden verschillende toespra ken gehouden en voerde de Arnhemsche orkestvereeniging treurmuziek uit. Blijkens mededeeliog van het bestaar der vereeniging Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid heeft de, in het vorig jaar ge houden tentoonstelling zulke schitterende gel- deiyke resultaten opleverd,dat het bestuur zich in staat gesteld ziet de op de aandeelen in het waarborgfonds gestorte geiden, evenals die op de aandeelen van het fonds voor de afdeeling zuivelbereiding, geheel terug te betalen. De onwillige Tolstoïaansche milicien Wendt te Haarlem is weder naar den krggs- raad verwezen. Door den oudstaanwezend zee-officier te Soerabaja is volgens de Soer. Cl rechtsingang verleend tegen den luit. ter zee Thieren, die het ongeluk heeft gehad op de jacht te Go rontalo den officier vau administratie Ter Cock doodelgk te treffen. Zaterdag middag vloog te Dordrecht een kanarie bg het schoonmaken der kooi naar buiten en was spoedig verdwenen in den tuin van een buurman. Des avonds bracht de kat van dien buurman het beestje in den bek by zyn baas en overhandigde het geheel ongeschonden. De ouders van den 15-jarigen jongen en het 14-jarige meisje, die sedert Maandagmiddag te Botterdam vermist worden, verkeeren nog steeds in de grootste ongerustheid, daar zg nog niets omtrent het lot hunner kinderen vernomen hebben. Alle nasporingen bleven tot dusver vruchteloos. Te Rotterdam is in een magazyn van heerenartikelen in de Hoofdsteeg ingebroken. De daders hebben zich toegang verschaft door een luik, dat niet goed sloot, op te lichten en zich daardoor naar binnen te werken. Uit een kantoortje achter den winkel stalen zg een som van f 10, die voor de hand lag, en eeD aangebroken flesch wyu. In het Vondelpark te Amsterdam speel den eenige kinderen. Zeer verhit van 't stoeien wilden zy zich verfrisschen door een bad te gaan nemen in den Schinkel. Een ventje van 13 jaar sprong het eerst te water, ging naar beneden en kwam niet meer boven. Eenige oogenblikken later werd zyn Ujk opgehaald. Te Utrecht geraakte een vierjarig jon getje, dat met lucifers speelde, in brand, waarop de vader de vlammen met een deken bluschie en hierbij zelf hevige brandwonden aan banden en gelaat bekwam. Het jongetje moest naar het gasthuis worden vervoerd. De vader, die in zijn buurt als een dronk aard en woesteling bekend staat, werd door het volk verdacht het kind in brand te hebben gestoken en vreeseiyke verhalen waren daar omtrent in omloop. De man moest door de politie in bescherming worden genomen en durft zich niet meer op straat vertoonen. Een jonge fabrieksarbeider te Eibergen heeft zyn krachtigen gezonden arm beBchikbaai gesteld om een open beenwond van zgn vader met stukjes huid te bedekken, voorloopigmet goed succes. Een oppervlak van 5x7 centimeter is hem in reepjes afgesneden en op de beenwond geplakt. De eigenaardige werkstaking onder de leerlingen der vierde klasse van de Ryksnor maalschool te Drachten is geëindigd. De bard aan rennen, deed Emma hevig ontstellen, en begon al jankende om de vrouwen heen te springen, trok Mary by haar japon, al heen en weer loopende met de duidelijke bedoeling dat zij hem moesten volgen. Mary gelastte hem stil te zyn en luisterde aandachtig. Zy hoorde niets. De nachteiyke winterstilte werd niet eens verbroken door het vallen van een tak. Mary hoorde echter duideiyk het kloppen van haar eigen hart en na veel aarzelen en weifelen, verergerd door de herhaalde verzekeringen van Emma dat zg haar dood te gemoet liep, waagde zg zich den stoep af en het begrinte pad op. Daar bleef zy bevend staan. „Geef mij de pook, Emma, ik geloof niet dat er iéts bijzonders is maar Emma liep klappertandend heen om den pook te halen en terwyi zij weg was trad Mary zenuwachtig terug op den stoep, terwyi Confucius steeds heen en weer rende. „O juffrouwriep Emma terugkomende, „het is zonde om uw leven zoo te wagen en als gy vermoord wordt, juffrouw „StilIk zal niet vermoord worden." Emma verborg zioh achter de deur met hare viugers in de ooren, om de doodskreten harer meesteres niet te hooren. Intusschen ging Mary het pad langs tot by het hek, steeds met den pook zwaaiende en nu en dan op verzoenenden toon (want zy werd nn hoe langer hoe zenowaohtiger) vra- directeur is tusschenbeide getreden en heeft den strikers medegedeeld, dat hy hun de toe gang tot de school zou ontzeggen, wanneer zij de lessen van den onderwyzer V. bleven verzuimen. Na deze mededeeling worden de lessen van den onderwyzer Y. ook weder door hen bezocht. Naby Druten is een zestienjarige knaap bij het zwemmen verdronken. Terwijl te Zomeren arbeiders bezig waren met hooi op te laden en vast te sjorren, ging het voor de kar gespannen jonge paard op eens er van door. Een der arbeiders, een jonge man, geraakte onder de kar, die hem over het ïyf ging. Eenige oogenblikken daarna gaf hy den geeBt. Op een veiling te Schildwolde (Gr.) wer den een paar Engelsche gravures verkocht voor f 2.80. De koopors hebbeu deze te Groningen voor den prijs van f 495 weder van de hand gedaan. Te Dordrecht sloeg de bliksem in een bovenwoning. Een ornament van den gevel, eenige dakpannen en enkele voorwerpen bin nenshuis werden verbryzeld of beschadigd. Ook te Heeswyk sloeg Woensdagavond de bliksem in eene groote boordery, waarvan eerst het strooien dak en vervolgens de woning zelf in vlammen opging. Twee kinderen, die alleen thuis waren, wisten het vee te redden. Slechts twee mestkalveren zyn omgekomen. Ook de voornaamste papieren en het grootste gedeelte van het aanwezige goud en zilver zyn bewaard. Alles is verzekerd. Drie nabystaande boerdergen liepen groot gevaar door de op schietende, zich wyd en zgd verspreidende vonken, maar zy werden beschermd door loof rijke boomen en door den piasregen. Door een der reizigers van den avond- sneltrein uit Keulen werden ter hoogte van Gennep (L.) op het closet van een der rytuigen vier gouden ringen, bezet met edelgesteenten van groote waarde, gevonden. De eigenaar is onbekend. Hog eens saccharine. Door de Vereeniging van Beetwortelsuiker fabrikanten in Nederland is in een adres de aandacht van den minister van financiën ge vestigd op het gebruik hier te lande van saccharine, hetwelk reeds gedurende vele jaren bestaat, maar thans afmetingen dreigt aan te nemen, die een merkbaar nadeeligen invloed op de suiker-oonsumptie en mitsdien op de opbrengst van den suiker-accyns ernstig doen vreezen. Zoolang de saccharine slechts verkrygbaar was in poedervorm, was het gevaar voor meer algemeene consumptie niet groot, maar nu zij in schier eiken kruidenierswinkel goedkoop is verkrijgbaar gesteld in tabletten, is dit gevaar lang niet denkbeeldig meer. Aangezien de saccharine kan worden ingevoerd tegen eet recht van slechts vyf percent „ad valorom", heeft zg werkelgk, haar enorm zoetend ver mogen nog daargelaten, een grooten voorsprong van goedkoopte op de suiker, die voor twee honderd percent van hare waarde is belast. Hoewel door deskundigen is bewezen, dat de saccharine geen enkel voor het menschelgk of dierlgk organisme nuttig bestanddeel bevat, aangezien zy dit organisme verlaat indezelfde samenstelling als waarin zy werd gebruikt, maar daarentegen ernstige storing in de spijs verteeringsorganen kan teweegbrengen, durft de reclame dit artikel toch aanbevelen als een g. iyksoortig, maar veel goedkooper genotmid del dan suiker, terwyi toch van algemeene be kendheid is, dat het gebruik van suiker inder daad voedend en versterkend werkt en sac charine door de medici alleen wordt aanbevo len, als een noodzakeiyk kwaad voor hen, aan wie het gebruik van suiker om gezondheids redenen is ontzegd. De saccharine kan dan ook in vele beschaafde landen slechts worden inge voerd óf voor geneeskundig gebruik óf tegen een zeer hoog invoerrecht óf is getroffen met een verbod van invoer. Adressante verzoekt ten slotte den minister, ten opzichte der saccharine zoodanige maat regelen te willen nemen, als hy noodig zal oordeelen in het belang: der volksgezondheid, van den landbouw, der schatkist en der suiker industrie. Middel tegen vliegen en horsels. Het bestuur der afdeeling Nymegen van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren verzocht de Prov. Geld. en Nijm. Ct. gende wie daar was? Geen antwoord kry gende, behalve het geblaf van Con, begon zij te begrgpen dat beleefdheid overbodig was, en riep hard op: „Wat is er, Con, wat is er? Zoek het dan Con, zoek het mgn hond!" Hg deed echter niets van dien aard, maar bleef in de grootste opwinding open neer draven. „Ik geloof niet dat er iets is," zei Mary bij zich zelf. Doch toen herinnerde zy zicb den kogel in het kussen en huiverde. Met groote zelfoverwinning liep zg langzaam een eindje den weg op en eensklaps stiet zy met haar voet tegen iets hards, zoodat zg met een gil achteruit deinsde. Emma, die dit achter de deur hoorde, gilde ook; maar Mary bukte om op te rapen waar zy tegen gestooten had. Eerst begreep zg niet wat zy in haar hand haddoch weldra kwam zy tot het besef, dat het een mans hoed was, en ontstelde hevig. Zg greep den pook steviger vast en liep snel langs de heg, hare oogen inspannende om in de duisternis te turen en ontwaarde eindelijk een donker voorwerp, dat door Confucius be snuffeld werdZy liet den pook vallen en bukte, doch onmiddeliyk rees zy weer overeind, want daar lag een man en zy riep Emma toe dat zy met licht moest komen. Terwijl zy hierop wachtte, staarde zy vol afgryzen naar de heg en voelde zich byna verlicht, toen Emma met een kaars kwam en zij niets ont waarde dan een net gekleed jongmensch, dat voorover op zyo gezicht lag. Het scheen het publiek op bet volgende opmerkzaam te maken Als middel om do paarden te beschermen tegen vliegen en horzeli beeft graaf DeSaint- Marsault in Cosmos bet navolgende aanbevolen Men laat gedurende vijf minuten een goede handvol laurierbladeren koken in een kilogram varkensreuzel. Het is voldoende om een stuk laken te besmeren met dit mengsel en daarmee de huid te wry ven van een paard (of een rund) vóór dat men er mee naar 't werk gaat. Reeds sedert lang, zegt de heer Saint-Mar- sault, bezig ik dit middel, tot groot nut van mijn werkpaarden, die, daarmee besmeerd, bun werk geregeld en gerust volbrengen. Als ik zoo zegt hij per rytuig uitga, is myn paard aldus ingewreven, vóórdat bet opgetuigd is. Geen enkele vlieg noch horsel plaagt 't dier. Wel oud, maar niet genoeg bekend, zegt het weekblad L'agriculteur, is dit practisch middel. Want men zegt, dat te Straatsburg de slagers alle muren, deuren en ramen van hun stallen insmeren, en dat geen enkele vlieg binnen durft komen. Het hof te Antwerpen heeft uitspraak gedaan in de moordzaak uit de Soholierstraat, waar een onzer landgenooten in zyn winkel vermoord werd. De beschuldigde Laporte is tot 5 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Aan Zola was door een New-Yorksch blad gevraagd of hy een verslag van de krljgs- r&adsitting te Rennes wilde maken. Zola seinde onmiddeliyk het antwoord„Nog niet voor tien millioen dollars." In een hotel te Parya is aan een bejaard vioolonderwyzer Strebinger 100.000 fres. ont stolen, die hg onder zyn hoofdkussen had verstopt. De diefstal moet gepleegd zijn, ter- wijl hy een half uur in eene andere kamer by zyn vrouw was. Te Ribemout (Aisne) is eeu doofstomme van 21 jaar aangehouden, die een messenmaker vermoord had en met het rijwiel van zyn slachtoffer gevlucht was. Te Bayonne werd Dinsdag een kinder meisje, dat een gebrekkig achtjarig knaapje in een wagentje voortduwde, met het kind door den bliksem doodgeslagen. De hoofdpersoon uit Pierre Loti's Pêeheurs düslmde, Yann, is te Paimpol omgekomen. Yann, wiens ware naam Guillaume Floury was, heeft het Loti nooit vergevob, dat hy hem aan het slot van zyn boek door verdrinking om het leven liet komen. „Dat zal me ongeluk brengen", was hy ge woon te zeggen en hij wilde nooit meer op IJsland varen. Nu is Yann verdronken aan den ingang van de haven van Port Even. Hy was een reus vau nauweUjks 40 jaar en laat zyn bejaarde ouders achter in de diepste ellende. Al hun zonen kwamen op zee om het leven. In het Fransche departement Finisterre hebben aoht-en-zestig geneesheeren een ver klaring openbaar gemaakt, waarin zy waar schuwen tegen de nadeelige gevolgen vanster- ken drank, waarvan vooral in dat departement veel misbruik wordt gemaakt. Zy wyzen daarin op de moordende uitwer king van het alcoholisme op de openbare gezondheid, op de welvaart des lands. „Het bestaan van het Fransche vaderland is er mede gemoeid," zeggen zy. „Ons gebeele ras wordt in de naaste toekomst met vernietiging bedreigd, als de openbare meening niet ervan doordrongen wordt, dat alcohol, in welken vorm ook, vergift is, en dat het geregeld ge bruik, zelfs by menschen die nooit beschonken zyn, het organisme verslapt en het lichaam buiten staat brengt om met goed gevolg zelfs lichte aanvallen van ziekten te weerstaan." Te Charlottenburg, nabij Beriyu, worden twee meisjes vermist, een van drie en een van drie en een half jaar, van verschillende ouders. Zg zyn vermoedeiyk gestolen door een bende Zigeuners, die Maandag de stad doortrok. Op de Duitsche spoorwegen, de Beiersche niet medegerekend, zyn in Mei in het geheel 191 ongelukken voorgekomen, waaronder 27 déraillementen en 14 botsingen. Hierby werden 60 personen gedood (4 reizigers, 32 spoorweg beambten, 24 andere menschen) en 152 gekwetst (56 reizigers, 83 spoorwegbeambten, 13 anderen). Te Komorn, in Hongarye, werd éenigen tijd geleden 3000 gulden uit de brandkast der gemeente gemist. Vele verdachten werden echter wel dat hy dood was; doch toen zy zgn hoofd optilde, meende zy dat zy hem nog hoorde adem halen. „Wat moeten wy doen vroeg zy aan de versufte Emma. „Zouden wy hem samen aaar biDnen kunnen dragen?" „Een manzei deze minachtend. „Zoo iets heb ik nog nooit in myn leven gedaan.", „Neen, natuurHjk nietmaar deze arme man is gewond en wy moeten doen wat wy kunnen om hem te helpen. Er is op bom geschoten, geloof ik enwie kan dat gedaan hebben?" Emma schudde bedenkelijk het hoold en zei„Pas op, juffrouwDat loopt nooit goed af." Mary trachtte den man in een gemakke- lyker houding te brengen en daardoor viel het flikkerende kaarslicht op zyn gelaat. Het was een jong gelaat 1 met sporen van een losbandig leven, die de onschuldige oogen van Mary echter niet zagendik, bruin haar golfde op zyn breed voorhoofd; hy had een mooien rechten neus, en een bruine knevel bedekte zyn Hinken mond. (Wordt vervolgd). De Middelburgsche courant wordt 's avonds te zeven uur in Vlissingen uitgegeven. Dageiyks worden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent C. N. J. DB VSY MBST- DAÖH aldaar,

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2