MIDDELB11RGSCHE COURANT. 15 Juli. FEUILLETON. N°. 165- 142° Jaargang, 1899. Zaterdag Middelburg 14 Juli. „Dat loopt nooit goed af!" Dexe courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. p*8», P6' kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.— Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 14 Juli 8 u. vm. 65 gr. 12 u. 73 gr. av. 4 n. 76 gr. F. Verw. z. t m. Z. W. w., bew. L, reg. AdvertentiSn voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór éón uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.60elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zg innemen. AdvertentiSn by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan tyn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te VlissingenC. N. J. de Vet Mestdagit te Goes: A. C. Bolluyt, firma Wed. de Jonge. de rijksmiddelen hebben in bet eerste half jaar van '99 onge veer twee miljoen meer gegeven dan in het vorige jaar, en wel even 60y2 miljoen. Tot dit resultaat heeft Juni zeker niet bygedra- gen, want deze maand vloeiden de middelen zeer traag, zoodat er een achteruitgang van f 417.000 valt waar te nemen. Daartoe hebben vooral bygedragen de directe belastingen. In de eerste vijf maanden hadden deze mild gevloeid. Maar iu Juni kwam er een eb. De grondbelasting bleef wel anderhalve ton achter, het personeel daalde f 450.000, en de bedrijfs belasting gaf f 191.000 minder. Alleen de vermogensbelasting kwam van 10 op 15 duizend gulden, terwyi het mynrecht f 2400 gaf tegen over niets in het vorige jaar. Tut zekere hoogte kan men zeggen, dat deze daling te verwachten was; in de eerste maanden was byzonder veel afbetaald. Maar als men ziet dat in éen maand alle voorname posten van deze groep zoo sterk achteruitgaan, dan is men geneigd nog een andere oorzaak te zoeken, een of ander maatschappeiyk ver- schynsel, dat de belastingbetalers onverwacht zoo traag maakt. Maar gemakkelijk te vinden is een verklaring niet. De invoerrechten daarentegen gaven f 43.000 meer, terwijl de accynsen l1/, ton stegen. De suiker gaf bruto f 175.C00 meer, dewyn t 32.000, het bier f 9000, en het geslacht f 10.000. Maar daarnaast staat een daÜDg van f 67.000 by het gedistilleerd en een van f 6000 by het zout. De indirecte belastingen maakten het vry wel, en gayen f171.000 meer. Het zegel steeg nl. f 51.000, de registratie 4 136.000 en de hypotheekrechten f 23 000. Alleen de successie daalde f 35.000. Van de kleinere middelen valt te consta- teeren eene betere vloeiing van f 8000 by de domeinen, een van f 33.000 by de telegraaf, een van f 2100 bij de jacht en visscherij en een van f 1200 by de loodsgelden. De posteryen echter vertoonen een by dezen tak van dienst in lang niet beleefde daling van f 37.000. De maand sluit dus f 417.000 lager dan Juni 1898. een compromis. Naar onlangs werd gemeld, zyn de beide deelen der anti-revolutionnaire party het eens geworden ten opzichte van hunne eischen op onderwysgebied. Na gehouden overleg en over en weêr toe geven, zyn de heeren Kuyper, Mackay, De Savornin Lohman en Woltjer gekomen tot de volgende conclusionlo. op de lagere scholen worde van hen, die niet tot de onvermogenden behooreu, een proportioneel schoolgeld geheven, 1- Uit het Engelsch. VAM ANNIE O. TIBBETS. In het hartje van den winter heel stil buiten te wonen is niet bepaald vrooiyk, en Mary Host begon te vinden dat de villa, die zy in den zomer zoo prettig gemeubeld had en met rozen bad laten begroeien (die maar niet wilden klimmeB), wel een beetje saai werd. Het félt, dat de villa haar eigendom was, evenals de stoelen en de tafels en dat de dienstbode niemand anders te bedienen had dan haar, woog niet op tegen de stilte en de somberheid, die zich in den winter over alles begon te verspreiden. Zelfs het eikenhouten beschot, gewaarborgd als 200 jaar oud, toen zij het kocht, en waarop zy eens zoo trotsch was geweest, zag er nu kil en duister uit, nu het daglicht hoe langer hoe bleeker werd. Mary betrapte zich zelfs op den wensch, dat er eens iets mocht gebeuren dat de een tonigheid verbrak, al was het maar dat tante Tabitha een aanval van haar kwaal had, of dat nicht Rebecca weer influenza kreeg, gn baar hulp inriepen. Zy voelde dat rij haar naar de by de wet vast te stellen regelen. 2o. De gemeenten worden niet langer belast met de bekostiging van de lagere school. 3o. Door het Rijk worde aan de lagere scholen een vaste bydrage uitgekeerd, te berekenen naar regelen, by de wet vast te stellen, Baar zoo- danigen maatstaf, dat de kosten van een ge wone, eenvoudig ingerichte lagere school, voor zoover deze niet uit de schoolgelden te vinden zyn, worden gedekt, en rekening gehouden wordt met uitbreiding van leerstof en vermeer dering van het onderwyzend personeel. 4o. De uitkeéring van die bydrage worde, evenals thans, verbonden aan voorwaarden, die de in richting van het onderwys vry laten en alleen strekken om de besteding der Rijksgelden voor het beoogde doel te verzekeren. 5o. Voor zoover de ingezetenen niet zeiven in hun onder was voorzien, treden in hun plaats de gemeente besturen op. Hun worde vryheid verleend, bet beheer hunner scholen over te dragen aan een plaatselgke schoolcommissie. Jhr mr m. a. de Savornin Lohman. Over dezen oud-gouverneur van Suriname, wiens dood wy gisteren meldden, zegt Het Vad. De heer Lohman begon zyn carrière in de rechteriyke macht, is 23 jaar officier van justitie te Assen geweest, daarna advocaat- generaal by 't gerechtshof te 's Gravenhage, vervolgens twee jaar advocaat-generaal by den Hoogen Raad. Het kabinet-Mackay be noemde hem in 1888 tot gouverneur van Suriname, maar heeft van die benoeming weinig genoegen beleefd. De heer Lohman stond spoedig op voet van oorlog met de koloniale staten en een oogenblik scheen het, dat de anders zoo rustige kolonie aan den vooravond van een omwenteling stond. De partijhartslochten èn ginds èn hier waren destyds hevig opgewekt, eenerzijds vóór, anderzijds tegen den gouverneur. Wij moeten eeriyk erkennen, later wel eens den indrukte hebben gekregen, dat de heer Lohman van liberale zijde te zwart is gemaakt. Na zyn aftreden in 1890 heeft hij, ambteloos burger geworden, zich geheel op den achtergrond ge houden, ten gevolge waarvan de grieven zoo langzamerhand vergeten zijn. De heer I.ohman werd 67 jaren oud. BMOEMUVUEIV ENZ. Bij kon besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Heerenveen mr E. J. Dorhout Mees, thans substituut-griffier by de arrondisse- ments rechtbank te Leeuwarden; is aan den luitenant ter zee 2de kl. W. A. J. van den Hurk, op verzoek, met 2 Aug. a. s. eervol ontslag uit den zeedienst verleend; is de luitenant-kolonel jhr J. A. Boreel de Mauregnault, commandant der 2de divisie koninklyke marechaussee, op aanvrage, op pen- oen gesteldf 1950 's jaars is de kapitein W. L. G. A. Schwartz, van het 1ste regiment vestiDg-artiilerie, op non activiteit gesteld; is aan Jac. J. G. Nolet, te Schiedam, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de centrale commissie van statistiek; is de met verlof hier te lande aanwezige kapitein der infanterie van het leger in Nedet- landsch-Indie, A. W. van der Pauwert ter zake met het grootste genoegen zou gaan oppassen, als zy maar zoo vriéndeiyk waren van haar noodig te hebben. Maar zg deden het geen van beiden en Mary te was trotsch om ergens belet te vragen, als zij niet uitgenoodigd werd. Men vond zeker dat een dame, die op een afgelegen heidevlakte alleen wilde wonen, met een vrouweiyke dienstbode, byzonder onvrou- weiyk was en dat men zulk een verregaande onafhankelijkheid slechte door de grootst mo gelijke koelheid weer tot rede kon bren gen. Dus liet men haar loopen en in den zomer, toen het warm was en alles even mooi groeide en heeriyk rook, toen de vogels zon gen en de insecten gonsden en de stemmen der maaiers op het veld klonken toen was Mary dankbaar geweest dat men haar met rust liet. Om de waarheid te zeggen, was ze bang genoeg geweest dat zy haar zouden komen opzoekenmaar tot nog toe waren zg daartoe veel te zeer gekrenkt in hare gevoelens, en zij waren niet eens komen kyken naar den warboel, dien zy voorspeld hadden dat Mary zou maken als zy een eigen huishonding opzet te- Eer die koorts van onafhankeiykheid en die behoette om iets uit te voeren in de wereld, haar had aangegrepen, bad zy in een voorname buurt van Brixton met die tante en die nicht gewoond. Na den dood van haar vader had den zy „voor haar gedaan wat zy konden," hetgeen wilde zeggen, dat zy haar onder ko men" aanboden in hare „geriefelijke woning", van lichaamsgebreken, tegen 1 Aug., eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. Oost-Indië. - Het Nieuws van den Dag ontleent aan een particnlier schryven uit Padang het volgende Over den moord op den Eu gelachen ingenieur Clifford hebt ge natauriyk in Patria reeds bet en ander gelezen. Uit het dagboek van zyn assistent bij de Mynbouwmaatschappy Pangkalla, met name J. Egter van Wissekerke, die den zwaar gewonde vervoerde over lange atstanden, is gebleken, dat de moordenaars zich van een waarde van ongeveer f 6000 meester maakten. Wellicht zou de heer Clifford er het leven hebben afgebracht, maar het langdurig gemis van geneeskundige hulp en vermoeiende tocht door het binnenland ibben zyn dood ten gevolge gehad. Niet alleen omdat het slachtoffer een En- gelschman was wat altijd extra beroering verwekt zal deze treurige zaak waarschijn lijk aanleiding geven tot eenig machtsvertoon. De moordenaars zgn uit de bovenstreken over het gebergte gevlucht naar de V Eota's. Daar, in de onathankeiybe streken, zyn ze zoo goed als straffeloos. Op de kaart behooren die lagere landen tot de residentie Sumatra's Oostkust, maar feitelijk hebben we er niets te zeggen, en evenmin onze vasallen en goede vrienden, de Saltan van Aesahan en Siak. Van ouds zgn de V Kota's een toevluchts oord voor dergeiyke djahats en is er al lang sprake van geweest om er eens heen te gaan. De waarnemende gouverneur van de Westkust, resident Joekes, moet nu te Batavia voorstel len hebben gedaan om er bg wijze van machts vertoon een flinken troep heen te sturen. Tegen woordig wordt een Europeaan aan de greDS van het gebied nauwelijks geduld, en een militair in UDifurm is het geraden maar ganw om te keeren, daar de hoofdea niet voor zgn leven instaan. De Sumatra-spoorweg maakt het eerste ge deelte van znlk een tocht weinig bezwaarlijk, dank zg den ingenieur IJzerman. Al is het materieel voor iemand, die pas nit Holland komt, vry ouderwetsch en primitief, de aan leg is prachtig. De lijn loopt van Padang een heel eind vlak Noordelgk langs de kust tot aan de rivier de Anei en de bekende kloof, welke sedert den 24sten December 1892 een treurige vermaardheid heeft verkregen. Door een ontzettende banjir werden de spoorweg, de stennpilaren, de landhoofden en de wonin gen weggeslagen, de communicatie bleef maan den gestremd en de kosten van herstelling vorderden meer dan een halt millioen. Aan den ingaDg van de kloof, by Kajoe Tanam, begint de tandradbaan, die naar Padang Pandjang voert, op 400 M. hoogte aan den voet van den Merapi. Van daar klimt men tot Fort de Koek, dat op 800 M., en spoort van hier naar den terminus Pajakombo, dat na genoeg op geiyke hoogte is gelegen. De geheele lijn is ongeveer zes uur sporens. Vermoedelgk zou de tocht van Pajakombo beginnen. Vroeger reeds beeft men van daar een dergeiyke wandeling gemaakt met ééne compagnie. De directe aanleiding daartoe moest, zegt men, toen gevonden worden in het feit, dat de Billiton-Maatschappg in die streken naar tin wilde zoeken, maar men voor de veiligheid niet kon instaan. zoo min mogeiyk te eten, zooveel mogeiyk snauwen gaven, of, zooals tante het noemde, jopvoeding", in ruil waarvoor Mary een vry groote Bom betaalde van haar beperkt inko men, en allerlei kleine dieasten bewees, zooals kousen stoppen, linnengoed verstellen, stof afnemen, 'tgeen volgens haar tante^zoo nuttig zou zyn voor haar volgend leven. Een paar jaar voldeed Mary aan al die eischen, doch toen zij meerderjarig, dat wil zeggen vyfentwintig jaar, ward, en in het on betwist bezit kwam van f 2400 's jaars, be sloot zg wat anders te gaan probeeren. Zij voelde dat zy nu geen schoolmeisje meer was, dat beknord en afgesnauwd moest worden, maar een vrouw, met eigen middelen en naar zy meende met verstand. Zy bezat een vry groot talent voor teekenen en de eerzucht, die onder het strenge regime harer tante onderdrukt was, begon te ontwaken, zoodat zy besloot iets voor baar kunst te doen, eer de lucht van Brixton haar bloed geheel had doen versty ven. Zij voelde dat het reeds op weg waszij voelde dat zg reeds bezig was om eenige van de kleingeestigheden en stgfheden der kleine stad in zich op te nemen zij ergerde zich aan een beetje stof, of aan een vlekje en vroeg zich af hoe lang het nog zou duren eer versteend was tot een getrouw afgietsel van hare nicht Rebecca. Dat denkbeeld alleen deed baar rillen en op een somberen November dag, toen Brixton Thans spreekt men van een veel grooter machtsvertoon. De troepenmacht zou bestaan uit het 17e bataljon van hier (Padang), onder majoor Berenschot, een afdeeling genie en cavalerie van Java en de sectie bergartillerie nit Fort de Koek, benevens de andere dien sten en de onvermydeiyke dwangarbeiders. (Aan wie bet commando zou worden opge dragen, is nog niet met zekerheid te zeggen. De aangewezen commandant jhr Graafland repatrieert wegens ziekte). In Pajakombo zou de marsch beginnen met het afdalen van den bergdaarna zou men eerst de waterscheiding overtrekken en ver volgens den lageren bergrug, die evenwijdig loopt aan den hoogen Barisan, de ruggegraat van Sumatra. Daarna komt de troep eerst in de vlakte en midden in het onafhankelijk ge bied, waar de bevolking nooit andere Europe anen ziet dan enkele moedige zendelingen. De vraag is nu maar of het plan niet zal afstuiten op de eeuwige geld-quaestie. Deze brief zegt het N. v. d. D. krygt groote actualiteit door het gisteren reeds medegedeelde telegram, door de N. Rott. Crt., onder dagteekening van 12 Juli, uit Batavia ontvangen Half Juli wordt een militaire excursie ge houden naar de V Kota's. Een compagnie van het 17de bataljon vertrekt morgen. UIT STAD EN PROVINCIE. By kon. besluit zijn benoemd in het be stuur van den Oudepolder van St. Philipsland, tot dgkgraaf W. C. van Nieuwenhuizen, en tot gezworen J. Dorst; tot gezworen voor den Muijepolder J. C. Westerweel Jobsz.en idem voor het waterschap St. Annaland B. Kodde. Verder is K. Wiersma, te Goes, tevens leéraar aan de Rykskweekschool voor onder ijzers te Middelburg, tegen 16 Juli, benoemd tot leeraar aan de Rykstuinbouwwinterschool te Naaldwgk. Door den keurmeester van versche viscb, I. van der Sluis, alhier werd heden e belangryke, party hier per spoor nit Nieuwediep aangevoerde visch afgekeurd, om reden zij te lang onder weg was geweest en daardoor be dorven. De partij bestond nit 2 mandpn, waarin o. a. 180 stnks kabeljauw, en 19 manden bakviscb. Al de visch is, onder toezicht der politie, aan de Loskade alhier onder den grond gestopt. - Heden middag brak op den zg. Tram singel alhier van een zwaren, met hout ge laden wagen een van de achterwielen, waar door het voertuig over de tramrails kwam te liggen. De tram van Vlissingen werd daar door verhinderd tot op de Groote Markt door te ryden en van daar weêr te vertrekken. Omtrent het Donderdag op het Kon- dekerksehe strand aangespoelde ïykmeldt men ons nader, dat het in zeer verren staat van ontbinding verkeerde. Het hoofd en de onderarmen waren afwezig, terwijl op plaatsen het vleesch tót op de beenderen was vergaan. De kleeren, die vry wel nog allen aan het lichaam hingen, deden vermoeden dat de ongelukkige een zeevarende was. Vervoer naar de begraafplaats was ondoeniyk, zoodat het ïyk in de duinen moest begraven worden. LANDBOUW. In de St. Ct. is opgenomen een staat van besmettelijke veeziekten in Nederland, voor gekomen gedurende de maand Juni jl. Io het gansche ryk deden zich voor: 20.945 (1318) gevallen van mond- en klauwzeer, 5 (3) van kwade droes, 105 (9) van schurft by eenhoevige dieren en schapen, 15 (6) van rot- kreupel, 27 (20) van vlekziekte bij varkens, 4 (1) van trichinenziekte bij varkens, 20 (19) van miltvuur en 1 (1) van hondsdolheid. la de provincie Zeeland kwamen voor 345 (23) gevallen van mond- en klauwzeer en wel te: Axel 56 (4), 's Heerenhoek 9 (2), Hein- kenszand 9 (1), Hoedekenskorke 149 (7), lerseke 1 (1), Kerkwerve 7 (1), Kortgone 28 (1), Nisse 8 (1), Oud-Vos8emeer 6 (1), Ovezande 11 (1), Wemeldinge 2 (1), Wolfaartsdyk 29 (1) en Zuiddorpe 30 (1). Vlekziekte bg varkens kwam voor bij 3 dieren van 3 eigenaars en wel te ColijnBplaat, Hontenisse en Oud-Vossemeer. Van hondsdolheid kwam 1 geval voor te Westdorpe. De tusschen haakjes geplaatste cyfers duiden )t aantal eigeuaarB aan. Bg een Donderdag te Waarde gehou den verkoopiDg van een boereninspan werden voor de paarden buitengewone pryzen besteed. Twee zweetvossen brachten resp. f 665 en f 505 op. Een ander werd verkocht voor f 610. Acht paarden brachten te zamen de respectabele som op van f 4075. y deze pryzen zyn niet gerekend 10 proc. onkosten. er nog leeiyker uitzag dan anders, toog zij er eensklaps op uit om een huis te zoeken. De uitslag hiervan was dat zy zes maandeD later, na eenige stormachtige tooneelen tus schen haar en tante, en na allerlei duistere voorspellingen van de rampen, die haar zon den treffen, gevestigd was in een alleraardigst oud villatje, aan den rand van een heideveld, en daar toog zy aan het werk. Zy was heeriyk ingericht. Een groot licht atelier lag aan de eene zijde van het huis, met zware gordgnen voor de deuren en ven sters, om tocht en leven af te werenmet een groote kast vol met boeken aan den eenen kant, en een groote tafel, overdekt met verfpotjee en doeken aan den anderen. Maar tocb, tuen het winter werd had Mary nog niet veel uit gevoerd. De tain scheen al haar tyd in beslag geno men te hebben, en nu de laatste.chrysantemums bloeiden en de dagen kort en donker werden, was het buiten lang niet meer zoo aardig. Er viel niets meer te doen. Zij keek met een zueht naar een eerzame kool, die den winter scheen te willen tarten, en begon zioh te vervelen. Zy vond den winter leeiyk en naar, en hier aan dien uithoek was niets om hem op te voolijken. Het baatte niet of zg al uit het raam keek, want zy zag niets dan een kale heg en een eenzamen weg en eens klaps vond zy haar villa saai en ongezellig. Het was er 'a avonds pok zoo afscbuwelflk Te Nieuwerkerk zyn de drie aftredende raadsleden, de heeren D. A. Labrijn, A. Mol en C. van Ocveren herkozen, en wel resp. et 90, 77 en 101 stemmen. Nadat te Seherpenisse een jong paard, dat uit de weide op stal was gezet, even aau het eten was, viel het plotseling dood aeer met de klavers in den bek. Op verschillende plaatsen in onze pro vincie zijn Woensdag nog boomen en in den polder onder Seherpenisse hooiklampen en een koe door den bliksem getroffen. LETTEREN EN KUNST, de kroonprins van zweden. Het optreden van de Zweedsche kapel te Zutphen heeft zoo schrijft de Zutph. Crt ten deele niet en ten dee le wel aan de ver wachtingen voldaan. Niet, in zooverre, dat men een grooter aan tal executauten verwacht had. Wel, in zooverre, dat hetgeen dit veertiental ten gehoore bracht, op voortreffeiyke wyze werd vertolkt. Maakte het eerste nommer van het wèl ge kozen programma min of meer den indruk dat het gelnid niet vol genoeg was, —dieindruk werd gaandeweg geheel weggenomen, en maakte allengs plaats voor verrassing, aympathie en bewondering. De klank van al dat koper was zoo beschaafd, de uitvoering zoo geacheveerd, dat men spoedig geheel onder de bekoring geraakte. Men weet dat er enkele ongeateld zijn. Red. stil en eenzaam. De naaste buren woondeö een half uur ver, en als Emma de gordynen bad neergelaten en de denren gesloten, en naar de keuken gegaan was, voelde Mary zich vau de heele wereld afgesloten. Zy kreeg een gevoel dat zij oud werd en waanijk zij zag er veel onder uit dan zy was; voo.al nu zij zoo neerslachtig werd en de kleur van hare wangen vlood nu scheen het dat zy met ra8sohe schreden op weg was om eeu oude vrgster te worden. Doch juist op dat oogenblik gebeurde er iets heel buitengewoons en gewichtigs, iets dat haar leven geheel veranderde, en dit af gelegen plekje tot het middelpunt van een roman maakte. Het was bijaa zeven uurEmma had nog een blok op den baard gelegd en het thee goed weggenomen, en Mary was met haar boek in een armstoel gaan zitten. Zij wilde de lamp vooreerst nog niet opdraaien, wauc de schemering, met de flikkeringen van net houtvuur, vond zg prettig en zij lag lui achterover om er naar te kyken. Zy begon slaperig te worden en zou zeker heel spoedig ingedommeld zyn, toen op eens de stilte ver broken werd door het geluid van paarden hoeven op den hard bevroren straatweg en voordat zy goed tot het besef kwam, dat er menschen uit waren op dezen kouden avond, drong er een kogel door het venstev, zoodat bet glas in splinters over den grond viel; en

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1